Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να την κάνω σε ένα ιδιωτικό ιατρείο. Έκλεισα ραντεβού για την 22 εβδομάδα. Το κόστος θα είναι 180 ευρώ.
Καλημέρα αν είσαι από Αθήνα ρώτα και κάπου αλλου γιατί το ποσό είναι λίγο μεγάλο!!!Στο ακριβό Ιασω εμένα μου κόστισε 130 ευρώ και τον έκανα στην 23η εβδομάδα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τελικά αφού έψαξα σε Αλεξάνδρας και Έλενας δεν είχαν ραντεβού για Β' Επιπέδου το Μάιο που πρέπει να τον κάνω εγώ και έκλεισα στο Μητέρα πολύ άνετα. Βέβαια οι άνθρωποι δουλεύουν και απόγευμα οπότε χωράει πολλές! Τι να πω πια για το δημόσιο! Τέσπα! 95 ευρώ λέει στο Μητέρα χωρίς να ξέρω τι καλύπτει το βιβλιάριο δημοσίου. Δεν είναι τρελό το ποσό νομίζω αλλά στην τελική ευτυχώς έκλεισα ραντεβού!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον έκανα σε εξωτερικό γιατρό και πλήρωσα 150?

 

Για καμπύλη σακχάρου πόσο έχετε πληρώσει κορίτσια;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ρωτήσω κάτι? μήπως θυμάστε πόσο βάρος ειχε το μωράκι σας σας οταν κάνατε την εξέταση β' επιπέδου? την εκανα στις 21+2 και είχε 448γρ βάρος. Ο γιατρός μου ειναι ευχαριστημένος, αλλά από φίλες που έχουν γεννήσει τους ακουγεται περίεργο αυτό το νούμερο χωρίς βέβαια να μου έχουν πει συγκεκριμένα τι βάρος ειχαν τα δικά τους μωράκια στην β' επιπέδου. Τα δικά σας τι βάρος ειχαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια να σας ρωτήσω κάτι? μήπως θυμάστε πόσο βάρος ειχε το μωράκι σας σας οταν κάνατε την εξέταση β' επιπέδου? την εκανα στις 21+2 και είχε 448γρ βάρος. Ο γιατρός μου ειναι ευχαριστημένος, αλλά από φίλες που έχουν γεννήσει τους ακουγεται περίεργο αυτό το νούμερο χωρίς βέβαια να μου έχουν πει συγκεκριμένα τι βάρος ειχαν τα δικά τους μωράκια στην β' επιπέδου. Τα δικά σας τι βάρος ειχαν?

 

μια χαρα ειναι το βαρος του εμενα νομιζω ειχε 538 τοτε οποτε μην αγχωνεσαι!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Eγώ την έκανα 21 εβδ ακριβώς και το βάρος ήταν 425 gr αν θυμάμαι καλά. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Σημασία έχει τα οργανάκια του να ελεγχθούν και να είναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Απλά ψιλοαγχώθηκα!!! ξέρετε μερικές φορές από αυτά που σου λένε άλλες μαμάδες κάπου επιρρεάζεσαι και λες μήπως κάτι δεν πάει καλά?

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου πρότεινε ο γιατρός μου να την κάνω σε ένα ιδιωτικό ιατρείο. Έκλεισα ραντεβού για την 22 εβδομάδα. Το κόστος θα είναι 180 ευρώ.
Καλημέρα αν είσαι από Αθήνα ρώτα και κάπου αλλου γιατί το ποσό είναι λίγο μεγάλο!!!Στο ακριβό Ιασω εμένα μου κόστισε 130 ευρώ και τον έκανα στην 23η εβδομάδα

 

Ρώτησα το γιατρό μου προς τί τόσο μεγάλες αποκλίσεις στην τιμή (180 στο ιατρείο που μου συνέστησε-130 στο Ιασώ -95 στο Μητέρα) και μου απάντησε πως μόνο αν κάνω την εξέταση και στο ένα και στο άλλο θα καταλάβω τη διαφορά και ότι δε μου συνέστησε τυχαία αυτό το ιατρείο.

Δε με κάλυψε απόλυτα η απάντησή του αλλά θα πάω εκεί που μου είπε τελικά γιατί δε θέλω να πιστεύω ότι για κάποιον άλλο λόγο θα μου πρότεινε αυτό παρά μόνο αν ήταν καλύτερο για την εγκυμοσύνη μου.

Την αυχενική όμως μου είχε πει να την κάνω στο Ιασώ.....

 

:?:

Link to comment
Share on other sites

Στην 20η εβδομάδα που τον έκανα ήταν 462γρ. και τώρα στην 22η είναι 639!!Πω πω αύξηση!!Δίαιτα θα της κάνω!! :lol::lol: (αστειεύομαι εννοείται..)

 

 

χμμμ μπερδεύτηκα 362gr.ήταν στον β επιπέδου..sorry!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, εγώ θα τον κάνω 8/4 , αλλά μου είπανε ότι σου λένε το φύλο έτσι και αλλιώς επειδή κάνουν τις μετρήσεις.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Γιατί μέχρι τώρα δεν το έμαθα το φύλλο επειδή ο αντρούλης θέλει να ναι εκπληξη, αλλά εγώ φυσικά καιγομαι να το μάθω!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω, εγώ θα τον κάνω 8/4 , αλλά μου είπανε ότι σου λένε το φύλο έτσι και αλλιώς επειδή κάνουν τις μετρήσεις.Ισχύει κάτι τέτοιο?

Γιατί μέχρι τώρα δεν το έμαθα το φύλλο επειδή ο αντρούλης θέλει να ναι εκπληξη, αλλά εγώ φυσικά καιγομαι να το μάθω!!!

 

οχι,αν θες να μην το μαθεις ,το λες απο πιο πριν.στο χαρτι που σουν δινουν ,αν θυμαμαι καλα δεν λεει το φυλο του παιδιου,αλλα για σιγουρα πες να μην το γραψουν σε περιπτωση που το κανουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Το χαρτί που πήρα μετά την β΄επιπέδου πάντως έγραφε το φύλλο...αν δεν θέλεις να μάθεις το λες πιο μπροστά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός μου μου είπε να κανονίσω το β' επιπέδου μέσα στην 23η εβδομάδα. Όμως επειδή θα πάω στην Αθήνα να το κάνω πρέπει να κλείσω ραντεβού, με μεταφέρανε μια εβδομάδα αργότερα λόγω των αργιών του Πάσχα και της πρωτομαγιάς. :?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το έγραφε στο χαρτί ως εξής:

γεννητικά όργανα:φυσιολογικά γενν.όργανα θήλεος

 

 

ακριβώς το ίδιο και σε μενα

 

Αν το μάθεις μόνο εσύ θα κρατηθείς να μην του το πεις και να μην του το δείξεις?Είναι κρίμα να του χαλάσεις το χατήρι.Εκτός κι αν αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ποση ωρα κραταει αυτος ο υπερηχος? και τι ακριβως κανουν? εγω ακομα δε ξερω ποτε θα τον κανω αλλα εχω ραντεβου με το γιατρο μου παλι σε 1 μηνα, οποτε εκει κοντα θα μου πει να το κανω

Link to comment
Share on other sites

Ο υπέρηχος κρατάει περίπου 30-40 λεπτά. Μετράνε το κεφάλι,τα άκρα,την περίμετρο της κοιλιάς,ελέγχουν τις λειτουργίες όλων των οργάνων(καρδιά-νεφρά-ουροδόχος κύστη κλπ.), τους παλμούς του εμβρύου, τους παλμούς σου, την παροχή του αίματος προς τον ομφάλιο λώρο, το ρινικό οστό, τα γεννητικά όργανα. Είναι ένας λεπτομερής υπέρηχος, ο οποίος βέβαια χωρίς να θέλω να σε αγχώσω δίνει ένα 70% δεν είναι 100 % έγκυρος, όπως καμία από τις εξετάσεις που κάνουμε. Σκέψου το σαν μια ακόμη ευκαιρία να δεις το μωράκι σου(εμείς έτυχε να τον δούμε να χασμουριέται) και μην αγχώνεσαι για τίποτα. Θα πάνε όλα καλά.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω mammy.

 

και μονο που θα το δω εμενα μου φτανει.

 

χθες που ημουν στο γιατρο το πετυχαμε να κουνιεται και τρελαθηκα απο τη χαρα μου!!!! τι κεφαλι κουνουσε τι ποδια τι χερια, σε ησυχια δε καθοταν χιχιχχιχι!!!μαλλον θελει να δει τον εξω κοσμο γρηγορα το κουτσουνακι μου :P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...