Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έκαν τον υπερηχο Β'επιπέδου πριν ενα μήνα. Σε όλες τις επισκέψεις μου ήμουν τρομοκρατημένη. Αν θα έχει πάρει βάρος αν θα κουνιέται αν θα ειναι καλά. Σε αυτό πήγα πολύ χαλαρή, ίσως γιατι κατι μέσα μου έλεγε ότι θα πάνε καλά τα πράγματα. Είχα και τον μπέμπη που μου "μιλούσε" και μου έλεγε ε εδω ειμαι!!! Όσο διήρκησε ο υπέρηχος ο γιατρός μας τα εξηγούσε όλα αναλυτικά και εδινε στην βοηθό του τα νούμερα που ήταν απαραίτητα, βαρος, μήκος, περίμετρος κεφαλιού, βαλβίδες κλπ. Ήμουν τόσο απορροφημένη σε αυτό που εβλεπα που ενω ο γιατρός με τον άντρα μου εκαναν σχολια, διαλογο και έλεγαν αστεια, εγω δεν μίλαγα, εδειχνα σαν χαζή να μην καταλαβαίνω τι εβλεπα. Με ρωταγε ο γιατρός, κατάλαβαίνεις τι λέμε? ναι του λέω απλά δνε μπορώ να πάρω τα μάτια μου απο αυτό που βλέπω. Προσπαθούσα να ξεχωρίσω την καρδια, τα εσωτερικά του όργανα όπως μας τα έλεγε ο γιατρός. Και περίμενα να ακούσω ότι είναι καλά. Όντως αυτή η εξέταση δεν αποκλειει τυχόν προβλήματα, απλά ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες να υπάρξουν. Όσο και να εχει προχωρήσει η επιστήμη, κάποια πράγματα δεν μπορούν να εντοπισθούν. Δεν ειναι και θεοί οι γιατροί αλλά ας ελπίσουμε να τους βοηθήσει ο γιατρός να φερουμε στον κοσμο τα μωρά μας υγιή και να ειμαστε και εμεις καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω τον εκανα πριν 10 μερες!

20' κράτησε ,αναλυτικα μου εξηγησε ολα τα παραπανω, ήταν πολυ ωραια!Ηταν πολύ ζωηρουλα!Κουνιοταν συνεχεια!Αχ ανυπομονω να την ξαναδω!

Κι εγω ειχα αγχος !Μολις τελειωσε και μας ειπε ολα καλα πηγαμε και της πηραμε τα πρωτα της ρουχακια!

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη μου εγκυμοσύνη τελέιωσε άδοξα καθώς μπήκαμε για β επιπέδου και ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι το μωρό είχε πεθάνει, έτσι όπως καταλαβαίνεται αυτή τη φορά ήμουν πάρα μα πάρα πολύ φοβισμένη, πριν μπούμε βέβαια με είχε ταράξει στην κλωτσιά, αλλά όση ώρα ήμασταν μέσα μέχρι να τελειώσει 20 λεπτά περίπου και να μας πει ότι όλα καλά ένιωθα ότι θα λιποθυμήσω, όχι γιατί φοβόμουν ότι δεν ζει, αφού το βλέπαμε ΄ταν πάρα πολύ ζωηρό κι όχι μόνο το έβλεπα το καταλάβαινα κι όλας αφού με κλωτσούσε πολύ δυνατά, αλλά να έχει σωστή ανάπτυξη και να μην έχει κανένα πρόβλημα, τελικά δόξα το θεό όλα πήγαν καλά και η μπουμπού μας ήταν την 22η εβδομάδα 402γραμ, και μετά από 5 ημέρες που πήγα στο γιατρό μου 580!!! τώρα περιμένω με ανυπομονησία να πάω στο γιατρό τη δευτέρα να τη δω!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Στην δευτερη εγκυμοσυνη μου εκανα καθε 10 με 15 μερες β επιπεδου λογω διδυμων.

Στην τριτη εγκυμοσυνη μου εκανα ενα β επιπεδου γυρω στην 20+ κατι και ενα γυρω στην 23. Η καρδια λεει φαινεται καλυτερα μετα τις 22 εβδομαδες (αν δεν κανω λαθος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την εκανα 23+2 ημερες και ολα ηταν μια χαρα. Πληρωσα 90 ευρω σε ιδιωτικο ιατρειο που με εστειλε ο γιατρος μου. Στα δημοσια νοσοκομεια γινεται χαμος και ειναι δυσκολο να βρεις ραντεβου...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καημερα σας κοριτσια.. Ευχομαι να ειστε καλα και οι εγκυμοσυνες να ειναι τελειες.. ειμαι στην 21η εβδομαδα του πρωτου μου παιδιου, και σημερα ειναι η μεγαλη ημέρα. ΜΕΓΑΛΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ.., εχω τοσο αγχος, χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο... εχω αγχος και για το τι ειναι το ζουζουνι μου... Ακουστε: Παω προχτες σε ενα γαμο, μου λεει μια κοπελα που γεννησε προσφατα οτι οταν εκανε το μεγαλο υπερηχο, ο γιατρος της ειπε οτι το μωρο δεν εχει ΜΥΤΗ... να κουφαθεις... περασε μια δυσκολη εγκυμοσυνη με στενοχωρια, και η μπεμπα της γεννηθηκε τελεια... φυσιολογικοτατη και με ομορφη μυτουλα... τον σκοτωνεις η οχι???

Link to comment
Share on other sites

23 εβδομαδα καναμε το β επιπεδου και ζυγιζε 480γρ

στην 27 που βρισκομαστε τωρα 960!!!!!

 

λέτε να βγάλω κανέναν γίγαντα; χα χα

960γρ. ζύγιζε ο πρίγκιπάς μου στην 24... :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον έκανα 21 εβδ + 4 ημερών, ήταν 390 γρ και μου φάνηκε μικρό και την 24η εβδ + 3 μέρες, είχε φτάσει ένα κιλό. Τώρα είμαι 27η και αναρωτιέμαι που θα ΄χει πάει. Ρε κορίτσια να ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει λάθος το φύλο. Να μην έχουν κατέβει ακόμη τα γεννητικά όργανα ή κάτι τέτοιο; Πολλά ακούω τελευταία για λάθος διαγνώσεις και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Σε φίλες μου στο β' επιπέδου είδε ακόμα και τις ωοθήκες του μωρού. Σ' εμένα δεν είπε κάτι τέτοιο, απλά ανάμεσα στα πόδια δεν κρεμόταν τίποτα, άρα κορίτσι. Όχι τίποτα άλλο φοβάμαι μην ψωνίζω ροζ και μου βγεί αντρακλας. :D:D:D

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την κάνω αύριο 22+4μέρες αλλά έχω τρομερό άγχος γιατί έχει από την πέμπτη που είμαι άρρωστη με βήχα πυρετό και συνάχι και τις τελευταίες 3 μέρες δεν το αισθάνομαι το μπεμπέ καθόλου να στριφογυρνάει!! Είδα και ένα όνειρο χθες ότι πήγα να κάνω την Β΄επιπέδου και μου είπαν ότι είναι νεκρό.Τεσπα σας ζάλισα το ξέρω απλά ήθελα κάπου να τα πω.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα την κάνω αύριο 22+4μέρες αλλά έχω τρομερό άγχος γιατί έχει από την πέμπτη που είμαι άρρωστη με βήχα πυρετό και συνάχι και τις τελευταίες 3 μέρες δεν το αισθάνομαι το μπεμπέ καθόλου να στριφογυρνάει!! Είδα και ένα όνειρο χθες ότι πήγα να κάνω την Β΄επιπέδου και μου είπαν ότι είναι νεκρό.Τεσπα σας ζάλισα το ξέρω απλά ήθελα κάπου να τα πω.

 

δεν το αισθάνεσαι καθόλου; ούτε μία κλωτσούλα;;;

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα είναι...και το όνειρο σίγουρα θα είχε να κάνει επειδή υποσυνείδητα το είχες ένα άγχος!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την κάνω αύριο 22+4μέρες αλλά έχω τρομερό άγχος γιατί έχει από την πέμπτη που είμαι άρρωστη με βήχα πυρετό και συνάχι και τις τελευταίες 3 μέρες δεν το αισθάνομαι το μπεμπέ καθόλου να στριφογυρνάει!! Είδα και ένα όνειρο χθες ότι πήγα να κάνω την Β΄επιπέδου και μου είπαν ότι είναι νεκρό.Τεσπα σας ζάλισα το ξέρω απλά ήθελα κάπου να τα πω.

 

Kalamaraki, αυτές τις μέρες έτρωγες καθόλου; Δοκίμασε να φας ένα γλυκό, συνήθως τότε αντιδράνε τα μωρά και κανόνισε αν γίνεται και σήμερα να πας στον γυναικολόγο σου. Αυτά δεν τα αφήνουν

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καναμε το μεγαλο και ολα τελεια... και ειναι κοριτσακι... δε μπορειτε να φανταστειτε τη χαρα μου (η μαλλον μπορειτε).... οποια γενναει στο γενεσισ γυρω στις 20 αυγουστου να μου στειλει μηνυμα,,,, Θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς τις υπόλοιπες τα αγοράκια μας :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε κοριτσομάνες...μας θίξατε :lol::lol::lol::lol:

Είναι δυνατόν να ξεχνάτε τις αγοράκλες μας;;;

Γερακίνα προσοχή να μην συμπεθεριάσουμε ε;;;; :P:P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη μόλις γύρισα από ιασώ το μπεμπέ μου είναι μια χαρά χαίρει άκρας υγείας,είναι και ψηλό κάναμε β' επιπέδου και ο γιατρός γύρισε και μας είπε όλο γλαφυρότητα " Να και το πράμα της μπουμπούς σας!!!" Τέζα ο αντρούλης μου από την χαρά του.Βούρκωσε το μωρό μου!!! Πετάω από την χαρά μου σας λέω ήθελα πολύ να ναι κορίτσι χε χε

Φιλιά πολλά σε όλες τις μανούλες to be!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...