Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Κάπως έτσι έγινε και με εμάς. Μετά την φυσική αποβολή πήγα στο γιατρό και δεν είχα καθαρίσει. Υπάρχει κάποιο φάρμακο που δεν ήταν συμβατό με το θηλασμό και δεν το πήρα. Τελικά έκανα απόξεση με μερική αναισθησία. Εκείνη τη μέρα θήλασα το πρωί, πριν την επέμβαση, και αργά το βράδυ πάλι. Γκρίνιαζε το μεσημέρι, αλλά λίγο λίγο κοιμήθηκε τελικά.

 

Παίζει ρόλο και σε ποια εβδομάδα είσαι και κατά πόσο ολοκληρωμένη θα είναι η αποβολή. Λυπάμαι που το περνάτε αυτό, είναι πολύ σκληρό. Να έχεις μια καλή ανάρρωση, σου στέλνω μια αγκαλιά.

 

Και εγω λυπαμαι για σενα, ευτυχως εχουμε τα μεγαλυτερα παιδακια μας που μονο με ενα βλεμμα μας δινουν δυναμη και θετικη ενεργεια!

 

Γινεται αποξεση και με μερικη αναισθησια? δεν το ηξερα..

Εμενα η κορη μου ειναι τριων χρονων οποτε αν την απασχολω με κατι ολη μερα θα το ξεχασει, αλλα το βραδυ να κοιμηθει χωρις στηθος δεν μπορει. Τελος παντων, θα δειξει.. Η αληθεια ειναι οτι εχω θετικο προαισθημα πως δεν θα χρειαστω τιποτα γιατι ημουν 5 εβδομαδων και πεντε ημερων αλλα στον υπερηχο φανηκε 4ων εβδομαδων και 2 ημερων, επειτα απο 2 ημερες απεβαλλα ακριβως στην 6η εβδομαδα και ηδη εφυγε ενα αρκετα μεγαλο κομματι (συγνωμη για την περιγραφη) :oops:

 

Θελω να σε ευχαριστησω παρα πολυ που μου απαντησες, σου ευχομαι πραγματικα οτι καλυτερο απο εδω και περα!!! :D

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γινεται αποξεση και με μερικη αναισθησια? δεν το ηξερα.. :D

 

Έχεις δίκιο, όταν έγραψα "μερική αναισθησία" εννοούσα μέθη" Κοιμάσαι κανονικά αλλά μετά από λίγο σηκώνεσαι και είσαι οκ (σχεδόν). Μου είχε πει ο γιατρός ότι είμαι οκ να εργαστώ το απόγευμα, εγώ ευτυχώς δεν το έκανα γιατί έχεις μία κόπωση και σωματική και ψυχολογική όσο να ναι...

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, να ρωτησω κατι εαν γνωριζετε, ελπιζω να μην πειραζει που το ρωταω σε αυτο το τοπικ, αλλα ειναι πολλες οι σελιδες και δεν μπορω να τις διαβασω ολες.

 

Σε περιπτωση αποβολης ή και αποξεσης υπαρχουν φαρμακα που μια θηλαζουσα δεν κανει να παρει?

 

Ρωταω για να ξερω απο πριν σε περιπτωση που χρειαστει, (μιας και σε μενα εχει ξεκινησει ηδη το σωμα μου να αποβαλλει και μπορει εντελει να μη χρειαστω τιποτα) αλλα δεν θα εχω ιντερνετ οταν θα ειμαι στον γιατρο για να ελεγξω συμβατοτητα με θηλασμο σε περιπτωση που τελικα πρεπει να παρω οτιδηποτε.

 

Εύχομαι όλα να κυλήσουν ανώδυνα.

 

Συνήθως δε χρειάζονται φάρμακα κι αν χρειαστούν δύσκολο να ειναι ασύμβατα!

 

Ο γιατρός σου οφείλει να τσεκάρει και να σου δώσει συμβατό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και εγω θήλασα δύο παιδιά και δοξα το θεό είναι μία χαρά, σε καμία περίπτωση δέν το μετάνιωσα γιατι τα παιδιά χαίρουν άκρας υγείας. Μόνο που ντρεπόμουν να θηλάζω μπροστά σε κόσμο και ευτυχώς δέν δούλευα και τα πράγματα ήταν εύκολα για να θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, θέλω να γράψω τους προβληματισμούς μου ώστε αν κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία να μπορέσει να με βοηθήσει. Έχω ενα αγοράκι 15 μηνών που θηλάζει. Δεν πήρε ποτέ μπιμπερό, ξένο γάλα, πιπίλα. Κοιμόμαστε μαζι και οι τρεις και το βράδυ θηλάζει απο τρεις έως έξι φορές. Την ημέρα, απο 12 μηνών και πάνω, τα παμε καλά με τις στέρεες όμως και πάλι θηλάζει 5-6 φορές.

 

Τωρα είμαι στην 14 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και συνεχίζω να θηλάζω κανονικά. Όμως, τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ αλλαγές στη συμπεριφορά του μικρού μου. Δηλαδή, θηλάζει πολύ λίγο απο το κάθε στήθος σχεδόν δευτερόλεπτα, μετά το αφήνει και μου δείχνει το άλλο στήθος. Του δίνω το άλλο και πάλι τα ίδια. Αν ειναι μερα μετά μάλλον βαριέται η του τραβάει κάτι άλλο την προσοχή και φεύγει. Αν ειναι νύχτα μπορεί να αλλάζουμε στήθος κάθε λίγα δευτερόλεπτα για πάνω απο εκατό φορές μεχρι να ξανακοιμηθεί.

 

Τι δείχνει αυτή η συμπεριφορά; Μειώθηκε το γάλα λόγω των ορμονών της εγκυμοσύνης; Άλλαξε γεύση επειδή ξαναγίνεται πρωτο γάλα και δεν του αρέσει; Οδηγούμαστε σε αποθηλασμο; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μικρό μου να μην απο θηλάσει;

Τα κορίτσια που κάνετε παράλληλο θηλασμό είχατε παρόμοια σημάδια κατα την εγκυμοσυνη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας,

Θα περασω απο ολα τα τοπικ ετσι οπως παω. Ειμαι εγκυος στην 19η εβδομαδα και θηλαζω την 3 χρονων κορη μου. Μεχρι τωρα θηλαζε 2-3 φορες τη μερα. Την τελευταια εβδομαδα ζηταει συνεχεια και εκτος του οτι πλεον δυσφορω αρκετα ( νιωθω τις θηλες πολυ ευαισθητες και με πονανε) την ωρα του θηλασμου η κοιλια μου σκληραινει σε ενα σημειο, αλλα δεν ποναω. Ειναι ενδειξη προωρων συσπασεων; Εντωμεταξυ λογω οικονομικων με παρακολουθουν στο νοσοκομειο, δεν εχω δικο μου γιατρο δηλαδη και οι γιατροι εκει ηταν καθετοι στο να σταματησω το θηλασμο. Δεν ξερω τι να κανω!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να γράψω τους προβληματισμούς μου ώστε αν κάποια κοπέλα που έχει εμπειρία να μπορέσει να με βοηθήσει. Έχω ενα αγοράκι 15 μηνών που θηλάζει. Δεν πήρε ποτέ μπιμπερό, ξένο γάλα, πιπίλα. Κοιμόμαστε μαζι και οι τρεις και το βράδυ θηλάζει απο τρεις έως έξι φορές. Την ημέρα, απο 12 μηνών και πάνω, τα παμε καλά με τις στέρεες όμως και πάλι θηλάζει 5-6 φορές.

 

Τωρα είμαι στην 14 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και συνεχίζω να θηλάζω κανονικά. Όμως, τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ αλλαγές στη συμπεριφορά του μικρού μου. Δηλαδή, θηλάζει πολύ λίγο απο το κάθε στήθος σχεδόν δευτερόλεπτα, μετά το αφήνει και μου δείχνει το άλλο στήθος. Του δίνω το άλλο και πάλι τα ίδια. Αν ειναι μερα μετά μάλλον βαριέται η του τραβάει κάτι άλλο την προσοχή και φεύγει. Αν ειναι νύχτα μπορεί να αλλάζουμε στήθος κάθε λίγα δευτερόλεπτα για πάνω απο εκατό φορές μεχρι να ξανακοιμηθεί.

 

Τι δείχνει αυτή η συμπεριφορά; Μειώθηκε το γάλα λόγω των ορμονών της εγκυμοσύνης; Άλλαξε γεύση επειδή ξαναγίνεται πρωτο γάλα και δεν του αρέσει; Οδηγούμαστε σε αποθηλασμο; Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μικρό μου να μην απο θηλάσει;

Τα κορίτσια που κάνετε παράλληλο θηλασμό είχατε παρόμοια σημάδια κατα την εγκυμοσυνη σας;

 

Καλησπερα.εμενα η κορη μου ηταν 18μηνων οταν εμεινα εγκυος.θηλαζε 6-8φορες το 24ωρο.το ειχε συνδεσει πολυ με τον υπνο.με τις στερεες τα παμε καλα.αλλα μετα το χρονο πινει κ φρεσκο γαλα.σαν επιλογη για γευμα πχ πρωινο γαλα με δημητριακα.σταδιακα μεχρι το καλοκαιρι το μειωσε σε 4φορες περιπου με δικη της πρωτοβουλια.με τη θαλασσα κ τις διακοπες το μειωσε ακομη πιο πολυ.1-2φορες κ μετα 1φορα ανα 2μερες.σημερα εχει να θηλασει μια βδομαδα κ μαλλον παμε για αποθηλασμο.δε νιωθω οτι δεν εχω γαλα αλλα εδω κ ενα μηνα απλα πιπιλουσε,δεν εκανε προσπαθεια να κατεβασει περισσοτερο αν ηθελε.ουτε νευριαζει σαν να μη βρισκει γαλα.αυτο που λες με τις συχνες εναλλαγες μου το εκανε κ μενα πριν κανενα μηνα.εγω το μετεφρασα σαν προσπαθεια να αποκοιμιεται αλλιως,πιο μονη της.κατι που προσπαθουσε εδω κ καιρο.

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι να μην αποθηλασει.

Η δικια μου πιστευω οτι ακομη κ αν δεν ημουν εγκυος θα αποθηλαζε μεχρι τελος της χρονιας.εδειχνε σημαδια ετοιμοτητας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Θα περασω απο ολα τα τοπικ ετσι οπως παω. Ειμαι εγκυος στην 19η εβδομαδα και θηλαζω την 3 χρονων κορη μου. Μεχρι τωρα θηλαζε 2-3 φορες τη μερα. Την τελευταια εβδομαδα ζηταει συνεχεια και εκτος του οτι πλεον δυσφορω αρκετα ( νιωθω τις θηλες πολυ ευαισθητες και με πονανε) την ωρα του θηλασμου η κοιλια μου σκληραινει σε ενα σημειο, αλλα δεν ποναω. Ειναι ενδειξη προωρων συσπασεων; Εντωμεταξυ λογω οικονομικων με παρακολουθουν στο νοσοκομειο, δεν εχω δικο μου γιατρο δηλαδη και οι γιατροι εκει ηταν καθετοι στο να σταματησω το θηλασμο. Δεν ξερω τι να κανω!

 

Μπορεις να επικοινωνησεις τηλεφωνικα με καποιο γυναικολογο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου.στη σελιδα του μητρικου θηλασμου πρεπει να υπαρχουν.εχω διαβασει οτι οι συσπασεις που προκαλουνται ειναι πιο ηπιες απο αυτες οταν κανεις σεξ,οποτε αν σας το επιτρεπει ο γιατρος δεν υπαρχει λογικα προβλημα.μπορεις να παρεις μαγνησιο αν δεν παιρνεις.κ να το "συζητας"με την κορη σου.πιστευω πως μπορει να καταλαβει πολλα πραγματα χωρις να νιωσει απορριψη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εμενα η κορη μου ηταν 18μηνων οταν εμεινα εγκυος.θηλαζε 6-8φορες το 24ωρο.το ειχε συνδεσει πολυ με τον υπνο.με τις στερεες τα παμε καλα.αλλα μετα το χρονο πινει κ φρεσκο γαλα.σαν επιλογη για γευμα πχ πρωινο γαλα με δημητριακα.σταδιακα μεχρι το καλοκαιρι το μειωσε σε 4φορες περιπου με δικη της πρωτοβουλια.με τη θαλασσα κ τις διακοπες το μειωσε ακομη πιο πολυ.1-2φορες κ μετα 1φορα ανα 2μερες.σημερα εχει να θηλασει μια βδομαδα κ μαλλον παμε για αποθηλασμο.δε νιωθω οτι δεν εχω γαλα αλλα εδω κ ενα μηνα απλα πιπιλουσε,δεν εκανε προσπαθεια να κατεβασει περισσοτερο αν ηθελε.ουτε νευριαζει σαν να μη βρισκει γαλα.αυτο που λες με τις συχνες εναλλαγες μου το εκανε κ μενα πριν κανενα μηνα.εγω το μετεφρασα σαν προσπαθεια να αποκοιμιεται αλλιως,πιο μονη της.κατι που προσπαθουσε εδω κ καιρο.

Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι να μην αποθηλασει.

Η δικια μου πιστευω οτι ακομη κ αν δεν ημουν εγκυος θα αποθηλαζε μεχρι τελος της χρονιας.εδειχνε σημαδια ετοιμοτητας

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Πιστεύω κι εγώ πως μάλλον δε μπορώ να κάνω κάτι γενικά παρά μόνο να ακολουθήσω τους ρυθμούς του μικρού. Βέβαια, εμένα το βράδυ θηλάζει παρά πολύ και τη μερα επιςης παρόλο που πίνει και φρέσκο κατσικίσιο γάλα με δημητριακά για πρωινό. Θέλω να πω οτι δεν έχω παρατηρήσει να κόβει γεύμα απο το στήθος. Αλλά αυτό με τις εναλλαγές με προβλημάτισε πολύ γιατί σίγουρα κάτι αλλάζει αλλά τι ειναι δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Θα περασω απο ολα τα τοπικ ετσι οπως παω. Ειμαι εγκυος στην 19η εβδομαδα και θηλαζω την 3 χρονων κορη μου. Μεχρι τωρα θηλαζε 2-3 φορες τη μερα. Την τελευταια εβδομαδα ζηταει συνεχεια και εκτος του οτι πλεον δυσφορω αρκετα ( νιωθω τις θηλες πολυ ευαισθητες και με πονανε) την ωρα του θηλασμου η κοιλια μου σκληραινει σε ενα σημειο, αλλα δεν ποναω. Ειναι ενδειξη προωρων συσπασεων; Εντωμεταξυ λογω οικονομικων με παρακολουθουν στο νοσοκομειο, δεν εχω δικο μου γιατρο δηλαδη και οι γιατροι εκει ηταν καθετοι στο να σταματησω το θηλασμο. Δεν ξερω τι να κανω!

 

Νομιζω οτι τέτοιου είδους συμπτώματα εμφανίζονται και λόγω της διαστολής της μήτρας. Καθώς δηλαδή η μήτρα μεγαλώνει μπορεί η έγκυος να νιώθει κάτι σα κράμπες στην κοιλιά η και μικρά πονάκια χαμηλά. Συμβαίνει μόνο όταν θηλαζεις η και άλλες στιγμές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Παρατηρησα οτι συμβαινει και οταν ξαπλωνω η γενικα οταν ειμαι χαλαρη. Με ενα γυναικολογο που επικοινωνησα μου ειπε οτι εφοσον δεν ποναω να μην ανησυχω! Αλλα αυτος ο θηλασμος της μικρης αλλο πραγμα! Οσο παει και τον αυξανει! Και το στηθος μου ποναει πολυ! Δεν μπορω! Σημερα θηλαζε 1 ωρα!!!! Κι οσο της λεω οτι η μαμα ποναει τοσο πιο πολυ θελει να θηλαζει και κλαιει!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! Παρατηρησα οτι συμβαινει και οταν ξαπλωνω η γενικα οταν ειμαι χαλαρη. Με ενα γυναικολογο που επικοινωνησα μου ειπε οτι εφοσον δεν ποναω να μην ανησυχω! Αλλα αυτος ο θηλασμος της μικρης αλλο πραγμα! Οσο παει και τον αυξανει! Και το στηθος μου ποναει πολυ! Δεν μπορω! Σημερα θηλαζε 1 ωρα!!!! Κι οσο της λεω οτι η μαμα ποναει τοσο πιο πολυ θελει να θηλαζει και κλαιει!

 

Σεε τι περιπτωσεις θηλαζει;αν νυσταζει;αν χτυπησει;απο βαρεμαρα;

Μαλλον απο αντιδραση στα νεα δεδομενα το κανει.απλα μην λες οχι για το μωρο η λογω εγκυμοσυνης.

Εμεις μαλλον αποθηλασαμε.εδω κ2βδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παμε για αποθηλασμο μου φαίνεται. Τα ημερήσια γεύματα του μειώθηκαν σε δυο, εκ των οποίων το ενα στον ύπνο του. Το βράδυ θηλάζει τρεις με τέσσερις φορές. Ωστόσο έχω την εντύπωση οτι μόνο πιπιλίζει και οτι το γάλα καπούτ, πάει, τελείωσε. Δεν ξέρω αλλά έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Απο τη μια πονάω στο στήθος τόσο πολύ όταν θηλάζει απο την άλλη στενοχωριέμαι αν αποθηλάσει τόσο μικρούλης (15 μηνών). Κυρίως η ζυγαριά γέρνει προς τη στενοχώρια. Σκέφτομαι πως αν δεν ήμουν έγκυος δε θα αποθήλαζε με τίποτε τόσο νωρίς κι αυτό μου δημιουργεί τύψεις.

Εντωμεταξύ ξεκινήσαμε και παιδικό αυτή την εβδομάδα και πίστευα οτι θα στρεσαρεται και θα αναζητά να θηλάσει πιο πολύ αλλά τίποτα. Ειναι πολύ ήρεμος. Βέβαια αντιδρά με κλαματακι όταν τον αφήνω, την υπόλοιπη μερα όμως την περνάμε παρέα όπως και τη νύχτα και ειναι μια χαρά.

Λέτε να ξαναβρεί το ενδιαφέρον του για το στήθος; Θα ήθελα να θηλαςει μεχρι τα δυο όπως συςτηνουν ο ΠΟΥ και η UNICEF. Το γάλα όσο πάει και θα μειώνεται απο δω και πέρα ε; Αν αποθηλάσει τωρα θα ενδιαφερθεί ξανα όταν γεννηθεί το μωρό η θα έχει περάσει πολύς καιρός για να το συνδυάσει; Τωρα είμαι στον τέταρτο μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παμε για αποθηλασμο μου φαίνεται. Τα ημερήσια γεύματα του μειώθηκαν σε δυο, εκ των οποίων το ενα στον ύπνο του. Το βράδυ θηλάζει τρεις με τέσσερις φορές. Ωστόσο έχω την εντύπωση οτι μόνο πιπιλίζει και οτι το γάλα καπούτ, πάει, τελείωσε. Δεν ξέρω αλλά έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Απο τη μια πονάω στο στήθος τόσο πολύ όταν θηλάζει απο την άλλη στενοχωριέμαι αν αποθηλάσει τόσο μικρούλης (15 μηνών). Κυρίως η ζυγαριά γέρνει προς τη στενοχώρια. Σκέφτομαι πως αν δεν ήμουν έγκυος δε θα αποθήλαζε με τίποτε τόσο νωρίς κι αυτό μου δημιουργεί τύψεις.

Εντωμεταξύ ξεκινήσαμε και παιδικό αυτή την εβδομάδα και πίστευα οτι θα στρεσαρεται και θα αναζητά να θηλάσει πιο πολύ αλλά τίποτα. Ειναι πολύ ήρεμος. Βέβαια αντιδρά με κλαματακι όταν τον αφήνω, την υπόλοιπη μερα όμως την περνάμε παρέα όπως και τη νύχτα και ειναι μια χαρά.

Λέτε να ξαναβρεί το ενδιαφέρον του για το στήθος; Θα ήθελα να θηλαςει μεχρι τα δυο όπως συςτηνουν ο ΠΟΥ και η UNICEF. Το γάλα όσο πάει και θα μειώνεται απο δω και πέρα ε; Αν αποθηλάσει τωρα θα ενδιαφερθεί ξανα όταν γεννηθεί το μωρό η θα έχει περάσει πολύς καιρός για να το συνδυάσει; Τωρα είμαι στον τέταρτο μηνα.

 

5-6φορες δ ειναι κ τοσο λιγο.μπορει να μη θηλαζει τη μερα γτ κανει πιο ενδιαφεροντα πραγματα.μπορει να τραβηξει αλλο ενα τριμηνο ετσι.με το φαγητο τα παει καλα;αποκοιμιεται χωρις θηλασμο;λογικα θα μειωθει το γαλα αν μειωσει κ αλλο τους θηλασμους.μπορει κ να ζητησει αν δει το μωρο να θηλαζει αλλα λογικα θα εχει ξεχασει τη θηλαστικη κινηση.

Κ μεις εχουμε αποθηλασει εδω κ 3εβδ στους 23μηνες.αν δ ειχα να σκεφτομαι οτι θα θηλαζω τον μπεμπη απο νοεμβρη θα ενιωθα πολυ περιεργα.περιμενω να δω πως θα αντιδρασει σε καποιες αλλαγες που θα γινουν αναποφευκτα.δ θελω να πιεστει πολυ.αλλα γενικα προσαρμοζεται πολυ ευκολα κ δ νομιζω οτι θα χει θεμα με τον αδερφουλη

Χριστινα εκανες β επ;ολα καλα;

Link to comment
Share on other sites

Με το φαγητό τα πάει μια χαρά. Στον ύπνο κοιμάται παντα με το στήθος. Όταν δεν είμαι σπίτι η τωρα στον παιδικό κοιμάται αγκαλίτσα με ενα τραγουδάκι και λίγη γκρίνια. Επιςης, τωρα που βγάζει τους κάτω τραπεζίτες σχεδόν όλο το βράδυ πιπιλίζει.

Απλώς θα ακολουθήσω το ρυθμό του, εξάλλου δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.

Vicky86 εσυ είχες παρόμοια συναισθήματα όταν έβλεπες οτι πάτε για αποθηλασμο; Τα σημάδια ετοιμότητας που ανέφερες πως ξέρεις οτι δεν οφείλονται στην εγκυμοσυνη; Θέλω να πω, μπορούμε να λέμε πως ενα παιδί που αποθηλαζει στην εγκυμοσυνη θα το έκανε έτσι κι αλλιώς και χωρίς την ύπαρξη της;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το φαγητό τα πάει μια χαρά. Στον ύπνο κοιμάται παντα με το στήθος. Όταν δεν είμαι σπίτι η τωρα στον παιδικό κοιμάται αγκαλίτσα με ενα τραγουδάκι και λίγη γκρίνια. Επιςης, τωρα που βγάζει τους κάτω τραπεζίτες σχεδόν όλο το βράδυ πιπιλίζει.

Απλώς θα ακολουθήσω το ρυθμό του, εξάλλου δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.

Vicky86 εσυ είχες παρόμοια συναισθήματα όταν έβλεπες οτι πάτε για αποθηλασμο; Τα σημάδια ετοιμότητας που ανέφερες πως ξέρεις οτι δεν οφείλονται στην εγκυμοσυνη; Θέλω να πω, μπορούμε να λέμε πως ενα παιδί που αποθηλαζει στην εγκυμοσυνη θα το έκανε έτσι κι αλλιώς και χωρίς την ύπαρξη της;

 

Αφου οταν λειπεις κοιμαται αλλιως θα τα καταφερει κ μαζι σου.

Ναι,τον ιουλιο που θηλαζε 1-2φορες τη μερα ενιωθα περιεργα κ δ το πιστευα.νομιζα θα επανερχοταν.κ οτι μειωσε λογω διακοπων αλλα το εκοψε.αν δ σκεφτομουν οτι απο νοεμβρη θα θηλαζω τον μπεμπη θα ενιωθα πιο περιεργα.

Σιγουροι δ μπορουμε να ειμαστε.εμενα πχ μαρτη που εμαθα την εγκυμοσυνη θηλαζε 6-8φορες.κυριως σε σχεση με τον υπνο.απο μονη μεχρι το μαιο το μειωσε σε 4περιπου κυριως γτ αρχισε να κοιμαται σερι.επισης μεχρι κ 1,5ετους θηλαζε αν χτυπουσε η απο βαρεμαρα.απο τον απριλη το εκοψε.επισης απο το χειμωνα εκει που θηλαζαμε ξαπλωμενες για να κοιμηθει,σταματουσε,γυρνουσε απο την αλλη,της χαιδευα την πλατη κ κοιμοταν.οχι καθε βραδυ.το καλοκαιρι εγινε πιο συχνο κ της ελεγα κ γω θα πιουμε λιγο γαλα κ μετα αγκαλιτσα κ νανι.οποτε πιπιλουσε ολο κ πιο λιγο.εμενα ειναι σχεδον 2,οποτε πιο ετοιμη χρονικα,με τα δοντια εχουμε σχεδον τελειωσει κ τα περνουσε παντα ηπια.σε αρρωστια δ ξερω πως θα αντιδρασει

Απλα περιμενω να δω πως θα αντιδρασει στη μετακομιση που κανουμε αυτες τις μερες.επισης το παιδικο πλεον εχει κ ενα μονο κρεβατι που λεω να δω αν θελησει να κοιμηθει.2-3βραδια,αν δεν της αρεσει παλι μαζι μου θα κοιμαται.δ εχει κοιμηθει ποτε σε κουνια.επισης η δικια μου σχεδον εχει κοψει τον μεσημεριανο υπνο τωρα το καλοκαιρι

Παντως τις πρωτες μερες που αποκοιμιοταν χωρις στηθος μας επαιρνε πολυ ωρα κ λιγο γκρινια απο την κουραση.πλεον πολυ πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Σεε τι περιπτωσεις θηλαζει;αν νυσταζει;αν χτυπησει;απο βαρεμαρα;

Μαλλον απο αντιδραση στα νεα δεδομενα το κανει.απλα μην λες οχι για το μωρο η λογω εγκυμοσυνης.

Εμεις μαλλον αποθηλασαμε.εδω κ2βδομαδες

 

Πως νιωθεις που αποθηλασατε; Εγω θα χαιρομουν! Αυτο ηθελα παντα να αποθηλασει μονη της! Που λες ζηταει οταν νυσταζει, βαριεται, νευριαζει, χτυπησει! Της λεω οτι πονανε τα μεμε της μαμας! Δε λεω κατι για το μωρο! Αλλα στενοχωριεμαι γιατι τα αφηνει μεν κλαιει με παραπονο δε! Κι εγω δεν αντεχω και της ξαναδινω!!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως νιωθεις που αποθηλασατε; Εγω θα χαιρομουν! Αυτο ηθελα παντα να αποθηλασει μονη της! Που λες ζηταει οταν νυσταζει, βαριεται, νευριαζει, χτυπησει! Της λεω οτι πονανε τα μεμε της μαμας! Δε λεω κατι για το μωρο! Αλλα στενοχωριεμαι γιατι τα αφηνει μεν κλαιει με παραπονο δε! Κι εγω δεν αντεχω και της ξαναδινω!!

 

Ετσι που αντιδραει η δικια σου δ ξερω τι θα εκανα.εμενα μονο στη νυστα ζητουσε.στην αρχη ελεγα λιγο γαλα κ αγκαλιτσα νανι.μετα μονο αγκαλιτσα.προχθες εδειξε κ ειπε γαλα αλλα σε ενα λεπτο το ξεχασε.αρκετα ζηταει..

Χαιρομαι που αποθηλασε μονη!νιωθω μια περηφανια:rolleyes:απλα θελω να θηλασω κ αλλο..κ οχι μονο τον μπεμπη..ηδη σκεφτομαι για τριτο..

Αν δ εχεις συαπασεις κ οσο δ σ ενοχλει εγω θα εδινα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ετσι που αντιδραει η δικια σου δ ξερω τι θα εκανα.εμενα μονο στη νυσητα ζητουσε.στην αρχη ελεγα λιγο γαλα κ αγκαλιτσα νανι.μετα μονο αγκαλιτσα.προχθες εδειξε κ ειπε γαλα αλλα σε ενα λεπτο το ξεχασε.αρκετα ζηταει..

Χαιρομαι που αποθηλασε μονη!νιωθω μια περηφανια:rolleyes:απλα θελω να θηλασω κ αλλο..κ οχι μονο τον μπεμπη..ηδη σκεφτομαι για τριτο..

Αν δ εχεις συαπασεις κ οσο δ σ ενοχλει εγω θα εδινα

 

Μακαρι να αποθηλαζε κι η δικη μου ετσι ομαλα. Δεν ξερω μαλλον αντιλαμβανεται οτι κατι αλλαζει και αντιδρα ετσι! Το προβλημα μου ειναι οτι δεν αντεχω πολλη ωρα και δυσφορω μολις περναει το 5 λεπτο! Και φοβαμαι οτι καταλαβαινει τη δυσφορια μου κι οτι τα κανω χειροτερα!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να αποθηλαζε κι η δικη μου ετσι ομαλα. Δεν ξερω μαλλον αντιλαμβανεται οτι κατι αλλαζει και αντιδρα ετσι! Το προβλημα μου ειναι οτι δεν αντεχω πολλη ωρα και δυσφορω μολις περναει το 5 λεπτο! Και φοβαμαι οτι καταλαβαινει τη δυσφορια μου κι οτι τα κανω χειροτερα!

 

Συμφωνω οτι το κανει απο αντιδραση.ειναι πιο μεγαλη κ καταλαβαινει περισσοτερα.αν της πεις οτι θα θηλασει οση ωρα διαρκει ενα αγαπημενο τραγουδακι;πχ το κουνελακι 3φορες.μετα απο καμια βδομαδα 2φορες κτλ

Ζηταει κ εξω;μηπως δεχτει χωρικους περιορισμους;

Εγω μετα το χρονο ρωτουσα πρωτα αν πειναει η διψαει η της αποσπουσα την προσοχη με παιχνιδι.βοηθαει να μη σε βλεπει να καθεσαι.επισης η δικια μου ξεχνιοταν εξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συμφωνω οτι το κανει απο αντιδραση.ειναι πιο μεγαλη κ καταλαβαινει περισσοτερα.αν της πεις οτι θα θηλασει οση ωρα διαρκει ενα αγαπημενο τραγουδακι;πχ το κουνελακι 3φορες.μετα απο καμια βδομαδα 2φορες κτλ

Ζηταει κ εξω;μηπως δεχτει χωρικους περιορισμους;

Εγω μετα το χρονο ρωτουσα πρωτα αν πειναει η διψαει η της αποσπουσα την προσοχη με παιχνιδι.βοηθαει να μη σε βλεπει να καθεσαι.επισης η δικια μου ξεχνιοταν εξω

Εξω ζηταει συνηθως αν βαρεθει ( πχ ουρα ταμειου) χτυπησει η ζοριστει με κατι! Εχουμε πει οτι εξω τα παιδακια δεν πινουν γαλα αλλα αυτη τα δικα της! Γκρινια! Καμια φορα ξεχνιεται με φαι-νερο αλλοτε παλι οχι και αναγκαζομαςτε να φυγουμε!Αυτο με το τραγουδακι δεν το εκανα! Θα το δοκιμασω! Τα ζορικα σημεια μας ειναι το πρωι που ξυπναει ( και 1 ωρα!!!) , οταν γυρναω απτη δουλεια και το βραδυ για να κοιμηθει! Αυτα ειναι που διαρκουν πολυ ωρα και δεν τα αντεχω!

Εντωμεταξυ πατησα λιγο το στηθος και βγαζει ενα διαφανο υγρο! Τι μπορει να ειναι αυτο;

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εξω ζηταει συνηθως αν βαρεθει ( πχ ουρα ταμειου) χτυπησει η ζοριστει με κατι! Εχουμε πει οτι εξω τα παιδακια δεν πινουν γαλα αλλα αυτη τα δικα της! Γκρινια! Καμια φορα ξεχνιεται με φαι-νερο αλλοτε παλι οχι και αναγκαζομαςτε να φυγουμε!Αυτο με το τραγουδακι δεν το εκανα! Θα το δοκιμασω! Τα ζορικα σημεια μας ειναι το πρωι που ξυπναει ( και 1 ωρα!!!) , οταν γυρναω απτη δουλεια και το βραδυ για να κοιμηθει! Αυτα ειναι που διαρκουν πολυ ωρα και δεν τα αντεχω!

Εντωμεταξυ πατησα λιγο το στηθος και βγαζει ενα διαφανο υγρο! Τι μπορει να ειναι αυτο;

 

Λογικα το γαλα που ειναι αραιο στην αρχη.κατα βαση αυτες τις 3φορες θηλαζει;απλα προσπαθησε να μειωσεις το χρονο κ θα στε οκ.εμενα ακομη αντιδραει που θα λειψω στο νοσοκομειο:-(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ διαφορετικα παιδακια.κ η δικια μου μεχρι την ανοιξη αν βαριοταν,η χτυπουσε,η πηγαιναμε σε νεο μερος ζητουσε.αλλα της εδινα.δ φευγαμε.αλλα το πρωι πχ με το που ξυπνησει θελει να σηκωθει απο το κρεβατι κ να φαει πρωινο.λιχουδω..δ ειναι του χουζουρεματος κ της αγκαλιτσας.επισης φτιαξτε μια ρουτινα υπνου που να μη βασιζεται στο θηλασμο.θα θηλαζεις αλλα δ θα επικεντρωνεστε εκει.σε εμας πιασανε τα χαδια στην πλατουλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κάτι παράξενο συμβαίνει κορίτσια και σκέφτηκα να το γράψω εδώ μήπως και σχολιαστεί απο κάποια κοπέλα αν είχε παρόμοια εμπειρία.

 

Είμαι στον έκτο μηνα της εγκυμοσύνης μου και θηλάζω το αγοράκι μου που ειναι 17 μηνων. Στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης το γάλα ένιωθα οτι είχε εξαφανιστεί και ο μικρός ενώ πριν θήλαζε φανατικά ιδίως τη νύχτα, κατέληξε να ξυπνάει μια η δυο φορές να πιπιλίζει για λιγάκι δευτερόλεπτα κι έπειτα να ξανα κοιμάται.

 

Όμως, απο την ώρα που μπήκα στον έκτο το στήθος ένιωσα να γεμίζει και ο μικρός ξαναβρήκε το ενδιαφέρον του. Όλη τη νύχτα λοιπόν θηλάζει και νιώθω οτι κάτι υπάρχει για να καταπιεί, δεν κάνει μόνο πιπίλισμα. Απο την ώρα όμως που συνέβη αυτό ξεκίνησαν κάτι διάρροιες, που στην αρχή είπαμε ειναι κρύωμα η γαστρεντερίτιδα. Αλλάξαμε τη διατροφή του, αλλά η διάρροια συνεχίστηκε. Συνολικά έχουν περάσει δυο εβδομάδες και ακόμη τα ίδια. Βέβαια, οι διάρροιες συμβαίνουν μόνο το πρωί κι αυτό με έβαλε σε σκέψεις οτι μπορεί να φταίει το γάλα μου που ίσως αλλάζει σε πρωτο γάλα.

 

Εχθές πήγαμε στην παιδίατρο μας η οποία ειναι και σύμβουλος θηλασμού, μας έγραψε καλλιέργεια κοπρανων για να αποκλείσουμε αλλά αιτία - παρόλο που απο την περιγραφή και τά συμπτώματα ειναι σίγουρη πως δε συμβαίνει κάτι άλλο- και μας είπε οτι το πιο πιθανό ειναι οι διάρροιες να προέρχονται απο το γάλα.

 

Έχει συμβεί αυτό σε καμία σας; Τον βλέπω να ζορίζεται και στενοχωριέμαι, λέω ειναι δυνατό το μητρικό γάλα ν α προκαλεί τόση ενόχληση; Επιςης, η γιατρός είπε οτι θα συνηθίσει το έντερακι του την αλλαγή και σε λιγάκι θα ειναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μαλλον κατεβηκε το πρωτογαλα κ γι αυτο θηλαζει μανιωδως ξανα.μηπως δεν ταλαιπωρειται κ απλα ειναι ετσι η συσταση των κοπρανων οπως κ στα νεογεννητα που ειναι πιο υδαρη;αφου δ ανησυχει κ η γιατρος,ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...