Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστω για τισ απαντήσεις.Η αλήθεια ειναι πως ισως δεν το πηρα απόφαση να αποθηλάσω ακόμα ή τουλάχιστον θα ήθελα να αποθηλάσω σταδιακα ώστε όλο αυτο να είναι πιο εύκολο και για το μωρο και όχι απο τη μια μέρα στην άλλη.Ο γιατροσ όμως με θορυβησε πολυ με το θεμα της αποβολής.Βλέπω όμως ότι υπαρχετε κ εσεισ εδω που θηλάσατε κατα την εγκυμοσύνη κ όλα πηγαν καλα και παιρνω κουραγιο ώστε να αποθηλάσω ομαλα.η αλήθεια ειναι οτι εκοψα πολλουσ θηλασμους και θηλαζω όταν βλέπω τη μικρη να ζητα απεγνωσμενα το στηθοσ ,κυριως το βραδυ αρα 1 με 2 φορες τη μερα το πολυ.το προβλημα ειναι οτι δεν δεχεται το ξενο γαλα στο μπουκαλι.ακομα και στον υπνο της να το δωσω το καταλαβαινει και ξυπναει και κλαίει.Της δινω χαμομηλι οταν ξυπναει το βραδυ.Ελπιζω μεχρι τον 4ο μηνα να καταφερω να αποθηλασω αλλα το γεγονοσ οτι δεν πινει γαλα( πινει ελαχιστο με κορν φλεεικ με το κουταλακι) με αγχωνει πολυ..Θελω να πιστευω ότι εστω και με αυτο τον τροπο να πινει οσο μεγαλωνει περισσοτερο.δεν θελω να γινει απο τα παιδια εκεινα που δεν πινουν ποτε γαλα.Εγω μεγαλωσα με γαλα κα ακομα κ τωρα το πρωινο μου ειναι με γαλα.Μονο το γαλα με ηρεμει το στομαχι μου κ το παιδι μου τι θα τρωει για πρωινο?

 

Κοίτα να προχωρήσεις όσο γίνεται πιο ανώδυνα με τον αποθηλασμό, θα σε συμβούλευα, και μην αγχώνεσαι για το πρωινό της. Όλοι οι γιατροί συμφωνούν ότι το γάλα δεν είναι απαραίτητο, εφ όσον τα παιδιά παίρνουν ασβέστιο από άλλες τροφές. Γιαουρτάκι τρώει? Τυράκι? Η κόρη της αδερφής μου από τότε που αποθήλασε δεν ήθελε να πιεί ξένο γάλα κι έτρωγε γιαουρτάκι πρωί-βράδυ, και ξεκίνησε τώρα, στα 4 να πίνει σιγά σιγά. Και τι έγινε? Μην αγχώνεσαι γι αυτό. Θα σου πει κι ο παιδίατρος.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

hristin30 σου ευχομαι μια πολύ καλη εγκυμοσυνη να εχεις...

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη απέβαλα στο πρώτο τρίμηνο και φοβήθηκα, κατοπιν αυτου εμεινα εγκυος στον πρωτο μου γιο, τον θηλασα για ενα χρονο οταν εμεινα εγκυος στο δευτερο μου παιδάκι . ο γυναικολογος μου παρολο που ειχα ηδη μαι ατυχη εγκυμοσυνη μου ειπε συνεχισε αλλα αν αρχισεις συσπάσεις το κοβουμε, ετσι θηλασα μεχρι το τέλος της εγκυμοσυνης και μετά τα θηλαζα και τα δυο. Τωρα ειμαι εγκυος στο τρίτο και συνεχιζω να θηλάζω και τα άλλα δυο...

Σιγουρα δεν ειμαι ο κανονας, ουτε ομως και η εξαιρεση.

Ενας γιατρο μου ειχε πει οτι σημασια και προτεραιότητα εχει το μωρό που ήδη υπάρχει και οχι αυτο που έρχεται (μεχρι να γεννηθει).

Εγω το μονο που θα σου πρότεινα ειναι να ακολουθήσεις το ενστικτό σου, το τι σου λεει η καρδια σου και απο εκει και πέρα θα βρείς τρόπο ειται για το ένα΄είται για τον άλλο τρόπο.

 

Καλη εγκυμοσύνη να εχεις!

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις επιστρεψαμε απο διακοπες ανοιγω καινουργιο θέμα!!!

 

καλησπερα....

καλωςσας βρησκω.....

 

ασπασιααααααααααααα......μετο καλο....ολα θα πανε σουπερ!!!!μην αγχωνσεσαι

 

που ειστε????σεποιο θεμα θα σας βρω?????

 

ξερωμιακοπελα που θηλαζει 22μα και νηπιο!!<3

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ευχαριστώ γαι τισ απαντησεισ.Συνηθως θηλαζω μια φορα τη μερα,χθεσ καμια(εχει ξανασυμβει αλλα πισωγυρίσαμε).Τρωει τυρι κα νομιζω αυξησε λιγο την ποσοτητα γάλα που πινει με κορν φλεικ.μπορει να φτασουμε και 100μλ .Τη λυπαμαι όμως την καημένουλα.Το πρόβλημα μου ειναι και ο γιατροσ τωρα.Εχω συγχυστει μαζι του κ για ένα άλλο θεμα γτ χωρισ λογο παραθέτει το ακραιο σεναριο για να καλυφθει αυτοσ.Για αυτο μαλλον ήταν τοσο καθετοσ στο θέμα θηλασμου.Τελοσπαντων ειμαι πολυ αγχωμενη ,δεν ξέρω σε ποιον να πάω,υποτιθεται ακουσα τα καλυτερα γι αυτον.Λογω μετακομισης επαρχια αφησα τον προηγούνο που ήμουν πααρα πολύ ευχαριστημένη.

nana30 ευχαριστω πολυ γαι τις απαντησεις.Να χαιρεσαι τα μωράκια σου.

Ασπασία μπραβο σου, με το καλό και το τρίτο,απλα εσένα σε ενθάρρυνε ο γιατρος εμένα με απέλπισε.κ απ΄οτι καταλαβα δεν θελει κ πολυ ενόχληση.Νιωθω τοσο ανασφαλεια!!

Link to comment
Share on other sites

εσένα σε ενθάρρυνε ο γιατρος εμένα με απέλπισε.κ απ΄οτι καταλαβα δεν θελει κ πολυ ενόχληση.Νιωθω τοσο ανασφαλεια!!

 

Πάντως είτε σε ενθαρρύνει ο γιατρός, είτε όχι, η ευθύνη για τις αποφάσεις σου παραμένει δική σου. Κανείς γιατρός δεν μπορεί να εγγυηθεί για την έκβαση της εγκυμοσύνης. Μια αποβολή μπορεί να συμβεί σε κάθε γυναίκα, και κατά κανόνα τα αίτια είναι άγνωστα. Όποιος προδικάζει ότι θα αποβάλει μια γυναίκα, ή όποιος εκ των υστέρων ισχυρίζεται ότι απέβαλε για τον ένα ή τον άλλο λόγο, συνήθως δεν ξέρει τι λέει.

Όπως έγραψε και η Ασπασία, ακολούθησε την καρδιά σου. Εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και ό,τι καλύτερο για την κόρη σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ευχαριστώ γαι τισ απαντησεισ.Συνηθως θηλαζω μια φορα τη μερα,χθεσ καμια(εχει ξανασυμβει αλλα πισωγυρίσαμε).Τρωει τυρι κα νομιζω αυξησε λιγο την ποσοτητα γάλα που πινει με κορν φλεικ.μπορει να φτασουμε και 100μλ .Τη λυπαμαι όμως την καημένουλα.Το πρόβλημα μου ειναι και ο γιατροσ τωρα.Εχω συγχυστει μαζι του κ για ένα άλλο θεμα γτ χωρισ λογο παραθέτει το ακραιο σεναριο για να καλυφθει αυτοσ.Για αυτο μαλλον ήταν τοσο καθετοσ στο θέμα θηλασμου.Τελοσπαντων ειμαι πολυ αγχωμενη ,δεν ξέρω σε ποιον να πάω,υποτιθεται ακουσα τα καλυτερα γι αυτον.Λογω μετακομισης επαρχια αφησα τον προηγούνο που ήμουν πααρα πολύ ευχαριστημένη.

nana30 ευχαριστω πολυ γαι τις απαντησεις.Να χαιρεσαι τα μωράκια σου.

Ασπασία μπραβο σου, με το καλό και το τρίτο,απλα εσένα σε ενθάρρυνε ο γιατρος εμένα με απέλπισε.κ απ΄οτι καταλαβα δεν θελει κ πολυ ενόχληση.Νιωθω τοσο ανασφαλεια!!

 

Hristin καταλαβαίνω την ανασφάλειά σου γιατί κι εγώ όταν είχα μάθει ότι ήμουν έγκυος, μέχρι να πάω στο γιατρό με είχαν ζώσει τα φίδια γιατί φοβόμουν ότι θα μου πει να αποθηλάσω. Είχα σκεφτεί όλα τα ενδεχόμενα τότε και είμαι σίγουρη ότι έτσι και μου το είχε πει μπορεί μεν να μην είχα αποθηλάσει τελικά (γιατί δε θα με άφηνε εύκολα η κόρη μου) αλλά σίγουρα θα ένιωθα μεγάλη ανασφάλεια σε σχέση με αυτό που κάνω και θα σκεφτόμουν ότι αν τελικά κάτι πήγαινε στραβά θα το είχα τύψεις. Από την άλλη, υπάρχει και η ενδιάμεση λύση. Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στον παλιό σου γιατρό, που τον εμπιστεύεσαι? Δε λέω φυσικά να σε παρακολουθούν 2 γιατροί παράλληλα αλλά ίσως μια δεύτερη γνώμη από κάποιον που εμπιστεύεσαι και είναι και του επαγγέλματος να σε έκανε να νιώσεις καλύτερα. Στο μεταξύ, μία φορά τη μέρα μόνο, πολύ κρίμα είναι. Να πεις ότι θήλαζε και συχνά...

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

pax το ξέρω ότι η απόφαση είναι δική μου κ αυτο που θεωρησα καλυτεραο ειναι να παοθηλασω ομαλά ώστε μεχρι την 16 εβδομάδα που θεωρητικά μπορει να αρχισουν συσπάσεις σε μια έγκυο να εχω σταματησει.Απλα αυτος δεν μου αφησε ουτε το περιθώριο μιασ μερασ απο την 7η εβδομαδα.Αλλα σας είπα προεκυψε κ άλλο θεμα με αυτόν κ θα συμβουλευτω κ κάποιον άλλο.

nana80 τον προηγούμενο γιατρό τον είχα τηλεφωνήσει όταν ήδη προσπαθούσα για μωρό γτ ειχα προβληματιστεί από τοτε αν κανω καλαά που ενω δεν ειχα αποθηλάσει κ προσπαθούσα.Η αποψη του ήταν να μην αγχωνομαι καθόλου κ οτι σε περίπτωση που μεινω εγκυοσ στο 2ο -3ο μηνα θα κοβόταν το γάλα απο μόνο του οπότε κ θα αποθηλαζα φυσικά.Δεν μου ειπε κατι ανησυχητικό ή να κόψω άμεσα το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

pax το ξέρω ότι η απόφαση είναι δική μου κ αυτο που θεωρησα καλυτεραο ειναι να παοθηλασω ομαλά ώστε μεχρι την 16 εβδομάδα που θεωρητικά μπορει να αρχισουν συσπάσεις σε μια έγκυο να εχω σταματησει.Απλα αυτος δεν μου αφησε ουτε το περιθώριο μιασ μερασ απο την 7η εβδομαδα.Αλλα σας είπα προεκυψε κ άλλο θεμα με αυτόν κ θα συμβουλευτω κ κάποιον άλλο.

nana80 τον προηγούμενο γιατρό τον είχα τηλεφωνήσει όταν ήδη προσπαθούσα για μωρό γτ ειχα προβληματιστεί από τοτε αν κανω καλαά που ενω δεν ειχα αποθηλάσει κ προσπαθούσα.Η αποψη του ήταν να μην αγχωνομαι καθόλου κ οτι σε περίπτωση που μεινω εγκυοσ στο 2ο -3ο μηνα θα κοβόταν το γάλα απο μόνο του οπότε κ θα αποθηλαζα φυσικά.Δεν μου ειπε κατι ανησυχητικό ή να κόψω άμεσα το θηλασμο.

 

Από τα δεδομένα που μας έχεις δώσει ως τώρα πάντως η απάντηση είναι απλή: Αφού δεν του έχεις εμπιστοσύνη και βλέπεις να έχει ακραίες απόψεις, μήπως να αλλάξεις γιατρό ή να μην τον ακούσεις? Δε θέλω να κάνω το γιατρό ούτε την ξερόλα αλλά είναι ολοφάνερο και πολύ εκνευριστικό το ότι ο κάθε γιατρός που δεν έχει ιδέα τι σημαίνει ο θηλασμός για μια μάνα συστήνει τόσο εύκολα αποθηλασμό λες κι είναι κανένα χάπι για τον πονόδοντο και σου λένε "κόψτο". Αν ήταν κάτι τόσο απλό οκ, ίσως και να το κόβαμε προληπτικά όλες μας. Υπάρχει όμως κι ένα παιδί με κάποια ψυχολογία από πίσω που θα έπρεπε να σκέφτονται (καθώς επίσης και την ήδη διαταραγμένη ψυχολογία της εγκύου).

Είδες? εδώ που μπήκες κι έγραψες τέτοια θα σου πούμε μόνο! Παρασύρθηκα τελικά. εσύ αποφασίζεις. Όπως σου είπαν και οι κοπέλες πιο πάνω κάνε αυτό που σου λέει η καρδιά σου.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

Είμαι στην 6η εβδομάδα έγκυος στο δεύτερο μωρό και η κόρη μου είναι 18 μηνών. Έχω ήδη ξεκινήσει αποθηλασμό (από ανασφάλεια και φόβο πιο πολύ μην τυχόν επηρεάσει την καλή εκβαση της εγκυμοσύνης, αν και εχω διαβάσει τα σχετικά ότι αν δεν έχεις ιστορικό αποβολών, πρόωρων συσπάσεων κτλ μπορείς να θηλάζεις). Φυσικά ο γιατρός μου αποθηλασμό μου συνέστησε. Την πρώτη βδομάδα της έκοψα τον απογευματινό και τη δεύτερη, αυτή που διανύουμε, σταμάτησα και τον πρωινό (για την ακρίβεια αποφάσισα να τον σταματήσω, αλλά ως δια θαύματος τη συγκεκριμένη εβδομάδα η μικρή σταμάτησε να ξυπνάει τα πρωινά για γάλα (ξυπνούσε πριν φύγω για δουλεια αλλά ξαφνικά το σταμάτησε. Πίνει παιδικό γάλα με τη γιαγιά της όταν ξυπναει μετά.) Η μικρή φαίνεται να το δέχεται πολύ καλά. Μόνο δύο φορές έκλαψε δύο απογεύματα που ξύπνησε και ήθελε να θηλάσει αλλά δεν της έδωσα. Τώρα σειρά έχει ο βραδινός θηλασμός. Χθες βράδυ δε θήλασε (μία φορά ζήτησε της είπα όχι τώρα αλλα αύριο, δε μου ξαναζήτησε, και πραγματικά το πρωι τελικά τη θήλασα γιατί ένιωθα το στήθος μου γεμάτο). Σκέφτομαι τώρα να θηλάζω μία φορά κάθε μιάμιση μέρα, μετά κάθε δύο κτλ μέχρι να σταματήσουμε τελείως. Όμως, η αλήθεια είναι ότι ΔΕ ΘΕΛΩ να της το κόψω τελείως. Δεν ξέρω, από τη μια μου δείχνει ότι δεν της στοιχίζει και τόοοοσο πολύ, ότι ψιλοείναι έτοιμη να αποθηλάσει, από την άλλη όταν θηλάζει θηλάζει με τόση ευχαρίστηση και χαρά, και όσο σκέφτομαι ότι αν όταν γεννηθεί το μωρό θηλάζει κι εκείνη, τότε θα ζηλεύει λιγότερο, τόσο περισσότερο δε θέλω να τη σταματήσω. Ξέρετε όμως ποιος είναι ο φόβος μου με το θηλασμό τώρα; Ιστορικό αποβολών, πρόωρων συσπάσεων κτλ δεν έχω. Τωρα που τη θηλάζω δεν νιώθω να με ενοχλεί σε κάτι. Δεν θα υπήρχε όμως ποτέ η περίπτωση να μην έχεις μεν κανένα σύμπτωμα ότι ο θηλασμός προκαλεί κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη σου, να μην έχεις κάποιο προειδοποιητικό σημάδι ότι πρέπει να σταματήσεις να θηλάζεις, και η πρώτη... προειδοποίηση να είναι μια αποβολή εξαιτίας συσπάσεων; Αυτό φοβάμαι. Εσείς τι λέτε;

Εν τω μεταξύ στην πρώτη εγκυμοσύνη συχνά πέτρωνε η κοιλιά μου, από τον 4ο μήνα και μετά, με το που έπιανα να σκουπίσω ή να σφουγγαρίσω πέτρα η κοιλιά κι ένιωθα να με σφίγγει. Μήπως αυτό υποδηλώνει μια κάποια ευαισθησία και σημαίνει πως ίσως και με το θηλασμό να έχω το ίδιο πρόβλημα;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το δεύτερο μωράκι σου! Είχα κι εγώ συσπάσεις και στις 2 εγκυμοσύνες μου από πολύ νωρίς , ένιωθα πετρώματα στην κοιλιά αλλά ο γιατρός δεν είχε δώσει πολύ σημασία και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό να πετρώνει όταν κουράζομαι. απ ό,τι ξέρω όταν υπάρχουν συσπάσεις σε "επικίνδυνο" βαθμό ο γιατρός σου δίνει κάτι χάπια. αν δε σου δώσει φαντάζομαι ότι είναι φυσιολογικές οι συσπάσεις αυτές. έτσι κι αλλιώς υπάρχουν και οι προπαρασκευαστικές συσπάσεις που προετοιμάζουν το σώμα για τον τοκετό. Μάλιστα εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου επειδή κουραζόμουν πολύ με το πρώτο παιδί (τη σήκωνα συνέχεια, δούλευα και μετά τη δουλειά την έτρεχα στις κούνιες μόνη μου κάθε μέρα) φοβόμουν αρκετά. ο γιατρός πάλι δεν έδινε σημασία. μπήκα στο μήνα μου κι έλεγα "άντε, τουλάχιστον να γεννήσω νωρίς" γιατί είχα διαβήτη κύησης και έπρεπε να γεννήσω στις 38 εβδομάδες το πολύ. ήθελα να αποφύγω την πρόκληση τοκετού και ειδικά τις τελευταίες μέρες πριν το "ραντεβού" για τον τοκετό θήλαζα όσο μπορούσα περισσότερο. συσπάσεις δεν με έπιαναν και την πρόκληση δεν τη γλίτωσα τελικά, στις 38 και 5! Γενικότερα ελάχιστες φορές (ίσως και καμία) είχα νιώσει να πετρώνει η κοιλιά την ώρα που θήλαζα. Αυτό που είχα διαβάσει (και θα ξέρεις κι εσύ φαντάζομαι ) είναι ότι οι συσπάσεις που προκαλούνται απ τις επαφές είναι πιο έντονες. σου έχει απαγορέψει ο γιατρός επαφές για κάποιο λόγο? με την ίδια λογική θα έπρεπε και επαφές να μην έχουμε για να είμαστε σίγουροι.

Σκέψου τα με ψυχραιμία και μην αγχώνεσαι. Το motto μας, είπαμε, είναι ένα: Listen to your heart!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν το μυαλό μου έλεγε να συνεχίσω, αλλά η καρδιά μου μου έλεγε να σταματήσω. Αμφιταλανευομουν πολύ αυτό το διάστημα, αλλά δεν έκανα τίποτα για να σώσω το θηλασμό. Θήλαζα κάθε βράδυ μόνο, και απόψε έχω να θηλάσω από την Παρασκευή το βράδυ. Όλες αυτές τις μέρες έλεγα στη μικρή, ότι το γάλα της μαμάς είναι για τα μωρά καί όταν το μωρό γίνεται παιδάκι το γάλα της μαμάς λιγοστεύει και τελειώνει, και ότι εκείνη είναι παιδάκι τώρα και τα παιδάκια πίνουν γάλα από το ποτηράκι τους, όπως η Κρινιώ, ο Γιώργος κτλ (κάτι παιδάκια που ξέρει) κτλ. Και σήμερα το πρωί μου ζήτησε γάλα, αλλά της είπα όχι τώρα, το βράδυ, κι έδειξε το στήθος μου και είπε "μωρά". Ότι είναι για τα μωρά δηλαδή. Και τώρα το βράδυ που είμασταν στο κρεβάτι και παίζαμε λίγο μέχρι να κοιμηθεί (γιατί τώρα ο βραδινός θηλασμός αντικαθίσταται, προσωρινά τουλάχιστον, με ύπνο στο κρεβάτι αγκαλίτσα με τη μαμά ή τον μπαμπα, μετά τη μεταφέρουμε στην κούνια της βέβαια) μου ζήτησε γάλα, και αντί να μου δείξει το στήθος μου, μου έδειξε την κουζίνα. Πήγαμε, της έβαλα στο ποτηράκι της και το ήπιε με χαρά.

Αχ, από τη μια νιώθω μια θλίψη που θέλω να κλαψω, ελπίζω ο χρόνος να δικαιώσει την απόφασή μου, αλλιώς θα σημαίνει πως έκανα λάθος που την αποθήλασα τώρα, από την άλλη νιώθω μια συγκίνηση που το παιδάκι μου μεγάλωσε και καταλαβαίνει αυτά που της λέω κι αποθήλασε και τόσο εύκολα.

Βέβαια φαντάζομαι ότι θα ξαναζητήσει το γάλα της μαμάς, αλλά από το σημερινό δε φαντάζομαι ότι θα της ξαναδώσω, εκτός κι αν νιώσω το στηθος μου πρησμένο, αν και δε φαντάζομαι να συμβεί κάτι τέτοιο. Έχουν ήδη περάσει δυο μέρες και δεν έχω πρόβλημα.

Με το καλό να θηλάσω το δεύτερο τώρα!

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μυαλό μου έλεγε να συνεχίσω, αλλά η καρδιά μου μου έλεγε να σταματήσω. Αμφιταλανευομουν πολύ αυτό το διάστημα, αλλά δεν έκανα τίποτα για να σώσω το θηλασμό. Θήλαζα κάθε βράδυ μόνο, και απόψε έχω να θηλάσω από την Παρασκευή το βράδυ. Όλες αυτές τις μέρες έλεγα στη μικρή, ότι το γάλα της μαμάς είναι για τα μωρά καί όταν το μωρό γίνεται παιδάκι το γάλα της μαμάς λιγοστεύει και τελειώνει, και ότι εκείνη είναι παιδάκι τώρα και τα παιδάκια πίνουν γάλα από το ποτηράκι τους, όπως η Κρινιώ, ο Γιώργος κτλ (κάτι παιδάκια που ξέρει) κτλ. Και σήμερα το πρωί μου ζήτησε γάλα, αλλά της είπα όχι τώρα, το βράδυ, κι έδειξε το στήθος μου και είπε "μωρά". Ότι είναι για τα μωρά δηλαδή. Και τώρα το βράδυ που είμασταν στο κρεβάτι και παίζαμε λίγο μέχρι να κοιμηθεί (γιατί τώρα ο βραδινός θηλασμός αντικαθίσταται, προσωρινά τουλάχιστον, με ύπνο στο κρεβάτι αγκαλίτσα με τη μαμά ή τον μπαμπα, μετά τη μεταφέρουμε στην κούνια της βέβαια) μου ζήτησε γάλα, και αντί να μου δείξει το στήθος μου, μου έδειξε την κουζίνα. Πήγαμε, της έβαλα στο ποτηράκι της και το ήπιε με χαρά.

Αχ, από τη μια νιώθω μια θλίψη που θέλω να κλαψω, ελπίζω ο χρόνος να δικαιώσει την απόφασή μου, αλλιώς θα σημαίνει πως έκανα λάθος που την αποθήλασα τώρα, από την άλλη νιώθω μια συγκίνηση που το παιδάκι μου μεγάλωσε και καταλαβαίνει αυτά που της λέω κι αποθήλασε και τόσο εύκολα.

Βέβαια φαντάζομαι ότι θα ξαναζητήσει το γάλα της μαμάς, αλλά από το σημερινό δε φαντάζομαι ότι θα της ξαναδώσω, εκτός κι αν νιώσω το στηθος μου πρησμένο, αν και δε φαντάζομαι να συμβεί κάτι τέτοιο. Έχουν ήδη περάσει δυο μέρες και δεν έχω πρόβλημα.

Με το καλό να θηλάσω το δεύτερο τώρα!

 

Μπράβο! πολύ καλή εξέλιξη! Κι εμένα τόσο ήταν όταν αποθήλασε κι ακόμα και τώρα καμιά φορά μου δέίχνει το στήθος και της λέω ότι τρώει το μωρό απο εκεί και γελάει, είμαι σίγουρη ότι το έχει ξεπεράσει. όσο για τα συναισθήματα, μην ανησυχείς, είναι λίγο ανάμεικτα. εγώ το παραδέχομαι, ακόμα μου λείπει να την έχω στην αγκαλιά μου και να θηλάζει αλλά πρέπει να σκέφτομαι ότι έχει μεγαλώσει και κάνουμε άλλα πράγματα μαζί τώρα. εσύ που έχεις και τις ορμόνες να χοροπηδάνε με την εγκυμοσύνη, είναι φυσιολογικό να νιώθεις κάπως. όπως και να έχει, θα έχεις πάλι την ευκαιρία όταν θα γεννήσεις με το καλό. ίσως τότε να ξανανιώσετε και οι 2 την ανάγκη και βλέπετε....

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εμείς πρώτη μέρα tandem... Δώστε κουράγιο να τα καταφέρουμε... Από στάσεις tandem που είχα άγχος ήδη έχουμε θηλάσει με τρεις διαφορετικές, άρα καλά σ' αυτόν τον τομέα. Με το ψυχολογικό θέμα τί γίνεται? Ο μεγάλος μου γιός είναι 25 μηνών και η μικρή μου σήμερα πρώτη μέρα στο σπίτι δηλαδή 4 ημερών. Μέχρι τώρα, όσες φορές με είδε ο μεγάλος να θηλάζω τη μικρή, θήλασε ταυτόχρονα. Ενώ όμως είχαμε πει ότι θα έχουν διαφορετικό στήθος το καθένα, μετά ήθελε να πιεί από της μικρής. Του έδωσα, αλλά έπρεπε να πλύνω το στήθος πριν το δώσω στη μικρή? Πιο πολύ με αγχώνει η ψυχολογία του μεγάλου. Δεν θέλω να στεναχωρεθεί !!! Το άλλο δεν καταλαβαίνει ακόμα. Αν μπορεί να δώσει τα φώτα της κάποια με εμπειρία στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πρώτες μέρες είναι λίγο περίεργες, το μεγάλο μπορεί να ζητάει από "ζήλεια" ή απλά επειδή το είδε και το θυμήθηκε. Σε λίγο καιρό, μάλλον θα επιστρέψει στις προηγούμενες συνήθειες του. Απλά πρέπει να προσέχεις να μη ζορίζεται το μικρό με τη ροή και ότι βρέχει και λερώνει αρκετές πάνες.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

 

Ενώ όμως είχαμε πει ότι θα έχουν διαφορετικό στήθος το καθένα, μετά ήθελε να πιεί από της μικρής. Του έδωσα, αλλά έπρεπε να πλύνω το στήθος πριν το δώσω στη μικρή?

 

Δεν είναι απαραίτητο. Εγώ ποτέ δεν έπλυνα το στήθος και δεν θυμόμουν πάντα ποια ήπιε από πού, αλλά αρρώσταιναν σπάνια και τελείως ανεξάρτητα η μια από την άλλη. Δλδ. μπορεί να είχε τη μια φορά μόνο η μεγάλη μια γαστρεντερίτιδα, λίγους μήνες αργότερα μόνο η μικρή μια αμυγδαλίτιδα, ενώ έπιναν αδιάκριτα και από τα δύο στήθη. Μόνο τα συνάχια είναι πάντα οικογενειακή υπόθεση, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το θηλασμό. Σε περίπτωση καντιντίασης βέβαια χρειάζεται μεγαλύτερη προσοχή.

Όσο για την ψυχολογία, με κάλυψε η amaretto.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ευχαριστώ και πάλι ευχαριστώ!!! Και μόνο που μου απαντήσατε, που υπάρχετε κι εσείς, παίρνω κουράγιο και θετική ενέργεια. Αν δεν ήταν το φόρουμ θα είχα αποθηλάσει στους 6 μήνες που "πια το γάλα μου δεν προσέφερε τίποτα στο γιό μου" σύμφωνα με την παιδίατρο (που πια η ίδια δεν μας προσέφερε και αλλάχτηκε). Στο μαιευτήριο που γέννησα και έμαθαν ότι θηλάζω 2 ετών παιδί γίναμε διάσημοι. Μου έδωσαν συγχαρητήρια η προϊσταμένη, η προϊσταμένη όλων των ορόφων ακόμα και η διευθύνουσα κατέβηκε να μου μιλήσει. Πήρα κουράγιο. Στο σπίτι όμως χτύπησαν οι ορμόνες και αγχώθηκα-έβαλα τα κλάματα. Σήμερα είμαι καλύτερα...Όλα θα πάνε μια χαρά. Με υπομονή-επιμονή και πληροφορίες από τις άλλες μανούλες. Ευχαριστώ και πάλι, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

vvasiliki, να σου ζήσει το νέο μωράκι και καλούς tandem θηλασμούς!

Με κάλυψαν η amaretto και η pax! Άφησε τον μεγάλο αρχικά να θηλάζει όποτε θέλει και σιγά σιγά θα επανέλθει στα προηγούμενα. Να ελέγχεις το χρώμα στα κακά του μωρού για τυχόν υπερπαραγωγή.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.

Θηλάζω και εγώ παράλληλα τον γιο μου που είναι 25 μηνών και την κόρη μου που είναι 3 μηνών. Η μικρή παρουσίασε πράσινα κακά σχεδόν πριν ένα μήνα και ξεκίνησα και εγώ να δίνω περισσότερα γεύματα από το ίδιο στήθος. Αρχικά έδινα 2 ώρες το ίδιο στήθος και πάνω που κιτρίνιζαν τα κακά μετά από λίγες μέρες ξαναγίνονταν πράσινα. Για να μην τα πολυλογώ τώρα είμαστε στο 3ωρο κάθε στήθος και τα κακά της είναι πότε κίτρινα πότε πρασινοκίτρινα. Το ερώτημα μου είναι αυτό το 3ωρο πρέπει να το τηρώ από εδώ και πέρα για πόσο καιρό; Ρωτάω γιατί πάντα ήμουν της άποψης ότι στο θηλασμό δεν κοιτάω ρολογια, χρονους κλπ και τώρα βρέθηκα να είμαι συνέχεια με την σκέψη "τι ώρα ξεκίνησε να τρώει από αυτό το στήθος; πέρασε το 3ωρο;;"

 

Επίσης, θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής. Ο γιος μου από 14 μηνών κοιμάται σερί την νυχτα και έτσι είχαμε κόψει και τους νυχτερινούς θηλασμούς (εκτός από περιόδους που βγάζει δόντια και σε μια ίωση). 19 μηνών τον μετέφερα και στο δικό του κρεβάτι αφού μέχρι τότε κοιμόταν μαζί μας. Από τότε που γεννήθηκε η μικρή άρχισε να κάνει πολύ ανησυχο ύπνο, και εδώ και 2 μηνες ξυπνάει σχεδόν κάθε βράδυ και ενώ αρχικά απλά γκρίνιαζε και ζητούσε αγκαλίτσα τώρα ζητάει και να θηλάσει. Ανταποκρίθηκα και τον θήλασα, αλλά περνούσαν οι μέρες και εβλεπα ότι από τη μία αυτός πηγαινε να το καθιερώσει και του γινόταν πια συνηθεια και από την άλλη εγώ δεν είχα δυνάμεις να θηλάζω και τους 2 τη νυχτα. Έτσι εδώ και 4 μέρες του αρνούμαι αλλά τελικά μου φαίνεται η κούραση είναι μεγαλύτερη αφού γκρινιάζει περισσότερο και του παίρνει περισσότερη ώρα για να ξανακοιμηθεί και εννοείται μονο στο δικό μας κρεβάτι κοιμάται. Τι να κάνω;

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια!

Κι εγώ είχα πρόβλημα υπερπαραγωγής και επειδή κι εγώ δεν μπορώ να κρατάω λογαριασμό ποιος θήλασε από πού, καταλήξαμε στη διάρκεια της ημέρας να θηλάζει η μικρή κυρίως από το ένα στήθος, και τη νύχτα κυρίως από το άλλο. Με βόλευε γιατί από όταν κάθομαι μου είναι πιο εύκολο να κρατώ μωρό από τη δεξιά πλευρά, ίσως λόγω κατασκευής, δεν ξέρω, ενώ τη νύχτα την είχα έτσι κι αλλιώς αριστερά. Δεν το τηρούσαμε απόλυτα, αλλά κάπως ξεπεράστηκε το πρόβλημα της υπερπαραγωγής.

Μια άλλη λύση ήταν να θηλάζει πρώτα η μεγάλη λίγο από το ένα στήθος και μετά η μικρή, αλλά συνήθως δεν βόλευε αυτό, γιατί η μικρή ήθελε πάντα να θηλάζει, κι η μεγάλη ήθελε παρέα τη μικρή στο θηλασμό.

 

Ο μεγάλος σου αργά ή γρήγορα θα ξαναρχίσει να κοιμάται σερί, πιστεύω. Κι η μεγάλη μου είχε αλλάξει τους ρυθμούς τους όταν γεννήθηκε η μικρή, αλλά τελικά επανήλθε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια!

Κι εγώ είχα πρόβλημα υπερπαραγωγής και επειδή κι εγώ δεν μπορώ να κρατάω λογαριασμό ποιος θήλασε από πού, καταλήξαμε στη διάρκεια της ημέρας να θηλάζει η μικρή κυρίως από το ένα στήθος, και τη νύχτα κυρίως από το άλλο. Με βόλευε γιατί από όταν κάθομαι μου είναι πιο εύκολο να κρατώ μωρό από τη δεξιά πλευρά, ίσως λόγω κατασκευής, δεν ξέρω, ενώ τη νύχτα την είχα έτσι κι αλλιώς αριστερά. Δεν το τηρούσαμε απόλυτα, αλλά κάπως ξεπεράστηκε το πρόβλημα της υπερπαραγωγής.

Μια άλλη λύση ήταν να θηλάζει πρώτα η μεγάλη λίγο από το ένα στήθος και μετά η μικρή, αλλά συνήθως δεν βόλευε αυτό, γιατί η μικρή ήθελε πάντα να θηλάζει, κι η μεγάλη ήθελε παρέα τη μικρή στο θηλασμό.

 

Ο μεγάλος σου αργά ή γρήγορα θα ξαναρχίσει να κοιμάται σερί, πιστεύω. Κι η μεγάλη μου είχε αλλάξει τους ρυθμούς τους όταν γεννήθηκε η μικρή, αλλά τελικά επανήλθε.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όποτε σκέφτομαι να δίνω ξεχωριστό στήθος σε κάθε παιδί όλο κάπου κολλάω και τελικά δεν το κάνω. Στο μυαλό μου το έχω ως ύστατη λύση. Απλά αναρωτιόμουν πότε τελικά θεωρείται ότι ξεπερνιέται το πρόβλημα της υπερπαραγωγής και μπορείς να ξαναγυρίσεις στο "γεύμα και στήθος"; Φαντάζομαι ότι μετά από 2 εβδομάδες χωρίς πράσινα κακά, δεν τίθεται θέμα υπερπαραγωγής, αλλά αν γυρίσω στο γεύμα και στήθος μήπως θα επανέλθει το πρόβλημα;

 

 

 

Να υποθέσω ότι πρόκειται για κάποια ομάδα από μαμαδες που θηλάζουν παράλληλα; Δεν ἐχω λογαριασμό στο facebook και έτσι δεν μπορώ να δω τι είναι.

Αν πάντως κάποια κοπέλα μπορεί να βοηθήσει ας γράψει εδώ.;)

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά αναρωτιόμουν πότε τελικά θεωρείται ότι ξεπερνιέται το πρόβλημα της υπερπαραγωγής και μπορείς να ξαναγυρίσεις στο "γεύμα και στήθος"; Φαντάζομαι ότι μετά από 2 εβδομάδες χωρίς πράσινα κακά, δεν τίθεται θέμα υπερπαραγωγής, αλλά αν γυρίσω στο γεύμα και στήθος μήπως θα επανέλθει το πρόβλημα;

 

Το αργότερο όταν αρχίσει τις στερεές τροφές, θα λυθεί το πρόβλημα. Κι όταν αρχίσει να κινείται πιο αυτόνομα, δεν θα είσαι εσύ η μόνη που θα καθορίζει ποιος θηλάζει από πού :) Εγώ πάντα είχα ένα μικρό πρόβλημα υπερπαραγωγής όσο θήλαζε αποκλειστικά η μικρή (10 μήνες!) και επειδή δεν μπορώ πολύ πολύ να κρατώ λογαριασμούς, πάντα επανερχόταν. Εντάξει, καθισμένη από το ένα στήθος και ξαπλωμένη από το άλλο ήταν εύκολο να το τηρήσω, αλλά τύχαινε συχνά να θηλάζω ξαπλωμένη και τη μέρα, οπότε ξανά η υπερπαραγωγή...

 

Επίσης με το θηλασμό τάντεμ δεν μπορείς να έχεις τον έλεγχο της υπερπαραγωγής τόσο καλά (ένα από τα αρνητικά του τάντεμ, μέσα στα πολλά θετικά), γιατί από τη μια έχεις μεγάλη και εύκολη παραγωγή με ένα μικρό μωρό, από την άλλη έχεις ένα παιδάκι που αν τύχει και μαγειρέψεις το αγαπημένο του φαγητό θηλάζει ελάχιστα, και την άλλη μέρα αν τύχει και δεν του αρέσει το φαγητό και είναι και κακόκεφο θηλάζει όλη την ώρα, οπότε τι να ρυθμίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, διατηρώ το 3ωρο μέχρι τους 6 μήνες που μπαίνουν οι στερεές και μετά βλέπουμε πως θα πάει. Ελπίζω δηλ να είναι 3ωρο μέχρι τότε και να μην ξανααντιμετωπίσω θέμα υπερπαραγωγής γιατί αγχώνομαι κιόλας με το πόσο επηρεάζει και την πρόσληψη βάρους.

Ο μεγάλος έχει δεν έχει το αγαπημένο του φαγητό θα θηλάσει ό,τι και να κάνω εγώ!:lol:

kGUSp3.png aMgOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...