Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι να είχα παρατηρήσει κάτι περίεργο στο παιδί εκείνο το διάστημα. Η μόνη αλλαγή ήταν ότι άρχισε να κοιμάται όλο το βράδυ σερί ...

Ελπίζω να ήταν ομαλός κ ευχάριστος ο αποθηλασμός για εκεινον.

 

Η αλήθεια είναι ότι πονούσα πολύ αλλα δεν τον αποθαρρυνα στο να θηλάσει. Ακόμα κ όταν ειχε αποθηλασει του προσφερα κάποιες φορες μήπως άλλαξε γνώμη αλλα τιποτα. Και όταν γεννηθηκε το μωρό κ θήλαζε τον ρώτησα αν θέλει αλλα γέλασε κ μου είπε "εγω πίνω ποτήρι μου" , οπότε δεν επέμεινα.

 

ευχομαι να μην εκανα κατι λάθος, ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις γνώμες σας!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι μάλλον ήταν πιο έτοιμος να θηλάσει εκείνος ένα μωρό παρά να θηλάζει πια ο ίδιος. Να σας πω να γελάσετε, μπαίνει ο άντρας μου μια μέρα στην κρεβατοκάμαρα κ βλέπει τον Άγγελο να κάθεται στη θέση μου στο κρεβάτι όπου συνηθως θηλάζω τον μπέμπη, είχε σηκώσει την μπλούζα του κ είχε βάλει ένα αρκουδάκι στο στηθος του, " σσσσσ πίνει γάλα το μωρό " λέει στον άντρα μου κ παρτον κάτω τον μπαμπά...

Αν ηταν κορίτσι δεν θα μας έκανε εντύπωση αλλα ο γιος μου να θηλάζει μου φάνηκε κάπως... να μην το ψάξο παραπάνω εε; :confused::rolleyes:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον ήταν πιο έτοιμος να θηλάσει εκείνος ένα μωρό παρά να θηλάζει πια ο ίδιος. Να σας πω να γελάσετε, μπαίνει ο άντρας μου μια μέρα στην κρεβατοκάμαρα κ βλέπει τον Άγγελο να κάθεται στη θέση μου στο κρεβάτι όπου συνηθως θηλάζω τον μπέμπη, είχε σηκώσει την μπλούζα του κ είχε βάλει ένα αρκουδάκι στο στηθος του, " σσσσσ πίνει γάλα το μωρό " λέει στον άντρα μου κ παρτον κάτω τον μπαμπά...

Αν ηταν κορίτσι δεν θα μας έκανε εντύπωση αλλα ο γιος μου να θηλάζει μου φάνηκε κάπως... να μην το ψάξο παραπάνω εε; :confused::rolleyes:

 

Όχι, είναι συνηθισμένο (και θέτει τις βάσεις για να γίνει τρυφερός μπαμπάς και να υποστηρίζει τη γυναίκα του στο θηλασμό :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, με καθυσήχασες, έτσι έλεγα κ εγω στον άντρα μου για να αποφύγει το εγκεφαλικό αλλα μέσα μου με έτρωγε κ εμένα η αλήθεια είναι ...

 

ευχαριστώ κ πάλι :D

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΑΚΙ.

 

Για να μη βλέπει το αδερφάκι του που θα θηλάζει και ζηλεύει.

 

Αχ Παναγίτσα μου με αυτές τις ορμόνες τι τραβάω... όλα στενάχωρα μου φαίνονται...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΑΚΙ.

 

Για να μη βλέπει το αδερφάκι του που θα θηλάζει και ζηλεύει.

 

Αχ Παναγίτσα μου με αυτές τις ορμόνες τι τραβάω... όλα στενάχωρα μου φαίνονται...

 

 

Ρέα μου, θα ζηλευει, είτε θηλάζει είτε όχι! Εξαρτάται από το παιδί και από τον τρόπο που θα χειριστείτε εσείς την άφιξη του νέου μέλους. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο αδελφάκι που να μη ζηλεύει! Το τάντεμ είναι ένα πολύτιμο όπλο, αλλά αν το παιδί αποθηλάσει από μόνο του, δε νομίζω ότι θα ζηλεύει τον θηλασμό καθεαυτό, αλλά την αγκαλιά! Αυτό λύνεται, γιατί όταν θηλάζεις μπορείς να κρατάς και το μεγαλύτερο παιδί αγκαλιά αν το θέλει. Εγώ αυτό έκανα όταν γεννήθηκε ο δεύτερος γιος μου που ο πρώτος δεν θήλαζε. Φυσικά το παιδί ζήλευε, δεν ζήλευε τον θηλασμό, αλλά το γεγονός ότι είχα τον μικρό όλη μέρα αγκαλιά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω και το ηλεκτράκι στα όπα όπα, άστα να πάνε.

Εντωμεταξύ εκείνο που έχω καταλάβει είναι ότι ενω΄στην εδραίωση του θηλασμού είχα πολύ αυτοπεποίθηση και αυτό βοήθησε να πάνε όλα καλά, τώρα με δεδομένο ότι η παραγωγή βαίνει μειούμενη η αυτοπεποίθηση έχει πάει περίπατο και αυτό κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

, τώρα με δεδομένο ότι η παραγωγή βαίνει μειούμενη η αυτοπεποίθηση έχει πάει περίπατο και αυτό κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα...

 

Πιστεύω ότι αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να προσφέρεις στη μικρή να θηλάσει όποτε ζητάει και όποτε νομίζεις εσύ ότι χρειάζεται, χωρίς να αγχώνεσαι! Έχει πολλές πιθανότητες λόγω μικρής ηλικίας και λόγω του ότι χρειάζεται ακόμα την επαφή του θηλασμού ψυχολογικά, να συνεχίσει να θηλάζει είτε βρίσκει γάλα είτε όχι! Εσύ κάνεις ό,τι περνά απ' το χέρι σου, έτσι να σκέφτεσαι!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kaλησπερα! Εχω ενα αγορακι 22 μηνων το οποίο θηλάζει 2-3 φορες τη μερα μονο πριν τον υπνο ή οταν ξυπνησει. Εντωμεταξυ ειμαι εγκυος στη 17 εβδομαδα.Δε με ενοχλει τοσο που θηλαζει για να κοιμηθει (αν και θα προτιμουσα να κοιμοταν διαφορετικα) αλλα πολλες φορες μου κανει το στηθος πιπιλα για πολυ ωρα (ισως και μισαωρο) με αποτελεσμα να πονανε οι θηλες μου και να γινεται ο θηλασμος δυσαρεστος για μενα:(.Τελος, γινεται μαχη για να αφησει το στηθος και πολλες φορες το σφιγγει με τα δοντια του. Φανταζομαι ξερετε σε τι κατασταση ειναι οι θηλες στην εγκυμοσυνη:wink:

Δεν εχω προβλημα να θηλαζουν και τα δυο μου παιδακια ομως αυτη η κατασταση με ενοχλει.

 

Εχει ζησει καμια σας κατι αναλογο; Εχετε κατι να μου προτεινετε; Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας! Να σας ζησουν τα μωρακια σας και με το καλο οσα ειναι να ερθουν:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς τα ίδια έκανε κι ο δικός μου... Τότε ήταν `14-15 μηνών. Τη λύση μας την έδωσε ο μπαμπάς μας που άρχισε να τον κοιμίζει ο ίδιος, στην αρχή με κούνημα-χορό σε όρθια θέση (ρεψίματος) γιατί ο μικρός ποτέ δεν ήθελε ανάσκελα και μετά από μερικούς μήνες στην καρέκλα με παραμύθια και χαδάκια. Τώρα έχουμε κρατήσει τα παραμυθο-χαδάκια, αλλά ξαπλώνει δίπλα του (κοιμούνται μαζί).

Τις πρώτες μέρες βέβαια δυσανασχετούσε που δεν ήμουν εγώ, αλλά ο άντρας μου του έβρισκε διάφορες δικαιολογίες "η μαμά κάνει μπάνιο/νάνι/πλένει τα πιάτα". Μετά από μερικές μέρες όμως συνήθισε και τώρα θέλει μόνο τον μπαμπά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα!είμαι 7 εβδομαδων εγκυος στο δευτερο παιδακι και θηλαζω πρωι- βραδυ το πρωτο.σημερα εκανα τον υπερηχο κι εδειξε μια πολυ μικρη αποκόλληση.ο γιατρος μου εδωσε utrogestan,μου είπε ότι είναι συμβατα με το θηλασμο,μου συνεστησε ξεκουραση και μου είπε οτι το θεμα του θηλασμου το παρακολουθούμε κι αν επιμεινει η αποκόλληση,τοτε θα πρεπει να σταματησει.μιλησα και με τον ομοιοπαθητικο που με παρακολουθει,μου εδωσε κι αυτος τα δικα του και μου είπε να κοψω το θηλασμο,για τους γνωστους λογους.μπερδευτηκα!να επισημανω οτι εχω εντονη την αισθηση του let down.υπαρχει καποια παρομοια εμπειρία ή γνωση πανω στο θέμα;

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Kalhmera! Ola με το καλο ευχομαι! Επαθα κι εγω το ιδιο στη 12η εβδομαδα και μου ειπαν το ιδιο οι γιατροι. Δηλαδη να κοψω το θηλασμο. Εγω φυσικα τηλεφωνησα σε γυναικολογο-συμβουλο γαλουχιας και μου ειπε οτι εφ'οσον ειχα ολο κι ολο 3 σταγονες αιμα και δε νιωθω πονο οταν θηλαζω, μπορω να συνεχισω το θηλασμο. Μετα απο 10 μερες ειδα παλι κατι καφε υγρα και τρομαξα. Το σκεφτηκα ομως κι αποφασισα να ακουσω το σωμα μου γιατι αισθανομουν αρκετα καλα. Γνωμη μου, δες κι εσυ πως θα παει και πραξε αναλογως.Μπορεις επισης να τηλεφωνησεις σε καποιον συμβουλο γαλουχιας να σου πει κι αυτος τη γνωμη του. Ολα καλα σου ευχομαι.;)

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο μπαίνω στον 5ο μήνα. Το Ηλεκτράκι ακόμα θηλάζει. Πολύ λιγότερο βέβαια, αλλά θηλάζει κανονικά δεν πιπιλάει. Εστω και ετσι είμαι πολύ χαρούμενη. Γιατί γυρνάω από τη δουλειά και ζητά την αγκαλιά και το στήθος μου. Και στο στήθος μου τη κοιμιζω τις περισσότερες φορές. Ακόμα οι θηλές είναι οκ - καμιά ευαισθησία.

 

Η νέα μου αγωνία είναι πως θα βολεύω το παιδί μου στην αγκαλιά μου όταν η κοιλιά αποκτήσει διαστάσεις Αλπικές....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρέα, νομιζω πως θα σου πανε ολα καλα. Το μωρακι σου ειναι μικρουλι και δεν αρχισε ακομη τα ακροβατικα στο στηθος.χαχα! Ε, νομιζω θα υιοθετησετε τον ξαπλωτο θηλασμο οταν μεγαλωσει η κοιλια και θα βολευτειτε;)! Εισαι πολυ τυχερη παντως με τις θηλες σου που δεν πονανε! Εγω υποφερω ρε γ....το! Σημερα ο μικρος ειχε συναχι και οταν ηθελε να παρει γερη ανασα μου δαγκωνε τη θηλη κι επειδη ηθελε παρηγορια δεν αφηνε με τιποτα το στηθος! Τα δοκιμασα ολα! Τελικα μετα απο 45 λεπτα δαγκωματος θηλασμου το αφησε απο μονος του, αλλα εγω εφτασα σε σημειο να κλαιω απο τον πονο και τα νευρα:(! Να δω ως ποτε θα αντεξω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πωπω! Όπως λέει η EvaMD τα σαγόνια του καρχαρία!

Μια μέθοδο για να μη δαγκώνει το νινί που πρότεινε, ήταν να πιεζουμε ελαφρα το κεφάλι προς το στήθος εκείνη την ώρα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Aurore, καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Για τον πόνο κάνε αυτό που προτείνει η Ρέα και να μιλάς πολύ στο μικρό, να του εξηγείς, να του λες να ανοίγει πολύ καλά το στόμα. Με το πολύ μπλα μπλα σιγά σιγά θα αρχίσει να σε προσέχει από μόνος του. Κι εγώ έχω μεγάλη ευαισθησία στις θηλές, εμένα είναι βέβαια μεγαλύτερη η μικρή και ανταποκρίνεται καλύτερα, προσπαθεί να μη με πονάει, αλλά και πάλι, η ευαισθησία και η δυσφορία παραμένουν, με κάποια βελτίωση κατά περιόδους. Ειδικά τώρα που είμαστε στο τέλος, έχει αυξήσει και τους θηλασμούς και είναι φρίκη, γιατί δεν έχω σταγόνα γάλα, ούτε πρωτόγαλα και είναι μόνο ενόχληση! Περιμένουμε τώρα και οι δύο το γαλατάκι που θα φέρει το μωρό!:D

Σε μερικά παιδιά πιάνει και το μέτρημα, δηλαδή να λες θα μετρήσω μέχρι το 10 ή το 20 ή το 3 (μετράς όσο αργά ή γρήγορα σε εξυπηρετεί και δέχεται το παιδί) και μετά θα αφήσεις το στήθος. Εμένα για ένα διάστημα το δεχόταν και με άφηνε, μου γυρνούσε την πλάτη και κοιμότανε, τώρα πια όχι, μάλλον το συνήθισε!:rolleyes:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eιχα αρχισει να αγχωνομαι γιατι κι εγω μονο ενοχληση αισθανομαι.:?

Η κορη μου εχει αρχισει να θηλαζει περισσοτερη ωρα και εγω δεν αντεχω πλεον ουτε λεπτο,η αισθηση ειναι απαισια.

Φανταζομαι θα περασει μετα τη γεννα αυτη η ενοχληση στις θηλες ε?

Αντε να γεννησουμε να θηλαζουν τουλαχιστον γαλα.:P

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα περασει ελενη θα περασει .

αντε κοντευεις και εσυ σιγα σιγα !!!

να καλωσορισω και τις καινουργιες κοπελες και να τις ευχηθω καλη συνεχεια .

Αυγη εμεις γνωριζομαστε νομιζω ....τι κανεις ?με το καλο κοριτσι μου .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας! Σοφουκα, το μετρημα δεν πιανει με τιποτα. Κι οσο του λεω η μαμα ποναει αυτουνου του φαινεται αστειο και το σφιγγει με τα δοντια για να μην του το παρω! Το αφηνει μονο αν του ταξω κατι φαγωσιμο, αλλα δε θελω να του το κανω γιατι τρωει ηδη παραπανω απο το κανονικο. Αφροδιτακι, παλιες γνωστες απο το μαμυ;)Μπηκα κι εγω τωρα στο κλαμπ! Αντε να δουμε! Εσυ συνεχιζεις ταντεμ με τα νινακια σου ε; Μπραβο βρε κοριτσι μου! Πως ειναι η εμπειρια; Ισχυει αυτο που λενε για καλυτερη σχεση των αδερφων;

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παει το ταντεμ ο Μ θηλαζει μονο για υπνο και καποιες φορες κοιματε και χωρις στηθος ...θηλαζει και οταν τον πιανουν κρισεις ζηλιας για 1-2 λεπτα .Η σχεση τους ειναι πολυ καλη μεχρι τωρα ,ο Μ τον αγαπαει παρα πολυ τον μικρο αλλα οκ καποιες φορες του εχουν ξεφυγει καποια δαγκωματα ...λογο αγαπης ....

καλε ταξε του να φαει κατι του παιδιου ...το παιδι σου τρωει και σε ενοχλει χαχαχαχα τι να πω και εγω που τον κινηγαω να φαει μια μπουκια !!!!

χαρικα πολυ κοριτσακι μου που σε βρηκα παλι ,ολα καλα να σου πανε ,θα τα λεμε και απο εδω .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα το πρωί έμαθα ότι είμαι έγκυος :D και χάρηκα πάρα πολύ. Το θέμα είναι ότι η μπεμπούλα μου είχε πολύ περίεργη συμπεριφορά, δεν ξεκόλλησε καθόλου απ το στήθος όλη μέρα. Πριν φύγω για τη δουλειά θηλάζει πάντα περίπου 5 λεπτά, σήμερα δεν ξεκολλούσε. μόλις γύρισα απ τη δουλειά τα ίδια. Στο σπίτι όλο το απόγευμαδεν έχανε ευκαιρία να με στριμώχνει και να θέλει να μου σηκώσει την μπλούζα. το βράδυ για να κοιμηθεί τα ίδια, πιπιλούσε πάνω από μισή ώρα και δε με άφηνε να φύγω. Τι είναι αυτό βρε κορίτσια? Μήπως ελαττώθηκε ξαφνικά το γάλα μου? Και τέτοια σύμπτωση, σήμερα που έμαθα ότι είμαι έγκυος έγινε αυτό? Ή μήπως απλώς διαισθάνεται κάτι? Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ελαττώθηκε ξαφνικά το γάλα μου? Και τέτοια σύμπτωση, σήμερα που έμαθα ότι είμαι έγκυος έγινε αυτό? Ή μήπως απλώς διαισθάνεται κάτι? Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο?

 

Γεια και συγχαρητήρια!

Το γάλα μειώνεται στην εγκυμοσύνη, αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανό να διαισθάνεται κάτι. Η μεγάλη μου ήθελε να της λέω κάθε τόσο ότι την αγαπώ από τη μέρα που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο, παρόλο που κοιμόταν σ΄όλη τη διάρκεια της επίσκεψης στο νοσοκομείο και δεν πήρε χαμπάρι τίποτε.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και συγχαρητήρια!

Το γάλα μειώνεται στην εγκυμοσύνη, αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανό να διαισθάνεται κάτι. Η μεγάλη μου ήθελε να της λέω κάθε τόσο ότι την αγαπώ από τη μέρα που κάναμε τον πρώτο υπέρηχο, παρόλο που κοιμόταν σ΄όλη τη διάρκεια της επίσκεψης στο νοσοκομείο και δεν πήρε χαμπάρι τίποτε.

Με το καλό!

 

Σ ευχαριστώ πολύ pax, ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς βέβαια αλλά ελπίζω να πάνε όλα καλά. Σήμερα πάλι τα ίδια η μικρή (και όλο το βράδυ χτες, εννοείται). Θηλάζει λες και είναι 2 μηνών. Παρατάει το παιχνίδι, (έχει αρχίσει και κάνει και βήματα), τα ξεχνάει όλα κι έρχεται πάνω μου. Μόνο η μείωση της παραγωγής θα μπορούσε να το εξηγήσει. αλλά απ ό,τι διαβάζω παντού, μάλλον αποκλείεται το ενδεχομενο, είναι πολύ νωρίς. Απίστευτο μου φαίνεται να έχει τέτοια διαίσθηση!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! επανέρχομαι με νέο προβληματισμό. Εδώ και μέρες νιώθω ενόχληση στις θηλές όταν θηλάζει η μικρή, κάτι που ένιωθα πάντα λίγο πριν και κατά τη διάρκεια της περιόδου μου. Το θέμα είναι ότι η ενόχληση στην αριστερή θηλή έχει γίνει αρκετά έντονη και σήμερα διαπίστωσα ότι έχει ματώσει λίγο και έχει φύγει και λίγη πέτσα. Ξέρει καμιά σας τι μπορώ να βάλω? Με ενοχλεί ακόμα και το σουτιέν που ακουμπάει. το δεδομένο είναι ότι η μικρή δεν αφήνει διάστημα μεγαλύτερο των 2 ωρών χωρίς να θηλάσει, οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσα να βάλω και να προλάβει να απορροφηθεί.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...