Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Τα ειπε ολα η σοφουκα :D.

Καλη συνεχεια με το θηλασμο/αποθηλασμο Μιρτουλα!:D

 

Σοφουκα ηρθε το πρωτογαλα ε?:D

Λες και μενα να κατεβει σε 2-3 εβδομαδες?:D

Αχ μακαρι!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας, μου συμβαίνει το εξής: η μικρή μου είναι 15 μηνών και θηλάζει και είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Το γάλα μου δυστυχώς έχει μειωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω. Αναγκάστηκα να κόψω κάποιους θηλασμούς για να βρίσκει κάτι το παιδί. Μπορώ να κάνω κάτι για να καλυτερέψω την κατάσταση?Fenugreek ξέρω ότι δεν κάνει να πάρω, αλλά μαγιά μπύρας?τσάγια stilltee?Κάτι τέλοσπάντων που να μου ανεβάσει λίγο την παραγωγή?Ξέρετε τίποτα?επίσης η μικρή δεν πίνει με τίποτα άλλο γάλα κ προσπαθώ με γιαούρτια, τυριά κλπ

 

Λόγω της εγκυμοσύνης, είναι καλύτερα να μην πάρεις τίποτα για την αύξηση της παραγωγής του γαλακτος.

 

Το ότι περιόρισες κάποιους θηλασμούς, δεν πειράζει. Το παιδάκι σου είναι αρκετά μεγάλο και μπορεί να φάει αρκετά μεγάλη ποικιλία τροφών. Αν όμως θέλει να θηλάσει και δεν σε ενοχλεί, μπορείς να προσφέρεις, ανεξάρτητα από το πόσο γάλα θα βρει.

 

Αν δεν θέλει το γάλα, μην την πιέζεις. Υπάρχουν και άλλα γαλακτοκομικά που μπορεί να καταναλώσει.

 

Επίσης υπάρχουν πολλές τροφές πλούσιες σε ασβέστιο που μπορείς να τις προσφέρεις.

 

Προσοχή στους ξηρούς καρπούς, σε αυτή την ηλικία δεν πρέπει να καταναλώνονται ολόκληροι ή σε μεγάλα κομμάτια γιατί υπάρχει κίνδυνος εισρόφησης. Αν θέλεις να προσφέρεις ξηρούς καρπούς, τότε θα τους προσφέρεις αλεσμένους, το αμυγδαλοβούτυρο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Αγλαΐα, δεν έχω ξεκαθαρίσει... Το γάλα σταματάει τελείως στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σε όλες τις εγκύους ή μόνο σε μερικές;

Απ' ό,τι φαίνεται, σε περίπτωση που σταματάει τελείως και μέχρι να αρχίσει να παράγεται το πρωτόγαλα, εξαρτάται από το παιδί αν θα συνεχίσει να θηλάζει (εφόσον η μαμά εξακολουθεί να το βάζει στο στήθος), έστω κι αν δεν βρίσκει γάλα ή αν θα διακόψει (από το πόσο είναι έτοιμο δηλαδή να αποθηλάσει ή από το πόσο έχει ανάγκη το στήθος κυρίως για παρηγοριά ή μόνο για τροφή και από την ιδιοσυγκρασία του παιδιού).

Εγώ σκεφτόμουν ότι παρόλο που δεν έβγαζα σταγόνα με το χέρι και όλες οι ενδείξεις μου έδειχναν ότι το μωρό δεν καταπίνει γάλα μέχρι πριν λίγες μέρες, για να κάθεται και να θηλάζει όλο και κάτι θα τράβαγε, όμως τώρα τείνω να πιστέψω ότι μάλλον χρησιμοποιούσε το στήθος σαν πιπίλα (αλλά την ίδια δεν φαίνεται να την προβλημάτισε καθόλου το γεγονός ότι δεν έβρισκε γάλα -αν δεν έβρισκε)

Μέγα μυστήριο!:lol::lol::lol:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφούκα την ίδια ακριβώς απορία είχα κι εγώ. Κι ακόμα δεν έχω... ξεκαθαρίσει, είχα γάλα τελικά ή δεν είχα? :lol: H Νεφέλη μου έλεγε οτι έβρισκε, αλλά δεν ξέρω αν έλεγε αλήθεια. Κυρίως γιατί έλεγε "μμμμ ναι ήπια πολύ παααρα πολύ" σα να με κορόιδευε :lol:

Tώρα το πρωί συνήθως λέει οτι βρίσκει πολύ. Το απόγευμα που μ'έχει ξεζουμίσει ο μικρός, λέει "δεν είχε τίποτα το ήπιε όλο ο αδερφός μου"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου, ίσως επειδή δεν θήλαζε συχνά; έλεγε ότι έχει. Αλλά ΟΚ, πρωτόγαλα αρχίζει να παράγεται μεταξύ 4ου και 8ου μήνα, οπότε όλο και κάτι θα έβρισκε ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καλημέρα:

 

Η εγκυμοσύνη στάνταρ μειώνει τη ποσότητα παραγόμενου γάλακτος;

 

Πολύ πιθανά να είμαι πάλι έγκυος (Δευτέρα θα δω γιατρό αλλά 2 τεστ αυτό δειχνουν) και αγχώνομαι πολύ για το Ηλεκτράκι μου που είναι μόλις 8μηνών και κάτι.

 

Τι μπορώ να κανω για να μη στερηθεί το παιδί μου το γάλα του;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα μεχρι να σου απαντησει η Αγλαια να σου πω την γνωμη μου?

Δεν ξερω 100% αν κοβεται ή αν λιγοστευει το γαλα,παντως απο προσωπικη εμπειρια εχει λιγοστευψει παρα πολυ,πιστευω οτι εχω ελαχιστο ή και καθολου γαλα πια.

Παρολαυτα η μικρη θηλαζει.

Εγω βεβαια οταν εμεινα εγκυος η κορη μου θηλαζε, αλλα πιστευω οτι δεν ειχα και παρα πολυ γαλα σε σχεση με οταν ηταν στην ηλικια της δικιας σου.

Οταν ειμασταν 8 μηνων φορουσα ακομα επιθεματα στηθους γιατι εσταζε το στηθος μου και καμια φορα αν ξεχνιοταν η κορη μου το πρωι ειχε λερωθει και το σεντονι.

Λογικα αν θηλαζει αρκετες φορες και εχεις πολυ γαλα πιστευω οτι ισως να μην σου λιγοστεψει πολυ,(χωρις να ειμαι σιγουρη).

 

Παντως συγχαρητηρια για τη νεα σου εγκυμοσυνη,ευχομαι να πανε ολα καλα και να κανεις ταντεμ αν θες σε 9 μηνες!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρεα μεχρι να σου απαντησει η Αγλαια να σου πω την γνωμη μου?

Δεν ξερω 100% αν κοβεται ή αν λιγοστευει το γαλα,παντως απο προσωπικη εμπειρια εχει λιγοστευψει παρα πολυ,πιστευω οτι εχω ελαχιστο ή και καθολου γαλα πια.

Παρολαυτα η μικρη θηλαζει.

Εγω βεβαια οταν εμεινα εγκυος η κορη μου θηλαζε, αλλα πιστευω οτι δεν ειχα και παρα πολυ γαλα σε σχεση με οταν ηταν στην ηλικια της δικιας σου.

Οταν ειμασταν 8 μηνων φορουσα ακομα επιθεματα στηθους γιατι εσταζε το στηθος μου και καμια φορα αν ξεχνιοταν η κορη μου το πρωι ειχε λερωθει και το σεντονι.

Λογικα αν θηλαζει αρκετες φορες και εχεις πολυ γαλα πιστευω οτι ισως να μην σου λιγοστεψει πολυ,(χωρις να ειμαι σιγουρη).

 

Παντως συγχαρητηρια για τη νεα σου εγκυμοσυνη,ευχομαι να πανε ολα καλα και να κανεις ταντεμ αν θες σε 9 μηνες!:D

 

Σ'ευχαριστώ πολύ Μαράκι!

 

Μακάρι να πανε όλα καλά και με την εγκυμοσύνη και με το Ηεκτράκι που δεν θελω να νιώσει παραμελημενο...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Με την εγκυμοσυνη αν δεν εχεις κακο ιστορικο μη φοβασαι,κι εγω στην αρχη ετρεμα μηπως χασω το μωρο εξαιτιας του θηλασμου,αλλα με καθυσηχασε η ιδια η Πατσουρου (τηλεφωνικως), γιατι ο γυναικολογος μου με φοβισε.

Δοξα τω θεο μεχρι στιγμης ολα πανε καλα.

Εχω ακουσει διαφορα κουλα απο την μαμα μου, οτι θα βγει το μωρο μικροσκοπικο και αδυνατο επειδη θηλαζω και η κορη μου παιρνει ολα τα ''καλα συστατικα'',οτι θα βγει καθυστερημενο κα.:shock:

 

Οσο για το Ηλεκτρακι δεν νομιζω οτι θα νιωσει ποτε παραμελημενο,αντιθετως θα αποκτησει αδερφακι και θα μαθει να μοιραζεται και το πολυτιμο γαλατακι της μαμας :-D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι,

σήμερα πήγα στον γιατρό και όλα οκ με το νέο νινί.

 

Δεν έθεσε καν θέμα διακοπής θηλασμού, απλά μου είπε ότι θα αντιμετωπίσω θέμα μείωσης του γάλακτος όσο ανεβαινουν οι τιμές της χοριακης.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το Ηλεκτράκι είναι τώρα μόλις 8,5 μηνών και μεχρι τον χρόνο πρέπει να πίνει 500μλ γάλα.

 

Αυτό δεν ξέρω πως θα κρατήσω.

Έως τώρα κάνει 2 γεύματα στερεών - μπορώ να αρχισω και τρίτο αν χρειαστει αλλά φοβάμαι μη μειωσω έτσι ακόμα περισσότερο τη παραγωγή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι,

σήμερα πήγα στον γιατρό και όλα οκ με το νέο νινί.

 

Δεν έθεσε καν θέμα διακοπής θηλασμού, απλά μου είπε ότι θα αντιμετωπίσω θέμα μείωσης του γάλακτος όσο ανεβαινουν οι τιμές της χοριακης.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το Ηλεκτράκι είναι τώρα μόλις 8,5 μηνών και μεχρι τον χρόνο πρέπει να πίνει 500μλ γάλα.

 

Αυτό δεν ξέρω πως θα κρατήσω.

Έως τώρα κάνει 2 γεύματα στερεών - μπορώ να αρχισω και τρίτο αν χρειαστει αλλά φοβάμαι μη μειωσω έτσι ακόμα περισσότερο τη παραγωγή.

 

Παιδιά κάποια συμβουλή; Έχω πολύ άγχος και ανασφάλεια για το παιδί μου - ούτε στις αρχές δεν είχα τόσο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα ισως αν εισαγεις και τριτο γευμα στερεεων να μειωθει το γαλα.

Στειλε ΠΜ στην αγλαια ή παρε τηλ την πατσουρου να σου πει στο ιατρειο της,ειναι και συμβουλος θηλασμου.

Αυτες ξερουν καλυτερα απο εμας.

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου,ευχομαι να σου πανε ολα καλα!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

PM δεν μπορώ να στείλω στην Αγλαϊα - είναι απενργοποιημένη η επιλογή - και το πιθανότερο είναι να είναι σε διακοπές. Για αυτό απευθύνθηκα κα στις κοπέλες με ανάλογη εμπειρία.

Η Πατσούρου είναι Θεσ/κη και εγώ Αθήνα.

 

Συνεργάζομαι με σύμβουλο θηλασμού απλά για μένα ο τοπ είναι η Αγλαία. Αν δεν δω φως έως την άλλη εβδομάδα θα δω αυτή.

 

Και ο Θεός βοηθός...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπήκα στιν 3ο μήνα εγκυμοσύνης.

Πίστευα ότι τα προβλήματα μειωμένης παραγωγής θα άρχιζαν από τον άλλο μήνα, τουλάχιστον σ΄μφωνα με όσα διάβασα.

Ατύχησα.

Ήδη η ποσότητα που αντλώ στη δουλείά μειώθηκε δραματικά εδώ και μέρες (περίπου 100μλ) με αποτέλεσμα να κάνω πρόσθετη άντληση όταν δίνω το απογευματινό γεύμα στερεών ή αργά τα μεσάνυχτα ή καμιά φορά και στις 2 φάσεις.

η άντληση όμως στο σπίτι φαίνεται ότι επιβαρύνει τη κατάσταση. Χτες βράδυ αναγκάστηκα να δώσω στο Ηλεκτράκι 60μλ από το αντλημένο γάλα που είχα για σήμερα, όταν θα είμαι στη δουλειά. Μετά από 2 ώρες στο στήθος το είπιε όλο. Χόρτασε, ηρέμησε και μετά από λίγο κοιμήθηκε.

Σήμερα το πρωί θα πάει ο άντρας μου να πάρει από το φαρμακείο γάλα για να συμπληρώσουμε αυτό που είπιε (ότι απόθεμα είχα στη κατάψυξη καταναλώθηκε τον τελευταίο μήνα).

Ήξερα ότι θα χρειαζόταν να δώσω συμπλήρωμα. Απλά δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Και για να πω την αμαρτία μου με πείραξε.

 

Αυτά από το δικό μας "μέτωπο"

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα υποθετω οτι αντλεις με νοσοκομειακο θηλαστρο ε?

Συνηθως ποση ωρα θηλαζει?

Γιατι λές οτι θηλασε 2 ωρες και μετα της εδωσες το αντλημενο γαλα που ειχες για την δουλεια,μηπως ετσι υπονομευεις την παραγωγη σου?

Ισως το μωρο να προσπαθουσε να σου αυξησει την παραγωγη με το να κανει μαραθωνιο 2ωρο θηλασμο.

Ποσους θηλασμους κανετε τωρα?

 

Εχεις μιλησει με την συμβουλο θηλασμου σου?

Δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω εκτος απο το να γινετε αυτοκολητακια με την Ηλεκτρα σου και να την ταιζουν οταν λειπεις,εσυ μονο θηλασμο.

Γραφε μας τα νεα σας, ισως οσες ξερουν για επαναγαλακτισμο να σε βοηθησουν καλυτερα.

Καλη συνεχεια!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρεα τα 100μλ δεν μου φαινονται λιγα παντως,αλλα γιατι αντλεις για να πινει γαλα οταν λειπεις,δεν τρωει στερεες?

 

Λείπω 8ωρο.

 

Κατά την απουσία μου κάνει 2 γεύματα στερεών και 1 γάλα.

 

100 μλ σε 2 αντλήσεις είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτό που αντλούσα (90-100 σε κάθε άντληση)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρεα υποθετω οτι αντλεις με νοσοκομειακο θηλαστρο ε?

Ναι το symphony.

 

Συνηθως ποση ωρα θηλαζει?

20 λεπτά περίπου. Μιν 10' μαξ 30'.

 

Γιατι λές οτι θηλασε 2 ωρες και μετα της εδωσες το αντλημενο γαλα που ειχες για την δουλεια,μηπως ετσι υπονομευεις την παραγωγη σου?

Ισως το μωρο να προσπαθουσε να σου αυξησει την παραγωγη με το να κανει μαραθωνιο 2ωρο θηλασμο.

¨Την είχα 2 ώρες στο στήθος πότε να θηλάζει πότε να πιπιλάει πότε να χαζεύει.

Αν έκανε μαραθώνιο θηλασμό θα το έκανε και τις άλλες ώρες, όχι μόνο το βράδυ. Απλά είχε προηγηθεί η άντληση και το μωρό πάλευε να φάει.

 

όπως έγραψα αν δεν καταφέρνω να αντλήσω αρκετό στη δουλειά κάνω π΄ροσθετες αντλήσεις το απόγευμα και αργά το βράδυ.

 

Ποσους θηλασμους κανετε τωρα?

2 πριν φύγω 4-5 μετα την επιστροφή μου. "οποτε θέλει γενικώς.

 

Εχεις μιλησει με την συμβουλο θηλασμου σου?

¨οχι επιστρέφει Σεπτέμβρη

 

 

 

Δεν ξερω τι να σε συμβουλεψω εκτος απο το να γινετε αυτοκολητακια με την Ηλεκτρα σου και να την ταιζουν οταν λειπεις,εσυ μονο θηλασμο.

Γραφε μας τα νεα σας, ισως οσες ξερουν για επαναγαλακτισμο να σε βοηθησουν καλυτερα.

Καλη συνεχεια!

 

Θα το έκανα ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ χωρις να επιβαρυνω τη δική μου φυσικη μου κατασταση .

 

Βλέπεις όλα τα σάιτ σχετικά με τη γαλουχία θεωρούν δεδομένη τη μείωση του γάλακτος και την προσφυγη στο συμπλήρωμα.

 

Η μείωση της παραγωγής θεωρείται ανεξάρτητη της ζήτησης. Απλά η μειωμένη ζήτηση θα επιφέρει παρεταίρω μέιωση παραγωγής.

http://www.kellymom.com/nursingtwo/faq/16milkchanges.html

"The production of breastmilk depends upon adequate emptying of the breasts, but the supply and demand regulation of milk supply does not usually hold up when faced with the hormonal changes of pregnancy. The decrease in milk production usually occurs despite continued or increased nursing frequency, although a minority of pregnant mothers do not experience a decrease in milk supply. Obviously if your child does decrease demand, that will further decrease supply."

 

Προς το παρόν το συμπλήρωμα το παίρνει μόνο κατά την απουσία μου οπότε δεν θεωρώ ότι επηρεάζεται η παραγωγη έτσι και αλλιώς.

 

Τι να πω...

Ψάχνομαι...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ σημειώσω ότι τον τελευταίο μήνα πήρε ελάχιστο βάρος (50 γραμ.)

 

Δεν έχει πέσει από την καμπύλη, αλλά αν συνεχίσει έτσι θα γίνει και αυτό.

 

Η παιδίατρος βέβαια μου είπε να μην έχω αποκλειστικό σύμβουλο το βάρος μόνο αλλά να παρατηρώ και τη συμπεριφορά της Ηλέκτρας κατά τους θηλασμούς.

Από ότι μου είπε θα μπορούσε να παρατηρηθεί ένα πλατώ στο βάρος της Ηλέκτρας ανεξάρτητα της εγκυμοσύνης.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θα το έκανα ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ χωρις να επιβαρυνω τη δική μου φυσικη μου κατασταση .

 

Βλέπεις όλα τα σάιτ σχετικά με τη γαλουχία θεωρούν δεδομένη τη μείωση του γάλακτος και την προσφυγη στο συμπλήρωμα.

 

Η μείωση της παραγωγής θεωρείται ανεξάρτητη της ζήτησης. Απλά η μειωμένη ζήτηση θα επιφέρει παρεταίρω μέιωση παραγωγής.

http://www.kellymom.com/nursingtwo/faq/16milkchanges.html

"The production of breastmilk depends upon adequate emptying of the breasts, but the supply and demand regulation of milk supply does not usually hold up when faced with the hormonal changes of pregnancy. The decrease in milk production usually occurs despite continued or increased nursing frequency, although a minority of pregnant mothers do not experience a decrease in milk supply. Obviously if your child does decrease demand, that will further decrease supply."

 

Προς το παρόν το συμπλήρωμα το παίρνει μόνο κατά την απουσία μου οπότε δεν θεωρώ ότι επηρεάζεται η παραγωγη έτσι και αλλιώς.

 

Τι να πω...

Ψάχνομαι...

 

Νομίζω ότι σωστά λειτουργείς μέχρι στιγμής!

Το να επηρρεάσει τη φυσική σου κατάσταση, δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς; Μήπως την εγκυμοσύνη; Δεν επηρρεάζονται όλες οι εγκυμοσύνες, θα πας βλέποντας και κάνοντας.

Η μείωση απ' ό,τι φαίνεται είναι αναπόφευκτη όπως ακριβώς τα γράφεις παραπάνω. Αν το μωρό ήταν κάπως μεγαλύτερο δεν θα σε απασχολούσε, θα έδινες να τρώει άλλες πηγές ασβεστίου και δεν θα χρειαζόσουν το συμπλήρωμα. Τώρα μάλλον κάποια γεύματα χρειάζονται, αλλά μήνα με το μήνα ίσως καλύπτεται περισσότερο με γιαουρτάκι, άλλα γαλακτοκομικά και άλλες πηγές ασβεστίου (πχ. αμυγδαλόγαλα κλπ). Συζήτησέ το με τον παιδίατρο της μικρής.

Το να θηλάζει πάααρα πολλές ώρες στην αρχή της εγκυμοσύνης είναι κάτι που συνέβη και στη δική μου περίπτωση (προφανώς βλέπουν τη μείωση στο γάλα και προσπαθούν να το αυξήσουν). Δεν ξέρω αν έχει νόημα να αυξήσεις τις αντλήσεις, αυτό θα το συζητήσεις με σύμβουλο θηλασμού καλύτερα.

Υπάρχει πιθανότητα να αρχίσει να γίνεται για εσένα ο θηλασμός όχι και τόσο ευχάριστος όσο θα προχωράει η εγκυμοσύνη (να νιώθεις ενοχλημένη, να μην έχεις υπομονή, ακόμα και κάποιον πόνο "ενόχληση" στις θηλές). Μου συνέβη, κυρίως στο 2ο τρίμηνο, τώρα η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη. Σου το λέω απλά για να το έχεις υπόψην και να μη σου φανεί περίεργο.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης να ακολουθώ τις απαιτήσεις της μικρής (υπήρξε διάστημα που ήταν κυριολεκτικά κολλημένη πάνω μου), στο δεύτερο τρίμηνο που δεν άντεχα, της έβαζα κάποιους περιορισμούς πχ. μετρούσα και τη σταματούσα ή προσπαθούσα να την απασχολώ για να μη ζητάει συχνά (όμως είχε μειώσει και από μόνη της τους θηλασμούς, ίσως γιατί δεν έβρισκε γάλα). Τώρα θηλάζει για πολύ λίγη ώρα, αλλά πιο συχνά από πριν (είμαστε όμως όλη μέρα μαζί, δεν δουλεύω πια και δεν έχει παιδικό αυτό το μήνα). Εμένα όμως είναι μεγάλη, δεν με αγχώνει αν δεν έχω και καθόλου γάλα, αυτό που με απασχολούσε ήταν αν θα κρατήσει τη συνήθεια του θηλασμού, ώστε να συνεχίσει και μετά τη γέννα και να αποθηλάσει όποτε πραγματικά το θέλει και όχι επειδή μειώθηκε το γάλα και απ' ό,τι φαίνεται η μικρή αποφάσισε να θηλάζει ανεξάρτητα από το αν είχα γάλα ή όχι.

Εσύ πρέπει να ψάξεις εναλλακτικούς τρόπους για πρόσληψη ασβεστίου, ώστε να είσαι σίγουρη ότι καλύπτεται η μικρούλα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως είναι μεγάλη, δεν με αγχώνει αν δεν έχω και καθόλου γάλα, αυτό που με απασχολούσε ήταν αν θα κρατήσει τη συνήθεια του θηλασμού, ώστε να συνεχίσει και μετά τη γέννα και να αποθηλάσει όποτε πραγματικά το θέλει και όχι επειδή μειώθηκε το γάλα και απ' ό,τι φαίνεται η μικρή αποφάσισε να θηλάζει ανεξάρτητα από το αν είχα γάλα ή όχι.

 

Καλησπέρα Sofuka γράφω επειδή με προβλημάτισες. Στο δικο μου γιο συνέβη ακριβώς αυτο που θες να αποφύγεις. Αποθήλασε όταν ήμουν περίπου στον 4ο μήνα κ αυτο μάλλον γιατι δεν έβρισκε γάλα . Μέχρι τώρα το θεωρούσα ότι αποθήλασε απο επιλογή του ότι ήταν κάτι φυσιολογικό, αλλα μηπως τελικά ήταν κάτι άσχημο γι αυτον , μήπως αναγκάστηκε να αποθηλάσει χωρις τη θέλησή του; Γνωρίζεις αν αυτο που συνέβη μπορει να έχει αρνητικό αντίκτυπο στην ψυχολογία του;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Sofuka γράφω επειδή με προβλημάτισες. Στο δικο μου γιο συνέβη ακριβώς αυτο που θες να αποφύγεις. Αποθήλασε όταν ήμουν περίπου στον 4ο μήνα κ αυτο μάλλον γιατι δεν έβρισκε γάλα . Μέχρι τώρα το θεωρούσα ότι αποθήλασε απο επιλογή του ότι ήταν κάτι φυσιολογικό, αλλα μηπως τελικά ήταν κάτι άσχημο γι αυτον , μήπως αναγκάστηκε να αποθηλάσει χωρις τη θέλησή του; Γνωρίζεις αν αυτο που συνέβη μπορει να έχει αρνητικό αντίκτυπο στην ψυχολογία του;

 

 

Παρ' όλα αυτά, ήταν και πάλι δική του απόφαση να αποθηλάσει, όπως ήταν απόφαση της δικιάς μου να θηλάζει παρόλο που μάλλον δεν έβρισκε γάλα. Η απόφαση είναι του παιδιού! Δεν έχει νόημα να το ψάχνεις με τέτοιο τρόπο! Όλοι αποφασίζουμε με τα δεδομένα που έχουμε ανά πάσα στιγμή, το ίδιο έκανε κι ο γιος σου!

(υπάρχει εδώ και παράδειγμα κοπέλας που η κορη της είχε αποθηλάσει και όταν ήρθε το πρωτόγαλα στους τελευταίους μήνες ξανάρχισε να θηλάζει!). Όλα είναι θέμα απόφασης του παιδιού εφόσον εσύ είσαι υποστηρικτική και δεν το "οδηγείς" κάπου! Με τη δική μου συμπεριφορά (να την περιορίζω χρονικά λόγω δυσφορίας δικής μου κλπ) θα μπορούσα να την οδηγήσω στον αποθηλασμό αν την ενδιέφερε λιγότερο το θέμα και αν ήταν σχετικά έτοιμη να αποθηλάσει, όμως προφανώς δεν ήταν καθόλου έτοιμη, γι' αυτό και επέμεινε! Ίσως ο γιος σου να ήταν κοντά στον αποθηλασμό από άποψη δικής του ωριμότητας να κάνει αυτό το βήμα. Δεν έχει νόημα να το ψάχνεις τόσο πολύ!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Sofuka γράφω επειδή με προβλημάτισες. Στο δικο μου γιο συνέβη ακριβώς αυτο που θες να αποφύγεις. Αποθήλασε όταν ήμουν περίπου στον 4ο μήνα κ αυτο μάλλον γιατι δεν έβρισκε γάλα . Μέχρι τώρα το θεωρούσα ότι αποθήλασε απο επιλογή του ότι ήταν κάτι φυσιολογικό, αλλα μηπως τελικά ήταν κάτι άσχημο γι αυτον , μήπως αναγκάστηκε να αποθηλάσει χωρις τη θέλησή του; Γνωρίζεις αν αυτο που συνέβη μπορει να έχει αρνητικό αντίκτυπο στην ψυχολογία του;

 

Συμφωνώ με τη Σοφούκα, μην το ψάχνεις τόσο.

Αν ήταν απότομη η αλλαγή ή δυσανάλογη με τις αντοχές του, θα του είχε βγει αλλιώς. Η δικιά μου στις μειώσεις δεν ανταποκρινόταν καλά, όταν δεν ήταν έτοιμη. Ναι μεν δεν ζητούσε παραπάνω αλλά έβγαζε νευρικότητα, δεν ήξερε τις της έφταιγε κτλ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...