Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Αφροδιτη σ'ευχαριστω για την απαντηση!

 

Περιοδο εχω εδω και 17 μηνες απ'οταν ηταν η κορη μου 7 μηνων.

Φοβαμαι μηπως με το θηλασμο επηρεαζεται η ποιοτητα των ωαριων :(.

 

Εσεις αποθηλασατε και μετα εμεινες εγκυος?

 

Συγχαρητηρια και για την εγκυμοσυνη σου και με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.... καλημερα! γιατί έχει κολλήσει στην 21 σελίδα;;; τεσπα!

Απορίες.... το γαλα ενώ ειχε μειωθεί πριν περίπου 2 βδομαδες, τωρα επανέρχεται δυναμικά γιατί;;;

Και: προσπαθώ να μειωσω θηλασμούς και το χω καταφερει στη διαρκεια της μέρας να ειμαστε στους 3 με 4 αλλά το βραδυ γινεται πάρτυ, ξυπναει μετά το πρώτο 3ωρο συνεχομενου ύπνου συνεχεια, καθε μια ώρα, γιατί;;; θελει να κερδισει το έδαφος της μέρας;;; Βασικά έλεγα να αποθηλάσω κάπου μετα το χρόνο της μπεμπας, αλλά αφού τον κλεισει και σταδιακά τωρα μου φαινεται πως δεν θα γινει ποτέ αυτό έτσι που πινει γαλα.... θα τα καταγερουμε αραγε;;;

ΑΑΑ, και σεις που θηλαζετε και ειστε εγγυες πως ειστε;;; δεν νιωθετε εξαντλημενες;;; κουτουλάωωω και νιωθω αδυναμη, χθες κοιμηθηκα μαζί με την μικρή από τις 9.30 και τωρα παρα το τοστ,γαλα πεινάω, σας συμβαινει ή ειναι ψυχολογικό;;; Σημειωτεον οι εξετασεις αιματος ηταν πολύ καλές!!! Καποια απάντηση πλιιιιζζζζζζ!!! και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ, και σεις που θηλαζετε και ειστε εγγυες πως ειστε;;; δεν νιωθετε εξαντλημενες;;; κουτουλάωωω και νιωθω αδυναμη, χθες κοιμηθηκα μαζί με την μικρή από τις 9.30 και τωρα παρα το τοστ,γαλα πεινάω, σας συμβαινει ή ειναι ψυχολογικό;;; Σημειωτεον οι εξετασεις αιματος ηταν πολύ καλές!!! Καποια απάντηση πλιιιιζζζζζζ!!! και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!

 

Εμένα μου συνέβαινε και στην πρώτη εγκυμοσύνη που δεν θήλαζα! Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κοιμάσαι όταν νυστάζεις, κι αν δεν σου μένει χρόνος να κάνεις πολλές δουλειές, δεν πειράζει. Η υπερβολική υπνηλία θα περάσει λίγο καιρό μετά τη γέννα, αλλά η καλή συνήθεια να κοιμάσαι όταν νυστάζεις θα σου χρειαστεί και μετά :)

Η πείνα μου έχει μείνει ακόμη και τώρα. Μια λύση που βρήκα είναι ένα σακουλάκι με ξηρούς καρπούς στην τσάντα μου, για να μπορώ να τρώω παντού και πάντα ανάμεσα στα γεύματα.

Καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτη σ'ευχαριστω για την απαντηση!

 

Περιοδο εχω εδω και 17 μηνες απ'οταν ηταν η κορη μου 7 μηνων.

Φοβαμαι μηπως με το θηλασμο επηρεαζεται η ποιοτητα των ωαριων :(.

 

Εσεις αποθηλασατε και μετα εμεινες εγκυος?

 

Συγχαρητηρια και για την εγκυμοσυνη σου και με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου :D.

 

 

οχι θηλαζουμε ακομα ,εμενα εκανε να ερθει 17 μηνεσ !!! τον πρωτο μηνα εκανε 40 μερεσ κυκλο και φυσικα δεν πετυχα τισ γονιμεσ ,την επομενη φορα τισ πετυχα .

εσενα πιστευω οτι η προλακτινη σου ειναι μια χαρα ,αφου εμενα εφτιαξε αμεσωσ .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια μπορω να παρω ουτροτζεσταν ? το χαρτακι τουσ λεει οτι περναει στο γαλα ,και δεν ανοιγει η σελιδα με τον θηλασμοκαι τα φαρμακα .σοσ απαντηση γριγορα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μπορω να παρω ουτροτζεσταν ? το χαρτακι τουσ λεει οτι περναει στο γαλα ,και δεν ανοιγει η σελιδα με τον θηλασμοκαι τα φαρμακα .σοσ απαντηση γριγορα .

Καλημέρα Αφροδίτη,

δεν ξέρω αν ενδείκνυται να πάρεις utrogestan λόγω θηλασμού, αντενδείκνυται όμως λόγω κύησης... Πρέπει να είσαι 100% σίγουρη ότι τα χρειάζεσαι για να το ρισκάρεις. Εμένα αν και στο πρώτο 3μηνο μου τα είχε προτείνει ένας από τους δύο γυναικολόγους που είχα, δεν τα πήρα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μπορω να παρω ουτροτζεσταν ? το χαρτακι τουσ λεει οτι περναει στο γαλα ,και δεν ανοιγει η σελιδα με τον θηλασμοκαι τα φαρμακα .σοσ απαντηση γριγορα .

 

Σου απάντησα ήδη στην άλλη ενότητα που έκανες post:

To utrogestan είναι προγεστερόνη. Η προγεστερόνη είναι ασφαλής στο θηλασμό: http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Συνήθως ό,τι είναι ασφαλές στην εγκυμοσύνη είναι ασφαλές και στη γαλουχία.

 

Απλά αν σου δόθηκε από το γιατρό για την υποστήριξη της εγκυμοσύνης για κάποιο λόγο, θα πρέπει σίγουρα να γνωρίζει κι ότι θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αφροδίτη,

δεν ξέρω αν ενδείκνυται να πάρεις utrogestan λόγω θηλασμού, αντενδείκνυται όμως λόγω κύησης... Πρέπει να είσαι 100% σίγουρη ότι τα χρειάζεσαι για να το ρισκάρεις. Εμένα αν και στο πρώτο 3μηνο μου τα είχε προτείνει ένας από τους δύο γυναικολόγους που είχα, δεν τα πήρα ποτέ.

 

Το utrogestan όπως και όλα τα φάρμακα έχουν κάποιες παρενέργειες. Αν ο γυναικολόγος τα συστήνει το κάνει γιατί κάτι έχει κατά νου, θεωρητικά έχοντας σταθμίσει τα υπέρ και τα κατά.

 

Δεν αντενδείκνυται στην κύηση - είναι λάθος αυτό. Στις εξωσωματικές πχ. είναι πολύ συνηθισμένο να λαμβάνεται utrogestan για την υποστήριξη της κύησης σε όλο το πρώτο 3μηνο και σε σχετικά υψηλές δόσεις!

 

Από κει και πέρα φυσικά, έχει να κάνει με το αν εμπιστευόμαστε την κρίση του γιατρού μας ή όχι. Αν όχι, τον αλλάζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι,

δεν θα διαφωνήσω με καμία επιλογή, απλά αυτό που ήθελα να πω είναι να είμαστε επιφυλακτικοί με τα φάρμακα ειδικά όταν η ίδια η εταιρεία που τα παράγει (και θέλει να τα πουλήσει) δίνει σαφείς προειδοποιήσεις.

Όσο για τους γιατρούς και την κρίση τους, επειδή σ' αυτήν την εγκυμοσύνη είχα δύο (έναν στην Αθήνα και έναν στην επαρχεία) κόντεψα να πάρω εγώ πτυχίο για να βγάλω άκρη. Άσπρο ο ένας - μαύρο ο άλλος και τούμπαλιν!!! Κατέληξα να ρωτάω και τρίτο, ο οποίος μια συμφωνούσε με τον έναν και μια με τον άλλον...:roll:! Τρελά γλέντια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!μαρια μου οταν εμεινα εγκυος στο δευτερο μωρακι θηλαζα την μπεμπουλα μου 10 φορες την ημερα ηταν 8 μηνων!!ο γιατρος μου οταν γεννησα το πρωτο ειπε αν θηλασω θα αδιαθετησω μετα απο 7 μηνες λοιπον αδιαθετησα μετο που περασαν τα λοχεια....εμεινα εγκυος ενοσο θηλαζα κανονικοτατα ο γιατρος εκανε πλακα με αυτο ο θηλασμος μου ειπε δεν ειναι μεθοδος αντισυληψης και δεν επιρεαζει...θηλαζω ακομη κανονικα οσο θελει η μικρη μου οι θηλες με πονουν σα να ξεσκιζοντε αλλα δεν μπορω να της το κοψω δεν πινει αλλο γαλα και δεν χρισιμοποιει μπιμπερο το σιχενετε....ασε που λατρευω να την θηλαζω και να με χαιδευει.. μετα θα με χαιδευουν 2 μωρακια και επειπλεον δεν θα ξαναγιρισω στις πανες τι να αλλαζω μια τι δυο!!!A9Rwp2.png?biItMbtrAJF1p2.png?7DA0nG6a

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια, ερώτηση!

θηλάζω τον μικρούλη μου εδώ και 4 μήνες.

μόλις σαράντισα δεν πήραμε προφυλάξεις με τον σύζυγο κανα δυο φορές. τώρα έχω κάτι φτερουγίσματα στην κοιλιά μου εδώ κ 2 εβδομάδες. πάω να σκάσω! υπαρχει περίπτωση να είναι συσπάσεις της μήτρας απο τον θηλασμό? θα πάρω να κάνω ένα τεστ, αλλά όποια γνωρίζει ας μου απαντήσει....

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις,μου αναπτερωνετε το ηθικο!!!!:D

 

 

Πατουσακι συσπασεις της μητρας μετα απο 4 μηνες ψιλοχλωμό μου φαινεται,πιο πολυ για εγκυμοσυνη μου μοιαζει.

Κανε ενα τεστακι να δεις και αν εισαι, με το καλο να γεννηθει και το δευτερο μωρουλι!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πατουσακι τι νεα εκανες το τεστ???

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα....

κ εγώ στο κλαμπ....

Δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω... ή μάλλον είχα αποφασίσει να αποθηλάσω κ της έλεγα την ιστορία τη γνωστή πως τα παιδάκια τα ζωάκια κτλ όταν μεγαλώνουν δεν πίνουν γάλα από τη μαμά αλλά από το ποτήρι... Το δεχτηκε σχετικά καλά κ τις έκοψα όλους τους θηλασμούς εκτός από τον βραδυνό (της είπα πως η μαμά τώρα που μεγάλωσε εχει μόνο λίγο γάλα το βράδυ...)Ο σκοπός μου ήταν να μειωθεί πολύ το γάλα με έναν μόνο θηλασμό την ημέρα κ έτσι να χάσει από μόνη της το ενδιαφέρον κ τελικά να το κόψει αναίμακτα. Ενάμιση μήνα όμως τώρα την ακούω πως καταπίνει κανονικότατα... Μα καλά δεν πρέπει να μειωθεί?????Δεν κόβεται το γάλα με έναν θηλασμό???

Επίσης οταν πρέπει να το πάρω οριστικά απόφαση νοιώθω τύψεις επειδή το παιδί έχει αλλεργία κ πίνει μόνο το δικό μου γάλα (κ φυτικά γάλατα όπως αμυγδαλου, βρωμης κτλ).

Ακόμα άλλες φορές σκεφτομαι πως αν μετά τη γέννα (με το καλό) μπορέσουμε να κρατησουμε μόνο αυτό τον ένα θηλασμό θα βοηθήσει να μην ζηλευει τόσο το νέο μέλος....

Είναι όμως εφικτό να την κρατήσω μόνο στον ένα βραδυνό κ να μην ζητάει να θηλάσει κ άλλες φορές όταν θα βλέπει το μωρό να θηλάζει συνέχεια??

Ξέχασα να γράψω πως είμαι 9 εβδομάδων κ κάτι ψιλά:)

Καλή συνέχεια σε όλες μας!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θηλαζα τον γιό μου μέχρι που έφτασα στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης. Τον θήλαζα μεσημέρι-βράδυ, σιγά σιγά έκοψα το βραδινό, γιατί με πονούσαν πολύ οι θηλές, συνεπώς κάναμε μονο εναν θηλασμό την ημέρα. Σταμάτησε μόνος του ο μικρός να θηλάζει. Δεν ξερω αν δεν του έφτανε (με χειροκίνητο θηλαστρο πάνως είχα βγάλει από το ένα στήθος 50ml για πλάκα, σε λιγα λεπτά) ή αν άλλαξε η γεύση και δεν του άρεσε.

 

Οταν ήρθε το μωρό, μας έβλεπε με περιέργεια και του έλεγα στην αρχή ότι η μπεμπα κάνει νανι.

Κανα δυο μήνες αργότερα του είπα ότι κάνει μαμ.

Ηθελε κι εκείνος να δοκιμάσει, του έλεγα ότι μόνο η μπεμπα κάνει μαμ από το βυιιί (έτσι το λεμε :) ) της μαμάς.. δεν επεμενε. Μια μερα εβγαλα γαλα με το θηλαστρο και του έδωσα να δοκιμασει, μάλλον δεν του αρεσε, γιατί δοκίμασε και μετά το άφησε. Πάντως κάπου κάπου θελει να δοκιμάζει από το μπιμπερό της μπέμπας (όταν βγαίνουμε έξω ας πούμε και της δίνω αντλημενο).

 

Για την ιστορία, εγώ ηθελα να εφαρμόσω τάντεμ. Ομως αφού ο μικρός σταμάτησε να θηλάζει πριν γεννήσω, δεν ήθελα να ξαναρχίσει να θηλάζει μετά. Και η Πατσούρου στο βιβλίο της αυτό λεει.

Όταν γεννησα τη μπέμπα, ο μικρός μου ήταν 17 μηνών. Θήλασε 14 μήνες.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

με τοσα που διαβαζω εδω στο φορουμ νομιζω οτι ο μικροσ ειναι ειναι πολυ διαφορετικο μωρακι ....πινει φρεσκο γαλα απο 16 μηνων ,πινει και νερο και χυμους ....ολα αυτα σε κανονηκεσ ποσοτητεσ και θηλαζει και ακομα ....ολα οσα διαβαζω οταν αρχιζουν το ξενο γαλα σταματανε το μητρικο ....δεν σκευτικα ποτε να αποθηλασω και γιαυτο πιστευω οτι δεν σταματησε και αυτοσ και ας πινει κανονηκα τα παντα .τωρα κανουμε 3-4 θηλασμουσ την ημερα αλλουσ μεγαλυτεροσ αλλουσ μικροτερους και αναλογος και την μερα μπορει να κανει και 2 (μονο στον υπνο) μπορει να κανει και περισσοτερουσ (αν ειναι αρρωστος) .με πονανε οι θηλεσ μου αλλα για τα πρωτα 2 λεπτα ...νιωθω ομως ενοχληση στην μητρα μου και προσπαθω να μην καθετε ωρα .δεν θελω να σκευτω οτι θα αποθηλασει καποια στηγμη ....τουλαχιστον πριν γεννησω ....εκτοσ και αν το θελησει μονοσ του αλλα και παλυ θα μου κακοφανει ....

του λεω οτι οταν γεννηθει το νινι θα πινει αυτοσ απο το ενα και το νινι απο το αλλο και χερετε ...τωρα περασαμε μια ιωση και την περασε πολυ ελαφρια και ημουν η παρηγορια του και με εκανε να νιωσω οτι εχω να του προσφερω και να τον ανακουφισω ....μετα τι θα γινετε ?

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τα νεώτερά μας.

Τα πράγματα κύλησαν όπως είχα σκεφτεί.

Δηλαδή δέχτηκε πως η μαμά έχει λίγο γάλα κ πως μπορεί να πίνει μόνο το βράδυ πριν να κοιμηθεί…όμως … σταμάτησε να μου ζητάει την τελευταία εβδομάδα κ αυτόν τον ένα βραδινό θηλασμό…. Κ εγώ άρχισα να νοιώθω πολύ άσχημα γιατί εντωμεταξύ είχα σκεφτεί πως θα ήταν καλό να κρατήσουμε αυτό τον ένα θηλασμό κ για να ξέρω πως παίρνει τα όποια οφέλη του μητρικού με δεδομένο ότι έχει κ αλλεργία κ για συνεχίσουμε κ μετά τη γέννηση του μωρού με αυτό τον ένα θηλασμό πριν τον ύπνο για να μη ζηλεύει τόσο το νέο μέλος…

Αυτά σκεφτόμουνα εγώ όμως η μικρή αποφάσισε αλλιώς……. Κ τώρα δυσκολευόμαστε απίστευτα να κοιμηθεί……. Και κουράζομαι πολύ περισσότερο από ότι πριν να το κόψει…. Κ νοιώθω πολύ άσχημα γενικότερα επειδή η μικρή δεν με θέλει αυτές τις μέρες και προτιμάει πάντα τον μπαμπά της…

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να σας πω κι εγώ κάτι κουφό??

 

Έχω ένα μωράκι εννέα μηνών. Το θηλάζω ενώ ταυτόχρονα κάνω προσπάθειες να ξαναμείνω έγγυος. Η περίοδος εδώ και 2 μήνες μου έχει έρθει κανονικά και αυτή τη φορά είπαμε με το σύζυγο να προσπαθήσουμε πιο εντατικά. Έτσι λοιπον, αυτές τις μέρες που κατά πάσα πιθανότητα είναι γόνιμες ερχόμαστε σε επαφή.

 

Το περίεργο είναι ότι όταν ξαπλώνω και χαλαρώνω νιώθω στην κοιλιά μου κάτω χαμηλά (τώρα η μήτρα να είναι??) κάτι να συσπάται..

 

Μη γελάσετε με τη βλακεία που πρόκειται να πω αλλά λέτε να βρίσκομαι "μπροστά" στη διαδικασία της σύλληψης??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια απο τον 6 μηνα γινετε το γαλα πρωτογαλο ?

αν ναι τοτε του αρεσει πολυ τωρα .....

παντως σταματησαν να με ποναν οι ρογες μου !!!

 

και εμενα εγινε κιτρινο διαφανο!!!!!και ειμαι 6 μηνων!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απο τον 6 μηνα γινετε το γαλα πρωτογαλο ?

αν ναι τοτε του αρεσει πολυ τωρα .....

παντως σταματησαν να με ποναν οι ρογες μου !!!

Στη δικιά μου περίπτωση, το γάλα μειώθηκε πολύ απ' τον 5ο και σταδιακά πρέπει να κόπηκε (δεν είμαι σίγουρη γιατί ο μικρός δεν ξαναθήλασε από τότε).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια αυτες τισ μερεσ μου δημιουργηθηκε ενα ερωτημα .

οκ θελω πολυ να γεννησω και να θηλαζουν και τα δυο για ολλους τους λογουσ που ξερουμε ....και πανω απο ολλα για να μην ζηλεψει πολυ ο μεγαλος .

ομως πως θα αποθηλασει καποια στιγμη ο μεγαλος ?

δεν ξερω αν θελω να παει τρια και να θηλαζει .....και το δευτερο θα θηλασει οσο καιρο θελει πχ 2 χρονια ...ο μεγαλος θα τα κανει 4 ?

ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να αποθηλασει και να βλεπει τον μικρο να θηλαζει ?

 

γενικα ειμαι του "βλεποντας και κανοντασ" αλλα θελω να ξερω πανω κατω πως μπορει να γινει .....

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...