Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

ania μου σε ευχαριστώ που κατέθεσες την εμπειρία σου! Να χαίρεσαι τα μωράκια σου!

 

vera μου...

 

An παρακολουθησεις τι λεμε θα δεις οτι οι περισσοτερες απο μας δυσκολευτηκαμε περισσοτερο να μεινουμε εγκυες πριν που δεν ειχαμε παιδια και δεν θηλαζαμε, παρα τωρα που θηλαζουμε.

 

:oops: η αλήθεια είναι ότι δεν πρόλαβα να διαβάσω όολες τις σελίδες (είναι και πολλές!:rolleyes:)

 

Αν δεν θηλαζεις ολη μερα, και υπαρχουν διαστηματα ανω των 6 ωρων αναμεσα στους θηλασμους το πιο πιθανο ειναι να μεινεις ευκολα εγκυος.

 

Προς το παρόν κάνουμε περίπου 5-8 θηλασμούς τη μέρα, είναι λίγες οι μέρες που θα περάσει 6ωρο από θηλασμό σε θηλασμό. Ως τότε, βεβαια, που θα ξεκινήσουμε προσπάθειες αυτά ίσως να έχουν αλλάξει.

 

Μονο μη το κυνηγας.....στο λεω αυτο γιατι την πρωτη φορα που ηθελα να μεινω εγκυος κυνηγουσα τις γονιμες μερες μου....δλδ καναμε σεξ οταν ηξερα οτι ειχα ωορηξια.[/QUOTΕ]

 

Όπως σκεφτομαι τώρα (και εφόσον είμαι ''έξω απ' το χορό'') δεν 'εχω σκοπό να το κυνηγήσω, χαλαρά και όποτε θέλει ας έρθει. Ο περιορισμός μου (αν μπορείς να το πεις έτσι) είναι στο ότι θα προσπαθώ από Μάρτη ως Ιούλη το πολύ...αυτό γιατί έχω θέμα με μια φλέβα και ο γιατρός μου (αγγειολόγος) μου πρότεινε αν μπορώ για να μην επιβαύνω το πόδι να είμαι έγκυος τους μεγάλους μήνες σε πιο κρύο καιρό (για να μπορώ να το υποστηρίξω με κάλτσες ειδικές). Αν και μου τη σπάει λίγο όλος αυτός ο προγραμματισμός....:?

 

Προβλημα υπαρχει μονο αν εχουν μεινει τιποτα φλεγμονες απο κακο τοκετο κλπ...αλλα εχω και τετοιο παραδειγμα φιλης που υποτιθεται ειχε μονο μια σαλπιγγα (λογω προβληματος που δεν αντιμετωπιστηκε στον πρωτο τοκετο) και σκεφτοταν εξωσωματικη, ομως εμεινε εγκυος ενω δεν το περιμενε και μαλιστα σε διδυμα. Ολα μπορει αν συμβουν.

 

Χα! Δίδυμα,ε;;; Καλά κι εγώ μη νομίζες ότι πάω πίσω! Έμεινα έγκυος στο 1ο με μία φορά και με μία λειτουργική σάλπιγγα! Έμαθα για τη χαλασμένη σάλπιγγα (που για χρόνια άλλος γιατρός έλεγε ότι έχω κύστη...:mad:) 1βδομάδα πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος! Όταν γεννήθηκε η μικρή μου την αφαίρεσε ο γιατρός γιατί ήταν στα μαύρα της τα χάλια! Τώρα λοιπόν έχω μία (ούτως ή άλλως μόνο αυτή λειτουργούσε)...λες να πιασω δίδυμα αυτή τη φορά; :mrgreen::shock:

 

Οχι δεν θα αφηνεις το μωρο να παιζει τραμπολινο στην κοιλια σου, να τα κοψεις αυτα απο τωρα.....

 

Οταν μεγαλωσει η κοιλια, το παιδι θα πινει γαλα ειτε ορθιο αναμεσα στα ποδια σου (ενω καθεσαι) ειτε οταν ειστε ξαπλωμενοι, ειτε καθισμενο πλαι........δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

 

ΠΟλύ σωστά!!! ;):D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θηλαζω τον μικρο 14 μηνες και η ακατονομαστη δεν εχει ερθει ακομα. Εν τω μεταξυ λογω καισαρικης ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορουμε να προσπαθησουμε για δευτερο παιδι στον χρονο. Απο τους 11 μηνες και μετα βαραμε στον γαμο του καραγκιοζη αφου δεν ξερουμε γονιμες μερες με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα γινει ωορηξια και ισως πιασουμε το τζοκερ. :lol: Εδω και μια εβδομαδα εχω πονακια χαμηλα, νιωθω ενα βαρος και οταν ξαπλωνω μπρουμητα ή ακουμπαω με την κοιλια στον τοιχο, νιωθω χαμηλα ενα φουσκωμα, μου θυμιζει την πρωτη εγκυμοσυνη στις αρχες που αρχιζει να μεγαλωνει η μητρα. Στηθος ευαισθητο δεν εχω ομως ουτε καποια ευαισθησια στις θηλες. Επισης εδω και λιγο καιρο τρωω τον αμπακο ( καλα αυτο ειναι το αγαπημενο μου σπορ :mrgreen:) και εχω φοβερη υπνηλια. Λετε να βρηκαμε στοχο? :lol: Η πεθερα μου παντως λεει οτι το παιδι δεν κανει να πιει ...γκαστρόγαλα :shock:και πρεπει αν ειμαι εγκυος να το κοψω...:rolleyes: Δεν ξερω αλλα μου φαινεται λιγο απιθανο να μεινω εγκυος χωρις να μου ερθει ουτε μια φορα η φιλεναδα...:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Έφτασε το τέλος για εκείνων ?

 

θηλάζω αποκλείστηκα τον γιο μου από 22-5 2008 όταν έμαθα πως είμαι έγκυος μείωσα τα γεύματα σε πρωί βραδύ

 

πριν λίγες μέρες

Είχα απόλυα αμνιακού υγρού κ έτσι αποφάσισα να διακόψω

για λίγο αν είναι θετικός ώστε να μην προκαλέσω και προορώ τοκετό στον μικρούλη τώρα είμαι 32 εβδομάδων

 

ήταν δύσκολη απόφαση για μένα είμαι χαλιά που δεν του δίνω όταν ζητά αλά προέχει ο μικρός τώρα

χτες δεν του έδωσα καθόλου γάλα

ούτε σήμερα

ζήτησε μια δυο φορές

θέλω να κάνω ταντεμ άραγε θα το θυμάται μετά ?

αποθηλαζωωωωωωωωωωωωωωω:(:(:(:(:(

δεν το πιστεύω ...............................................

είναι μια κατάσταση δύσκολη κλεωωωωωωωωωωω ολο το απόγευμα

άραγε πάει τέλιωσε αυτό ήταν έτσι μπαμ κάτω …….?

Δεν είμαι ποια θηλάζουσα μητέρα ?

Είμαι χαλιααααααααααααααααααααααα:(:(

.....

Link to comment
Share on other sites

Ελα καλε.......μη στενοχωριεσαι........μπορει να μη ξεχασει να θηλαζει!!! Αφου δεχεται παλι καλα να λες!

 

Απωλεια αμνιακου πως συνεβει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα καλε.......μη στενοχωριεσαι........μπορει να μη ξεχασει να θηλαζει!!! Αφου δεχεται παλι καλα να λες!

 

Απωλεια αμνιακου πως συνεβει?

Τι λες τώρα χάνω την γη κάτω από τα πόδια μου ζήτησε το απόγευμα αλά όχι έντονα του εξήγησα και κατάλαβε εκλεγώ και με αγκάλιαζε μάμα μου μη τεσσσσσσσσσσσ έλεγε είμαι χαλια

.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ασχημο, να του λες οχι........εξηγησε του οτι τωρα δεν μπορεις, θα γεννηθει το αδερφακι και μετα.....δεν θα ξεχασε μεχρι τοτε,,,λιγο εμεινε!

κΑνε πολλες αγαπες κι αγκαλιες κι εξηγησε του....καταλαβαινει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Αν δλδ αναγκαστεις να αποθηλασεις το παιδι ουσα εγκυος, αυτο το παιδι θα ξαναθηλασει οταν γεννησεις? Αυτο ρωτας?

 

Αυτο εξαρταται απο το παιδι και απο το διαστημα που θα περασει μεχρι να γεννησεις. Συνηθως ξεχνανε να θηλαζουν, αν και δεν ειναι απολυτο αυτο. Δεν ειναι στο χερι σου να ξαναθηλασει. Επειτα για να αποθηλασεις θα χεις λαβει καποια μετρα για να το πεισεις να παψει να θηλαζει........μετα θες να το πεισεις να ξαναθηλασει? Θα το μπερδεψεις....

 

Βασικα αφησε τα πραγματα να εξελιχθουν και μην σκεφτεσαι διαφορα σεναρια, μπορει να μην εχεις προβληματα στην εγκυμοσυνη, μπορει να κοπει νωρις το γαλα, μπορει να αποθηλασει το παιδι μονο του μεχρι τοτε.....

 

Βλεποντας και κανοντας.

 

 

οχι η ερωτηση μου αφορα την περιπτωση που η μικρη δεν αποθηλαζει παραλληλα με μια αλλη εγκυμοσυνη, αν τυχον αυτη η επομενη εγκυμοσυνη δεν παει καλα και αποβαλλω η διακοψω (μακρυα απο μας ) να υπαρχει η περιπτωση το μεγαλο παιδι να μπορει να συνεχισει να θηλαζει..

η age απαντησε σχετικα και απο τα λιγα που ξερω μαλλον μπορει να γινει επαναγαλακτισμος αλλα αν εχει περασει καιρος θα χρειαστω μαλλον μια εμπειρη πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου να βοηθησει..

 

αντε να δουμε..σας ευχαριστω που απαντατε και αν τελικα μεινω εγκυος παραλληλα με τον θηλασμο της μικρης προκατ σας ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

οχι η ερωτηση μου αφορα την περιπτωση που η μικρη δεν αποθηλαζει παραλληλα με μια αλλη εγκυμοσυνη, αν τυχον αυτη η επομενη εγκυμοσυνη δεν παει καλα και αποβαλλω η διακοψω (μακρυα απο μας ) να υπαρχει η περιπτωση το μεγαλο παιδι να μπορει να συνεχισει να θηλαζει..

η age απαντησε σχετικα και απο τα λιγα που ξερω μαλλον μπορει να γινει επαναγαλακτισμος αλλα αν εχει περασει καιρος θα χρειαστω μαλλον μια εμπειρη πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου να βοηθησει..

 

αντε να δουμε..σας ευχαριστω που απαντατε και αν τελικα μεινω εγκυος παραλληλα με τον θηλασμο της μικρης προκατ σας ευχαριστω για την οποια βοηθεια σας..

 

Δεν μου αρέσει που συνεχίζω αυτή την συζήτηση σε ένα θέμα με την εγκυμοσύνη και τον θηλασμό άλλα ίσως η εμπειρία μου να βοηθήσει κάποιες μητέρες να πάρουν την «σωστή» για τα δεδομένα απόφαση ή να δούν μια διαφορετική οπτική του θέματος.

Έμεινα έγκυος όσο η κόρη μου θήλαζε όταν είδα το + ήταν περίπου 20 μηνών αποφάσισα τελικά να αρχίσω την διαδικασία απογαλακτισμού θεωρώντας ότι θα ξεκινούσαμε σιγά σιγά ιδίως με τον βραδινό που με τσάκιζε και βλέποντας και κάνοντας, με στόχο να έχω απογαλακτίσει σε 2-3 μήνες η μικρή τα πήγε πολύ καλά με το θέμα και 21 μηνών ήμασταν στην φάση μία μέρα θηλάζει μία όχι δυστυχώς τότε έμαθα ότι η εγκυμοσύνη μου δεν προχωρεί όποτε …..

Φτάνοντας στο σπίτι έπρεπε να αποφασίσω αν θα συνεχίζαμε να θηλάζουμε ή θα σταματούσαμε τελείως θεώρησα (και δεν έχω μετανιώσει για αυτό) ότι αφού είχαμε φτάσει μέχρι εδώ θα ήταν λάθος να πισωγυρίσουμε ιδίως όταν η μικρή είχε αρχίσει να κοιμάται όλο το βράδυ χωρίς να ξυπνάει (σχεδόν έχουμε και δόντια):D

Αν με ρωτούσε κάποιος τώρα, θα έλεγα ότι πήρα την λάθος απόφαση από την αρχή, έπρεπε να περιμένω να δω αν θα προχωρήσει η εγκυμοσύνη (είχα και ιστορικό) και μετά να αρχίσω να αποθηλάζω.

Αυτά…… συγνώμη αν σας «μαύρισα» μεσημεριάτικα με παλιά ξινά σταφύλια:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AGE, τέτοιες αποφάσεις τις παίρνουμε συνήθως σύμφωνα με το τι θεωρούμε καλύτερο τη συγκεκριμένη στιγμή. Σε άλλες φάσεις έχουμε περισσότερες αντοχές (σωματικές και ψυχικές) και σε άλλες λιγότερες. Μερικές φορές μας "σώζει" ότι ακολουθούμε τη ροή των γεγονότων ή ότι δεν θέλουμε να επιδιώξουμε μεγάλες αλλαγές και μόνο εκ των υστέρων κρίνουμε το αποτέλεσμα. Πχ θηλάζουμε ακόμη και μερικές φορές μπορεί να το αισθανόμαστε σαν βραχνά αλλά, όταν αποθηλάζουμε, τείνουμε να ξεχνάμε τα δύσκολα και νιώθουμε ικανοποίηση για όσο διάστημα προχωρήσαμε. *Φαντάζομαι* ότι αρκετές μητέρες που θήλασαν για αρκετό διάστημα θεωρούν εκ των υστέρων ότι μπορούσαν να προχωρήσουν λίγο ακόμη. Επίσης, πιστεύω ότι πολύ λίγες μητέρες που θηλάζουν νήπια δεν έχουν αναρωτηθεί αν κάνουν όντως το καλύτερο για το παιδί τους ή αν υπερβάλουν στη μητρική τους αγάπη εμποδίζοντας την αυτονόμηση του.

Νομίζω ότι, για να μην μπλεκόμαστε σε δύσκολες και ίσως ανούσιες αυτοκριτικές και τύψεις, ένας καλός μπούσουλας είναι η ανταπόκριση του παιδιού μέσα σε όλη τη διαδικασία του αποθηλασμού (στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει ανωτέρα βία που επιβάλλει απότομο ή επώδυνο απογαλακτισμό).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, συμφωνώ σε όσα αναφέρεις, δεν προσπαθώ να κάνω αυτοκριτική ούτε έχω τύψεις για την απόφαση μου, την προσωπική μου εμπειρία περιγράφω και τι αποκόμισα από αυτή, όπως σωστά αναφέρεις δεδομένων των περιστάσεων πράττουμε ανάλογα κάθε φορά.

Αυτό που προσπαθώ να πω, είναι ότι όταν «εμπλεκόμαστε» σε κάποιο γεγονός καμιά φορά δεν μπορούμε να δούμε τα πράγματα ξεκάθαρα και παίρνουμε αποφάσεις που την δεδομένη στιγμή θεωρούμε ότι είναι σωστές ίσως ακόμα και μονόδρομος, όταν όμως αποστασιοποιούμαστε ή αλλάζουν οι παράμετροι τότε βλέπουμε εναλλακτικές που ίσως δεν είχαμε σκεφτεί εκʼ των προτέρων ή θεωρούσαμε ότι δεν θα δουλέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζω τον μικρο 14 μηνες και η ακατονομαστη δεν εχει ερθει ακομα. Εν τω μεταξυ λογω καισαρικης ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορουμε να προσπαθησουμε για δευτερο παιδι στον χρονο. Απο τους 11 μηνες και μετα βαραμε στον γαμο του καραγκιοζη αφου δεν ξερουμε γονιμες μερες με την ελπιδα οτι καποια στιγμη θα γινει ωορηξια και ισως πιασουμε το τζοκερ. :lol: Εδω και μια εβδομαδα εχω πονακια χαμηλα, νιωθω ενα βαρος και οταν ξαπλωνω μπρουμητα ή ακουμπαω με την κοιλια στον τοιχο, νιωθω χαμηλα ενα φουσκωμα, μου θυμιζει την πρωτη εγκυμοσυνη στις αρχες που αρχιζει να μεγαλωνει η μητρα. Στηθος ευαισθητο δεν εχω ομως ουτε καποια ευαισθησια στις θηλες. Επισης εδω και λιγο καιρο τρωω τον αμπακο ( καλα αυτο ειναι το αγαπημενο μου σπορ :mrgreen:) και εχω φοβερη υπνηλια. Λετε να βρηκαμε στοχο? :lol: Η πεθερα μου παντως λεει οτι το παιδι δεν κανει να πιει ...γκαστρόγαλα :shock:και πρεπει αν ειμαι εγκυος να το κοψω...:rolleyes: Δεν ξερω αλλα μου φαινεται λιγο απιθανο να μεινω εγκυος χωρις να μου ερθει ουτε μια φορα η φιλεναδα...:confused:

κοπελιά εγώ θηλάζω πολύ λίγο διάστημα και δεν έχω αδιαθετήσει....

τις τελευταιες μέρες νιώθω αυ΄τά που περιγράφεις,

εγώ λέω πως θα αδιαθετήσω,

έχει τύχει σε κάποια να μείνει έγκυος χωρίς να έχει αδιαθετήσει?

ασε που 2 μέρες νιώθω και κάπως το στομάχι...

βρε λες??????

η αλήθεια με φοβίζει η ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ τελικά αποθήλασα την μικρή στους 18,5 μήνες και ήμουν 6,5 μηνών έγκυος.

Το μωράκι το "τσιμπήσαμε" τυχαία, με άστατο κύκλο 35-45 ημερών και με αποκλειστικό θηλασμό. Μια φορά δεν πήραμε 100% προφυλάξεις. Το θεωρούσα αδύνατο να μείνω έγκυος μιας και η μικρή ήταν τότε 12 μηνών και θήλαζε 12 φορές το 24ωρο. Για τους επόμενους δύο μήνες συνέχισα να θηλάζω αποκλειστικά, μέχρι που δέχτηκε να φάει φαγητό. Από εκείνη τη στιγμή ξεκινήσαμε τον σταδιακό αποθηλασμό που κράτησε 4,5 μήνες!!!!

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

amaretto και age ακριβως τετοιες απαντησεις αναζητω απο εμπειριες σας γιατι ολα μπορουν να συμβουν σε μια αρχουσα κυηση μεχρι και το τελος της..

 

εγω να πω την αληθεια παω βλεποντας και την ωριμοτητα του παιδιου μου συνεπως αν τωρα μεινω εγκυος δεν θα την αναγκασω να αποθηλασει αλλα θα προσπαθησω να ελαττωσουμε τους νυχτερινους θηλασμους.. βεβαια το κοστος θα ειναι ξενυχτια, κλαμματα και δεν ξερω τι αλλο ΑΛΛΑ οσο αντεξω χωρις να φθασω στα ορια μου..

 

αν κατι δεν παει καλα στην εγκυμοσυνη και η μικρη θηλαζει θα φροντισω να χω επαφη με καποια συμβουλο θηλασμου και αναλογα την φαση που θα συμβει αυτο αλλα και που θα ειναι και η μικρη μου θα αποφασισω αν θα την αποθηλασω η αν θα την συνεχισω..που μεταξυ μας αν υπαρχει θεμα αποβολης η αλλης αιτιας για διακοπης δεν βρισκω το λογο γιατι να αποθηλασω τη μικρη αν και εκεινη δεν δειχνει προθυμη να συνεργαστει..

 

βλεπουμε λοιπον..και ελπιζω, ευχομαι, θα θελα να συμβει να πανε ολα καλα.. γιατι οχι κιολας δηλαδη..τοσα και τοσα γινονται αλλα γινονται και καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε οικογένεια έχει τις αντιλήψεις της για τον οικογενειακό προγραμματισμό και ξέρει τι χρονικοί ή άλλοι περιορισμοί υπάρχουν για την απόκτηση του πρώτου ή των επόμενων παιδιών.

Σε ό,τι έχει σχέση με το θηλασμό και την ανάπτυξη του προηγούμενου παιδιού, φαίνεται να συμφέρει μια μεγάλη -για τα συνηθισμένα- απόσταση μεταξύ των παιδιών, της τάξης των 3-4 ετών.

 

http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVDec98Jan99p128.html

http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html#comments

http://www.naturalchild.org/

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοπελιά εγώ θηλάζω πολύ λίγο διάστημα και δεν έχω αδιαθετήσει....

τις τελευταιες μέρες νιώθω αυ΄τά που περιγράφεις,

εγώ λέω πως θα αδιαθετήσω,

έχει τύχει σε κάποια να μείνει έγκυος χωρίς να έχει αδιαθετήσει?

ασε που 2 μέρες νιώθω και κάπως το στομάχι...

βρε λες??????

η αλήθεια με φοβίζει η ιδέα...

 

 

τελικα δεν ειμαι. Γινεται πως δεν γινεται αν και πρεπει να εισαι πολυ τυχερος ή ατυχος, εξαρταται τι θες.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια και καλή εγκυμοσύνη!

 

Μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο Adventures in tandem nursing της Hilary Flower, έχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με τέτοιες απορίες. Αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις το μέιλ σου σε πμ για να σου στείλω ένα κείμενο που μου έστειλε η Vasdeli σχετικά με το θέμα.

 

Κι εγώ δεν κάθησα στο νοσοκομείο και δεν το μετάνιωσα. Στη διάρκεια της ημέρας η μεγάλη μου έλειπε πολλές ώρες με το μπαμπά της ή τη γιαγιά της, κι έτσι είχαμε πολλές ώρες οι δυο μας με τη μικρή για να αντιμετωπίσουμε τα πρώτα προβλήματα με την ησυχία μας. Η ποσότητα του γάλακτος δεν με προβλημάτιζε, αλλά επειδή η μεγάλη έλειπε πολλές ώρες, εκ των πραγμάτων η μικρή είχε την προτεραιότητα.

Σκέψου ότι και όσες έχουν δίδυμα, έχουν αρκετό πρωτόγαλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω λίγο προβλημα με τον θηλασμο.

Εχουμε καταφερει να μειωσουμε τους θηλασμους σε 2 την ημερα.

αλλα καθε φορα αισθανομαι σαν τις πρωτες μερες θηλασμου.

ποναω πολυ το πρωτο λεπτο που θηλαζει.

και αισθανομαι σαν να με δαγκωνει. (εχουμε 2 δοντια και βγαινουν και τα υπολοιπα)

βεβαια προσεχω πως να πιανει το στηθος σωστα και αν ειναι λαθος το διορθωνω.

αλλα ειλικρινα δεν αντεχεται.

φοραω σουτιεν θηλασμου και μαλακα ρουχα χωρις σουτιεν οσο μπορω αλλα παλι ποναω.

υπαρχει περιπτωση να περασει πριν γεννησω και το δευτερο?

Link to comment
Share on other sites

Εχω λίγο προβλημα με τον θηλασμο.

Εχουμε καταφερει να μειωσουμε τους θηλασμους σε 2 την ημερα.

αλλα καθε φορα αισθανομαι σαν τις πρωτες μερες θηλασμου.

ποναω πολυ το πρωτο λεπτο που θηλαζει.

και αισθανομαι σαν να με δαγκωνει. (εχουμε 2 δοντια και βγαινουν και τα υπολοιπα)

βεβαια προσεχω πως να πιανει το στηθος σωστα και αν ειναι λαθος το διορθωνω.

αλλα ειλικρινα δεν αντεχεται.

φοραω σουτιεν θηλασμου και μαλακα ρουχα χωρις σουτιεν οσο μπορω αλλα παλι ποναω.

υπαρχει περιπτωση να περασει πριν γεννησω και το δευτερο?

 

Πιστεύω ότι θα έχεις πολλές διακυμάνσεις μέχρι να γεννήσεις ... ίσως είναι και λίγο με τις μέρες του. Πάντως, έχω την εντύπωση ότι παίζει κι ένα ρόλο η διατροφή: ίσως τις μέρες με κατανάλωση γλυκών υπάρχει περισσότερη ευαισθησία αλλά δεν ξέρω σε τι βαθμό μπορεί να συσχετιστεί πχ με μυκητίαση.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 7η μερα καθυστερησης και δεν εχω κανει ακομη τεστ αλλα τις τελευταιες μερες νοιωθω ενα πονο στη μια θηλη και καπως εσωτερικα του στηθους..εχθες ηταν πολυ εντονο σε καθε θηλασμο μεχρι δηλαδη που το παιδι θηλαζε για ωρα και περνουσε καπως. Και μονο στο ενα στηθος.. επισης εχθες το μεσημερι βαραινοντας το στηθος απο το γαλα ενοιωθα ενοχληση και στα δυο σε σημειο που δεν μπορουσα να τα ακουμπησω.. με ενοχλουσαν.Αλλα ο πονος στη θηλη ειναι μονο στο ενα..

 

αυτο ειναι ενδειξη εγκυμοσυνης παραλληλα με το θηλασμο η οχι? Επειδη εχω αστατο κυκλο τους τελευταιου μηνες δεν θελω να μπαινω στο τρυπακι να κανω τεστ στα τεστ και ετσι ακολουθω και τα συμπτωματα ωστε να βεβαιωθω και εννοειται πως αν ξεπερασω το 10ημερο καθυστερησης θα κανω και τεστ. Αλλα τα παραπανω συμβαδιζουν με την συμπεριφορα του στηθους παραλληλα με την κυηση?

Link to comment
Share on other sites

elisabeth_th

αυτά τα συμπτώματα τα είχα κι εγώ κατά διαστήματα στην εγκυμοσύνη και όντως δεν αντέχεται ο πόνος. Δυστυχώς εγώ ότι και να δοκίμασα δεν "έπιασε", οπότε έκανα υπομονή μέχρι να περάσει αυτή η ευαισθησία από μόνη της.

 

prosperous

μόνο με τεστ νομίζω θα μπορείς να σιγουρέψεις τα πράγματα, γιατί αυτά που περιγράφεις μπορεί να μην έχουν να κάνουν με εγκυμοσύνη.

 

Παρεπιπτόντως, ο μικρός μου έχει να θηλάσει 3-4 βδομάδες και ούτε το ζητάει πια, οπότε δεν με βλέπω να γράφω στο τόπικ "ταντεμ":(... Διάβασα στο βιβλίο της Πατσούρου, ότι καλύτερα να μην "επιστρέψει" το παιδί που έχει αποθηλάσει και τώρα έχω προβληματιστεί. Δεν ξέρω τι να κάνω αν ο μικρός δει το μωρό να θηλάζει και μου ξαναζητήσει... μάλλον θ' αρνηθώ:?

Link to comment
Share on other sites

elisabeth_th

αυτά τα συμπτώματα τα είχα κι εγώ κατά διαστήματα στην εγκυμοσύνη και όντως δεν αντέχεται ο πόνος. Δυστυχώς εγώ ότι και να δοκίμασα δεν "έπιασε", οπότε έκανα υπομονή μέχρι να περάσει αυτή η ευαισθησία από μόνη της.

 

prosperous

μόνο με τεστ νομίζω θα μπορείς να σιγουρέψεις τα πράγματα, γιατί αυτά που περιγράφεις μπορεί να μην έχουν να κάνουν με εγκυμοσύνη.

 

Παρεπιπτόντως, ο μικρός μου έχει να θηλάσει 3-4 βδομάδες και ούτε το ζητάει πια, οπότε δεν με βλέπω να γράφω στο τόπικ "ταντεμ":(... Διάβασα στο βιβλίο της Πατσούρου, ότι καλύτερα να μην "επιστρέψει" το παιδί που έχει αποθηλάσει και τώρα έχω προβληματιστεί. Δεν ξέρω τι να κάνω αν ο μικρός δει το μωρό να θηλάζει και μου ξαναζητήσει... μάλλον θ' αρνηθώ:?

 

 

 

εγω θα σου λεγα να φθασεις εκει και να δεις πως θα το χειριστεις.. δεν μπορεις να καταδικασεις οτι θα ναι αρνητικος απολυτα στο να μην ξαναθηλασει..σιγουρα να περιμενεις να εχει μια αντιδραση υπερ του να θηλασει μιας και ολα τα παιδια θηλαζοντα και μη δειχνουν μια ζηλια για το νεο μωρο και οσα κανει με τη μαμα του μαζι αλλα το να δοκιμασεις να μην το επιστρεψεις στον θηλασμο μπορεις νομιζω να το επιχειρησεις.. και βλεποντας και κανοντας..

 

εγω λοιπον (ειμαι σταθερος χαρακτηρας οπως βλεπεις!!) εκανα ενα predictor αλλα βγηκε αρνητικο...δεν το αγνοω αλλα το Predictor δεν το εμπιστευομαι κιολας λογω παλαιοτερης εμπειριας μου (δεν εβρισκα self clear που ναι πιο ευαισθητο) συνεπως αναμενω στο..ακουστικο μου..

Link to comment
Share on other sites

 

Παρεπιπτόντως, ο μικρός μου έχει να θηλάσει 3-4 βδομάδες και ούτε το ζητάει πια, οπότε δεν με βλέπω να γράφω στο τόπικ "ταντεμ":(... Διάβασα στο βιβλίο της Πατσούρου, ότι καλύτερα να μην "επιστρέψει" το παιδί που έχει αποθηλάσει και τώρα έχω προβληματιστεί. Δεν ξέρω τι να κάνω αν ο μικρός δει το μωρό να θηλάζει και μου ξαναζητήσει... μάλλον θ' αρνηθώ:?[/font]

 

Να μην αρνηθεις........εαν συμβει οταν φθασετε εκει θα τον αφησεις να προσπαθησει...κατα πασα πιθανοτητα θα χει ξεχασει οποτε θα τα παρατησει μονος του. Η Πατσουρου εννοει προφανως να μη το σπρωξεις και επιμενεις εσυ να ξαναθηλασει απαξ και το κοψει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

sonar, θα συμφωνήσω με την prosperous να περιμένεις και να αποφασίσεις ανάλογα. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο της Πατσούρου και δεν ξέρω πώς το εννοεί, αλλά νομίζω ότι έχει διαφορά αν το παιδί θηλάζει από ζήλεια, ή αν ξαναβρίσκει κάτι που και εσύ και το παιδί θεωρείτε ότι είναι (και) δικό του. Εσύ θα κρίνεις όταν έρθει η ώρα.

Με το καλό το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...