Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια,

εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και το θηλαζα τον πρωτο μηνα κι αυτο εβγαζε συνεχεια γουλιες, κι εκανε κι εμετο.

ο παιδιατρος μου πε πως εχει γοπ και να τις δωσω γαλα ΑR. κι ετσι αρχισα συνδιασμο. καποιες φορες μονο ξενο και αλλες μονο θηλασμο. το προβλημα μου ειναι οτι οποτε θηλαζει το βγαζει κι αγχονομαι. δεν θελω να σταματησω το θηλασμο. τι να κανω???

ευχαριστω.

 

 

το μητρικο γαλα ειναι ευπεπτο και ελαφρυ συνεπως ειναι αναμενομενο οταν υπαρχει ΓΟΠ να βγαινει..αλλα αυτο θα συνεβαινε και με οποιοδηποτε αλλο γαλα.. σιγουρα υπαρχουν και τα AR (αντιαναγωγικα) αλλα αν δεν θες να αποθηλασεις απλα μην ξεκινησεις γιατι τοτε θα ειναι μονοδρομος και θεμα χρονου ο αποθηλασμος..

 

τελος η ΓΟΠ συνηθως σταματαει οταν εισερχονται στη διατροφη οι στερεες τροφες και καμια φορα μεχρι το 1ο ετος.. κανε υπομονη μεχρι τους 6 μηνες και βλεπεις..καποιοι μπορει να σου προτινουν να πας για υπερηχο στομαχου κλπ..δεν θα στο συστηνα πριν το 6μηνο..θα ναι απλα ταλαιπωρια για το παιδι και μαλλον δεν θα ναι κατι περισσοτερο απο αυτο που σου λεμε και εμεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια,

εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και το θηλαζα τον πρωτο μηνα κι αυτο εβγαζε συνεχεια γουλιες, κι εκανε κι εμετο.

ο παιδιατρος μου πε πως εχει γοπ και να τις δωσω γαλα ΑR. κι ετσι αρχισα συνδιασμο. καποιες φορες μονο ξενο και αλλες μονο θηλασμο. το προβλημα μου ειναι οτι οποτε θηλαζει το βγαζει κι αγχονομαι. δεν θελω να σταματησω το θηλασμο. τι να κανω???

ευχαριστω.

Και εμένα έχει κρυφή ΓΟΠ. Είναι τώρα 7 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό από 2 μηνών και πολύ πολύ καλύτερα. Μην φοβάσαι τις γουλιές και τους εμετούς αν το μωρό αναπτύσσεται κανονικά.

Τα αντιαναγωγικά γάλατα συχνά κάνουν την κατάσταση χειρότερη γιατί, ενώ δεν υπάρχουν εμετοί και γουλιές φανερές, το γάλα συχνά ανεβαίνει μέχρι ένα σήμειο στον οισοφάγο και ξανακατεβαίνει. Το αποτέλεσμα είναι, επειδή το περιεχόμενο είναι πολύ πιο όξινο από ότι το μητρικό γάλα, να παθαίνουν πιο έντονες οισοφαγίτιδες. Για αυτό το λόγο και εγώ γύρισα στο μητρικό με επναγαλακτισμό, αφού δοκίμασα ό,τι ξένο γάλα υπήρχε και η κατάσταση χειροτέρευε. Επίσης συχνά η ΓΟΠ είναι αλληλένδετη με τροφικές αλλεργίες (κυρίως στο αγελαδινό γάλα). Με το μητρικό το ελέγχεις καλύτερα αφού αν η μαμά κάνει αποχή-δίαιτα τα πράγματα πάνε καλύτερα.

Χρειάζεται πάντως υπομονή.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια,

εχω ενα κοριτσακι 2 μηνων και το θηλαζα τον πρωτο μηνα κι αυτο εβγαζε συνεχεια γουλιες, κι εκανε κι εμετο.

ο παιδιατρος μου πε πως εχει γοπ και να τις δωσω γαλα ΑR. κι ετσι αρχισα συνδιασμο. καποιες φορες μονο ξενο και αλλες μονο θηλασμο. το προβλημα μου ειναι οτι οποτε θηλαζει το βγαζει κι αγχονομαι. δεν θελω να σταματησω το θηλασμο. τι να κανω???

ευχαριστω.

 

Ο παιδίατρος είναι εντελώς απαράδεκτος και βάζει το μωρό σε κίνδυνο. Τα γάλατα αυτά, δεν αποτρέπουν τη ΓΟΠ, απλά το γάλα δεν ανεβαίνει πολύ, φτάνει μέχρι τον οισοφάγο και τον πληγώνει. Το μητρικό γάλα δεν προκαλεί τόση ζημιά και βοηθάει στην επούλωση του οισοφάγου.

 

Η στάση αυτή των παιδιάτρων να ξεπουλάνε ειδικά πανάκριβα γάλατα και να περιορίζουν ή να κόβουν το μητρικό θηλασμό έχει δεχθεί δριμύτατη κριτική από τους παιδογαστρεντερολόγους, αλλά αυτοί αναίσθητοι συνεχίζουν απτόητοι παρά το ότι οι ειδικοί γιατροί επιμένουν ότι χωρίς μητρικό θηλασμό η ΓΟΠ είναι πάντα χειρότερη.

 

Τα ειδικά γάλατα επειδή εμποδίζουν την πλήρη αναγωγή καθησυχάζουν το γονέα αλλά το παιδί υποφέρει πολύ χειρότερα.

 

Αν ενδιαφέρεσαι για το καλό του παιδιού σου σταμάτησε τα ειδικά γάλατα και θήλαζε συνέχεια το μωρό σε πιο όρθια στάση. Να ξαπλώνει σε στρώμα με κλίση και αν τα φαινόμενα της ΓΟΠ είναι έντονα να αξιολογηθεί η κατάσταση από παιδογαστρεντερολόγο. Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι και άσχετοι είναι και αυτοσχεδιάζουν επικίνδυνα στη ΓΟΠ.

 

Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά αυτά για τη ΓΟΠ και σκέψου

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28814

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια .

θελω μερεσ να γραψω αλλα ολο το αναβαλω.

εδω και 16 μηνες που θηλαζω τον μικρο περιοδο ειδα μονο μια φορα τα χριστουγεννα .

ηρθε κανονικα χωρις πονους πριν ,χωρις πονους κατα την διαρκεια της .3-4 μερεσ κρατησε και ηταν ολα κανονικα .απο τοτε παλυ δεν την ξανα ειδα .

εδω και ενα μηνα και κατι αποφασησαμε να εχουμε ελευθερες επαφες μηπως και μας κατσει παιδακι ,μιωσα και τα γευματα του μικρου στα απολυτος αναγκαια ,πρωινο ,μεσημεριανο ,βραδυνο και οσες φορες ξυπνησει το βραδυ .πριν απο αυτην την μιωση οτι ωρα θυμοταν ερχοταν και θηλαζε μπορουσε και αν μιση ωρα !

στις 20 του μηνα ειχα πονους περιοδου για 3-4 μερες αλλα δεν ηρθε τιποτα .στισ 30 του μηνα ξανα ειχα πονους και ειδα εκεινη την μερα μονο μια φορα το πρωι αιμα στα υγρα μου αλλα τιποτα περισσοτερο και τιποτα την υπολοιπη μερα .ξανα ειδα την αλλη μερα το μεσημερι μετα τον μεσημεριανο θηλασμο του μικρου παλυ λιγο στο χαρτι .

απο τοτε παλυ τιποτα .

 

να σειμιοσω οτι απο τα χριστουγεννα και μετα που μου ηρθε πρωτη φορα καθε μηνα κοντα στισ 25 ειχα πονους περιοδου χωρισ φυσικα να ερχετε τιποτα .

 

αναρωτιεμε αν αυτο που ειδα στισ 30και 1 του μηνως ηταν περιοδος .

εσεισ τι λετε για την περιπτωση μου .

 

 

μου μπαινουν σκεψεισ μηπως ηταν απο την εμφυτευση το ωαριου .....ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια .

θελω μερεσ να γραψω αλλα ολο το αναβαλω.

εδω και 16 μηνες που θηλαζω τον μικρο περιοδο ειδα μονο μια φορα τα χριστουγεννα .

ηρθε κανονικα χωρις πονους πριν ,χωρις πονους κατα την διαρκεια της .3-4 μερεσ κρατησε και ηταν ολα κανονικα .απο τοτε παλυ δεν την ξανα ειδα .

εδω και ενα μηνα και κατι αποφασησαμε να εχουμε ελευθερες επαφες μηπως και μας κατσει παιδακι ,μιωσα και τα γευματα του μικρου στα απολυτος αναγκαια ,πρωινο ,μεσημεριανο ,βραδυνο και οσες φορες ξυπνησει το βραδυ .πριν απο αυτην την μιωση οτι ωρα θυμοταν ερχοταν και θηλαζε μπορουσε και αν μιση ωρα !

στις 20 του μηνα ειχα πονους περιοδου για 3-4 μερες αλλα δεν ηρθε τιποτα .στισ 30 του μηνα ξανα ειχα πονους και ειδα εκεινη την μερα μονο μια φορα το πρωι αιμα στα υγρα μου αλλα τιποτα περισσοτερο και τιποτα την υπολοιπη μερα .ξανα ειδα την αλλη μερα το μεσημερι μετα τον μεσημεριανο θηλασμο του μικρου παλυ λιγο στο χαρτι .

απο τοτε παλυ τιποτα .

 

να σειμιοσω οτι απο τα χριστουγεννα και μετα που μου ηρθε πρωτη φορα καθε μηνα κοντα στισ 25 ειχα πονους περιοδου χωρισ φυσικα να ερχετε τιποτα .

 

αναρωτιεμε αν αυτο που ειδα στισ 30και 1 του μηνως ηταν περιοδος .

εσεισ τι λετε για την περιπτωση μου .

 

 

μου μπαινουν σκεψεισ μηπως ηταν απο την εμφυτευση το ωαριου .....ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται

Καλημέρα κι από μένα,

γνώμη μου είναι σε μερικές μέρες να κάνεις ένα τεστ για να είσαι σίγουρη. Εγώ αδιαθέτησα μόνο 3 φορές, την πρώτη στις 27 μέρες και την τελευταία στις 30, οπότε όταν είδα ότι περάσαν 32 μέρες και δεν είχα σημάδια, έκανα το τεστ και βγήκε θετικό.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και να 'χεις τα αποτελέσματα που επιθυμείς!

Link to comment
Share on other sites

Και μπαίνω και πάλι στο θέμα για να γράψω τον πόνο μου... όχι μεταφορικά αλλά κυριολεκτικά!

Πραγματικά δεν ξέρω πως τα καταφέρατε εσείς, αλλά εγώ πλέον είμαι χάλια. Δεν αντέχω να θηλάσω ούτε μία φορά. Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη, αλλά όταν τον βάζω στο στήθος μου 'ρχεται να τον πετάξω κάτω. Απ' τη μια πονάω κι απ' την άλλη πνίγομαι, δεν μπορώ να ανεχτώ το ίδιο μου το παιδί... ντρέπομαι που το λέω... και κλαίω συνέχεια. Ο μικρός είναι βέβαια πολύ απαιτητικός και δεν μπορώ να του κόψω κανένα γεύμα, γιατί αλλιώς δεν κοιμάται. Ο άντρας μου δεν έχει υπομονή να τον κοιμίσει ο ίδιος, αλλά απ' την άλλη μου λέει να τον σταματήσω εφόσον δεν μπορώ πια. Και πως καλέ μου θα κοιμίζουμε το μωρό; Να το αφήσω να πλαντάζει στο κλάμα; Τι φταίει αυτός που εμείς βιαστήκαμε να κάνουμε δεύτερο; (με το καλό να έρθει το πουλάκι μου- δεν το προσέχω καθόλου και μερικές φορές ξεχνάω ότι υπάρχει)

Έτυχε και μια αρρώστια του μικρού και μας πήγε πίσω. Απ' τα 15λεπτα πήγαμε πάλι στα 40λεπτα και στα 2ωρα. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τι να κάνω.... Νομίζω ότι δεν έχω άλλη υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσακι μου .

ποσες φορες θηλαζει εκτος του υπνου ?

και εγω με τον θηλασμο που σχετιζεται με τον υπνο του δυσκολα θα ξεμπερδεψω.

ευτυχος το βραδυ δεν αποκοιμιεται ετσι απλα πινει το γαλατακι του και μετα πευτει στο κρεβατι ...ξυπνιος .το μεσημερι ομως αποκοιμιεται ετσι ...με το στηθος στο στομα.

καταλαβενω αυτο που λες οτι δεν τον αντεχεις πια εκει .....και εγω το περναω τον τελευταιο καιρο .

παντος ,για να σε ενθαρρυνω ,βλεπω μεγαλη διαφορα τωρα που ειναι 16 μηνων απο τοτε που ηταν 14 μηνων .καθετε πολυ λιγοτερη ωρα να πιπιλισει για να κοιμηθει και πινει γαλα πολυ πιο γρηγορα .οι στερεες παιζουν πιο ουσιαστικο ρολο στην διατροφη του και χορταινει απο αυτες και δεν αναζηταει σηνεχεια το στηθος .υπομονη για λιγο καιρο ακομα .....

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Και μπαίνω και πάλι στο θέμα για να γράψω τον πόνο μου... όχι μεταφορικά αλλά κυριολεκτικά!

Πραγματικά δεν ξέρω πως τα καταφέρατε εσείς, αλλά εγώ πλέον είμαι χάλια. Δεν αντέχω να θηλάσω ούτε μία φορά. Δεν ξέρω αν φταίει η εγκυμοσύνη, αλλά όταν τον βάζω στο στήθος μου 'ρχεται να τον πετάξω κάτω. Απ' τη μια πονάω κι απ' την άλλη πνίγομαι, δεν μπορώ να ανεχτώ το ίδιο μου το παιδί... ντρέπομαι που το λέω... και κλαίω συνέχεια. Ο μικρός είναι βέβαια πολύ απαιτητικός και δεν μπορώ να του κόψω κανένα γεύμα, γιατί αλλιώς δεν κοιμάται. Ο άντρας μου δεν έχει υπομονή να τον κοιμίσει ο ίδιος, αλλά απ' την άλλη μου λέει να τον σταματήσω εφόσον δεν μπορώ πια. Και πως καλέ μου θα κοιμίζουμε το μωρό; Να το αφήσω να πλαντάζει στο κλάμα; Τι φταίει αυτός που εμείς βιαστήκαμε να κάνουμε δεύτερο; (με το καλό να έρθει το πουλάκι μου- δεν το προσέχω καθόλου και μερικές φορές ξεχνάω ότι υπάρχει)

Έτυχε και μια αρρώστια του μικρού και μας πήγε πίσω. Απ' τα 15λεπτα πήγαμε πάλι στα 40λεπτα και στα 2ωρα. Έχω απελπιστεί, δεν ξέρω τι να κάνω.... Νομίζω ότι δεν έχω άλλη υπομονή...

Καλή μου μην νιώθεις άσχημα οι ορμόνες φταίνε δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=61024

λέγεται Breastfeeding Agitation δες το ποστ νο 16 και συχνά συμβαίνει στην εγκυμοσύνη όταν η μαμά θηλάζει :?:? (και εγώ το είχα πάθει τον λίγο καιρό ήμουν έγκυος:-()

Link to comment
Share on other sites

sonar, καλό κουράγιο!

Ο θηλασμός στην εγκυμοσύνη όπως και ο παράλληλος θηλασμός έχει και τέτοιες φάσεις δυστυχώς. Μην ντρέπεσαι καθόλου. Με την αρρώστια είναι φυσικό το πισογύρισμα να διαρκεί αρκετές μέρες, ακόμα κι όταν το παιδί έχει γίνει καλά. Αλλά σιγά σιγά θα ξαναβρεί τους ρυθμούς του. Όπως λέει και η Αφροδίτη, σιγά σιγά οι στερεές τροφές θα παίζουν μεγαλύτερο ρόλο στη διατροφή του, το διαπίστωσα και στη μεγάλη μου.

Τα συναισθήματα σχετικά με το δεύτερο μωρό τα έχω περάσει κι εγώ... και εν μέρει συνεχίζονται και τον πρώτο καιρό μετά τη γέννα. Με τον καιρό όμως θα δεις ότι θα θεωρείς τα παιδιά σου πολύ τυχερά που έχουν το ένα το άλλο.

Το ότι δεν πολυσκέφτεσαι το εμβρυάκι έχει και τα θετικά του: σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στο μωρό σου, σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη. Το μικρούλι σε νιώθει να το περιβάλλεις όλη την ώρα, κι αυτό είναι που έχει ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση!

Η αλήθεια είναι ότι τρώει πολλές στερεές, κάνει αρκετά γεύματα και ενδιάμεσα σνακ. Το πρωί που ξυπνάει, δεν ζητάει πάντα να θηλάσει και ακόμη κι αν το κάνει μετά πίνει ένα ποτήρι φρέσκο. Αυτό που δεν αποχωρίζεται είναι η "πιπίλα" για τον ύπνο (μεσημεριανό, βραδινό και μεταμεσονύχτιο)... και είναι το πιο επώδυνο για μένα, γιατί μπορεί να κρατήσει και 1 ώρα.

Φοβάμαι όμως μήπως μου μείνουν υποσυνείδητα αρνητικά συναισθήματα για τον μικρό και με πιάνει τρέλα...

Link to comment
Share on other sites

εκανα τεστ και δεν ειμαι :(

παμε για αυτον τον μηνα δυναμικα!!!

 

δεν θα σου μεινει τιποτα ,σκεψου τισ δυσκολιεσ που περασαμε τουσ πρωτουσ μηνες .....δεν μασ εμεινε τιποτα και τα ξεχασαμε και απο πανω.

εγω τοτε ελεγα οτι δεν θα ξανα κανω αλο παιδι για να μην περασω ολη αυτην την κουραση των πρωτων ημερων !!!

Επεξεργάστηκαν by AFRODITH
προσθεση
ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη μην στεναχωριέσαι. Τις περισσότερες φορές, όταν επανέρχεται η γονιμότητα, είναι στα ύψη και μένεις ευκολότερα έγκυος. Προς το παρόν είναι ευκαιρία για περισσότερες και εντατικότερες "προσπάθειες";-)

 

Όντως οι πρώτες 40 μέρες είναι πολύ δύσκολες, αλλά δεν είχα χρόνο να σκεφτώ γιατί ήμουν μόνη (ο άντρας μου δούλευε σε άλλη πόλη και μέναμε χώρια :-(). Τώρα ο καιρός μου φαίνεται ατελείωτος....

Link to comment
Share on other sites

και εγω εντελος μονη ημουνα τοτε ,αντρασ π.ναυτικο μαμα-πεθερα επαρχεια.

ετσι ενιωθα τοτε ατελειοτες ωρες .....δεν ειχα ανακαλυψει και την ξαπλωτη σταση !!!

 

να προτεινω κατι αλλα δεν ξερω κατα ποσο κανει ...κανενα παυσιπονο μπορεις να παρεις?

δεν ξερω.....κατι αλο που να ανακουφιζει ,αν μπορει ας μας απαντησει καποιος.

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμας!

Εχω να πω πως εδω και 20 μερες περιπου εχω ξανα γαλα (μαλλον πρωτογαλα) και σταματησαν να με πονανε οι θηλες μου!!!!!!

τωρα ομως απεκτησα και εγω ενα ''προβλημα''. ομικρος μου 19 μηνων απο εκει που κοιμοταν ολη τη νυχτα ξυπναει και θελει γαλα. Να σημειωσω πως ποτε μα ποτε δεν μου ειχε ζητησει γαλα απο μικρος... δεν ξερω αν προλαβαινα την πεινα του η χορταινε με τα υπολοιπα γευματα αλλα ποτε δεν μου ειχε τραβηξει μπλουζα κλπ. Ε λοιπον τωρα ερχεται τη νυχτα στο κρεββατι μας (κοιματε σε μονο πλεον) πινει λιγο νερο που εχω στο κομοδινο μου και μετα μου δειχνει το μαξιλαρι του θηλασμου και απαιτει να τον θηλασω. Λετε να του αρεσει τοσο πολυ το πρωτογαλα?

 

Σκεφτομαι μηπως πρεπει να του πω οχι μηπως και το κανει απλα απο συνηθεια τωρα που εμαθε να καταιβαινει απο το κρεβατι του αλλα μολις πιει γαλα ξανακοιματε αμεσως και αν ειναι πολυ νωρις πχ 2 τη νυχτα τον παω στο κρεβατι του χωρις καμμια διαμαρτυρια και ξανακοιματε αμεσως. Το πρωι αν ξυπνησει μετα τις 6 τον παιρνω στο δικο μας και τα μεσημερια κοιμομαστε παντα μαζι.

Δεν ξερω τι να κανω... Περισσοτερο αγχωνομαι για το τι θα κανω στη γεννα τις μερες που θα λειπω αν ξυπνησει και θελει γαλα καθως και μετα που μαλλον δεν θα κοιμαμαι καθολου...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασπασια σου ειχε κοπει δηλ το γαλα??

Ποσους θηλασμους κανατε ως τωρα?

Παντως εμενα μου φαινεται πολυ ''καλοβολος'' ο γιος σου,εμενα καμια σχεση αν ημουν εγκυος δεν ξερω πως θα τα καταφερνα γιατι ειναι ''τσαουσα'' η κορη μου.

Και κοιματε μαζι μας και ξυπναει απειρες φορες το βραδυ και αν δεν γυρισω να θηλασω στην ''ωρα μου'' κλαιει γιατι ειμαστε και ανυπομονα κοριτσια.:?

 

Πιστευω ομως οτι το παιδακι σου διαισθανεται οτι θα γινει μια μεγαλη αλλαγη και θελει να εκμεταλευτει το χρονο που σας απομενει και εισαι μονο δικια του.

 

Σας θαυμαζω βρε κοριτσια εσας που θηλαζετε στην εγκυμοσυνη και μετα....

Με το καλο να ερθει και το νεο μωρακι σας!!!:-D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

τωρα ομως απεκτησα και εγω ενα ''προβλημα''. ομικρος μου 19 μηνων απο εκει που κοιμοταν ολη τη νυχτα ξυπναει και θελει γαλα.

 

Κι εμενα το ιδιο...

Ενω ειχε αρχισει να κοιμαται ολοκληρο το βραδυ, τις τελευταιες 10 μερες ξυπναει και θελει να θηλασει... Βεβαια, εχω μια υποψια μηπως και τον ενοχλουν τα δοντια του. Παρολα αυτα δεν μπορω να πω οτι την καταβρισκω κιολας...

Εχω αρχισει, δε, και τα ωραια που περιγραφει η sonar και ειμαι μες την καλη χαρα... Τελος παντων, κανω υπομονη, φαγαμε τον γάιδαρο!

Link to comment
Share on other sites

Ασπασια σου ειχε κοπει δηλ το γαλα??

Ποσους θηλασμους κανατε ως τωρα?

 

Σας θαυμαζω βρε κοριτσια εσας που θηλαζετε στην εγκυμοσυνη και μετα....

Με το καλο να ερθει και το νεο μωρακι σας!!!:-D

 

Δεν μου ειχε κοπει απλα απο τον 4ο μηνα μεχρι και πριν απο λιγες μερες πρεπει να ειχα ελαχιστο γιατι και δεν αισθανομουν τιποτα και ο μικρος το ειχε περισσοτερο για πιπιλα.

 

Μεχρι τωρα απο 12 μηνων επινε γαλα 3 φορες την ημερα Πρωι μεσημερι βραδυ και αν ηταν αδιαθετος ή ειχε τα δοντια του μπορει να επινε και καμμια συμπληρωματικη. Ετυχε ετσι απο οσο ξερω δεν συμβαινει συχνα ουτε αρνηθηκα ποτε γαλα ισα ισα που οταν αρχισε τις στερεες καποια στιγμη εγω τον φωναζα να πιει γαλα αλλιως το ξεχναγε...

 

Κι εμενα το ιδιο...

Ενω ειχε αρχισει να κοιμαται ολοκληρο το βραδυ, τις τελευταιες 10 μερες ξυπναει και θελει να θηλασει... Βεβαια, εχω μια υποψια μηπως και τον ενοχλουν τα δοντια του. Παρολα αυτα δεν μπορω να πω οτι την καταβρισκω κιολας...

Εχω αρχισει, δε, και τα ωραια που περιγραφει η sonar και ειμαι μες την καλη χαρα... Τελος παντων, κανω υπομονη, φαγαμε τον γάιδαρο!

 

 

Αχ κουραγιο και σε εσενα!!!!

Εμενα ευτυχως μονο πριν τον υπνο κανει αρκετη πιπιλα τις υπολοιπες φορες ρουφηχτε τελειωσατε ειναι...

Μετα να δουμε :D

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σόνια κι εγώ συμφωνώ με τον άντρα σου. Αν δεν μπορείς άλλο σταμάτησέ το. Πηγαίντε και αγοράστε μαζί ένα κουκλάκι που θα του αρέσει και θα κοιμάται μαζί του. Να τον βάζει για ύπνο ο μπαμπάς. Εγώ είχα πάρει και cd με νανουρίσματα και με αυτά κοιμόντουσαν. Εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκόψει λίγο ο μικρός από σένα, γιατί μετά το μωρό θα σε έχει ανάγκη συνέχεια, εσύ θα ρίχνεις εκεί την προσοχή σου πιο πολύ και ο νικόλας θα ζηλεύει!!! Τότε θα νιώσει παραμελημένος...

Στο λέω γιατί τα παιδιά ζηλεύουν...δυστυχώς!!!

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι να κανω... Περισσοτερο αγχωνομαι για το τι θα κανω στη γεννα τις μερες που θα λειπω αν ξυπνησει και θελει γαλα καθως και μετα που μαλλον δεν θα κοιμαμαι καθολου...

Για τις μέρες που θα λείπεις μην αγχώνεσαι καθόλου. Έλειψα κι εγώ ένα βράδυ και τον κοίμισε η μαμά μου με νανούρισμα, ξύπνησε και 3 φορές την νύχτα και τον ξανακοίμισε. Αν δεν είσαι εσύ, δεν θα ζητήσει γάλα. Καταλαβαίνουν πλέον από ποιόν και τι να περιμένουν.

 

Σόνια κι εγώ συμφωνώ με τον άντρα σου. Αν δεν μπορείς άλλο σταμάτησέ το. Πηγαίντε και αγοράστε μαζί ένα κουκλάκι που θα του αρέσει και θα κοιμάται μαζί του. Να τον βάζει για ύπνο ο μπαμπάς. Εγώ είχα πάρει και cd με νανουρίσματα και με αυτά κοιμόντουσαν. Εγώ θεωρώ ότι είναι καλύτερο να ξεκόψει λίγο ο μικρός από σένα, γιατί μετά το μωρό θα σε έχει ανάγκη συνέχεια, εσύ θα ρίχνεις εκεί την προσοχή σου πιο πολύ και ο νικόλας θα ζηλεύει!!! Τότε θα νιώσει παραμελημένος...

Στο λέω γιατί τα παιδιά ζηλεύουν...δυστυχώς!!!

Λιτσάκι έχουμε αγαπημένο κουκλάκι ύπνου από 7 μηνών, δεν λειτούργησε ποτέ δυστυχώς. Το βάζουμε για "νάνι", κάνουμε "σσσσσ" στη μαμά (γιατί κοιμάται το κουκλάκι!) και μετά κλαίμε για μαμ...

Να τον βάζει για ύπνο ο μπαμπάς δεν παίζει γιατί δεν έχει υπομονή... θέλει σε 5 λεπτά να έχει κοιμηθεί αλλιώς παραδίδει τα σκήπτρα στον επόμενο τυχερό (σε μένα δηλαδή)!

Πάντως, για το μόνο λόγο που κάνω υπομονή είναι γιατί πιστεύω ότι αν θηλάζει κι ο μικρός μου με το μωρό, δεν θα αιστανθεί τόσο παραμελημένος όσο αν έβλεπε συνέχεια τη μαμά με το μωρό αγκαλιά. Η ζήλια όντως θα υπάρχει πάντα όταν ένα παιδί από μοναχοπαίδι γίνεται αδελφάκι, αλλά τι να κάνουμε... όλα τα "πρώτα" κάποια στιγμή το πήραμε απόφαση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημερα!

ξερει καποια κοπελα αν τα utrogestan και τα salospir ειναι συμβατα με το θηλασμο?

Καλημέρα τα utrogestan είναι σίγουρα safe (χρειάστηκε να το ψάξω και εγώ) για τα salospir δεν ξέρω μήπως να τα κοιτούσες με την δραστική τους ουσία εδώ

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, το utrogestan πρωτίστως αντενδείκνυται στην εγκυμοσύνη (διάβασε τις οδηγίες που δίνει η ίδια η εταιρία για το φάρμακό της). Το λέω επειδή πολλοί γυναικολόγοι το προτείνουν χωρίς ενδοιασμούς και μάλιστα σε "συμβουλεύουν" να μην διαβάσεις και τις παρενέργειες :shock:

Link to comment
Share on other sites

sonar στην προηγουμενη μου εγκυμοσυνη τις ειχα διαβασει τις παρενεργειες και ο γιατρος μου μου ειπε αυτο που ειπες!!εχω ομως ιστορικο αποβολων.Πριν την κορη μου απεβαλα.Για το λογο αυτο πηρα αυτα τα χαπια στην κορη μου και ολα καλα.Μετα την κορη μου εμεινα εγκυος δεν πηρα τπτ και απεβαλα στη 8η εβδομαδα.Δεν ξερω φοβαμαι και γιαυτο τα ξεκινησα.Βεβαια μου ειπε ο γιατρος μου οτι εφταιγε ο θηλασμος....βλακειες αυτο εχω να πω..τωρα μολις του πω οτι θηλαζω ακομα...γιαυτο ομως κι εγω θα τον αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...