Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Λενε στο μεγαλο οτι θα πρεπε να ντρεπεται, προσπαθουν να τον παρουν σπιτι τους κι αλλες σαχλαμαρες

 

 

Ωχ, αυτό είναι πολύ άσχημο :( Ανεξάρτητα από το θηλασμό δλδ, πώς μπορούν να λένε σ΄ένα παιδάκι ότι πρέπει να ντρέπεται για κάτι που του αρέσει και το θεωρεί τόσο φυσικό; :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παλι τσακωθηκαμε πριν λιγο για το ιδιο θεμα........και δεν καταλαβαινει οτι ετσι την εχθρευεται ο μεγαλος.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω..αν δεν το κανει θεμα η μενεγακη στην εκπομπη της, δεν προκειται να το ξεπερασουν!!!!

 

 

Αχ ποσο δικιο έχεις...

 

Στον οροφο απαγορευονται τα παιδια αλλα σκεφτομουν να κατεβω κατω στην καφετερια ή αν βρω καπου πιο ήσυχα και να το προσπαθησω...

 

Διαβασα αυτα που έγραψες και στο tantem. Να σε ρωτησω πως προετοιμασες το μεγαλο για τον ερχομο του δευτερου? Τι του έλεγες?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Βικυ.......οι γονεις μου δεν συμφωνουν βεβαια, επαθαν ενα αμοκ οταν ειδαν οτι παρα τις 5 μερες απομακρυνσης ο μεγαλος δεν ξεχασε να θηλαζει (αυτο ελειπε!!!)

 

Εντάξει 5 μέρες είναι λίγες αλλά εμένα ο δικός μου που αποθήλασε από μόνος του πριν από 4 μήνες (ήμουνα στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης) πραγματικά ξέχασε εντελώς πως να θηλάζει!

 

Πώς το ξέρω; Τον τελευταίο μήνα το στήθος μου έγινε τεράστιο (καμία σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη και το θηλασμό!) και άρχισε να βγάζει γάλα οπότε συχνά μου ζητάει να θηλάσει. Δεν του το αρνούμαι αλλά βλέπω ότι δεν ξέρει πια καν να κάνει την κίνηση του θηλασμού! Δεν περίμενα κάτι τέτοιο γιατί έχω διαβάσει διάφορες ιστορίες όπου μεγάλα παιδάκια αρχίζουνε ξανά το θηλασμό όταν γεννηθεί το αδερφάκι τους (όχι πως το θέλω αυτό δηλαδή, δεν θα ήθελα με τίποτα να θηλάζω δύο παιδάκια ταυτόχρονα, απλά με εκπλήσσει το γεγονός αυτό!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sonar ευχαριστω πολυ κ ευχομαι σε ολες με το καλο να φερετε τα παιδακια σας...

 

να ρωτησω..

θηλαζε το βραδυ?

δηλ κανετε νυχτερινους θηλασμους?

γιατι με ειπαν οτι αν κανεις βραδινους δυσκολα πιανεις..

ευχαριστω εκ το προτερων

 

Είμαι στην ευχάριστη θέση να είμαι έγυος στο 3ο μου παιδάκι!

Θηλάζω την 18 μηνών κόρη μου πολύ, μα πάρα πολύ!

Για να συλλάβω τις προηγούμενες 2 φορές έκανα προσπάθειες που ξεπερνούσαν τους 8 μήνες. Τώρα με πολύ θηλασμό, χωρίς ελέύθερο σεξ, αλλά και χωρίς σταθερή περίοδο βρέθηκα έγγυος με μία β χοριακή στις 50000 μονάδες. Τότε το πήρα ε'ιδηση!

Αν σου κάνει η ιστορία μου....

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

vera καλημερα σου και να σου ζησει το νεο1 μωρακι. να χαιρεσαι τα παιδακια σου και πραγματικα να σου ευχηθω καλη δυναμη για το ταντεμ. σας διαβαζω πολυ καιρο, σε αυτο το τοπικ. ειμαι και γω στη φαση που θελω κι αλλο ενα μωρακι. αλλα, εκει που παω να το βαλω μπρος, κατι παλι με τραβαει πισω. φοβαμαι. η μικρη μας, δεν δειχνει σημαδια αποθηλασμου(σε 20 μερες γινεται 2 χρονων) και με ολα αυτα που εχω διαβασει σε σας, συσπασεις, πονος στις θηλες, ταντεμ,το οτι κοιμομαστε διπλα-διπλα με την μικρη,με αποθαρρυνουν ολα αυτα.εχω και ενανφοβο με την εκβαση μιας νεας εγκυμοσυνης, λογω του οτι ειχα στην πρωτη μου πολλα πετρωματα, σφιξιματα, συσπασεις και επαιρνα χαπια απο τον 6 μηνα. πως θα τα καταφερω? τιε νυχτες, η μικρη ξυπναει 3 με 4 φορες γαι θηλασμο, την ημερααλλες 4 με 5 φορες και παει λεγοντας....

θα ξαναγραψω γιατι φευγω για την δουλεια.....

φιλια σε ολες, βερα γραφε μας τα νεα σου!!!!

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να είμαι έγυος στο 3ο μου παιδάκι!

Θηλάζω την 18 μηνών κόρη μου πολύ, μα πάρα πολύ!

Για να συλλάβω τις προηγούμενες 2 φορές έκανα προσπάθειες που ξεπερνούσαν τους 8 μήνες. Τώρα με πολύ θηλασμό, χωρίς ελέύθερο σεξ, αλλά και χωρίς σταθερή περίοδο βρέθηκα έγγυος με μία β χοριακή στις 50000 μονάδες. Τότε το πήρα ε'ιδηση!

Αν σου κάνει η ιστορία μου....

 

Καταρχας συγχαρητηρια! αυτο με το χωρις ελευθερο sex πως σου προεκυψε για πες! η γνωστη μεθοδος οταν σου λεω πορτοκαλι να βγαινεις? και πως εμεινες εγκυος? Θελουμε κι εμεις να ξεκινησουμε για 2ο αλλα ειμαστε τοσο κουρασμενοι ειδικα εγω απο τα ξυπνηματα οποτε προς το παρον χρησιμοπιουμε αυτη τη μεθοδο και μακρια απο γονιμες

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Στον οροφο απαγορευονται τα παιδια αλλα σκεφτομουν να κατεβω κατω στην καφετερια ή αν βρω καπου πιο ήσυχα και να το προσπαθησω...

 

Διαβασα αυτα που έγραψες και στο tantem. Να σε ρωτησω πως προετοιμασες το μεγαλο για τον ερχομο του δευτερου? Τι του έλεγες?

 

 

εΙΧΑ αρχισει απο νωρις με το που εμεινα εγκυος......του δειχνα μωρα κι ελεγα οτι εχουμε ενα στην κοιλια μου που σε λιγο καιρο θα ρθει κοντα μας.......οτι θα εχει αδερφακι και θα παιζουν μαζι μπαλα.........το πιασε αμεσως.......λεγε λεγε οσο περνουσε ο καιρος αρχισε να ενθουσιαζεται.......εβλεπε κι αλλα μωρα εξω του λεγα πως θα το φροντιζουμε μαζι, θα αλλαζουμε πανες, θα πινουν μαζι γαλατακι........του αρεσε πολυ να το συζηταμε.

 

και μου κανε εντυπωση που δεχθηκε πολυ καλα και ψυχραιμα το γεγονος οτι με αποχωρηστηκε για το νοσοκομειο........επειδη δεν μιλαει καλα ακομα, δεν ξερω τι ακριβως καταλαβαινει, ομως καταλαβε τα παντα και εμεινε στους παππουδες 5 μερες χωρις καμμια γκρινια.........μιλησαμε και στο τηλεφωνο αρκετες φορες και με ρωτουσε τι κανει το μπεμπε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera να σου ζήσει το μπεμπάκι! διαβάζω ότι μια χαρά τα πηγαίνετε με το tandem!

εμεις δυστυχώς είμαστε σε φάση αποθηλασμού, αν δεν αποθηλάσαμε ήδη... :(

όταν τον βάζω τον μικρό στο στήθος περισσότερο πιπιλάει, παρά τρώει, υποθέτω ότι προτιμά την εύκολη ροή του μπιμπερό, καθότι φαγανούλης... ή ισως δεν του αρέσει η γεύση του γάλακτος, δεν ξερω, πάντως δε δείχνει πια να θέλει να θηλάσει... ούτε μου τραβαει την μπλούζα οπως έκανε... πάνε κάπου 4 μέρες που δεν έχουμε θηλάσει και πριν θηλαζε μια φορά τη μέρα, ελάχιστες φορές 2... Τωρα με απασχολεί μήπως πρεπει να κάνω κατι εγώ για το στήθος μου, να δοκιμάσω με θηλαστρο? Δε νιώθω πρήξιμο, λίγο βάρος νιώθω μερικές φορές, ίσως να είναι και το άγχος μου αν αποθηλάσαμε σωστά. Ειναι και η εγκυμοσύνη στη μεση, έχω δλδ ετσι κι αλλιώς πρησμένο στήθος... δεν ξερω τι να κάνω...

Πάντως ομολογώ ότι πολύ στεναχωρέθηκα, έλπιζα ότι θα εφαρμόζαμε tandem...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου ζουζουνελ κι ευχαριστω!!!!

 

Οχι δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανεις κατι με το στηθος, οτι ειναι το κανει η εγκυμοσυνη για σενα.....κι εμεις σε καποια φαση σχεδον αποθηλασαμε αλλα επεστρεψε μολις αρρωστησε. Δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις κατι, μονο αν θες προσφερεις το στηθος κι ας πιπιλαει, περισσοτερο γι αυτον να μη ξεχασει το σπορ........μπορει να αλλαξει γνωμη μολις γεννηθει ο ανταγωνιστης! Ο δικος μου θηλαζει μανιωδως τωρα......ειδικα τα βραδια με τρελλαινει με τις απαιτησεις του......

 

Παντως πολλα παιδακια αποθηλαζουν σε αυτη τη φαση......ειναι φυσιολογικο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera καλημερα σου και να σου ζησει το νεο1 μωρακι. να χαιρεσαι τα παιδακια σου και πραγματικα να σου ευχηθω καλη δυναμη για το ταντεμ. σας διαβαζω πολυ καιρο, σε αυτο το τοπικ. ειμαι και γω στη φαση που θελω κι αλλο ενα μωρακι. αλλα, εκει που παω να το βαλω μπρος, κατι παλι με τραβαει πισω. φοβαμαι. η μικρη μας, δεν δειχνει σημαδια αποθηλασμου(σε 20 μερες γινεται 2 χρονων) και με ολα αυτα που εχω διαβασει σε σας, συσπασεις, πονος στις θηλες, ταντεμ,το οτι κοιμομαστε διπλα-διπλα με την μικρη,με αποθαρρυνουν ολα αυτα.εχω και ενανφοβο με την εκβαση μιας νεας εγκυμοσυνης, λογω του οτι ειχα στην πρωτη μου πολλα πετρωματα, σφιξιματα, συσπασεις και επαιρνα χαπια απο τον 6 μηνα. πως θα τα καταφερω? τιε νυχτες, η μικρη ξυπναει 3 με 4 φορες γαι θηλασμο, την ημερααλλες 4 με 5 φορες και παει λεγοντας....

θα ξαναγραψω γιατι φευγω για την δουλεια.....

φιλια σε ολες, βερα γραφε μας τα νεα σου!!!!

 

Γεια σου Λιλια!!!! Αυτα που αναφερεις καποια τα ειχα κι εγω, οπως ο πονος αλλα ηταν ανεκτος κατα διαστηματα, επισης κοιμομαστε μαζι, επισης δεν μειωνε θηλασμους και ξυπνουσε συνεχεια τη νυχτα.........μαλλον τα παιδια μας εχουν ανωριμο νευρικο συστημα.....παντως διορθωθηκε πολυ μετα τα 2 μισι......τωρα κοιμαται πολυ καλα, θα δεις μετα τα 2 μισι κι οσο πλησιαζουν τα 3 τα παιδια γινονται πιο ευκολα στον υπνο και γενικως συνεννοησιμα (σε θεματα πονου και θηλασμου). Θα μπορουσες να ειχες ισως βοηθεια απο τον αντρα σου στο θεμα υπνου, δεν ξερω ποσο θα ειχε τετοια διαθεση.......

 

Για τις συσπασεις τωρα, δεν μπορω να σου πω κατι, δεν ξερω αν καποια κοπελα ειχε προβλημα συσπασεων στη μια εγκυμοσυνη εχει κατα κανονα και στις επομενες....παντως το σκεπτικο μου γενικα ειναι "βλεποντας και κανοντας" και συνηθως τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο οτι φανταζομαστε......ειδες κι απο αλλες κοπελες οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης το γαλα μειωθηκε, σε καποιες εξαφανιστηκε και μπορει να σταματησει το παιδι να θηλαζει απο μονο του και να μην εχεις προβληματα.........νομιζω ειναι καλυτερα να μην αγχωνεσαι και να αφησεις τα πραγματα να εξελιχθουν μονα τους......εγω ετσι εκανα και προς το παρον τα βρηκα πιο ευκολα απο οτι τα φανταζομουνα!!!

 

Eπισης αν δεν υπαρχει θεμα χρονου, μπορεις να περιμενεις 1-2 χρονια και μετα να επιχειρησεις αλλη εγκυμοσυνη.....

 

Καλη επιτυχια σε οτι αποφασισεις σου ευχομαι!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βέρα και πάλι να σου ζήσει το μωράκι!

Χαίρομαι που γράφεις την εμπειρία σου με τον παράλληλο θηλασμό, γιατί το βλέπω να 'ρχεται και με φοβίζει αρκετά.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι απ' τις γυναίκες που απολαμβάνουν τρελά τον θηλασμό. Πάντα τον έβλεπα κυρίως σαν υποχρέωσή μου απέναντι στο μωρό μου. Όπως πέρασα 9 μήνες εγκυμοσύνης και 15 ώρες τοκετού, έτσι αισθανόμουν μονόδρομο το να θηλάσω για να μεγαλώσει το παιδί μου σωστά, σωματικά και συναισθηματικά. Επίσης, για να τα λέμε όλα, με βόλεψε πολύ και η ευκολία του. Άλλες φορές έφτανα στο σημείο να λέω στον εαυτό μου "κουράγιο, άλλη μια μέρα είναι και θα περάσει"... Ειδικά αυτές τις μέρες που πονάω αφόρητα λόγω της εγκυμοσύνης, με πιάνει απελπισία, γιατί ο μικρός είναι απετιτικός και θέλει την "πιπίλα" του για να κοιμηθεί μεσημέρι και βράδυ και όσες φορές ξυπνήσει μέχρι το πρωί.

... Όπως καταλαβαίνεις μ' έχει πιάσει πανικός! Να αποθηλάσω δεν μπορώ, γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πιέσω το γιο μου. Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γίνει μετά; Ποιος θα πρωτοπαίρνει σειρά για να θηλάσει; Και θα πρέπει όλο το 24ωρο να είμαι καθηλωμένη, μία για το ένα και μία για το άλλο; Θ' αντέξω, θα τα καταφέρω όπως είμαι χωρίς βοήθεια; Μακάρι να διαψευστώ και όλα να είναι πιο εύκολα απ' ότι τα φαντάζομαι...

 

Συγνώμη για τη φλυαρία, άλλα διαβάζω ξανά και ξανά το θέμα του tandem, μήπως και πάρω κουράγιο....

Link to comment
Share on other sites

Σοναρ κι εγω εχω υποφερει πολυ, σχεδον ολο το πρωτο χρονο ειχα πονους απο μπλοκαρισμενους πορους και μαστιτιδες........μιλαμε για πολυ πονο......αλλα επειδη πιστευω πολυ στα οφελη του θηλασμου και τα χω δει στο παιδι μου (και μαλιστα και τα δυο το εχουν πολυ αναγκη) ξεπερασα το τι βολευει εμενα......και τωρα που μαι παλι πρησμενη απο το γαλα και σκεφτομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα παλι θα εχω τα ιδια προβληματα δεν κανω τουμπες απο χαρα.........τι να κανω ομως.......πρωτα ερχονται τα παιδια μας......

 

Και δεν ειναι ευκολο, ο μεγαλος καθε μερα γινεται πιο απιτητικος και ανταγωνιστικος ζηταει συνεχεια γαλα, με εχει ξετιναξει, σκεφτομαι ομως τι θα γινοταν αν δεν θηλαζε, πως θα αντανακλουσε αυτο στη συμπεριφορα του, εχω ακουσει για πολυ αντιδραστικες συμπεριφορες οταν θηλαζεις το δευτερο........οποτε κανω υπομονη και σκεφτομαι οτι ειναι καλο που θηλαζει κι αυτος κι ας με κουραζει (και οπως ειπα με διευκολυνει πολυ με το θεμα της υπερπαραγωγης)...μην αγχωνεσαι παντως γιατι δεν ξερεις πως θα σου ερθουν τα πραγματα.........μπορει να αποθηλασει μονος μεχρι τοτε και μπορει γενικως να λυθουν πολλα πραγματα μαγικα.........

 

Εγω πχ αγχωνομουν για το νεο μωρο, γιατι ο πρωτος δεν κοιμοταν καθολου και με ξετιναζε με 3ωρους και βαλε θηλασμους, και το μωρο ειναι πολυ ησυχο προς το παρον και θηλαζει σε μικροτερο χρονο.......δεν πιστευω την τυχη μου δλδ!!!!! Μακαρι να συνεχισει ετσι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εισαι ΘΕΑ!!σε ζηλευω αφανταστα και σας ευχομαι να ειστε ολοι παντα τοσο ΚΟΝΤΑ και ευτυχισμενοι!!να σου ζησει κοριτσακι μου!!αντε και στα δικα μας!!!

 

Ευχαριστουμε πολυ!!! Και στα δικα σας!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να αποθηλάσω δεν μπορώ, γιατί δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πιέσω το γιο μου. Από την άλλη σκέφτομαι τι θα γίνει μετά; Ποιος θα πρωτοπαίρνει σειρά για να θηλάσει; Και θα πρέπει όλο το 24ωρο να είμαι καθηλωμένη, μία για το ένα και μία για το άλλο; Θ' αντέξω, θα τα καταφέρω όπως είμαι χωρίς βοήθεια; Μακάρι να διαψευστώ και όλα να είναι πιο εύκολα απ' ότι τα φαντάζομαι...

 

Sonar, είσαι ακόμη στην αρχή της εγκυμοσύνης και είναι φυσικό να μην μπορείς να φανταστείς τι σε περιμένει. Όχι ότι τους τελευταίους μήνες ξέρεις καλύτερα, αλλά δεν σου φαίνονται τα πράγματα τόσο μακρινά. Κι αυτό ισχύει, είτε αποφασίσετε τον αποθηλασμό, είτε το τάντεμ. Υπάρχει μια πολύ εύστοχη αγγλική έκφραση "grow into the situation". Δεν μπορώ να τη μεταφράσω ακριβώς, αλλά το νόημα είναι ότι εξελίσσεσαι σταδιακά έτσι ώστε να ανταπεξέλθεις σε μια νέα κατάσταση. Καλή συνέχεια!

 

 

Το δεχθηκε πολυ καλα, τον ειχαμε προετοιμασει καταλληλα, μαλιστα οταν σταματα να θηλαζει ο μικρος του μετακινει το κεφαλι για να ξαναπιασει στηθος......χαχα.....

 

Βεβαια οσο περνανε οι μερες εκδηλωνει πιο εντονα ανταγωνιστικοτητα, και απαιτει να θηλαζει οχι μονο καθε φορα σχεδον που θηλαζει ο μικρος, αλλα τις νυχτες (που δεν ειναι ευκολο κατι τετοιο στο κρεββατι) πρωτα να θηλαζει αυτος και μετα ο μικρος......

 

Και η μεγάλη μου στην αρχή, ενώ γενικά δεχόταν πολύ καλά το θηλασμό της μικρής, έβγαζε ανταγωνιστικότητα σε παρόμοιες στιγμές, π.χ. τις πρώτες φορές που έβλεπε το μωρό στο σλιγκ και καταλάβαινε ότι εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να τη θηλάσω έκανε σκηνή, ή στην παιδική χαρά ενώ έπαιζε μόνη της, μόλις με έβλεπε να θηλάζω έτρεχε σε παιχνίδια που χρειαζόταν τη βοήθειά μου, αλλά σιγά σιγά κατάλαβε ότι υπάρχουν όρια. Τώρα πια στο θέμα του θηλασμού δεν υπάρχει ιδιαίτερη ανταγωνιστικότητα. Τώρα βέβαια υπάρχουν καινούργιες αφορμές για ένταση, π.χ. όταν η μικρή απλώνει τα χεράκια να πάρει τα παιχνίδια της μεγάλης, όταν κυλιέται στο χαλί και πλακώνει το παζλ που φτιάχνει η μεγάλη κτλ.

 

Ένα χαριτωμένο που συνέβη τις προάλλες, για να μη μείνουμε μόνο στα προβλήματα: καθώς θήλαζαν και οι δύο, η μεγάλη χωρίς σχόλιο πήρε ένα παιχνιδάκι και το έδωσε στη μικρή, και εκείνη, επίσης χωρίς να αφήσει το στήθος, άπλωσε το χεράκι της και το πήρε :)

Link to comment
Share on other sites

pax ποσο γαλα πινει η μεγαλη? Ο δικος μου πινει παρα πολυ, κοντευω να

σκασω απο το γαλα σημερα και ποναει το στηθος,....συμπεριφερεται σαν νεογεννητο αυτες τις μερες, τρωει ελαχιστες στερεες και παρα πολυ γαλα.........χθες το βραδυ ζητησε να αφησω το μωρο στον καναπε και ξαπλωσε στην αγκαλια μου να θηλασει σα μωρακι........ευελπιστω οτι θα περασει γρηγορα αυτη η φαση.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σοναρ κι εγω εχω υποφερει πολυ, σχεδον ολο το πρωτο χρονο ειχα πονους απο μπλοκαρισμενους πορους και μαστιτιδες........μιλαμε για πολυ πονο......αλλα επειδη πιστευω πολυ στα οφελη του θηλασμου και τα χω δει στο παιδι μου (και μαλιστα και τα δυο το εχουν πολυ αναγκη) ξεπερασα το τι βολευει εμενα......και τωρα που μαι παλι πρησμενη απο το γαλα και σκεφτομαι οτι κατα πασα πιθανοτητα παλι θα εχω τα ιδια προβληματα δεν κανω τουμπες απο χαρα.........τι να κανω ομως.......πρωτα ερχονται τα παιδια μας......

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...

Νομίζω πως κι εσείς σιγά σιγά θα βρείτε τους ρυθμούς σας. Εδώ που τα λέμε είναι μεγάλο το σοκ για τα πρώτα παιδάκια, να μοιράζονται ξαφνικά την μαμά τους. Θα θέλουν λίγο χρόνο να το συνηθίσουν.

 

Sonar, είσαι ακόμη στην αρχή της εγκυμοσύνης και είναι φυσικό να μην μπορείς να φανταστείς τι σε περιμένει. Όχι ότι τους τελευταίους μήνες ξέρεις καλύτερα, αλλά δεν σου φαίνονται τα πράγματα τόσο μακρινά. Κι αυτό ισχύει, είτε αποφασίσετε τον αποθηλασμό, είτε το τάντεμ. Υπάρχει μια πολύ εύστοχη αγγλική έκφραση "grow into the situation". Δεν μπορώ να τη μεταφράσω ακριβώς, αλλά το νόημα είναι ότι εξελίσσεσαι σταδιακά έτσι ώστε να ανταπεξέλθεις σε μια νέα κατάσταση. Καλή συνέχεια!

Σ' ευχαριστώ για την συμπαράσταση! Βέβαια, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν σκέφτομαι σε καμία περίπτωση τον αποθηλασμό. Θα συνεχίσουμε όσο θέλει ο μικρός και ελπίζω να τα καταφέρω το ίδιο και με το μωρό.

Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου και σε σας ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

pax ποσο γαλα πινει η μεγαλη? Ο δικος μου πινει παρα πολυ, κοντευω να

σκασω απο το γαλα σημερα και ποναει το στηθος,....συμπεριφερεται σαν νεογεννητο αυτες τις μερες, τρωει ελαχιστες στερεες και παρα πολυ γαλα.........χθες το βραδυ ζητησε να αφησω το μωρο στον καναπε και ξαπλωσε στην αγκαλια μου να θηλασει σα μωρακι........ευελπιστω οτι θα περασει γρηγορα αυτη η φαση.....

 

Στην αρχή θήλαζε πάρα πολύ κι η μεγάλη μου, αν και όχι τόσο, ώστε να μου αποσυμφορήσει το στήθος. Βοηθούσε μεν, αλλά όχι πάρα πολύ, γιατί άλλαζε διαρκώς στήθος. Η μαία μου έλεγε να μένει πιο πολύ σε κάθε στήθος για να μην αυξάνεται κι άλλο η παραγωγή, αλλά πώς να το εξηγήσεις αυτό σε ένα παιδάκι που εκτός από την αναστάτωση με το νέο αδερφάκι, ξαφνικά από το ελάχιστο πρωτόγαλα βρέθηκε με μεγάλες ποσότητες γάλακτος; Επίσης την έπαιρναν πολλές ώρες οι παππούδες κι έμενα μόνη με το μωρό. Τελικά το πρήξιμο πέρασε σε λίγες από μόνο του, οταν ηρέμησαν και οι ορμόνες.

Επίσης είχε κόψει σχεδόν τις στερεές τροφές για ψυχολογικούς λόγους. Επιπλέον εγώ ασχολούμουν συνέχεια με το μωρό και δεν μπορούσα να κάθομαι στην κουζίνα να της κάνω παρέα όσο έτρωγε, και οι παππούδες της έδιναν γλυκά γιατί δεν έτρωγε τίποτε άλλο και γινόταν φαύλος κύκλος. Ευτυχώς που θήλαζε δλδ. και ήμουν ήσυχη ότι τρεφόταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια ακριβως περναμε.......εγω τον κρατω σπιτι γιατι φοβαμαι τι θα γινει αν λειπει τοσες ωρες......χθες βραδυ τον πηρε ο υπνος χωρις να θηλασει και ημουν πολυ πρησμενη ολη νυχτα....δεν κοιμοταν και μωρο πρωτη φορα και ειμαι χαλια απο την αυπνια........

 

ποσο καιρο κρατησε η μανια θηλασμου?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια ακριβως περναμε.......εγω τον κρατω σπιτι γιατι φοβαμαι τι θα γινει αν λειπει τοσες ωρες......χθες βραδυ τον πηρε ο υπνος χωρις να θηλασει και ημουν πολυ πρησμενη ολη νυχτα....δεν κοιμοταν και μωρο πρωτη φορα και ειμαι χαλια απο την αυπνια........

 

ποσο καιρο κρατησε η μανια θηλασμου?

 

Λίγες εβδομάδες πρέπει να κράτησε, απ΄όσο θυμάμαι. Πάντως όσο έστρωνε ξανά η ζωή μας γενικά, έστρωνε και το φαγητό της.

Για να μην τρομάζουμε τις υπόλοιπες μητέρες, το πρήξιμο δεν είναι σε όλες τόσο έντονο ούτε κρατά τόσο πολύ, η Βέρα κι εγώ μάλλον είμαστε ιδιαίτερα άτυχες στο θέμα αυτό. Σίγουρα σε σχέση με την πρώτη γέννα το πέρασα πολύ πιο εύκολα, αφ΄ενός λόγω του παράλληλου θηλασμού και αφετέρου επειδή το χειρίστηκα καλύτερα από την πρώτη φορά.

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω απο την Αγλαια , ακομα κι ενα χρονο να χαμε κοψει το θηλασμο νωριτερα, παλι θα αντιμετωπιζαμε προβλημα με υπερπαραγωγη........αλλα οπως λες ειμαστε πια παλιες καραβανες ξερουμε πως να το χειριστουμε....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΩΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 16 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΕΩΣ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

 

 

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ κάθε φορά που θηλάζω τον 24 μηνών γιο μου (πρωί και βραδύ ) πονανε αφάνταστα οι θηλές μου σε βαθμό να μου φεύγουν τα δάκρια είναι παρά πολύ ερεθισμένες είναι φυσιολογικό έχει συμβεί σε καμία άλλη ?

 

επίσης δεν θέλει να θηλάσει σχεδόν ποτέ από το αριστερό μου στήθος μόνο από δεξί μήπως τέλειωσε το γάλα από αριστερά ?

 

 

θηλάζει πολύ ώρα και νιώθω σαν να μην χορταίνει

φυσικά ζητά αρκετές φορές την ημέρα στήθος αλά δεν του δίνω γιατί φοβάμαι τις συσπάσεις και φυσικά γιατί πόνα πολύ

 

δεν θέλω να αποθηλάσουμε

 

όποια γνωρίζει ας βοηθήσει

.....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά! Εύχομαι με το καλό να τροποποιήσεις και το ψευδώνυμό σου :)

Η ευαισθησία στις θηλές είναι φυσιολογική στη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν υπάρχει η τέλεια λύση, αλλά βλέπεις και πράττεις ανάλογα με τις αντοχές σου.

Επίσης είναι φυσικό να μειώνεται το γάλα. Όταν με το καλό έρθει το μωράκι, ο Λευτεράκης θα ανταμειφθεί με το παραπάνω για την προσωρινή μείωση. Τρώει άλλα γαλακτοκομικά;

Αφού δεν θέλεις και δεν υπάρχει λόγος να αποθηλάσεις, μπορείς να τον θηλάζεις έστω και για λίγο κάθε μέρα, ώστε να μην ξεχάσει την τεχνική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...