Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Λοιπον και εγω ενημερωσα τον γιατρο μου πως θηλάζω ακομα και ενω πιστευα πως θα μου βαλει χερι μου ειπε...

 

Οκ! κανενα προβλημα οι συσπάσεις δεν ειναι τοσο δυνατες για να προκαλεσουν απο μονες τους κατι και αφου η εγκυμοσυνη ειναι ενταξει εγω δεν εχω προβλημα (εχω και ιστορικο 1 παλλινδρομης πριν το γιο μου) ο γιος σου όμως δεν ειναι αρκετα μεγάλος για να θηλάζει ακομα...

Ασε του λεω γιατρε το κατέχω το θέμα για τον θηλασμο :shock:

με την εγκυμοσυνη μονο ασχολησου εσυ...:D

 

Επίσης το γάλα μου τις τελευταιες εβδομάδες έχει μειωθεί αρκετα και με πονανε και οι θηλές μου αλλά κανω υπομονη...υπαρχει περιπτωση να με βοηθησει η λανολινη? Ο μικρος αυξησε πολύ το νερο που πινει μαλιστα σταματαει και αναμεσα στο θηλασμο και ζητάει νερο...

 

χαχα, ωραία του ταείπες του γιατρού!

κι ο δικός μου πίνει πολύ νερο τώρα τελευταία, είναι λογικό αφου ο θηλασμός καλυπτει την ενυδάτωση του παιδιου, ετσί απο τη στιγμή που μειώνεται το γάλα μας, αναζητουν άλλες λύσεις. Ο δικός μου ξυπνα τη νυχτα και φωνάζει "γιεγιό!!" (νερο)

ο πόνος στις θηλές νομίζω ότι δεν απαλύνεται με τίποτα, αλλά δοκίμασε τη λανολίνη, ποτέ δεν ξέρεις...

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΧ κοριτσια.....σας το ευχομαι !!!!!

 

 

εισαι στη βορια ομαδα της LLL ???

εγω στη νοτια.....δεν ειναι πραγματικα καταπληκτικες οι συναντησεις ???

 

 

Ναι στη βορεια ειμαι! Στην αρχη μαλιστα νομιζα πως θα ήταν μερικες αργοσχολες μαμαδες (πλουσιες κατα κυριο λογο) που δεν έχουν τι να κανουν τα πρωινα τους και μαζευονται ολες μαζι αλλά τελικα εγινα μια απο αυτες και ειδα πως δεν έχει καμμια σχεση με αυτο που πιστευα πραγματικά βοηθουν πολύ! Ειδικα κοπελες που δεν έχουν επαφη με το θηλασμο (κανενας απο το σοι και γνωστους μου δεν θηλασε) να δουν οτι υπάρχουν και άλλες περιεργες (πλεον έτσι με βλεπουν οι φιλοι...)

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και η μεγάλη μου πολλές φορές διέκοπτε το θηλασμό για να πιει νερό.

Η λανολίνη δεν βοηθά νομίζω, γιατί η ενόχληση δεν είναι επιφανειακή. Αλλά δοκιμάστε την, ποιος ξέρει... ακόμη κι αν δεν βοηθά αντικειμενικά, και μόνο αν η μαμά νιώθει καλύτερα έτσι, αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ Κλαμπ έγκυος και θηλάζω

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

 

Σήμερα έκανα χορειακή και μες την εβδομάδα πάω στον γιατρό να με δει αχ μακάρι να πάνε όλα καλά………………..

.....

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ Κλαμπ έγκυος και θηλάζω

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

 

Σήμερα έκανα χορειακή και μες την εβδομάδα πάω στον γιατρό να με δει αχ μακάρι να πάνε όλα καλά………………..

 

Αχ, δεν το πιστευω, και εσυ;

Πολυ τυχερο αυτο το 2010!!!

Αντε ολα καλα να πανε, και με ενα γερο μωρακι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, δεν το πιστευω, και εσυ;

Πολυ τυχερο αυτο το 2010!!!

Αντε ολα καλα να πανε, και με ενα γερο μωρακι!!!!

 

 

είμαι πολύ επιφυλακτική να δούμε κούκλα μου και εδώ είμαστε να τα λέμε για σένα να δεις όταν μου το είπες πόσο χάρηκα

φιλιααααααααααααααα

πολλά κούκλα μου

.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΑΜΑΡΕΤΟ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ σήμερα προσπάθησα νη μην του δώσω γάλα κάθε φόρα που ζητά και έτσι είμαστε με ένα θηλασμό στις 9 που ξύπνησε πολύ λίγο το μεσημέρι πριν κοιμηθεί έκανε μεγάλο χαμό του δοκίμασα ξένο ούτε να το δει δεν είναι ότι πινα απλά θέλει αγκαλίτσα

Θέλω να ελαττώσουμε και να μείνουμε στο πρωί βραδύ έως τις 12 εβδομάδες φοβάμαι μην δημιουργηθεί τίποτα στην εγκυμοσύνη

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι κοντεύω να εκραγώ το στήθος μου είναι γεμάτο γάλα και άρχιζει να τρέχει στα ρούχα φοβάμαι μην πάθω μαστίτιδα και έχω άλλα τρεχάματα..

.....

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΑΜΑΡΕΤΟ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ σήμερα προσπάθησα νη μην του δώσω γάλα κάθε φόρα που ζητά και έτσι είμαστε με ένα θηλασμό στις 9 που ξύπνησε πολύ λίγο το μεσημέρι πριν κοιμηθεί έκανε μεγάλο χαμό του δοκίμασα ξένο ούτε να το δει δεν είναι ότι πινα απλά θέλει αγκαλίτσα

Θέλω να ελαττώσουμε και να μείνουμε στο πρωί βραδύ έως τις 12 εβδομάδες φοβάμαι μην δημιουργηθεί τίποτα στην εγκυμοσύνη

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι κοντεύω να εκραγώ το στήθος μου είναι γεμάτο γάλα και άρχιζει να τρέχει στα ρούχα φοβάμαι μην πάθω μαστίτιδα και έχω άλλα τρεχάματα..

 

Μάλλον έκανες απότομα τη μείωση γι αυτό κοντεύεις να εκραγείς

 

Κάνε ένα επιπλέον γεύμα μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός και μετά προχωράς σε νέα μείωση

 

Αν ο γιατρός επιτρέπεις σεξουαλικές επαφές στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τότε επιτρέπεται και ο θηλασμός (εκκρίνονται παρόμοιες ορμόνες)

 

Δεν υπάρχει συσχέτιση θηλασμού και κάποιας επιπλοκής στην εγκυμοσύνη

 

(Όλες οι γαλακτοπαραγωγές αγελάδες αρμέγονται μέχρι το τέλος του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης τους, μετά το γάλα δεν είναι εμπορεύσιμο, γίνεται πρωτόγαλα, γι αυτο σταματάνε. Οι εγκυμοσύνες τους δεν έχουν επιπλοκές από τη διαδικασία.)

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ......................!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου θα πράξω όπως με συμβούλεψες με τις δίκες συμβουλές έφτασα εδώ που έφτασα σε ευχαριστώ

άραγε πως θα στο ξεπληρώσουμε ?

θα σε δούμε ποτέ από κοντά να σε ευχαριστήσουμε ?

.....

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ Κλαμπ έγκυος και θηλάζω

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

 

Σήμερα έκανα χορειακή και μες την εβδομάδα πάω στον γιατρό να με δει αχ μακάρι να πάνε όλα καλά………………..

 

TI βλεπουν καλε τα ματακια μου ??????

τα καταφερες τελικα εεεεε?????

 

 

μπραβο σου ! ολα καλα να πανε ευχομαι .....με ενα γερο μωρο !!!

 

ΚΑΛΟ TANDEM !!!!xixixi

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ Κλαμπ έγκυος και θηλάζω

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ

 

 

Σήμερα έκανα χορειακή και μες την εβδομάδα πάω στον γιατρό να με δει αχ μακάρι να πάνε όλα καλά………………..

welcome to the club :P:p μαμαλευτεράκι σου εύχομαι να έχεις μία όμορφη και εύκολη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι :D:D

Link to comment
Share on other sites

TI βλεπουν καλε τα ματακια μου ??????

τα καταφερες τελικα εεεεε?????

 

 

μπραβο σου ! ολα καλα να πανε ευχομαι .....με ενα γερο μωρο !!!

 

ΚΑΛΟ TANDEM !!!!xixixi

 

 

Στο δρόμο που εσύ χάραξες

Θέλω να μιλήσουμε στείλε μου πμ πως μπορώ να σε βρω

.....

Link to comment
Share on other sites

welcome to the club :P:p μαμαλευτεράκι σου εύχομαι να έχεις μία όμορφη και εύκολη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι :D:D

 

 

Από το τικερακι βλέπω ότι είσαι και εσύ έγκυος με το καλό κοπέλα μου να πάνε όλα καλά

πόσα γεύματα την ημέρα κάνει με θηλασμό εγώ μέσα σε 3 ήμερες κατάφερα να τρώει το πρωί το μεσημέρι και το βραδύ δεν του ξανά δίνω όσο και αν θέλει προσπαθώ να τον ξεγελώ μου κόβετε η ψυχή όμως να το βλέπω να θέλει

γαγα μαμά μου

γαγα γαγα μαμά μου ……….!!

Σιν το ότι είναι κακοφαγανος και δεν τρώει πολλά πράγματα

.....

Link to comment
Share on other sites

Από το τικερακι βλέπω ότι είσαι και εσύ έγκυος με το καλό κοπέλα μου να πάνε όλα καλά

πόσα γεύματα την ημέρα κάνει με θηλασμό εγώ μέσα σε 3 ήμερες κατάφερα να τρώει το πρωί το μεσημέρι και το βραδύ δεν του ξανά δίνω όσο και αν θέλει προσπαθώ να τον ξεγελώ μου κόβετε η ψυχή όμως να το βλέπω να θέλει

γαγα μαμά μου

γαγα γαγα μαμά μου ……….!!

Σιν το ότι είναι κακοφαγανος και δεν τρώει πολλά πράγματα

 

Εμείς έχουμε ξεκινήσει αποθηλασμό :cry: νομίζω ότι αυτή είναι η 4 εβδομάδα και είμαστε σε ένα θηλασμό την ημέρα (τον βραδινό)

Δεν βλέπω τικεράκι αλλά αν δεν κάνω λάθος εσείς είσαστε ποιο μικρούλια :D οπότε είναι λογικό να είναι δυσκολότερο να καταλάβει γιατί η μανούλα δεν έχει πια πάντα διαθέσιμο το γαγα του:-):? υπομονή :D

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου καλησπερα και βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η μικρη μου γεννηθηκε την 37η εβδομαδα και το βαρος της ηταν 2680 και επεσε στα 2550... Επειδη ηταν μικρουλα δεν μπορουσε να πιασει με τιποτα το στηθος μου... προσπαθουσαμε πολυ με την μαια και τον γιατρο στο νοσοκομειο αλλα τιποτα... Αρχισα λοιπον να τραβαω με το θηλαστρο και να της δινω με το μπουκαλι γιατι λογω μικρου βαρους δεν ειχα και πολλα περιθωρια... 10 μερες περιπου μετα τη γεννα προσπαθησα να την βαλω στο στηθος αλλα δεν τα παμε και που καλα.... Συνηθως δεν πιανει και οταν πιασει , μαλλον δεν πιανει καλα και ουρλιαζω απο τον πονο... Οποτε παλι πινει απο μπουκαλι και παλι απο την αρχη... Μηπως εχεις καμια ιδεα πως θα τα καταφερω να την βαλω στο στηθος και να μην ποναω τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ??? Ευτυχως εχω αρκετο γαλα και νομιζω πως αν πιασει θα τρωει ευκολα.. Σε παρακαλω αν μπορεις πες καμια ιδεα... Εχω αρχισει και απελπιζομαι με το θηλαστρο... ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια μου καλησπερα και βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η μικρη μου γεννηθηκε την 37η εβδομαδα και το βαρος της ηταν 2680 και επεσε στα 2550... Επειδη ηταν μικρουλα δεν μπορουσε να πιασει με τιποτα το στηθος μου... προσπαθουσαμε πολυ με την μαια και τον γιατρο στο νοσοκομειο αλλα τιποτα... Αρχισα λοιπον να τραβαω με το θηλαστρο και να της δινω με το μπουκαλι γιατι λογω μικρου βαρους δεν ειχα και πολλα περιθωρια... 10 μερες περιπου μετα τη γεννα προσπαθησα να την βαλω στο στηθος αλλα δεν τα παμε και που καλα.... Συνηθως δεν πιανει και οταν πιασει , μαλλον δεν πιανει καλα και ουρλιαζω απο τον πονο... Οποτε παλι πινει απο μπουκαλι και παλι απο την αρχη... Μηπως εχεις καμια ιδεα πως θα τα καταφερω να την βαλω στο στηθος και να μην ποναω τοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολυ??? Ευτυχως εχω αρκετο γαλα και νομιζω πως αν πιασει θα τρωει ευκολα.. Σε παρακαλω αν μπορεις πες καμια ιδεα... Εχω αρχισει και απελπιζομαι με το θηλαστρο... ευχαριστω!!

 

Να σου ζήσει! Καλύτερα να σας δει σύμβουλος θηλασμού όσο γίνεται νωρίτερα. Η κόρη σου είναι ακόμη μικρή και έχετε πολλές ελπίδες να πιάσει καλά το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! Καλύτερα να σας δει σύμβουλος θηλασμού όσο γίνεται νωρίτερα. Η κόρη σου είναι ακόμη μικρή και έχετε πολλές ελπίδες να πιάσει καλά το στήθος.

 

 

μηπως ξερεις να μου πεις που θα μπορεσω να βρω συμβουλο θηλασμου??? νομιζω εχει αρχισει και μειωνεται και το γαλα μου... συνηθως εβγαζα με το θηλαστρο 110 - 120 ml / γευμα και εχθες και σημερα βγαζω με το ζορι περιπου 100 :cry:

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις να μου πεις που θα μπορεσω να βρω συμβουλο θηλασμου??? νομιζω εχει αρχισει και μειωνεται και το γαλα μου... συνηθως εβγαζα με το θηλαστρο 110 - 120 ml / γευμα και εχθες και σημερα βγαζω με το ζορι περιπου 100 :cry:

 

Κοίταξε εδώ για εθελόντριες της La leche league:

http://www.thilasmos.net/leaders.html

 

και εδώ για επαγγελματίες συμβούλους με σπουδές

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3432

 

Καλή επιτυχία! Και η μεγάλη μου 14 ημερών έπιασε καλά τη θηλή.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι θα τος ζήσουμε απο ότι φαινεται!!!!!

 

Που γεννάς?

 

Συγνωμη που αργησα να σου απαντησω, δεν μπαινω πολυ συχνα επειδη δεν εχω πολυ χρονο.

Γενναω στο Τζανειο. Αντε με το καλο να κρατησουμε κι αυτα τα μωρακια στην αγκαλιτσα μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες,

χθες ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος και τρελάθηκα απ' τη χαρά μου. Σήμερα μου "κόπηκε" όμως το γέλιο, όταν μίλησα με τον γυναικολόγο μου, που ενώ ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι θα με υποστηρίξει στο θηλασμό, μου είπε να το κόψω αμέσως. Επειδή έχω λίγες σταγόνες αίμα, υποστήριξε ότι ο θηλασμός με κουράζει και πρέπει να ξεκουράζομαι. Τέλος πάντων, δεν σκοπεύω να σταματήσω, αλλά να... με στεναχώρησε... Ευτυχώς, που ο άντρας μου μου ξεκαθάρισε ότι αν μου ξαναπεί τίποτα θα επέμβει ο ίδιος και θα του πει να μην ασχολείται με αυτό το θέμα.

 

Αν μπορείτε πέστε μου όμως:

1ον. διάβασα ότι σε κάποιες από σας προέκυψε ευαισθησία και πόνος κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Αυτό πότε εμφανίζεται και πότε σταματάει περίπου;

2ον. δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν με το καλό έρθει η ώρα να τα θηλάσω και τα δύο. Ο μικρός μου όμως δεν κοιμάται αν δεν θηλάσει και ξυπνάει πολλές φορές μόνο για να πιπιλίσει. Αυτό θα μετριάσει από μόνο του ή θα πρέπει να το επιταχύνω εγώ ώστε να δώσω προτεραιότητα στο καινούργιο μωρό;

3ον. υπάρχει περίπτωση η αιμορραγία αυτή να οφείλεται στο θηλασμό; (είναι ρητορική η ερώτηση, να ξέρω τι να του απαντήσω άμα επιμείνει ο γιατρός)

Συγνώμη για την "έκθεση" αλλά αν κάποια έχει την υπομονή να το διαβάσει ας μου απαντήσει!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα βρεθηκα ακριβως στην ιδια θεση πριν απο περιπου κανενα μηνα.

Μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος ο γιατρος ειπε να σταματησω το θηλασμο, δεν ηθελα να το κανω γιατι ο μικρουλης θηλαζε=πιπιλιζε ολο το βραδυ.

Μετα απο μια βδομαδα που θηλαζα κι ενω ειχα κατι καφετια μου ηρθε αιμα (μικρη αιμορραγια) πηγα στο νοσοκομειο κ ειχα παθει αποκολληση πλακουντα λογω του οτι οταν θηλαζα εκανα συσπασεις η μητρα ως αποτελεσμα επρεπε να μεινω ξαπλα 5 μερες για να κολλησει, ευτυχως τωρα ολα ειναι καλα κ σταματησαμε το θηλασμο κι ο μικρουλης μου πινει κανονικο γαλα..

Φυσικα δε θελω να σε απογοητευσω μπορει να ετυχε στην δικια μου περιπτωση εχω διαβασει εδω μεσα για γυναικα που καταφερε κ θηλαζει τ δυο της παιδια οπως κ θηλαζε σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης, πιστευω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, αν δεν εχεις καποιο προβλημα συνεχισε το θηλασμο.Αυτα απο μενα κ παλι σου λεω οτι αυτη ηταν η προσωπικη μου περειπετεια δε σημαινει οτι μπορει να συμβει κ σε καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σας γραψω τα δικα μου, μιας κι εκλεισα αισιως 34 βδομαδες εγκυμοσυνης.

 

Στις αρχες ειχα κατι πονακια περιοδου και κανα δυο φορες αιματακι.....παρολα αυτα συνεχισα να θηλαζω και δεν το ειπα στο γιατρο........τα πονακια σταματησαν καποια στιγμη και προσπαθουσα να μη θηλαζω συχνα κατα τη διαρκεια της μερας........μονο στον μεσημεριανο και το βραδινο υπνο......καποια στιγμη αρχισαν κατι πονοι σαν περιοδου που με τρομαξαν κι εστελνα το παιδι στους γονεις μου κατα τη διαρκεια της μερας για να μη πινει γαλα, σε περιπτωση που το προκαλουσε αυτο........

 

Αλλα παρατηρησα οτι ειχα πονακια κι ας μη θηλαζα οποτε δε σχετιζοταν, μαλλον οφειλονταν σε κουραση απο δουλειες και τρεξιματα........οταν ανεφερα τα πονακια στο γιατρο μου πε να παιρνω δις τη μερα trofocart , χαπακια μαγνησιου που βοηθανε σε τετοιες κραμπες.......τα επαιρνα, ειδικα οταν πεφταμε για υπνο και θηλαζαμε.........

 

Καποια στιγμη το παιδι περιορισε πολυ τους θηλασμους , μπορει και να μη θηλαζε καθολου ολη μερα.......ειναι και 30 μηνων πια, θα μπορουσε να το κοψει.......

 

Την πρωτοχρονια μου αρρωσταινει, για πρωτη φορα στα χρονικα (ισως κι επειδη ειχε αραιωσει τοσο πολυ τους θηλασμους) με παιδικη ασθενεια και επεστρεψε στον πολυωρο θηλασμο λες και ηταν νεογεννητο........συνηλθε γρηγορα κι εγω δεν διαπιστωσα καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη, καμμια ενοχληση απολυτως......

 

Τεσπα σιγα σιγα περιορισε τους θηλασμους παλι, αν και τωρα θηλαζει περισσοτερο απο οσο θα ηθελα γιατι ποναω στις θηλες αυτον τον καιρο και μαλιστα του το λεω και ζηταω να θηλαζει λιγοτερο.......ευτυχως δειχνει κατανοηση......παντως πονακια κι ενοχλησεις δεν εχω συνηθως......οταν καποια στιγμη κατι αισθανομαι παιρνω παλι τα χαπακια μαγνησιου.

 

Αυτο με τον θηλασμο στον υπνο sonar ειναι προβλημα και νομιζα οτι το ειχαμε λυσει αρκετα, αλλα τελευταια εχει προσκολληθει πανω μου και θελει να θηλαζει και την νυχτα......δεν ξερω πως θα το λυσουμε οταν γεννηθει το μωρο, δεν θελω να αγχωνομαι ομως, κατι θα γινει.........τον προετοιμαζω σιγα σιγα, πως θα γεννηθει ο αδερφουλης και θα πρεπει να πινει συνεχεια γαλατακι και να κοιμαται με τη μαμα......

 

Εχω παραγγειλει κουκετα στο παιδικο και η σκεψη ειναι να κοιμαμαι εγω κατω διπλα στην κουνια και ο μεγαλος αν θελει να ναι μαζι μας θα εχει την δυνατοτητα να κοιμαται πανω..........αν το μωρο ειναι φασαριζικο ισως απο μονος να θελησει να κρατησει αποστασεις.......δεν ξερω....μακαρι να ρχοταν η κουκετα νωριτερα να χαμε χρονο να προσαρμοστουμε, δυστυχως θα αργησει, ενδεχομενως να φθασει αφου γεννησω.......

 

 

 

Κι ο γιος μου τετοια πιπιλισματα εκανε κατα τη διαρκεια της νυχτας, αλλα τελευταια κατι εχει παθει και βεντουζωνει και δεν μπορω ευκολα να τον ξεκολλησω........συνηθως του λεω οτι πρεπει να παω στο μπανιο και την κοπαναω με τροπο.....αποκοιμιεται μονος και εγω ειτε κοιμαμαι αλλου ειτε επιστρεφω διπλα του.........οταν γεννηθει το μωρο δεν μπορουμε να ξερουμε πως ακριβως θα συμπεριφερθουν τα μεγαλα μας........αν νομιζεις οτι μπορεις με καποιο τροπο να επιταχυνεις τη διαδικασια δοκιμασε το........εγω παρατηρησα οτι πισωγυρναει πολυ ευκολα κι οταν δεν θηλαζε καλα μου επιανε κρυωματα (που ξεπερνουσε αμεσως μολις πλακωνε παλι να θηλαζει)

 

Για την αιμορραγια τωρα, σιγουρα ο γιατρος θα την συσχετισει με το θηλασμο, κι ο δικος μου αν ηξερε οτι θηλαζω θα ελεγε οτι εκει οφειλονταν τα πονακια, κι ας πονουσα κι οταν σχεδον δε θηλαζα........πρωτα αυτο θελουν να αποκλεισουν για να ναι ησυχοι....

 

Οταν λες ευαισθησια και πονος, εννοεις στο στηθος? εμενα μου εκανε κατα διαστηματα, και το περισσοτερο διαστημα δεν ειχα καθολου ενοχληση........τωρα ξαναρχισε.......δεν ξερω αν φταιει η εγκυμοσυνη η ο τροπος που θηλαζει (και ισως βρισκουν τα δοντακια καπου)...παντως οπως το βλεπω θα συνεχισουμε να θηλαζουμε για πολυ καιρο ακομα.....

 

Καθε περιπτωση φυσικα ειναι διαφορετικη, θελει πολλη προσοχη κι οταν υπαρχουν προβληματα αποκολλησης καλυτερα να ακολουθουμε τις ιατρικες οδηγιες.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ θήλαζα το γιό μου όταν έμεινα έγκυος αλλά έπρεπε να το σταματήσω, γιάτί ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα το οποίο είναι πολύ επικίνδυνο για την εγκυμοσύνη.

Γιαυτό και όταν μια γυναίκα θηλάζει η κοιλιά της μαζεύει πιο γρήγορα μετά τη γέννα από μια άλλη που δε θηλάζει

Ξέρω ότι θέλετε νηα θηλάσετε το μωρό σας σο το δυνατόν περισσότερο αλλά τώρα πια....

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...