Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

ποσο εφικτό ειναι ειναι να θηλασεις στην διαρκεια της εγκυμοσυνης (προχωρημενης) και πως ειναι αφου γεννησεις να εχεις ενα βρεφος και ενα παιδακι πια 2 ετων που να θελει κι αυτο γαλατακι της μαμας?

υπαρχουν μανουλες που τα καταφεραν? πως ειναι η εμπειρια? ειδικα στην αρχη που το βρεφος θηλαζει καθε μισή και μία ωρα?

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου zoe_360!

Θηλάζω τα δύο παιδιά μου, ηλικίας 23 μηνών και 5 1/2 εβδομάδων. Είναι και μια άλλη κοπέλα στο φόρουμ που θηλάζει δυο παιδιά. Κοίταξε για λεπτομέρειες στο τόπικ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1365879#post1365879

 

Είναι ωραία εμπειρία, και από πρακτικής άποψης τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα από τις δυσκολίες, κατά τη γνώμη μου.

 

Εύχομαι όλα καλά και τα λέμε για ό,τι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

κι απο μενα συγχαρητηρια, ειναι πολυ ομορφο αυτο που κανετε...:D pax λιιιιγο υπομονη και θα μαθει το μικρο ζουζουνι, εχει καλη δασκαλα!!-πολυ γελασα με το "κοιτα κοιτα!":mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το "ασχετο" σχολιο μου αλλα εχω μια απορια και σας παρακαλω μην παρεξηγηθει καμια:ολες εσεις οι μανουλες που θηλαζετε για τοσο πολυ διαστημα τα παιδια σας (δηλαδη μιλαω για παιδια 2 και 3 χρονων) οταν αποφασισετε πως ερθει η ωρα να αποθηλασετε πως θα το κανετε οταν το παιδι θα εχει μαθει πως το γαλα του ερχεται απο το στηθος της μαμας?Εδω μια πιπιλα παμε να κοψουμε και εχουμε προβλημα...Και σε ποια ηλικια εχετε σκοπο να αποθηλασετε?Και παλι μια απλη ερωτηση απο περιεργια ειναι και δεν εχω σκοπω να θιξω καμια μαμα για τις επιλογες της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry που επεμβαινω στη συζητηση σας αλλα σημερα ετυχε να χω κουβεντα με το γιατρο μου ο οποιος στον προβληματισμο αν μεινω εγκυος και θηλαζω (και μαλιστα με βεβαρημενο ιστορικο πισω μου) αν θα χω προβλημα με τις συσπασεις, μου απαντησε οχι. Και οταν του πα οτι ο θηλασμος προκαλει συσπασεις μου ειπε οχι τετοιες που να κινδυνευει η εγκυμοσυνη (βεβαια οχι οταν ειναι υψηλου κινδυνου προφανως) και οτι απλα το γαλα μειωνεται εκεινη τη περιοδο και ισως να οδηγησει το παιδι σε αποθηλασμο μπορει και οχι..

 

Στη διάρκεια του θηλασμού μπορεί να υπάρχουν ήπιες συσπάσεις μπορεί και καθόλου. Δεν έχει διαπιστωθεί αν αυτές οι συσπάσεις μπορεί να θέσουν σε κίνδυνο κάποιες εγκυμοσύνες, ούτε έχει αποκλεισθεί το ενδεχόμενο.

Δεν μπορούν να γίνουν τέτοιου είδους πειράματα, δεν μπορούν να υποχρεώσουν κάποιες μητέρες να θηλάζουν και κάποιες να μη θηλάζουν και να κάνουν μετρήσεις κλπ, ούτε μπορούν να συγκεντρώσουν επαρκές και αμερόληπτο δείγμα σε τέτοιο μέγεθος που να δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα.

 

Οπότε κάθε γιατρός ερμηνεύει το γεγονός ότι παρατηρούνται υπερηχογραφικά κάποιες συσπάσεις, όπως θέλει. Κάποιος τις θεωρεί επικίνδυνες και κάποιος άλλος όχι.

 

Μπορούμε να πούμε ότι για κάθε κύηση στη διάρκεια της οποίας το σεξ θεωρείται ασφαλές, δηλ. ότι δεν βάζει σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη, μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής και ο θηλασμός, ο οποίος προκαλεί πιο ήπιες συσπάσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εμάς που μας είχε απαγορέψει το σεξ και είχα συσπάσεις από τον 5ο μήνα με μαγνήσιο και prepar, το πιθανότερο είναι πως δεν...

Έχει σχέση η μία εγκυμοσύνη με την άλλη; Γιατί θά θελα μετά το χρόνο να ξεκινήσω χαλαρά για 2ο, αλλά δεν μας βλέπω να αποθηλάζουμε τόσο νωρίς. Ούτε κι εγώ θέλω, αλλά ούτε και το αστεράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου zoe_360!

Θηλάζω τα δύο παιδιά μου, ηλικίας 23 μηνών και 5 1/2 εβδομάδων. Είναι και μια άλλη κοπέλα στο φόρουμ που θηλάζει δυο παιδιά. Κοίταξε για λεπτομέρειες στο τόπικ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1365879#post1365879

 

Είναι ωραία εμπειρία, και από πρακτικής άποψης τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα από τις δυσκολίες, κατά τη γνώμη μου.

 

Εύχομαι όλα καλά και τα λέμε για ό,τι θέλεις.

 

PAX μου πως τα πας ????? ολα καλα με το tandem ?????εμεις μια χααααραααα!!!

η μεγαλη αντι να μειωνει τους θηλασμους .... τους αυξανει !!!!

ειδες το παιδι μου εξυπνο ????? εχει παρει ειδηση την γριπη .... και εμβολιαζεται απο μονη της !!!!!!!!!!!!

 

στειλε μου αν θες πμ

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το "ασχετο" σχολιο μου αλλα εχω μια απορια και σας παρακαλω μην παρεξηγηθει καμια:ολες εσεις οι μανουλες που θηλαζετε για τοσο πολυ διαστημα τα παιδια σας (δηλαδη μιλαω για παιδια 2 και 3 χρονων) οταν αποφασισετε πως ερθει η ωρα να αποθηλασετε πως θα το κανετε οταν το παιδι θα εχει μαθει πως το γαλα του ερχεται απο το στηθος της μαμας?Εδω μια πιπιλα παμε να κοψουμε και εχουμε προβλημα...Και σε ποια ηλικια εχετε σκοπο να αποθηλασετε?Και παλι μια απλη ερωτηση απο περιεργια ειναι και δεν εχω σκοπω να θιξω καμια μαμα για τις επιλογες της...

 

ΣΟΦΙΑ μου

δεν νομιζω οτι ειναι δικη μου αποφαση το ποτε θα αποθηλασει η κορη μου ( ειναι 2 1/2 ) ... το παιδι πιστευω μονο του θα σταματησει να το κανει και αυτο θα γινει σταδιακα! οποτε δεν μπορω να σου απαντησω σε τι ηλικια θα αποθηλασει ! το μονο που μπορω να κανω ειναι να μην της προσφερω το στηθος ψωρις να το ζητησει και να την απασχολω με κατι οταν το ζηταει ( μιλαω για την περιπτωση που εγω θελησω να ξεκινησει ο απογαλακτισμος )

το οτι θηλαζει δεν σημαινει οτι δεν ξερει οτι υπαρχει και γαλατακι της αγελαδας που πινεται στο ποτηρι !...απλα εμεις επιλεγουμε την παραγωγη της μαμας μας !

στην περιπτωση μας παντως αν παρουμε σαν δεδομενο οτι ο μικρος θα θηλαζει μεχρι τα 2 , τοτε η μεγαλη θα ειναι 3 1/2 !!!

ΤΕΛΕΙΑ !!!!

ελπιζω εν μερη να σε καλυψα

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

μετα πηγα να ταισω το μωρο και ερχεται παλι σιγα σιγα και μου λεει ....μαμα μαμ σελω !!!της δινω το αλλο στηθος και αρχισε να χαιδευει το κεφαλακι του μωρου , ενω πιναν και τα δυο το γαλα της μαμας τους!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !σας λεω μονο οτι τωρα που το εγραψα ....δακρυσα !!!!ειναι οτι ωραιοτερο εχω ζησει στη ζωη μου (μαζι με τις γεννες τους)

 

Να μου φιλήσεις την κοράκλα σου που μ' έκανε πρωί πρωί να συγκινηθώ τόσο πολύ...! Μπράβο σας και πάλι μπράβο σας... και καλή συνέχεια!

 

PAX να σου ζήσει το νέο μέλος! Μπράβο και σε σας γι' αυτό που κάνετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια για τις ευχές! Η μικρή έχει γίνει δόξα τω θεώ πολύ φαγανή και όταν χορτάσει παραμένει στο στήθος για τη χώνεψη (καλή ώρα τώρα) :wink: Και η μεγάλη ξανάρχισε να κοιμάται περισσότερες ώρες σερί τη νύχτα, ή τουλάχιστον αρκετές νύχτες. Μη φανταστείτε δλδ, για μέχρι τις 5-6 μιλάμε :? Επίσης, ο ταυτόχρονος θηλασμός γίνεται όλο και πιο εύκολος. Έχουν πολλή πλάκα όταν θηλάζουν μαζί, η μεγάλη ασχολείται με οτιδήποτε συμβαίνει γύρω της, μιλάει στη μικρή με το στόμα μπουκωμένο από το στήθος και προσπαθεί να της βάλει τα χεράκια πάνω στο στήθος (για κάποιο λόγο της έχει κολλήσει ότι έτσι πρέπει). Η μικρή έχει το χαρακτηριστικό ύφος του νεογέννητου που θηλάζει ακάθεκτο, ο κόσμος να χαλάσει...

 

Σοφία, καμμιά παρεξήγηση :) Το σκεφτόμουν κι εγώ αυτό και γι΄αυτό είχα αποθηλάσει για ένα διάστημα στην εγκυμοσύνη, αλλά από τότε που ξανάρχισε να θηλάζει η μεγάλη σταμάτησα να σκέφτομαι τον αποθηλασμό. Απ΄ό,τι διάβασα στο φόρουμ και το επιβεβαίωσε η εμπειρία αποθηλασμού, το παιδί καταλαβαίνει τι θέλεις, οπότε αν θελήσεις πραγματικά να αποθηλάσεις, δεν θα είναι τόσο δύσκολο. Επίσης, τα περισσότερα παιδιά αποθηλάζουν μόνα τους 4-5 χρονών. Στη φάση που είμαστε, μου φαίνεται πολύ μακρυνή προοπτική...

 

Gemakoal, θα σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια, πολύ συγκινήθηκα με τις ιστορίες σας, μακάρι να τα ηξερα όλα αυτά στις μεγάλες μου κορούλες, όπου νόμιζα οτι έπρεπε να αποθηλάσω για να μη βλάψω με την ποιότητα του γάλατος τη μεγάλη ή με το θηλασμό και τις συσπάσεις το έμβρυο..... τώρα πάντως ξερω περισσότερα... και ποτέ δεν ξερεις τι μπορεί να συμβεί στη ζωή :mrgreen:

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Να μου φιλήσεις την κοράκλα σου που μ' έκανε πρωί πρωί να συγκινηθώ τόσο πολύ...! Μπράβο σας και πάλι μπράβο σας... και καλή συνέχεια!

 

PAX να σου ζήσει το νέο μέλος! Μπράβο και σε σας γι' αυτό που κάνετε!

 

sonar σε ευχαριστουμε πολυ ......θα της δωσω ενα μεγαλο ρουφηχτο φιλι !!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!έχω μία αγωνία και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας ήπως και μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει...

έχω ένα κοριτσάκι 5μιση μηνών,γέννησα με καισαρική και ακόμα την θηλάζω αποκλειστικά.Περίοδος μου ήρτθε για πρώτη φορά στις 15 οκτωβρίου και απο τότε έχουν περάσει 39 μέρες και δεν την ξαναείδα....

χθες και προχθές είχα κάτι έντονες ζαλάδες και σήμερα η αναπνοή μου νιώθω να είναι σαν λαχανιασμένη-κοντανασαίνω ελαφρώς- και η τρίχες στα πόδια μου έχουν λιγοστέψει αισθητά...όοολα αυτά τα συμπώματα τα είχα όταν έμεινα για πρώτη φορά έγκυος....!!:shock::shock::shock:

και σκεφτομαι...υπάρχει περίπτωση να είμαι και τώρα έγκυος??:roll::roll::roll:

το μόνο που δεν έχω παρατηρήσει σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη είναι το στήθος το οποίο είχε πριστεί παραπολύ και πονούσε φρικτά,και τώρα είναι κανονικό και συνεχίζω να θηλάζω μία χαρά.

και αν είμαι έγκυος πάλι...πρέπει να το ρίξω??? αντέχει το σώμα τόσο νωρίς (ύστερα από καισαρική) δευτερη εγκυμοσύνη?? φοβάμαι... μην μου πείτε να κάνω τεστ..δεν έχω κάνει ακόμα γιατί δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.....

Link to comment
Share on other sites

Ντιντι αυτα ειναι πραγματα που θα σου απαντησει ο γιατρος σου.......πρωτα θα κανεις ενα τεστ και μετα θα πανικοβληθεις......χαχα........μη στενοχωριεσαι ολα καλα θα πανε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα παιδιά!!έχω μία αγωνία και θέλω να την μοιραστώ μαζί σας ήπως και μπορεί κάποια κοπέλα να με βοηθήσει...

έχω ένα κοριτσάκι 5μιση μηνών,γέννησα με καισαρική και ακόμα την θηλάζω αποκλειστικά.Περίοδος μου ήρτθε για πρώτη φορά στις 15 οκτωβρίου και απο τότε έχουν περάσει 39 μέρες και δεν την ξαναείδα....

χθες και προχθές είχα κάτι έντονες ζαλάδες και σήμερα η αναπνοή μου νιώθω να είναι σαν λαχανιασμένη-κοντανασαίνω ελαφρώς- και η τρίχες στα πόδια μου έχουν λιγοστέψει αισθητά...όοολα αυτά τα συμπώματα τα είχα όταν έμεινα για πρώτη φορά έγκυος....!!:shock::shock::shock:

και σκεφτομαι...υπάρχει περίπτωση να είμαι και τώρα έγκυος??:roll::roll::roll:

το μόνο που δεν έχω παρατηρήσει σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη είναι το στήθος το οποίο είχε πριστεί παραπολύ και πονούσε φρικτά,και τώρα είναι κανονικό και συνεχίζω να θηλάζω μία χαρά.

και αν είμαι έγκυος πάλι...πρέπει να το ρίξω??? αντέχει το σώμα τόσο νωρίς (ύστερα από καισαρική) δευτερη εγκυμοσύνη?? φοβάμαι... μην μου πείτε να κάνω τεστ..δεν έχω κάνει ακόμα γιατί δεν θέλω να πιστέψω κάτι τέτοιο.....

 

 

Εγω εμεινα εγκυος στον 2ο οταν ο 1ος μου γιος ηταν 10 μηνων και ενω θηλαζα και εγω.Ο δικος μου ο γιατρος μου ειχε δωσει το οκ μετα απο 6-7 μηνες γεννησα δεκεμβριο και μου ειπε οτι απο καλοκαιρι αν θελω 2ο μπορω αλλα...ο καθε γιατρος λεει τα δικα του.Παντως οσο θηλαζεις νομιζω δεν εχεις σταθερο κυκλο εγω τουλαχιστον δεν ειχα ενω πριν μεινω εγκυος ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ξερει καποια μανουλα να μου πει αν οι ξηροι καρποι πειραζουν το μωρο οταν θηλαζει?και μια χαζη ερωτηση με την σοκολατα τι γινεται?:oops:Και να φανταστειτε οτι θηλαζω συνολο 18 μηνες (14 τον 1ο μια διακοπη ,γεννησα και 4 τον δευτερο μεχρι στιγμης).

Link to comment
Share on other sites

To γιο μου τους πρωτους μηνες τον πειραζαν και οι ξηροι καρποι που ετρωγα και η σοκολατα....εβγαζε κατι δερματικα στο προσωπο και ετσι μου ειπε η γιατρος......βεβαια ειναι ευαισθητος ....τωρα πια δεν τον πειραζει οτι και να τρωω.......η περιοδος ευαισθησιας ειναι οι πρωτοι μηνες.......εκτος κι αν το παιδι ειναι αλλεργικο σε αυτες τις τροφες, οποτε υποθετω οτι θα το πειραζει αρκετο καιρο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω πλήρως .

θηλάζω το μωράκι μου εδώ και 10 μήνες ,ακόμα δεν μου εχει έρθει η περίοδος ούτε μια φορά .

για ποιον λόγο αυτή η ορμόνη είναι αυξημένη σε μένα και έχω αντανακλαστικά καθόδου ακόμα και δεν βλέπω και περίοδο ?

υπάρχει κάποιος λόγος η τυχαίνει από γυναίκα σε γυναίκα ?

θέλουμε πολύ μετά το Πάσχα να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο μωρό ,δεν σκέφτομαι καθόλου τον απογαλακτισμό του πρώτου μωρού ,εκτός και αν μέχρι τότε το θελήσει μόνο του αλλά δεν το βλέπω .

το έχω σαν δεδομένο ότι θα θηλάζω ακόμα και αν μείνω έγκυος .

αλλά τώρα διαβάζω εδώ μέσα γιαυτην την ορμόνη (προλακτινη νομίζω) και από ότι καταλαβαίνω μπορεί να με σαμποτάρει .

αν και εχουμε βάλει από 6 μηνών στερεές τροφές μπορεί μια μέρα να φάει κανονικά όλα τα γεύματα του και τις επόμενες τρις όχι .αποφασίζει αυτός ποτέ θέλει και ποτέ όχι .

άλλες φορεσ ζητάει και απωθεί το στήθος ,να φάει φαγακι και άλλες φορεσ δεν θέλει με τίποτα και θέλει μόνο στήθος .δεν με ενοχλεί καθόλου αυτό τον αφήνω να αποφασίσει μόνος του τι θέλει .

μπορεί να μου εξηγήσει κάποια τι συμβαίνει και τι μπορεί να συμβεί .

πιστεύω να έγινα κατανοιτη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι μονο εσυ, συνηθως αναλογως του καθε ποσο συχνα θηλαζει τοσο μεγαλυτερη ειναι η προλακτινη.......εμενα μου ρθε η περιοδος στους 20 μηνες κι εμεινα εγκυος 4 μηνες αργοτερα........ηταν σταθεροτατη.......

 

Μην εχεις αγχος, ασε να μεγαλωσει λιγο και το παιδι, θα γινει στην ωρα του.......ολες το παθαινουμε μολις γεννησουμε να βιαζομαστε να βαλουμε μπρος για δευτερο, αλλα πιστεψε με δεν ειναι ευκολο να χεις μικρο παιδι και να εισαι εγκυος η να γεννησεις το δευτερο......το τελειο ειναι να ναι τριων το πρωτο οταν θα γεννησεις το δευτερο, να χει ξεπεταχτει λιγο για να διευκιλυνεσαι κι εσυ.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

βρε θέλω να είναι σε κοντινή όσο γίνετε ηλικία για να γυρίσω μια και καλή στην δουλεία αφού ξεπεταχτεί και το άλλο .σκέφτομαι ότι μέχρι το καλοκαιράκι μπορεί να μου εχει έρθει .πάντως κάθε μήνα νιώθω κάποιες ενοχλήσεις όπως όταν σου έρχεται η περίοδος αλλά δεν βλέπω φως …και αυτός μια χαλαρώνει μια εντείνει τους θηλασμούς ,τώρα είμαστε πάλι σε φάση μόνο γάλα τίποτε άλλο .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Η ιδανικη διαφορα μετα ξυ των δυο παιδιων ειναι τα τρια χρονια.....ετσι εχεις ενα καλο χρονικο διαστημα να αφοσιωθεις στο πρωτο παιδι μεχρι να γεννησεις το αλλο.......μη το βλεπεις απο αποψη δουλειας......δες το σε σχεση με το καλο του παιδιου.......οταν γεννηθει το δευτερο αναγκαστικα το πρωτο θα χασει την προσοχη σου......

Οταν ειναι λιγο μεγαλυτερα καταλαβαινουν και λιγο και ειναι πιο συνεργασιμα.....

 

Εκει που εισαι ημουνα, βιαζομουν κι εγω για το δευτερο , τωρα που ο γιος μου θα ειναι 3 οταν γεννησω μου φαινεται βουνο το πραγμα........ακομα δεν εχεις δει τα δυσκολα με το μωρο σου...ειναι μικρο και βολικο, μολις μεγαλωνουν λιγο, περπατουν και γινονται απαιτητικα σου βγαινει η πιστη και αναρρωτιεσαι πως θα τα βγαλεις περα με δυο μικρα.....

 

Το μονο που μπορεις να κανεις για να επισπευσεις την περιοδο ειναι να αραιωσεις πολυ τα γευματα (οχι οτι θα ρθει αμεσα).........πανω απο 8ωρο, αλλα κατι τετοιο δεν ειναι καλο για το μωρο σου ειναι πολυ μικρο ακομα και οπως βλεπεις χρειαζεται το γαλα σου.........δες το δικο του καλο πρωτα και μετα το θεμα της δουλειας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω και δεν μπορώ να βάλω πρόγραμμα στα γεύματα .όποτε θέλει είναι εκεί .

τώρα όσο για την "ιδανική" διαφορά δεν νομίζω ότι μπορεί να πει κανένας με σιγουριά πια είναι .σε άλλους δουλεύει η διαφορά να είναι λίγο μεγάλη σε άλλους δεν δουλεύει ,ανάλογα την οικογένεια και το χαρακτήρα των παιδιών .εγώ με τον αδερφό μου έχω 4 χρόνια διαφορά ,ποτέ δεν μου άρεσε που ήταν τόσο μεγαλύτερος μου και δεν τον έζησα καθόλου στην εφηβεία που τον χρειαζόμουνα γιατί πρώτα σπούδαζε εκτός πόλης μετά πήγε φαντάρος ...έπειτα έφυγα εγώ για σπουδές ....χαθήκαμε και δεν νιώσαμε σαν αδέρφια .από τα 14 χρόνια μου δεν είχα αδερφό βρισκόμασταν μόνο Χριστούγεννα Πάσχα και αν .

ακόμα και ο άντρας μου που εχει 3 χρόνια διαφορά με τον αδερφό του ποτέ δεν κάνανε ουσιαστική παρέα και ας ήταν αγόρια και ας ήταν μαζί μέχρι τα 21 χρόνια του .

θέλω το παιδάκι μου να εχει αδερφάκι που να είναι πάνω κάτω κοντά σε ηλικία και να μπορούνε να μεγαλώσουν παρέα και να έχουν όσο γίνετε κοινά ενδιαφέροντα .να μην νιώθουνε μοναξιά όπως εγώ .νομίζω ότι όταν θα είναι 2 θα δεχτεί ευκολότερα ένα μωρό και η διαφορά αυτή δεν είναι ούτε πολύ μικρή ούτε πολύ μεγάλη .και από εμπειρία από φίλες κατάλαβα ότι τα δίχρονα μπορούνε ν καταλάβουν ότι χουν αδερφάκι και χρειάζεται φροντίδα και στοργή .

αυτά .όπως είπα και πριν σε κάθε οικογένεια λειτουργοί διαφορετικά και το ιδανικό είναι αυτό που πιστεύει η κάθε μια μας .εύχομαι τα παιδάκια μας να γίνουν καλά αδερφάκια και να μην έχουνε προβλήματα μ αυτήν την ανατροπή στην ζωή τους .πάντως πάνω κάτω για την ίδια διαφορά ηλικίας μιλάμε .αυτό σκέφτομαι από 2 μέχρι 2,5 ν έχει αδερφάκι ε εσύ βάζεις ένα εξάμηνο παραπάνω …ποτέ δεν ξέρεις ποτέ θα γίνει η σύλληψη ….

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβαζεις τι γραφω......δεν αναφερομαι στην ιδανικη διαφορα αναμεσα στα αδερφια και την μεταξυ τους σχεση........μιλαω για τον χρονο που εχεις εσυ ως μανα να διαθεσεις αποκλειστικα στο πρωτο παιδι....για το παιδι τα πρωτα 3-4 χρονια ειναι πολυ σημαντικα οσον αφορα την ανατροφη του, τη διαμορφωση του χαρακτηρα του και την προσωπικοτητα του......δεν τα λεω αυτα εγω τα λενε ειδικοι.......ειναι σημαντικο να χεις ολο τον χρονο να του αφοσιωθεις.......αν εχεις παραλληλα αλλα παιδια μοιραζεις τον χρονο και την προσοχη σου αναγκαστικα .....γι αυτο λεμε ειναι η ιδανικη διαφορα, επειδη μεσα σε τρια χρονια μπορεις ανετα να το θηλασεις και να το αναθρεψεις..........τοτε ειναι και πιο ετοιμο να δεχθει την αφιξη αδερφου.....και πιο ευκολα θα διαχειριστει θεματα ζηλιας κλπ......

 

Αλλο οταν συμβαινουν απανωτες εγκυμοσυνες απρογραμματιστα......οπως μας ερχονται ακολουθουμε........αλλα ιδανικο ειναι να χουμε λιγα χρονια να αφιερωσουμε στο πρωτο παιδι και να ναι αρκετα μεγαλο ωστε να μπορουμε να μεταφερουμε την προσοχη μας μετα στο δευτερο....

 

Σαφως και δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα γινει η συλληψη, για μενα ηταν θεμα ηλικιας δεν ειχα περιθωρια παρολα αυτα το αφησα στην τυχη και τελικα συνελαβα την καλυτερη στιγμη.....αν νομιζεις οτι ειναι καλυτερα να αγχωνεσαι εσυ ξερεις.......συνηθως το αγχος φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

βρε θέλω να είναι σε κοντινή όσο γίνετε ηλικία για να γυρίσω μια και καλή στην δουλεία αφού ξεπεταχτεί και το άλλο .σκέφτομαι ότι μέχρι το καλοκαιράκι μπορεί να μου εχει έρθει .πάντως κάθε μήνα νιώθω κάποιες ενοχλήσεις όπως όταν σου έρχεται η περίοδος αλλά δεν βλέπω φως …και αυτός μια χαλαρώνει μια εντείνει τους θηλασμούς ,τώρα είμαστε πάλι σε φάση μόνο γάλα τίποτε άλλο .

 

Afroditi κι εγώ σαν κι εσένα. Κάθε μήνα έχω ενοχλήσεις και χαίρομαι, αλλά τελικά τζίφος! Ίσως φταίει ότι τα μωρά μας θηλάζουν πολύ ακόμη και τώρα. Τί να κάνουμε, θα περιμένουμε (μήπως μπορούμε κι αλλιώς; :wink:).

Κι εγώ ήθελα μια δεύτερη εγκυμοσύνη τώρα, αλλά η φύση έχει άλλα σχέδια...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...