Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

πηγα χτες στο ραντεβου μου με τον γυναικολογο μου!ολα καλα...το σπορακι ειναι 5 εβδομαδων και χτυπαει η καρδουλα του!!

τωρα...του ειπα οτι θηλαζω ακομα...και με κοιταζε σαν ουφο...γουρλωσε τα ματια...ακομα βρε θηριο?και πως εμεινες εγκυος?εισαι η πρωτη γυναικα στα 15 χρονια που βλεπω που εχει θηλασει τοσο πολυ!

 

Κοιταει το στηθος μου και το γαλα μου...κοιτα κοιτα λεει εχει και καλο γαλα...παχυ..αυτο μου το ειχε πει και στηναρχη και ειχα αρχισει εγω να του λεω τα δικα μου....δεν ειχε δωσει καμια σημασια ουτε τοτε...τεσπα μου ειπε το αναμενομενο οτι δλδ πρεπει να κοψω το γαλα πολυ συντομα.

........Τον ρωτησα αν με 1-2 θηλασμους την ημερα ειναι καλυτερα και με κοιταγε παλι σαν ουφο...

 

:lol: :lol:

 

Τι να περιμενεις απο αυτους? Ειναι δυνατον μετα να παρεις σοβαρα υποψη σου την απαγορευση του? Οταν δεν κατεχει καν τα βασικα?

 

Εγω γι αυτο δεν λεω τιποτα στους δικους μου........απαξ και πει ο γιατρος κατι, δεν ακουνε τιποτε αλλο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ερωτηση παλι..πως αποθηλασες??η μικρη μονη της η εσυ το ξεκινησες?νομιζω πως ετσι οπως σου ηρθαν τα πραγματα θα με βολευε πολυ κι εμενα!!:lol:.Καπως ετσι το φανταζομουν να γινει..νάποθηλασω τωρα και η μικρη να με μυριστει οταν γεννησω για κανα μεζεδακι!

 

Χριστίνα, συγγνώμη που τώρα βλέπω αυτό το μήνυμά σου. Γράφαμε ταυτόχρονα μάλλον και γι΄αυτό απάντησα μόνο στο προηγούμενο.

 

Λοιπόν, ο αποθηλασμός ξεκίνησε κυρίως από μένα, αλλά μάλλον λόγω εγκυμοσύνης η κόρη μου δεν έφερε αντίρρηση. Είχα αρχίσει να της περιορίζω τους θηλασμούς πάνω στο χρόνο. Το μεσημέρι της έδινα μπιμπερό κρατώντας την στην αγκαλιά μου όπως όταν τη θήλαζα. Όταν ήθελε χαδάκια την έβαζα στο μάρσιππο, μέχρι που έμεινα έγκυος και άρχισε να με πιέζει στην κοιλιά. Τότε είχαμε πια περιορίσει τους θηλασμούς σε δύο, έναν για να κοιμηθεί κι έναν το πρωί όταν ξυπνούσε. Τη νύχτα όταν ξυπνούσε της έδινα πιπίλα και της τραγουδούσα. Στην εγκυμοσύνη ελαττώθηκε το γάλα μου και πολλές φορές ενώ θήλαζε διέκοπτε για να πιει νερό, και μετά ξανάρχιζε. Γι΄αυτό πιστεύω ότι δέχτηκε πιο εύκολα τον αποθηλασμό. Κάποια στιγμή δοκίμασα να την κοιμήσω μόνο με πιπίλα, τραγούδι και αγκαλίτσα, και το δέχτηκε εύκολα. Το πρωί τη θήλαζα γιατί ξυπνά πάντα χαράματα, δλδ. την άνοιξη γύρω στις 5, και νύσταζα για να σηκωθώ να της ετοιμάσω μπιμπερό (κοιμάται στο κρεββάτι μας). Κάποια στιγμή στον 3ο-4ο μήνα αποφάσισα να κόψω και τον πρωινό θηλασμό, οπότε της έφερνα το μπιμπερό στο κρεββάτι και το έπινε στην αγκαλιά μου. Τις επόμενες 3-4 μέρες πότε πότε έτρεχε λίγο γάλα από το στήθος μου, και μετά σταμάτησε από μόνο του. Η αλήθεια είναι ότι μετά είχα λίγες τύψεις, έβλεπα μάλιστα και όνειρα ότι τη θήλαζα ακόμη, και επιπλέον άρχισαν οι ιώσεις εκεί που πριν ήταν υγιέστατη, αλλά χόρταινε αγκαλίτσες και συναισθηματικές επιπτώσεις δεν διαπίστωσα.

Πάντως είμαι πολύ χαρούμενη που ξανάρχισε να θηλάζει. Δεν περίμενα ότι θα συνέβαινε, σκεφτόμουν μάλιστα όταν θα γεννιόταν το μικρούλι να της αντλούσα κι αυτής ένα μπιμπερό την ημέρα για να μην ταλαιπωρείται από τις ιώσεις.

 

Να ΄στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα pax! ευχαριστω για την απαντηση σου!

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι και τοσο καλα 2 μερες τωρα.Εχω καφε κοκκινα υγρα και αρχισα προγεστερονη...εχω στεναχωρηθει πολυ αν και προσπαθω να μην κανω αρνητικες σκεψεις..ευχομαι να πανε ολα καλα..διαβασα λιγο στο φορουμ και ειμαι ξαπλα...με τον θηλασμο συνεχισω αν και τον εχω ελαττωσει λιγο γιατι εχω στειλει την μικρη κατω στην πεθερα μου.Ερχεται πανω μονο για νανι οπου και θηλαζουμε λιγο...αυτα..ευχομαι να μην χασω το σπορακι μου..

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι να μην χασω το σπορακι μου..

 

Στο εύχομαι ολόψυχα! Τα καφέ υγρά πάντως είναι συνηθισμένο φαινόμενο (μεταξύ άλλων είχε και μια φίλη μου που γέννησε προχθές και μια άλλη που είναι τώρα στην 25η εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!

 

Γέννησα κι εγώ τη δεύτερη κορούλα μου πριν από 20 μέρες και τώρα που αρχίζει να εδραιώνεται σιγά σιγά ο θηλασμός και να ξεπερνιούνται οι πρώτες δυσκολίες, είπα να γράψω τις πρώτες εμπειρίες μας με το θηλασμό τάντεμ.

 

Η δεύτερη γέννα ήταν ως συνήθως πολύ πιο εύκολη από την πρώτη. Επιστρέψαμε στο σπίτι την ίδια μέρα και το βράδυ θήλασα για πρώτη φορά και τις δυο κόρες μου μαζί. Οι πρώτες μέρες εξελίχθηκαν ομαλά. Κυρίως θήλαζα τη μικρή, και η μεγάλη ερχόταν πότε πότε για μερικές γουλιές, εκτός όταν ήταν να κοιμηθεί που έπινε περισσότερο.

Τρεις-τέσσερις μέρες αργότερα άρχισαν τα προβλήματα: ίκτερος και υπνηλία της μικρής, πρησμένο στήθος κτλ. Ομολογώ ότι μου ήρθαν λίγο ξαφνικά, γιατί έλπιζα ότι πρώτον με το τάντεμ δεν θα πρηζόταν καθόλου το στήθος μου, και δεύτερο ότι έχοντας μεγαλύτερη πείρα θα απέφευγα λάθη που είχα κάνει στην πρώτη μου κόρη. Τα προβλήματα ξεπεράστηκαν πολύ πιο γρήγορα από όσο νόμιζα και αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι θήλαζε και η μεγάλη μου. Δλδ. το σπάργωμα ήταν πολύ πιο ελαφρύ σε σχέση με την πρώτη φορά που παρά τρίχα γλύτωσα τη μαστίτιδα, δεν είχα καθόλου πρόβλημα με την ποσότητα γάλακτος και η άντληση όσες φορές χρειάστηκε ήταν παιχνιδάκι. Πάντως προσγειώθηκα όσον αφορά το τάντεμ: δεν το μετανιώνω με τίποτε, αλλά δεν είναι πανάκεια.

 

Πριν γεννήσω διἀβαζα ότι μερικές μητέρες προτιμούν να θηλάζουν ξεχωριστά τα δυο παιδιά τους και απορούσα. Τώρα, τις περισσότερες φορές τις θηλάζω χωριστά για διάφορους λόγους: Η μικρή είναι ακόμη νεογέννητο και χρειάζεται πολλή συγκέντρωση εκ μέρους και των δυο μας για να πιάσει σωστά τη θηλή και να μην της φύγει από το στόμα, οπότε η αναστάτωση που φέρνει ένα παιδάκι 22 μηνών πολλές φορές μας εμποδίζει. Επίσης, ο τρόπος και η συχνότητα θηλασμού των δύο είναι τελείως διαφορετικά, με αποτέλεσμα να μην μας προκύπτει τόσο συχνά ο ταυτόχρονος θηλασμός. Τέλος, νιώθω ότι δεν ανταποκρίνομαι οσο θα ήθελα στις ανάγκες των παιδιών μου όταν τις θηλάζω ταυτόχρονα, είτε επειδή είναι ακόμη σε τόσο διαφορετική φάση, είτε γιατί εγώ η ίδια δεν έχω συνηθίσει ακόμη στην ιδέα ότι έχω δύο παιδιά.

Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα αρχίσω να τις θηλάζω περισσότερο μαζί.

 

Τα συναισθήματά μας σε σχέση με το θηλασμό τάντεμ είναι κυρίως θετικά, αν και δεν έλειψαν και οι τύψεις, κυρίως όταν είχαμε προβλήματα. Έβλεπα τη μεγάλη μου να θηλάζει κανονικά και λυπόμουν που το νεογέννητό μου δεν μπορούσε να χαρεί το γαλατάκι που προκάλεσε η γέννησή της. Όχι ότι έφταιγε η μεγάλη, αλλά το ότι εκείνη θήλαζε μου φαινόταν σαν αδικία. Από την άλλη αναπολούσα τις μέρες που θηλάζαμε αμέριμνες με τη μεγάλη μου.

 

Η μεγάλη μου κόρη είδε πολύ θετικά το θηλασμό της μικρής. Δεν της κακοφάνηκε που θήλαζα κι άλλο παιδάκι, μόνο μια δυο φορές θύμωσε που δεν μπορούσε να αλλάξει στήθος, αλλά της πέρασε. Και βέβαια όταν θέλει να θηλάσει κι εγώ είμαι σε στάση που δεν βολεύει τον ταυτόχρονο θηλασμό, την πιάνει ανυπομονησία. Αλλά όταν βλέπει τη μικρή να αποκοιμιέται και να της φεύγει η θηλή, προσπαθεί να της την ξαναβάλει στο στόμα και της λέει "κοιτα! κοίτα!". Επίσης, άρχισε να θηλάζει και η ίδια τα αρκουδάκια της. Ακόμη κι όταν δεν θηλάζει η ίδια, ξέρει ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να το κάνει, και γι΄αυτό αποδέχεται το ότι θηλάζει η μικρή.

 

Τα πρακτικά οφέλη του θηλασμού τάντεμ είναι πολλά. Π.χ. τις πρώτες μέρες που με την αναστάτωση είχαν επηρεαστεί οι διατροφικές συνήθειες της μεγάλης μου, ήμουν ήσυχη ότι τρεφόταν καλά.

 

Γενικά χαίρομαι που θηλάζω και τα δύο παιδιά μου. Δεν είναι πάντα ειδυλλιακά τα πράγματα, αλλά μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό για την οικογένειά μας.

 

Ευχαριστώ τις κοπέλες που γράφουν στο φόρουμ, είτε για τη βοήθειά τους σε συγκεκριμένα προβλήματα και απορίες, είτε γιατί με τους δικούς τους προβληματισμούς με βοήθησαν εμμέσως να διαμορφώσω την προσωπική μου στάση απέναντι στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ειχα σκεφτει καν οτι υπηρχε κατι τετοιο... Αλλα απο την αλλη, ουτε οτι υπηρχε θηλασμος μετα το εξαμηνο ειχα σκεφτει, αλλα ακομα συνεχιζουμε...:) Ανοιγουν νεοι οριζοντες μεσα απο το forum...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο pax...ολα καλα να πανε!

 

Με τον υπνο τι γινεται? Κοιμασαι με το μωρο, σε ξενυχταει, η μεγαλη πως αντιδραει?

 

Πως και βγηκες την ιδια μερα? Που γεννησες?

 

υΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ οταν η μικρη πινει απο κει που ηπιε η μεγαλη απο αποψη καθαριοτητας η δεν πειραζει αυτο?

 

 

Ειναι παρα πολλα αυτα που εχουμε να σε ρωτησουμε!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Βέρα!

 

Με τον υπνο τι γινεται? Κοιμασαι με το μωρο, σε ξενυχταει, η μεγαλη πως αντιδραει?

Πονεμένη ιστορία... λίγο πριν γεννήσω κοιμίζαμε τη μεγάλη στο κρεββάτι μας και την πηγαίναμε στο δικό της, όπου κοιμόταν μέχρι τις 5-6, και τότε τη φέρναμε πάλι στο δικό μας. Τώρα ξυπνά κατά τις 1-2 και τη φέρνουμε, οπότε κοιμόμαστε τέσσερις... ευτυχώς είναι μεγάλο το κρεββάτι. Πάντως σιγά σιγά θα πρέπει κάτι να κάνω για να ξαναρχίσει να κοιμάται περισσότερο η μεγάλη στο κρεββάτι της.

 

Πως και βγηκες την ιδια μερα? Που γεννησες?

Στην Αυστρία :) Υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και αν θυμάμαι καλά γύρω στο 10% των γυναικών την επιλέγουν. Η μαία έρχεται στο σπίτι για 5 μέρες και άλλες 7 επιπλέον αν χρειαστεί. Πάντως όταν άρχισαν τα προβλήματα με την υπνηλία της μικρής και το σπάργωμα το δικό μου θα είχα βγει έτσι κι αλλιώς, άρα δεν θα μου πρόσφερε τίποτε το νοσοκομείο.

 

υΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ οταν η μικρη πινει απο κει που ηπιε η μεγαλη απο αποψη καθαριοτητας η δεν πειραζει αυτο?

Άστα, το βράδυ πριν γεννήσω συναχώθηκε η μεγάλη, με κόλλησε κι εμένα και μου εκδηλώθηκε το βράδυ μετά τη γέννα, και τελικά κολλήσαμε και τη μικρή :( Δεν ξέρω αν συνέβαλε και το ότι έπιναν από το ίδιο στήθος. Αν έχεις αμφιβολίες, καλύτερα πρόσεχε, αν αυτό είναι εφικτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυστρια μενεις? Δεν το ηξερα!

 

 

Αχ αυτο το θεμα με τον υπνο με πληγωνει κι εμενα.........με φοβιζει περισσοτερο απο ολα......κι εμεις μαζι κοιμομαστε, ξυπναει παντα κατα τις 6 και δεν ξανακοιμαται.......μου βγαζεις την πιστη ζητωντας συνεχεια γαλα.......πως θα το αντιμετωπισω μετα την γεννα δεν ξερω......μου φαινεται θα κοιμαμαι και με τα δυο...πολυ αμφιβαλω αν δεχονται τα μεγαλυτερα να παραχωρησουν το μεγαλο κρεββατι.....

 

Σκεφτομουν τι γινεται με τον ταυτοχρονο θηλασμο και το σαλιο του μεγαλου, μιας και ειναι νεογεννητο το μικρο, επισης το μεγαλο πιανει συνεχεια το στηθος.......ισως πρεπει να θηλαζουν απο ξεχωριστο στηθος το πρωτο διαστημα.....

 

Καλο κουραγιο σου ευχομαι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σας γραφω με λιγα λογια την ιστορια μας σχετικα με το tandem nursing και αν θελετα κατι ποιο συγκεκριμενο με ρωτατε ...

η πρωτη μου εγκυμοσυνη κατεληξε σε αποβολη την 8η εβδομαδα και στην εγκυμοσυνη της κορης μου επαθα 2 φορες αποκολληση (μια μεγαλη 11 εβδομαδων και μια μικροτερη 15).

η κορη μου θηλαζε αποκλειστικα μεχρι 6 1/2 μηνων οπου και ξεκινησε τις στερεες τροφες!παρολο που επεστρεψα στην δουλεια μου οταν ηταν 4 μηνων , δεν ηπιε ποτε ξενο γαλα !ειχα κανει τραπεζα μητρικου και επινε μονο γαλα της μαμας !!!

οταν η μικρη ηταν 10 μηνων , καταλαβαμε οτι ειμαι εγκυος !

λογω ιστορικου (αποβολης,αποκολλησης), ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να αποθηλασω την μικρη σιγα σιγα , για να μην εχουμε καποιο προβλημα

απο τη μια χαιρομουν με την εγκυμοσυνη και απο την αλλη τρελλαινομουν οταν εβλεπα την μικρη να ουρλιαζει οταν της εδινα το μπιμπερο !!!μου τραβουσε τα ρουχα, φωναζε μαμ και μας εσπρωχνε τα μπιμπερο! της εβαλα το γαλα στο ποτηρακι του νερου της ....και ειχε να πιει νερο 5 μερες μετα !!!για να μην μακρυγορω...το μωρο δεν εδειχνε να εχει σκοπο να αποθηλασει !!!

η εγκυμοσυνη προχωρουσε ,δουλευα, ειχα την μικρη και ειχα και το αγχος μην παει τιποτα το εμβρυο !!!!

θηλαζε πρωι , μεσημερι κ βραδυ (αλλα το βραδυ 2-3 φορες)

οσο προσπαθουσα να την "αποφυγω"...τοσο εκεινη κολλουσε!

ο γιατρος μου μου ειχε πει να εχω αποθηλασει μεχρι την 24η εβδομαδα , γιατι απο κει και υστερα μπορει να ειχα συσπασεις !

βεβαια η εγκυμοσυνη μου ηταν τελεια !!!!! ο γιατρος μου ηταν πολυ χαλαρος .....και εγω θηλαζα , θηλαζα, θηλαζα!!!

 

μεχρι τον 8ο μηνα της εγκυμοσυνης η κορη μου δεν ειχε δεχτει να πιει σταγονα ξενο γαλα ! καθε βραδυ πιναμε ολοι γαλα με διαφορετικο τροπο ο καθενας ( μπας και της κινησει την περιεργια να δοκιμασει )....αλλα εκεινη τιποτα !10 διαφορετικα γαλατα πηραμε και ολα τα πεταγαμε .....ωσπου ενα βραδυ ........

 

....η μικρη ηταν μεσ την γκρινια...θηλαζε, γκρινιαζε , θηλαζε γκρινιαζε ...

την παιρνει ο μπαμπας της αγκαλια , ερχονται στην κουζινα , βρε τι ειναι , τι θες .....και δειχνει το ψυγειο και λεει .."λαλα"!!!!!!!!!!!

ζητησε και ηπιε πρωτη φορα φρεσκο-ξενο γαλα 150 ml εκεινο το βραδυ .ηταν 18 μηνων περιπου και εγω 8+ μηνων εγκυος!μετα βεβαια ζητησε και μαμ ...εννοειται αυτο !!!!

με τρελλη χαρα το πρωι σκοτωνομαι να της φερω το γαλα....το οποιο εφαγε ο νεροχυτης γιατι η μικρη ηθελε μαμ !!!

το βραδυ ηπιε 100 ml και μετα μαμ !!! ποτε επινε 150 ,ποτε 200 και καμια φορα στον πρωινο υπνο μπρορει και 250...μετα ομως παντα μαμ !!!

το γαλα μου ειχε αρχισει να γινεται πρωτογαλα και προφανως δεν χορταινε ή δεν της αρεσε η γευση του πολυ !!

να προσθεσω εδω οτι μερικες φορες ενιωθα καποια τσιμπιματακια την ωρα που θηλαζε , αλλα δεν εδινα σημασια !!!

 

ηξερα πλεον οτι θα θηλαζουν και τα δυο μου τα παιδια και ετσι προετοιμαζαμε και την μικρη !!!

ειχα ακουσει ,σε μια απο τις συναντησεις του συνδεσμου θηλασμου ,μια μαμα που εκανε tandem nursing και ειλικρινα την θαυμασα και σκεφτηκα οτι θα ηθελα να της μοιασω !!!να που ηρθε και δικη μου η σειρα....

με επιασαν πονοι να γεννησω αλλα δεν εφευγα αν δεν θηλαζε η μικρη !!!!ο αντρας μου ηταν στην πορτα , περιμενε και εμεις θηλαζαμε !!

οσο ημουν στο μαιευτηριο η μικρη δεν κοιμοταν τα βραδια χωρις μαμ , παρα μονο απο εξαντληση !

ο μπεμπης γεννηθηκε την 39η εβδομαδα (φοβομασταν για προωρο τοκετο εμεις) και το να πιασει την θηλη ηταν παιχνιδακι για αυτον , εφοσον ηταν ετοιμη απο την κορη !!!

την τριτη μερα ανεβασε ικτερο και επρεπε να μενει στην λαμπα !

πηρα το θηλαστρο να βγαζω γαλα και να του το δινουν ετσι ωστε να μην βγαινει πολυ ωρα απο τη λαμπα!!

δεν θα ξεχασω πως γουρλωσαν τα ματια της νοσηλευτριας οταν ειδαν το μπιμπερο γεματο , η οποια με ρωτησε ...κατεβασες τοσο πολυ γαλα 3η μερα ????????? της εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και μου λεει το εξης ...- ΓΙΑΤΙ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ??????????

(νοσηλευτρια και δεν ηξερε οτι οι εγκυες θηλαζουν ! ...να πω εδω οτι την ιδια ερωτηση μου την εκανε και παιδιατρος στο παιδων)...

 

γυριζοντας στο σπιτι ....αφου η μικρη χαζεψε λιγο το μωρο ,ειδε το δωρο που της εφερε το μωρο ...με εβαλε κατω για κανα μισαωρο και με ξεζουμισε !!!!!!!!!!!!!!

μετα πηγα να ταισω το μωρο και ερχεται παλι σιγα σιγα και μου λεει ....μαμα μαμ σελω !!!της δινω το αλλο στηθος και αρχισε να χαιδευει το κεφαλακι του μωρου , ενω πιναν και τα δυο το γαλα της μαμας τους!!!!!!!!

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ !σας λεω μονο οτι τωρα που το εγραψα ....δακρυσα !!!!ειναι οτι ωραιοτερο εχω ζησει στη ζωη μου (μαζι με τις γεννες τους)

ειναι αυτο που με κανει να ειμαι περηφανη μανα .....

ειναι αυτο που δινει δυναμη μεσα στη μερα....

ειναι αυτο που γουσταρω να κανω....

ειναι αυτο για το οποιο γεννηθηκα να κανω ( σαν θηλαστικο )...!!!!

 

σημερα ....

η κορη μου ειναι 28 μηνων και ο γιος μου 9 μηνων ( θα με μαθει καμια να βαλω τικερακια ???) και θηλαζουν και τα 2 !!!

εχει μεγαλη πλακα να εχω το στηθος εξω και να προσπαθω να φτιαξω το μωρο για να φαει ...... και να ερχεται πλαγιομετωπικα η μεγαλη και να του το παιρνει μεσα απο το στομα κυριολεκτικα !!!!

μαλλιοτραβιουνται , χαιδευονται , σπρωχνονται ,κοπανιουνται και ολα αυτα ....την ωρα που θηλαζουν !!!

 

η μικρη δεν ζηλευει υπερβολικα τον μπεμπη (σε πολυ νορμαλ πλαισια το κανει )και δεν κανει υστεριες , οπως ακουω να κανουν αλλα παιδια με αυτη τη διαφορα ηλικιας!

 

ετσι , προτεινω χωρις δευτερη σκεψη το tandem nursing !!!!!!!!!!!!

ξεχασα να πω οτι ο μικρος σε βαρος κ υψος ειναι στην 90στη (υπηρξαμε και στην 100στη)....για αυτους που μου λεγαν οτι η μικρη θα του πινει το γαλα και αυτο θα μενει νηστικο !!!!!

 

σορρυ που εγραψα τοσα πολλα !!!

οτι αλλο θελετε ...εδω ειμαι !

 

ενα θα πω μονο......σε διαβαζα μαι εκλαιγα!!!!!

μπραβο!!!

θελω και εγω....;);)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!

 

Γέννησα κι εγώ τη δεύτερη κορούλα μου πριν από 20 μέρες και τώρα που αρχίζει να εδραιώνεται σιγά σιγά ο θηλασμός και να ξεπερνιούνται οι πρώτες δυσκολίες, είπα να γράψω τις πρώτες εμπειρίες μας με το θηλασμό τάντεμ.

 

Η δεύτερη γέννα ήταν ως συνήθως πολύ πιο εύκολη από την πρώτη. Επιστρέψαμε στο σπίτι την ίδια μέρα και το βράδυ θήλασα για πρώτη φορά και τις δυο κόρες μου μαζί. Οι πρώτες μέρες εξελίχθηκαν ομαλά. Κυρίως θήλαζα τη μικρή, και η μεγάλη ερχόταν πότε πότε για μερικές γουλιές, εκτός όταν ήταν να κοιμηθεί που έπινε περισσότερο.

Τρεις-τέσσερις μέρες αργότερα άρχισαν τα προβλήματα: ίκτερος και υπνηλία της μικρής, πρησμένο στήθος κτλ. Ομολογώ ότι μου ήρθαν λίγο ξαφνικά, γιατί έλπιζα ότι πρώτον με το τάντεμ δεν θα πρηζόταν καθόλου το στήθος μου, και δεύτερο ότι έχοντας μεγαλύτερη πείρα θα απέφευγα λάθη που είχα κάνει στην πρώτη μου κόρη. Τα προβλήματα ξεπεράστηκαν πολύ πιο γρήγορα από όσο νόμιζα και αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι θήλαζε και η μεγάλη μου. Δλδ. το σπάργωμα ήταν πολύ πιο ελαφρύ σε σχέση με την πρώτη φορά που παρά τρίχα γλύτωσα τη μαστίτιδα, δεν είχα καθόλου πρόβλημα με την ποσότητα γάλακτος και η άντληση όσες φορές χρειάστηκε ήταν παιχνιδάκι. Πάντως προσγειώθηκα όσον αφορά το τάντεμ: δεν το μετανιώνω με τίποτε, αλλά δεν είναι πανάκεια.

 

Πριν γεννήσω διἀβαζα ότι μερικές μητέρες προτιμούν να θηλάζουν ξεχωριστά τα δυο παιδιά τους και απορούσα. Τώρα, τις περισσότερες φορές τις θηλάζω χωριστά για διάφορους λόγους: Η μικρή είναι ακόμη νεογέννητο και χρειάζεται πολλή συγκέντρωση εκ μέρους και των δυο μας για να πιάσει σωστά τη θηλή και να μην της φύγει από το στόμα, οπότε η αναστάτωση που φέρνει ένα παιδάκι 22 μηνών πολλές φορές μας εμποδίζει. Επίσης, ο τρόπος και η συχνότητα θηλασμού των δύο είναι τελείως διαφορετικά, με αποτέλεσμα να μην μας προκύπτει τόσο συχνά ο ταυτόχρονος θηλασμός. Τέλος, νιώθω ότι δεν ανταποκρίνομαι οσο θα ήθελα στις ανάγκες των παιδιών μου όταν τις θηλάζω ταυτόχρονα, είτε επειδή είναι ακόμη σε τόσο διαφορετική φάση, είτε γιατί εγώ η ίδια δεν έχω συνηθίσει ακόμη στην ιδέα ότι έχω δύο παιδιά.

Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα αρχίσω να τις θηλάζω περισσότερο μαζί.

 

Τα συναισθήματά μας σε σχέση με το θηλασμό τάντεμ είναι κυρίως θετικά, αν και δεν έλειψαν και οι τύψεις, κυρίως όταν είχαμε προβλήματα. Έβλεπα τη μεγάλη μου να θηλάζει κανονικά και λυπόμουν που το νεογέννητό μου δεν μπορούσε να χαρεί το γαλατάκι που προκάλεσε η γέννησή της. Όχι ότι έφταιγε η μεγάλη, αλλά το ότι εκείνη θήλαζε μου φαινόταν σαν αδικία. Από την άλλη αναπολούσα τις μέρες που θηλάζαμε αμέριμνες με τη μεγάλη μου.

 

Η μεγάλη μου κόρη είδε πολύ θετικά το θηλασμό της μικρής. Δεν της κακοφάνηκε που θήλαζα κι άλλο παιδάκι, μόνο μια δυο φορές θύμωσε που δεν μπορούσε να αλλάξει στήθος, αλλά της πέρασε. Και βέβαια όταν θέλει να θηλάσει κι εγώ είμαι σε στάση που δεν βολεύει τον ταυτόχρονο θηλασμό, την πιάνει ανυπομονησία. Αλλά όταν βλέπει τη μικρή να αποκοιμιέται και να της φεύγει η θηλή, προσπαθεί να της την ξαναβάλει στο στόμα και της λέει "κοιτα! κοίτα!". Επίσης, άρχισε να θηλάζει και η ίδια τα αρκουδάκια της. Ακόμη κι όταν δεν θηλάζει η ίδια, ξέρει ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να το κάνει, και γι΄αυτό αποδέχεται το ότι θηλάζει η μικρή.

 

Τα πρακτικά οφέλη του θηλασμού τάντεμ είναι πολλά. Π.χ. τις πρώτες μέρες που με την αναστάτωση είχαν επηρεαστεί οι διατροφικές συνήθειες της μεγάλης μου, ήμουν ήσυχη ότι τρεφόταν καλά.

 

Γενικά χαίρομαι που θηλάζω και τα δύο παιδιά μου. Δεν είναι πάντα ειδυλλιακά τα πράγματα, αλλά μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό για την οικογένειά μας.

 

Ευχαριστώ τις κοπέλες που γράφουν στο φόρουμ, είτε για τη βοήθειά τους σε συγκεκριμένα προβλήματα και απορίες, είτε γιατί με τους δικούς τους προβληματισμούς με βοήθησαν εμμέσως να διαμορφώσω την προσωπική μου στάση απέναντι στο θηλασμό.

 

Να σου ζήσει και το δεύτερο παιδάκι και να τα χαίρεσαι και τα δυο . Πολύ μου άρεσε όλο αυτό που μας έγραψες . Είσαι αξιέπαινη και παράδειγμα προς μίμηση . Μπράβο!!!!!!!!!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

πώ πώ μπράβο κι απο μένα σε όσες σκέφτονται ή κάνουν πράξη το tandem nursing. Θέλει λίγο κότσια νομίζω. Εμείς αποθηλάσαμε πριν κανα μήνα έχοντας στο μυαλό μου τον ερχομό του νέου μωρού. Ο μεγάλος δεν πίνει συστηματικά ξένο γάλα ακόμα. Με δυσκολία καμια 80αριά ml πριν κοιμηθεί μόνο. Δεν επιμένω και πολύ. Υποψιάζομαι ότι μόλις δει το νέο μωρό να θηλάζει θα τα θυμηθεί όλα και θα θέλει κι αυτός. Εννοείται δε θα του το αρνηθώ. Προς το παρόν πάντως το στήθος μου πονάει καθώς πλησιάζουμε στον 6ο μήνα εγκυμοσύνης (έκανα και σχετικό ποστ όπου ζητώ γνώμες/βοήθεια) και χαίρομαι που αυτόν τον καιρό δε θηλάζει..

 

Πάντως χίλια μπράβο! Εγώ παρόλο που το εξετάζω ως πιθανότητα το φοβάμαι κιόλας δεδομένου ότι τα απογεύματα θα είμαι μόνη στο σπίτι με τα δύο μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα εσυ πως πας? Ολα καλα?

 

 

 

 

 

 

 

 

Pax τι γινεται στον υπνο? Η μεγαλη ζηταει γαλα? Πως καταφερνεις να τις θηλαζεις μαζι την νυχτα? Αυτο με απασχολει πολυ!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Pax τι γινεται στον υπνο? Η μεγαλη ζηταει γαλα? Πως καταφερνεις να τις θηλαζεις μαζι την νυχτα? Αυτο με απασχολει πολυ!

 

Δεν τα καταφέρνω :( Θηλάζω τη μικρή γυρισμένη προς το μέρος της, αλλά τη νύχτα δυσκολεύεται ακόμη να πιάσει τη θηλή και γκρινιάζει. Μετά ξυπνά και η μεγάλη και θέλει κι αυτή, αλλά έτσι όπως είμαι γυρισμένη, δεν βολευόμαστε, η μικρή αφήνει το στήθος, οπότε αφήνω τη μεγάλη να πιει μερικές γουλιές να της φύγει το μεράκι και μετά ξαναγυρνώ στη μικρή. Συνήθως η μεγάλη τη νύχτα δεν πεινάει, απλώς θέλει να βεβαιωθεί ότι η μαμά είναι εδώ. Θα περιμένω λίγο να συνηθίσει στη νέα κατάσταση και μετά θα δω τι μπορώ να κάνω. Ελπίζω, όταν αρχίσει η μικρή να συντονίζει καλύτερα τις κινήσεις της, να μπορώ να τις θηλάζω ταυτόχρονα ανάσκελα.

 

Gemakoal, πώς τα πας τώρα που ξανάρχισες δουλειά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ μανικι ακουγεται!!!!!

 

Ο δικος μου θηλαζει πολυ τη νυχτα...ασταματητα!!!! Μακαρι να το κοψει το νυχτερινο μεχρι τοτε αλλα δεν βλεπω βελτιωση ακομα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα καταφέρνω :( Θηλάζω τη μικρή γυρισμένη προς το μέρος της, αλλά τη νύχτα δυσκολεύεται ακόμη να πιάσει τη θηλή και γκρινιάζει. Μετά ξυπνά και η μεγάλη και θέλει κι αυτή, αλλά έτσι όπως είμαι γυρισμένη, δεν βολευόμαστε, η μικρή αφήνει το στήθος, οπότε αφήνω τη μεγάλη να πιει μερικές γουλιές να της φύγει το μεράκι και μετά ξαναγυρνώ στη μικρή. Συνήθως η μεγάλη τη νύχτα δεν πεινάει, απλώς θέλει να βεβαιωθεί ότι η μαμά είναι εδώ. Θα περιμένω λίγο να συνηθίσει στη νέα κατάσταση και μετά θα δω τι μπορώ να κάνω. Ελπίζω, όταν αρχίσει η μικρή να συντονίζει καλύτερα τις κινήσεις της, να μπορώ να τις θηλάζω ταυτόχρονα ανάσκελα.

 

Gemakoal, πώς τα πας τώρα που ξανάρχισες δουλειά;

 

τρεχω και δεν φτανω !!!!! ξυπναμε 6.30 - 7.00 οπου

τρωνε και τα 2 ταυτοχρονα ευτυχως (ετσι κερδινουμε χρονο)!

τα παω στο σταθμο στις 8 και στις 9 παρα 15 πρεπει ναμαι στη δουλεια μου ...για να φυγω 3 παρα 5 και να παω να τα παρω !!!

 

μετα στο σπιτι ξαναθηλαζουν και τα 2 και αναλογα μπορει η οχι να κοιμηθουν ...η να κοιμηθει μονο το ενα ....η κανενα !

 

παιχνιδι , τραγουδια , χορος , κυνηγητο .....( τωρα μαθαινουμε στο μωρο να περπατα !!) ...μεχρι τις 8 οπου τα κανω μπανιο !!!

 

μολις ερθει ο μπαμπας μας (κατα τις 9 παρα ) ο μπεμπης θηλαζει μονος του κ κοιμαται !

μετα προσπαθουμε να πιει ενα ποτηρι γαλα η μεγαλη ( ποτε πινει λιγο , ποτε καθολου , πιο σπανια παραπανω απο το μισο )

 

θηλαζει και κοιματε 9.30 -10

 

μετα αρχιζουμε......μαγειρεμα (οταν δεν εχω καταφερει να το κανω το απογευμα) , σιδερο , μαζεμα ......

να τα πουμε λιγο με τον μπαμπα.....κατα τις 12 μπανιο και υπνο !!

αν εχω πολυ σιδερο ...θα κοιμηθω κατα τη 1.30 !

 

η αληθεια ειναι οτι τα εχω δει λιγο τωρα που ο μπαμπας μας ερχεται αργα .....ευτυχως αυτο θα ειναι μεχρι τα χριστουγεννα .....

δεν παραπονιεμαι καθολου....μια χαρα ειμαστε

στη δουλεια κουραζομαι περισσοτερο ψυχολογικα απο οτι στο σπιτι και στο σπιτι περισσοτερο σωματικα απο οτι στη δουλεια !!!!!!

 

ο μικρος μας σε λιγες μερες θα ειναι 11 μηνων και η μεγαλη 2 1/2 χρονων .......και θηλαζουμε ακομη !!!!!!!!!!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Γέννησα κι εγώ τη δεύτερη κορούλα μου πριν από 20 μέρες και τώρα που αρχίζει να εδραιώνεται σιγά σιγά ο θηλασμός και να ξεπερνιούνται οι πρώτες δυσκολίες, είπα να γράψω τις πρώτες εμπειρίες μας με το θηλασμό τάντεμ.

 

Η δεύτερη γέννα ήταν ως συνήθως πολύ πιο εύκολη από την πρώτη. Επιστρέψαμε στο σπίτι την ίδια μέρα και το βράδυ θήλασα για πρώτη φορά και τις δυο κόρες μου μαζί. Οι πρώτες μέρες εξελίχθηκαν ομαλά. Κυρίως θήλαζα τη μικρή, και η μεγάλη ερχόταν πότε πότε για μερικές γουλιές, εκτός όταν ήταν να κοιμηθεί που έπινε περισσότερο.

Τρεις-τέσσερις μέρες αργότερα άρχισαν τα προβλήματα: ίκτερος και υπνηλία της μικρής, πρησμένο στήθος κτλ. Ομολογώ ότι μου ήρθαν λίγο ξαφνικά, γιατί έλπιζα ότι πρώτον με το τάντεμ δεν θα πρηζόταν καθόλου το στήθος μου, και δεύτερο ότι έχοντας μεγαλύτερη πείρα θα απέφευγα λάθη που είχα κάνει στην πρώτη μου κόρη. Τα προβλήματα ξεπεράστηκαν πολύ πιο γρήγορα από όσο νόμιζα και αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι θήλαζε και η μεγάλη μου. Δλδ. το σπάργωμα ήταν πολύ πιο ελαφρύ σε σχέση με την πρώτη φορά που παρά τρίχα γλύτωσα τη μαστίτιδα, δεν είχα καθόλου πρόβλημα με την ποσότητα γάλακτος και η άντληση όσες φορές χρειάστηκε ήταν παιχνιδάκι. Πάντως προσγειώθηκα όσον αφορά το τάντεμ: δεν το μετανιώνω με τίποτε, αλλά δεν είναι πανάκεια.

 

Πριν γεννήσω διἀβαζα ότι μερικές μητέρες προτιμούν να θηλάζουν ξεχωριστά τα δυο παιδιά τους και απορούσα. Τώρα, τις περισσότερες φορές τις θηλάζω χωριστά για διάφορους λόγους: Η μικρή είναι ακόμη νεογέννητο και χρειάζεται πολλή συγκέντρωση εκ μέρους και των δυο μας για να πιάσει σωστά τη θηλή και να μην της φύγει από το στόμα, οπότε η αναστάτωση που φέρνει ένα παιδάκι 22 μηνών πολλές φορές μας εμποδίζει. Επίσης, ο τρόπος και η συχνότητα θηλασμού των δύο είναι τελείως διαφορετικά, με αποτέλεσμα να μην μας προκύπτει τόσο συχνά ο ταυτόχρονος θηλασμός. Τέλος, νιώθω ότι δεν ανταποκρίνομαι οσο θα ήθελα στις ανάγκες των παιδιών μου όταν τις θηλάζω ταυτόχρονα, είτε επειδή είναι ακόμη σε τόσο διαφορετική φάση, είτε γιατί εγώ η ίδια δεν έχω συνηθίσει ακόμη στην ιδέα ότι έχω δύο παιδιά.

Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα αρχίσω να τις θηλάζω περισσότερο μαζί.

 

Τα συναισθήματά μας σε σχέση με το θηλασμό τάντεμ είναι κυρίως θετικά, αν και δεν έλειψαν και οι τύψεις, κυρίως όταν είχαμε προβλήματα. Έβλεπα τη μεγάλη μου να θηλάζει κανονικά και λυπόμουν που το νεογέννητό μου δεν μπορούσε να χαρεί το γαλατάκι που προκάλεσε η γέννησή της. Όχι ότι έφταιγε η μεγάλη, αλλά το ότι εκείνη θήλαζε μου φαινόταν σαν αδικία. Από την άλλη αναπολούσα τις μέρες που θηλάζαμε αμέριμνες με τη μεγάλη μου.

 

Η μεγάλη μου κόρη είδε πολύ θετικά το θηλασμό της μικρής. Δεν της κακοφάνηκε που θήλαζα κι άλλο παιδάκι, μόνο μια δυο φορές θύμωσε που δεν μπορούσε να αλλάξει στήθος, αλλά της πέρασε. Και βέβαια όταν θέλει να θηλάσει κι εγώ είμαι σε στάση που δεν βολεύει τον ταυτόχρονο θηλασμό, την πιάνει ανυπομονησία. Αλλά όταν βλέπει τη μικρή να αποκοιμιέται και να της φεύγει η θηλή, προσπαθεί να της την ξαναβάλει στο στόμα και της λέει "κοιτα! κοίτα!". Επίσης, άρχισε να θηλάζει και η ίδια τα αρκουδάκια της. Ακόμη κι όταν δεν θηλάζει η ίδια, ξέρει ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να το κάνει, και γι΄αυτό αποδέχεται το ότι θηλάζει η μικρή.

 

Τα πρακτικά οφέλη του θηλασμού τάντεμ είναι πολλά. Π.χ. τις πρώτες μέρες που με την αναστάτωση είχαν επηρεαστεί οι διατροφικές συνήθειες της μεγάλης μου, ήμουν ήσυχη ότι τρεφόταν καλά.

 

Γενικά χαίρομαι που θηλάζω και τα δύο παιδιά μου. Δεν είναι πάντα ειδυλλιακά τα πράγματα, αλλά μου φαίνεται το πιο φυσιολογικό για την οικογένειά μας.

 

Ευχαριστώ τις κοπέλες που γράφουν στο φόρουμ, είτε για τη βοήθειά τους σε συγκεκριμένα προβλήματα και απορίες, είτε γιατί με τους δικούς τους προβληματισμούς με βοήθησαν εμμέσως να διαμορφώσω την προσωπική μου στάση απέναντι στο θηλασμό.

 

 

 

να σου ζησει το μωρακι !!!!!!

 

καλη δυναμη και κουραγιο !

οτι θες ειμαι στη διαθεση σου , ειτε με πμ ειτε τηλεφωνικα

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

( θα με μαθει καμια να βαλω τικερακια ???)

 

λοιπον, προσφερομαι.....

 

1)κανε κλικ πανω στο tickeraki μου

2)κανε κλικ σε οποια κατηγορια σε ενδιαφερει (breastfeeding;))

3)διαλεξε μεγαλο ή μικρο ticker και κανε κλικ στο "next" του αντιστοιχου παραθυρου

4)κανε κλικ πανω σε οποιο backround σου αρεσει

5)κανε κλικ στο "next" δεξια

6)κανε κλικ πανω σε οποιο σχεδιο σου αρεσει (εχει και για tandem αρκετα;))

7)κανε κλικ στο "next" δεξια

8 )συμπληρωσε τις επιλογες αριστερα (ημερομηνια, κειμενακι, εικονα, χρωμα για backround κτλ)

9)κανε κλικ στο "next" δεξια

10)κανε κλικ εκει που λεει: "Forum signatures"

στο : PseudoHTML, UBBCode and BB Code

11)στο κουτακι απο κατω θα σου εμφανιστει μια προταση καπως ετσι:

κανε την copy

12)κανε paste στην υπογραφη σου στο forum

νομιζω οτι τα ειπα ολα.....:D

ελπιζω να βοηθησα!!!;)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η κορούλα μου είναι 8,5 μηνών και μέχρι εχθές που έκανα εξέταση τροφοβλάστης θήλαζε. ο γιατρός μου απαγόρευσε ρητά να θηλάσω, καθώς με τις συσπάσεις θα προκαλούσα σίγουρα αποβολή μετά απο τον ερεθισμό της μήτρας με την βελώνα. γεγονός είναι οτι η μικρή κλαίει συνέχεια, δεν θέλει ξένο γάλα, εχει τουμπανιάσει το στήθος μου, πονάω και δεν ξέρω τι να κάνω

please help, έχω φαρμακωθεί με τον τρόπο που απλώνει τα χεράκια της και με ψάχνει για να βρει στήθος... όντως υπαρχει τέτοιος κίνδυνος? ο γιατρός μου λέει, οτι η μικρή πήρε οτι χρειαζόταν και είναι καιρός να δώσω προτεραιότητα στο παιδί που έρχεται...:cry:

Link to comment
Share on other sites

λόγω τροφοβλάστης μου απαγόρευσε ο γιατρός να συνεχίσω τον θηλασμό της κορούλας μου, απο την άλλη δεν μπορώ να πάρω κάποιο σκεύασμα για να σταματήσει το γάλα μου (εγκυμοσύνη 13 εβδ.) με αποτέλεσμα να έχει φουσκώσει το στήθος μου, πονάει πολύ και δεν μπορώ ούτε να θηλάσω ούτε και να το βγάλω με θήλαστρο. Πως θα απαλλαγώ απο τον πόνο και πως θα βγάλω το γάλα?:confused:

Link to comment
Share on other sites

λόγω τροφοβλάστης μου απαγόρευσε ο γιατρός να συνεχίσω τον θηλασμό της κορούλας μου, απο την άλλη δεν μπορώ να πάρω κάποιο σκεύασμα για να σταματήσει το γάλα μου (εγκυμοσύνη 13 εβδ.) με αποτέλεσμα να έχει φουσκώσει το στήθος μου, πονάει πολύ και δεν μπορώ ούτε να θηλάσω ούτε και να το βγάλω με θήλαστρο. Πως θα απαλλαγώ απο τον πόνο και πως θα βγάλω το γάλα?:confused:

 

Μπορείς να πάρεις παναντόλ ή ντεπόν για τον πόνο αλλά δεν γίνεται να αποθηλάσεις έτσι ξαφνικά. Ο γιατρός μάλλον δεν έχει επαφή με την πραγματικότητα και σε βάζει σε κίνδυνο. Μπορεί να πάθεις μαστίτιδα.:?

Link to comment
Share on other sites

η κορούλα μου είναι 8,5 μηνών και μέχρι εχθές που έκανα εξέταση τροφοβλάστης θήλαζε. ο γιατρός μου απαγόρευσε ρητά να θηλάσω, καθώς με τις συσπάσεις θα προκαλούσα σίγουρα αποβολή μετά απο τον ερεθισμό της μήτρας με την βελώνα.

 

σίγουροι είναι μόνο οι μάντεις, όχι οι γιατροί...:?

 

γεγονός είναι οτι η μικρή κλαίει συνέχεια, δεν θέλει ξένο γάλα, εχει τουμπανιάσει το στήθος μου, πονάω και δεν ξέρω τι να κάνω

please help, έχω φαρμακωθεί με τον τρόπο που απλώνει τα χεράκια της και με ψάχνει για να βρει στήθος... όντως υπαρχει τέτοιος κίνδυνος?

ο κίνδυνος είναι υπαρκτός αλλά όχι για όλες τις μητέρες.

οι περισσότερες μητέρες σε αυτή την ηλικία του παιδιού τους δεν εκκρίνουν ωκυτοκίνη ή εκκρίνουν πολύ λίγη.

θα μπορούσες να κάνεις έναν υπερηχογραφικό έλεγχο την ώρα του θηλασμού; αν ναι αυτό θα σε βοηθούσε να καταλάβεις αν όντως έχεις συσπάσεις ή όχι.

 

ο γιατρός μου λέει, οτι η μικρή πήρε οτι χρειαζόταν και είναι καιρός να δώσω προτεραιότητα στο παιδί που έρχεται...:cry:

 

Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ και μόνο εσύ. Κανένας άλλος.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλύτερα να δίνουμε προτεραιότητα στο παιδί που ήδη υπάρχει, όχι στο έμβρυο. Η λογική είναι να διασφαλιστεί η υγεία του ήδη υπάρχοντος παιδιού.

Η άποψη του γιατρού σου είναι προσωπική και όχι επιστημονική.

Σε κάθε περίπτωση ΜΟΝΟ ΕΣΥ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Ο ρόλος του γιατρού και οποιουδήποτε άλλου είναι ΜΟΝΟ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ. Αν θέλεις λαμβάνεις υπόψη σου τα όσα σου λέει, αν δεν θέλεις δεν τα λαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

sorry που επεμβαινω στη συζητηση σας αλλα σημερα ετυχε να χω κουβεντα με το γιατρο μου ο οποιος στον προβληματισμο αν μεινω εγκυος και θηλαζω (και μαλιστα με βεβαρημενο ιστορικο πισω μου) αν θα χω προβλημα με τις συσπασεις, μου απαντησε οχι. Και οταν του πα οτι ο θηλασμος προκαλει συσπασεις μου ειπε οχι τετοιες που να κινδυνευει η εγκυμοσυνη (βεβαια οχι οταν ειναι υψηλου κινδυνου προφανως) και οτι απλα το γαλα μειωνεται εκεινη τη περιοδο και ισως να οδηγησει το παιδι σε αποθηλασμο μπορει και οχι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...