Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

τα έγραψες κι εδώ, κι εγώ σε ρώταγα στο καφέ...

 

σίγουρα παίζει ρόλο η κούραση από αυτά που μετέφερες. Για μαστίτιδα δε φαίνεται πάντως, αφού ο πόνος είναι στο θώρακα.. Υπάρχει και αυτή η κρέμα για τον πόνο..emulgel κάπως έτσι (όχι πάνω στο στήθος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω καιρο να γραψω αλλα μπαινω συχνα οποτε μπορω και παρακολουθω διαφορα θεματα. Αυτη τη φορα εχουμε προβλημα. Θηλαζω τη μικρη εξαρχης με πολυ κοπο. Ξενο εχει παρει πολυ λιγες φορες και αυτο οταν λειψω και δεν εχω αφησει γαλα. Τωρα κοντευει 5 μηνων και ειναι απο το Σαββατο που κλαιει πολυ μολις φαει απο το στηθος και μοιαζει να μη χορταινει. Αναγκαστικα και της εδωσα ξενο μετα το θηλασμο τουλαχιστον 5 φορες τωρα και ετσι ησυχαζει.Προσπαθω να αντλω με το symphony συχνα για να ανεβασω την παραγωγη αλλα δεν την προλαβαινω τη μικρη. Ειναι δυνατον μετα απο τοσο καιρο θηλασμου να εχω παλι προβληματα; :(

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι ο δικός μου είναι 5 μήνων θα σου πω ότι έχω το ίδιο πρόβλημα. Βγάζουν δόντια και πονάνε. Το μπουκάλι το ήπιε γιατί έτσι κάνουν τα μωρά. Ό,τι και να είχε θα το έπινε.

 

Όταν κλαίει στο ένα στήθος, την βάζεις μετά στο άλλο;;;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντα τρωει και απο τα δυο.Σε πολυωρους θηλασμους κανω εναλλαγες που φαινεται οτι την ικανοποιουν.Ομως τωρα δεν πιανει γιατι το κλαμα δεν σταματαει παρα μονο οταν της δωσω ξενο. Μπορει να μειωθει η παραγωγη ετσι ξαφνικα. Τι μπορω να κανω για να μην παιρνει ξενο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ που μου απαντας τετοια ωρα. Εχω γραψει ολα τα στοιχεια στο ιδιο θεμα σελ 16 οταν ζητησα πρωτη φορα βοηθεια. Το βαρος της στους 4 μηνες και 1 εβδομαδα ηταν 6200. Τωρα εχει αρκετες πανες τη μερα (την αλλαζω και συχνα) αλλα η διαφορα ειναι οτι δεν ησυχαζει και δεν σταματα το κλαμα οποτε και δεν κοιμαται. Αρχισα fenugreek παλι -1 μερα τωρα- Προσπαθω με συχνες αντλησεις αλλα ειναι χειροτερα που βρισκει το στηθος αδειο και ετσι της δινω αμεσως το γαλα που αντλησα. Τωρα κοιμαται 2 ωρες αφου θηλασε , ηπιε 40 μλ που μολις ειχα αντλησει και 80 μλ ξενο. Σε 10' ξανα κλαμα και ηπιε αλλα 100! Να σημειωσω οτι ειχε γκρινια ολο το μεσημερι , θηλαζε με τις ωρες και κοιμοταν λιγο στην αγκαλια. μολις την εβαζα να ξαπλωσει παλι κλαμα. Ησυχη και ξυπνια ηταν απο τις 6-7.30 ενω κοιμηθηκε 9.30 - 10.30 τωρα το βραδυ και παλι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι το λίγο γάλα. Μετά από τόσο καιρό δεν πιστεύω πως έχεις τέτοια προβλήματα.

Μήπως έχεις πολύ έντονο let-down και πνίγεται και δυσφορεί στο στήθος;

Όλα τα άλλα που περιγράφεις δεν μου δείχνουν λίγο γάλα αλλά ας αφήσουμε να απαντήσει και κάποια πιο έμπειρη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Αν εινα δοντακια μπορεις να το τσεκαρεις βαζωντας την αλοιφη για τα δοντια. Αν ηρεμισει σημαινει οτι την πονανε τα δοντια. Εμενα ξυπναει τα βραδια με πολυ εντονο κλαμα και μολις της βαζω την αλοιφη ηρεμουμε σε 5 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. καλη ιδεα delin. Τη δοκιμασα εχτες το βραδυ τη κρεμα στα δοντια και κοιμηθηκε 1.5 ωρα. Μετα ξυπνησε με εντονο κλαμα και της εβαλα παλι κρεμα και εδωσα depon . Επειδη τραβιοταν απο το στηθος και εκλαιγε της εδωσα και αραιωμενο γαλα και τελικα κοιμηθηκε μεχρι τις 2.30 π.μ.Γενικα μου φανηκε πολυ πιο ηρεμη.Πηγε πολυ καλυτερα απο τα προηγουμενα 3-4 βραδυα. Σημερα ειναι ακομα πιο ηρεμη αν και παλι ξυπνησε με κλαματα., καθεται ησυχη στο ριλαξ. Ευχαριστω και τις δυο σας για τη βοηθεια. Τελικα οση εμπειρια και αν εχεις σαν μαμα το κλαμα του μικρου σου μπορει ευκολα να σε πανικοβαλλει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Εδώ και 4 ημέρες είμαι κι εγώ μανούλα και το χαίρομαι πολύ. ο μπεμπούλης μου βγήκε θρεμμένος 4.150.

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ξεκοκαλίσει τα θέματα που αφορούσαν το θηλασμό και είχα αποφασίσει να θηλάσω κι εγώ το παιδί μου αποκληστικά απο το μαιευτήριο, το οποίο και έγινε (αν και αυτό δεν μπορώ να το πω με απόλυτη σιγουριά).

Γυρίζοντας σπίτι αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τις θηλές μου και πονάω υπερβολικά (πραγματικά κλαίω) όταν θηλάζω αλλά και τις υπόλοιπες ώρες, οι οποίες είναι ελάχιστες. Αυτό βέβαια είχε ξεκινήσει απο το μαιευτήριο αλλά εκεί θήλαζα λιγότερη ώρα. Στο σπίτι ο μπέμπης θέλει να είναι όλη την ώρα στο στήθος και δεν είναι οτι παίζει, αλλά καταπίνει με μανία.

Εσας πονούσε τόσο πολύ ο θηλασμός; Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση; Βαζετε κάτι στις θηλές (εκτός απο Purelan);

Συγνώμη αν υπάρχει ανάλογο θέμα αλλά καταλαβαίνετε πως οι νέες μαμάδες δεν έχουν και πολύ χρόνο.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!

 

Μάλλον το μωρό δεν πιάνει καλά τη θηλή σου. Πρέπει να πιάνει με τα χείλη μεγάλο μέρος της θηλαίας άλω και να είναι γυρισμένα προς τα έξω. Είσαι σίγουρη ότι είναι σωστά τοποθετημένο; Ο πόνος πως είναι και που επικεντρώνεται; Μόνο στις θηλές;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα πρέπει να βάζεις κρέμα και μετά να αφήνεις το στηθος ακάλυπτο για να αναπνέει καλύτερα....ξερω οτι ειναι δύσκολο αλλα και εμενα ετσι μου ειχαν πει οι συμβουλοι.

 

υπομονη κοριτσακι το εχουμε περάσει όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

υπομονη κοριτσακι το εχουμε περάσει όλες μας!

 

Γιογκινάκι, εσύ σίγουρα το έχεις περάσει, γιατί είχε συγκεκριμένο πρόβλημα ο μικρούλης που πέρασε με το χρόνο. Κι εγώ το έχω περάσει, μόνο στη μικρή μου και όχι στα άλλα παιδιά, γιατί η μικρή είχε κοντό χαλινό και δεν έπιανε σωστά. Γενικά ο πόνος δεν είναι κάτι φυσιολογικό που συμβαίνει στην αρχή. Δείχνει συνήθως πως το μωρό δεν πιάνει καλά για κάποιον λόγο. Είτε δεν το τοποθετούμε σωστά ή, όπως στις δικές μας περιπτώσεις, υπάρχει κάτι στην ανατομία του που το εμποδίζει να πιάσει.

 

Sislou, δες λίγο αυτά που λέει η Πίπη, τσέκαρε αν πιάνει σωστά το μωρό σου, αν όχι να το βγάζεις και να το ξαναβάζεις σωστά. Δες λίγο κι αυτά τα βιντεάκια για τη σωστή τοποθέτηση

 

http://www.drjacknewman.com/video-clips.asp

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι αν το πρόβλημα συνεχίζεται, ρώτα τον παιδίατρο σου αν έχει κοντό χαλινό όπως λέει η Σοφούκα. Ή κάλεσε μια σύμβουλο θηλασμού να έρθει να σας δει από κοντά.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωρό σου!!

 

Ναι, μάλλον δεν πιάνει σωστά. Το πάθαινα κι εγώ στην αρχή. Βέβαια, είχα υποθέσει ότι μπορεί και να συμβαίνει και επειδή κάποιες φορές το μωρό ήταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο μαστό και αυτό προκαλούσε τον ερεθισμό. Ιδιαίτερα τις νύχτες που μέσα στη νύστα μας θηλάζουμε ξάπλα και μας παίρνει και ο ύπνος, πολλές φορές γινόταν το κακό. Εγώ θήλαζα ακομα και όταν πονούσα. Τις φορές που πονούσα πάρα πάρα πολύ, το άφηνα την ημέρα και θήλαζα μονο από το ένα (το καλό -όχι το πονεμένο) για να ξεκουραστεί λίγο. Συγχρόνως έβαζα βάμμα calendula (το οποίο κάποιες φορές ξεχνούσα και να ξεπλύνω.). Τσούζει, αλλά βοηθάει! Μετά από κάποιες ώρες όμως πρέπει οπωσδήποτε να θηλάσεις και από το πονεμένο στήθος γιατί μαζεύεται το γάλα και πετρώνει και μετά πονάει πολύ. Το έπαθα και αυτό και μετά θήλαζα κακήν-κακώς για να φύγει το γάλα. Ανακουφίζεσαι, και από κει και μετά το προσέχεις για να μην το ξαναπάθεις.

Μπορώ να σου πώ ότι μέχρι και τον 2ο μήνα είχαμε αυτά τα προβλήματα, κατά διαστήματα. Όπου να'ναι κλείνουμε τον 3ο και ευτυχώς πάμε καλά.

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Εδώ και 4 ημέρες είμαι κι εγώ μανούλα και το χαίρομαι πολύ. ο μπεμπούλης μου βγήκε θρεμμένος 4.150.

Κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα ξεκοκαλίσει τα θέματα που αφορούσαν το θηλασμό και είχα αποφασίσει να θηλάσω κι εγώ το παιδί μου αποκληστικά απο το μαιευτήριο, το οποίο και έγινε (αν και αυτό δεν μπορώ να το πω με απόλυτη σιγουριά).

Γυρίζοντας σπίτι αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τις θηλές μου και πονάω υπερβολικά (πραγματικά κλαίω) όταν θηλάζω αλλά και τις υπόλοιπες ώρες, οι οποίες είναι ελάχιστες. Αυτό βέβαια είχε ξεκινήσει απο το μαιευτήριο αλλά εκεί θήλαζα λιγότερη ώρα. Στο σπίτι ο μπέμπης θέλει να είναι όλη την ώρα στο στήθος και δεν είναι οτι παίζει, αλλά καταπίνει με μανία.

Εσας πονούσε τόσο πολύ ο θηλασμός; Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η κατάσταση; Βαζετε κάτι στις θηλές (εκτός απο Purelan);

Συγνώμη αν υπάρχει ανάλογο θέμα αλλά καταλαβαίνετε πως οι νέες μαμάδες δεν έχουν και πολύ χρόνο.

 

επειδη και εμενα ο μπεμπουλης μου γεννηθηκε 4080 θελω να σου πω πως και εγω περασα τα ίδια...το μωρό είναι μεγάλο και λαίμαργο δεν μπορει να χορτασει...μου είπανε και πρεπει να κανεις υπομονη μέχρι να έρθει το πολύ γαλα...μην τα παρατας?

Link to comment
Share on other sites

Sislou να σου ζήσει το μωράκι!

 

Διάβασε εδώ:

http://www.thilasmos.gr/topothetisi.htm

για οδηγίες τοποθέτησης του μωρού

 

και εδώ διάβασε αυτό το υπόμνημα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2020

Θα σου φανούν χρήσιμες οι εμπειρίες των άλλων μαμάδων, τόσο για τις στάσεις θηλασμού, όσο και για την επούλωση των θηλών.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Πάντως θέμα "πιασίματος" δεν είναι γιατί η μαία μου με είδε στο μαιευτήριο μα το θηλάζω, καθώς επίσης και οι άλλες μαίες.

Απο εχθές το βράδυ έχω και το πρόβλημα με το πέτρωμα του στήθους και προσπαθώ την ώρα που κοιμάται (λέμε τώρα!!) το μωρό να το βγάζω με το χέρι. Σήμερα περιμένω ενα θήλαστρο και ελπίζω να μη με πονάει και αυτό.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ έβαζα αλατόνερο και με βοήθησε πολύ μου το' χε συστήσει μια μαμα που θήλασε το γιο της 12 μήνες. Ορθά έκανα γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ καμία θηλάζουσα μαμα να το προτείνει στις πληγωμένες θηλές κάτι τέτοιο με τη προϋπόθεση φυσικά ότι τοποθετούμε σωστά το μωρό κατά το θηλασμό.

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ έβαζα αλατόνερο και με βοήθησε πολύ μου το' χε συστήσει μια μαμα που θήλασε το γιο της 12 μήνες. Ορθά έκανα γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ καμία θηλάζουσα μαμα να το προτείνει στις πληγωμένες θηλές κάτι τέτοιο με τη προϋπόθεση φυσικά ότι τοποθετούμε σωστά το μωρό κατά το θηλασμό.

και μόνο να σκεφτείς ότι θεωρείται βασανιστήριο να βάλεις αλάτι σε πληγή, μάλλον δεν έκανες καλά. Η πληγωμένη θηλή χρειάζεται γαλατάκι μαμάς, στέγνωμα στον αέρα, λανολίνη και κυκλοφορία στο σπίτι με το στήθος έξω, σαν αμαζόνα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ έβαζα αλατόνερο και με βοήθησε πολύ μου το' χε συστήσει μια μαμα που θήλασε το γιο της 12 μήνες. Ορθά έκανα γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ καμία θηλάζουσα μαμα να το προτείνει στις πληγωμένες θηλές κάτι τέτοιο με τη προϋπόθεση φυσικά ότι τοποθετούμε σωστά το μωρό κατά το θηλασμό.

 

Αν το αλατόνερο είχε αναλογίες όπως αυτές του φυσιολογικού ορού, τότε δεν πρέπει να υπήρχε πρόβλημα, είναι κάτι που συστήνεται. Μετά την πλύση με αλατισμένο νερό, ακολουθούμε και τα υπόλοιπα με επάλειψη γάλακτος κτλ που είπε η ντου.

Αλλά πέρα από αυτό, η δική σου εμπειρία τι λέει; Σε πονούσε; Σε βοήθησε; Νομίζω ότι αυτό έχει περισσότερη σημασία, γιατί συχνά τα "γιατροσόφια" είναι σωτήρια για κάποιους αλλά καταστροφικά για κάποιους άλλους.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Πάντως θέμα "πιασίματος" δεν είναι γιατί η μαία μου με είδε στο μαιευτήριο μα το θηλάζω, καθώς επίσης και οι άλλες μαίες.

Απο εχθές το βράδυ έχω και το πρόβλημα με το πέτρωμα του στήθους και προσπαθώ την ώρα που κοιμάται (λέμε τώρα!!) το μωρό να το βγάζω με το χέρι. Σήμερα περιμένω ενα θήλαστρο και ελπίζω να μη με πονάει και αυτό.

 

Λόγω της δικής μου εμπειρίας στο μαιευτήριο (6-7 μαίες, όπου κάθε μια έλεγε διαφορετικά πράγματα) θα έλεγα να μελετήσεις αυτά που είπαν τα κορίτσια έτσι κι αλλιώς. Ακόμη κι εμείς που θηλάζουμε τόσο καιρό, καμιά φορά ξεχνάμε πράγματα που μας είναι χρήσιμα ή απαραίτητα και τα ξαναθυμόμαστε διαβάζοντας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως λόγω υπερβολικού πόνου χρησδιμοποίησα ψευδοθηλές. Στην κόρη μου δεν ήξερα, την έβαλα και στο στήθος πρώτη φορά 10 ημερών και μπορεί το μωρό να μην έπιανε σωστά. Ακόμα και με ψευδοθηλή έκλαιγα όταν θήλαζα. Φυσικά μετά από κάθε θηλασμό έβαζα μια σταγόνα γαλατάκι επάνω, το άφηνα να στεγνώσει και μετά έβαζα purelan. Στο γιο μου δοκίμασα μαζί με τη μαία μου να τον βάλω στο στήθος από την πρώτη μέρα χωρίς θηλή. Θηλάσαμε 1 μέρα και μετά πονούσα τόσο, που πήρα πάλι ψευδοθηλές...Α, να πω ότι μάλλον έχω κάποια ευαισθησία στη θηλή, γιατί την κόρη μου δοκίμασα να τη θηλάσω χωρίς ψευδοθηλή όταν ήταν πια 7 μηνών και δεν ένιωθα πόνο στο στήθος, αλλά πόνεσα πάλι πολύ και δεν το ξαναδοκίμασα.

.png .png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...