Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο για Βάπτιση ?


jtse

Recommended Posts

Είμαστε 3 ζευγάρια κολλητοί φίλοι από το σχολείο. Την Κυριακή το ένα ζευγάρι βαπτίζει τον γιό τους και θα ήθελα να μου πείτε ιδέες για δωράκι.

 

Να σημειώσω ότι δεν χρειάζονται έπιπλα ή αξεσουάρ για το μωρό (π.χ στράτα, παρκοκρέββατο κλπ) είναι και ο μπέμπης λίγο μπουλούκος καί κάποια πράγματα τα απαγόρευσε ο γιατρός (π.χ στράτα). Σκέφτηκα για κανα ποδηλατάκι αλλά είναι καπαρωμένο. Τώρα σκέφτομαι για καμιά πισινούλα είτε για νερό είτε για μπάλες αλλά και πάλι προβληματίζομαι. Ρώτησα και την φίλη μου και μαμά του μπέμπη και δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια απάντηση. Θεωρώ ότι ρουχαλάκια θα πάνε οι περισσότεροι που δεν είναι και κολλητοί.

 

Please help αν μπορείτε με τις ευφάνταστες πάντα ιδέες σας.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα

μηπως ειναι καλυτερα να δωσετε ενα φακελακι με το ποσο που θα δινατε για δωρο,ειδικα αν το κανονισετε και με το αλλο ζευγαρι θα ειναι αρκετα καλο δωρο.....για να του παρουν οτι χρειαζεται?επειδη ηδη θα εχει αρκετα δωρακια απο την γεννα μπορει να μην χρειαζεται κατι ακομη..γνωμη μου παντα.

εναλλακτικα:

αλλη μια ιδεα ειναι να του παρετε φουσκωτο απο jumbo με μπαλιτσες (περιπου 50ε)ή κουνια που κρεμεται απο καποιο σημειο και ειναι μεχρι 40 κιλα μωρο(στην αρχη ειναι καρεκλακι μετα αφαιρεις καποιο σημειο και μετα μενει μονο το καθισματακι σκετο,,,,,,,,το περιεγραψα καλα?αυτο κανει 30 ευρω αλλα εχει κουνια και με 20 ευρω.επισης 20 ευρω εχει πλαστικη τραμπαλα και μπορει να κανει και μονο του και με αλλο παιδακι.

αυτα προς το παρον,αν μου ερθει κατι αλλο θα επανελθω

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον ειμαι και εγω καλεσμενη σε βαφτιση το Σαββατο καλης φιλης

θα της παρω σεν τονια μπομπ σφουγγαρακι πορτοκαλι ασορτι σκεπασμα ρεββατιου, που ειναι σαν λεπτο παπλωμα καπιτονε και ασορτι παπλωματοθηκη ολα για μονο κρεββατι

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ειμαι και εγω καλεσμενη σε βαφτιση το Σαββατο καλης φιλης

θα της παρω σεντονια μπομπ σφουγγαρακι πορτοκαλι ασορτι σκεπασμα ρεββατιου, που ειναι σαν λεπτο παπλωμα καπιτονε και ασορτι παπλωματοθηκη ολα για μονο κρεββατι

 

πολύ ωραία η επιλογή σου

Link to comment
Share on other sites

ένα πολύ όμορφο και χρήσιμο δωράκι που δεχτηκα στη βάφτιση του μικρού μου

ήταν ένα πορσελάνινο παιδικό σετ φαγητού με πιατάκι, μπολάκι και κούπα ασορτί από την Παρουσίαση!

και κάποιος άλλος μου έφερε επάργυρα παιδικά μαχαιροπίρουνα με τον winnie και την παρέα του από τον Ζούλοβιτς!

 

αναφέρω τις εταιρείες μην τυχών σε ενδιαφέρει να ρίξεις μιά ματιά!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 3 ζευγάρια κολλητοί φίλοι από το σχολείο. Την Κυριακή το ένα ζευγάρι βαπτίζει τον γιό τους και θα ήθελα να μου πείτε ιδέες για δωράκι.

 

Να σημειώσω ότι δεν χρειάζονται έπιπλα ή αξεσουάρ για το μωρό (π.χ στράτα, παρκοκρέββατο κλπ) είναι και ο μπέμπης λίγο μπουλούκος καί κάποια πράγματα τα απαγόρευσε ο γιατρός (π.χ στράτα). Σκέφτηκα για κανα ποδηλατάκι αλλά είναι καπαρωμένο. Τώρα σκέφτομαι για καμιά πισινούλα είτε για νερό είτε για μπάλες αλλά και πάλι προβληματίζομαι. Ρώτησα και την φίλη μου και μαμά του μπέμπη και δεν μπορούσε να μου δώσει κάποια απάντηση. Θεωρώ ότι ρουχαλάκια θα πάνε οι περισσότεροι που δεν είναι και κολλητοί.

 

Please help αν μπορείτε με τις ευφάνταστες πάντα ιδέες σας.

 

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να σου γράψω την ιδέα μου,μη θεωρηθώ ψώνιο(και δεν είμαι κιολας)αλλα θα σου την πώ.

Η Στέλλα Καπεζάνου(η πρώην μοντέλα) ασχολείται με τη ζωγραφική παιδικών πινάκων.Μιλάμε για απίστευτες ζωγραφιές που τις εμπνέεται η ίδια(μπορείς να τις δείς στο Ίντερνετ).Είναι ιδανικό δώρο κατά τη γνώμη μου,δώρο που μένει,αξίζει και πολύ πρωτότυπο.Για εμένα που τρελαίνομαι για ζωγραφική θα ήταν μοναδικό δώρο,τοποθετημένο στο παιδικό δωμάτιο.Επειδή θα κάνω λίγες μπουμπουνιέρες για τη βάφτιση σκέφτομαι να έπικοινωνήσω μαζί της να μου κάνει προσφορά για καμιά 25 πορτρετάκια του μικρού με έντονα χρώματα.

 

Έχει ιστοσελίδα στο Ίντερνετ,αν θέλεις τη βρίσκεις αλλιώς μου λές να σου τη στείλω.Την άκουσα στη Μενεγάκη να λέει οτι οι μικροί πίνακες κοστίζουν περίπου 20ε!!Πολύ καλή τιμή,νομίζω.Γιατί να πάρεις ένα συνολάκι,να το ακριβοπληρώσεις και να μην το φορέσει το παιδάκι ποτέ;;Είσαι και φίλη,καλύτερα να κάνεις δώρο με συναισθηματική αξία και προσωπικότητα..Εγώ όποια γεννήσει ή όποιο μικρό έχει γεννέθλια απο εδώ και στο εξής ,πίνακα θα πηγαίνω,πάντως...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να σου γράψω την ιδέα μου,μη θεωρηθώ ψώνιο(και δεν είμαι κιολας)αλλα θα σου την πώ.

Η Στέλλα Καπεζάνου(η πρώην μοντέλα) ασχολείται με τη ζωγραφική παιδικών πινάκων.Μιλάμε για απίστευτες ζωγραφιές που τις εμπνέεται η ίδια(μπορείς να τις δείς στο Ίντερνετ).Είναι ιδανικό δώρο κατά τη γνώμη μου,δώρο που μένει,αξίζει και πολύ πρωτότυπο.Για εμένα που τρελαίνομαι για ζωγραφική θα ήταν μοναδικό δώρο,τοποθετημένο στο παιδικό δωμάτιο.Επειδή θα κάνω λίγες μπουμπουνιέρες για τη βάφτιση σκέφτομαι να έπικοινωνήσω μαζί της να μου κάνει προσφορά για καμιά 25 πορτρετάκια του μικρού με έντονα χρώματα.

 

Έχει ιστοσελίδα στο Ίντερνετ,αν θέλεις τη βρίσκεις αλλιώς μου λές να σου τη στείλω.Την άκουσα στη Μενεγάκη να λέει οτι οι μικροί πίνακες κοστίζουν περίπου 20ε!!Πολύ καλή τιμή,νομίζω.Γιατί να πάρεις ένα συνολάκι,να το ακριβοπληρώσεις και να μην το φορέσει το παιδάκι ποτέ;;Είσαι και φίλη,καλύτερα να κάνεις δώρο με συναισθηματική αξία και προσωπικότητα..Εγώ όποια γεννήσει ή όποιο μικρό έχει γεννέθλια απο εδώ και στο εξής ,πίνακα θα πηγαίνω,πάντως...

 

 

θέλω το site !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω πως δεν είναι κακό να το δώσουμε δημόσια!

http://www.spoilyourbaby.gr/

 

αυτό δεν είναι;

 

Aυτό.

Τί είστε εσείς ,ωρέ κορίτσια;;Δεν σας προλαβαίνω...

Εχει όμορφα πραγματάκια.'Εχει ταλέντο,πιστεύω.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

τι λες για ενα γιογιο αυτα που ειναι σαν κανονικη λεκανη και παιζουν και μουσικη οταν εχουν περιεχομενο!

σιγουρα δεν θα εχει κατι τετοιο και θα το βρει μπροστα του σε λιγο που θα πρεπει να το χρησιμοποιησει.

το βλεπω σε μενα που σε λιγο θα βαπτισουμε τον μικρο και θελω να μου φερουν πρακτικα πραγματα και οχι να με γεμισουν ρουχαλακια που και παλι πρακτικα ειναι αλλα...να παρουμε και κατι αλλο πια!!

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

να σου πώ από προσωπική πείρα, προτίμησε κάτι για μεγαλύτερο παιδί κι όχι για βρέφος. Θα τους πάνε τόσα πολλά στη βάφτιση που θα βαρεθεί να αλλάζει και δεν θα ξέρει τι να τα κάνει. Εγώ ευχαριστήθηκα πολύ το δώρο της θειας μου - πάπλωμα με τον Μικυ για μονό κρεβάτι. Επίσης κουβέρτα για μονό κρεβάτι, σεντόνια και τέτοια.. Άλλο πολυ ωραίο που ο μικρός τουλάχιστον το ευχαριστήθηκε, είναι ένα σπιτάκι για το μπαλκόνι μας..αλλα είναι ακριβό (200 ευρώ περίπου) δεν ξέρω πόσα διαθέτεις..

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πω και εγώ τις ιδεές μου??

 

Ένα καλό album για φωτογραφίες, με ασημένιες λεπτομέρειες και αρκουδάκι ζωγραφιστά, με ια ασορτί κορνίζα για την πρώτη του φωτογραφία της γέννησης, ή την ωαριότερη της βάφτισης, και ένα λεύκωμα!!!

 

Κάτι τέτοια μου φέρανε στον μπέμπη τις προάλλες και το καταχάρηκα!

Link to comment
Share on other sites

leni μου και γω χαρηκα οταν μου φαιρανε τα πρωτα.. οταν πρωτογεννηθηκε το μωρο..

Μετα απο τη βαφτιση ομως μαζεψα 8 κορνιζες και 12 :( τετοια αλμπουμ..

Εχω κρατησει καποια, και εδωσα στη μανα μου στηνθεια μου, στην αδελφη μου σε ολο μου το σοι.. Ειναι σχετικα οικονομικα και τα προτιμουν ειδικα αυτοι που δεν γνωριζουν καλα το μωρο.

Η ιδεα του πινακα δεν με πολυτρελενει κιολας.. Νομιζω οτι εφοσον εισαστε κολλητοι η λυση "φακελακι" ειναι η καλυτερη. Και για να μην το δωσεις ετσι ξερο, παρε ενα ωραιο παιχνιδακι και μια ομορφη καρτουλα και μεσα στον φακελο της καρτας βαλε και τα λεφτα.. Απλα μην το πας στην εκκλησια γιατι χανονται διαφορα εκει.

Και το ποσον δεν εχει σημασια.. φασουλι το φασουλι γεμιζει το σακουλι.:lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μια βαλιτσα ειναι πολυ καλη ιδεα και χρησιμη

(π.χ. http://valitsa.gr/commerce/product_info.php?products_id=273 http://valitsa.gr/commerce/index.php?cPath=36 )

Στα γενεθλια της ανηψιας μου της εκανα δωρο μια και ξετρελαθηκε

Πηγαν μαλιστα ταξιδι και την πηρε μαζι της και ολοι κοιταζαν στο αεροδρομιο την μικρη με τη βαλιτσα

4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα χρήματα.

Αν δώσουν και άλλοι χρήματα, θα μαζέψει ένα ποσό και θα μπορέσει να πάρει κάτι πραγματικά χρήσιμο στο παιδάκι.

Εμένα πάντως όταν πολύ κοντινοί με ρωτάνε αν θέλω ρουχαλάκι ή κάτι άλλο, τους λέω ότι θα προτιμούσα αυτά τα 20 ευρώ που θα έδιναν να μου τα έδιναν σε χρήματα ώστε να μαζέψω ένα ποσό και να πάρω στο μωρό κάτι πραγματικά χρήσιμο και όχι 15 φουστανάκια και φουστάκια. Και πάλι, αυτό το λέω μόνο σε πάρα πολύ κοντινούς. Ηδη, 3 άτομα το είπαν από μόνοι τους ότι θα μου δώσουν χρήματα για να πάρω κάτι που θέλω εγώ στο μωρό.

.png
Link to comment
Share on other sites

Μπουρνουζι για μεγάλο παιδάκι δηλ. νο4. Εμένα ένα τέτοιο μου έφερε μια θεία του άντρα μου και όταν ξαφνικά ο μικρός δεν χωραγε στις πετσετες το βρηκα έτοιμο και το φοραει ακόμα και τώρα με την ζωνίτσα του μετά το μπάνιο. Εχει αυτιά γαιδάρου και ουρά και είναι τέλειο! Δεν είναι απλό, αλλά ζουζουνιστικο!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν ξερω για εσας εκει πανω αλλα εμειςεδω κατω δινουμε συνηθως φακελακια σε βαπτιση και γαμο.αντε καποιος πολυ " :???:" να παρει μια κορνιζα η ενα σετ ρουχα!

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα!

 

Από τα καλύτερα δώρα που μας πήραν ήταν:

βαλίτσα hello kitty

βαρκούλα για τη θάλασσα

πετσέτα poncho για τη θάλασσα

σετ φαγητού πορσελάνη

κορνίζα πολλών θέσεων με την ανάπτυξη του παιδιού 1-12 μηνών (Baby art 1st year kit natural)

παρκοκρέβατο

χρήματα φυσικά!!!!

σεντόνια για μονό κρεβάτι

πάπλωμα για μονό κρεβάτι

μαγιό

γιλέκο σωσίβιο

θερμό φαγητού

τσάντα θαλάσσης για τη μικρή (paul frank)

ωραία ιδέα είναι κ το κάθισμα φαγητού φορητό που μπορείς να βρεις απο 20€-50€ ανάλογα πόσα θες να δώσεις.

γιογιό..

άλμπουμ φωτογραφιών

 

τα πιο αχρηστα

ρούχα γιατί δεν είχαν υπολογίσει σωστά την ηλικία με αποτέλεσμα να τρέχω να αλλάζω ή γιατί δε μου άρεσαν

κοσμήματα σιγά μην τα βάλει όλα αυτά το μωρό... μόνο το μονόγραμμά της αν θα βάλει.

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά μου φαίνεται απίστευτο να βαφτίζω το παιδί μου και να ζητάω λεφτά απο τους καλεσμένους όπως διάβασα πιο πάνω ,η βάπτιση όπως και ο γαμος είναι μυστήρια ευλογημένα και όχι τρόπος για να ενισχυθούμε οικονομικά.Το δώρο είναι συμβολικό,μας τιμά με την παρουσια του ο καλεσμένος και μας χαρίζει κάτι συμβολικό για να θυμόμστε οτι ήρθε.Πως μπορούμε λοιπόν να χαρακτηρίζουμε "άχρηστα" τα δώρα που μας κάνουν?? ή να ζητάμε χρηματα?? Έχουμε χάσει την ουσία και ψειρίζουμε το περιτύλιγμα τελικά.Κρίμα!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Αντιγόνη!!Και στο γάμο και στην βάφτιση χάρηκα και ένιωσα χαρούμενη για κάθε δώρο..Ο άλλος βάζει κάτι από τον εαυτό του παίρνοντας ένα δώρο...Δεν άλλαξα κανένα(γενικά δεν είμαι της αλλαγής μόνοι σε μέγεθος αν χρειαστεί!!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...