Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια βαφτίζουμε τη μπουμπού μας στις 12/10 και αν και σκεφτόμουν να κάνω γλυκό κουταλιού για γλυκάκι τώρα άλλαξα γνώμη γιατί μάλλον δε θα προλάβω και σκέφτομαι να βγάλω καλάθι με ζαχαρωτά. Ξέρει καμιά από που μπορώ να πάρω ζαχαρωτά (αλλά θα θέλω διάφορα κι απ τα μεγάλα τα πολύχρωμα).

 

Η ιδέα με τον παγωτατζή και το καροτσάκι είναι τέλεια αλλά ίσως είναι πολύ καλοκαιρινή για τη βάφτισή μας που θα γίνει Οκτώβριο.. :(

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά από που μπορώ να πάρω ζαχαρωτά (αλλά θα θέλω διάφορα κι απ τα μεγάλα τα πολύχρωμα).

 

ισως να βρεις στην αγορα στο Καπανι

επισης υπαρχει μια εταιρια που λεγεται Μακεδονικα ζαχαρωδη , θα ρωτησω τον ανδρα μου που εχει εναν φιλο που δουλευει εκει και θα σου γραψω το απογευμα

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

αχ σ' ευχαριστώ! αν μπορέσεις να μου πεις θα με βοηθήσεις πολύ γιατί μου 'χουν πέσει όλα μαζί και έχω πελαγώσει λιγάκι :oops:

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

daphni να λάβεις υπόψειν οτι τα ζελεδάκια και τα μασμέλος αν δεν είναι συσκευασμένα ξερένονται . Μπορείς αν θές να τα βάλεις #μεριδούλες# σε σακουλάκι ή διαφανή μεμβράνη και να τα στολίσεις

ρώτησα το άνδρα μου και μου είπε οτι μπορείς να πάς σε μαγαζιά με καραμέλες ή στο μακρο και να παρεις μεγάλες συσκευασιες , τα μακεδονικά ζαχαρώδη ειναι λέει μακριά και δεν αξίζει να πάς μεχρι εκεί .

Εγω βαφτίζω τον Χαρουλη μου στις 14/09 και έκανα βαζάκια με γλυκό κεράσι απο το ζαχαροπλαστείο Ξάιδος (είμαστε και γείτονες) αλλα η ιδέα με τα ζαχαρωτά είναι πολύ καλή και μάλλον θα την εφαρμόσω και εγώ για τους μικρούς μας καλεσμένους.

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα δε ξέρω τελικά τι να κάνω. Πήγα σε ένα μαγαζί στη Βαλαωρίτου και είχε τα συσκευασμένα 'σουβλάκια' μαρσμέλοους 2 ευρώ.! που μου φαίνονται πολλά γιατί θέλω καμιά 250 γλυκάκια.. η νονά μου λέει να βάλω τα ζαχαρωτά χύμα αλλά δεν είχα σκεφτεί αυτό που μου έγραψες ότι ξεραίνονται. Εκεί που πήγα είχε το κιλό τα μαρσμέλοους 15 ευρώ και προσπαθώ να σκεφτώ αν με συμφέρει να πάρω και να κάνω μόνη μου μικρές συσκευασίες των 3-4 ζαχαρωτών.. Μήπως να ξαναγυρίσω στην ιδέα του γλυκού του κουταλιού.. πιο φτηνό θα μου βγεί..

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ρωτησε σε κανενα ζαχαροπλαστείο ποσο κανουν τα βαζακια και δες τι σε συμφέρει , παντως τα σουβλακια μασμέλος ηταν παρα πολυ ακριβά !!!

Εμενα δεν μου είπε ακομα ποσο θα μου τα αφήσει γιατι λεει δικοι μας είστε θα σας κανουμε καλύτερη τιμή , να σου πώ κανενα διευρο θα μου τα αφήσει , ελπίζω οχι παραπάνω γιατι θα πάθω σοκ

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

Δαφνη δεν μου είπε ακομα τιμή , ο ανδρας μου πριν απο λίγο μου είπε να την ξαναπαρω τηλεφωνο για να ξέρουμε και εμεις να κανονισουμε την πορία μας.

Οπως σου είπα και πριν ελπίζω να μου κάνει καλύτερη τιμή

Πάντως στο μαγαζί που έκλεισα μπομπονιέρες μου είπε η κοπελία οτι μπορουσα να παραγγείλω απο εκει με 2 ευρώ το ένα,σε μια σελίδα που είχα δει μεσα στο forum που αφορά την βάπτιση κοστιζε 1,7 ευρώ το ένα αλλα έπρεπε να τα παραγγείλεις απο την Αθήνα.

Απο πού πήρες τα βαφτιστικά σου?

Εγω τη πήρα απο "το σπιτάκι" που είναι στα Κωνσταντινουπολίτικα είναι εκεί κοντά η δουλεία του άνδρα μου και ξέρει το παλικάρι που το έχει.

Μας έκανε αρκατά καλή τιμή , το κουστουμάκι της λαπέν,λαδόπανα και λαμπάδα 450γιούρος....

θα μας στολίσει και την κολυμπίθρα , αυτό φυσικά οσο και αν ακούγετε χαζό στην βάφτηση του Νικόλα που τη στόλισα με γυψοφίλη μου κόστησε 60 ευρώ τα οποια μου φάνηκανε παρα πολλα.

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έχουμε πάρει μόνο το φορεματάκι απο τα λαπέν και πρέπει να πάρουμε και όλα τα υπόλοιπα (παπουτσάκια, καπελάκι κλπ.) Τη λαμπάδα η νονά θα την κάνει αλλού. Εγώ αγχώθηκα τώρα με τις μπομπονιέρες και το γλυκάκι.. :(

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανγχώνεσαι έχεις αρκετο χρονο.

Να φανταστείς σταυρό και φωτογράφο θα κλείσω αυτη την εβδομάδα.

Χθες πήγα και πήρα ρούχα και παπούτσια για μένα, στα παιδιά είχα πάρει στις εκπτώσεις απο τη mini raxavski της disney και ο άνδρας μου δεν θελει κοστούμι πήρε και αυτος με τις εκπτώσεις λινο πουκάμισο και παντελόνι, εγω είχα αντίρηση αλλα αφου θελει ας τα βάλει άλλωστε η βάφτιση θα γίνει στης εντεκα το πρωί.

προσπαθώ και ελπίζω να τα καταφέρνω να είμαι καλή μαμά

ΝΙΚΟΛΑΣ 13/01/2006

ΧΑΡΗΣ 21/10/2007

Link to comment
Share on other sites

Απορία 1η: πού είναι η οδός Μόργκεντάου; Ψάχνω για το Άτλας Πακέτο.

Απορία 2η: Έχει πάει καμιά σας; Πώς είναι η εξυπηρέτηση; Θέλουν ΑΦΜ επαγγελματικό; Ο πεθερός μου είναι καφετζής, λέτε να πιάνεται το δικό του ΑΦΜ;

Link to comment
Share on other sites

βαφτισα τον μικρο μου πριν 2βδομαδες,τα ρουχακια ειναι guy laroche,

με ολα τα σχετικα(λαμπαδα,παπουτσια,λαδοπανα,τσαντα κλπ) βγηκε στην κουμπαρα μου 420ευρω.Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω κατι μονη μου

για γλυκο γιατι μου εβγαινε ακριβο,πηρα προφιτερολ 0,80λεπτα.Πηρα επισης πολυ ωραιες μπομπονιερες κουπες μονο 1ευρω.Αν χρειαζεσται κατι

ρωτηστε με.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

εμεις εχουμε βαφτιση 19/10

αντι για γλυκακι σκεφτομαι μπισκοτολουκουμο (εχει ο αγαπητος αλλα και τα μαγαζια με βιολογικα προϊοντα)

μπουμπουνιερες δε θα κανω, απο το make a wish θα δωσω τον αντιστοιχο ενημερωτιικο παπυρο (ακουσα ηδη ασχημα σχολια που δεν αντιλαμβανομαι γιατι... αλλά ξύδι! τα χρηματα θα πανε σε παιδακια! τι θα πει "α δε θα εχεις μπομπονιερα στη βαπτιση του παιδιου σου????")

κειτερινγκ εξω απο την εκκλησια (200-230 ατομα)

παιχνιδακια για τα παιδακια απ τα τζαμπο

αυταααα

ευτυχως δε θελουν στολισμους στην εκκλησια (καλυτερα για μας) και εχει ωραιο κηπακο για το κειτερινγκ

ειναι ηεκκλησια αγ. παντελεημωνος στην ιασονιδου

το μονο που με προβληματιζει ειναι ο καιρος... μακαρι να μην βρεχει η φυσαει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

kerasaki1 η οδος Μοργκενταου ειναι η καθετη οδος που ειναι διπλα στην κλινικη Γαληνος στη Μητροπολεως.Στο Ατλας Πακετο δεν εχουν και τρελα υπεροχη εξυπηρετηση και μπορεις να ψωνισεις και χωρις ΑΦΜ σε λιανικη απλα θα σου κανουν καλυτερη τιμη αν αγορασεις ποσοτητα.Τωρα βεβαια δεν ξερω τι ΑΦΜ μπορουν να δεχτουν (πχ καφενειο που λες).

 

myangel μπισκοτολουκουμο εχει ετοιμο σε σακουλακι και το ΕΝ ΚΑΡΠΩ (Βασ.Ηρακλειου και Παυλου Μελα).Ειναι ομως λιγο τσιμπημενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βαφτισα τον μικρο μου πριν 2βδομαδες,τα ρουχακια ειναι guy laroche,

με ολα τα σχετικα(λαμπαδα,παπουτσια,λαδοπανα,τσαντα κλπ) βγηκε στην κουμπαρα μου 420ευρω.Δεν μπηκα στην διαδικασια να κανω κατι μονη μου

για γλυκο γιατι μου εβγαινε ακριβο,πηρα προφιτερολ 0,80λεπτα.Πηρα επισης πολυ ωραιες μπομπονιερες κουπες μονο 1ευρω.Αν χρειαζεσται κατι

ρωτηστε με.

 

 

Καλοφώτιστο το παιδάκι σου!!

Απο που πήρες προφιτερολ 0,80λεπτα??

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο την Ν.Μηχανιωνα εχει κ τα κλασσικα παστακια με 0,70λεπτα.

Τα ειχε μεσα σε κουτια DISNEY,παρα πολυ ωραιο!!

Αν ενδιαφερεσαι να σου στειλω το τηλ.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

λοιπόν μετά τη σημερινή ΚΡΥΑ ημέρα, άρχισα να έχω δεύτερες σκέψεις για το catering έξω από την εκκλησία στις 19 Οκτώβρη...

Οπότε ζητώ τα φώτα όσων έχουν ήδη κάνει βάφτιση και τη γνώμη των υπολοίπων!

τι να κάνω?

θα έχουμε αρκετό κόσμο, περίπου 200 υπολογίζω να είναι εκεί...

αν κάνω φαγητό, θα πρέπει να περιοριστεί αρκετά ο αριθμός, αλλά δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 80-90 άτομα

η βάφτιση γίνεται στο κέντρο, 19 Οκτ, 12.00

να ψάξω για μαγαζί? αν ναι, που? πόσο τελικά σας "βγήκε το μαλλί??" η να το ρισκαρω και να προχωρηδω με το κειτερινγκ???

ΒΟΗΗΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το μπισκοτολούκουμο είναι πολύ ωραία ιδέα!

Γευστικό και πρωτότυπο!

 

arma το Άτλας Πακέτο είναι από τη Μητρόπολη προς την παραλία?

Μπορώ να πάω να πάρω απλώς ιδέες ή πρέπει να έχω αποφασίσει τι θέλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΒΑΠΤΙΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΠΡΩΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΗΓΑ ΕΙΔΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΟΥΤΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΚΕΤΑ ΛΑΔΟΠΑΝΑ ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ???????????

ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ????????????? ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΥΛΙΚΑ????

ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΙ

ΡΟΥΧΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

aglo1 εχεις δικιο τα σετ απο λαδοπανα κ εσωρουχα ειναι ολιγον τι τραγικα!εγω πολυ ωραια βρηκα προς το παρον στα λαπεν κ στα αλουετ,αλλα ολα τα βαφτιστικαδικα εχουν μερικα ωραια,πιο κιμπαρικα γυρω στα 100 με 110 ευρω.Μπορεις αν θελεις να αγορασεις ενα ωραιο σετ πετσετες,μια μεγαλη κ μια μικρη κ να ψαξεις μετα για καποιο σετ εσωρουχακι που θα σε βολεψει.Βεβαια δεν θα ειναι τοσο απορροφητικο αλλα..Για να στολισεις την λαμπαδα μπορεις να πας μεσα στην Στοα Καρασο κ να βρεις τα παντα,αλλα εξαρταται κ απο το πως θες να την στολισεις..με λουλουδια?τουλια ή γαζες?με αντικειμενα κ παιχνιδια που να κρεμονται απο κορδελες θα ηταν μια τελεια ιδεα!!Πολυ ωραια ρουχα εχει κ στα χοντος στην Απολλωνια πολιτεια,εγω εκει λεω να παω για ρουχα για τον μπεμπαρο,γιατι εχει τρομερη ποικιλια κ επειδη τα ρουχα δεν βαφτιζονται βαφτιστικα πολλες φορες εχουν καλυτερη τιμη κ θα τα ξαναφορεσει το παιδι,δεν ειναι κ τοσο στημενα..

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΩΡΑΙΟ ΣΕΤ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΛΕΥΚΟ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ {700GR] ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ.

ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΩ.

ΛΑΜΠΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ 1 ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΡΑΣΙΛ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΡΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ.

Η ΜΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε που σκεφτεσαι τον κοσμο!!!Αν δεν εχει προβλημα η μαμα,ολοι οι αλλοι περισσευουν!Δωσε της να καταλαβει οτι δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας ή χρηματων αλλα πρακτικοτητας.Ασε που τα λαδοπανα,τις πετσετες ποιος τις βλεπει εκτος απο το μωρο,τους γονεις κ τον φωτογραφο..κανενας.Δεν ξερω ποτε βαφτιζεις αλλα σκεψου οτι απο την πρωτη βδομαδα του Ιουλη εχουμε κ εκπτωσεις που συμφερουν παρα πολυ.Εγω τοτε θα παω να ψωνισω το ρουχο του μπεμπη,κ αυτα που θα φοραει στην εκκλησια οσο εμεις θα παντρευομαστε.Η λαμπαδα κοιτα να ειναι ομορφη κ προσεγμενη που θα φαινεται κ θα την εχουν κ στις φωτο κ ολα σουπερ!!Δεν υπαρχει κανενα πρεπει σε αυτα,μονο το τι μπορει κ θελει ο καθενας!ελπιζω να βοηθησα λιγο!!Α..πολυ ωραια παιχνιδια για την λαμπαδα εχει η ανεμη στην απολλωνιος πολιτεια,ξυλινα με χρωματα καταπληκτικα,η λιλιπουπολη στην τσιμισκη πριν την ναυαρινου κ ενα αλλο στην ναυαρινου,κατεβαινοντας την στα αριστερα,λιγο μετα τα κρεπαδικα!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...