Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση


Recommended Posts

Εγώ είχα μια κύστη στην ωοθήκη 7,5 εκ (σαν μια μικρή μπάλα ποδοσφαίρου, έτσι μου είχε πει ο γιατρός). Εγώ ήθελα να την βγάλω σαν τρελή αλλά εκείνος ήταν αρνητικός. Μου έδωσε αντισυλληπτικά, η κύστη μικρυνε στα 3 εκ, διέγνωσε πιθανή σοκολατοειδής ενδομητρίωση αλλά μου είπε ότι αν θέλω να κάνω παιδί να αρχίσω τις προσπάθειες. Εκοψα τα χάπια και στον έναν μήνα έμεινα έγκυος (και με χάλια σαλπιγγογραφία). Μετά την γέννα η κύστη μου εξαφανίστηκε!

Λοιπόν, τι θα κάνεις εσύ. Η κύστη σου είναι ήδη πολύ μικρή, ξεκίνα τις προσπάθειες αφού κάνεις μια σαλπιγγογραφία (βοηθάει να ανοίξουν οι δίοδοι και καθαρίζει με απλά λόγια) και ταυτόχρονα παρακολουθείς και την εξέλιξή της.

Οπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω το ίδιο είχε πει και ο γιατρός μου '' η καλύτερη θεραπεία για μία κύστη είναι η εγκυμοσύνη''.

Η επέμβαση δεν είναι ορθή, καταρχήν σου καταστρέφει την ωοθήκη και εκτός αυτού μπορεί να βρεθούν και άλλα ευρήματα που να χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης, πχ μικρές εστίες που δεν φαίνεται με τον υπέρηχο. Οπότε δεν το ρισκάρεις.

Ξεαγχώσου, κάντε τις προσπάθειές σας, οι γιατροί λεφτά θέλουν να βγάλουν και προτείνουν κατευθείαν λαπαροσκόπηση χωρίς να νοιάζονται για το δικό σου μέλλον.

Και όπως βλέπεις η ενδομητρίωση δεν δημιουργεί υπογονιμοτητα, δεν είναι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας υπερ-ευχαριστώ καλά μου κορίτσια! Πάνω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί μας έπεσαν πολλά, άνεργος ο σύζυγος, μετά η ενδομητρίωση, με πήρε απο κάτω....

 

και χαίρομαι να ακουω για γυναίκες που μείνανε έγκυες με την ενδομητρίωση- μου'ρχεται να εκτυπώσω τη σελίδα να την τρίψω στα μούτρα του γιατρού #1 που με πανικόβαλλε!

 

προς το παρόν θα συνεχίσω άλλο ένα κουτάκι yasmin και στον επόμενο υπέρηχο θα πάω να δώ τι γινεται με την κύστη και θα πράξω ανάλογα. Θα πάρω και άλλη άποψη αν χρειαστεί.

 

Μου φαίνεται βάρβαρο το πόσο εύκολα κόντεψε να μου κλείσει επιτόπου χειρουργείο ο #1 γιατρός! μου είπε κιόλας να το κανονίσω το πολύ τον Ιούλιο γιατί ειχε ενα συνέδριο τον Αύγουστο!!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερ-ευχαριστώ καλά μου κορίτσια! Πάνω που είχα αρχίσει να απογοητεύομαι γιατί μας έπεσαν πολλά, άνεργος ο σύζυγος, μετά η ενδομητρίωση, με πήρε απο κάτω....

 

και χαίρομαι να ακουω για γυναίκες που μείνανε έγκυες με την ενδομητρίωση- μου'ρχεται να εκτυπώσω τη σελίδα να την τρίψω στα μούτρα του γιατρού #1 που με πανικόβαλλε!

 

προς το παρόν θα συνεχίσω άλλο ένα κουτάκι yasmin και στον επόμενο υπέρηχο θα πάω να δώ τι γινεται με την κύστη και θα πράξω ανάλογα. Θα πάρω και άλλη άποψη αν χρειαστεί.

 

Μου φαίνεται βάρβαρο το πόσο εύκολα κόντεψε να μου κλείσει επιτόπου χειρουργείο ο #1 γιατρός! μου είπε κιόλας να το κανονίσω το πολύ τον Ιούλιο γιατί ειχε ενα συνέδριο τον Αύγουστο!!

Ετσι να σκεφτεσαι θετικα!! και μια φιλη μου με κυστη 3 εκατοστα, εμεινε εγκυος και η κυστη εξαφανιστηκε!! να παρεις και αλλη γνωμη αν χρειαστει!! :P:p

Link to comment
Share on other sites

το εχω ξαναγραψει,εμεινα εγκυος με κυστη δι-και-τρι χωρη 6,5 εκ με τρελους πονους πριν την περιοδο και αφου ειχα γυρισει ενα τσουρμο γιατρους που ολοι λεφτα θελανε και μαλιστα ενας ηθελε να μου κανει και ανοιχτη τομη παρακαλω σε κοπελα που δεν ειχε κανει παιδια,ο γιατρος που επελεξα ειναι αυτος που μου ειπε να μην κανω επεμβαση,αλλα να κοιταξω για μπεμπε.η καλυτερη θεραπεια οπως προαναφερθηκε.ετσι σε τρεις μηνες ''απροσεξιας'' οχι κανονικων προσπαθειων εμεινα εγκυος και τωρα εχω 2 παιδακια!κανε την αρχη και ολα θα φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται βάρβαρο το πόσο εύκολα κόντεψε να μου κλείσει επιτόπου χειρουργείο ο #1 γιατρός! μου είπε κιόλας να το κανονίσω το πολύ τον Ιούλιο γιατί ειχε ενα συνέδριο τον Αύγουστο!!

 

:evil: Εμένα πάλι ο γιατρός μου είπε να αναβάλλω τον γάμο γιατι η κύστη μπορεί να σπάσει ανα πάσα στιγμή και να πάθω σιψαιμία και το καλύτερο??Να μην ανησυχώ γιατί είναι ειδικός στην εξωσωματική :confused:...Την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια απο το ιατρείο του, με τον άντρα μου να μου κάνει αέρα και ένα βήμα πριν την κατάθλιψη.Όποτε περνάω κάτω απο το μαγαζάκι του θέλω να πάρω τις πάνες των παιδιών μου και να του τις τρίψω στην μούρη..:evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα κύστη, αλλά συμφύσεις και μία κλειστή σάλπιγγα λόγω μέτριας ενδομητρίωσης, χωρίς συμπτώματα, παρά μόνο υπογονιμότητα.

Καθαρίστηκαν με λαπαροσκόπηση, την οποία αποφάσισα, αφού πήρα γνώμες από 4-5 γιατρούς!

Δεν ξέρω αν έφταιγε η ενδομητρίωση που δεν έμενα έγκυος, γιατί παρόλο που έκανα επέμβαση δεν έχω μείνει ακόμα...

Οπότε, η συμβουλή που μπορώ να δώσω: Πάρε κι άλλες γνώμες!

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια σας παρακαλω εξηγηστε μου και μενα γιατι θα τρελαθω.εχω μπερδευτει απο το ιντερνετ.εγω 1,5 χρονο τωρα βγαζω συνεχει 1 με 2 κυστες στην αριστερη μου ωοθηκη.μια φορα ειχα κ σοκολατοειδης που εφυγε με θεραπεια και τωρα στον τελευταιο ελεγχο φαινεται σαν να εχω παλι σοκολατοειδη κυστη (θα το δουμε στον επομενο κυκλο για σιγουρα)αυτο που εχω εγω τωρα ονομαζεται ενδομητριωση?γιατρος του φορουμ μου ειπε οτι εχω χρονια ενδομητριωση και να κανω λαμπαροσκοπηση.ο δικος μου γιατρος δεν μου ειπε ποτε κατι για ενδομητριωση απλα μου ειπε να το ξαναδουμε κ ισως κανουμε μαγνητικη τομογραφια.και να σημειωσω οτι προσπαθω 11 μηνες για μωρο..οποτε εμενα με δυσκολευει πολυ.ειμαι να σκασω..δεν μπορω να καταλαβω τι μου γινεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!:D

 

Ονομάζομαι Μαίρη και είμαι 27 ετών, άτεκνη...λέγαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες τώρα αλλά μας τύχαν διάφορα και χμμμ:(

 

Πέρσυ σε τυχαίο υπερηχογράφημα είχε βρεθεί κύστη ωοθήκης 4.1 εκατοστών η οποία στο επόμενο υπερηχογράφημα είχε εξαφανιστεί. Μου είπαν οτι απλώς ήταν μια "κακιά ωορρηξία". Κάνω ξανά φέτος υπερηχογράφημα την 9η μέρα του κύκλου και πάλι μου βρήκαν κύστη στην ίδια ωοθήκη, 3 εκατοστών. Περνάει ένας μήνας, ξανακάνω υπερηχογράφημα, η κύστη έχει φθάσει στα 2.85 εκατοστά μόνη της αλλά αντιθέτως με την περσυνή κύστη, αυτή μου την αποκαλούν "αιμορραγική" -πράγμα που δεν είναι καλό γιατί παραπέμπει σε ενδομητρίωση. Παραξενεύομαι γιατί ποτέ δεν είχα πόνους στην περίοδο αλλά διαβάζοντας στο internet, μαθαίνω οτι η ενδομητρίωση είναι ύπουλη και μπορει να είναι πχ στάδιο 4 αλλά να μην έχει συμπτώματα η να είναι στάδιο 1 και να πεθαίνεις στους πόνους.

 

Παίρνω αντισυλληπτικά YASMIN, περνάνε άλλοι 2 μήνες, ξανακάνω υπερηχογράφημα και αυτή τη φορά η κύστη έχει φτάσει το 1.80 εκατοστά αλλά στον υπέρηχο δεν μπορεί να καλοφανεί τι είναι και μου γράφουν "ΩΧΡΙΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΩΟΘΥΛΑΚΙΟ?ΙΝΩΜΑ?". Πάω σε τρείς γιατρούς:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #1 : Μου είπε οτι πρόκειται για ενδομητρίωμα και συνέστησε άμεσα λαπαροσκόπηση για να το βγάλουμε και μετά 6 μήνες τεχνητή εμμηνόπαυση με ενέσεις ARVEKAP . Μου είπε οτι με τα αντισυλληπτικά χάνω το χρόνο μου, οτι θα αποκτήσω σοβαρό πρόβλημα γονιμότητας και ήταν ανένδοτος οτι μόνο η εγχείρηση θα δώσει μια λύση. Aκόμα και ίνωμα όμως να είναι, πάλι πρέπει να κάνω άμεσα λαπαροσκόπηση γιατί "είναι ύπουλα":shock::shock::shock:

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #2: Μου είπε οτι αν είναι ίνωμα δεν κάνουμε κάτι αλλά ενδεχομένως να είναι ενδομητρίωμα. Μου είπε οτι το θετικό είναι οτι μίκρυνε λιγάκι με τα YASMIN γιατί συνήθως η ενδομητρίωση κάνει του κεφαλιού της και δεν υπακούει στα αντισυλληπτικά. Το αρνητικό όμως είναι οτι παραμένει εκεί. Μου συνέστησε να συνεχίσω 2 κύκλους ακόμα τα YASMIN και να πάω τον Σεπτέμβρη για νέο υπέρηχο. Αν ως τον Σεπτέμβρη δεν έχει απορροφηθεί, τότε θα πάμε για λαπαροσκόπηση.Μετά ίσως χρειαστεί τεχνητή εμμηνόπαυση, ίσως όχι.:?

 

ΓΙΑΤΡΟΣ #3: Μου ειπε να συνεχίσω τα αντισυλληπτικά 2 κύκλους ακόμα και αν παραμένει σε παρόμοια μεγέθη, να μην κάνω τίποτα, να την παρακολουθώ μόνο ανα 2-4 μήνες.:?

 

 

Με ανησυχεί και το ίνωμα σαν σενάριο γιατί διάβασα στο internet να χαρακτηρίζεται ως "όγκος" αλλά με ανησυχεί και το ενδομητρίωμα σαν σενάριο γιατί νιώθω το όνειρο της μητρότητας να απομακρύνεται.

 

Έχει τύχει σε καμία σας κάτι παρόμοιο και τέτοια διάσταση απόψεων???

 

 

καλησπερα ειχα και εγω ενδομητριωση εκανα χειρουργειο μετα ενεσεισ για 6 μηνεσ.ο γιατροσ που με ειδε μετα απο 4 μηνεσ ο δευτεροσ γιατι πηγα για μια ακομα γνωμη φωναζε που μου χαν δωσει ενεσεισ γιατι λεει εκεινη η περιοδοσ μετα απο το χειρουργειο ειναι γονημη και δεν πρεπει να καταστελουμε με ενεσεισ.τελοσ παντον εγω εμινα εγκυοσ αμεσωσ παροτι φοβομουν μην ξαναεμφανιστει,οντωσ εχασα το μωρακι μου και διαπιστωσα ενδομητριωση ξανα.αυτο δεν μ εμποδισε να ξαναμεινω εγκυοσ και τωρα ν αναμενω την μπουμπου μου.μην το βαζεισ κατω να κοιταξεισ πολυ καλα ποιοσ θα σε ενχειρηση .μην κανεισ τισ ενεσεισ χασιμο χρονου ειναι αν ειναι να ξανακανεισ ενδομητριωση θα ξανακανεισ και παλι δεν σ εμποδιζει να μεινεισ εγκυοσ.καλη επιτυχια ο ξθεοσ μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω εξηγηστε μου και μενα γιατι θα τρελαθω.εχω μπερδευτει απο το ιντερνετ.εγω 1,5 χρονο τωρα βγαζω συνεχει 1 με 2 κυστες στην αριστερη μου ωοθηκη.μια φορα ειχα κ σοκολατοειδης που εφυγε με θεραπεια και τωρα στον τελευταιο ελεγχο φαινεται σαν να εχω παλι σοκολατοειδη κυστη (θα το δουμε στον επομενο κυκλο για σιγουρα)αυτο που εχω εγω τωρα ονομαζεται ενδομητριωση?γιατρος του φορουμ μου ειπε οτι εχω χρονια ενδομητριωση και να κανω λαμπαροσκοπηση.ο δικος μου γιατρος δεν μου ειπε ποτε κατι για ενδομητριωση απλα μου ειπε να το ξαναδουμε κ ισως κανουμε μαγνητικη τομογραφια.και να σημειωσω οτι προσπαθω 11 μηνες για μωρο..οποτε εμενα με δυσκολευει πολυ.ειμαι να σκασω..δεν μπορω να καταλαβω τι μου γινεται

 

 

 

σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για την υποστηριξη και τις γνωσεις σας.με ηρεμισατε αρκετα.τα εμαθα και τα καταλαβα ολα.εδω και λιγο καιρο οτι και αν ρωτησω παιρναει σχεδον απαρατηρητο.καποτε υπηρχαν ατομα εδω μεσα που ηθελαν πραγματικα να στηριξουν καταστασεις και να μεταφερουν τις γνωσεις τους.τωρα μαλλον κατεληξε ο καθενας στο προβλημα του και στην περιεργεια του.αντε γεια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα φίλες μου!

 

'Ενα update της κατάστασης μου:

 

μετά απο 4 μήνες με τα YASMIN, πήγα στη γυναικολόγο που με παρακολουθεί και κάναμε υπέρηχο και η κυστούλα μου είχε εξαφανιστει!

 

η γιατρός μου μου είπε οτι ήταν καλή ένδειξη το οτι ανταποκρίθηκα στα αντισυλληπτικά. Μου πρότεινε να συνεχίσω τα αντισυλληπτικά για ακόμα μερικούς μήνες για να "ξεκουραστούν" οι ωοθήκες μου και να πάω για επανέλεγχο στους 6 μηνες.

 

φοβάμαι όμως οτι μόλις σταματήσω τα αντισυλληπτικά, η ωοθήκη μου θα επανέλθει δριμύτερη, με ακόμα μεγαλύτερες κύστες και οτι ουσιαστικά "κουκουλώνω" το πρόβλημα.

 

πιστέυετε οτι θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,πριν από ένα χρόνο οι άκαρπες προσπάθειες 3 χρόνων να αποκτήσουμε παιδάκι με οδήγησαν σε έναν "κορυφη" γυναικολόγο στη πόλη μου.Μετά από έναν εξονυχιστικό προγεννητικό έλεγχο,το πόρισμά του ήταν ενδομητρίωση-Διαγνωστική λαπαρασκόπηση.Αντέδρασα αρνητικά και του εξήγησα οτι δεν μπαινω χειρουργείο εαν δεν έχει αποδείξεις για αυτά που ισχυρίζεται,φυσικά αποδείξεις δεν είχε και επέμενε για την διαγνωστική λαπαροσκόπηση η οποία,σύμφωνα με τα λεγομενά του, πρέπει να γίνεται από κάθε γυναίκα που δεν συλλαμβάνει παιδί μέσα σε ένα χρόνο και όλα είναι φυσιολογικά.Για να με πέισει μου ανέφερε οτι η εξωσωματική δεν πιάνει όταν εχεις ενδομητρίωση όποτε άδικα θα σπαταλούσα χρήματα στην διαδικασία αυτή.

Ο Θεός μας φώτισε και φύγαμε από τον "χασάπη",έτσι τώρα ένα χρόνο μετά είμαι στην 6εβδομάδα κύησης στα διδυμάκια μου με την 1η προσπάθεια εξωσωματικής.Συμπερασμα?Δεν έχουμε ανάγκη από έναν γιατρό,αλλά από έναν Ανθρωπο-Γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

γειας σας !πριν απο 20ημερο ειχα εντονο πονο στην κοιλια που με ανησυχησε κ με οδηγησε στον γυναικολογο μου ...μετα απο υπερηχο βρηκαμε μια σοκολατοειδη κυστη οπως μου την ονομασε στην δεξια ωοθηκη με μεγε8ος 1,7 cm .με ενημερωσε οτι δεν μπορει να μου απαντησει αν ειναι ενα ωχρο σωματιο στην καλη περιπτωση η αν προκειται για ενδομητριωση,η οποια θα μου αποτελεσε κ προβλημα υπογονιμοτητας.η ανησυχια μου ηταν εντονη που με οδηγησε κ σε εναν αλλο γιατρο,ο οποιος μου ειπε να μην ανησυχησω κα8ολου μα καθολου κ πως φανεροτατα ειναι ωχρο σωματιο...εκει αναπτερωθηκε το ηθικο μου ,μεχρι που σημερα ξαναεπισκεφτηκα τον πρωτο γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι το μορφωμα παραμενει μειωμενο βεβαια σε μεγε8ος 1,4 cm αλλα παλι δεν μπορει να απαντησει περι τινους προκειται,και οτι αν ξαναεχω επεισοδιο πονο κλεινει προς την ενδομητριωση!θελω να μαθω τι εχω επιτελους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εμένα μου βρήκαν ενδομητρίωση 2,5 εκατοστών στην αριστερή ωοθήκη και μια απλή κύστη δίπλα της.Μου είπαν να κάνω λαπαροσκόπηση και τώρα κοιτάζω και για άλλους γιατρούς.Έκανα και την εξέταση ca 125,που υποτίθεται φαίνεται κατά πόσο είναι ενδομητρίωση ή όχι.Εμένα μου βγήκε 13,5,μήπως πρέπει να την κάνεις κι εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κι εμένα μου βρήκαν ενδομητρίωση 2,5 εκατοστών στην αριστερή ωοθήκη και μια απλή κύστη δίπλα της.Μου είπαν να κάνω λαπαροσκόπηση και τώρα κοιτάζω και για άλλους γιατρούς.Έκανα και την εξέταση ca 125,που υποτίθεται φαίνεται κατά πόσο είναι ενδομητρίωση ή όχι.Εμένα μου βγήκε 13,5,μήπως πρέπει να την κάνεις κι εσύ?

 

 

Καλησπέρα. Επειδή με αφορά και εμένα το ζήτημα. Σε εμένα οι υπέρηχοι των ωοθηκών μου είναι καθαροί, αλλά επειδη προσπαθούμε 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς αποτέλεσμα, μου συνέστησαν και εμένα αυτήν τη ca125. Την έκανα την 4η μέρα του κύκλου και η τιμή βγήκε 15,7. Οι γνώμες διίστανται: Ο ένας γιατρός πρότεινε διαγνωστική λαπαροσκόπηση - εφόσον η τιμή της βγήκε πάνω από 10 - για να δούμε μήπως και έχω έστω και μία εστία ενδομητρίωσης, λέει, που μπορεί να επηρεάζει. Ο άλλος γιατρός - εξωσωματικός μου είπε ότι η τιμή είναι πάρα πολύ καλή και εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι επίσης καλή να μην ασχοληθώ. Εσένα τι σου είπαν;;; Εγώ πάντως δε νομίζω ότι θα μπω για χειρουργείο χωρίς αποδείξεις, όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Είμαι κι εγώ στο κλαμπ της ενδομητρίωσης. Χαίρομαι όταν διαβάζω ιστορίες με αίσια κατάληξη! Έχω ήδη κάνει μια λαπαροσκόπηση πριν από 4 χρόνια για αφαίρεση σοκολατοειδούς 6εκ. Πέρσι εμφανίστηκε νέα κύστη στην άλλη ώοθήκη η οποία στην τελευταία μέτρηση (πριν απο 6 μήνες) ήταν 2,8. Εδώ κι ένα χρόνο παίρνω yasminelle. Συρρικνώθηκε λίγο αλλά θα δω στον επόμενο υπέροχο που βρίσκεται. Ο γιατρός μου ειναι πολύ καθησυχαστικός και λέει πως δεν ειναι απαραίτητο να μου δημιουργήσει πρόβλημα σύλληψης. Εμένα όμως με τρώει μέσα μου μιας και παντρεύομαι τον Ιούλιο και θέλουμε να πάνε όλα κατ' ευχήν. Προσπάθειες δεν έχουμε επιχειρήσει αλλά παρά ταύτα εμένα αυτό το θέμα μου προκαλεί αγωνία. Έχω ακούσει πολλά και αντικρουόμενα από γιατρούς φιλενάδων που πάσχουν από ενδομητρίωση. Δεν ξέρω τι να πιστέψω! Ευχαριστώ που με ακούσατε! Περιμένω τα σχόλια σας.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Η ενδομητρίωση χρειάζεται προσοχή. Θέλω να καταλήξω στο ότι είναι προτιμότερο να μην πηγαίνετε κατευθείαν για λαπαροσκόπηση πάρτε την γνώμη όχι 150 γιατρών αλλά εκείνων που θα είναι ειλικρινείς και δεν θα σας ταλαιπωρήσουν.Μην με κρίνετε αν είμαι δύσπιστη με κάποιους γιατρούς αλλά το ψυχολογικό που πέρασα με ορισμένους με κάνει ακόμα να τρέχω..

Η μαγνητική είναι η έσχατη λύση πριν την λαπαροσκόπηση που θα δείξει κατά πόσο πρέπει να γίνει η λαπαροσκόπηση και τι συμβαίνει.

 

Σας αναφέρω όσο μπορώ πιο περιεκτικά το παράδειγμά μου.

Όλα ξεκίνησαν με διαγνωστική λαπαροσκόπηση λόγω μίας κύστης και πιθανής ενδομητρίωσης. Την κύστη ο πρώτος γιατρός και δυστυχώς για εμένα την άφησε και μου έκανε ενέσεις ζολαντέξ 9 ολόκληρους μήνες για να φύγει. Η κύστη όχι μόνο δεν έφυγε αλλά μεγάλωσε και έγινε 7 εκ.

 

Άλλαξα γιατρό κατόπιν εορτής και με τον καινούριο (παίρνοντας και άλλη μία γνώμη) έκανα επεμβατική λαπαροσκόπηση για να την βγάλω. Από εκεί και πέρα με πήρε ο κατήφορος.Από τα 29 μου και κάθε χρόνο είχα κάτι να βγάλω σύμφωνα με τους υπέρηχους του γιατρού. Είχα αρχίσει να του έχω εμπιστοσύνη.Πότε πολύποδας πότε κάτι πάλι για ενδομητρίωση με αποκορύφωμα την επέμβαση στην μήτρα μου η οποία λόγω της αδενομύωσης είχε γίνει τεράστια συν τα ινομυώματα οπότε κατέληξα με ανοιχτό χειρουργείο για να μικρύνει.

 

Μετά από αυτή την επέμβαση και πάλι με τον ίδιο γιατρό διαπιστώνουμε ότι έχω στην δεξιά ωοθήκη μία κύστη λόγω ενδομητρίωσης και πολυκυστικών (όπως μου είχε αναφέρει) και ότι πρέπει να βγει.

Μάλιστα επειδή λεφτά δεν είχα για να πάω ιδιωτικά μου πρότεινε να πάω σε γνωστό του σε δημόσιο νοσοκομείο.Εκεί αυτός μου μίλησε απότομα παρόλο που ήμουν συστημένη και δείχνοντας του την μαγνητική που έκανα μου έλεγε ότι την χάνω την ωοθήκη.... κλάμα εγώ :cry:

 

Πήγα και σε άλλους γιατρούς εκτός αυτούς και όλοι τα ίδια μέχρι που κατέληξα σε δημόσιο νοσοκομείο και ένα χειρούργο που μου εξήγησε ότι πρέπει να κάνουμε ανοιχτό χειρουργείο για να δει.Δεν επιδεχόταν άλλη λαπαροσκόπηση.

Ευτυχώς την ωοθήκη μου δεν την έχασα (όπως με είχαν τρομάξει οι άλλοι γιατροί) αλλά λόγω των συμφύσεων από τα χειρουργεία και ειδικότερα της μήτρας μου είχαν κολλήσει όλα μέσα και με καθάρισε.

 

Τώρα είμαι σε νέο γιατρό ο οποίος ανέφερε ότι έχω ταλαιπωρηθεί άδικα με κάποια χειρουργεία και δεν είναι εύκολο να γίνω μανούλα. Μου έδωσε ένα καλό ποσοστό αλλά η εξωσωματική είναι μάλλον προ των πυλών.

Λόγω της ενδομητρίωσης παίζει να έχουν πειραχτεί και οι σάλπιγγες μου κάτι που δεν μου είχαν πει οι άλλοι αλλά και αυτός μου λέει ότι παίζω στο θέμα της ενδομητρίωσης. Ακόμα άκρη δεν μπορώ να βγάλω.

Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να γίνω μαμά. Με τον άντρα μου έχουμε ξεκινήσει από το καλοκαίρι αλλά είμαι 34 και οι ελπίδες μου μετά τα 35 λιγοστεύουν..

Μακάρι να γίνουμε όλες μας μανούλες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα σας κορίτσια! Ειμαι 26 χρόνων εχω χρονια κύστη στην αριστερή μου ωοθηκη ο γιατρός που με παρακολουθούσε,τόνιζε πως δεν ειναι ανησυχητικό και απλα το παρακολουθούμε.. Μετα απο καιρο και με έντονη επαφή με τον σύντροφο μου με έπιασε απίστευτος πόνος,εφτασα στο νοσοκομειο όπου μου είπαν οτι ειναι η κύστη 3,5 εκ. Πηρα μια αντιβίωση και το άφησα! Πριν κανα μηνα παλι μετα απο έντονη επαφή πηρα τον γιατρο με τρομερούς πόνους σε ολη μου την κοιλιακής χωρα, μου ειπε πως πρεπει να μπω κατευθειαν για επέμβαση λαπαροσκοπικη γτ μετα απο αιματολογικές εξετάσεις διαγνωστικε φλεγμονή! Δυστυχώς επειδη τα ιδιωτικά νοσοκομεία ειναι "ξενοδοχεία" 5αστερων δεν ειχα την οικονομική δυνατότητα να διάθεσω 2000?! Πηρα αντιβίωση 15ημερων όπου υποχώρησε η φλεγμονή! Πηγα σε 2ο γιατρο δημοσίου νοσοκομείου Μπας και γλυτωσω τα λεφτα αλλα και αυτος διαγνωσε ενδομυτριωση,η κύστη εχει φτάσει τα 4,8εκ. Και πρεπει επειγόντως να κανω λαπαροσκοπικη επέμβαση,μπηκα σε λίστα αναμονής και περιμενω απο μερα σε μερα να με πάρουν να παω! Δεν σκεφτομαι προς το παρον να κανω παιδια,αλλα στις επαφές μου δεν ειμαι άνετη ποναω, διάβασα τα μνμτα σας πιο πανω και ειδα πως η λαπαροσκόπηση δεν ειναι λύση.. Αλλα πραγματικα αμα ποναω τι να κανω να το αφήσω; Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, ειμαι καινουρια στο forum, υποφερω και εγω απο ενδομητριωση και θα κανω λαπαροσκοπηση στην Θεσσαλονικη, ξερει καμια κανεναν καλο γιατρο; βοηθηστε αν μπορειτε, πρεπει να κανω την επεμβαση αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας. Εγώ έχω προβληματιστει με το εξής που μου συμβαίνει και θέλω να δω εαν κάποια κοπέλα το χει περάσει. Όταν ήμουν μικρούλα είχα πάει για έναν υπέρηχο άνω-κάτω κοιλίας σε ένα εξεταστικό κέντρο και έτσι όπως με πάτησε η γιατρός στην κοιλιά στο ύψος της μήτρας, είχα έναν έντονο αντανακλαστικό πόνο στη δεξιά μεριά, ακριβώς κάτω από τα πλευρά (εσωτερικά εκεί βρίσκεται το σιγμοειδες του εντέρου). Το είπα εκείνη την ώρα στη γιατρό και μου λέει "ναι, πονάς γιατί εχεις ωορρηξια και έχει γέμισει υγρό ο δουγλασιος και σου χτυπάει πάνω εκεί". Γενικά από τότε πάντα καταλαβαίνω πότε εχω ωορρηξια. Αυτό που με έχει αγχώσει πολύ είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια αυτός ο πόνος (πολύ πιο ισχυρος σε ένταση αλλά στο ίδιο σημείο κάτω απο τα πλευρά) με πιάνει την πρώτη μέρα της περιόδου, λίγες ώρες αφότου μου έρθει. Σε φάση που κλαίω, δε μπορώ να σταθώ, ούτε να κάτσω, ούτε τίποτα. Φεύγω μέχρι και απο τη δουλειά. Υπάρχει περίπτωση αυτό να ειναι ενδομητριωση? Προσπαθούμε με τον άντρα μου 3 μήνες για παιδάκι αλλά δεν... Επίσης υπερηχογραφικα ο γιατρός με βρίσκει άψογη...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας

δεν ξερω πως λειτουργει το φορουμ πρωτη φορα παιρνω την αποφαση να εγγραφω σε κατι παρομοιο.

Χρόνια τωρα παλεύω με την Ενδομητρίωση την ύπαρξη της οποίας όμως δεν γνώριζα και εμαθα πριν περιπου εξι μήνες οταν μετακόμισα Μόναχο Γερμανια. Αφόρητοι πόνοι 1 εβδομαδα εως και 10 μέρες πριν την περιοδο χαμηλά στην κοιλιά, στη μέση, στο πόδι , εντερικές διαταραχές και φοβερή τάση για ναυτία. Νόμιζα πως ήταν μια φυσιολογική κατασταση αλλα μηνα με το μήνα χειροτέρευε σε σημειο που να ειμαι ετοιμη να λιποθυμήσω. Στην Ελλάδα ποτέ κανένας γυναικολόγος δεν μου μίλησε για την ενδομητρίωση μεχρι που επισκέφτηκα καποιον εδω και μου εξηγησε πως εχει η κατασταση.

Κανω το Φλεβαρη λαπαροσκοπηση, ολα πηγαν τελεια με καθάρισαν 2-3 κηλίδες είχα μόνο και ένα μικρο ινομύωμα στη μήτρα και γω μεσα στην τρελη χαρα ότι απαλλάχτηκα από αυτους τους πόνους. Μέγα λάθος οι πόνοι ξαναεμφανίστηκαν χειρότεροι από ποτε. Έχω αλλάξει 3 γιατρούς μέχρι τωρα, δύο λύσεις υπάρχουν ή αντισυλληπτικα ή εγκυμοσύνη. Προσπάθησα για εγκυμοσύνη 2 φορες δεν πετυχε και αποφασισα να παρω τα χαπια γιατι δεν αντέχω να περάσω αλλο μαρτυριο τον επόμενο μηνα. Οταν με πιανουν οι πόνοι θέλω απλα να πηδήξω από το μπαλκόνι.

Έχει κάποια σχετικη εμπειρια, να έχει κανει λαπαροσκόπηση δηλαδή και να μην βοηθησε ουτε στο ελάχιστο? :-(

Link to comment
Share on other sites

Anthi@ είπε:

Γεια σας

δεν ξερω πως λειτουργει το φορουμ πρωτη φορα παιρνω την αποφαση να εγγραφω σε κατι παρομοιο.

Χρόνια τωρα παλεύω με την Ενδομητρίωση την ύπαρξη της οποίας όμως δεν γνώριζα και εμαθα πριν περιπου εξι μήνες οταν μετακόμισα Μόναχο Γερμανία.

 

Γειά σου Anthi. Να σου πω την αλήθεια μετά την λαπαροσκόπηση είμαι οκ. Πήρα κι εγώ για ενα διαστημα αντισυλληπτικά και δεν πονούσα καθολου. Από τότε που τα διέκοψα σπάνια έχω επώδυνη περιοδο παρόλο που επανεμφανίστηκε μια πολυ μικρή κύστη. Βέβαια από το φοβο και μονο τον πρώτο καιρο μετα τη διακοπή των χαπιών έπαιρνα πάντα ισχυρό παυσίπονο την πρώτη μέρα της περιοδου! Σιγα σιγα το έκοψα αυτό το χούι... Οι γιατροι που σε είδαν τι γνώμη εχουν; Αν θελεις πάντως να κανεις παιδάκι θα πρεπει να προσπαθήσεις περισσοτερο... Δυο κύκλοι δεν ειναι αρκετοί! Αν παλι δεν βιάζεσαι, τότε παρε αντισυλληπτικά μηπως δεις διαφορα!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν αμέσως μετα μόλις συνέλθω από τη λαπαροσκόπηση να ξεκινήσω προσπαθειες για παιδι. Οτι ολα εχουν καθαριστει και οτι ο δρόμος είναι ελευθερος για εγκυμοσύνη. Έλα ομως που τα πραγματα χειροτέρεψαν μετα την επέμβαση και κάθες μήνας που περναει ειναι εφιαλτικος για μένα.

Όταν λες οτι έπαιρνες ισχυρό παυσίπονο ποιο εννοείς γιατι εμένα δεν με πιάνει τίποτα και το θέμα ειναι οτι εμενα οι πόνοι κρατάνε κανα 10ήμερο πριν την περίοδο. Δεν ξέρω βέβαια αν ευθύνεται και το είδος της δουλειας που κάνω εδώ περα και εχω επιβαρυνθεί, σηκώνω πολύ βαρος καθώς δουλευω σε γηροκομειο και φροντίσουμε και σηκώνουμε τους ηλικιωμένους.

Για τον Μάιο είχα πάρει Utrogestan μηπως και βοήθαγαν στους πόνους μου ειπε ο γιατρος αλλα τίποτα ακόμα χειρότερα εγινα. Γι'αυτό και μου προτεινε αντισυλληπτικα να τα πάρω με το που μου έρθει η περίοδος αλλα ειναι άφαντη ακόμα.

Η λαπαροσκόπηση μπορεί να μην πέτυχε γιατι ενδεχομένως υπήρχαν σημεια όπως στο έντερο ή την κύστη που να μην φαίνονταν και να μην τα καθάρισαν. Δεν ξέρω απογοήτευση.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν σου ευχομαι να μην εμφανιστεί η ακατανόμαστη και να είσαι ήδη έγκυος!!! Τουλάχιστον θα περάσεις 9 ανώδυνους μηνες γιατί στην εγκυμοσυνη η ενδομητριωση καταστέλλεται! Βέβαια επανεμφανίζεται μετά τον τοκετό. Οσο για τη λαπαροσκόπηση εγω θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο γιατρός μου μου ειχε πει να μην σηκώνω βάρη! Μίλα με τις συναδέλφους μηπως μπορέσετε να κάνετε έναν καταμερισμό εργασιών. Επίσης, επειδή εγώ είχα μια πολυ μεγάλη κυστη έκανα μετα την επεμβαση ενέσεις arvekap για να μην εχω περιοδο για 6 μηνες. Αυτο όμως οι γιατροί δεν το εφαρμόζουν οταν η ενδομητριωση ειναι μικρής εκτάσης με στίγματα μόνο όπως στη δικη σου περίπτωση. Τώρα όσον αφορά στα παυσίπονα ο γιατρός σου και μονο μπορει να σου συνταγογραφήσει σκεύασμα & δοσολογία! Φανταζομαι του εχεις πει οτι πονάς τόσες μερες πριν την έλευση της περιοδου σου. Επιπλέον, αν τελικά σου έρθει τώρα δοκίμασε τα αντισυλληπτικά όπως σου υπέδειξε, εκτός αν βιάζεστε για παιδάκι. Συνηθως εξαλείφουν τον πόνο (λόγω της αλλαγής στο ορμονικό προφίλ) και εχεις πολυ λιγότερο αιμα επίσης. Το πιο σημαντικο απο ολα όμως ειναι να έχεις έναν καλό γυναικολόγο που να εχει εμπειρία στην ενδομητριωση. Εγώ ας πούμε άλλαξα γιατρό γιατί αυτός που ειχα αρχικά δεν ειχε πλήρη γνώση επί του θέματος και μου έλεγε άρες μάρες κουκουνάρες από ενα σημείο κι έπειτα! Εκεί υποψίαστηκα και βρήκα τον καινούριο μου γιατρό.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά εύχομαι να μην είμαι εγκυος διοτι προέκυψε άλλο θέμα τωρα και φοβάμαι.

Την κυριακή έσπασα ενα απο τα δάκτυλα των ποδιών μου και πήγα νοσοκομείο. Επειδή τους είπα ότι υπάρχει μια αμελητεα πιθανότητα εγκυμοσύνης, πρώτα μου έκαναν τέστ εγκυμοσύνης και μετα την ακτινογραφία. Το τεστ φυσικά ήταν αρνητικό.΄Ελα όμως που δεν μου έχει ερθει ακόμα η προσκεκλημένη μου και ανησυχώ μήπως τελικα είμαι έγκυος και έκανα την ακτινογραφία.. Εαν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε είμαι να φουντάρω. Εκλεισα ραντεβού με το γιατρό μου την πέμπτη να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο γιατί κοντεύω να τρελαθω.

Όσον αφορά αυτό που λες στο να βρω τον κατάλληλο γιατρο δεν έχω και πολλες επιλογές. Πρεπει να επιλέξω καποιον Έλληνα για να συνεννοούμαστε καθώς δεν μιλάω καλα τα γερμανικα. Μακάρι να μου έρθει και να ξεκινήσω άμεσα τα αντισυλληπτικά. :)

 

 

Καταρχήν σου ευχομαι να μην εμφανιστεί η ακατανόμαστη και να είσαι ήδη έγκυος!!! Τουλάχιστον θα περάσεις 9 ανώδυνους μηνες γιατί στην εγκυμοσυνη η ενδομητριωση καταστέλλεται! Βέβαια επανεμφανίζεται μετά τον τοκετό. Οσο για τη λαπαροσκόπηση εγω θυμάμαι χαρακτηριστικά πως ο γιατρός μου μου ειχε πει να μην σηκώνω βάρη! Μίλα με τις συναδέλφους μηπως μπορέσετε να κάνετε έναν καταμερισμό εργασιών. Επίσης, επειδή εγώ είχα μια πολυ μεγάλη κυστη έκανα μετα την επεμβαση ενέσεις arvekap για να μην εχω περιοδο για 6 μηνες. Αυτο όμως οι γιατροί δεν το εφαρμόζουν οταν η ενδομητριωση ειναι μικρής εκτάσης με στίγματα μόνο όπως στη δικη σου περίπτωση. Τώρα όσον αφορά στα παυσίπονα ο γιατρός σου και μονο μπορει να σου συνταγογραφήσει σκεύασμα & δοσολογία! Φανταζομαι του εχεις πει οτι πονάς τόσες μερες πριν την έλευση της περιοδου σου. Επιπλέον, αν τελικά σου έρθει τώρα δοκίμασε τα αντισυλληπτικά όπως σου υπέδειξε, εκτός αν βιάζεστε για παιδάκι. Συνηθως εξαλείφουν τον πόνο (λόγω της αλλαγής στο ορμονικό προφίλ) και εχεις πολυ λιγότερο αιμα επίσης. Το πιο σημαντικο απο ολα όμως ειναι να έχεις έναν καλό γυναικολόγο που να εχει εμπειρία στην ενδομητριωση. Εγώ ας πούμε άλλαξα γιατρό γιατί αυτός που ειχα αρχικά δεν ειχε πλήρη γνώση επί του θέματος και μου έλεγε άρες μάρες κουκουνάρες από ενα σημείο κι έπειτα! Εκεί υποψίαστηκα και βρήκα τον καινούριο μου γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

 

Ανθή μου περαστικά και ψυχραιμία! Αφού έκανες το τεστ έχοντας καθυστέρηση και βγήκα αρνητικό λογικά δεν υφίσταται εγκυμοσυνη. Αλλά ακόμη κι αλλάξουν τα δεδομένα μην πανικοβάλλεσαι! Στα δάχτυλα του ποδιού έκανες ακτινογραφία. Άλλες κοπέλες όντας έγκυες έτυχε να κανουν στον θώρακα ή την μέση και γέννησαν μια χαρά υγιέστατα παιδάκια. Θα σου τα πει και ο γιατρός σου εξάλλου. Σιδερένια!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...