Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Αερικό, πλέον όταν κάνω μακαρόνια, κάνω ή κοφτό μακαρονάκι ή βίδες! Τα πιάνει άνετα με το χέρι και τα τσακίζει! Ενω τα σπαγγέτι της γλυστράνε και δεν βολεύουν

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σχετικα με το blw...κ πως δεν πνιγετε το παιδι ???μπορει να με φωτίσει καποιος?

επισης η δικια μου οταν βρει 1 μικρο κομματακι μεσα στη μπουχλουμου κανει εμετο.

δεν μπορω να φανταστω να καταπινει κομματι χωρις να πνιγει η να κανει εμετο..

 

Πεταλουδίτσα ακριβώς τα ίδια και η δικιά μου .

(.......ερημωσε το καφε μας......σνοφ !)

 

αυτο ειναι επειδη δεν περιμενει να βρει κομματι, εχει μαθει μονο να καταπινει και τα πεταει ολα κατευθειαν στο πισω μερος του στοματος χωρις διεργασια στο στομα. Δεν εχει ελεγχο ουτε της υφης ουτε της ποσοτητας της τροφης.

 

Οπότε τωρα τι γίνεται ?

 

Λοιπον σήμερα πήρα και το διχτάκι , αλλα τζίφος ! (αδικος κοπος και πεταμένα λεφτά) Αλήθεια το εχει δοκιμάσει κανείς ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κλειώ εγώ θα έλεγα να ξεκινήσεις με μαλακές τροφές. Πχ μπανάνα ή το τυράκι το τριγωνάκι και τέτοια... που μπορεί ναι μεν να μασήσει αλλά μπορεί και να λιώσει/συντρίψει.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με την αερικό. Εμείς τρώμε αχλάδι κομμένο σε κομματάκια, μπανάνα στο χέρι, ξερό δαμάσκηνο και βερύκοκο κομμένο πολύυυ μικρά κομματάκια (μουλιασμένα) ρυζογκοφρέτα και παξιμαδάκια σίκαλης και κριθαρένια, κοτόπουλο κομματάκια, αβοκάντο, αστράκι με κιμά, μαλακά μπιφτεκάκια στο χέρι και με τρέλα το σπανακόρυζο.

 

Ποσότητες πολύ λίγες (με εξαιρεση το σπανακόρυζο, τι να πω πια) και φυσικά όχι πάντα.

 

Το διχτάκι "έπιανε" από τον όγδοο μέχρι πριν από λίγο καιρό. Το δοκιμάζω κάθε φορά που τον πονάνε τα δόντια του και βάζω μέσα κάτι καινούριο (π.χ. ρόδι ή μανταρίνι ή μήλο). Αλλά σταθερά δεν μπορώ να πω ότι του αρέσει.

 

Μ' έχει πιάσει το σύνδρομο της ελληνίδας μάνας. Ενώ τρώει σωστά πράγματα φρικάρω που δεν τρώει τα 250 μλ που ακούω να κατεβάζουν άλλα παιδάκια :( Θηλάζει βέβαια πολύυυυυυ συχνά).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ! όλο επισκέψεις αυτό το σ/κ, τρέχω και δε φτάνω και σας απαντάω μετά από 3 μέρες:oops::mrgreen:

dp78 αυτό που είναι σαν πιπίλα θέλω να το πάρω κι εγώ πως το ζητάς;

εμεις θα ξεκινήσουμε μέσα στην εβδομάδα φρουτάκια -είναι και προωρούλα εμένα και αργήσαμε λιγάκι, ακόμη μόνο γάλα μανούλας:mrgreen:

 

Το βιβλίο του Παπαβέντση είναι όντως εκδόσεις Πατάκη, ο τίτλος όπως τον έγραψε η Aurore και είναι και πολύ οικονομικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πηρα εγω το διχτάκι που ειναι σαν πιπίλα , απο τα ΛΗΤΩ . Αλλα βρε κορίτσια σας βολεψε ?

Εμενα δεν το καλοπήρε .

 

 

Κοίτα, είναι ανάλογα το φρούτο μάλλον. Την πρώτη μέρα με το αχλάδι ούτε να το δει. Με την μπανάνα κάτι έγινε, αν και κατέληγε όλη σχεδόν στα ρούχα της. Σήμερα με το μήλο ακόμα καλύτερα.

ίσως βέβαια και να το συνηθίζει μέρα με τη μέρα. Παίζει και αυτό το ρόλο του. Δώσε λίγο χρόνο μαλλον. Μη βιαστείς να το καταργήσεις.

 

souzi δεν ξέρω πως το ζητάς, εγώ απλά το είδα μπροστά μου και το πήρα. Πες το περιγραφικά.

Έχει δυο τύπους πάντως. Το ένα είναι με πλαστικό διχτάκι και το άλλο σαν πιπίλα σιλικόνης, απλά μεγαλύτερη και με τρύπες. Εγώ έχω το 2ο.

 

Και τώρα που το ξανασκέφτομαι, μάλλον αυτό φταίει που δεν το ήθελε στην αρχή, γιατί ποτέ της δεν πήρε πιπίλα.Οπότε μάλλον της έφταιγε η υφή και όχι το αχλάδι. Θα το ξαναδοκιμάσω σε λίγες μερες...

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιγραφικά το ζητησα στο ΛΗΤΩ , αλλα μου δώσαν το πρώτο . Λες το δευτερο να της άρεσε καλύτερα ?

Της ειχα δώσει μπανάνα και προτιμούσε να παίζει με τα χερια της με το διχτάκι και την μπανάνα και να λερώσει τα πάντα και να βάζει στο στόμα το χερουλάκι που ήταν σκληρό .

Εμενα δεν με άφηνε να της βάλω κάτι στο στόμα .

Θα ξαναδοκιμάσω , μηπως και θέλει τον χρόνο της .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, να σας ρωτήσω το ρυζάλευρο είναι στην αρχή πιο πηχτό και αραιώνει ή εγώ το κάνω λάθος; έχω πάρει της holle και το φτιάχνω με μισό νερό και μισό μητρικό.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, να σας ρωτήσω το ρυζάλευρο είναι στην αρχή πιο πηχτό και αραιώνει ή εγώ το κάνω λάθος; έχω πάρει της holle και το φτιάχνω με μισό νερό και μισό μητρικό.

 

Το μητρικό γάλα περιέχει ένζυμα που διασπούν τους υδατάνθρακες πολύ γρήγορα και έτσι νερουλιάζουν οι κρέμες. Αν το μωράκι δεν τελειώνει γρήγορα το πιάτο, μια λύση είναι να το φτιάχνεις σε δυο δόσεις. Πάντως, μην προσθέτεις παραπάνω σκόνη, γιατί μπορεί να προκαλέσει δυσκοιλιότητα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ :) όχι δεν προσθέτω παραπάνω γιατί είναι και τα πρώτα μας γεύματα, τουλάχιστον να έχει να αντιμετωπίσει μια καινούργια συνθήκη προς το παρόν: το κουτάλι :mrgreen:

Πάντως, ειλικρινά εμένα αυτό το ρυζάλευρο μου φαίνεται και πιο νόστιμο από έτοιμη κρέμα -μας έδωσαν κάτι διαφημιστικές της nutricia και επειδή ξεκαθάρισα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω ο άντρας μου είπε να παλινδρομήσει στη βρεφική ηλικία και να τις φάει εκείνος :mrgreen: Εγώ δοκίμασα μια κουταλιά μπισκοτόκρεμα και δεν μου άρεσε καθόλου, την περίμενα τελείως αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι κι εγώ ιδέες και βοήθεια σχετικά με τη διατροφή της μικρής μου.

Η Δάφνη είναι 7,5 μηνών και μέχρι να κλείσει τον έκτο θήλασε αποκλειστικά κι αυτό, σε μεγάλο βαθμό, το οφείλουμε στο forum;).

Σε σχέση με το θηλασμό να πω ότι από πολύ νωρίς (περίπου 3,5 μηνών, αν θυμάμαι καλά) καθιερωσε μόνη της 5(!) γεύματα την ημέρα, τα οποία διαρκούσαν όμως πολλή ώρα. Από τότε δεν ξυπνάει ούτε βράδυ, κοιμάται σερί 10-11 ώρες. Σε βάρος βρίσκεται σταθερά σχεδόν στην ψηλότερη καμπύλη (του βιβλιαρίου, όχι του ΠΟΥ για μωρά που θηλάζουν απολκειστικά).

Από τον έκτο και μετά αρχίσαμε φρουτόκρεμα και ανταποκρίθηκε πολύ θετικά. Δεν είχε κανένα πρόβλημα με τη διαδικασία και φαινόταν να το απολαμβάνει (το τρώμε όλο το φαί μας, που λένε!). Λίγο καιρό μετά πρόσθεσα χορτόσουπα (επίσης, τρελαίνεται) και εναλλάξ μοσχάρι και κοτόπουλο. Εδώ και 2-3 μέρες της βάζω και λίγο καστανό ρύζι στο φαγητό της. Ο παιδίατρος είχε προτείνει ρύζι και αστράκι εναλλάξ αλλά έλεγα μήπως τη γλουτένη την αποφύγω για λίγο καιρό ακόμα.

Γενικά, δημητριακά μέχρι τώρα η μικρή δεν είχε φάει καθόλου (ρυζάλευρα, φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμες κι άλλα τέτοια χαριτωμένα δεν τρώμε). Εσείς, τι δημητριακά θα προτείνατε; Από ποια ηλικία και σε τι μορφή (εννοώ ως κρέμα, μέσα στο φαγητό της, ή κάπως αλλιώς);

Τελευταία της αγόρασα το διχτάκι για τοποίο κάνετε λόγο πιο πάνω. Της έχω βάλει μανταρίνι, μήλο, μπανάνα και της αρέσει. Βέβαια, δεν το πιάνει μόνη της, θέλει να της το κρατάω εγώ.Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω εκτός από φρούτα;

Τέλος, αναφορικά με το γιαούρτι, ο παιδίατρος πρότεινε τα κλασικά παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού, τα οποία δεν θέλω να δώσω. Τι είδους γιαούρτι και από πότε μπορώ να της δώσω να δοκιμάσει;

(Με ενδιαφέρει να δοκιμάζει και να εθίζεται σε θρεπτικές, υγιεινές και νόστιμες διατροφικές επιλογές, όχι να τρώει πολύ)

 

Συγγνώμη, αν σας κούρασα και θα περιμένω με χαρά τις προτάσεις σας!:-)

Link to comment
Share on other sites

εμενα με εχει πιασει πανικος με αυτα που γραφετε αν κ ειναι μικρος ακομα για στερεες φοβαμαι μηπως οταν αρχισουμε να τρωμε μειωθει το γαλα μου κ μου αρεσει τοσο ο θηλασμος αφου σκεφτομαι να τον θηλασω μεχρι να παει φανταρος:lol::lol::lol::lol::lol:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι κι εγώ ιδέες και βοήθεια σχετικά με τη διατροφή της μικρής μου.

Η Δάφνη είναι 7,5 μηνών και μέχρι να κλείσει τον έκτο θήλασε αποκλειστικά κι αυτό, σε μεγάλο βαθμό, το οφείλουμε στο forum;).

Σε σχέση με το θηλασμό να πω ότι από πολύ νωρίς (περίπου 3,5 μηνών, αν θυμάμαι καλά) καθιερωσε μόνη της 5(!) γεύματα την ημέρα, τα οποία διαρκούσαν όμως πολλή ώρα. Από τότε δεν ξυπνάει ούτε βράδυ, κοιμάται σερί 10-11 ώρες. Σε βάρος βρίσκεται σταθερά σχεδόν στην ψηλότερη καμπύλη (του βιβλιαρίου, όχι του ΠΟΥ για μωρά που θηλάζουν απολκειστικά).

Από τον έκτο και μετά αρχίσαμε φρουτόκρεμα και ανταποκρίθηκε πολύ θετικά. Δεν είχε κανένα πρόβλημα με τη διαδικασία και φαινόταν να το απολαμβάνει (το τρώμε όλο το φαί μας, που λένε!). Λίγο καιρό μετά πρόσθεσα χορτόσουπα (επίσης, τρελαίνεται) και εναλλάξ μοσχάρι και κοτόπουλο. Εδώ και 2-3 μέρες της βάζω και λίγο καστανό ρύζι στο φαγητό της. Ο παιδίατρος είχε προτείνει ρύζι και αστράκι εναλλάξ αλλά έλεγα μήπως τη γλουτένη την αποφύγω για λίγο καιρό ακόμα.

Γενικά, δημητριακά μέχρι τώρα η μικρή δεν είχε φάει καθόλου (ρυζάλευρα, φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμες κι άλλα τέτοια χαριτωμένα δεν τρώμε). Εσείς, τι δημητριακά θα προτείνατε; Από ποια ηλικία και σε τι μορφή (εννοώ ως κρέμα, μέσα στο φαγητό της, ή κάπως αλλιώς);

Τελευταία της αγόρασα το διχτάκι για τοποίο κάνετε λόγο πιο πάνω. Της έχω βάλει μανταρίνι, μήλο, μπανάνα και της αρέσει. Βέβαια, δεν το πιάνει μόνη της, θέλει να της το κρατάω εγώ.Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω εκτός από φρούτα;

Τέλος, αναφορικά με το γιαούρτι, ο παιδίατρος πρότεινε τα κλασικά παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού, τα οποία δεν θέλω να δώσω. Τι είδους γιαούρτι και από πότε μπορώ να της δώσω να δοκιμάσει;

(Με ενδιαφέρει να δοκιμάζει και να εθίζεται σε θρεπτικές, υγιεινές και νόστιμες διατροφικές επιλογές, όχι να τρώει πολύ)

 

Συγγνώμη, αν σας κούρασα και θα περιμένω με χαρά τις προτάσεις σας!:-)

 

 

Καμιά βοήθεια και για μένα, κορίτσια :confused:;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Όπου να'ναι θα αρχίσουμε φρουτόκρεμα και έχω την εξής απορία: με ποιο τρόπο λιώνετε τα φρουτάκια? Το μπλέντερ χειρός είναι βολικό? Σκέφτομαι να πάρω ένα τέτοιο http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102000950&LastAdd=102000950&t=%CC%D0%CB%C5%CD%D4%C5%D1%20%D7%C5%C9%D1%CF%D3%20BOSCH%20MSM%206B150 από την άποψη πως θα είναι πιο εύκολο στο καθάρισμα. Το έχει δοκιμάσει καμιά? Ή μήπως θα ήταν καλύτερα να τα λιώνω στο συμβατικό μπλέντερ με τον κάδο?:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα αγοράσει κανονικό μπλέντερ (παρόμοια τιμή) και ήμουν απόλυτα ικανοποιημενη. Διαπίστωσα όμως πολύ πρόσφατα ότι ο πολυκόφτης που είχε η πεθερά μου έκανε θαυμάσια δουλειά ακόμα και με το κρέας.

 

Είναι περίπου σαν αυτόν:

 

http://www.perfectshop.gr/lib/img/product/ctlgbig/39120ctlgbig.jpg

 

με διπλό δηλαδή μαχαίρι (χαμηλά και στη μέση).

 

Ο δικός μου που έχει μονό μαχαίρι δεν έκανε δουλειά.

 

Να σκέφτεσαι πως μετά την φρουτόκρεμα έρχεται το φαγητό και κυρίως το μοσχάρι και το κοτόπουλο ;) Οπότε ό,τι αγοράσεις θα πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει και σε εκείνα τα φαγητά.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αχ σ'ευχαριστώ Αερικούλι που απάντησες! Τώρα που το είπες μ'έβαλες σε σκέψεις, έχεις δίκιο, μετά θα πρέπει να λιώνουμε και κρέας κτλ. Ωραία, σε κάτι τέτοιο θα προσανατολιστώ. Thankssssssssssss!:D

Link to comment
Share on other sites

αχ σ'ευχαριστώ Αερικούλι που απάντησες! Τώρα που το είπες μ'έβαλες σε σκέψεις, έχεις δίκιο, μετά θα πρέπει να λιώνουμε και κρέας κτλ. Ωραία, σε κάτι τέτοιο θα προσανατολιστώ. Thankssssssssssss!:D

Εγώ έχω αγοράσει χειρός αλλά ανοξείδωτο για να μην έρχετε η τροφή σε επαφή με πλαστικό.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα κάτι στις προτιμήσεις μου και πήρα αυτό http://www.bamix.com/ μέσω e-bay.

Το έχω δει να το διαφημίζουν σε τηλεμάρκετινκ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι το αυθεντικό ή απομίμηση....

Πολτοποιεί πάρα πολύ καλά. Έχω αγοράσει και ανοξείδωτη κανάτα για να τα πολτοποιώ εκεί.......Είναι λίγο ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του.

Είναι "σκυλί". Η μητέρα μου είχε πάρει ένα τέτοιο πριν γεννηθώ εγώ από μία έκθεση και το είχε για 25 χρόνια.... Έκανε τα πάντα με αυτό....... ώσπου της κάηκε:!::!::!::!:

 

 

 

ΑΑΑΑ κάνει υπέροχες σάλτσες, αφρόγαλα και καταπληκτικό αφρό σε φραπέ ή νες;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αγοράσει χειρός αλλά ανοξείδωτο για να μην έρχετε η τροφή σε επαφή με πλαστικό.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν βρήκα κάτι στις προτιμήσεις μου και πήρα αυτό http://www.bamix.com/ μέσω e-bay.

 

 

Έχει βγάλει κάτι ανάλογο η Braun, δέστε εδώ:

 

Multiquick 7 hand blender

 

Είναι όλο ανοξείδωτο (κι εγώ δεν θέλω το παραμικρό πλαστικό ν' αγγίζει στα φαγητά μας) και απίστευτα δυνατό, τεμαχίζει, πολτοποιεί και θριμματίζει τα πάντα στο λεπτό, ακόμη και πάγο (έχει 7 ταχύτητες και ένα turbo function!).

 

Kαι το Multiquick 7 MR 700 model έχει και ανοξείδωτη κανάτα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ρυζάλευρο ή Φρούτα?

 

Καλησπέρα! Εδώ και πολλούς μήνες βρίσκω "παρηγοριά" μέσα από την παρέα του forum και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αρκετές φορές μου λύθηκαν διάφορες απορίες από την εγκυμοσύνη μου έως και σήμερα που το μωράκι μου μπαίνει στον 6ο μήνα.

Καθώς δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση που ταιριάζει στην δική μας περίπτωση θα ήθελα την άποψη μαμάδων με περισσότερη πείρα από εμένα στο θέμα της εισαγωγής στερεών τροφών.

Όπως ήδη σας είπα το αγοράκι μου σε μία εβδομάδα κλείνει τον 5ο και μπαίνει στον 6ο μήνα της ζωής του. Έως σήμερα θηλάζει αποκλειστικά και έχει μεγάλη δυσκολία στον ύπνο!!!

 

Τα γεύματα μας είναι 5 (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων που μπορεί να γίνουν 6 ή 7).

Το πρωί στις 9, μετά στις 13.00 ακολούθως στις 17.00 και μετά κατά τις 8.30 και τελευταίο γεύμα κατά τις 12.00 - 1.00.

 

Η παιδίατρος μου που συνέστησε να αρχίσουμε να τρώμε κρέμα ρυζάλευρο βανίλια και μόλις κλεισει τον 6ο να αρχίσουμε τα φρούτα. Έχω έναν φόβο όμως ότι αν μάθει να τρώει συτή την πολύ γευστική κρέμα μετά πώς θα μπορέσω να του δώσω σκέτο μηλαράκι????

 

Επίσης θέλω σιγά σιγά να αρχίσω το μπιμπερό με γάλα, καθώς δυστυχώς σιγά σιγά πρέπει αν ετοιμάζομαι να επιστρέψω στην δουλειά. Το γλυκό μου όμως βρίσκει παρηγοριά στο στήθος και δεν θέλω να το κάνω απότομα αλλά σταδιακά.

 

1. Να αρχίσω καλύτερα με φρούτα? Την κρέμα πότε να την αρχίσω?

2. Να περιμένω να εδραιωθεί το γευμά της κρέμας και μετά να αρχίσω να κόβω σιγά σιγά τον θηλασμό?

3. Κατά την περίοδο προσαρμογής στο μπουκάλι να τον αρχίζω πρώτα με μπουκάλι και μετά με στήθος ή το αντίστροφο?

4. Ποιές θα ήταν οι ιδανικές ώρες διατροφής μέσα σε ένα 24ωρο, ώστε να ακολουθούμε το πρόγραμμα "Γάλα - Κρέμα - Γάλα - Κρέμα - Γάλα"

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Fath, να σου ζησει! Λοιπον, απ'οσα εμαθα εδω μεσα και εφαρμοσα κι εγω, δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις κονσερβοποιημενα τροφιμα στο παιδι.Αφου υπαρχουν τα φρεσκα φρουτακια και τα λαχανικα ποιος ο λογος. Αν ψαξεις λιγο στις συζητησεις, το καλυτερο ειναι να αρχισεις με φρουτακια και στη συνεχεια να προσθεσεις λαχανικα ή και το αντιστροφο. Μη δωσεις ρυζαλευρο. Το ενστικο σου σωστα σου λεει οτι μετα απο αυτη τη γλυκατζουρα δε θα τρωει τα φρουτακια;) Επισης, να πω οτι συστηνεται να συμπληρωνονται 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου πριν το ξεκινημα των στερεων, οποτε μηπως να περιμενατε λιγακι;

Τωρα, για τη σειρα των γευματων το ιδανικο ειναι πριν απο τα γευματα να δινεις απο το γαλατακι σου αφου το γαλα αποτελει κυρια τροφη για τον πρωτο χρονο (οι στερεες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου). Αυτο συστηνει και η Πατσουρου. Εννοειται τις φορες που θα εισαι στο σπιτι. Οταν θα λειπεις θα τρωει μονο στερεες. Πες μου ομως γιατι να δινεις ξενο γαλα αφου εχεις το δικο σου. Δεν υπαρχει δυνατοτητα αντλησης;Μετα τους 6 μηνες ο θηλασμος ειναι ευκολοτερος αφου μπαινουν και οι τροφες. Επισης εχω να σου πω οτι εισαι πολυ τυχερη που το μικρακι σου κοιμαται ολη νυχτα:D Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, χρειάζομαι την βοήθεια σας.Εδώ και σχεδόν 3 εβδομάδες έχουμε ξεκινήσει και τρώμε φρουτοκρεμα ( μήλο-μπανάνα -αχλάδι) και τα πάμε περίφημα. Θέλω να αρχίσω να προσθέτω και νέα φρούτα περισσότερο εποχιακά.

Πχ μπορώ να αρχίσω να του βάζω λίγο ζουμάκι από ρόδια?

ή

Λίγο μανταρινάκι??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...