Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Της δινω νερο οποτε πινω κι εγω, της εδωσα κατευθειαν απο ποτηρι, το εμαθε πολυ γρηγορα, στην αρχη πινουν λιγες γουλιτσες μονο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γειά σας,

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Κινδυνεύω να αποθηλάσω και είναι πολύ νωρίς ακόμη. Ο γιος μου είναι 8 μηνών. Από τότε που ξεκινήσαμε τα στερεά (6 1/2 μηνών έχει αραιώσει δραματικά τους θηλασμούς με αποτέλεσμα να έχει μειωθεί πολύ το γάλα μου. Το καταλαβαίνω από τις αντλήσεις που κάνω στη δουλειά. Εργάζομαι από τις 8:00 μέχρι τις 15:00. Σε αυτό το διάστημα κάνω 2 δεκάλεπτες αντλήσεις με το Symphony της Medela. Όταν επέστρεψα στη δουλειά (πριν 3 μήνες) από αυτές τις δυο αντλήσεις έβγαζα 300ml γάλα τώρα κατάντησα να βγάζω μόλις 80ml. Περισσότερες αντλήσεις δεν μπορώ να κάνω, με πιέζει η δουλειά.

Κάνει συνήθως 2 γεύματα. Το πρώτο γεύμα αποτελείται από 2 φρούτα εποχής (τρώει μόνο τη μισή ποσότητα) και το δεύτερο γεύμα είναι κρεατοχορτόσουπα που φτάχνω εγώ. Τα γεύματα αυτά τα τρώει όσο εργάζομαι. Όμως επειδή τον τελευταίο καιρό ο μικρός αρνείται επίμονα να θηλάσει το απόγευμα αναγκάζομαι και του δίνω λίγη κρεμούλα από δημητριακά της HIPP και μητρικό γάλα.

Προσπαθώ να τον θηλάζω πριν τα στερεά, πριν πινάσει πολύ και εκνευριστεί, όταν είναι κοιμισμένος ή μισοκοιμισμένος. Μέχρι που δοκίμασα να το θηλάσω καθώς κάνουμε περίπατο. Τίποτα δεν πετυχαίνει, νευριάζει, κτυπιέται και κλαίει. Έχει μειωθεί η ροή και αυτό δεν του αρέσει καθόλου. Δεν κάνει καν την προσπάθεια να θηλάσει για να διαπιστώσει αν έχω γάλα. Δεν με βοηθάει καθόλου. Προσπαθώ να τον βάζω να θηλάζει συχνά για να αυξηθεί η παραγωγή όμως δεν συνεργάζεται. Ξεκίνησα μαγιά μπύρας χωρίς κανένα αποτέλεσμα, προφανώς λόγο του μειωμένου χρόνου θηλασμού. Προσπαθώ να κάνω άλλες δυο αντλήσεις το απόγευμα στο σπίτι από τις οποίες βγάζω μόνο 30ml στην κάθε άντληση. Πολύ απογοητευτικό! Τι να κάνω? Περισσότερες αντλήσει δεν μπορώ να εντάξω στο πρόγραμμά μου. Έχω και άλλο παιδί στο σπίτι, μαγείρεμα, καθαριότητα του σπιτιού αντιλαμβάνεστε….

Για παράδειγμα, πριν από λίγο αντιλήφθηκα ότι ήθελε γάλα, με έτρωγε με τα μάτια του, τον πήρα αγκαλιά και μου πιπίλαγε το χέρι μου. Τον έβαλα να θηλάσει και ξεκίνησε να φωνάζει, να με σπρώχνει μακριά του και βάζει τη γλώσσα εμπόδιο για να μην μπει η θηλή στο στόμα του. Στο τέλος άρχισε να κλαίει. Του έδωσα μητρικό γάλα σε μπουκάλι και μου το άρπαξε μέσα από τα χέρια και ήπιε 50ml. Με πήρε το παράπονο, αν όχι 50ml τουλάχιστον 30ml θα μπορούσε να τα πιεί από το στήθος μου και να μην αναγκάζομαι να αποστειρώνω θήλαστρα και να βγάζω γάλα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έκανα λάθος. Ποτέ μου δεν έδωσα ξένο γάλα ή τσάι. Μπουκάλι πήρε 4 μηνών όταν επέστρεψα στη δουλειά. Όσο είμαι σπίτι τον άφηνα να θηλάζει όσο ήθελε και όποτε ήθελε. Πιπίλα πήρε 5 μηνών, του την έμαθε η μητέρα μου που μου τον προσέχει, επειδή δεν μπορούσε να τον κοιμήσει και ο μικρός έκλεγε συνεχώς.

Τις τελευταίες νύχτες ξυπνάει κάθε 1 ώρα, προφανώς πινάει όμως πάλι αρνείται να θηλάσει πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Συμπλήρωμα δεν έχω δώσει ακόμα. Έχω εξαντληθεί τι να κάνω? Θέμα υγείας του μωρού δεν συντρέχει το έχω ελέγξει. Εν το μεταξύ τον τελευταίο 1 ½ μήνα δεν έχει βάλει βάρος (είναι 7κιλά, 66cm ύψος) σε αντίθεση με τότε που θηλάζαμε αποκλειστικά και έβαζε 300gr την βδομάδα.

Στεναχωριέμαι πολύ.

Βοηθήστε με.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δεσποινα. Πολυ ζόρικη ακούγεται αυτη η φάση. Δεν ξέρω τι να σου πω για βοήθεια αλλά σκέφτηκα δυο πράγματα. 1- σε αυτη τη φάση πλέον μου είχε πει η σύμβουλος θηλασμου μου να μη μετραω το πόσο γάλα εχω απο το θηλαστρο γιατι βγαίνει πλέον πολυ λιγότερο γάλα με το θηλαστρο απο οτι παλιά. Κι εγω είχα φρικάρει με τις αντλήσεις μου. Το θέμα σου όμως ειναι οτι ούτως ή άλλως ο μικρός μοιάζει να αποφεύγει το στήθος... Επίσης ειναι φυσικο να του δίνεις τρία γεύματα τη μερα πλέον άρα η κρέμα δημητριακών είμαι αναμενόμενη. Αν πας να τον θηλασεις 1-2 ωρες μετα το φαγητό στο άσχετο ή πριν απο τα naps του πάλι το αποφεύγει;

Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να απευθυνοσουν και σε μια σύμβουλο θηλασμου για αυτο το θέμα - μήπως πχ εχει αλλάξει κάτι στη διατροφή σου κι ο μικρός δε θέλει τη γεύση του γαλατος; Επίσης, αν το θέμα όνειρο οτι πλέον αργεί να κατέβει το γάλα σου κι αυτός βαριεται να περιμένει -αυτο μου συμβαίνει κι εμένα πλέον- μήπως σου προτείνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Lydia, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχεις δίκαιο το μεγάλο θέμα είναι η άρνηση του μωρού να θηλάσει. Έχω δοκιμάσει να τον θηλάσω και 2 και 4 μέχρι και 6 ώρες νηστικό τον άφησα μετά το φαγητό όμως τίποτα... Πριν από τον ύπνο τίποτα...Θέμα με τη γεύση του γάλατος δεν νομίζω να υπάρχει αφού από το μπουκάλι το πίνει χωρίς πρόβλημα.

Καμιά άλλη ιδέα?

Τί να κάνω?

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου, έχω ένα μπεμπάκι κι εγώ 8 μηνων ακριβως. Στο παρελθόν αντιμετώπισα παρόμοια κατάσταση (για λίγες μέρες κατά καιρούς θήλαζε λιγότερο). Η λύση ξέρεις ποια ήταν? Βραδυνοί θηλασμοί και γενικά θηλασμοί τις ώρες που κοιμόταν. Τον βάζεις κοιμισμένο στο στήθος και πιπιλάει ή πίνει (και το πιπίλισμα κάνει καλόστη διατήρηση της γαλουχίας). Εμάς δεν εχει πολύόρεξη όταν βγάζει τα δόντια (πονάει πολύ και έχει 6 δόντια)!

Επίσης δεν έχουμε βάλει 3ο γεύμα ακόμη. Θεωρώ ότι αν το μωρό αρχίζει να χορταίνει με τις στέρεες, δε θα ζητάει γάλα εκείνες τις ώρες και το στήθος θα παίρνει μήνυμα να μην παράγει.

Δοκίμασε όταν είσαι στο σπίτι να του προσφέρεις συνέχεια. Καν το για λίγες μέρες ή π.χ. ένα Σαββατοκύριακο που θα είσαι πιο χαλαρή.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μπορείς να του λες γλυκόλογα ψιθυριστά, ηρεμούν και κοιμούνται έτσι.

Εμάς άρχισε να παίζει τώρα με το στήθος, δηλ. μπορείς να βγάζεις έεξω το ένα ή και τα 2 στήθη και να δεις αντιδράσεις. Εμάς χασκογελάει, τρελαίνεται, τα ορμάει, τα τσιμπάει και κάνει τάχα μου ότι πίνει σε καθιστή θέση (ενώ δεν πεινάει, έτσι για παιχνίδι). Νομίζω ότι αυτό θα πιάσει, αν του τα παρουσιάσεις έστι. Δες αντιδράσεις, πες του "δες τί έχει εδώ η μανούλα" ενώ θα τον έχεις αγκαλιά καθιστό. Σίγουρα θα ορμήξει, έστω και από περιέργεια. Μην τον βάζεις δηλ. αμέσως στη στάση θηλασμού, σε θέσηδηλ. που την έχει συνδέσει με τάισμα. Δοκίμασε και πες μας νέα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Αγαπητή Lydia, σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχεις δίκαιο το μεγάλο θέμα είναι η άρνηση του μωρού να θηλάσει. Έχω δοκιμάσει να τον θηλάσω και 2 και 4 μέχρι και 6 ώρες νηστικό τον άφησα μετά το φαγητό όμως τίποτα... Πριν από τον ύπνο τίποτα...Θέμα με τη γεύση του γάλατος δεν νομίζω να υπάρχει αφού από το μπουκάλι το πίνει χωρίς πρόβλημα.

Καμιά άλλη ιδέα?

Τί να κάνω?

 

Πόσο καιρο ειναι αυτή η κατάσταση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο σε αυτο που λεει η tsarli,νομίζω ότι μπορείς να δοκιμάσει; Τη νύχτα να τον παίρνεις στο κρεβάτι διπλα σου κι όταν ψιλοξυπνάει να τον βάζεις να πιπίλαει στο στήθος αντι πιπίλα. Μεσα στο νυχτερινό χουζουρι μπορει να του αρέσει και να το ξανασυνηθισει. Μου έλεγε ένας φίλος παιδιατρος-σύμβουλος θηλασμου ότι αυτο το ειχε πάθει στους 8 μήνες και μια πολυ γνωστή σύμβουλος θηλασμου και είχε τρελαθεί!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,

Συγνώμη που δεν ανταποκρίθηκα στις απαντήσεις σας. Είχαμε πάει διακοπές και δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο. Στις διακοπές προσπάθησα πολύ με τον μικρό. Τον άφηνα να παίζει με το στήθος, τον είχα όλη μέρα αγκαλιά, προσπαθούσα να τον θηλάζω τις ώρες που ήταν χαλαρός, μετά το μπάνιο ή καθώς κοιμόταν όμως κανένα θεαματικό αποτέλεσμα. Συνήθως πετύχαινα 1-2 σύντομους θηλασμούς καθώς κοιμόταν ή νωρίς το πρωί όταν ξυπνούσε. Υπήρχαν μέρες που δεν κατάφερνα τίποτα. Τώρα έχουμε ένα μήνα που υπάρχει αυτό το πρόβλημα με τον θηλασμό.

Τελικά επικοινώνησα με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού που είναι και παιδίατρος επίσης. Μου είπε ότι όταν συμβαίνει αυτό με ένα μωρό 8 μηνών είναι δύσκολο να το ανατρέψεις. Αν ήταν 3 μηνών τότε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Βασικά το μωρό θεωρεί πλέον αγγαρεία το θηλασμό και προτιμά το μπιμπερό όπου το γάλα τρέχει άφθονο. Μου πρότεινε να κάνω 4-5 αντλήσεις κατά προτίμηση τις ώρες που συνηθίζει να πίνει γάλα το μωρό. Να αδειάζω τελείως το στήθος και να συνεχίζω για ακόμα 10 λεπτά ακόμα και αν δεν βγαίνει γάλα. Στόχος να αυξηθεί η παραγωγή και η ροή με την ελπίδα να επανέλθει το ενδιαφέρον του μικρού για θηλασμό. Είναι όμως δύσκολο και αν ο μικρός δεν επανέλθει το μόνο που μένει είναι να βγάζω το γάλα μου και να του το δίνω σε μπουκάλι.

Τώρα είμαι στη διαδικασία αύξησης της παραγωγής (έχω κιόλας μια καλή αύξηση στην παραγωγή όμως καμία ανταπόκριση από το μικρό). Βασικά για να μην κάνει αγγαρεία ο μικρός με τον θηλασμό κάνω εγώ την αγγαρεία με το θήλαστρο. Πολύ απογοητευτικό, το θήλαστρο δεν μου αρέσει καθόλου, έχουν αρχίσει να πονάνε και οι θηλές μου. Θα το παλέψω βέβαια όμως φοβάμαι ότι το ταξίδι του θηλασμού πλησιάζει στο τέλος. Για μένα το τέλος είναι πολύ πικρό. Νιώθω σαν να χάνω ένα κομμάτι του εαυτού μου, σαν να μην μπορώ να προσφέρω στο μωρό μου αυτό που χρειάζεται και που είναι καθήκον μου να προσφέρω. Με πήραν τα κλάματα…

Το μόνο που θα ήθελα είναι αν παρακολουθεί το θέμα κάποια μαμά με παρόμοια εμπειρία ή κάποια σύμβουλος θηλασμού και έχουν κάποια καλή ιδέα που θα με βοηθούσε να ξεπεράσω το πρόβλημα θα τις παρακαλούσα να γράψουν στο φορουμ ή να μου στείλουν μήνυμα.

Σας ευχαριστώ όλες πολύ. Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μπιμπερό χρησιμοποιείς? Είναι σημαντικό να μην χρησιμοποιείς συμβατικό μπιμπερό που το γάλα όντως ρέει άφθονο. Εμένα μου είχε συστήσει η σύμβουλος θηλασμού το Calma της medela που προσομοιάζει τον θηλασμό και όντως σώθηκα (για προβλήματα στο ξεκίνημα του θηλασμού βέβαια). Είναι σημαντικό να μην συνηθίζει στην ευκολία του μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε μια εβδομαδα κλεινουμε τον 5ο και η παιδιατρος επιμενει νΑα αρχισουμε στερεες γιατι λεει θα χασει βιταμινες απο φρουτα κ απο κρεμα.Θηλαζω αποκλειστικα.Ειναι απαραιτητο αυτο?Διατροφικα ειναι πιο καλο για το παιδι να ξεκινησει κρεμα κ φρουτοκρεμα απ'ότι το μητρικό γαλα΄? Ηθελα να κλεισουμε τον 6ο κ μετα να αρχισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα κλεινουμε τον 5ο και η παιδιατρος επιμενει νΑα αρχισουμε στερεες γιατι λεει θα χασει βιταμινες απο φρουτα κ απο κρεμα.Θηλαζω αποκλειστικα.Ειναι απαραιτητο αυτο?Διατροφικα ειναι πιο καλο για το παιδι να ξεκινησει κρεμα κ φρουτοκρεμα απ'ότι το μητρικό γαλα΄? Ηθελα να κλεισουμε τον 6ο κ μετα να αρχισουμε.

 

Καλημερα!

 

Αν δεν ηταν προωρο το μωρακι σου δεν υπαρχει λογος να ξεκινησεις πριν τον 6ο μηνα τις στερεες τροφες.

 

Οι κρεμες ειναι μονο αλατι και ζαχαρη, μην του δωσεις ποτε!

Συνεχισε να θηλαζεις για οσο θες εσυ, απλα μετα τον 6ο ξεκινα στερεες τροφες, 1 φρουτο ή 1 λαχανικο τη φορα για 3-4 μερες συνεχομενες (τεστ αλλεργιας) και φυσικα 1 γευμα τετοιο την ημερα για μερικες βδομαδες.

 

Καλο θα ηταν να μην κανεις το γευμα αυτο βραδυνο.

Ξεκινα με μεσημεριανο δλδ.

 

Και αργα... 1-2 κουταλακια τη φορα.

Δεν τρωνε ποσοτητες τρελες που λενε εδω οι γιατροι για να παιρνουν ποσοστα απο τις εταιριες των κρεμων κλπ.

 

Καλη επιτυχια!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι το μωρο δεν ηταν πρωορο.Το αντιθετο μαλιστα κ τωρα απο βαρος ειμαστε σχεδον 5 μηνων 7.5 κ κατι κιλα.απλως μου εφερε σαν επιχειρημα την προσληψη βιταμινων απο τη φρουτοκρεμα αλλα αν ειναι καλυτερα για το μωρο μονο γαλα ασ ξεκινησω στον 6ο.

Link to comment
Share on other sites

"Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (Π.Ο.Υ), τη UNICEF και άλλους παγκόσμιους έγκυρους επιστημονικούς οργανισμούς, ο αποκλειστικός θηλασμός για τους πρώτους έξι μήνες, ακολουθούμενος από συνεχιζόμενο μητρικό θηλασμό για τουλάχιστον δύο χρόνια, σε συνδυασμό με την προσθήκη θρεπτικών στερεών τροφών αποτελούν το κλειδί για τη μελλοντική υγεία. Αποκλειστικός θηλασμός σημαίνει ότι το βρέφος τρέφεται αποκλειστικά και μόνο με μητρικό γάλα, χωρίς να παίρνει καμιά άλλη στερεή ή υγρή τροφή."

 

Είναι γενικώς γνωστό ότι όταν ένα μωρό θηλάζει αποκλειστικά, οι στερεές τροφές μπαίνουν μετά το κλείσιμο του 6ου μήνα, και εμείς έτσι κάναμε.. και το βάρος του μωρού σου είναι πολύ καλό, οπότε απόρω με τον παιδίατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε λιγο κλεινουμε τον 6ο και εκανα αποπειρα να δωσω κρεμα το απογευμα βανιλια ριζαλευρο απο την οποια εφαγε 2-3 κουταλακια .Μετα πο 4 ωρες περιπου κ αφου θηλασε 2 φορες μετα την κρεμα εκανε απιστευτο εμετο,2 φορες κ εβγαλε τα παντα.Θηλαζω αποκλειστικα.Να πω επισης οτι οταν ήταν 23 ημερων επαθα μαστιτιδα με πολυ υψηλο πυρετο κ εδωσα 1 φορα ξενο γαλα το οποιο εκανε εμετο μετα απο 3 ωρες.Ειχαμε και Γοπ αλλα τουσ τελευταιους 2 μηνες ειμαστε λιγο καλυτερα.Ο εμετος υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργία?Σε αυτη την περιπτωση τι κανω?Αφηνω κ αλλο διαστημα για να αρχισουμε στερεες η δινω φρουτοκρεμα? και για απογευματινο τι δινω? φοβααι παρα πολυ να ξαναδωσω κρεμα και εχω αγχωθει για τις στερες πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε λιγο κλεινουμε τον 6ο και εκανα αποπειρα να δωσω κρεμα το απογευμα βανιλια ριζαλευρο απο την οποια εφαγε 2-3 κουταλακια .Μετα πο 4 ωρες περιπου κ αφου θηλασε 2 φορες μετα την κρεμα εκανε απιστευτο εμετο,2 φορες κ εβγαλε τα παντα.Θηλαζω αποκλειστικα.Να πω επισης οτι οταν ήταν 23 ημερων επαθα μαστιτιδα με πολυ υψηλο πυρετο κ εδωσα 1 φορα ξενο γαλα το οποιο εκανε εμετο μετα απο 3 ωρες.Ειχαμε και Γοπ αλλα τουσ τελευταιους 2 μηνες ειμαστε λιγο καλυτερα.Ο εμετος υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργία?Σε αυτη την περιπτωση τι κανω?Αφηνω κ αλλο διαστημα για να αρχισουμε στερεες η δινω φρουτοκρεμα? και για απογευματινο τι δινω? φοβααι παρα πολυ να ξαναδωσω κρεμα και εχω αγχωθει για τις στερες πολυ.

 

πω πω το κακομοιρο! :-(

μη δινεις τις αηδιες του εμποριου.

 

δοκιμασε να σιγοβρασεις σε μετρια θερμοκρασια νερου κομματακια απο μηλο ή αχλαδι και οταν ειναι αρκετα μαλακά, βαλ'τα στο μπλεντερ και κανε τα πουρέ.

 

δωσε 2-3 κουταλάκια τη μια φορα, κι αν παει καλά, συνέχισε με αυτή την ποσότητα για 5-7 μέρες, μετα 3-4 κουταλάκια για 5-7 μέρες, μετα 4-5 για 2 βδομάδες και αν δεις οτι στον μηνα πανω παει καλά, μπορείς να προσθέσεις αλλο ενα γευμα στη διατροφή του/της πχ μεσημεριανό.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα! Σε μια βδομαδα γινετε το αγορακι μου 6 μηνων. Τις πρωτες 5 μερες της ζωης του στην κλινικη δυστυχως επινε γαλα σε σκονη και 2 μερες στο σπιτι θηλαζε και συμπληρωνα με σκονη. Μετα θηλαζε αποκλειστικα μεχρι σημερα.. η απορια μου ειναι να ξεκινησω τροφη μολις κλεισει 6 μηνων ή να προσθεσω και την μια βδομαδα που επινε και σκονη και μετα να ξεκινησουμε στερεες ωστε να συμπληρωθουν 6 μηνες απολκλειστικου θηλασμου?? Επισης οταν ειπα στο γιατρο οτι δεν θελω να του δωσω ρυζαλευρο και προτιμω να ξεκινησω με πατατουλα και να προσθετω ανα 2 μερες κιαλλο λαχανικο μου ειπε " δεν νομιζω να χορτενει, καλυτερα να του δωσεις ρυζαλευρο.. " Ειναι δυνατο να μην χορταινει ρωταω τωρα εγω!! Επισης μου ειπε τις 2 πρωτες μερες μετα το φαη να του δινω γαλα και μετα τις 2 μερες να σταματησω το γαλα και να του δινω νερο.. Τωρα ή ειμαι πολυ καχυποπτη ή οντως δεν μου ακουγονται σωστες αυτες οι συμβουλες!! Τα φωτα σας.. Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Σε μια βδομαδα γινετε το αγορακι μου 6 μηνων. Τις πρωτες 5 μερες της ζωης του στην κλινικη δυστυχως επινε γαλα σε σκονη και 2 μερες στο σπιτι θηλαζε και συμπληρωνα με σκονη. Μετα θηλαζε αποκλειστικα μεχρι σημερα.. η απορια μου ειναι να ξεκινησω τροφη μολις κλεισει 6 μηνων ή να προσθεσω και την μια βδομαδα που επινε και σκονη και μετα να ξεκινησουμε στερεες ωστε να συμπληρωθουν 6 μηνες απολκλειστικου θηλασμου?? Επισης οταν ειπα στο γιατρο οτι δεν θελω να του δωσω ρυζαλευρο και προτιμω να ξεκινησω με πατατουλα και να προσθετω ανα 2 μερες κιαλλο λαχανικο μου ειπε " δεν νομιζω να χορτενει, καλυτερα να του δωσεις ρυζαλευρο.. " Ειναι δυνατο να μην χορταινει ρωταω τωρα εγω!! Επισης μου ειπε τις 2 πρωτες μερες μετα το φαη να του δινω γαλα και μετα τις 2 μερες να σταματησω το γαλα και να του δινω νερο.. Τωρα ή ειμαι πολυ καχυποπτη ή οντως δεν μου ακουγονται σωστες αυτες οι συμβουλες!! Τα φωτα σας.. Ευχαριστω !!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Σε μια βδομαδα γινετε το αγορακι μου 6 μηνων. Τις πρωτες 5 μερες της ζωης του στην κλινικη δυστυχως επινε γαλα σε σκονη και 2 μερες στο σπιτι θηλαζε και συμπληρωνα με σκονη. Μετα θηλαζε αποκλειστικα μεχρι σημερα.. η απορια μου ειναι να ξεκινησω τροφη μολις κλεισει 6 μηνων ή να προσθεσω και την μια βδομαδα που επινε και σκονη και μετα να ξεκινησουμε στερεες ωστε να συμπληρωθουν 6 μηνες απολκλειστικου θηλασμου?? Επισης οταν ειπα στο γιατρο οτι δεν θελω να του δωσω ρυζαλευρο και προτιμω να ξεκινησω με πατατουλα και να προσθετω ανα 2 μερες κιαλλο λαχανικο μου ειπε " δεν νομιζω να χορτενει, καλυτερα να του δωσεις ρυζαλευρο.. " Ειναι δυνατο να μην χορταινει ρωταω τωρα εγω!! Επισης μου ειπε τις 2 πρωτες μερες μετα το φαη να του δινω γαλα και μετα τις 2 μερες να σταματησω το γαλα και να του δινω νερο.. Τωρα ή ειμαι πολυ καχυποπτη ή οντως δεν μου ακουγονται σωστες αυτες οι συμβουλες!! Τα φωτα σας.. Ευχαριστω !!

 

γεια σου!

οι στερεες τροφες μπαινουν στην διατροφη του μωρου μετα τους 6 μηνες συνηθως, ο θηλασμος δεν εχει καμμια σχεση με την ηλικια του.

 

ασε τα ρυζαλευρα στην ακρη! εγω μετανιωνω τις λιγες φορες που του εδωσα ρυζαλευρο (μαλλον εχει πλεον αλλεργια στο ρυζι!), μου το εκανε εμετο και εκανε διαρροιες μεχρι και σημερα (16 μηνων).

 

εμεις ξεκινησαμε με βρασμενο καροτακι, την αλλη φορα μπροκολο, την αλλη ρεβα και παει λεγωντας.

προφανως και λεει ηλιθιοτητες ο γιατρος, στην αρχη ταιζουμε 2 κουταλιτσες μικρες για τις πρωτες μερες, μετα 3-4 για μερικες μερες ακομα, μετα 4-5 και μενουμε εκει για μια-δυο βδομαδες κλπ

 

το στομαχακι του ειναι παρα πολυ μικρο, και εκτος αυτου σκεψου οτι τοσους μηνες δεχοταν ΜΟΝΟ υγρα! δε μπορεις να πας απο το τιποτα στο πολυ. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην του φτιαξεις κρεμες και λοιπα σιχαματα φουλ στο αλατι και τη ζαχαρη και σιγουρα οχι την συνιστωμενη ποσοτητα μεριδας που αναγραφεται στο κουτι!! 200μλ ειναι ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ ακομα και για σενα.

 

Νερακι πρεπει να πινει οταν ξεκινησει στερεες τροφες, σε αυτο καλα σου ειπε, εγω ΠΑΝΤΑ το προσφερα με καθε γευμα.

 

μην ξεχνας οτι πρεπει να ξεκινησεις με ΕΝΑ γευμα τη φορα, ΜΙΑ μονη τροφη για 4 μερες (τεστ αλλεργιας λεγεται) , δλδ μην δωσεις σημερα καροτο, αυριο γλυκοπατατα. 4 μερες καροτο, 4 μερες γλυκοπατατα, 4 μερες μπροκολο κλπ κλπ.

 

και κατι που με βοηθησε πολυ, εκανα σημειωσεις για το πως δεχοταν την καθε τροφη και σαν γευση, ποσοτητα, αν εκανε εμετο, τι κακα εκανε...

 

Καλη επιτυχια και να το χαιρεσαι το μικρακι σου! :-)

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση Chrisisred!! Σκευτομαι να ξεκινσω με ρυζαλευρο αλλα το σπιτικο που θα φτιαξω εγω και μετα τις 4 μερες να προσθεσω πατατουλα στο ρυζαλευρο.. τι γνωμη εχεις για αυτο? Να και η συνταγη

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/blog-post_20.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση Chrisisred!! Σκευτομαι να ξεκινσω με ρυζαλευρο αλλα το σπιτικο που θα φτιαξω εγω και μετα τις 4 μερες να προσθεσω πατατουλα στο ρυζαλευρο.. τι γνωμη εχεις για αυτο? Να και η συνταγη

http://www.mitrikosthilasmos.com/2012/04/blog-post_20.html

 

να'σαι καλα!

θα απεφευγα να ανακατωσω τροφες και να κανω "πειραματα" ακομα.

ειναι πολυ νωρις και καλο θα ηταν να προσφερεις ενα, ενα τη φορα γιατι θελει παρακολουθηση.

 

δεν εχεις ιδεα σε τι μπορει να σου παρουσιασει αλλεργια ή δυσανεξια το παιδι.

 

την πατάτα τι την θες? δεν εχει και βιταμινες.

μονο βιταμινη C και πρεπει να φαει 5 πατατες για να παρει οση χρειαζεται.

 

προτιμησε μπροκολο, καροτακι, γλυκοπατατα (ειναι πεντανοστιμη), μηλο, αχλαδι κλπ μη βιαζεσαι :) ολα στον καιρο τους

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης μου ειπε τις 2 πρωτες μερες μετα το φαη να του δινω γαλα και μετα τις 2 μερες να σταματησω το γαλα και να του δινω νερο..

 

Γεια σου Έλενα. Δεν γίνεται να στανατήσεις έτσι ξαφνικά ένα γεύμα γάλακτος. Καταρχάς είναι πιθανόν να πετρώσει το στήθος σου έτσι! Και κατά δεύτερον το μωρό σου θα τρώει 2-3 κουταλίτσες στην αρχή, μετά θα χρειάζεται και να θηλάσεις για να χορτάσει.

 

Σύμφωνα και με την παιδίατρο μου-σύμβουλο θηλασμού, προσφέρουμε τις στερεές όσο φάει το μωρό και μετά πάντα θηλάζουμε. Σιγά-σιγά, όσο θα τρώει μεγαλύτερες ποσότητες στερεών, θα μειώνει το γάλα που πίνει κι έτσι θα προσαρμοστεί ομαλά και το στήθος και το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Έλενα. Δεν γίνεται να στανατήσεις έτσι ξαφνικά ένα γεύμα γάλακτος. Καταρχάς είναι πιθανόν να πετρώσει το στήθος σου έτσι! Και κατά δεύτερον το μωρό σου θα τρώει 2-3 κουταλίτσες στην αρχή, μετά θα χρειάζεται και να θηλάσεις για να χορτάσει.

 

Σύμφωνα και με την παιδίατρο μου-σύμβουλο θηλασμού, προσφέρουμε τις στερεές όσο φάει το μωρό και μετά πάντα θηλάζουμε. Σιγά-σιγά, όσο θα τρώει μεγαλύτερες ποσότητες στερεών, θα μειώνει το γάλα που πίνει κι έτσι θα προσαρμοστεί ομαλά και το στήθος και το μωρό.

Δηλαδη θα δινω λιγο νερο για να μην φουσκωνει, ετσι ωστε να μπορει και να θελει να θηλασει;

Εσυ τι γνωμη εχεις για το να ξεκινησω με τηνσυνταγη ρυζαλευρου που παραθεσα πιο πανω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...