Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια κι απο εμένα! Ο μικρός μου έφτασε 5μιση μηνών και πριν απο έξι μερες ξεκινησαμε τη δοκιμή με στερεές τροφές. Ο παιδιατρος είπε ρυζαλευρο τυπου nestle για 15 μερες και μετα μήλο-αχλαδι αλλά εγω του έδωσα ρυζαλευρο χωρις ζαχαρη κλπ της holle για 4 μερες - εκανε ομως δυσκοιλιοτητα (έχει να κάνει τρεις μερες κακά). Προλο που του αρεσε παρα πολυ είπα 1) την επόμενη φορα που θα δώσω κρέμα να δώσω κεχρι και 2) να περάσω σε άλλες τροφές προς το παρόν για να μπορέσει να κάνει κακα. Είπα όμως να μη δώσω ακομη φρούτα ωστε να μη "γλυκαθει" ο μικρός και μετα δε θέλει λαχανικα. Έδωσα λοιπόν κολοκυθι, μετα πατάτα και μετα και τα δυο μαζι και δεν του άρεσε τίποτα απο αυτα :). Εχετε καμία ιδέα τι λαχανικό να δώσω που να βοηθήσει στα κακα και που μπορει να του αρεσει? δεν ειναι και το καροτο κάπως δυσκοιλιο? ποια είναι η γνώμη σας για την καθυστέρηση των φρούτων? μήπως να του δώσω φρουτάκια την επόμενη φορα? δεν είναι "σφιχτηκό" και το μήλο και η μπανάνα όμως?? (Θέλω να δώσω και γλυκοπατάτα αλλά δεν έχω βρει βιολογική και δε θέλω να δίνω "ρίζες" μη βιολογικές γιατι αυτές υποτίθεται ότι απορροφούν τα περισσότερα φυτοφάρμακα)

πιστευω οτι δυσκιλιοτητα του προκαλεσε το ρυζαλευρο το οποιο δεν ειναι κ απαραιτητο για την διατροφη του..γιατι δεν ξεκινας απευθειας με λαχανικα η' φρουτα?? η πατατα επισης προκαλει καποια δυσκιλιοτητα κ θα σου ελεγα να την καθυστερησεις

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα, να κανω κι εω μια ερωτηση; Ο μικρος εχει ξεκινησει με φρουτα στο δεκατιανο εδω και δυομιση εβδομαδες και σημερα ξεκιναει χορτοσουπα. Τρωει το φρουτο του με χαρα, οσο θελει εκεινος, και μετα τον βαζω στο στηθος οπου τρωει αρκετα. Ποτε ομως θα σταματησει να θηλαζει μετα το φρουτο; Ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια, δουλευω απο το σπιτι και τον προσεχω μονη μου, και μου παιρνει πολλη ωρα να ετοιμασω το φρουτο, να τον ταϊσω και μετα να τον θηλασω κιολας. Πως θα γινει να φαει τοσο φρουτο ωστε να χορτασει και να μη θελει και γαλα; Μια φιλη μου μου ειπε να μην τον βαλω στο στηθος μετα, αλλα μια φορα που το τολμησα, πεινασε μια ωρα μετα οποτε δωρον αδωρο!

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, να κανω κι εω μια ερωτηση; Ο μικρος εχει ξεκινησει με φρουτα στο δεκατιανο εδω και δυομιση εβδομαδες και σημερα ξεκιναει χορτοσουπα. Τρωει το φρουτο του με χαρα, οσο θελει εκεινος, και μετα τον βαζω στο στηθος οπου τρωει αρκετα. Ποτε ομως θα σταματησει να θηλαζει μετα το φρουτο; Ειναι πολυ χρονοβορα διαδικασια, δουλευω απο το σπιτι και τον προσεχω μονη μου, και μου παιρνει πολλη ωρα να ετοιμασω το φρουτο, να τον ταϊσω και μετα να τον θηλασω κιολας. Πως θα γινει να φαει τοσο φρουτο ωστε να χορτασει και να μη θελει και γαλα; Μια φιλη μου μου ειπε να μην τον βαλω στο στηθος μετα, αλλα μια φορα που το τολμησα, πεινασε μια ωρα μετα οποτε δωρον αδωρο!

 

φτιαξε μεγαλες ποσοτητες, χωρισε σε μεριδες και αποθηκευσε στην καταψυξη. ξεπαγωσε , ταισε, τελειωσες :-P

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φτιαξε μεγαλες ποσοτητες, χωρισε σε μεριδες και αποθηκευσε στην καταψυξη. ξεπαγωσε , ταισε, τελειωσες :-P

 

Κοιτα δεν ειναι ασχημη ιδεα, και σ'ευχαριστω, αλλα πιο πολυ μ'ενδιαφερει προς το παρον να καταργησω τον θηλασμο μετα το γευμα... Αυτο ειναι κατι που θα συμβει απο μονο του με τον καιρο ή μπορω να το επισπευσω καπως;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ειναι ασχημη ιδεα, και σ'ευχαριστω, αλλα πιο πολυ μ'ενδιαφερει προς το παρον να καταργησω τον θηλασμο μετα το γευμα... Αυτο ειναι κατι που θα συμβει απο μονο του με τον καιρο ή μπορω να το επισπευσω καπως;

 

δεν ειμαι ειδικος, αλλα μηπως να τον θηλαζες για λιγη ωρα πριν το φρουτο?

ωστε σιγα σιγα να του το κοψεις και να του δινεις λιγοτερο στηθος και παραπανω φρουτο?

 

εν τω μεταξυ, στο προηγουμενο σου ποστ, λες οτι σου παιρνει πολυ ωρα να ετοιμασεις το φρουτο... γι αυτο το ανεφερα...

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοουσα οτι μου παιρνει πολλη ωρα να τα κανω και τα τρια: να ετοιμασω το φρουτο, να τον ταϊσω και μετα να τον θηλασω κιολας.

 

Θέλει λίγη υπομονή, καθώς σιγά σιγά θα αυξάνει την ποσότητα φρουτόκρεμας που τρώει, θα πίνει λιγότερο γάλα. 'Οταν θα τρώει ικανοποιητική ποσότητα φρουτόκρεμας (100-200 ml) δεν θα χρειάζεται να τον θηλάζεις. Εμάς μας πήρε κανά μήνα να σταματήσει τον θηλασμό μετά το φρούτο, πόση φρουτόκρεμα τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω μετρησει ποτε αλλα σιγουρα κατω απο 100 μλ! Κι αφου δειχνει οτι εχει χορτασει, γιατι θελει και γαλα, και μαλιστα και απο τα δυο στηθη; Μαλλον δε σηκωνει το στομαχακι του τοση φρουτοκρεμα ε; Θα την αυξησει την ποσοτητα σιγα σιγα μονος του δηλαδη;

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι δεν είναι έτοιμο να φάει μεγάλη ποσότητα στερεών αμέσως. Θα την αυξήσει όταν είναι έτοιμο, σιγά σιγά ή και ξαφνικά! Εμάς για ένα μήνα έτρωγε με το ζόρι 5-6 κουταλιές με κλάματα και παρακαλετά, και ξαφνικά μια μέρα την έφαγε όλη :rolleyes:. Ε εκείνη την ημέρα δεν τον θήλασα, φοβήθηκα ότι θα πάθει τίποτα το στομάχι του:lol: Και από τότε, είτε τρώει πολύ είτε λίγο δεν τον θηλάζω αμέσως μετά, για να μην το περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι έτοιμο να φάει μεγάλη ποσότητα στερεών αμέσως. Θα την αυξήσει όταν είναι έτοιμο, σιγά σιγά ή και ξαφνικά! Εμάς για ένα μήνα έτρωγε με το ζόρι 5-6 κουταλιές με κλάματα και παρακαλετά, και ξαφνικά μια μέρα την έφαγε όλη :rolleyes:. Ε εκείνη την ημέρα δεν τον θήλασα, φοβήθηκα ότι θα πάθει τίποτα το στομάχι του:lol: Και από τότε, είτε τρώει πολύ είτε λίγο δεν τον θηλάζω αμέσως μετά, για να μην το περιμένει.

 

Ευχαριστω! Εν τω μεταξυ χτες ηταν ολη μερα φοβερα ανησυχος και το βραδυ εκανε και διαρροια, μαλλον θα τον πειραξε το βερυκοκο που του ξεκινησα προχτες...

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Εν τω μεταξυ χτες ηταν ολη μερα φοβερα ανησυχος και το βραδυ εκανε και διαρροια, μαλλον θα τον πειραξε το βερυκοκο που του ξεκινησα προχτες...

 

Καλημερα......μηπως η διαροια ειναι απο επερχομενα δοντακια????????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Εν τω μεταξυ χτες ηταν ολη μερα φοβερα ανησυχος και το βραδυ εκανε και διαρροια, μαλλον θα τον πειραξε το βερυκοκο που του ξεκινησα προχτες...

καλημέρα κ από μένα!!!αν κάνει διάρροια μέχρι 2-3 φορές την ημέρα τότε είναι από τα δόντια .γιατί εμενα μου έκανε διάρροια μέχρι κ 17 μέρες αλλά 2με3 φορές το πολύ κ την 17η έβγαλε το πρώτο του δόντι .μετά συνέχισε για καμία βδομάδα κ τώρα είναι καλύτερα αλλά έχει ανησυχία γιατί μάλλον βγάζει κ το δεύτερο .

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετιζεται η διαρροια με τα δοντακια; Την ανησυχια του αυτες τις μερες στα δοντακια τις απεδιδα αλλα με τη διαρροια σκεφτηκα το βερυκοκο... Εχουν αυξηθει και οι γουλιτσες που βγαζει ομως ενω πλεον εβγαζε πολυ πολυ σπανια, και μαλιστα τωρα πριν απο λιγο εβγαλε και μεγαλη ποσοτητα! Εχει σχεση κι αυτο με τα δοντια;; Μακαρι να ειναι μονο αυτο...

 

Ναι μονο μια φορα εκανε διαρροια, χτες το βραδυ, γενικα απ'οταν ξεκινησε στερεες τα κανει μονο μια φορα την ημερα (ενω πιο πριν 4 με 5!)

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετιζεται η διαρροια με τα δοντακια; Την ανησυχια του αυτες τις μερες στα δοντακια τις απεδιδα αλλα με τη διαρροια σκεφτηκα το βερυκοκο... Εχουν αυξηθει και οι γουλιτσες που βγαζει ομως ενω πλεον εβγαζε πολυ πολυ σπανια, και μαλιστα τωρα πριν απο λιγο εβγαλε και μεγαλη ποσοτητα! Εχει σχεση κι αυτο με τα δοντια;; Μακαρι να ειναι μονο αυτο...

 

Ναι μονο μια φορα εκανε διαρροια, χτες το βραδυ, γενικα απ'οταν ξεκινησε στερεες τα κανει μονο μια φορα την ημερα (ενω πιο πριν 4 με 5!)

αν κρίνω από μένα μπορώ να σ πω ότι η διάρροια κ τα δόντια σχετίζονται παρ'ολο που οι παιδίατροι δεν το παραδέχονται πάντα!τώρα για τις γουλιτσες είναι στο γάλα ή κ στην κρέμα του???

μπορεί να έχει φάει παραπάνω ποσότητα από ότι χωράει το στομάχι του.αλλά μπορεί κ να μην έχει ρεφτει .

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετιζεται η διαρροια με τα δοντακια; Την ανησυχια του αυτες τις μερες στα δοντακια τις απεδιδα αλλα με τη διαρροια σκεφτηκα το βερυκοκο... Εχουν αυξηθει και οι γουλιτσες που βγαζει ομως ενω πλεον εβγαζε πολυ πολυ σπανια, και μαλιστα τωρα πριν απο λιγο εβγαλε και μεγαλη ποσοτητα! Εχει σχεση κι αυτο με τα δοντια;; Μακαρι να ειναι μονο αυτο...

 

Ναι μονο μια φορα εκανε διαρροια, χτες το βραδυ, γενικα απ'οταν ξεκινησε στερεες τα κανει μονο μια φορα την ημερα (ενω πιο πριν 4 με 5!)

 

Και εμενα βγαζει γουλιτσες.....σε ολα τα φαγητα καιστο γαλα καιστο γιαουρτι και θα το αλλαξω....

 

Οι διαροιες σχετιζονται αμεσα με ταδοντια γιατι πολυ απλα οταν ειναι ετοιμα να σκασουν....τα ουλακια ανοιγουν με αποτελεσμα να μπαινουν μικροβιακια μεσα...και ολο αυτο προκαλει μικρες λοιμωξεις....πεφτει το ανοσοποιητικο.....και φερνει η πυρετο η γαστρεντερολογικο προβλημα κοινως διαροια....και πολλα αλλα συμπτωματα οπως

Μειωμενηορεξη

Αδιαθεσια

Αυξημενα σαλια

Δακρυσμα ματιων

Καταροη και μυξουλες

Διαροια

Πυρετο

Ανησυχια

 

 

Περαστικα σας!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι εχουμε να τραβηξουμε... Οταν εβγαλε τα δυο κατω, το μονο που ειχε ηταν φοβερη ανησυχια. Τι να πω.

Γουλιτσες απο προχτες βγαζει σε διαφορες ωρες της ημερας, και μετα το φρουτο και μετα το γαλα. Τωρα που εβγαλε μεγαλη ποσοτητα ειχε φαει μπανανα και αχλαδι και μετα ειχε θηλασει κιολας, οσο ηθελε εκεινος φυσικα και μετα ειχε ρευτει κιολας! Η γουλια ηρθε μετα απο καμια ωρα, και ηταν σαν κομμενο γαλα.

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι εχουμε να τραβηξουμε... Οταν εβγαλε τα δυο κατω, το μονο που ειχε ηταν φοβερη ανησυχια. Τι να πω.

Γουλιτσες απο προχτες βγαζει σε διαφορες ωρες της ημερας, και μετα το φρουτο και μετα το γαλα. Τωρα που εβγαλε μεγαλη ποσοτητα ειχε φαει μπανανα και αχλαδι και μετα ειχε θηλασει κιολας, οσο ηθελε εκεινος φυσικα και μετα ειχε ρευτει κιολας! Η γουλια ηρθε μετα απο καμια ωρα, και ηταν σαν κομμενο γαλα.

 

Ετσι ακριβως ειναι και εμας οι γουλιτσες......σαν κομενο γαλα.

Εμενα οταν βγαζει δοντακια εχει διαροια και μυξουλες....μολις σκασουν κοβονται ολα ΜΑΧΑΙΡΙ!!!!!!!!

 

Υπομονη!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι εχουμε να τραβηξουμε... Οταν εβγαλε τα δυο κατω, το μονο που ειχε ηταν φοβερη ανησυχια. Τι να πω.

Γουλιτσες απο προχτες βγαζει σε διαφορες ωρες της ημερας, και μετα το φρουτο και μετα το γαλα. Τωρα που εβγαλε μεγαλη ποσοτητα ειχε φαει μπανανα και αχλαδι και μετα ειχε θηλασει κιολας, οσο ηθελε εκεινος φυσικα και μετα ειχε ρευτει κιολας! Η γουλια ηρθε μετα απο καμια ωρα, και ηταν σαν κομμενο γαλα.

αν είναι έτσι όπως τα λες μπορεί λίγο να παίξατε λίγο τα χέρια του αν βάζει στο στόμα γι'αυτό να έβγαλε γουλιά.δεν είναι νομίζω κάτι το ανησυχητικό.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μαμάδες :)

Παρόλο που διαβάζω ολες τις οδήγιες κι εδω κι αλλού για την εισαγωγή στερεών τροφών, έχω τελικα μπερδευτει. Ο μικρός μου είναι 6 μηνών και μιας εβδομάδας και έχουμε αρχίσει χορτοσουπα (και ρυζαλευρο και κεχρι) εδω και δυομιση εβδομάδες. Χθες έβαλα και φρουτακι. Μεχρι στιγμής τρώει ενα τέτοιο γεύμα τη μερα και αμέσως πριν θηλαζει απο το ενα στήθος (κανονικα θηλαζει και απο τα δυο). Αν, αντι να τον θηλασω αμέσως πριν το φαγητό, δώσω το φαγητο κατευθείαν και μετα τον βαλω στο στηθος δε θηλαζει καθόλου. Επειδη τον τελευταίο καιρο αργεί να κατέβει το γάλα νομίζω ότι βαριεται κι επειδη έχει ηδη χορτάσει αρκετα με το φαγητο του δεν κάνει τον "κόπο" να πίει απο το στήθος.

Έχω λοιπόν τρεις απορίες.

1. Είναι εντάξει να του δίνω γάλα απο το ενα μονο στήθος και μετα τη στερεά τροφή? (τρώει περίπου 15-20 κουταλιες με αυτο τον τροπο συνήθως). Η πρεπει να μην έχει πιει γάλα αμέσως πριν?

2. Δεν έχω καταλάβει σε αυτη την ηλικία ποσά γεύματα τη μερα να του δίνω. Μονο μεσημέρι? πρωι φρούτο και μεσημέρι χορτοσουπα? ή και το απόγευμα δημητριακά? ποσα γεύματα την ημέρα πρεπει να τρώει τωρα ωστε να διατηρηθεί καλα και ο θηλασμος?

3. Η παιδιατρος μου είπε να αρχίσω να του δίνω και νερο. Ισχύει?

Ευχαριστωωωωω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαμάδες :)

Παρόλο που διαβάζω ολες τις οδήγιες κι εδω κι αλλού για την εισαγωγή στερεών τροφών, έχω τελικα μπερδευτει. Ο μικρός μου είναι 6 μηνών και μιας εβδομάδας και έχουμε αρχίσει χορτοσουπα (και ρυζαλευρο και κεχρι) εδω και δυομιση εβδομάδες. Χθες έβαλα και φρουτακι. Μεχρι στιγμής τρώει ενα τέτοιο γεύμα τη μερα και αμέσως πριν θηλαζει απο το ενα στήθος (κανονικα θηλαζει και απο τα δυο). Αν, αντι να τον θηλασω αμέσως πριν το φαγητό, δώσω το φαγητο κατευθείαν και μετα τον βαλω στο στηθος δε θηλαζει καθόλου. Επειδη τον τελευταίο καιρο αργεί να κατέβει το γάλα νομίζω ότι βαριεται κι επειδη έχει ηδη χορτάσει αρκετα με το φαγητο του δεν κάνει τον "κόπο" να πίει απο το στήθος.

Έχω λοιπόν τρεις απορίες.

1. Είναι εντάξει να του δίνω γάλα απο το ενα μονο στήθος και μετα τη στερεά τροφή? (τρώει περίπου 15-20 κουταλιες με αυτο τον τροπο συνήθως). Η πρεπει να μην έχει πιει γάλα αμέσως πριν?

2. Δεν έχω καταλάβει σε αυτη την ηλικία ποσά γεύματα τη μερα να του δίνω. Μονο μεσημέρι? πρωι φρούτο και μεσημέρι χορτοσουπα? ή και το απόγευμα δημητριακά? ποσα γεύματα την ημέρα πρεπει να τρώει τωρα ωστε να διατηρηθεί καλα και ο θηλασμος?

3. Η παιδιατρος μου είπε να αρχίσω να του δίνω και νερο. Ισχύει?

Ευχαριστωωωωω!!!

 

Μπορείς να θηλαζεις, μετα απο 1-1,5 ωρα να δίνεις το φαγητο. Μετα απο καμία ωρα προσφέρεις στήθος αν θέλεις.

 

Για 3 γεύματα ειναι νωρίς νομίζω. Ειναι μικρο ακόμα.

 

Αν θελει να πιει νερό φυσικα να του δίνεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Και, για το νερο, πως θα ξέρω ότι διψαει? να του προσφέρω που και που μπας και θέλει? (σε τι το βάζω? σε μπιμπερο? ή σε εκείνη με το καλαμάκι?)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Και, για το νερο, πως θα ξέρω ότι διψαει? να του προσφέρω που και που μπας και θέλει? (σε τι το βάζω? σε μπιμπερο? ή σε εκείνη με το καλαμάκι?)

 

Καλησπερα....θα του δινεις νερακι κυριως μετα απο καθε γευμα....στερεης τροφης, σε μπιμπερο γιατι ακομα ειναι μικρουλη για οτιδηποτε αλλο...εκτος και αν εχεις οδηγιες με κουταλακι....

Εμενα τωρα αρχισε να πινει νερο....και ειμαστε σχεδον 10μισο μηνων....δεν ηθελε με τιποτα πιο πριν...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...