Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Το μωρακι μας οπως βλεπετε ειναι 5 μηνων και κατι. Αν και ηθελα πολυ να περιμενουμε ωστε να κλεισει τους 6 μηνες και μετα να μπουμε στις στερεες τροφες, με τη συμπεριφορα της μας εδειξε οτι ειναι ετοιμη λιγο νωριτερα!!!!

Εχω ενδιασμους για το αν επραξα σωστα, αλλα θα μπορουσα να παραβλεψω τα σημαδια που μου εδειχνε? Ξεκινησαμε λοιπον πριν απο τρεις μερες με μηλο. Απο την πρωτη μερα εδειξε να ενδιαφερεται πολυ,θελει να φαει τοσο, που εγω ανησυχω μηπως δεν πρεπει, της πεσει βαρυ ή μήπως δημιουργηθει προβλημα με τις κενωσεις. Να συνεχιζω να της προσφερω μεχρι να μου δειχνει εκεινη ποτε θα σταματησουμε?

Νερακι (της δινω με το κουταλακι) να της προσφερω μονο αφου εχουμε τελειωσει το γευμα,ή και κατα τη διαρκεια της ημερας? Θα μου το δειξει καπως οτι διψάει? Ποσο νερακι χρειαζονται τα μωρακια σε αυτη τη πρωτη γνωριμια με τις στερεες τροφες?

Πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που μολις εχει μπει στις στερεες αλλα θηλαζει κυριως?Τα κακακια του μωρου μας (τα απογευματα) ειναι αρκετα στερεεα σκουρα πρασινα. Σαν σφιχτη πλαστελινη, ειναι υγειες αυτο ή μηπως ειναι δειγμα αλλεργιας?Επισης εχουν μειωθει οι κενωσεις.

Πως θα καταλαβω αν εχει αλλεργια στο συγγεκριμενο τροφιμο που προσφερω καθε φορα?Ποια ειναι τα συμπτωματα?

(Ειμαι σιγουρη οτι εχει αναφερθει πολλες φορες ειδικα το τελευταιο και συγχωρεστε με γι αυτο, αλλα δεν εχω πολυ χρονο να κανω την ερευνα που χρειαζεται!!)

 

Ο ΠΟΥ συστεινει 6 μηνες αποκλειστικου θηλασμου αλλα κάποια μωρα (λιγα) ειναι έτοιμα νωρίτερα. Αν σου δίνει σημάδια ετοιμότητας τοτε δεν ειναι κάτι τραγικό το να ξεκινήσεις νωρίτερα τις στερεές αρκεί να μην δίνονται εις βάρος του θηλασμου.

Το μητρικό γάλα παραμένει η κυρία τροφη οπότε θηλαζεις οπως πριν απλα προσφέρεις στερεές συμπληρωματικά.

 

Κανονικά ένα μωρο που θηλαζει έχει ρυθμίσει την ποσότητα φαγητού που μπορει να δεχτεί οπότε ακολουθείς τον ρυθμό του.

Αν το μωρο θηλαζει αρκετα δεν χρειάζεται πολυ νερό σε αυτο το στάδιο. Μέχρι 100μλ δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα με το θηλασμο.

 

Οι κενώσεις πρέπει να ειναι σαν πουρες, σαν αλεσμενο φαγητο ας πούμε.

Το οτι ειναι πράσινα και σαν πλαστελινη μπορει να σημαίνει οτι το πεπτικο σύστημα δεν ειναι ακόμα τελείως έτοιμο να επεξεργαστεί τις στερεές.

 

Τα συμπτώματα αλλεργιών μπορεί να ειναι δυσκοιλιοτητα, συγκαμα, εξανθηματα, σφύριγμα στην αναπνοή κ.ά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μπεμπης σιγα-σιγα κοβει το θηλασμο και εγω δεν ειμαι ετοιμη να αποθηλασω.Συν οτι μου ηρθε πρωτη φορα πριν μερικες μερες περιοδο και στενοχωριεμαι που δεν θηλαζει.ειδικα το πρωι τωρα τελευταια κοιταει να το γλιτωσει.Το βραδυ οκ δεν εχω προβλημα.Αλλα με 1 φορα?Τι να κανω.δοκιμασα να τον θηλασω πριν τα γευματα αλλα εβγαλε την κρεμα.Δοκιμασα και τη νυχτα που ξυπναει απειρες φορες δεν θελει.Νομιζω οτι το πρωι δεν θηλαζει γιατι περιμενει να φαει φρουτοκρεμα που τρελαινεται.Ας μου δωσει καποια μια λυση.Και απο πανω ειμαι και τσατισμενη γιατι επειδη δεν θηλαζει μου ηρθε.

 

Ενα τόσο μικρό μωρο ειναι πολυ σπάνιο να αποθηλασει απο μόνο του.

 

Καλύτερα να προσφέρεις στήθος 1 ώρα πριν το φαγητο του.

 

Κρέμα γιατί δίνεις;

 

Κάποια μωρα όταν επιστρέφει η περίοδος στην μαμα παρουσιάζουν μια συμπεριφορά σαν αυτήν αλλα μετά περνάει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι!

Σε μία εβδομάδα γινόμαστε 8 μηνών και μέχρι πρότινος θηλάζαμε αρκετά.Με σύσταση του γιατρού της δίνω φρουτόκρεμα το πρωί,κρεατοχορτόσουπα ή κοτόσουπα ή φακές για μεσημέρι και φαρίν λακτέ το απόγευμα.

Στην αρχή (όπως ο ίδιος σύστησε) τη θήλαζα μετά απο κάθε γεύμα αλλά όταν άρχισε το κρέας είπε οτι δεν χρειάζεται,και μάλιστα πρότεινε να θηλάζω πρωί βράδυ.Ωστόσο εγώ απλά σταμάτησα να τη βάζω στο στήθος μετά τα γεύματα,αλλά την άφηνα να θηλάσει όποτε εκείνη ήθελε.

Παρατήρησα λοιπόν οτι έχει αραιώσει κατα πολύ τους θηλασμούς,δηλ μετα βίας έχουμε 4,και δεν τρώει καθόλου απογευματινό (τη φαρίν λακτέ) γιατί απο ό,τι φαίνεται είναι αρκετά χορτάτη με τους μέχρι τότε θηλασμούς+γεύματα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερον είναι οτι σταδιακά δείχνει να χάνει το ενδιαφέρον της για το στήθος.Μέχρι τώρα,αν ήταν κουρασμένη/αδιάθετη/γκρινιασμένη/έβαζε εμβόλιο,ήθελε στήθος για παρηγοριά ενώ τώρα το απορρίπτει.Της προσφέρω στήθος μες τη μέρα αλλά δεν συγκινείται.Ομολογώ οτι εν μέρει είναι ανακούφιση,εφόσον πλέον μπορώ να την αφήσω και καμιά ωρίτσα αλλά,φοβάμαι μήπως σταδιακά διακοπεί ο θηλασμός.Επιπλέον,νιώθω σαν να..πώς να το πω,σαν να χάνεται ο δεσμός και η προσκόλληση που είχαμε :oops:

Να σημειώσω οτι τρώει όλη τη φρουτόκρεμά της και ένα καλό μπολ κρεατοχορτόσουπα,αν όχι το μισό.

Τι λέτε??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και πάλι!

Σε μία εβδομάδα γινόμαστε 8 μηνών και μέχρι πρότινος θηλάζαμε αρκετά.Με σύσταση του γιατρού της δίνω φρουτόκρεμα το πρωί,κρεατοχορτόσουπα ή κοτόσουπα ή φακές για μεσημέρι και φαρίν λακτέ το απόγευμα.

Στην αρχή (όπως ο ίδιος σύστησε) τη θήλαζα μετά απο κάθε γεύμα αλλά όταν άρχισε το κρέας είπε οτι δεν χρειάζεται,και μάλιστα πρότεινε να θηλάζω πρωί βράδυ.Ωστόσο εγώ απλά σταμάτησα να τη βάζω στο στήθος μετά τα γεύματα,αλλά την άφηνα να θηλάσει όποτε εκείνη ήθελε.

Παρατήρησα λοιπόν οτι έχει αραιώσει κατα πολύ τους θηλασμούς,δηλ μετα βίας έχουμε 4,και δεν τρώει καθόλου απογευματινό (τη φαρίν λακτέ) γιατί απο ό,τι φαίνεται είναι αρκετά χορτάτη με τους μέχρι τότε θηλασμούς+γεύματα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερον είναι οτι σταδιακά δείχνει να χάνει το ενδιαφέρον της για το στήθος.Μέχρι τώρα,αν ήταν κουρασμένη/αδιάθετη/γκρινιασμένη/έβαζε εμβόλιο,ήθελε στήθος για παρηγοριά ενώ τώρα το απορρίπτει.Της προσφέρω στήθος μες τη μέρα αλλά δεν συγκινείται.Ομολογώ οτι εν μέρει είναι ανακούφιση,εφόσον πλέον μπορώ να την αφήσω και καμιά ωρίτσα αλλά,φοβάμαι μήπως σταδιακά διακοπεί ο θηλασμός.Επιπλέον,νιώθω σαν να..πώς να το πω,σαν να χάνεται ο δεσμός και η προσκόλληση που είχαμε :oops:

Να σημειώσω οτι τρώει όλη τη φρουτόκρεμά της και ένα καλό μπολ κρεατοχορτόσουπα,αν όχι το μισό.

Τι λέτε??

 

Η φαρίν λακτέ ειναι πραγματικά άχρηστη για ένα μωρο που θηλαζει αποκλειστικά.

Καλύτερα να θηλαζει σκέτο το απογευμα αφου τρώει τόσο πολύ την υπόλοιπη μέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οκ..για το οτι αποφεύγει το στήθος γενικότερα,τι έχεις να πεις?Δηλαδή όταν τη βάζω στο στήθος νευριάζει!Νόμιζα πως δεν είχα πια γάλα,αλλά αν πιπιλίσει για λίγο ,αρχίζει να "κατεβαίνει".Τι μπορεί να σιμβαίνει τελικά?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ..για το οτι αποφεύγει το στήθος γενικότερα,τι έχεις να πεις?Δηλαδή όταν τη βάζω στο στήθος νευριάζει!Νόμιζα πως δεν είχα πια γάλα,αλλά αν πιπιλίσει για λίγο ,αρχίζει να "κατεβαίνει".Τι μπορεί να σιμβαίνει τελικά?

 

Μήπως την πιέζεις βάζοντας τη στο στήθος συχνα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina nana ευχαριστω πολυ, ειχα αρκετες μερες να επισκευθω το φορουμ γι αυτο ειδα σημερα την απαντηση σου.

Παμε πολυ καλα με τη φρουτοκρεμα, εχουμε εισαγει τρια φρουτα και το μωρο ειναι πολυ χαρουμενο, τρωει με πολυ ορεξη.

Καποιες μερες τωρα, προσπαθουμε να βαλουμε και μεσημεριανο γευμα. Ξεκινησαμε με πατατα. Δεν δειχνει σχεδον κανενα ενδιαφερον , καποιες μερες εφαγε λιγακι καποιες καθολου, αφου περασαν 3-4 μερες σκεφτηκα να βαλω και καροτο μηπως βρισκει το γευμα λιγακι πιο θελκτικο, αλλα το ιδιο συνεβει και με το καροτο. Δεν δειχνει να ενδιαφερεται.

Τι να κανω??Να συνεχισω προσθετοντας κολοκυθι??Να σταματησω το μεσημεριανο γευμα και να προσπαθησω παλι σε μια εβδομαδα?? Να προσθεσω στο μειγμα λιγη μπανανα μηπως το θελησει?

Τι υφη πρεπει να εχει το γευμα με τα λαχανικα??Υδαρη?Εγω μεχρι τωρα το κανω αρκετα πυκτο (οπως τη φρουτοκρεμα).

Να προσθεσω οτι εμαθε το ποτηρακι, οποτε πινει νερο απο εκει.:D

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Αισίως κλείσαμε τους 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού (με διάφορα προβλήματα κατά καιρούς) και τώρα ήρθε η ώρα για τις στερεές τροφές! Ο μεγάλος μου φόβος είναι ότι θα πετρώσει το στήθος μου καθώς έχει πετρώσει αρκετές φορές μέχρι τώρα. Όποτε ο μπέμπης δεν είχε πολύ όρεξη ή έλειπα λίγο παραπάνω και άφηνα αντλημένο γάλα, πέτρωνε!

 

Τώρα ο γιατρός μας έχει πει να αρχίσουμε με ρυζάλευρο το απόγευμα και να προσθέσουμε φρουτόκρεμα το πρωί και χορτόσουπα το μεσημέρι μέσα σε διάστημα 2 εβδομάδων.Πώς θα τα καταφέρω να μειώσω τόσο το γάλα χωρίς να πετρώσει το στήθος? Γιατί μεχρι τώρα το ξεπέτρωνα βάζοντας το μωρό να θηλάζει συνέχεια επί 1-2 μέρες, αλλά τώρα με τις στερεές αυτό δεν θα είναι εφικτό.. Να σημειώσω ότι ξεκινάω και δουλειά σε 2 εβδομάδες και με βολεύει αυτό το διαιτολόγιο ώστε να θηλάζω όταν γυρίζω από την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα...αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το μωρακι μου...ειναι σχεδον 7 μηνων..μολις κλεισαμε στους 6 ξεκινησαμε φρουτακια αλλα δεν τα τρωει...το ιδιο συμβαινει και με τη χορτοσουπα κρεατοαουπα...αλλα το παλευουμε!εκεινο που με προβληματιζει ειναι πως αν τελικα τα καταφερουμε και φαει τα 2 αυτα γευματα και καταργηθουν οι αντιστοιχοι θηλασμοι...μπορει να κοπει το γαλα μου(εαν το μωρο δεν θελει να θηλασει μετα τα γευματα)...τι κανουμε τοτε?εαν θηλαζει 4 φορες τη ημερα π.χ.τι γινεται?αποθηλαζουμε?δεν ειμαι ετοιμη για κατι τετοιο....:cry:

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα ειναι τα μωρά σας έτοιμα (είτε 6 είτε 7 είτε 8 μηνων) και θα τρώνε γεύματά στερεάς τροφής ούτε θα κοπεί το γάλα σας ούτε θα πετρώνει το στήθος,αρκεί νά κάνετε σωστή διαχείριση. Αν θέλετε νά συνεχίσετε νά θηλάζετε τότε νά προσφέρετε γάλα μετα απο κάθε γεύμα στερεάς τροφής,μπορεί νά πιει μπορεί και νά μην πιει! Άλλα γενικά μέσα στη μέρα νά προσφέρετε συχνά το στήθος και νά πίνει όσο θέλει. Καλό ειναι νά μην αντικαταστήσετε θηλασμό μέ γεύμα. Η κύρια τροφή για το πρώτο έτος ειναι το γάλα. Αν τα κάνετε όλα αυτά το στήθος θα προσαρμοστεί μόνο τόυ σταδιακά στις νέες ανάγκες τόυ μωρού και όλα θα πάνε καλά! Και πάλι αν το νιώθετε πετρωμένο πάλι το μωρό θα σας το άδειαζει. Η δικιά μου τρώει στις 2κ30 400μλ μεσημεριανό και στις 3 πού γυρίζω απο τη δουλειά άδειαζει και τα δύο στήθη πού ειναι μετα απο 8 ώρες έτοιμα νά σκάσουν,γιατί δεν αντλώ πια στη δουλειά.

 

Και όταν σας πρήζουν μέ ερωτήσεις "πάλι θα θηλάσεις θα το σκάσεις το μωρό" νά λέτε "ναι έχω τόσο πολύ γάλα πού πρέπει νά θηλασω για νά άδειασει το στήθος μου! Και δίαιτα θα κάνουμε στο παιδί σε 20-25 χρονια,αν χρειαστεί,όχι τώρα!"

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εαν ομως το μωρο δεν θελει να φαει μεσα στη μερα πολυ...τοτε τι γινεται?παμε σε αποθηλασμο?εμενα προσωπικα δεν τρωει πολυ 2-3 κουταλιες με το ζορι...κ επισης δεν τρωμε κρεμα απογευματινη...προτιμω να τον θηλαζω εκεινη την ωρα!επισης...οταν γεννησα το στηθος εγινε τουμπανο...παρα πολυ και μου ειπαν οι μαιες να βγαζω λιγο για να αποσυμφορηζομαι και το εκανα...μετα το νινι μου ειχε ικτερο και μου παν να του δωσω ξενο για 2 24ωρα να πεσει...εγω με τα ψυχολογικα μετα τη γεννα εβγαζα γαλα καθε 5 ωρες....και το στηθος απο τοτε δεν ξαναπρηστηκε...μερικες μερες πρηζεται και μενει ετσι για καμια βδομαδα και μετα παλι μαλακο!δεν μπορω να πω πως ''πετρωνει''βεβαια δεν εχω λιψει κιολας απο το μωρο!!!οι παλιες ομως που δουλευαν στα χωραφια πως διατηρουσαν τη γαλουχια για χρονια????κι οταν ειπα στη παιδιατρο μου πως θελω να θηλασω πολυ 3 χρονια + βαλε... μου ειπε ''αν εχεις γαλα'' γιατι το ειπε αυτο εφοσον ισχυει η προσφορα και ζητηση?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σαμποταρει το θηλασμο, δεν την ενδιαφερει οτι θες να θηλασεις καιρο!

Οταν το μωρο θέλει να τρωει λιγοτερο θα τρωει λιγοτερο και θα πινει περισσοτερο γαλα και οταν θελει να φαει περισσοτερο θα κανει το αντιστοιχο. Μην ανησυχεις...γιατι αποθηλασμο? Αν προσφερεις εσυ στηθος συχνα,μη φοβασαι.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

εαν ομως το μωρο δεν θελει να φαει μεσα στη μερα πολυ...τοτε τι γινεται?παμε σε αποθηλασμο?εμενα προσωπικα δεν τρωει πολυ 2-3 κουταλιες με το ζορι...κ επισης δεν τρωμε κρεμα απογευματινη...προτιμω να τον θηλαζω εκεινη την ωρα!επισης...οταν γεννησα το στηθος εγινε τουμπανο...παρα πολυ και μου ειπαν οι μαιες να βγαζω λιγο για να αποσυμφορηζομαι και το εκανα...μετα το νινι μου ειχε ικτερο και μου παν να του δωσω ξενο για 2 24ωρα να πεσει...εγω με τα ψυχολογικα μετα τη γεννα εβγαζα γαλα καθε 5 ωρες....και το στηθος απο τοτε δεν ξαναπρηστηκε...μερικες μερες πρηζεται και μενει ετσι για καμια βδομαδα και μετα παλι μαλακο!δεν μπορω να πω πως ''πετρωνει''βεβαια δεν εχω λιψει κιολας απο το μωρο!!!οι παλιες ομως που δουλευαν στα χωραφια πως διατηρουσαν τη γαλουχια για χρονια????κι οταν ειπα στη παιδιατρο μου πως θελω να θηλασω πολυ 3 χρονια + βαλε... μου ειπε ''αν εχεις γαλα'' γιατι το ειπε αυτο εφοσον ισχυει η προσφορα και ζητηση?

Κατι δεν θα καταλαβα καλα... γιατι συσχετιζεις τη μικρη ποσοτητα φαγητου που τρωει το μωρο με τον αποθηλασμο;;;

Οσο θηλαζεις ελευθερα κι ανεμποδιστα το στηθος σου θα παραγει γαλα.Πολυ καλα τα λες για τη ζητηση και την παραγωγη.

Αν προσφερεις στηθος συχνα μεσα στη μερα δεν θα εχεις προβλημα με την παραγωγη σου.Καπου διαβασα για 4 θηλασμους, ειναι λιγοι, τοσους κανατε και πριν τις στερεες;Προσφερες συχνα;Δεν αντικαθιστουμε θηλασμους με γευματα, ακομη το μωρο σου παιρνει τις περισσοτερες θερμιδες απο το γαλα σου.Το βαρος που παιρνει εξαρταται ακομη σε μεγαλο βαθμο απο τους θηλασμους που κανει.Γι αυτο λεμε οι στερεες τροφες ειναι συμπληρωματικες του θηλασμου.Εμεις κανουμε ακομη πανω απο 10 θηλασμους τη μερα.

Οι παιδιατροι δεν ειναι παντα ενημερωμενοι επαρκως περι θηλασμου και συχνα δινουν λανθασμενες συμβουλες.

Ουτε η δικη μου τρωει, δοκιμαζω διαφορους τροπους μηπως την πετυχω καπου.Αρκετες φορες εκανα πιο αραιη τη φρουτοκρεμα και της εδωσα να τη ρουφηξει με καλαμακι.Ζωμο κοτοπουλο της δινω με πιο λεπτο καλαμακι.Χορταρικα και κρεας τα λιωνω με το χερι και την ταιζω με τα δαχτυλα.Παρ'ολα αυτα τα κολπα παλι καποιες φορες τρωει λιγο και καποιες καθολου.Τουλαχιστον εχω καταλαβει οτι της αρεσει περισσοτερο το κοτοπουλο και το τρωει πιο ευκολα.Κι εσεις οσο βαζετε νεες τροφες ολο και κατι θα βρεις να του αρεσει ελπιζω.

 

 

Στασου τωρα καταλαβα...εννοεις αν καποια στιγμη καταληξετε να κανετε μονο 4 θηλασμους τοτε τι θα γινει; απλως θα διατηρηθει η παραγωγη σου γι αυτους τους 4 θηλασμους, αν ομως τοτε τοσο χρειαζεται το μωρο σου δεν θα ειναι προβλημα.Καποια στιγμη θα γινει κι αυτο, οχι ομως απο τωρα, ειναι πολυ μικρο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη κυριως θηλαζουμε...γυρω στους 7 το 24ωρο μπορει και 8...αλλα οχι 10 ειναι πολλοι για εμας!απλως φοβαμαι μην τους ελατωσει αν και δεν το βλεπω....οσο και να φαει απο στερεες παντα θηλαζει μετα...οκ δεν νομιζω να ειναι και τοοοοσο δυσκολο...οι παλιες πως θηλαζαν???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν θα ειναι τα μωρά σας έτοιμα (είτε 6 είτε 7 είτε 8 μηνων) και θα τρώνε γεύματά στερεάς τροφής ούτε θα κοπεί το γάλα σας ούτε θα πετρώνει το στήθος,αρκεί νά κάνετε σωστή διαχείριση. Αν θέλετε νά συνεχίσετε νά θηλάζετε τότε νά προσφέρετε γάλα μετα απο κάθε γεύμα στερεάς τροφής,μπορεί νά πιει μπορεί και νά μην πιει! Άλλα γενικά μέσα στη μέρα νά προσφέρετε συχνά το στήθος και νά πίνει όσο θέλει. Καλό ειναι νά μην αντικαταστήσετε θηλασμό μέ γεύμα. Η κύρια τροφή για το πρώτο έτος ειναι το γάλα. Αν τα κάνετε όλα αυτά το στήθος θα προσαρμοστεί μόνο τόυ σταδιακά στις νέες ανάγκες τόυ μωρού και όλα θα πάνε καλά! Και πάλι αν το νιώθετε πετρωμένο πάλι το μωρό θα σας το άδειαζει. Η δικιά μου τρώει στις 2κ30 400μλ μεσημεριανό και στις 3 πού γυρίζω απο τη δουλειά άδειαζει και τα δύο στήθη πού ειναι μετα απο 8 ώρες έτοιμα νά σκάσουν,γιατί δεν αντλώ πια στη δουλειά.

 

Και όταν σας πρήζουν μέ ερωτήσεις "πάλι θα θηλάσεις θα το σκάσεις το μωρό" νά λέτε "ναι έχω τόσο πολύ γάλα πού πρέπει νά θηλασω για νά άδειασει το στήθος μου! Και δίαιτα θα κάνουμε στο παιδί σε 20-25 χρονια,αν χρειαστεί,όχι τώρα!"

Χαχαχα!! έτσι είναι, δεν γινόταν να περιγράψεις την κατάσταση καλύτερα!!! εμπρός γλυκές αγελαδίτσες, ας θηλάσουμε τα μωράκια μας χωρίς να ακούμε κανέναν!! η φύση μας έδωσε αυτό το δώρο για να προσφέρουμε στα αγγελούδια μας! :P;)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και πάλι μανούλες! 3η μέρα στην δουλειά σήμερα, καλά πάμε, το στήθος δεν έχει πετρώσει. Βέβαια θηλάζω τον μπέμπη πριν φύγω στις 7 (ενώ κοιμάται, χωρίς να το ζητάει) και αντλώ και μία φορά στην δουλειά.

 

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής: ενώ τρώει όλη του την φρουτόκρεμα γύρω στις 12, αρνείται να φάει χορτόσουπα (πατάτα-καρότο-κολοκύθι). Παίρνει μια εκφραση μεγάλης αήδιας και δεν καταπίνει καθόλου. Αφού τα εδωσα και ξεχωριστά κατέληξα ότι περισσότερο από όλα αηδιάζει με την πατάτα, αλλα και τα άλλα δεν τα τρώει τα φτύνει. Αυτό δεν θα ήταν και τόσο σοβαρό πρόβλημα όμως αγχώνομι γιατί θέλω να εισάγω το κρέας και δεν μπορώ (που να το προσθέσω αφου δεν τρώει χορτόσουπα?). Δεν θέλω να καθυστερήσει το κρέας γιατί σε εξετάσεις αίματος που είχε κάνει τα Χριστούγεννα, φάνηκε ότι έχει αναιμία και από τότε περιμένω πώς και πώς να του δώσω κρέας (του είχα δώσει και σταγόνες σίδηρο για ένα μήνα με συμβουλή του παιδιάτρου).

 

Τι να κάνω? Υπάρχει περίπτωση πχ. να του αρέσει το σκέτο κρέας με λίγο καροτάκι? 'Η δεν έχει νόημα να του δώσω κρέας πριν φάει κάποια ποσότητα λαχανικών? Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι μανούλες! 3η μέρα στην δουλειά σήμερα, καλά πάμε, το στήθος δεν έχει πετρώσει. Βέβαια θηλάζω τον μπέμπη πριν φύγω στις 7 (ενώ κοιμάται, χωρίς να το ζητάει) και αντλώ και μία φορά στην δουλειά.

 

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής: ενώ τρώει όλη του την φρουτόκρεμα γύρω στις 12, αρνείται να φάει χορτόσουπα (πατάτα-καρότο-κολοκύθι). Παίρνει μια εκφραση μεγάλης αήδιας και δεν καταπίνει καθόλου. Αφού τα εδωσα και ξεχωριστά κατέληξα ότι περισσότερο από όλα αηδιάζει με την πατάτα, αλλα και τα άλλα δεν τα τρώει τα φτύνει. Αυτό δεν θα ήταν και τόσο σοβαρό πρόβλημα όμως αγχώνομι γιατί θέλω να εισάγω το κρέας και δεν μπορώ (που να το προσθέσω αφου δεν τρώει χορτόσουπα?). Δεν θέλω να καθυστερήσει το κρέας γιατί σε εξετάσεις αίματος που είχε κάνει τα Χριστούγεννα, φάνηκε ότι έχει αναιμία και από τότε περιμένω πώς και πώς να του δώσω κρέας (του είχα δώσει και σταγόνες σίδηρο για ένα μήνα με συμβουλή του παιδιάτρου).

 

Τι να κάνω? Υπάρχει περίπτωση πχ. να του αρέσει το σκέτο κρέας με λίγο καροτάκι? 'Η δεν έχει νόημα να του δώσω κρέας πριν φάει κάποια ποσότητα λαχανικών? Τι λέτε?

 

προσθεσε κ λιγο λεμονι πριν τα αλεσεις.αν σου εχει πει η παιδιατρος να ξεκινησεις κρεας δοκιμασε το.στα δικα μου τους αρεσε με κρεας ενω σκετο το ετρωγαν με δυσκολια.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι μανούλες! 3η μέρα στην δουλειά σήμερα, καλά πάμε, το στήθος δεν έχει πετρώσει. Βέβαια θηλάζω τον μπέμπη πριν φύγω στις 7 (ενώ κοιμάται, χωρίς να το ζητάει) και αντλώ και μία φορά στην δουλειά.

 

Το πρόβλημα τώρα είναι το εξής: ενώ τρώει όλη του την φρουτόκρεμα γύρω στις 12, αρνείται να φάει χορτόσουπα (πατάτα-καρότο-κολοκύθι). Παίρνει μια εκφραση μεγάλης αήδιας και δεν καταπίνει καθόλου. Αφού τα εδωσα και ξεχωριστά κατέληξα ότι περισσότερο από όλα αηδιάζει με την πατάτα, αλλα και τα άλλα δεν τα τρώει τα φτύνει. Αυτό δεν θα ήταν και τόσο σοβαρό πρόβλημα όμως αγχώνομι γιατί θέλω να εισάγω το κρέας και δεν μπορώ (που να το προσθέσω αφου δεν τρώει χορτόσουπα?). Δεν θέλω να καθυστερήσει το κρέας γιατί σε εξετάσεις αίματος που είχε κάνει τα Χριστούγεννα, φάνηκε ότι έχει αναιμία και από τότε περιμένω πώς και πώς να του δώσω κρέας (του είχα δώσει και σταγόνες σίδηρο για ένα μήνα με συμβουλή του παιδιάτρου).

 

Τι να κάνω? Υπάρχει περίπτωση πχ. να του αρέσει το σκέτο κρέας με λίγο καροτάκι? 'Η δεν έχει νόημα να του δώσω κρέας πριν φάει κάποια ποσότητα λαχανικών? Τι λέτε?

 

Δεν ειναι απαραίτητο να έχει πατάτα η κρεατοσουπα.

Πρόσθεσε άμεσα κρέας και βάζε λαχανικα: ενα πορτοκαλί, ενα πράσινα, ενα "υπόγειο", ενα υπεργειο.

Κάθε καινούριο υλικό δοκιμάζετε ανά 3-4 μέρες για τυχόν αλλεργίες. Δεν προσθέτουμε την ίδια μέρα 2 καινούργια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η παιδίατρος να ξεκινήσω την χορτόσουπα μια και καλή. δηλαδή όχι 2-3 κουταλίτσες στην αρχή και βαθμιαία να την αυξάνω, αλλά επιτόπου ολη και όσο φάει.. τι λέτε?? το έχει κάνει καμία?

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε η παιδίατρος να ξεκινήσω την χορτόσουπα μια και καλή. δηλαδή όχι 2-3 κουταλίτσες στην αρχή και βαθμιαία να την αυξάνω, αλλά επιτόπου ολη και όσο φάει.. τι λέτε?? το έχει κάνει καμία?

 

Δεν θα φάει πολύ ετσι κι αλλιώς.

Εννοεί ολα τα λαχανικα μαζί απο την πρώτη μέρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα φάει πολύ ετσι κι αλλιώς.

Εννοεί ολα τα λαχανικα μαζί απο την πρώτη μέρα;

 

όλα τα λαχανικά και όλη την ποσότητα.. επειδή είναι φαγανούλα φοβάμαι μην την αρέσει, την φάει όλη και της πέσει βαριά στο στομαχάκι της.. σε 4 μέρες κλείνουμε τους 6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...