Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες του forum. Έχω μια κορούλα 5 μηνών (γεν. 17 Αυγ) και είμαι περήφανη που μέχρι τώρα θηλάζουμε αποκλειστικά (ούτε σταγόνα ξένο). Είμαι δικηγόρος και από το 2ο μήνα έχω επιστρέψει στη δουλειά (δουλεύω σε εταιρία, όχι σε δικό μου γραφείο) με μειωμένο ωράριο, όχι σταθερό βέβαια (περίπου 4-5 ώρες απουσίας, χονδρικά 11:00-15:00). Τις ώρες αυτές αντλώ μία φορά γάλα με το νοσοκομειακό της Medela για 15-20 λεπτά και βγάζω συνολικά (πλέον) 100 ml το πολύ. Επίσης αντλώ κατά τους νυχτερινούς θηλασμούς από το στήθος που δεν θηλάζει το μωρό, οπότε με το πρόγραμμα αυτό συνήθως μαζεύω το γάλα της μικρής για το ένα γεύμα που τρώει γύρω στις 12:00-13:00. Εννοείται ότι τη θηλάζω ακριβώς πριν φύγω και αμέσως μόλις επιστρέψω στο σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι το νοσοκομειακό θήλαστρο με βοήθησε πολύ, ιδίως πριν τον 2ο μήνα, αφού μπόρεσα να αντλήσω μεγάλες ποσότητες για την τράπεζα γάλακτος (αντλούσα και αποθήκευα σαν τρελή εν όψει της επιστροφής στη δουλειά, γιατί ανησυχούσα ότι δεν θα προλαβαίνω να αναπληρώνω με τις αντλήσεις εκτός σπιτιού τα γεύματα της μικρής). Δεν ξέρω αν χρειαζόταν να έχω τόσο μεγάλο απόθεμα, αλλά τελικά ήμουν πολύ πιο ήσυχη να ξέρω ότι μπορώ να καθυστερήσω στη δουλειά, αν δεν γινόταν διαφορετικά, ή να βγω ένα βράδυ χωρίς το μωρό.

Ο αρχικός μου στόχος ήταν να θηλάσω αποκλειστικά 6 μήνες, δεδομένου ότι στη συνέχεια θα δουλεύω πλήρες ωράριο (τλχ 8-10) ώρες και μʼ έχει κουράσει να κουβαλάω σαν τη χελώνα όπου πάω την τσάντα με το θήλαστρο, τις παγοκύστες και τις αντλίες – άσε που πρέπει ανά 3-4 ώρες να εξαφανίζομαι για να αντλήσω (συνήθως στο υπόγειο γκαράζ της εταιρίας). Δοκίμασα και το μονό ηλεκτρικό της medela για τις αντλήσεις στη δουλειά, αλλά πονάω πολύ και ο θόρυβος είναι απωθητικός.

Περιμένω λοιπόν την εισαγωγή των στερεών τροφών μετά το εξάμηνο δηλ. από τα μέσα Φεβρουαρίου, μήπως μπορέσουμε και αντικαταστήσουμε κάποια γεύματα προκειμένου να σταματήσω τις αντλήσεις στη δουλειά. Αν καταφέρουμε να μην χρειάζομαι αντλήσεις, σκέφτομαι να συνεχίσω το θηλασμό μέχρι τουλάχιστον να κλείσει χρόνο η μπέμπα.

Οι ερωτήσεις μου, λοιπόν, έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα αρχίζει το μωρό να τρώει αλεσμένες τροφές και να αντικαθιστά γεύματα.

1. Αν υποθέσουμε, ότι ξεκινά τις στερεές τροφές στα μέσα Φεβρουαρίου (θα είναι έξι μηνών), θα έχουμε προλάβει μέχρι τον Απρίλιο, οπότε ξεκινάω κανονικό ωράριο (περίπου 10:00-18:00) να μην χρειάζεται γάλα όσο θα λείπω, ή πρέπει να συνεχίσω τις αντλήσεις στη δουλειά, αν θέλω να διατηρήσω τη γαλουχία;

2. Αν σταματήσω τις αντλήσεις και δίνω ξένο γάλα στο διάστημα της απουσίας μου, υπάρχει περίπτωση να διατηρήσουμε πρωινό-απογευματινό-βραδυνούς θηλασμούς ή αναπόφευκτα θα αποθηλάσω;

Γενικά, δεν περίμενα να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά παράλληλα με τη δουλειά και το εξάμηνο μου φαινόταν κατόρθωμα, αλλά το forum και οι συμβουλές των ειδικών και οι εμπειρίες των μαμάδων εδώ με βοήθησαν πάρα πολύ. Τώρα, λοιπόν, που πλησιάζουμε το στόχο μας, σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να αποθηλάσω πλήρως, αν μπορώ να διατηρήσω έστω δυο-τρεις θηλασμούς την ημέρα (χωρίς θήλαστρο στη δουλειά, please! αν χρειάζεται συμπλήρωμα, μπορώ αν αντλώ τη νύχτα)

Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!

 

Ο δικός μου ξεκίνησε ουσιαστικά να τρώει μετά τους 7μιση μήνες. Παρόλα αυτά μην αγχώνεσαι γιατί κ εγώ έφευγα δύο με τρείς φορές την εβδομάδα από τότε που έκλεισε τους 6 μήνες και ενώ του άφηνα γάλα αντλημένο σχεδόν ποτέ δεν χρειάστηκε να το πιεί. Απλά δεν παραπονιόταν ότι πεινάει, έτρωγε όσο έτρωγε από τις στερεές (μπορεί να ήταν αρκετό μπορεί και καθόλου) και όταν επέστρεφα θήλαζε κανονικά. Για την ακρίβεια με το που με έβλεπε άρχιζε να φωνάζει :lol:. Κ εγώ έλειπα από τις 10-11 έως τις 5-6 ή και 7 καμμιά φορά. Όμως δεν αντλούσα ποτέ έξω μόνο στο σπίτι και αυτό γινόταν συνήθως όταν γυρνούσα το βραδάκι από το στήθος που δεν είχε θηλάσει κ ήταν αρκετά γεμάτο. Α και όταν του έδινε η μητέρα μου το αντλημένο γάλα τις περισσότερες φορές έπινε ελάχιστο κ μετά δεν ήθελε άλλο.

Μια χαρά θα τα καταφέρεις να θηλάσεις μέχρι το χρόνο-σκέψου πως όλο και πιο εύκολο θα γίνεται.;)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ενω τρωγαμε κανονικα φρουτα εδω και 1 με 1,5 μηνα τις τελευταιες μερες δεν τα θελει καθολου. τρωει μονο μια κουταλια ή την ξεγελαμε με πατατουλα που της αρεσει, μια μπουκια πατατα δυο φρουτα. εννοω μηλο αχλαδι μπανανα (οχι πορτοκαλι λογω αλλεργιας). Συμβαινει αυτό?

 

Τι να κανω? να περιμενω ποτε θα τα ξαναθελει ή να συνεχισω να την ξεγελαω με πατατα?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες.

 

Διαβάζω κάθε μέρα το βράδυ για ώρες το forum για να μάθω όσα πιο πολλα μπορώ. Με έχουν βοηθήσει πολυ μέχρι τώρα όσα έχω διαβάσει. Είμαι νέα μανούλα και έχω πολλα κενά νομίζω. Θέλω να ρωτήσω για τις στέρεες τροφές που θα αρχησει ο μικρόυλης μου. Τώρα είναι 3μιση μηνών και επειδή ακούω πααααααρα πολλα από διάφορες γνωστές μου που δε μου αρέσουν θέλω να κάνω ότι καλύτερο για το αγγελουδι μου. Λοιπόν θηλαζω αποκλειστικά μετά από πολυ αγώνα και διάφορα προβλήματα. Κάπου εδώ διάβασα πως μπορούμε να θυλαζουμε εώς τον 6 μήνα αποκλειστικα και μετά να δώσουμε αμέσως ¨αλεσμενα φαγητά¨ χωρίς να δώσουμε κρεμες. Διότι οι κρεμες δεν προσφέρουν τίποτα στο μωρό. Ισχύει αυτό? και αν με τι φαγητά ξεκινατε εσείς κορίτσια?

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ενω τρωγαμε κανονικα φρουτα εδω και 1 με 1,5 μηνα τις τελευταιες μερες δεν τα θελει καθολου. τρωει μονο μια κουταλια ή την ξεγελαμε με πατατουλα που της αρεσει, μια μπουκια πατατα δυο φρουτα. εννοω μηλο αχλαδι μπανανα (οχι πορτοκαλι λογω αλλεργιας). Συμβαινει αυτό?

 

Τι να κανω? να περιμενω ποτε θα τα ξαναθελει ή να συνεχισω να την ξεγελαω με πατατα?

 

Μπορει να βαρέθηκε τα ίδια φρούτα. Έχεις δοκιμάσει αβοκαντο; Ειναι θαυματουργό!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες.

 

Διαβάζω κάθε μέρα το βράδυ για ώρες το forum για να μάθω όσα πιο πολλα μπορώ. Με έχουν βοηθήσει πολυ μέχρι τώρα όσα έχω διαβάσει. Είμαι νέα μανούλα και έχω πολλα κενά νομίζω. Θέλω να ρωτήσω για τις στέρεες τροφές που θα αρχησει ο μικρόυλης μου. Τώρα είναι 3μιση μηνών και επειδή ακούω πααααααρα πολλα από διάφορες γνωστές μου που δε μου αρέσουν θέλω να κάνω ότι καλύτερο για το αγγελουδι μου. Λοιπόν θηλαζω αποκλειστικά μετά από πολυ αγώνα και διάφορα προβλήματα. Κάπου εδώ διάβασα πως μπορούμε να θυλαζουμε εώς τον 6 μήνα αποκλειστικα και μετά να δώσουμε αμέσως ¨αλεσμενα φαγητά¨ χωρίς να δώσουμε κρεμες. Διότι οι κρεμες δεν προσφέρουν τίποτα στο μωρό. Ισχύει αυτό? και αν με τι φαγητά ξεκινατε εσείς κορίτσια?

 

Μπορείς να ξεκινήσεις με λαχανικά και κρέας ή με φρούτα μόλις γίνει 6 μηνών.

Απλά εισάγεις κάθε νέα τροφή κάθε 3-4 μέρες για τυχόν αλλεργίες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες.

 

Διαβάζω κάθε μέρα το βράδυ για ώρες το forum για να μάθω όσα πιο πολλα μπορώ. Με έχουν βοηθήσει πολυ μέχρι τώρα όσα έχω διαβάσει. Είμαι νέα μανούλα και έχω πολλα κενά νομίζω. Θέλω να ρωτήσω για τις στέρεες τροφές που θα αρχησει ο μικρόυλης μου. Τώρα είναι 3μιση μηνών και επειδή ακούω πααααααρα πολλα από διάφορες γνωστές μου που δε μου αρέσουν θέλω να κάνω ότι καλύτερο για το αγγελουδι μου. Λοιπόν θηλαζω αποκλειστικά μετά από πολυ αγώνα και διάφορα προβλήματα. Κάπου εδώ διάβασα πως μπορούμε να θυλαζουμε εώς τον 6 μήνα αποκλειστικα και μετά να δώσουμε αμέσως ¨αλεσμενα φαγητά¨ χωρίς να δώσουμε κρεμες. Διότι οι κρεμες δεν προσφέρουν τίποτα στο μωρό. Ισχύει αυτό? και αν με τι φαγητά ξεκινατε εσείς κορίτσια?

http://pediatros-thes.gr/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CF%81%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%82/

Εθισμός στην ζάχαρη κ γευστική μονοτονία...

Εγώ ακολούθησα κανονικά το πρόγραμμα του παιδιάτρου απλά δεν έδωσα ποτέ αυτές τις κρέμες. Και πάντα ήταν μια χαρά στις καμπύλες στα ανώτατα όρια. Σου έχει απαντήσει κ η νίνα νανα πιο πάνω.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις κρέμες εμπορίου αν δε θέλεις. Άποψή μου είναι πως ότι του φτιάχνεις εσύ είναι σίγουρα καλύτερο από αυτές του εμπορίου.

Κάπου εδώ διάβασα πως μπορούμε να θυλαζουμε εώς τον 6 μήνα αποκλειστικα και μετά να δώσουμε αμέσως ¨αλεσμενα φαγητά¨ χωρίς να δώσουμε κρεμες. Διότι οι κρεμες δεν προσφέρουν τίποτα στο μωρό.

Όχι μόνο μπορείς να θηλάζεις αποκλειστικά μέχρι τουλάχιστον τους 6 μήνες, αλλά να ξέρεις ότι για ολόκληρο τον πρώτο χρόνο του παιδιού η βασική του τροφή είναι το γάλα. Οι στερεές είναι συμπληρωματικές και ουσιαστικά είναι ένα στάδιο δοκιμής διάφορων τροφών, ώστε μετά το χρόνο να μπορεί να τρώει σιγά σιγά κανονικά. Εγώ ξεκίνησα όταν έκλεισε τους 6 μήνες με φρούτα μετά λαχανικά και τελευταίο το απογευματινό που είναι γιαούρτι (όχι ειδικό αλλά αυτό που τρώμε κ εμείς). Σκέψου πως αυτή η διαδικασία διήρκησε περίπου 2 μήνες-στην αρχή δεν καταλάβαινε ότι πρόκειται για φαγητό πιο πολύ έπαιζε-και πάντα θήλαζε και θηλάζει όσο και όποτε θέλει.;)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βαρέθηκε τα ίδια φρούτα. Έχεις δοκιμάσει αβοκαντο; Ειναι θαυματουργό!!!!

 

Ναι έχω δοκιμάσει,το τρώει! Προτείνεις να το δωσω σκέτο ή μαζί μέ κάποιο φρούτο?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δοκιμάσει,το τρώει! Προτείνεις να το δωσω σκέτο ή μαζί μέ κάποιο φρούτο?

 

Ταιριάζει με τα πάντα! Με όλα τα φρούτα, κάνει και την υφή των αλεσμενων φρούτων πολύ ωραία.

Και μόνο του τρώγεται, το πατάς σε ένα μπολάκι με το πιρουνι και βάζεις λαδακι και λεμόνι. Για πολύ καιρό η κόρη μου το έτρωγε κάθε μέρα, και τώρα αν της το δώσω ετσι το τρώει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-nana άρα ισχύει αυτό για τις κρεμες εμπορίου? γιατί δε θέλω να δώσω

 

Σου απάντησαν τα κορίτσια.

Δεν προτείνονται απο κανέναν επίσημο φορέα υγείας, δεν ειναι ούτε απαραίτητες, ούτε υγιεινές.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις κρέμα, σκέψου οτι ειναι σαν να δίνεις κονσέρβα φαγητού στο μωρο σου ενώ μπορείς να μαγειρεψεις κάτι φρέσκο.

Οι περισσότερες περιέχουν και αγελαδινό γάλα που ένα μωρο που θηλαζει δεν έχει κανέναν λόγο να έρθει σε επαφή με αυτό.

Το μωρο χρειάζεται τροφές πλούσιες σε σίδηρο, οι κρεμες δεν βοηθούν σε αυτό. Το γάλα σου σκέτο για απογευματινό ειναι ανώτερο γεύμα απο μια έτοιμη τροφή με ζάχαρη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!το αγορακι μου ειναι 5 μηνων κ 4 ημερων (16/8 γεννηθηκε).εχουμε ξεκινησει πριν ενα μηνα το ρυζαλευρο κ εδω κ 2 βδομαδες τα φρουτα!σε 2 βδομαδες θα ξεκινησουμε την χορτοσουπα!ηθελα να σας ρωτησω,ενω τα φρουτα στην αρχη τα ετρωγε (αχλαδι μηλο μπανανα) εχει 2-3 μερες τα τρωει με το ζορι....κανω τον καραγκιοζη για να ξεχνιεται κι ετσι μονο τα τρωει!τι μπορει να φταει?λετε να τα βαρεθηκε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!το αγορακι μου ειναι 5 μηνων κ 4 ημερων (16/8 γεννηθηκε).εχουμε ξεκινησει πριν ενα μηνα το ρυζαλευρο κ εδω κ 2 βδομαδες τα φρουτα!σε 2 βδομαδες θα ξεκινησουμε την χορτοσουπα!ηθελα να σας ρωτησω,ενω τα φρουτα στην αρχη τα ετρωγε (αχλαδι μηλο μπανανα) εχει 2-3 μερες τα τρωει με το ζορι....κανω τον καραγκιοζη για να ξεχνιεται κι ετσι μονο τα τρωει!τι μπορει να φταει?λετε να τα βαρεθηκε???

 

Μπορεί να τα βαρέθηκε. Και στη δικιά μου συμβαίνει αυτό. Βέβαια είμαστε πιο μεγάλοι εμείς. Θα σου έλεγα να παίξεις με αναλογίες ή και να αλλάξεις φρούτα αλλά είναι πολύ μικρός ακόμα για δοκιμές, δεν εκλεισε καν τους 6 μηνες!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα γευματα των στερεων πρεπει να εχουν αποσταση 3 ωρων μεταξυ τους για να χωνευεται το φαι;

Αν δινω πχ φρουτα κατα τις 11 το πρωι και μετα κοτοπουλο στις 1 (με ενδιαμεσο θηλασμο) θα της πεφτει βαρυ; Να παω μεσω παρατηρησης;

 

Εν τω μεταξυ μετα απο ενα μηνα ακομα δεν εχει μαθει να καταπινει καλα καλα, και τα δινω κι αλεσμενα γιατι αλλιως δεν τα δεχεται.Νομιζω οτι οσους μηνες μας πηρε να μαθουμε να θηλαζουμε, μανα και κορη, αλλο τοσο θα μας παρει να μαθουμε εκεινη να τρωει κι εγω πως να της προσφερω το φαι:?:rolleyes:!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τα γευματα των στερεων πρεπει να εχουν αποσταση 3 ωρων μεταξυ τους για να χωνευεται το φαι;

Αν δινω πχ φρουτα κατα τις 11 το πρωι και μετα κοτοπουλο στις 1 (με ενδιαμεσο θηλασμο) θα της πεφτει βαρυ; Να παω μεσω παρατηρησης;

 

Εν τω μεταξυ μετα απο ενα μηνα ακομα δεν εχει μαθει να καταπινει καλα καλα, και τα δινω κι αλεσμενα γιατι αλλιως δεν τα δεχεται.Νομιζω οτι οσους μηνες μας πηρε να μαθουμε να θηλαζουμε, μανα και κορη, αλλο τοσο θα μας παρει να μαθουμε εκεινη να τρωει κι εγω πως να της προσφερω το φαι:?:rolleyes:!

δεν ειμαι σιγουρη οτι ισχυει..εχω ακουσει για πολλα παιδακια που μετα τα φρουτα τρωνε στο 2ωρο φαγητο γιατι πεινανε..το δικο μου δεν μου κανει ποτε βεβαια τετοιο δωρο..δεν πειναει ποτε οποτε οχι 3ωρο καμια φορα περναει κ 4ωρο!!!! 8-):cool::Dμετα το φαγητο δεν πουτρωει κ κατι παραπανω ουτε στις 4 ωρες.. οσο για το οτι δεν καταπινει ακομα καλα νομιζω ειναι λιγο νωρις..θα μαθει που θα παει

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρακι μας οπως βλεπετε ειναι 5 μηνων και κατι. Αν και ηθελα πολυ να περιμενουμε ωστε να κλεισει τους 6 μηνες και μετα να μπουμε στις στερεες τροφες, με τη συμπεριφορα της μας εδειξε οτι ειναι ετοιμη λιγο νωριτερα!!!!

Εχω ενδιασμους για το αν επραξα σωστα, αλλα θα μπορουσα να παραβλεψω τα σημαδια που μου εδειχνε? Ξεκινησαμε λοιπον πριν απο τρεις μερες με μηλο. Απο την πρωτη μερα εδειξε να ενδιαφερεται πολυ,θελει να φαει τοσο, που εγω ανησυχω μηπως δεν πρεπει, της πεσει βαρυ ή μήπως δημιουργηθει προβλημα με τις κενωσεις. Να συνεχιζω να της προσφερω μεχρι να μου δειχνει εκεινη ποτε θα σταματησουμε?

Νερακι (της δινω με το κουταλακι) να της προσφερω μονο αφου εχουμε τελειωσει το γευμα,ή και κατα τη διαρκεια της ημερας? Θα μου το δειξει καπως οτι διψάει? Ποσο νερακι χρειαζονται τα μωρακια σε αυτη τη πρωτη γνωριμια με τις στερεες τροφες?

Πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που μολις εχει μπει στις στερεες αλλα θηλαζει κυριως?Τα κακακια του μωρου μας (τα απογευματα) ειναι αρκετα στερεεα σκουρα πρασινα. Σαν σφιχτη πλαστελινη, ειναι υγειες αυτο ή μηπως ειναι δειγμα αλλεργιας?Επισης εχουν μειωθει οι κενωσεις.

Πως θα καταλαβω αν εχει αλλεργια στο συγγεκριμενο τροφιμο που προσφερω καθε φορα?Ποια ειναι τα συμπτωματα?

(Ειμαι σιγουρη οτι εχει αναφερθει πολλες φορες ειδικα το τελευταιο και συγχωρεστε με γι αυτο, αλλα δεν εχω πολυ χρονο να κανω την ερευνα που χρειαζεται!!)

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι μας οπως βλεπετε ειναι 5 μηνων και κατι. Αν και ηθελα πολυ να περιμενουμε ωστε να κλεισει τους 6 μηνες και μετα να μπουμε στις στερεες τροφες, με τη συμπεριφορα της μας εδειξε οτι ειναι ετοιμη λιγο νωριτερα!!!!

Εχω ενδιασμους για το αν επραξα σωστα, αλλα θα μπορουσα να παραβλεψω τα σημαδια που μου εδειχνε? Ξεκινησαμε λοιπον πριν απο τρεις μερες με μηλο. Απο την πρωτη μερα εδειξε να ενδιαφερεται πολυ,θελει να φαει τοσο, που εγω ανησυχω μηπως δεν πρεπει, της πεσει βαρυ ή μήπως δημιουργηθει προβλημα με τις κενωσεις. Να συνεχιζω να της προσφερω μεχρι να μου δειχνει εκεινη ποτε θα σταματησουμε?

Νερακι (της δινω με το κουταλακι) να της προσφερω μονο αφου εχουμε τελειωσει το γευμα,ή και κατα τη διαρκεια της ημερας? Θα μου το δειξει καπως οτι διψάει? Ποσο νερακι χρειαζονται τα μωρακια σε αυτη τη πρωτη γνωριμια με τις στερεες τροφες?

Πως πρεπει να ειναι οι κενωσεις ενος μωρου που μολις εχει μπει στις στερεες αλλα θηλαζει κυριως?Τα κακακια του μωρου μας (τα απογευματα) ειναι αρκετα στερεεα σκουρα πρασινα. Σαν σφιχτη πλαστελινη, ειναι υγειες αυτο ή μηπως ειναι δειγμα αλλεργιας?Επισης εχουν μειωθει οι κενωσεις.

Πως θα καταλαβω αν εχει αλλεργια στο συγγεκριμενο τροφιμο που προσφερω καθε φορα?Ποια ειναι τα συμπτωματα?

(Ειμαι σιγουρη οτι εχει αναφερθει πολλες φορες ειδικα το τελευταιο και συγχωρεστε με γι αυτο, αλλα δεν εχω πολυ χρονο να κανω την ερευνα που χρειαζεται!!)

 

εμεις ξεκινησαμε πολυ νωριτερα τις στερεες κ να φανταστεις οτι τωρα ειναι 5 μηνων κ 11 ημερων! ξεκινησαμε πρωτα τα φρουτα οπου εφτιαχνα την ποσοτητα του μπωλ κ του εδινα!οταν δεν ηθελε ουρλιαζε κ φυσικα δεν ανοιγε το στομα!μετα του εδινα ζεστο νερακι με μπιμπερο που εχει λαβες γιατι ηθλε να το πιανει!πινει κ οταν δε θελει αλλο παιζει οποτε του το παιρνω!απο τοτε που μπηκαν φρουτα λαχανικα κτλ μολογω οτι συνεχως κανει κακια του!αλλωτε ειναι σφιχτα λογω μπανανας κ μηλου κ αλλωτε οχι λογω λαχανικων κ το γαλα που πινει (δε θηλαζω)!δε νομιζω οτι θα πρεπει να ανησυχεις!καθε φορα που θα βαζεις ενα φρουτο θα δεις εαν σου κανει καποια εξανθηματα η σου βγαλει σπυρακια!ευχομαι να μην γινει τιποτα απο τα δυο φυσικα!καλη αρχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

libero μαλλον την ιδια μερα γεννησαμε!16 αυγουστου?;)

Ναι η αληθεια ειναι οτι ανησυχω υπερβολικα μιας που ειμαστε στο ξεκινημα.Η αληθεια ειναι οτι εχει καποια εξανθηματα στην κοιλια και στα χερια εκει που κανει πτυχωσεις το δερμα, αλλα η παιδιατρος λεει οτι προκληθηκαν απο ρουχα τα οποια δεν ειναι 100% βαμβακι αλλα εχουν και πολυεστερα.Ελπιζω να ειναι οντως ετσι και να μην εχουν εμφανιστει απο αλλεργια...

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; ξεκινήσαμε κι εμείς στερεες κ αν κ είναι το 2ο παιδάκι δε θυμάμαι κ πολλά. Ο μικρός δεν ανοίγει καθόλου το στομα του με αποτέλεσμα να του χώνω κυριολεκτικά το κουτάλι με το ζόρι κ αυτος απλά καταπίνει. Οταν δε θέλει άλλο μου το βγάζει έξω το φαγητό με τη γλώσσα. Γιατί δεν ανοίγει το στομα τ; αν πλησιάσεις οτιδήποτε άλλο στο στομα τ το ανοίγει μόνο στο φαγητό ξέρει κ το κλείνει. Είμαστε 6,5 μηνών. Επίσης ξέρετε πόση ποσοτητα περιπου κρέμα πρέπει να τρώει ώστε να μη χρειάζεται συμπλήρωμα;

Link to comment
Share on other sites

libero μαλλον την ιδια μερα γεννησαμε!16 αυγουστου?;)

Ναι η αληθεια ειναι οτι ανησυχω υπερβολικα μιας που ειμαστε στο ξεκινημα.Η αληθεια ειναι οτι εχει καποια εξανθηματα στην κοιλια και στα χερια εκει που κανει πτυχωσεις το δερμα, αλλα η παιδιατρος λεει οτι προκληθηκαν απο ρουχα τα οποια δεν ειναι 100% βαμβακι αλλα εχουν και πολυεστερα.Ελπιζω να ειναι οντως ετσι και να μην εχουν εμφανιστει απο αλλεργια...

 

ναι ναι 16/8 κι εγω!!!!!αν σου λεει ετσι η παιδιατρος τοτε μην ανησυχεις!κι εγω στην αρχη ειχα λιγο αγχος γιατι ξεκινησαμε 4 μηνων την κρεμα κ λιγο αργοτερα τα φρουτα!Δοξα το Θεο μια χαρα τα παει κ δεν μου εχει κανει καμμια αλλεργια!για να εισαι σιγουρη ομως οτι δεν ειναι αλλεργια θα ελεγα πρωτα να περιμενεις να φυγουν τα εξανθηματα κ υστερα να συνεχισεις με τα φρουτα!

 

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; ξεκινήσαμε κι εμείς στερεες κ αν κ είναι το 2ο παιδάκι δε θυμάμαι κ πολλά. Ο μικρός δεν ανοίγει καθόλου το στομα του με αποτέλεσμα να του χώνω κυριολεκτικά το κουτάλι με το ζόρι κ αυτος απλά καταπίνει. Οταν δε θέλει άλλο μου το βγάζει έξω το φαγητό με τη γλώσσα. Γιατί δεν ανοίγει το στομα τ; αν πλησιάσεις οτιδήποτε άλλο στο στομα τ το ανοίγει μόνο στο φαγητό ξέρει κ το κλείνει. Είμαστε 6,5 μηνών. Επίσης ξέρετε πόση ποσοτητα περιπου κρέμα πρέπει να τρώει ώστε να μη χρειάζεται συμπλήρωμα;

 

προσπαθησε να τον απασχολεις με κατι οταν ειναι να φαει κι ισως το ανοιξει το στοματακι του!αχ θελει υπομονη μωρε!ειναι η μεταβαση σε κατι καινουργιο!εγω στην κρεμα βαζω 150-180 μλ νερο!

Link to comment
Share on other sites

 

 

προσπαθησε να τον απασχολεις με κατι οταν ειναι να φαει κι ισως το ανοιξει το στοματακι του!αχ θελει υπομονη μωρε!ειναι η μεταβαση σε κατι καινουργιο!εγω στην κρεμα βαζω 150-180 μλ νερο!

 

Ποσοοοοο;;;; εγώ 80μλ νερο κ πάλι αφήνει λίγο...κ να φανταστείς ότι τρώει γυρω στις 20 κουταλιτσες βέβαια είναι κ μικρες αλλά το θεωρούσα καλα γιατί ο μεγάλος μ ούτε 10 δεν έτρωγε. :o

Link to comment
Share on other sites

Ποσοοοοο;;;; εγώ 80μλ νερο κ πάλι αφήνει λίγο...κ να φανταστείς ότι τρώει γυρω στις 20 κουταλιτσες βέβαια είναι κ μικρες αλλά το θεωρούσα καλα γιατί ο μεγάλος μ ούτε 10 δεν έτρωγε. :o

 

α λιγο τρωει ε?ε θα μαθει μωρε σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; ξεκινήσαμε κι εμείς στερεες κ αν κ είναι το 2ο παιδάκι δε θυμάμαι κ πολλά. Ο μικρός δεν ανοίγει καθόλου το στομα του με αποτέλεσμα να του χώνω κυριολεκτικά το κουτάλι με το ζόρι κ αυτος απλά καταπίνει. Οταν δε θέλει άλλο μου το βγάζει έξω το φαγητό με τη γλώσσα. Γιατί δεν ανοίγει το στομα τ; αν πλησιάσεις οτιδήποτε άλλο στο στομα τ το ανοίγει μόνο στο φαγητό ξέρει κ το κλείνει. Είμαστε 6,5 μηνών. Επίσης ξέρετε πόση ποσοτητα περιπου κρέμα πρέπει να τρώει ώστε να μη χρειάζεται συμπλήρωμα;

 

Μην τον πιέζεις γιατί το αισθάνεται άσχημα όλο αυτό κ θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θες. Δεν ξεκινούν αμέσως να τρώνε πολύ, θέλει σιγά σιγά κ χωρίς καθόλου πίεση. Εμένα έκανε περίπου 2 μήνες να φάει ποσότητες. Σε αυτή την φάση πιο πολύ πειραματίζονται. Αφού κ ο μεγάλος σου όπως λες λίγο έτρωγε αρχικά γιατί αγχώνεσαι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μην τον πιέζεις γιατί το αισθάνεται άσχημα όλο αυτό κ θα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θες. Δεν ξεκινούν αμέσως να τρώνε πολύ, θέλει σιγά σιγά κ χωρίς καθόλου πίεση. Εμένα έκανε περίπου 2 μήνες να φάει ποσότητες. Σε αυτή την φάση πιο πολύ πειραματίζονται. Αφού κ ο μεγάλος σου όπως λες λίγο έτρωγε αρχικά γιατί αγχώνεσαι;

Αγχώνομαι γιατι

1. Ο μεγάλος ακομα κ τώρα 2,5 χρον οταν τρώει ολόκληρο το μικρό γιαουρτακι πανηγυρίζουμε κ είναι στην τελευταία καμπύλη βάρους!

 

2. Σε 1,5 μήνα γυρίζω δουλεια κ επειδή θηλάζει αποκλειστικά κ δε δέχεται με τίποτα μπιμπερό ήθελα να μάθει να τρώει τις ώρες που λείπω χωρίς συμπλήρωμα κ να τον θηλαζω απ' το απόγευμα κ μετά. Δε θέλω να λείπω κ αυτος να κλαίει κ να ψάχνει στήθος..αν χορταίνει με τα φρούτα κ το φαγητό όμως κάπως καλύτερα θα ναι. Αχ...

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης σιγα-σιγα κοβει το θηλασμο και εγω δεν ειμαι ετοιμη να αποθηλασω.Συν οτι μου ηρθε πρωτη φορα πριν μερικες μερες περιοδο και στενοχωριεμαι που δεν θηλαζει.ειδικα το πρωι τωρα τελευταια κοιταει να το γλιτωσει.Το βραδυ οκ δεν εχω προβλημα.Αλλα με 1 φορα?Τι να κανω.δοκιμασα να τον θηλασω πριν τα γευματα αλλα εβγαλε την κρεμα.Δοκιμασα και τη νυχτα που ξυπναει απειρες φορες δεν θελει.Νομιζω οτι το πρωι δεν θηλαζει γιατι περιμενει να φαει φρουτοκρεμα που τρελαινεται.Ας μου δωσει καποια μια λυση.Και απο πανω ειμαι και τσατισμενη γιατι επειδη δεν θηλαζει μου ηρθε.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...