Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Εμένα ο κανακάρης μου είναι τώρα 5 μηνών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Ο μοναδικός παιδίατρος που έχει το νησί που μένω από τον 4ο μήνα μου είπε να δώσω ρυζάλευρο και φρούτο. Του απάντησα ότι το παιδί χορταίνει και ότι δεν θέλω να κόψω τον αποκλειστικό θηλασμό αλλά αρνήθηκε και μου είπε ότι το γάλα μου δεν φτάνει. Εγώ δεν του έχω δώσει ωστόσο γιατί το βλέπω χορτάτο και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί από τώρα πρέπει να του βάλω ξένη τροφή πόσο μάλλον όταν ακούω από όλους να λένε για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα είναι να ξαναπάω για εμβόλιο και θα έχω θέμα γιατί ξέρω ότι θα μου φωνάξει και θα πει "ποιός είναι ο γιατρός εδώ" αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν κάθησε καν να με ακούσει όταν του είπα ότι έχω τόσο γάλα που πετρώνει στο στήθος μου. Από την άλλη, τον τελευταίο μήνα έβαλε μόνο 200 γραμμάρια. Δεν ξέρω τί να κάνω. Να του ξεκινήσω φρούτο μόνο και να πω ψέματα ότι δεν τρώει με τίποτα το ρυζάλευρο και το φτύνει;

 

Πώς είναι μέχρι τώρα η ανάπτυξη του μωρού;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είναι μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης. Τελευταία φορά που πήγαμε (4μηνών και 20 ημερών) ήταν 5700 gr

 

Βάρος γέννησης;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας.

 

Η μπέμπα μου είναι 6 1/2 μηνών και θηλάζει. Πριν ένα μήνα ξεκινήσαμε το απόγευμα κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια χωρίς ζάχαρη (δεν τρώει όλο το πιάτο, αλλά τρώει το περισσότερο). Όταν έγινε 6 ξεκινήσαμε φρούτα, με τα οποία τα πηγαίνει έτσι και έτσι (δεν της αρέσει το μήλο), τρώει περίπου την μισή μερίδα.

 

Εδώ και 4 μέρες ξεκινήσαμε σούπες και κάτι μου λέει ότι θα τα βρω πολύ σκούρα, καθώς μόλις δοκιμάσει λίγο αηδιάζει και όσο και να επιμείνω δεν ξανανοίγει το στόμα της. Την ξεκίνησα 3 μέρες χορτόσουπα (πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέλινο) την οποία φάγαμε εμείς... Η παιδίατρός της, αν και περίμενα να μου πει να σταματήσω για λίγες μέρες, αντιθέτως μου είπε σήμερα να δώσω χορτόσουπα με κοτόπουλο, με αποτέλεσμα να την φάμε πάλι εμείς...

 

Μήπως κάνω κάτι λάθος; Τα βράζω όλα μαζί με περίπου ένα ποτήρι νερό. Να τα κάνω καλύτερα στον ατμομάγειρα; Μήπως να αφαιρέσω κάποιο λαχανικό; Στο multi τα χτυπάω με μία κουταλιά ελαιόλαδο και στο πιάτο της βάζω και λίγες σταγόνες λεμόνι. Εσείς πως την κάνετε; Ξέρει κανείς κανά κολπάκι;

 

Το καταλαβαίνω ότι είναι νωρίς για να πελαγώνω, αλλά σε ένα μήνα περίπου γυρνάω στην δουλεία μου και δεν πίνει με τίποτα γάλα με το μπιμπερό για να της αφήσω.

 

Καμιά ιδέα;

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας.

 

Η μπέμπα μου είναι 6 1/2 μηνών και θηλάζει. Πριν ένα μήνα ξεκινήσαμε το απόγευμα κρέμα ρυζάλευρο-βανίλια χωρίς ζάχαρη (δεν τρώει όλο το πιάτο, αλλά τρώει το περισσότερο). Όταν έγινε 6 ξεκινήσαμε φρούτα, με τα οποία τα πηγαίνει έτσι και έτσι (δεν της αρέσει το μήλο), τρώει περίπου την μισή μερίδα.

 

Εδώ και 4 μέρες ξεκινήσαμε σούπες και κάτι μου λέει ότι θα τα βρω πολύ σκούρα, καθώς μόλις δοκιμάσει λίγο αηδιάζει και όσο και να επιμείνω δεν ξανανοίγει το στόμα της. Την ξεκίνησα 3 μέρες χορτόσουπα (πατάτα, καρότο, κολοκύθι, σέλινο) την οποία φάγαμε εμείς... Η παιδίατρός της, αν και περίμενα να μου πει να σταματήσω για λίγες μέρες, αντιθέτως μου είπε σήμερα να δώσω χορτόσουπα με κοτόπουλο, με αποτέλεσμα να την φάμε πάλι εμείς...

 

Μήπως κάνω κάτι λάθος; Τα βράζω όλα μαζί με περίπου ένα ποτήρι νερό. Να τα κάνω καλύτερα στον ατμομάγειρα; Μήπως να αφαιρέσω κάποιο λαχανικό; Στο multi τα χτυπάω με μία κουταλιά ελαιόλαδο και στο πιάτο της βάζω και λίγες σταγόνες λεμόνι. Εσείς πως την κάνετε; Ξέρει κανείς κανά κολπάκι;

 

Το καταλαβαίνω ότι είναι νωρίς για να πελαγώνω, αλλά σε ένα μήνα περίπου γυρνάω στην δουλεία μου και δεν πίνει με τίποτα γάλα με το μπιμπερό για να της αφήσω.

 

Καμιά ιδέα;

 

Νομίζω οτι το πρόβλημα δεν ειναι η συνταγή. Το μωρο ειναι πολυ μικρο για να κανει 3 γεύματα στερεών. Ίσως ενστικτωδώς προστατεύεται!

Έχετε μειώσει θηλασμους;

Επίσης να πω οτι κανονικα δοκιμαζεις κάθε νεο υλικό 3-4 μέρες για την πιθανοτητα αλλεργιών ή μήπως δεν γίνει καλα ανεκτό.

Το ρυζαλευρο γιατι το δίνεις; Ειναι με αγελαδινο γάλα; Το μωρο χρειάζεται φρέσκες φυσικές και σπιτικές τροφές, όχι τροφές απο κουτί-κονσέρβες και τροφές πλούσιες σε σίδηρο. Οι κρεμες έχουν πολλα συντηρητικά και βλαβερα συστατικα (το θεμα δεν ειναι μονο το αν θα εχει ζαχαρη ή οχι αλλα και το ποσο τεχνιτη γευση ειναι) και δεν συστήνονται απο κανεναν επίσημο φορές υγείας.

Στη θέση σου θα έβγαζα την κρέμα και θα προσπαθούσα το μεσημεριανο σιγα σιγα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο μου το σύστησε η παιδίατρος, αν και σκοπεύω μόλις την δω οτι τρώει φρουτόκρεμα και σούπα να της το κόψω. Προτιμώ να θηλάζει και πιο μετά να τρώει και κανά γιαούρτι.

 

Το μωρό επειδή είναι οι πρώτες μέρες που δοκιμάζει τροφές μετά θηλάζει. Οι θηλασμοί έχουν μειωθεί σε 5 με 6. Αν κάποια μέρα φάει καλά σε κάποιο γεύμα και δεν θηλάσει το βγάζω με το θήλαστρο. Θέλω να διατηρήσω την παραγωγή μου για να θηλάσουμε όσο περισσότερο γίνεται.

 

Όσον αφορά τα λαχανικά και εμένα μου φάνηκε περίεργο που μου είπε η παιδιατρος να τα ξεκινήσω όλα μαζί, αλλά ευτυχώς δεν παρουσίασε κάποια αλεργία από το ελάχιστο που την κατάφερα να φάει. Σήμερα της έφτιαξα σούπα με γλυκοπατάτα αντί για πατάτα και χωρίς σέλινο. Είναι η πρώτη μέρα που έφαγε λίγες κουταλίτσες.

 

Πιστεύω θα μάθει σιγά σιγά....

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, επανέρχομαι γιατί το θέμα μας συνεχίζει (η δυσκοιλιότητα) και όχι μόνο αυτό αλλά πλέον δεν τρώει τίποτα άλλο πέρα από γαλά μόνο αν τον ζορίσω πολύ. Για την ιστορία, ξεκινήσαμε πριν 1,5 μήνα περίπου φρούτα & 1 μήνα λαχανικά & έφαγε και 5-6 φορές κοτόπουλο. Από τον αποκλειστικό θηλασμό ακόμη έκανε 2-3 φορέσ την βδομάδα κακά του αλλά ήτανε σωστής υφής. Με τις στερεές αποτελειώθηκε..Τώρα σκεφτείτε έχει από την Δευτέρα!!!!!!Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω, η παιδίατρος μου είπε τα φανταστικά "μπισκότο στην φρουτόκρεμα για να την φάει υποχρεωτικά,χαμομήλι & αν δεν το πιεί να βάλω μέσα ζάχαρη" και μετά αφού πήγαμε επίσκεψη και μας είδε είπε να εισάγουμε & τρίτο γεύμα (άλλο μεγάλο κεφάλαιο & αυτό!).Να σημειώσω ότι: Δεν έκανα τίποτα από όσα μου πρότεινε,ακολούθησα την συμβουλή της Αγλαΐας και για 3 μέρες έδωσα μόνο στήθος & το παιδί ενεργήθηκε (δεν ξέρω πόσο τυχαίο ήτανε πάντως η υφή ήτανε όπως έπρεπε να είναι & όχι σκληρά) αλλά μετά πάλι τα ίδια. Πλέον εδώ και περίπου 2 βδομάδες δεν τρώει με τίποτα..τίποτα!Τα φρούτα τα έχει απορρίψει εντελώς (προσπάθησα να δώσω και δαμάσκηνο & αρχικά φάνηκε να τον βοηθάει αλλά μετά πάλι ήρθαμε στα ίδια) ,τα λαχανικά τα τρώει κάπως περισσότερο (έχω βγάλει εντελώς εκτός το καροτο & προσπάθησα & την πατάτα αλλά δεν είδα διαφορά). Από φρούτα δεν δίνω καθόλου μήλο,μπανάνα,προσπάθησα ακρινίδιο το ποιό δεν τρώει γιατί του ξινίζει όπως επίσης & το πορτοκάλι. Τώρα προσπαθώ να του δίνω αχλάδι με ροδάκινο ή/και δαμάσκηνα αποξηραμένα βιολογικά. Επίσης δοκίμασα και βερίκοκο.Μου είπε η παιδίατρος να δοκιμάσω καρπούζι αλλά δεν θέλω να τον τιγκάρω στην ζάχαρη (είμαστε ΗΔΗ 9,5 κιλά και γεννήθηκε 3.300).Στα λαχανικά δίνω κυρίως κολοκύθι και σπανάκι,ούτε το πατζάρι βοήθησε τελικά ούτε το σέλινο,και προσθέτω και ελάχιστη πατάτα. Αλλά τρώει ελάχιστα..Τρίτο γεύμα δεν έχω εισάγει όπως επίσης ούτε και μοσχάρι που μου είπε η παιδίατρος ακόμη (σήμερα λέω να προσπαθήσω να δώσω πρώτη φορά). Πλέον έχω καταλήξει να κάνω το εξής: του δίνω φρούτα μία φορά στις 2 μέρες (κάπως έτσι ) και λαχανικά σχεδόν καθημερινά (με κάποιες εξαιρέσεις). Επίσης θηλάζουμε ακόμη 6-7 φορές τη μέρα (χθες πχ περισσότερο γιατί πάλι το βράδυ ξυπνούσε ανά μία ώρα!) και μου είπαν 2-3 παιδίατροι που ρώτησα να περιορίσω θηλασμούς γιατί έχω μπουκώσει το παιδί στο φαΐ!!!Και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής...

 

1)Να συνεχίσω ως έχει με φρούτα & λαχανικά δηλ χωρίς να τον στρεσάρω ή θα φτάσουμε 9 μηνών και δεν θα ξέρει να τρώει?Επιστρέφω στην δουλειά τον Δεκ οπότε δεν είναι ότι βιάζομαι να αντικατατήσω και γεύματα..

2)Να εισάγω τρίτο γεύμα ή να το αφήσω μπας & στρώσει κάπως το πράγμα πρώτα με τα υπόλοιπα?

3) Να περιορίσω όντως θηλασμούς?Ο στόχος μου είναι να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι να επιστρέψω δουλειά (εκεί αν χρειαστεί θα αντλώ για την ημέρα).

4) Πότε πρέπει να φτάσω να θηλάζω πρωί -βράδυ (που με έχουν πρήξει όλοι???)

5) Πρέπει όντως να τον αφήνω να πεινάει & να κλαίει για να τρώει με το ζόρι και να μην προσφέρω τόσο εύκολα & απλόχερα στήθος? (Το άκουσα ΚΑΙ αυτό!!)

 

Επίσης να σας πω ότι δίνω & νερό & έδωσα & 2 μέρες χαμομήλι (άνθος όχι φαρμακείου κλπ) και εκεί είδα διαφορά.Δεν νομίζω πάντως ότι μου κόβουν από θηλασμούς ουτε το ένα ουτε το άλλο γιατί καλά κρατεί ακόμη το στήθος..

 

Ευχαριστ ώ εκ των προτέρων & συγνώμη για το τεράστιο ποστ!!(όχι τίποτα αλλά δεν έχω και σε ποιον να τα πω και να με καταλάβει.. :( )

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

1) Φυσικα μην το στρεσαρεις το παιδι! Για να μην τρώει κάποιον λόγο θα έχει, λογικά παίζει ρόλο που το πεπτικο δεν είναι στην καλύτερή του κατάσταση! Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να του προσφερες κρέας (ή το ζωμο του) μαζι με τα λαχανικα κι οσο φάει (για το σίδηρο).

Πολλά παιδάκια (και το δικό μου) ξεκινάνε ουσιαστικά φαγητό γύρω στο έτος.

Έχεις δοκιμάσει μήπως δεν θέλει αλεσμενα φαγητά;

 

2) Δεν έχεις λόγο να εισάγεις τρίτο γεύμα αφού δεν δέχεται τα αλλα δυο (έτσι κι αλλιώς ούτε πεπτικα δε δέχεται καλα τις στερεές).

 

3) Γιατι να περιορίσεις θηλασμους; Ειδικά τώρα που δεν τρώει είναι σημαντικό να θηλαζει.

 

4) Ποτέ δεν πρέπει συγκεκριμένα πρωί-βράδυ. Ακολουθείς το παιδι σου... Όταν θέλει απο μόνο του να περιορίσει τους θηλασμους τότε πρέπει (συνήθως μετα τους 18 μήνες αραιωνουν χωρίς να είναι απόλυτο φυσικα). Οι υπόλοιποι που σε έχουν πρηξει έχουν μπερδευτεί με τα παιδια που πίνουν ξένο γάλα.

 

5) Ένα μωρο που είναι έτοιμο και θέλει να φάει, πίστεψέ με, ο θηλασμος δεν θα του είναι εμπόδιο στο να φάει. Όταν είναι έτοιμο και θέλει περισσοτερες στερεές τότε θα περιορίσει μόνος του τους θηλασμους. Δεν έχεις κανένα λόγο να αφήνεις το παιδι να κλαίει απο πείνα. Ίσα ίσα θα είναι περισσότερο εκνευρισμενο όταν το βάλεις να φάει.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κακό το να πίνει χαμομηλι αν το βοηθάει και του αρέσει.. Χωρίς ζάχαρη φυσικά. Και νερο αφου έστω και κάποια κουταλακια τα τρώει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

1) Φυσικα μην το στρεσαρεις το παιδι! Για να μην τρώει κάποιον λόγο θα έχει, λογικά παίζει ρόλο που το πεπτικο δεν είναι στην καλύτερή του κατάσταση! Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να του προσφερες κρέας (ή το ζωμο του) μαζι με τα λαχανικα κι οσο φάει (για το σίδηρο).

Πολλά παιδάκια (και το δικό μου) ξεκινάνε ουσιαστικά φαγητό γύρω στο έτος.

Έχεις δοκιμάσει μήπως δεν θέλει αλεσμενα φαγητά;

 

2) Δεν έχεις λόγο να εισάγεις τρίτο γεύμα αφού δεν δέχεται τα αλλα δυο (έτσι κι αλλιώς ούτε πεπτικα δε δέχεται καλα τις στερεές).

 

3) Γιατι να περιορίσεις θηλασμους; Ειδικά τώρα που δεν τρώει είναι σημαντικό να θηλαζει.

 

4) Ποτέ δεν πρέπει συγκεκριμένα πρωί-βράδυ. Ακολουθείς το παιδι σου... Όταν θέλει απο μόνο του να περιορίσει τους θηλασμους τότε πρέπει (συνήθως μετα τους 18 μήνες αραιωνουν χωρίς να είναι απόλυτο φυσικα). Οι υπόλοιποι που σε έχουν πρηξει έχουν μπερδευτεί με τα παιδια που πίνουν ξένο γάλα.

 

5) Ένα μωρο που είναι έτοιμο και θέλει να φάει, πίστεψέ με, ο θηλασμος δεν θα του είναι εμπόδιο στο να φάει. Όταν είναι έτοιμο και θέλει περισσοτερες στερεές τότε θα περιορίσει μόνος του τους θηλασμους. Δεν έχεις κανένα λόγο να αφήνεις το παιδι να κλαίει απο πείνα. Ίσα ίσα θα είναι περισσότερο εκνευρισμενο όταν το βάλεις να φάει.

 

Προσωπικά δεν βρίσκω κακό το να πίνει χαμομηλι αν το βοηθάει και του αρέσει.. Χωρίς ζάχαρη φυσικά. Και νερο αφου έστω και κάποια κουταλακια τα τρώει.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το θέμα είναι ότι με έχουν μποκώσει όλοι με διάφορες απόψεις σχετικά με το θέμα του φαγητού και ενώ φυσιολογικά θα ήμουνα πολύ πιο χαλαρή και δεν θα ασχολιόμουν τόσο τώρα έχω μπλοκάρει & αγχωθεί κυρίως και δεν ξέρω πως να προσωρήσω..Έχω δοκιμάσει να του δώσω φρούτα σε κομματάκια αλλά το θέμα είναι ότι μετά το πολύ πιπίλισμα κόβει κομμάτι & κοντεύει να πνιγεί.Δεν ξέρω δηλ αν δεν κάνω κάτι και σε αυτό σωστά. Προσπάθησα ακόμη να του ταίσω και το φαγητό με το δάχτυλό μου (ακούγεται γελοίο πραγματικά αλλά έπιασε αρχικά!!) να γλύφει δηλ μικροποσοτητα αλλά ήτανε προσωρινό. Προσπάθησα να του δώσω αντί για φρούτα αραιωμένο χυμό πορτοκάλι ,εκεί κάτι ήπιε παρόλο που μέσα στην κρέμα δεν το έτρωγε. Επίσης το έφαγε όταν του το έδωσα σε κομμάτι.Εσείς τι τρώγατε μέχρι τότε?:confused::confused::confused::confused:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Το θέμα είναι ότι με έχουν μποκώσει όλοι με διάφορες απόψεις σχετικά με το θέμα του φαγητού και ενώ φυσιολογικά θα ήμουνα πολύ πιο χαλαρή και δεν θα ασχολιόμουν τόσο τώρα έχω μπλοκάρει & αγχωθεί κυρίως και δεν ξέρω πως να προσωρήσω..Έχω δοκιμάσει να του δώσω φρούτα σε κομματάκια αλλά το θέμα είναι ότι μετά το πολύ πιπίλισμα κόβει κομμάτι & κοντεύει να πνιγεί.Δεν ξέρω δηλ αν δεν κάνω κάτι και σε αυτό σωστά. Προσπάθησα ακόμη να του ταίσω και το φαγητό με το δάχτυλό μου (ακούγεται γελοίο πραγματικά αλλά έπιασε αρχικά!!) να γλύφει δηλ μικροποσοτητα αλλά ήτανε προσωρινό. Προσπάθησα να του δώσω αντί για φρούτα αραιωμένο χυμό πορτοκάλι ,εκεί κάτι ήπιε παρόλο που μέσα στην κρέμα δεν το έτρωγε. Επίσης το έφαγε όταν του το έδωσα σε κομμάτι.Εσείς τι τρώγατε μέχρι τότε?:confused::confused::confused::confused:

 

Η κόρη μου δεν έφαγε σχεδόν καθόλου αλεσμένα. Αρνιοταν κατηγορηματικά ακόμα και να δοκιμάσει κι εκλαιγε μόλις έβλεπε κουταλι. Φρουτοκρεμα έτρωγε μόνο αν είχε αβοκαντο αλλα πάντα ελάχιστη ποσότητα.

Απο πολυ νωρίς της εδωσα το φαγητο μπροστά της σε πιάτο με βεντουζα. Έκανε το πάτωμα χάλια με τα αλεσμενα αλλα τουλάχιστον εγλυφε τα χέρια της. Επίσης της έδινα κομματάκια μαλακων τροφών και δικό μας φαγητο χωρίς αλάτι είτε αλεσμενο είτε κανονικά (είχα το οκ απο την παιδιατρο).

Προοδευτικά άρχισε να αναγουλιαζει με τις μαλακες τροφές κι άρχισε να τρώει πιο σκληρά τρόφιμα και κανονικά φαγητο δικό μας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπέρα, επανέρχομαι γιατί το θέμα μας συνεχίζει (η δυσκοιλιότητα) και όχι μόνο αυτό αλλά πλέον δεν τρώει τίποτα άλλο πέρα από γαλά μόνο αν τον ζορίσω πολύ

 

το παιδί προσπαθεί να προστατευτεί γι' αυτό αποφεύγει το φαγητό

 

Για την ιστορία, ξεκινήσαμε πριν 1,5 μήνα περίπου φρούτα & 1 μήνα λαχανικά & έφαγε και 5-6 φορές κοτόπουλο. Από τον αποκλειστικό θηλασμό ακόμη έκανε 2-3 φορέσ την βδομάδα κακά του αλλά ήτανε σωστής υφής. Με τις στερεές αποτελειώθηκε..Τώρα σκεφτείτε έχει από την Δευτέρα!!!!!!

 

3 24ωρα χωρίς καθόλου στερεές και ξεκινάς εισαγωγή από την αρχή

 

μόνο κρέας και ζωμό κρέατος (στον οποίο έχουν βράσει και λαχανικά) και μετά βλέποντας και κάνοντας

 

Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω, η παιδίατρος μου είπε τα φανταστικά "μπισκότο στην φρουτόκρεμα για να την φάει υποχρεωτικά,χαμομήλι & αν δεν το πιεί να βάλω μέσα ζάχαρη" και μετά αφού πήγαμε επίσκεψη και μας είδε είπε να εισάγουμε & τρίτο γεύμα (άλλο μεγάλο κεφάλαιο & αυτό!).

Πράγματι φανταστικά... επικίνδυνα φανταστικά!

 

Να σημειώσω ότι: Δεν έκανα τίποτα από όσα μου πρότεινε,ακολούθησα την συμβουλή της Αγλαΐας και για 3 μέρες έδωσα μόνο στήθος & το παιδί ενεργήθηκε (δεν ξέρω πόσο τυχαίο ήτανε πάντως η υφή ήτανε όπως έπρεπε να είναι & όχι σκληρά) αλλά μετά πάλι τα ίδια.

 

Ξανακάνεις το ίδιο αλλά προσέχεις την εισαγωγή: στην αρχή καθόλου φρούτα και καθόλου λαχανικά

 

Όταν δεις ότι δέχεται καλά το κρέας με το ζωμό, βάζεις ελάχιστο καρότο και ελάχιστο κολοκύθι. Το κολοκύθι χωρίς φλούδα και χωρίς σπόρια.

 

Πλέον εδώ και περίπου 2 βδομάδες δεν τρώει με τίποτα..τίποτα!Τα φρούτα τα έχει απορρίψει εντελώς (προσπάθησα να δώσω και δαμάσκηνο & αρχικά φάνηκε να τον βοηθάει αλλά μετά πάλι ήρθαμε στα ίδια) ,τα λαχανικά τα τρώει κάπως περισσότερο (έχω βγάλει εντελώς εκτός το καροτο & προσπάθησα & την πατάτα αλλά δεν είδα διαφορά).

Μέσα στο τίποτα υπάρχει η πατάτα; ...

 

Από φρούτα δεν δίνω καθόλου μήλο,μπανάνα,προσπάθησα ακρινίδιο το ποιό δεν τρώει γιατί του ξινίζει όπως επίσης & το πορτοκάλι.

Για το συγκεκριμένο παιδί είναι λάθος τακτική όλα αυτά τα φρούτα. Θα πρέπει να τα φάει αργότερα όταν το πεπτικό του θα είναι έτοιμο.

 

Τώρα προσπαθώ να του δίνω αχλάδι με ροδάκινο ή/και δαμάσκηνα αποξηραμένα βιολογικά. Επίσης δοκίμασα και βερίκοκο.

Στα βιολογικά ξερά διάβασε αν περιέχουν συντηρητικά. Αν ναι τότε μην τα δίνεις ποτέ και για κανένα λόγο.

 

Για την ώρα άφησέ τα εντελώς, ακόμη και αν δεν έχουν συντηρητικά.

 

 

Μου είπε η παιδίατρος να δοκιμάσω καρπούζι αλλά δεν θέλω να τον τιγκάρω στην ζάχαρη (είμαστε ΗΔΗ 9,5 κιλά και γεννήθηκε 3.300).

Όταν θα ξεκινήσεις τα φρούτα (όχι τώρα), το ζουμί του καρπουζιού είναι ένα καλό ξεκίνημα γιατί το καρπούζι είναι φρούτο εποχής. Το ζουμί του δεν έχει ίνες (που δεν μπορεί να τα πέψει ένα έντερο που δεν λειτουργεί καλά) αλλά έχει πολύτιμα ένζυμα και μεταλλικά στοιχεία.

 

Στα λαχανικά δίνω κυρίως κολοκύθι και σπανάκι,ούτε το πατζάρι βοήθησε τελικά ούτε το σέλινο,και προσθέτω και ελάχιστη πατάτα.

Ξανά: κόψε τα λαχανικά.

Σπανάκι να μην δώσεις ούτε αργότερα γιατί περιέχει πολλά οξαλικά που εμποδίζουν την αφομοίωση του σιδήρου.

Πατάτα ούτε ελάχιστη.

Για να δεις διαφορά από την έλλειψη πατάτας, θα πρέπει να παραλείψεις και τα υπόλοιπα τρόφιμα που δημιουργούν πρόβλημα. Αν δεν τα παραλείψει όλα, δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά.

 

Αλλά τρώει ελάχιστα..

Κάνει ό,τι μπορεί για να προστατευθεί...

Τρίτο γεύμα δεν έχω εισάγει όπως επίσης ούτε και μοσχάρι που μου είπε η παιδίατρος ακόμη (σήμερα λέω να προσπαθήσω να δώσω πρώτη φορά). Πλέον έχω καταλήξει να κάνω το εξής: του δίνω φρούτα μία φορά στις 2 μέρες (κάπως έτσι ) και λαχανικά σχεδόν καθημερινά (με κάποιες εξαιρέσεις).

Από τη στιγμή που αυτό το σχήμα του κάνει δυσκοιλιότητα, σημαίνει ότι δεν είναι κατάλληλο για το συγκεκριμένο μωρό τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο.

 

Επίσης θηλάζουμε ακόμη 6-7 φορές τη μέρα (χθες πχ περισσότερο γιατί πάλι το βράδυ ξυπνούσε ανά μία ώρα!) και μου είπαν 2-3 παιδίατροι που ρώτησα να περιορίσω θηλασμούς γιατί έχω μπουκώσει το παιδί στο φαΐ!!!Και θέλω να σας ρωτήσω τα εξής...

Αυτή η συμβουλή μόνο μεγαλύτερο πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει.

 

1)Να συνεχίσω ως έχει με φρούτα & λαχανικά δηλ χωρίς να τον στρεσάρω ή θα φτάσουμε 9 μηνών και δεν θα ξέρει να τρώει?Επιστρέφω στην δουλειά τον Δεκ οπότε δεν είναι ότι βιάζομαι να αντικατατήσω και γεύματα..

Όπως έγραψα και παραπάνω

3 24ωρα τίποτα

μετά μόνο κρέας και ζωμό κρέατος (που έχει βράσει με κόκαλο)

 

2)Να εισάγω τρίτο γεύμα ή να το αφήσω μπας & στρώσει κάπως το πράγμα πρώτα με τα υπόλοιπα?

όχι

3) Να περιορίσω όντως θηλασμούς?

όχι

Ο στόχος μου είναι να θηλάσω τουλάχιστον μέχρι να επιστρέψω δουλειά (εκεί αν χρειαστεί θα αντλώ για την ημέρα).

μάλλον δεν θα χρειαστεί να αντλείς

4) Πότε πρέπει να φτάσω να θηλάζω πρωί -βράδυ (που με έχουν πρήξει όλοι???)

μετά τον 3ο χρόνο!

αυτοί που σε έχουν πρήξει, ξέρουν μόνο από μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν

 

5) Πρέπει όντως να τον αφήνω να πεινάει & να κλαίει για να τρώει με το ζόρι και να μην προσφέρω τόσο εύκολα & απλόχερα στήθος? (Το άκουσα ΚΑΙ αυτό!!)

όχι

όμως μπορείς να το εφαρμόσεις σε αυτούς που σου το είπαν

:cool:

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Εδώ και 3 μέρες τρώγοντας ελάχιστα φρούτα & λαχανικά φαίνεται να έχει στρώσει κάπως το πράγμα (ενεργείται κανονικά ).Θα συνεχίσω ακολουθώντας τις συμβουλές σου και κυρίως θα κλείσω τα αυτιά μου σε όσους ασχολούνται με το πόσο εύκολα προτείνω το στήθος στο μωρό:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχουμε ξεκινήσει και εμείς τις τροφές και πλέον τα πηγαίνουμε καλά. Για φρουτόκρεμα, γιαούρτι τρελαινόμαστε. Και με την σούπα έχουμε αρχίσει να τα πηγαίνουμε κάπως καλύτερα, τρώει καμιά 20αριά κουταλάκια.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πλέον οι θηλασμοί έχουν μειωθεί στους 3— 4. Το μωρό χορταίνει στα 2 από τα 3 γεύματα και δεν θέλει να θηλάσει, παρά μόνο μετά την σούπα. Θηλάζει βέβαια πρωί και βράδυ και κάποιες φορές ξυπνάει και την νύχτα για έναν ακόμα θηλασμό. Τώρα με την ζέστη ξεκίνησε να πίνει και λίγο νεράκι.

 

Θέλω να ρωτήσω τις πιο έμπειρες αν αρκούν αυτοί οι θηλασμοί για διατήρηση της γαλουχίας. Η παιδίατρος μου είπε και μένα τα κλασικά, να θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και να μην την μπουκώνω με επιπλέον γάλα για να πεινάσει και να φάει. Φυσικά με όσα έχω διαβάσει δεν σκοπεύω να την ακούσω. Πόσοι όμως θηλασμοί πρέπει να γίνονται για να μην μου κοπεί το γάλα;

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Έχουμε ξεκινήσει και εμείς τις τροφές και πλέον τα πηγαίνουμε καλά. Για φρουτόκρεμα, γιαούρτι τρελαινόμαστε. Και με την σούπα έχουμε αρχίσει να τα πηγαίνουμε κάπως καλύτερα, τρώει καμιά 20αριά κουταλάκια.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι πλέον οι θηλασμοί έχουν μειωθεί στους 3— 4. Το μωρό χορταίνει στα 2 από τα 3 γεύματα και δεν θέλει να θηλάσει, παρά μόνο μετά την σούπα. Θηλάζει βέβαια πρωί και βράδυ και κάποιες φορές ξυπνάει και την νύχτα για έναν ακόμα θηλασμό. Τώρα με την ζέστη ξεκίνησε να πίνει και λίγο νεράκι.

 

Θέλω να ρωτήσω τις πιο έμπειρες αν αρκούν αυτοί οι θηλασμοί για διατήρηση της γαλουχίας. Η παιδίατρος μου είπε και μένα τα κλασικά, να θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και να μην την μπουκώνω με επιπλέον γάλα για να πεινάσει και να φάει. Φυσικά με όσα έχω διαβάσει δεν σκοπεύω να την ακούσω. Πόσοι όμως θηλασμοί πρέπει να γίνονται για να μην μου κοπεί το γάλα;

 

Καλησπέρα!

 

Καλύτερα θα ήταν να θηλαζε 1-2 φορές ακόμα και για την διατηρηση της γαλουχιας και για όλα τα οφέλη του μητρικου γάλακτος.

Δεν χρειάζεται να θηλαζει αμέσως μετα τα γεύματα, μπορείς να προσφέρεις στήθος σε άσχετες φάσεις. Πχ μπορείς 1–1,5 ώρα πριν τα γεύματα να προσφέρεις στήθος και 1-1,5 ώρα μετα τα γεύματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα...

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τρώει πολύ μικρή ποσότητα στερεών τροφών,40-50γρ. στο γεύμα και καμιά φορά μπορεί να φάει 80γρ. κρέμα.Εισάγαμε τις στερεές μόλις μπήκε στον 7ο, αλλά μετά από μήνα σχεδόν άρχισε να τρώει κάποιες κουταλιές. Το βάρος της είναι 6.900 και για την ηλικία της είναι συμμετρική, αλλά μικρόσωμη. Τις τελευταίες δύο φορές που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι έχει χάσει δύο καμπύλες (γεννήθηκε 3.150γρ) και μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη και καλλιέργεια. Πήγαμε και σε άλλη παιδίατρο -αναπτυξιολόγο και μας είπε να μην αγχωνόμαστε για το βάρος και ότι κάποια μωρά που θηλάζουν καθυστερούν να πιάσουν κουτάλι. Κατά τα άλλα τη βρήκε πολύ καλή. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι από τη Δευτέρα που επέστρεψα στη δουλειά, η μικρή συνεχίζει με τους ίδιους ρυθμούς φαγητό, αλλά δεν πίνει γάλα ενδιάμεσα, αφού εγώ δεν είμαι εκεί. Μόλις γυρίζω βέβαια θηλάζει 3-4φορές μέχρι να κοιμηθεί. Επίσης ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή μου και μήπως η μικρή δεν τρέφεται ικανοποιητικά και χάσει βάρος, αφού δε θηλάζει όσο λείπω... Κορίτσια κάθε άποψη και εμπειρία ευπρόσδεκτη,γιατί έχω αγχωθεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα...

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τρώει πολύ μικρή ποσότητα στερεών τροφών,40-50γρ. στο γεύμα και καμιά φορά μπορεί να φάει 80γρ. κρέμα.Εισάγαμε τις στερεές μόλις μπήκε στον 7ο, αλλά μετά από μήνα σχεδόν άρχισε να τρώει κάποιες κουταλιές. Το βάρος της είναι 6.900 και για την ηλικία της είναι συμμετρική, αλλά μικρόσωμη. Τις τελευταίες δύο φορές που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι έχει χάσει δύο καμπύλες (γεννήθηκε 3.150γρ) και μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη και καλλιέργεια. Πήγαμε και σε άλλη παιδίατρο -αναπτυξιολόγο και μας είπε να μην αγχωνόμαστε για το βάρος και ότι κάποια μωρά που θηλάζουν καθυστερούν να πιάσουν κουτάλι. Κατά τα άλλα τη βρήκε πολύ καλή. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι από τη Δευτέρα που επέστρεψα στη δουλειά, η μικρή συνεχίζει με τους ίδιους ρυθμούς φαγητό, αλλά δεν πίνει γάλα ενδιάμεσα, αφού εγώ δεν είμαι εκεί. Μόλις γυρίζω βέβαια θηλάζει 3-4φορές μέχρι να κοιμηθεί. Επίσης ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή μου και μήπως η μικρή δεν τρέφεται ικανοποιητικά και χάσει βάρος, αφού δε θηλάζει όσο λείπω... Κορίτσια κάθε άποψη και εμπειρία ευπρόσδεκτη,γιατί έχω αγχωθεί πολύ!

 

Και εμείς κανά μήνα έχουμε ξεκινήσει σούπες . Εμένα τις τελευταίες μέρες έφαγε επιτέλους περίπου 200 ml σούπα. Προσπάθησα πολύ να βρω αναλογίες και συνδιασμούς που να της αρέσουν και τελικά αυτό που με βοήθησε περισσότερο ήταν το πολύ λεμόνι!!! Βάζω λεμόνι και όταν βράζει η σούπα αλλά και στο πιάτο. Το κόλπο έπιασε και στο μοσχάρι και στο κοτόπουλο, αλλά στην σκέτη χορτόσουπα το ψάχνουμε ακόμα. Επίσης δεν πολτοποιώ το σέλινο, απλά το βράζω και το αφαιρώ.

 

Τώρα όσον αφορά τους θηλασμούς και εγώ την ίδια ανησυχία έχω. Έχουν μειωθεί στους 3 -4 γιατί χορταίνει στα γευματα, δεν πίνει γάλα με το μπιμπερό, ούτε με ποτηράκι και σε λίγο γυρνάω δουλειά. Ελπίζω να είναι αρκετοί και να μην μου κοπεί.

xQ0qp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είστε εσείς mama-lila...αφού τρώτε τώρα 200...η μπέμπα μου είναι 2 μήνες μεγαλύτερη και δεν έχει φάει ούτε 100. Αυτή είναι η δεύτερη εβδομάδα στη δουλειά και το απόγευμα που γυρίζω το στήθος μου δεν είναι τόσο πρησμένο όσο την προηγούμενη εβδομάδα...μειώθηκε το γάλα ή προσαρμόστηκε το στήθος? Απλά ανησυχώ μήπως αδυνατίσει...είναι που δεν παίρνουμε πολύ βάρος, μην χάσουμε κιόλας. Παρακαλώ όποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα της!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα...

Η μικρή μου είναι 9 μηνών και τρώει πολύ μικρή ποσότητα στερεών τροφών,40-50γρ. στο γεύμα και καμιά φορά μπορεί να φάει 80γρ. κρέμα.Εισάγαμε τις στερεές μόλις μπήκε στον 7ο, αλλά μετά από μήνα σχεδόν άρχισε να τρώει κάποιες κουταλιές. Το βάρος της είναι 6.900 και για την ηλικία της είναι συμμετρική, αλλά μικρόσωμη. Τις τελευταίες δύο φορές που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε ότι έχει χάσει δύο καμπύλες (γεννήθηκε 3.150γρ) και μας είπε να κάνουμε εξετάσεις για ουρολοίμωξη και καλλιέργεια. Πήγαμε και σε άλλη παιδίατρο -αναπτυξιολόγο και μας είπε να μην αγχωνόμαστε για το βάρος και ότι κάποια μωρά που θηλάζουν καθυστερούν να πιάσουν κουτάλι. Κατά τα άλλα τη βρήκε πολύ καλή. Αυτό που με αγχώνει είναι ότι από τη Δευτέρα που επέστρεψα στη δουλειά, η μικρή συνεχίζει με τους ίδιους ρυθμούς φαγητό, αλλά δεν πίνει γάλα ενδιάμεσα, αφού εγώ δεν είμαι εκεί. Μόλις γυρίζω βέβαια θηλάζει 3-4φορές μέχρι να κοιμηθεί. Επίσης ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή μου και μήπως η μικρή δεν τρέφεται ικανοποιητικά και χάσει βάρος, αφού δε θηλάζει όσο λείπω... Κορίτσια κάθε άποψη και εμπειρία ευπρόσδεκτη,γιατί έχω αγχωθεί πολύ!

 

Στη δουλειά έχεις δυνατότητα άντλησης;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είστε εσείς mama-lila...αφού τρώτε τώρα 200...η μπέμπα μου είναι 2 μήνες μεγαλύτερη και δεν έχει φάει ούτε 100. Αυτή είναι η δεύτερη εβδομάδα στη δουλειά και το απόγευμα που γυρίζω το στήθος μου δεν είναι τόσο πρησμένο όσο την προηγούμενη εβδομάδα...μειώθηκε το γάλα ή προσαρμόστηκε το στήθος? Απλά ανησυχώ μήπως αδυνατίσει...είναι που δεν παίρνουμε πολύ βάρος, μην χάσουμε κιόλας. Παρακαλώ όποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα της!!!

 

Το στήθος προσαρμόζεται. Πόσους θηλασμους κάνετε συνολικά το 24ωρο;

Τι ωράριο έχεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πάω δουλειά 9 και γυρίζω περίπου 6...η μικρή δεν πίνει καθόλου γάλα ενδιάμεσα και τρώει μικρή ποσότητα φρουτόκρεμας και φαγητού (περίπου 60-80 στο γεύμα). Απ΄το απόγευμα που θα έρθω μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί (γύρω στις 11) μπορεί να τη βάλω έως και 4 φορές στο στήθος. Μετά ξυπνάει 4 ή 5 το βράδυ και ξανά στις 7-7.30 το πρωι. Αυτό το πρόγραμμα για 4 μέρες την εβδομάδα, τις υπόλοιπες 3 που δε δουλεύω θηλάζει πιο λίγο το απόγευμα, αλλά έχει θηλάσει μεσημέρι και πρωί. Σύνολο θηλασμών και στις δύο περιπτώσεις περίπου 5-6 φορές το 24ωρο και 3 μικρα γεύματα στερεών. Είναι και 6.900 και φοβάμαι μήπως δεν τρέφεται επαρκώς...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι είμαστε ok με τους θηλασμούς Nina-Nana???

 

Αχ συγνώμη, νόμιζα είχα απαντήσει.

Μου ακούγονται μια χαρα οι θηλασμοι. Προσωπικά ως μαμά πολύ αδύνατου κοριτσιού θα σου έλεγα να μην αγχωνεσαι. Αν πεινασει περισσότερο έχει δυο επιλογές: ή θα φάει περισσότερο φαγητο ή θα θηλασει περισσοτερες φορές. Εσυ κανεις ο,τι καλύτερο μπορείς!

Έχεις δοκιμάσει μήπως δεν θέλει τα αλεσμενα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες...νομίζω πως δε θέλει καθόλου αλεσμένο το φαγητό...φρούτα και κρέμα τα τρώει καλύτερα. Πριν τρεις μέρες της έκοψα πολύ μικρά κομματάκια το μοσχάρι και έδειξε περισσότερο ενδιαφέρον. Η μικρή σου δηλαδή 9 μηνών πόσα κιλά ήταν, γιατί εμείς από τη γέννηση έχουμε πέσει δυο καμπύλες μας είπε η παιδίατρος. (3.150 γέννηση, 6.950 τώρα)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες...νομίζω πως δε θέλει καθόλου αλεσμένο το φαγητό...φρούτα και κρέμα τα τρώει καλύτερα. Πριν τρεις μέρες της έκοψα πολύ μικρά κομματάκια το μοσχάρι και έδειξε περισσότερο ενδιαφέρον. Η μικρή σου δηλαδή 9 μηνών πόσα κιλά ήταν, γιατί εμείς από τη γέννηση έχουμε πέσει δυο καμπύλες μας είπε η παιδίατρος. (3.150 γέννηση, 6.950 τώρα)

 

Αφού δεν θέλει τα αλεσμενα μπορείς να δοκιμασεις κομματάκια φαγητού. Η κόρη μου δεν έφαγε σχεδον ποτε αλεσμενα.

Τι σημασία έχει πόσο ήταν η δικια μου; Κάθε παιδι είναι διαφορετικό (για να παρηγορηθεις θα σου πω ότι χρονισε 7.400 κι είχε πέσει 2 καμπύλες πολύ πριν χρονισει).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...