Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας παρακαλώ πολύ κάποια να μου απαντήσει τι γίνεται με τα γεύματα του παιδιού μετά το χρόνο... Συγνώμη αν ρωτάω άνοησίες αλλά δε θα ήθελα να σταματήσω να θηλάζω από άγνοια ή ανασφάλεια. Λοιπόν, εγώ δίνω 2 ή 3 σπανιότερα γεύματα στερεών και αναρωτιέμαι: 1. αν το παιδί χρειάζεται απαραίτητα 3 γεύματα και 2. αν ο θηλασμός διατηρείται με 3 ή περισσότερα γεύματα στερεών. Λείπω από το σπίτι 8 ώρες και τότε τρώει στερεά. Μετά θηλάζω κατά βάση. Σας παρακαλώ εξηγείστε μου αν κάνω κάτι λάθος και τι πρέπει να κάνω κατά τη γνώμη σας. Ο γιατρός μου είπε από 6 μηνών 3 γεύματα στερεών απαραιτήτως, οπότε καταλαβαίνετε πώς νιώθω, που εδώ και 6 μήνες δίνω μόνο 2 γεύματα στερών σε καθημερινή βάση. Μη με μαλώσετε πολύ πάντως που παρακούω το γιατρό. Έτσι πίστευαπως ήταν σωστό. Τώρα όμως νομίζω πως πρέπει να αυξήσω τις στερέες.

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας παρακαλώ πολύ κάποια να μου απαντήσει τι γίνεται με τα γεύματα του παιδιού μετά το χρόνο... Συγνώμη αν ρωτάω άνοησίες αλλά δε θα ήθελα να σταματήσω να θηλάζω από άγνοια ή ανασφάλεια. Λοιπόν, εγώ δίνω 2 ή 3 σπανιότερα γεύματα στερεών και αναρωτιέμαι: 1. αν το παιδί χρειάζεται απαραίτητα 3 γεύματα και 2. αν ο θηλασμός διατηρείται με 3 ή περισσότερα γεύματα στερεών. Λείπω από το σπίτι 8 ώρες και τότε τρώει στερεά. Μετά θηλάζω κατά βάση. Σας παρακαλώ εξηγείστε μου αν κάνω κάτι λάθος και τι πρέπει να κάνω κατά τη γνώμη σας. Ο γιατρός μου είπε από 6 μηνών 3 γεύματα στερεών απαραιτήτως, οπότε καταλαβαίνετε πώς νιώθω, που εδώ και 6 μήνες δίνω μόνο 2 γεύματα στερών σε καθημερινή βάση. Μη με μαλώσετε πολύ πάντως που παρακούω το γιατρό. Έτσι πίστευαπως ήταν σωστό. Τώρα όμως νομίζω πως πρέπει να αυξήσω τις στερέες.

 

Το παιδί σου αναπτύσσεται καλά; Είναι ικανοποιημένο; Έχεις ενδείξεις ότι χρειάζεται παραπάνω; Κυρίως το ίδιο θα σε καθοδηγήσει, εσύ απλά συνέχισε να προσφέρεις συχνά.

Καθιέρωσα απογευματινό στην κόρη μου στους 15 μήνες, όταν σταμάτησε να θηλάζει αμέσως μόλις άρχισε, με πήρε από το χέρι, με πήγε στην κουζίνα και είπε "Μαμ" :mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί σου αναπτύσσεται καλά; Είναι ικανοποιημένο; Έχεις ενδείξεις ότι χρειάζεται παραπάνω; Κυρίως το ίδιο θα σε καθοδηγήσει, εσύ απλά συνέχισε να προσφέρεις συχνά.

Καθιέρωσα απογευματινό στην κόρη μου στους 15 μήνες, όταν σταμάτησε να θηλάζει αμέσως μόλις άρχισε, με πήρε από το χέρι, με πήγε στην κουζίνα και είπε "Μαμ" :mrgreen:

 

Το απόγευμα κάποιες φορές δε φαίνεται και τόσο ικανοποιημένο. Του δίνω καμιά μπανάνα και τρώει τη μισή. Μάλλον αν του έδινα φαγητό θα έτρωγε λίγο. Απλώς σκεφτόμουν ότι όλο το πρωί λείπω από τις 6, έρχομαι μεσημέρι στις 3 και θηλάζω... Αν το απόγευμα δε θηλάζω καθόλου, και θηλάζω μόνο το βράδυ, μήπως κοπεί το γάλα;

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα κάποιες φορές δε φαίνεται και τόσο ικανοποιημένο. Του δίνω καμιά μπανάνα και τρώει τη μισή. Μάλλον αν του έδινα φαγητό θα έτρωγε λίγο. Απλώς σκεφτόμουν ότι όλο το πρωί λείπω από τις 6, έρχομαι μεσημέρι στις 3 και θηλάζω... Αν το απόγευμα δε θηλάζω καθόλου, και θηλάζω μόνο το βράδυ, μήπως κοπεί το γάλα;

Θα σου πω τι κάνουμε εμείς.Από 10-11 μηνών κάνει 3 γεύματα(πρωι-μεσημερι-απόγευμα) και οι θηλασμοί μας είναι πρωί (στις 6 πριν φυγω για δουλειά σαν και εσένα), το απόγευμα νωρίς με το που θα ξυπνήσει και το βράδυ πριν κοιμηθεί.

Δεν παράκουσα την γιατρό στα κύρια γεύματα, αλλά έβαζα και τον θηλασμο ....σφήνα!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι κάνουμε εμείς.Από 10-11 μηνών κάνει 3 γεύματα(πρωι-μεσημερι-απόγευμα) και οι θηλασμοί μας είναι πρωί (στις 6 πριν φυγω για δουλειά σαν και εσένα), το απόγευμα νωρίς με το που θα ξυπνήσει και το βράδυ πριν κοιμηθεί.

Δεν παράκουσα την γιατρό στα κύρια γεύματα, αλλά έβαζα και τον θηλασμο ....σφήνα!

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Και τι έδινες εσύ για απογευματινό;

Ο γιατρός μου είπε χορτόσουπα.

2D7Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εω εναν γιο που μεχρι τους 6 μηνες τον θηλαζα αποκλειστικά και εκανε κακα του 1 φορά στις 5 ημέρες. οκ, φυσιολιγικά. στους 6 μηνες αρχισαμε αχλαδακι και αρχισε να πηγαινει ανα 3 μερες και με δυσκολια (σφιγγεται, κλαματα ..). προσθεσα λιγο πορτοκαλι, δεν αλλαξε κατι. 2 εβδομάδες μετά άρχισα τα λαχανικά. τωρα τρωμε κολοκυθι, μπροκολο, λιγη πατατα και κανα ραδικακι, αλλά συνεχιζει το ίδιο. μπορεί να κανει ανα 3 μερες μονος του, μια φορά του εκανα κλισματακι γιατι σφιγγοταν και δε εκανε τιποτα. με το κλισμα τα πρωτα βγηκαν σαν σφαιρουλες και μετα κανονικά. πινει νερο, θηλαζει μετα το φαγητο αλλα οχι πολυ. τι αλλο να κάνω??

ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι ετοιμο το εντερακι του, αλλα πως να τον βοηθησω? τωρα ειναι σχεδον 7 μηνων.

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! εω εναν γιο που μεχρι τους 6 μηνες τον θηλαζα αποκλειστικά και εκανε κακα του 1 φορά στις 5 ημέρες. οκ, φυσιολιγικά. στους 6 μηνες αρχισαμε αχλαδακι και αρχισε να πηγαινει ανα 3 μερες και με δυσκολια (σφιγγεται, κλαματα ..). προσθεσα λιγο πορτοκαλι, δεν αλλαξε κατι. 2 εβδομάδες μετά άρχισα τα λαχανικά. τωρα τρωμε κολοκυθι, μπροκολο, λιγη πατατα και κανα ραδικακι, αλλά συνεχιζει το ίδιο. μπορεί να κανει ανα 3 μερες μονος του, μια φορά του εκανα κλισματακι γιατι σφιγγοταν και δε εκανε τιποτα. με το κλισμα τα πρωτα βγηκαν σαν σφαιρουλες και μετα κανονικά. πινει νερο, θηλαζει μετα το φαγητο αλλα οχι πολυ. τι αλλο να κάνω??

ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι ετοιμο το εντερακι του, αλλα πως να τον βοηθησω? τωρα ειναι σχεδον 7 μηνων.

 

 

 

Εγω του δινω κ λιγο κιντερντε (ειναι κ για την ενυδατωση ) κ απο 1 φορα τη μερα κανει 2....

δεν θυμαμαι ακριβως, ρωτα κ το γιατρο το τσαι η το χαμομηλι ειναι για τη δυσκοιλιοτητα?Αυτα που ειναι στο φαρμακειο...δεν θυμαμαι(δεν χρειαστηκε) το ενα γραφει για δυσκοιλιοτητα.....ρωτα το γιατρο σου....μηπως βοηθησει....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στο θηλασμο να ρωτησεις την Αγλαια κ τις κοπελες μηπως γνωριζουν κατι,,,,,,,,εγω δεν καταφερα να θηλασω αρκετα......:oops:

Παντως πριν ειδα που γραφουν οτι το μωρο που θηλαζει κ 4 ημερες καλα ειναι...μακαρι να γνωριζα κατι περισσοτερο να σε βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι ετοιμο το εντερακι του, αλλα πως να τον βοηθησω? τωρα ειναι σχεδον 7 μηνων.

 

θα τον βοηθήσεις περιμένοντας το μωρό να είναι έτοιμο για στερεές

 

ο παιδίατρος έχει δίκιο, το μωρό σου δεν είναι ακόμη έτοιμο

 

συνέχισε για δύο εβδομάδες με αποκλειστικό θηλασμό και μετά ξαναδοκιμάζεις

 

επίσης δες αυτή την προσέγγιση που θα ετοιμάσει καλύτερα το μωρό σου:

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα κάποιες φορές δε φαίνεται και τόσο ικανοποιημένο. Του δίνω καμιά μπανάνα και τρώει τη μισή. Μάλλον αν του έδινα φαγητό θα έτρωγε λίγο. Απλώς σκεφτόμουν ότι όλο το πρωί λείπω από τις 6, έρχομαι μεσημέρι στις 3 και θηλάζω... Αν το απόγευμα δε θηλάζω καθόλου, και θηλάζω μόνο το βράδυ, μήπως κοπεί το γάλα;

 

Εμεις παλι καναμε αμαν να φαμε κατι που να μη μας προκαλει αλλεργεια,αλλα απο τοτε θηλαζουμε τουλαχιστον 5 φορες τη μερα.Ειμαστε 16 αλλα το κανουμε απο τους 11

Στις 7.30 θηλασμος,στις 9.30 ξανα(στο περοπου) μετα φρουτοκρεμα(ναι ακομα...) κατα τις 12 τσιμπαει κατι προχειρο,(κουλουρι,πιτουλα κ.λ.π.) ,1.30 τρωει μεσημεριανο,θηλαζει κ νανι.Οταν ξυπνησει θα ξαναθηλασει,κατα τις 6 μεσημεριανο με χυμο,κατα τις 7.30 γιαουρτι,η αυγο κ κανενα μπισκοτακι η οτι αλλο στο χερι και 10 θηλασμος και νανι.Εγω παντς αν ετρωγα τοσα δε θα μπορουσα να κοιμηθω:cool:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

αρχισα στους 6 μηνες γιατι το παιδι ηθελε να φαει. μας κοιταζε στα ματια και απλωνε τα χερια του καθε φορα που τρωγαμε. απο την πρωτη μερα ανοιξε το στομα του κανονικα. του δινω ακομα μικρη ποσοτητα και μετα το θηλάζω.

οταν ειδα οτι εχει προβλημα στην αρχη σταματησα για 2 εβδομαδες, αλλά πάλι τα ίδια μετά. ξεκινησα παλι γιατι όταν εβλεπε τον άλλο γιο μου να τρωει (2 χρονων) εβαζε τα κλαματα!!λαχανικα του δινω 4 μερες τωρα.

το ιδιο ακριβως προβλημα αντιμετωπισα με τον αλλο μου γιο, ο οποίος θήλαζε και πολυ περισσότερο. αρχισε φαγητο κοντά στους7μιση μηνες γιατι εκανε δυσκοιλιοτητα..το προβλημα κρατησε σχεδον 1μιση χρονο (ετρωγε λαχανικα, επινε πορτοκαλι, θηλαζε για 15μηνες)..και το ξεπερασε μονος του (ακομα και τωρα υπαρχουν βδομαδες που ταλαιπωρειται)..αλλα περασα πολυ δυσκολες στιγμες και δεν θελω να ταλαιπωρηθει και το άλλο μου παιδι ετσι. ξερω οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο, αλλα γιατί και τα δυο παρουσιάζουν παρομοια συμπτώματα?είναι ασχετο ή εγω φταιω στη διατροφή τους?

δεν προλαβα ακομα να διαβασω την ιστοσελίδα που με παραπέμπτεις. θα διαβασω μολις κοιμηθουν και θα σε ενημερώσω.

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπες στο θεμα δυσκοιλιοτητα σε μωρο που θηλαζει.......οι κοπελες ΄λενε για το σιδηρο που παιρνει η μαμα κ για τροφες που ετρωγε η μαμα κ ενοχλουσαν το μωρο! ρωτησε την κ. Αγλαια......δεν υπαρχει καλυτερο απο αυτο που κανεις.........θηλαζεις το μωρο σου κ αυτο ειναι οτι πιο σημαντικο για το παιδι...το μητρικο γαλα ειναι οτι καλυτερο, πιο ευπεπτο κλπ...μακαρι να ειχα βρει κ εγω πιο νωρις το φορουμ.......ισως να θηλαζα περισσοτερο..........βοηθουν πολυ εδω κ οι μαμαδες αλλα κ περισσοτερο η κ. Αγλαια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου είναι κοντά 6 μηνών ,θηλάζουμε αποκλειστικά και είναι και γεματούλης,9,500 κιλά 70 εκ.Έχει 10 μέρες που ξεκινήσαμε τα φρούτα, μήλο αχλάδι και τώρα μπανάνα αλλά δεν τα πάμε και πολύ καλά.Σπάνια καταπίνει την κουταλίτσα αλλά τουλάχιστον τώρα δεν κάνει μορφασμούς αηδίας όπως τις πρώτες μέρες!;)Δεν ανοίγει όμως ούτε το στοματάκι στη θέα του κουταλιού.Έχω δοκιμάσει και ενώ είναι νηστικός και πάλι τπτ.

 

Ήθελα να ρωτήσω επειδή ξέρω πως δεν κάνει να πιέζω με το φαγητό,να προσπαθώ περισσότερο ή να σταματάω μετά από 3-4 προσπάθειες?Να δοκιμάζω και λίγο αργότερα ή την επόμενη μέρα πάλι?

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι περίπου 8,5 μηνών και ζυγίζει 10.500 με ύψος 72 πόντους και ακόμα δεν τρώει τα φρούτα... έχει δυο τρεις μέρες που τρώει την χορτόσουπα και αυτό γιατί πλέον της δίνω τα πάντα να τα κόβει με τα δόντια της- έχει 6!

Δεν της αρέσει καθόλου το νιανια απ' ότι κατάλαβα...αλλά πώς να κόψει το μοσχάρι?

Ελάχιστη ποσότητα φρούτων- όχι μπανάνα με τίποτα και ανάλογα την όρεξή της από ελάχιστο έως λίγο φαγητό...δεν ανησυχώ γιατί είναι παχουλούλα και αναπτύσσεται αλλά με τρώει το θέμα του σιδήρου.

Υπομονή λοιπόν και εσένα μπορεί να φάει πιο γρήγορα, τι να πω?

Πάντως δεν την πιέζω και κάποια στιγμή θα φάει...προς το παρόν πειραματίζομαι με ένα σωρό συνδυασμούς και υλικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάπου είχα διαβάσει πως τα μωρά που δεν θηλάζουν ξεκινούν πιο νωρίς τις στερεες τροφές και αυτό οφείλεται στο οτι το ξένο γάλα έχει περισσότερο ασβέστιο, ή κάτι τέτοιο. Έχει τεθεί το θέμα εδώ http://parentscafe.gr/showpost.php?p=1423336&postcount=910.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαστε στον 7μηνα και ξεκινησαμε χορτοσουπα πατατα καροτο,ειναι δικης μας παραγωγης κ δεν θελω να δωσω απο τα αγοραστα ιδιαιτερα το κολοκυθι που ειναι φουλ στα φαρμακα...ομως δυσκολευετε να ενεργηθει ο καημενος και θελω κατι πρασινο για να βοηθησει...τι προτηνετε?εχουμε επισης δικομας σπανακι κ μπροκολο αλλα κ φασολακι πρασινο να βαλω απ αυτα η ειναι νωρις ?η γιατρος δεν με αφησε ειπε νωρισ ειναι ακομα δεν καταλαβα ομως το γιατι?καλα αυτη μου ειπε κ φαρινα να δωσω...αλλα εγω δεν δινω τι να κανω επιτρεπονατι τα παραπανω λαχανικα ξερετε κατι?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

η γιατρος μας επιτρεπει τα παντα απο λαχανικα αρκει να τα εισαγουμε ενα ενα εκτος απο μπαμιες κ μελιτζανα.ειμαστε 8 μηνων κ εχουμε ενα μηνα που τρωμε κρετακι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ειμαστε στον 7μηνα και ξεκινησαμε χορτοσουπα πατατα καροτο,ειναι δικης μας παραγωγης κ δεν θελω να δωσω απο τα αγοραστα ιδιαιτερα το κολοκυθι που ειναι φουλ στα φαρμακα...ομως δυσκολευετε να ενεργηθει ο καημενος και θελω κατι πρασινο για να βοηθησει...τι προτηνετε?εχουμε επισης δικομας σπανακι κ μπροκολο αλλα κ φασολακι πρασινο να βαλω απ αυτα η ειναι νωρις ?η γιατρος δεν με αφησε ειπε νωρισ ειναι ακομα δεν καταλαβα ομως το γιατι?καλα αυτη μου ειπε κ φαρινα να δωσω...αλλα εγω δεν δινω τι να κανω επιτρεπονατι τα παραπανω λαχανικα ξερετε κατι?

ευχαριστω

 

Εμάς μας επιτρέπει όλα τα λαχανικα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στο σπανάκι που έχει πολλά νιτρικά και καλό είναι να μη το δίνουμε πολύ συχνά στα μωρά.

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στο σπανάκι που έχει πολλά νιτρικά και καλό είναι να μη το δίνουμε πολύ συχνά στα μωρά.

 

Έχεις δίκιο. Σπανάκι μας είχε πει στον 9ο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι στο σπανάκι που έχει πολλά νιτρικά και καλό είναι να μη το δίνουμε πολύ συχνά στα μωρά.

ααααα μπροβο αυτο για τα νιτρικα μου ειπε!!!και για το μπροκολο αρα λοιπ0ν τι πρασινο βαζω?μηπως να βαλω κουακερακι στη χορτοσουπα μπας κ ενεργηθουμε μεχρι να μπουν τα πρασινα?τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...