Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Θα πρέπει να είναι δηλ. 9 κιλά. Δύσκολο το βλέπω για την ώρα. Και τι έγινε αν είναι λιγότερο; Μιλάμε για ένα υγιές παιδί. Αυτά τα 168γρ. που είναι το μίνιμουμ αν δεν τα παίρνει για τους επόμενους 2μιση μήνες;

(Θέλω να είμαι αισιόδοξη όμως κι ελπίζω ότι απλά κάνει 'κοιλίτσα' στην ανάπτυξή της)

 

Άσχετο: Είμαι περίεργη πόσες θερμίδες περιέχει μια φαρίν λακτέ; Όχι, δε σκοπεύω να καταφύγω στα έτοιμα μόνο και μόνο για να το παχύνω το μωρό. Αν είναι έτσι να της δώσω καμιά σαντιγύ του Γιώτη.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρα από όσα αναφέρθηκαν ήδη υπολόγισε και το εξής: στο τέλους του έτους το μωρό πρέπει να έχει τριπλασιάσει (περίπου) το βάρος του. Υπολόγισε αν με το ρυθμό αυτό το μωρό θα έχει τριπλασιάσει το βάρος του.

 

Sorry που μπαίνω σφήνα αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Η μικρή είναι 9 και κάτι γεννήθηκε 3580 στην αρχή είχαμε πρόβλημα με το βάρος αλλά καλύψαμε την διαφορά(μας λείπουν 500γρ από τις αρχές). Τέλος Ιουνίου ήταν 8800. Τρώει φρούτα λαχανικά κρέας δημητριακά το πολύ 80-90 ml. Στην καμπύλη της είναι σταθερή αλλά δεν βλέπω να τριπλασιάζουμε το βάρος στο έτος. Τι να κάνω? Θηλάζει και τρώει όσο θέλει δεν μπορώ να την πιέσω Πόση ποσότητα ζυμαρικών να βάλω στα 100ml? Να προσθέσω ότι είναι μωρό με αλλεργίες (κάνω αποχή από γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς 9 μήνες τώρα) που παρουσίασε ατοπική στον 7ο που ξεκινήσαμε στερεές (με το αχλάδι!!!!)

 

Και στο ύψος έπεσε μια καμπύλη. Έχω αγχωθεί με το θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Φαρίν λακτέ

Θερμίδες ανά έτοιμο γεύμα 100γρ 104 θερμίδες

 

Υδατάνθραkες ανά έτοιμο γεύμα 100γρ 18γρ

 

Απλά σάκχαρα ανά έτοιμο γεύμα 100γρ 13γρ

 

Ζάχαρη (σακχαρόζη) ανά 100 γρ έτοιμου γεύματος 5γρ Γάλα,

 

Περιέχει: Άρωμα βανίλιας, Καβουρδισμένη ζάχαρη (!)

 

http://www.ygeiaonline.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=4592:ready-creams&catid=116:paidia

 

ποσο γεννηθηκε η μικρη και ποσο ειναι τωρα?

 

δεν λειτουργει αναλογικα το βαρος δηλαδη το οτι δεν τα πηρε τον προηγουμενο μηνα δεν σημαινει οτι δεν θα τα παρει και τον επομενο..αντιθετα μπορει να τα παρει και με το παραπανω.. μπορεις αντι για γιαουρτακι το απογευμα να βαλεις ενα γευματακι (νωρις) με μακαρονακι-κουσκους-τραχανα κλπ..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sorry που μπαίνω σφήνα αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Η μικρή είναι 9 και κάτι γεννήθηκε 3580 στην αρχή είχαμε πρόβλημα με το βάρος αλλά καλύψαμε την διαφορά(μας λείπουν 500γρ από τις αρχές). Τέλος Ιουνίου ήταν 8800. Τρώει φρούτα λαχανικά κρέας δημητριακά το πολύ 80-90 ml. Στην καμπύλη της είναι σταθερή αλλά δεν βλέπω να τριπλασιάζουμε το βάρος στο έτος. Τι να κάνω? Θηλάζει και τρώει όσο θέλει δεν μπορώ να την πιέσω Πόση ποσότητα ζυμαρικών να βάλω στα 100ml? Να προσθέσω ότι είναι μωρό με αλλεργίες (κάνω αποχή από γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς 9 μήνες τώρα) που παρουσίασε ατοπική στον 7ο που ξεκινήσαμε στερεές (με το αχλάδι!!!!)

 

Και στο ύψος έπεσε μια καμπύλη. Έχω αγχωθεί με το θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω

 

δεν μπαινεις σφηνα!! :lol:

συζητηση κανουμε και ανταλλασουμε αποψεις..

μολις δω την καμπυλη μας θα σας πω..νομιζω παντως οτι ουτε εμεις ειχαμε τριπλασιασει το βαρος μας στον χρονο.. θα σας πω ομως ακριβως γιατι δεν θυμαμαι..

εγω ειχα στο μυαλο μου (εφοσον ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα) οτι εφοσον το παιδι τρωει και θηλαζει ελευθερα -χωρις πιεση- και ειναι χαρουμενο, κινειται και δεν βλεπω καποιο αρνητικο σημαδι στην διαθεση της ή γενικα καποια αλλαγη που να υποδηλωνει οτι κατι δεν παει καλα, δεν ανησυχω..

υπαρχουν μερες που λογω δοντιων δεν τρωει τιποτα και δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο..αλλα ουτε και μπορω να την πιεσω..οταν πειναει ζηταει,οταν ειναι χορτατη κλειδωνει το στομα.. απλα προσπαθω να της δινω πολλα μικρα γευματα..το πρωι φρουτοκρεμα κατα τις 11.00, κατα τις 12.30 τρωει ντοματουλα και πιτα (σαν ντακο) κατα τις 2.30 το μεσημεριανο, κατα τις 18.00 γιαουρτι και κατα τις 22.00 λιγο ψωμακι απο τοστ ή οτι φαω για βραδυνο.. (ναι κοιμομαστε αργα..).. ενδιαμεσα μπορει να της δωσω κανενα μπισκοτακι, κανενα καροτακι να μασουλησει,σταφιδες, αν και σπανια ασχολειται, συνηθως θελει να τρωει οτι τρωω εγω ή ο μπαμπας..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ποσο γεννηθηκε η μικρη και ποσο ειναι τωρα?

 

H μικρή είχε εντυπωσιακή ανάπτυξη μέχρι στιγμής. Γεννήθηκε 2900 και 49εκ. Πέρασε δύο καμπύλες και τώρα είναι σταθερά στην καμπύλη του μέσου όρου. Τώρα είναι 8 κιλά ακριβώς και 71εκ. Ο παιδίατρος υποστηρίζει ότι στο χρόνο να'ναι 9 κιλά ίσως για να παραμείνει σε αυτήν την καμπύλη (9100) λέει στο βιβλιάριο, αλλά σύμφωνα με αυτά που λέει η θα πρέπει να φτάσει τα 8700 που μου φαίνεται πιο προσιτό. Θα το συζητήσω μαζί του στην επόμενη επίσκεψη.

Προς το παρόν ήδη από σήμερα πρόσθεσα πεπονάκι ζυμαρικό κι έβγαλα την πατάτα που είναι λίγο άνοστη και δε βράζει και καλά.

(Αυτές οι ελληνικές βιολογικές που παίρνω είναι άνοστες, βρε παιδιά, ντρέπομαι που το λέω, αλλά της Ολλανδίας ήταν πολύ νόστιμες). Ελπίζω να φάει περισσότερο η μικρή.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρέπει να είναι δηλ. 9 κιλά. Δύσκολο το βλέπω για την ώρα. Και τι έγινε αν είναι λιγότερο; Μιλάμε για ένα υγιές παιδί. Αυτά τα 168γρ. που είναι το μίνιμουμ αν δεν τα παίρνει για τους επόμενους 2μιση μήνες;

(Θέλω να είμαι αισιόδοξη όμως κι ελπίζω ότι απλά κάνει 'κοιλίτσα' στην ανάπτυξή της)

 

Άσχετο: Είμαι περίεργη πόσες θερμίδες περιέχει μια φαρίν λακτέ; Όχι, δε σκοπεύω να καταφύγω στα έτοιμα μόνο και μόνο για να το παχύνω το μωρό. Αν είναι έτσι να της δώσω καμιά σαντιγύ του Γιώτη.

 

 

Λοιπόν κοίτα: το φυσιολογικό για μωρά που θηλάζουν, είναι στο έτος να είναι 2,5 με 3 φορές το βάρος γέννησης.

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

Στο link αυτό θα δεις και τα φυσιολογικά επίπεδα πρόσληψης βάρους για το β' εξάμηνο.

 

ΩΣΤΟΣΟ, κάποια μωρά, όταν είναι στα κατώτατα των καμπυλών, μπορεί να μην παίρνουν ούτε αυτό το βάρος ΚΑΙ ΠΑΛΙ να είναι φυσιολογικά. Αυτό όμως θα πρέπει να το κρίνει ο γιατρός που το παρακολουθεί, αφού αποκλείσει τυχόν λάθη στη σίτιση (π.χ. περιορισμό θηλασμών "προκειμένου" το παιδί να φάει στερεές κι ενώ το παιδί δεν τρώει ποσότητες από τις στερεές) και τυχόν οργανικά αίτια (ουρολοίμωξη, αλλεργίες κλπ.).

 

Για να γίνει αυτό με ασφάλεια και με το λιγότερο κόστος για το μωρό, ο παιδίατρος θα πρέπει να είναι εξοικειωμένος (α) με το πώς μεγαλώνουν τα μωρά που θηλάζουν (β) με μωρά στα κατώτατα των καμπυλών ενώ κατά τα άλλα είναι απολύτως φυσιολογικά και φυσικά να συμμερίζεται τη λογική του ότι ένα μωρό δεν πρέπει να εξαναγκάζεται να τρώει στο μέτρο που δεν κινδυνεύει η υγεία του και να στηρίζει πρακτικά τη λογική αυτή (και τους γονείς...)

 

Όσο για την "πάχυνση": Θεωρώ ότι ένα λεπτό λόγω κατασκευής παιδί δεν μπορείς να το παχύνεις, τουλάχιστον όχι εύκολα ή χωρίς κόστος για την υγεία και την ψυχοσύνθεσή του... Εκείνο που μπορεί να "καταφέρει" κανείς είναι να εθίσει το μωρό σε παχυντικές-γλυκαντικές αλλά άχρηστες τροφές. Τα μωρά που τρώνε λίγο πρέπει να ταΐζονται με όσο το δυνατόν πιο φυσικές και "δυνατές"/συμπυκνωμένες τροφές. Αυτά τα λέω απλά προς ενίσχυση αυτού που λες για τις κρέμες κλπ. και δεν υπονοώ ότι συμμερίζεσαι την άποψη του "junk food".

Link to comment
Share on other sites

Όλη τη ζημιά την κάνουν οι παιδίατροι! Τι καλά που θα'ταν αν δεν έκαναν σχόλια και δεν αντιμετώπιζαν τα μωρά λες και είναι αρνάκια που πρέπει να παχύνουν για το Πάσχα!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Sorry που μπαίνω σφήνα αλλά έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα. Η μικρή είναι 9 και κάτι γεννήθηκε 3580 στην αρχή είχαμε πρόβλημα με το βάρος αλλά καλύψαμε την διαφορά(μας λείπουν 500γρ από τις αρχές). Τέλος Ιουνίου ήταν 8800. Τρώει φρούτα λαχανικά κρέας δημητριακά το πολύ 80-90 ml. Στην καμπύλη της είναι σταθερή αλλά δεν βλέπω να τριπλασιάζουμε το βάρος στο έτος. Τι να κάνω? Θηλάζει και τρώει όσο θέλει δεν μπορώ να την πιέσω Πόση ποσότητα ζυμαρικών να βάλω στα 100ml? Να προσθέσω ότι είναι μωρό με αλλεργίες (κάνω αποχή από γαλακτοκομικά και ξηρούς καρπούς 9 μήνες τώρα) που παρουσίασε ατοπική στον 7ο που ξεκινήσαμε στερεές (με το αχλάδι!!!!)

 

Και στο ύψος έπεσε μια καμπύλη. Έχω αγχωθεί με το θέμα και δεν ξέρω τι να κάνω

 

Για τα μωρά που θηλάζουν και το 2,5 φορές το βάρος γέννησης μπορεί να είναι φυσιολογικό (άρα δεν είναι στόχος να διατηρηθεί η τρέχουσα καμπύλη αλλά η καμπύλη γέννησης και ό,τι πάνω από αυτήν είναι "κέρδος"). Ειδικά στα μωρά με αλλεργίες, το βάρος μπορεί να είναι θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, το βάρος είναι ένας δείκτης και όχι απαραίτητα ο πιο σημαντικός. Το ύψος, η περίμετρος κεφαλής και η ψυχοκινητική ανάπτυξη του μωρού είναι εξίσου αν όχι σημαντικότεροι δείκτες για την καλή ανάπτυξη του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, EvaMD!!!

Με κάνεις να νιώθω πολύ καλύτερα! Κι εγώ και ο μπαμπάς της μικροκαμωμένοι είμαστε. Πού θα μοιάσει το παιδί;

 

Σαφώς και αυτό παίζει το ρόλο του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλη τη ζημιά την κάνουν οι παιδίατροι! Τι καλά που θα'ταν αν δεν έκαναν σχόλια και δεν αντιμετώπιζαν τα μωρά λες και είναι αρνάκια που πρέπει να παχύνουν για το Πάσχα!

 

Φταίμε κι εμείς που κι όταν έχουμε επιλογή, συνεχίζουμε να πηγαίνουμε, να εμπιστευόμαστε, να πληρώνουμε και να επενδύουμε ψυχικά στα λεγόμενα ενός γιατρού που δεν αντιμετωπίζει το δικό μας παιδί ως ιδιαίτερο πλάσμα αλλά ως "πελατάκι"...

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω και εγω με την σειρά μου την συμβουλή σας; Ο μπέμπης μου έχει σχεδόν έναν μήνα που μπήκε στις στερεές.Είναι 7,5 (5,5 διορθωμένη-πρόωρος).

Μπήκε λίγο νωρίς στις στερεές γιατί έδειξε ότι τις έχει ανάγκη.

Το πρόγραμμα του είναι το εξής

9 - θηλασμός

12 - φρουτόκρεμα

3 - λαχανικα με κρέας

6 - λαχανικά

9 - θηλασμός

Ίσως ξυπνήσει το βράδυ και ξαναθηλάσει.

Εδώ να πω ότι το μωρό μετα τα γεύματα των στερεών συχνά θέλει να θηλάσει και λίγο οπότε τον βάζω και στο στήθος.

Μετα όμως απο 150-200 μλ στερεάς είναι λογικό να θέλει στήθος;;;

Η παιδίατρος είπε ότι διψάει και να δώσω νερό.

Το νερό όμως δεν το πίνει (εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις). Μπερδεύτεται με το μπιμπερό και το εκπαιδευτικό ποτηράκι δεν το παίρνει.

Να επιμέινω με το νερό;

 

Επίσης κάποιες φορές μπορεί να φάει φρουτόκρεμα και 1,5 ώρα μετα δείχνει ότι πεινάει. Τον βάζω στήθος και θηλάζει κανονικά για κανα 5 λεπτο. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;

Του δίνω μετα το επόμενο στερεό γεύμα ή το παραλείπω; Αν το παιδί ζητα στήθος αναμεσα στα στερεά του το δίνω ή τον αφήνω να γκρινιάξει μεχρι να έρθει η ώρα του στερεού γεύματος;;

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να θηλάζεις συχνά και ανεμπόδιστα τουλάχιστον μέχρι το έτος.

Συχνά = προσφέρεις συχνά με δική σου πρωτοβουλία

και

Ανεμπόδιστα = όποτε ζητάει

Με μόνο 2-3 θηλασμούς την ημέρα και τόσα πολλά γεύματα είναι αρκετά δύσκολο να διατηρήσεις τη γαλουχία για πολύ καιρό, ειδικά αν το μωρό δεν ζητά πολύ απαιτητικά το στήθος. Όμως το μητρικό γάλα θα πρέπει να είναι η κύρια τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Νερό μπορείς να δίνεις λίγο μαζί με το γεύμα. Ημερησίως μια ποσότητα των 100μλ δεν δημιουργεί πρόβλημα στο θηλασμό. Αν δεν θέλει το μωρό, απλά θηλάζεις όπως ζητάει.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα μωρά που θηλάζουν και το 2,5 φορές το βάρος γέννησης μπορεί να είναι φυσιολογικό (άρα δεν είναι στόχος να διατηρηθεί η τρέχουσα καμπύλη αλλά η καμπύλη γέννησης και ό,τι πάνω από αυτήν είναι "κέρδος"). Ειδικά στα μωρά με αλλεργίες, το βάρος μπορεί να είναι θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, το βάρος είναι ένας δείκτης και όχι απαραίτητα ο πιο σημαντικός. Το ύψος, η περίμετρος κεφαλής και η ψυχοκινητική ανάπτυξη του μωρού είναι εξίσου αν όχι σημαντικότεροι δείκτες για την καλή ανάπτυξη του μωρού.

κοριτσι μου σε διαβαζω και σε θαυμαζω

εισαι καταπληκτικη πραγματικα προσφερεις στις μαμαδες και τα παιδια

να πω και εγω το παραπονο μου ,μονο ο δικος μου γιατρος δεν αγχωνοταν με το βαρος και το υψος ? δεν εδινε σημασια ενω το παιδι ειχε σαφη καθυστερηση στην αναπτυξη

 

 

και εγω με την σειρα μου δεν ειχα αγχος αφου δεν ελεγε τιποτα ο παιδιατρος ,γενικα απο την φυση μου δεν αγχωνομουν ευκολα με τα παιδια

ενα εχω να πω εαν υπαρχει κατι που σας ενοχλει στον παιδιατρο και παντα εχετε ενα ερωτηματικο στο πισω μερος του μυαλου σας για αυτον να τον αλλαξετε

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω και εγω με την σειρά μου την συμβουλή σας; Ο μπέμπης μου έχει σχεδόν έναν μήνα που μπήκε στις στερεές.Είναι 7,5 (5,5 διορθωμένη-πρόωρος).

Μπήκε λίγο νωρίς στις στερεές γιατί έδειξε ότι τις έχει ανάγκη.

Το πρόγραμμα του είναι το εξής

9 - θηλασμός

12 - φρουτόκρεμα

3 - λαχανικα με κρέας

6 - λαχανικά

9 - θηλασμός

Ίσως ξυπνήσει το βράδυ και ξαναθηλάσει.

Εδώ να πω ότι το μωρό μετα τα γεύματα των στερεών συχνά θέλει να θηλάσει και λίγο οπότε τον βάζω και στο στήθος.

Μετα όμως απο 150-200 μλ στερεάς είναι λογικό να θέλει στήθος;;;

Η παιδίατρος είπε ότι διψάει και να δώσω νερό.

Το νερό όμως δεν το πίνει (εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις). Μπερδεύτεται με το μπιμπερό και το εκπαιδευτικό ποτηράκι δεν το παίρνει.

Να επιμέινω με το νερό;

 

Επίσης κάποιες φορές μπορεί να φάει φρουτόκρεμα και 1,5 ώρα μετα δείχνει ότι πεινάει. Τον βάζω στήθος και θηλάζει κανονικά για κανα 5 λεπτο. Σε αυτή την περίπτωση τι κάνω;

Του δίνω μετα το επόμενο στερεό γεύμα ή το παραλείπω; Αν το παιδί ζητα στήθος αναμεσα στα στερεά του το δίνω ή τον αφήνω να γκρινιάξει μεχρι να έρθει η ώρα του στερεού γεύματος;;

 

Το μωρό σου είναι ΠΑΡΑ πολύ μικρό, ακόμα κι αν ήταν κανονικά 7.5 μηνών για τόσες στερεές και μόνο 2 θηλασμούς!

Το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή για όλο το πρώτο έτος κι ο θηλασμός ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα. Αν αφού το μωρό θηλάσει, θελήσει να πιεί και νερό οκ. Αν προτιμά να θηλάσει απ' το να πιει νερό, άστο να θηλάσει - ξέρει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα μωρά που θηλάζουν και το 2,5 φορές το βάρος γέννησης μπορεί να είναι φυσιολογικό (άρα δεν είναι στόχος να διατηρηθεί η τρέχουσα καμπύλη αλλά η καμπύλη γέννησης και ό,τι πάνω από αυτήν είναι "κέρδος"). Ειδικά στα μωρά με αλλεργίες, το βάρος μπορεί να είναι θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση, το βάρος είναι ένας δείκτης και όχι απαραίτητα ο πιο σημαντικός. Το ύψος, η περίμετρος κεφαλής και η ψυχοκινητική ανάπτυξη του μωρού είναι εξίσου αν όχι σημαντικότεροι δείκτες για την καλή ανάπτυξη του μωρού.

 

Είναι στην καμπύλη γέννησης την οποία ακολουθεί πιστά στο βάρος. Πρέπει σε 3 μήνες να ναι 10740???? Το 8950 το πιάνουμε σίγουρα. Στο ύψος στον 8ο έπεσε μια καμπύλη απ τη γέννηση και στην περίμετρο έπεσε λίγο Γεννήθηκε 51 εκ και 34,7 περίμετρο. Στον 8ο ήταν 68 εκ και 43,5.!!!!! Θα τρελαθώ! Ο γιατρός δε μου περνάει τις μετρήσεις στο βιβλιάριο μόνη μου το κάνω. Και όταν του πα για το ύψος μου πε πως αυτό έχει ρυθμιστεί με την γέννηση και να μην ανησυχώ.

 

Ψυχοκινητικά είναι μια χαρά ένας μικρός ταλιμπάν. έχει 6 δόντια κάνει παλαμάκια κτλ σηκώνεται μόνη της βρίσκει το μπαλάκι και στο δίνει. Γενικά είναι πανέξυπνη και πολύ απαιτητική.

 

Κάνω κάτι λάθος?Στον γιατρό πάω τον Σεπτέμβρη που χρονίζει.Ως τότε μόνο για το βάρος θα ξέρω και κουτσά στραβά το ύψος.

 

Το ξέρω για τις αλλεργίες αλλά τώρα που είδα και τα άλλα στοιχεία. Δύσκολο το λιγόφαγο παιδί.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω το παραπονο μου ,μονο ο δικος μου γιατρος δεν αγχωνοταν με το βαρος και το υψος ? δεν εδινε σημασια ενω το παιδι ειχε σαφη καθυστερηση στην αναπτυξη

 

και εγω με την σειρα μου δεν ειχα αγχος αφου δεν ελεγε τιποτα ο παιδιατρος ,γενικα απο την φυση μου δεν αγχωνομουν ευκολα με τα παιδια

ενα εχω να πω εαν υπαρχει κατι που σας ενοχλει στον παιδιατρο και παντα εχετε ενα ερωτηματικο στο πισω μερος του μυαλου σας για αυτον να τον αλλαξετε

 

Δυστυχώς, υπάρχουν και αυτοί οι γιατροί... Οι λίγο έως πολύ αδιάφοροι. Γι΄ αυτό και στη La Leche λένε ότι καλοί και χρήσιμοι οι ειδικοί αλλά η κάθε μαμά πρέπει να είναι ο ειδικός του παιδιού της!

Οπότε, πολύ σωστό αυτό που λες. Αν ο παιδίατρος δεν μας πείθει με τις εξηγήσεις του ή πολύ περισσότερο, δεν καταδέχεται να μας εξηγήσει, απλά τον αλλάζουμε.

 

Σ' ευχαριστώ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην καμπύλη γέννησης την οποία ακολουθεί πιστά στο βάρος. Πρέπει σε 3 μήνες να ναι 10740???? Το 8950 το πιάνουμε σίγουρα. Στο ύψος στον 8ο έπεσε μια καμπύλη απ τη γέννηση και στην περίμετρο έπεσε λίγο Γεννήθηκε 51 εκ και 34,7 περίμετρο. Στον 8ο ήταν 68 εκ και 43,5.!!!!! Θα τρελαθώ! Ο γιατρός δε μου περνάει τις μετρήσεις στο βιβλιάριο μόνη μου το κάνω. Και όταν του πα για το ύψος μου πε πως αυτό έχει ρυθμιστεί με την γέννηση και να μην ανησυχώ.

 

Ψυχοκινητικά είναι μια χαρά ένας μικρός ταλιμπάν. έχει 6 δόντια κάνει παλαμάκια κτλ σηκώνεται μόνη της βρίσκει το μπαλάκι και στο δίνει. Γενικά είναι πανέξυπνη και πολύ απαιτητική.

 

Κάνω κάτι λάθος?Στον γιατρό πάω τον Σεπτέμβρη που χρονίζει.Ως τότε μόνο για το βάρος θα ξέρω και κουτσά στραβά το ύψος.

 

Το ξέρω για τις αλλεργίες αλλά τώρα που είδα και τα άλλα στοιχεία. Δύσκολο το λιγόφαγο παιδί.

 

Το 2,5 φορές είναι κι αυτό φυσιολογικό, αν έχουν αποκλειστεί οργανικά αίτια για τυχόν μειωμένη πρόσληψη βάρους. Από τη στιγμή που ακολουθεί την καμπύλη γέννησης μάλλον είναι οκ. Επίσης, μωρά που γεννήθηκαν μεγάλα για τη γενετική τους προδιάθεση, κάποια στιγμή κάνουν μια διόρθωση.

 

Για το ύψος: το έχει αναλύσει πολύ σε κάποια post της η ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Δεν έχω χρόνο να στα βρω τώρα. Κάνε search κι αν δεν τα βρεις, πες μου.

 

Δεν βλέπω σε τι μπορεί να κάνεις λάθος. Απλά θα πρεπει να είσαι πολύ προσεκτική με το θέμα των αλλεργιών, δηλ. να αποφεύγεις εντελώς ό,τι πειράζει το μωρό. Αν εκεί οφείλεται η στασιμότητα ή η μειωμένη πρόσληψη, τότε και μόνη η πλήρης αποχή θα έχει άμεση επίπτωση στο βάρος (αύξηση).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, υπάρχουν και αυτοί οι γιατροί... Οι λίγο έως πολύ αδιάφοροι.

ο συγκεκριμενος γιατρος θεωρειται ο καλυτερος στην πολη που μεναμε

Γι΄ αυτό και στη La Leche λένε ότι καλοί και χρήσιμοι οι ειδικοί αλλά η κάθε μαμά πρέπει να είναι ο ειδικός του παιδιού της!

δυστυχως και αυτο δεν πετυχαινει παντα,ειμαι ο ειδικος του παιδιου μου εκτοτε ,αλλα εχει τυχει να παρατηρω πραγματα πολυ νωριτερα να τα τονιζω στον παιδιατρο και αυτος να ειναι στον κοσμο του μεχρι να αποδειχθει οτι ειχα δικιο:confused::confused::confused::confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2,5 φορές είναι κι αυτό φυσιολογικό, αν έχουν αποκλειστεί οργανικά αίτια για τυχόν μειωμένη πρόσληψη βάρους. Από τη στιγμή που ακολουθεί την καμπύλη γέννησης μάλλον είναι οκ. Επίσης, μωρά που γεννήθηκαν μεγάλα για τη γενετική τους προδιάθεση, κάποια στιγμή κάνουν μια διόρθωση.

 

Για το ύψος: το έχει αναλύσει πολύ σε κάποια post της η ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Δεν έχω χρόνο να στα βρω τώρα. Κάνε search κι αν δεν τα βρεις, πες μου.

 

Δεν βλέπω σε τι μπορεί να κάνεις λάθος. Απλά θα πρεπει να είσαι πολύ προσεκτική με το θέμα των αλλεργιών, δηλ. να αποφεύγεις εντελώς ό,τι πειράζει το μωρό. Αν εκεί οφείλεται η στασιμότητα ή η μειωμένη πρόσληψη, τότε και μόνη η πλήρης αποχή θα έχει άμεση επίπτωση στο βάρος (αύξηση).

 

Απλά σκέφτομαι ότι εγώ της στέρησα σε ανάπτυξη τους πρώτους 2 μήνες που πήρε μόνο 1150 και ότι σ αυτό οφείλεται το γεγονός που δεν θα τριπλασιάσουμε το βάρος και όχι σε γενετική προδιάθεση. Βέβαια και εγώ και ο πατέρας της είμαστε αδύνατοι αλλά δεν ξέρω.....

 

Για το ύψος θα το ψάξω αν και παλιότερα που έψαχνα δεν βρήκα κάτι θα ξανά προσπαθήσω.

 

Εν το μεταξύ έχει πολύ αλλόκοτη συμπεριφορά στο στήθος. Με το που την πλησιάζω στον καναπέ κλαίει σαν δαιμονισμένη. Δεν θέλει με τίποτα κάνει συχνά και μικρά γεύματα (ύστερα από δική μου πάντα προσφορά). Το προσφέρω σε κάθε ευκαιρία αλλά αν δεν θέλει τέλος!!!! Δεν έχω μετρήσει γεύματα γιατί ολοκληρωμένο δεν κάνουμε ποτέ (μόνο την νύχτα). Υπήρξαν και κάποιες νύχτες που ξύπνησε και δεν ήθελε γάλα και κοιμήθηκε με κούνημα. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι απεργία αλλά δεν δείχνει αποστροφή απλά δεν έχει το μυαλό της. Δεν θεωρώ ότι έχω θέμα παραγωγής γιατί ακούω που καταπίνει και πάντα δίνω στήθος πριν τη στερεά.

 

Πόσες πάνες πρέπει να βρέχει?Παρατήρησα ότι μειώθηκαν σε ποσότητα (όχι σε συχνότητα)

 

Φοβάμαι κορίτσια ότι η μικρή δεν παίρνει αρκετό γάλα (γυρνάμε στις ανησυχίες του 1ου τριμήνου) αλλά αφού δεν θέλει τι να κάνω? Να την ενοχλεί η ζέστη?

 

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά με το Νεφέλωμα δεν έχω πολύ χρόνο.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου είναι ΠΑΡΑ πολύ μικρό, ακόμα κι αν ήταν κανονικά 7.5 μηνών για τόσες στερεές και μόνο 2 θηλασμούς!

Το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή για όλο το πρώτο έτος κι ο θηλασμός ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανεμπόδιστος μέρα και νύχτα. Αν αφού το μωρό θηλάσει, θελήσει να πιεί και νερό οκ. Αν προτιμά να θηλάσει απ' το να πιει νερό, άστο να θηλάσει - ξέρει καλύτερα!

 

Αυτό δεν το ήξερα! Και δηλαδή τι πρέπει να κάνω; Να κόψω κάποιο γεύμα;

Το τρίτο γεύμα μας το έβαλε η Παιδίατρος γιατί της είπα ότι στο μεσημεριανό μπορεί να φάει και 250ml ο μπέμπης και μου είπε ότι αυτό δηλώνει ότι το παιδί θέλει 3 γεύμα. Η παιδίατρος είναι υπέρμαχος του θηλασμού. Με έχει βοηθήσει πάρα πολυ στο θέμα αυτο μιας και είναι και σύμβουλος θηλασμού. Παρολαυτα καταλαβαίνω αυτο που μου λες και ακούγεται λογικό. Μήπως να προσφέρω στήθος πριν απο κάθε γεύμα Στερεάς μετα να ταιζω και μετα πάλι στήθος; Αλλα αν το κάνω αυτο δεν θα του κόβεται η όρεξη; Μήπως να του δίνω στήθος για πολυ λίγο και να τον τραβαω πριν σταματήσει εκείνος και μετα στερεα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα! Και δηλαδή τι πρέπει να κάνω; Να κόψω κάποιο γεύμα;

Το τρίτο γεύμα μας το έβαλε η Παιδίατρος γιατί της είπα ότι στο μεσημεριανό μπορεί να φάει και 250ml ο μπέμπης και μου είπε ότι αυτό δηλώνει ότι το παιδί θέλει 3 γεύμα. Η παιδίατρος είναι υπέρμαχος του θηλασμού. Με έχει βοηθήσει πάρα πολυ στο θέμα αυτο μιας και είναι και σύμβουλος θηλασμού. Παρολαυτα καταλαβαίνω αυτο που μου λες και ακούγεται λογικό. Μήπως να προσφέρω στήθος πριν απο κάθε γεύμα Στερεάς μετα να ταιζω και μετα πάλι στήθος; Αλλα αν το κάνω αυτο δεν θα του κόβεται η όρεξη; Μήπως να του δίνω στήθος για πολυ λίγο και να τον τραβαω πριν σταματήσει εκείνος και μετα στερεα;

 

αν και θα σου πει και η EvaMD..

μπορεις να προσφερεις στηθος πριν ή και μετα το γευμα των στερεων, το μωρο τρωει οσο θελει.. μπορει να θελει να φαει και ενδιαμεσα.. ο θηλασμος ειναι ελευθερος εφοσον θες να τον διατηρησεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν και θα σου πει και η EvaMD..

μπορεις να προσφερεις στηθος πριν ή και μετα το γευμα των στερεων, το μωρο τρωει οσο θελει.. μπορει να θελει να φαει και ενδιαμεσα.. ο θηλασμος ειναι ελευθερος εφοσον θες να τον διατηρησεις..

 

Ακριβώς αυτά θα έλεγα κι εγώ.

 

Και να προσθέσω ότι αν το μωρό θέλει να φάει στερεές δεν το σαμποτάρουμε. Απλά δεν σαμποτάρουμε και το θηλασμό για τις στερεές. Είναι μια λεπτή ισορροπία. Ο γονιός και όποιος ταΐζει το μωρό πρέπει να είναι πολύ ευαίσθητος στα σημάδια κορεσμού του μωρού, που σε κάποιο μωρό μπορεί να είναι τόσο ξεκάθαρο ώστε να δίνει κλωτσιά στο πιάτο...σε άλλο μωρό μπορεί να είναι απλά το γύρισμα του κεφαλιού στο πλάι και η "διστακτικότητα" στις επόμενες κουταλιές.

 

Αυτό "Μήπως να του δίνω στήθος για πολυ λίγο και να τον τραβαω πριν σταματήσει εκείνος και μετα στερεα;" ωστόσο, little, δεν πρέπει να γίνεται ποτέ. Το μωρό πρέπει να αφήνει μόνο του το στήθος. Το στήθος δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ούτε ως "δέλεαρ" για να πετύχουμε κάτι, π.χ. να χώσουμε το μπιμπερό στο στόμα ή ένα κουτάλι κλπ. ούτε και με το "σταγονόμετρο" :-P Έτσι απλά χάνεται η εμπιστοσύνη του μωρού στη μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...