Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Η μπέμπα μου είναι 5,5 μηνών και μόλις κλείσει τους 6 ξεκινάμε κι εμείς φρουτάκια!!! Χτές όμως ήμουν στο εξοχικό μας και είχε μείνει ένα τελευταίο βερύκοκο στην βερυκοκιά. Το κόψαμε και της έδωσα λίγο με το δάχτυλό μου. Στην αρχή ξυνήστικε αλλά μετά το έτρωγε και άνοιγε και το στόμα της να της δώσω κι άλλο και γλυφόταν!!!! Είχε πολύ πλάκα!!! Πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα μπεμπάκια μας?!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε 10 μέρες θα ξεκινήσουμε κι εμείς στερεές τροφές! Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω την 1η εβδομάδα με ρυζάλευρο το απόγευμα και μετά να αρχίσω να βάζω φρούτα το πρωϊ (μήλο-αχλάδι-μπανάνα). Εκτός από ρυζάλευρο τι άλλο (αντίστοιχο) θα μπορούσα να της δίνω το απόγευμα που θα το φτιάχνω εγώ? Κι εκτός από αυτά τα φρούτα, θα μπορούσα να αρχίσω με βερύκοκα, ροδάκινα, γερμάδες, μπανάνες, καρπούζι, πεπόνι που είναι της εποχής?

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 μέρες θα ξεκινήσουμε κι εμείς στερεές τροφές! Ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω την 1η εβδομάδα με ρυζάλευρο το απόγευμα και μετά να αρχίσω να βάζω φρούτα το πρωϊ (μήλο-αχλάδι-μπανάνα). Εκτός από ρυζάλευρο τι άλλο (αντίστοιχο) θα μπορούσα να της δίνω το απόγευμα που θα το φτιάχνω εγώ? Κι εκτός από αυτά τα φρούτα, θα μπορούσα να αρχίσω με βερύκοκα, ροδάκινα, γερμάδες, μπανάνες, καρπούζι, πεπόνι που είναι της εποχής?

 

Μπορείς να πας κατευθείαν στα φρούτα αν δεν θες να δώσεις βιομηχανοποιημένες τροφές, αρκεί να τα δίνεις ένα-ένα για 3-4 μέρες για τυχόν ενδείξεις αλλεργίας. Για μωρό που τώρα ξεκινά καλύτερα να αποφύγεις -στην αρχή- τη μπανάνα γιατί είναι αλλεργιογόνα και τα φρούτα με χνούδι (π.χ. ροδάκινα) καθώς σε κάποιους επίσης κάνουν αλλεργίες. Το καλύτερο νομίζω ότι είναι τα φρούτα εποχής πάντως, καθώς είναι πιο νόστιμα και ίσως λιγότερο επιβαρυμένα -λόγω εποχής- από τα μήλα για παράδειγμα που έχει περάσει ο καιρός τους.

 

"Αντίστοιχο" των έτοιμων κρεμών και του ρυζάλευρου αλλά όχι για τέτοια ηλικία ακόμα* εγώ κάνω κρέμα με 1/2 μπανάνα, 1 κουταλάκι του γλυκού νιφάδες βρώμης (κουάκερ) και 2 κουταλάκια του γλυκού γιαούρτι, όλα μαζί χτυπημένα στο multi/ράβδο. *Λέω όχι ακόμα γιατί τα σιτηρά (π.χ. βρώμη) καλό είναι να εισάγονται αργότερα (π.χ. 8ο μήνα και μετά) και ομοίως τα γαλακτοκομικά σε μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά (8-10ο μήνα και μετά).

Link to comment
Share on other sites

Να της δίνω το πρωϊ φρούτα. Και το απόγευμα πάλι φρούτα? Τα φρούτα με το χνούδι ενοχλούν ολόκληρα ή άμα βγάλω την φλούδα μπορεί να το φαεί? (χαζή ερώτηση???)

Link to comment
Share on other sites

Να της δίνω το πρωϊ φρούτα. Και το απόγευμα πάλι φρούτα? Τα φρούτα με το χνούδι ενοχλούν ολόκληρα ή άμα βγάλω την φλούδα μπορεί να το φαεί? (χαζή ερώτηση???)

 

Θα ξεκινήσεις με ένα γεύμα την ημέρα. Καλύτερα το πρωί. Αν δεν θέλει το πρωί και δεν φάει, δοκίμασε και το απόγευμα. Σταδιακά θα προσθέσεις 2ο γεύμα.

 

Σε κάποιους δεν είναι το ίδιο το χνούδι που προκαλεί πρόβλημα (π.χ. διάρροια) αλλά όλο φρούτο (που έχει χνούδι).

 

Αυτή την εποχή έχει πάρα πολλά φρούτα να δοκιμάσεις. Ξεκίνα με κάτι γλυκό σχετικά για να το δεχτεί το μωρό καλύτερα. Αν στην οικογένειά σας υπάρχει αλλεργία σε κάποιο φρούτο μην ξεκινάς μ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι σκεφτόμουν να ξεκινήσω, με πρωινά φρουτάκια! Όταν όμως έρθει η ώρα για 2ο γέυμα, λογικά απογευματινό, σε 1-2 εβδομάδες μετά τα φρούτα, τι να βάλω?

Ευτυχώς στην οικογενειά μας δεν είμαστε αλλεργικοί σε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι σκεφτόμουν να ξεκινήσω, με πρωινά φρουτάκια! Όταν όμως έρθει η ώρα για 2ο γέυμα, λογικά απογευματινό, σε 1-2 εβδομάδες μετά τα φρούτα, τι να βάλω?

Ευτυχώς στην οικογενειά μας δεν είμαστε αλλεργικοί σε τίποτα!!!

 

Ο παιδίατρος δεν σου έχει δώσει κάποιο πρόγραμμα για την εισαγωγή στερεών; Λαχανικά πότε προτείνει;

 

Για την αλλεργία, παρότι το οικογενειακό ιστορικό αποτελεί σοβαρή επιβάρυνση, δυστυχώς κάποιος μπορεί να εκδηλώσει "κι από μόνος" του :-P

Οπότε σε κάθε περίπτωση προσέχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου έδωσε ένα τυπωμένο πρόγραμμα (προφανώς το ίδιο δίνει παντού) όπου λέει: 1 εβδομάδα ρυζάλευρο το απόγευμα, 1 εβδομάδα μετά φρούτα το πρωϊ, 10 μέρες μετά τα φρούτα λαχανικά το μεσημέρι και 7 μερές αργότερα προσθέτουμε και το κρέας στο μεσημεριανό. Από τον 8ο αντί για ρυζάλευρο βάζουμε farin lactee ή μπισκοτόκρεμα ή κρέμα δημητριακών, τον 9ο αυγό και τον 10ο ψάρι.

Τι λέτε για αυτό το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος μου έδωσε ένα τυπωμένο πρόγραμμα (προφανώς το ίδιο δίνει παντού) όπου λέει: 1 εβδομάδα ρυζάλευρο το απόγευμα, 1 εβδομάδα μετά φρούτα το πρωϊ, 10 μέρες μετά τα φρούτα λαχανικά το μεσημέρι και 7 μερές αργότερα προσθέτουμε και το κρέας στο μεσημεριανό. Από τον 8ο αντί για ρυζάλευρο βάζουμε farin lactee ή μπισκοτόκρεμα ή κρέμα δημητριακών, τον 9ο αυγό και τον 10ο ψάρι.

Τι λέτε για αυτό το πρόγραμμα?

 

Κάθε γιατρός δίνει τα δικά του. Αν συνεχίζεις μ' αυτόν τον γιατρό, καλό είναι τουλάχιστον να τηρείς τα ορόσημα για την εισαγωγή συγκεκριμένων ομάδων τροφίμων (κρέας, σιτηρά, γαλακτοκομικά, αυγό, ψάρι), όπως στα δίνει εκείνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον τίποτα... :lol:

Ουφ...:-P

 

Επίσης έχω μια δυσκολία όταν τρώει το παιδί περισσότερο μια μέρα πρήζομαι και κοκκινίζει το στήθος και μπαίνω κάθε τόσο σε ταλαιπωρία με ζεστά νερά και λοιπά. Δεν το πιέζω ιδιαίτερα μόνο στην πρώτη κουταλιά μέχρι να καταλάβει τι είναι...και μετά απλώς του κάνω κανένα παιχνίδι για να μη βαριέται. Περίπου 150 γρ. φρούτο τρώει. Ειναικαι μέρες βέβαια που απλώς θέλει να πιει λιγότερο γάλα. Ισως φτάιει και η οδοντοφυία. Ακόμα έχει κόψει και το βραδινό θηλασμό. Όλα μαζί μας πέσανε... Πρέπει όταν δω ότι γέμισε το στήθος να βγάζω γάλα έστω και λίγο;

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ...:-P

 

Επίσης έχω μια δυσκολία όταν τρώει το παιδί περισσότερο μια μέρα πρήζομαι και κοκκινίζει το στήθος και μπαίνω κάθε τόσο σε ταλαιπωρία με ζεστά νερά και λοιπά. Δεν το πιέζω ιδιαίτερα μόνο στην πρώτη κουταλιά μέχρι να καταλάβει τι είναι...και μετά απλώς του κάνω κανένα παιχνίδι για να μη βαριέται. Περίπου 150 γρ. φρούτο τρώει. Ειναικαι μέρες βέβαια που απλώς θέλει να πιει λιγότερο γάλα. Ισως φτάιει και η οδοντοφυία. Ακόμα έχει κόψει και το βραδινό θηλασμό. Όλα μαζί μας πέσανε... Πρέπει όταν δω ότι γέμισε το στήθος να βγάζω γάλα έστω και λίγο;

 

Το στήθος σου ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί. Βγάζε λίγο ίσα για να ανακουφιστείς εκτός αν θες να κάνεις απόθεμα, οπότε μπορείς να εκμεταλλευτείς τη συγκυρία και να αντλήσεις όσο θες, ακόμα και αδειάζοντας το στήθος.

 

Για την πίεση στο φαγητό: ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ειδικά αν το παιδί σου ανήκει στην κατηγορία των "βολικών" παιδιών. Αν δεν δέχεται την τροφή έχει σοβαρό λόγο που δεν τη δέχεται. Ο οργανισμός του ξέρει καλύτερα από σένα. Η ποσότητα που τρώει είναι πολύ μεγάλη για μωρό που τώρα ξεκινά τις στερεές και θα έπρεπε να την τρώει μόνο με πολλή όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μόλις διάβασα για τα 150γρ οτι θεωρούνται πολλά και προβληματίστηκα... εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 4 εβδομάδες περίπου φρούτο το πρωι και 2 εβδομάδες και μεσημεριανό χορτοσουπα ενώ την τελευταία εβδομάδα βάζω και λίγο κρεατάκι ενώ την υπόλοιπη μέρα και νύχτα τον θηλάζω... ο μικρός είναι σχεδόν 7 μηνών και 8 κιλά... και τρώει 250ml φρούτο ή φαγητό χωρίς να τον ζορίζω... και στο καπάκι θηλάζει κιόλας.... είναι υπερβολικό μηπως τόσο φαγητό;;;

Hv9jp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το στήθος σου ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί. Βγάζε λίγο ίσα για να ανακουφιστείς εκτός αν θες να κάνεις απόθεμα, οπότε μπορείς να εκμεταλλευτείς τη συγκυρία και να αντλήσεις όσο θες, ακόμα και αδειάζοντας το στήθος.

 

Για την πίεση στο φαγητό: ΜΗΝ ΤΟ ΠΙΕΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ, ειδικά αν το παιδί σου ανήκει στην κατηγορία των "βολικών" παιδιών. Αν δεν δέχεται την τροφή έχει σοβαρό λόγο που δεν τη δέχεται. Ο οργανισμός του ξέρει καλύτερα από σένα. Η ποσότητα που τρώει είναι πολύ μεγάλη για μωρό που τώρα ξεκινά τις στερεές και θα έπρεπε να την τρώει μόνο με πολλή όρεξη.

.....

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οάντρας μου που με στηρίζει αφάνταστα χθες μόλις του είπα ότι είχαμε 3 βρεγμένες πάνες μόνο, μου ειπε πνικόβλητος"βάλε αμέσως χορτόσουπα"!

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα τα πω μηπως και ηρεμήσω...Δυστυχώςέγώ επηρεάζομαι και στεναχωριέμαι βαθιά που το παιδι είναι λεπτό, μέχρι δακρύων!!!!!!!!!!!! Πολλα δάκρυα μιλάμε!

 

Ανθούλα μου, θα σου μιλήσω ως ομοιοπαθούσα... δηλαδή ως μαμά πολύ λεπτού παιδιού. Η πίεση που δέχεσαι από τους υπόλοιπους είναι κατανοητή ως ένα σημείο. Από την άλλη το μωρό σου για κάποιο λόγο είναι λεπτό: έτσι είναι πλασμένο! Το μωρό δεν πρέπει να πιεστεί να φάει περισσότερο από όσο θέλει και μπορεί για πάρα πολλούς, σοβαρούς λόγους.

 

Εγώ για να είμαι "ήσυχη" ότι κάνω το καλύτερο για το παιδί μου, (α) επέλεξα παιδίατρο-σύμβουλο θηλασμού που μάλιστα έχει ασχοληθεί ως διδακτορική διατριβή με το θέμα της ανάπτυξης σε μωρά που θηλάζουν και με τα μωρά στα κατώτατα των καμπυλών και (β) φρόντισα να διαβάσω όσο περισσότερο μπορούσα, ώστε αφενός να ξέρω τι να κάνω, αφετέρου να μπορώ να αντιμετωπίσω τους υπόλοιπους και να υποστηρίξω το παιδί μου ως φυσιολογικό.

 

Τα δάκρυα δεν ωφελούν, το ξέρεις. Όπως δεν ωφελεί και το να υποκύπτεις ή να αφήνεις τους άλλους να χειρίζονται το μωρό σου με τρόπο που δεν συμφωνείς.

 

Η πίεση στο φαγητό μπορεί να οδηγήσει σε

- υπερβολική κατανάλωση φαγητού και αργότερα σε παχυσαρκία ή διαταραχές όρεξης καθώς το μωρό παύει να εμπιστεύεται τον εαυτό του ως προς το αίσθημα της πείνας και του κορεσμού (αυτό μπορεί να συμβεί ιδίως στα "βολικά" μωρά)

- εμετούς με τυχόν προβλήματα στον πεπτικό σωλήνα και όχι μόνο

- αλλεργίες καθώς τα μωρά συχνά αποστρέφονται αυτό που "γνωρίζουν" ότι τα πειράζει και το αποστρέφονται

- αποστροφή ως προς το φαγητό γενικότερα, που αργότερα μπορεί να εκδηλωθεί με "ιδιοτροπίες", μονοφαγία, διαταραχές όρεξης, κλπ.

- διατάραξη της σχέσης με εκείνον που τα προσέχει-ταΐζει

 

Είναι σημαντικό να οπλιστείς με γνώση για να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη και αποφασιστική.

Αν έχεις πρόσβαση σε ομάδα της La Leche, δανείσου το My child won't eat (έχει εξαντληθεί και δεν μπορείς να το αγοράσεις) και ξεκίνα από κει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και οάντρας μου που με στηρίζει αφάνταστα χθες μόλις του είπα ότι είχαμε 3 βρεγμένες πάνες μόνο, μου ειπε πνικόβλητος"βάλε αμέσως χορτόσουπα"!

 

Αν έχεις μόνο 3 βρεγμένες πάνες, είναι σημαντικό να δώσεις έμφαση στο θηλασμό! Σ' ένα ολιγόφαγο μωρό, το να το πιέσεις να φάει πχ. 150 ml φρουτόκρεμα μπορεί να του δημιουργεί τέτοιο κορεσμό που να χάνει 2-3 θηλασμούς...

Στα ολιγόφαγα παιδιά και στα παιδιά με χαμηλό βάρος, το γάλα και δη το μητρικό είναι η καλύτερη τροφή (για όλο το πρώτο έτος) καθώς μπορούν από αυτό να πάρουν πολύ περισσότερες θερμίδες απ' ότι από τις στερεές λόγω ποσότητας (δηλ. χρειάζονται πολλές στερεές για να πάρουν πολλές θερμίδες ενώ με το μητρικό μπορούν να πάρουν τις ίδιες οι περισσότερες θερμίδες με λιγότερη ποσότητα/όγκο). Τα μωρά που δεν μπορούν να καταναλώσουν μεγάλη ποσότητα πρέπει να παίρνουν "δυνατές"/συμπυκνωμένες τροφές και το μητρικό είναι πρώτο στη λίστα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μόλις διάβασα για τα 150γρ οτι θεωρούνται πολλά και προβληματίστηκα... εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και 4 εβδομάδες περίπου φρούτο το πρωι και 2 εβδομάδες και μεσημεριανό χορτοσουπα ενώ την τελευταία εβδομάδα βάζω και λίγο κρεατάκι ενώ την υπόλοιπη μέρα και νύχτα τον θηλάζω... ο μικρός είναι σχεδόν 7 μηνών και 8 κιλά... και τρώει 250ml φρούτο ή φαγητό χωρίς να τον ζορίζω... και στο καπάκι θηλάζει κιόλας.... είναι υπερβολικό μηπως τόσο φαγητό;;;

 

Ναι είναι πολλά (όχι όμως απαραίτητα και υπερβολικά), αν σκεφτείς ότι είναι φυσιολογικό για πολλά μωρά να τρώνε μόνο 1-2 κουταλάκια του γλυκού τη μέρα κι αν...

Αλλά τι είναι φυσιολογικό για το δικό σου μωρό, είναι σχετικό!

Πόσους θηλασμούς κάνει το μωρό σου τώρα το 24ωρο και πόσους έκανε πριν την εισαγωγή των στερεών;

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση ακόμα : Αν το παιδί κάνει μικρής διάρκειας (1 λεπτό π.χ.) και συχνούς θηλασμούς (10 π.χ.) καθε πότε αλλάζουμε στήθος; Αμαρέτο ένας καλός άνθρωπος ασκεί μεγαλύτερη επιρροή και κυρίως μπορείς το πολύ να του μιλήσεις αυστηρά. Εγώ τολάχιστον τα εξηγώ ξανά και ξανά αλλά τίποτα...

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να αποκτήσω πρόσβαση σ αυτή την ομάδα κα ποιος είναι ο γιατρός σου;

 

Σε ποια πόλη μένεις; Ομάδες της La Leche υπάρχουν στην Αθήνα, στη Θεσσαλονίκη, στο Βόλο και στη Μυτιλήνη.

Για τις συναντήσεις δες εδώ: http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

Μπορείς να παρακολουθήσεις ελεύθερα τις συναντήσεις και χωρίς να γίνεις μέλος (ως μέλος πληρώνεις συνδρομή).

 

Για πιστοποιημένους συμβούλους θηλασμούς (IBCLC) κάποιοι από τους οποίους είναι και παιδίατροι δες εδώ: http://www.thilasmosonline.info/lista.pdf

ή εδώ που έχει και τις ειδικότητές του καθενός http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση ακόμα : Αν το παιδί κάνει μικρής διάρκειας (1 λεπτό π.χ.) και συχνούς θηλασμούς (10 π.χ.) καθε πότε αλλάζουμε στήθος; Αμαρέτο ένας καλός άνθρωπος ασκεί μεγαλύτερη επιρροή και κυρίως μπορείς το πολύ να του μιλήσεις αυστηρά. Εγώ τολάχιστον τα εξηγώ ξανά και ξανά αλλά τίποτα...

 

Για τις αλλαγές εξαρτάται πόσο απέχουν οι θηλασμοί μεταξύ τους. Αν είναι κοντινοί, μπορείς να δίνεις το ίδιο στήθος, αν απέχουν πολύ αλλάζεις.

 

Για την επιιρροή: αν δεν βγάζεις τίποτα με το να εξηγείς, τότε απλά παρεμβαίνεις και ορθά κοφτά απαγορεύεις αυτό που γίνεται. Αν θεωρείς λάθος αυτό που γίνεται, είναι υποχρεώσή σου να προστατέψεις το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...