Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Πρωτη φορα ακουω αλλεργια να εκδηλωνεται με δυσκοιλιοτητα:rolleyes:...η μπανανα οπως και το μηλο αλλωστε προκαλουν δυσκοιλιοτητα λογω του καλιου που εμπεριεχουν σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους γι'αυτο και προσθετουμε και το αχλαδακι που διευκολυνει λιγο την κατασταση ενω μετα απο αυτα μπορεις να προσθεσεις και λιγο ακτινιδιο...εννοειται οτι στην αρχη θα υπαρχουν αλλαγες στο ποσο και πως ενεργειται ενα μωρακι αλλα ειναι μεγαλη και η αλλαγη απο την αποκλειστικη διατροφη με γαλα στη σταδιακη ενταξη στις στερεες τροφες! Κι εμενα η δικια μου τις πρωτες μερες που αρχισαμε τα φρουτα ζοριστηκε μια δυο φορες γιατι τα κακα της ηταν πιο σκληρα μετα ομως συνηθισε και τωρα ενεργειται 3-4 φορες τη μερα απο λιγο...ο παιδιατρος σου τι σου λεει??? Παντως αλλεργια ΔΕΝ ειναι...επισης το κυριοτερο φρουτο για αλλεργιες ειναι η φραουλα και εν συνεχεια το πορτοκαλι!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τι φρούτα ξεκίνησες έχεις βάλει πολλά ή ένα?

Κάνε την αποχή για 2 εβδομάδες όπως λες και μετά ξεκίνα λίγο λίγο (όσο θέλει το παιδί χωρίς πίεση και άγχος) με ένα φρούτο. Το κρατάς για 4-5 μέρες και μετά βάζεις άλλο ....σταδιακά για να προλαβαίνεις να δεις αντιδράσεις και σε ποιο φρούτο δεν αντιδραει καλά.

Συνεχίζεις και προσφέρεις στήθος μετά το φρούτο κανωνικά και το αφήνεις στο παιδί αν θέλει οκ αν όχι οκ....Όσο θέλει το παιδί - ο καλύτερο οδηγός σε όλα είναι το παιδί..

 

Ξεκίνησα με αχλάδι 4 μέρες και μετά για 2 μέρες πρόσθεσα και μπανάνα για την οποία τρελένεται, δηλαδή του δίνω και ολόκληρη και τη γλύφει με μανία και κλαίει όταν την παίρνω...

Κορίτσια μόλις πριν λίγο έκανε τα κακά του μετά από 4 μέρες, χθες είχε ελάχιστα κακά σχηματισμένα, αλλά σήμερα ήταν σαν πολύ παχύς πουρές με καφέ ίνες. Μου φαίνονται πιο φυσιολογικά από χθες... Δεν είναι έτσι κάπως στερεά τα κανονικά κακά;

Λέτε να ήταν κάτι παροδικό; Τι να κάνω τώρα, να ξαναδώσω αχλάδι με μπανάνα αύριο; Λίγο λίγο όσο θέλει και βλέπουμε;

Σας ευχαριστώ όλες!

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με αχλάδι 4 μέρες και μετά για 2 μέρες πρόσθεσα και μπανάνα για την οποία τρελένεται, δηλαδή του δίνω και ολόκληρη και τη γλύφει με μανία και κλαίει όταν την παίρνω...

Κορίτσια μόλις πριν λίγο έκανε τα κακά του μετά από 4 μέρες, χθες είχε ελάχιστα κακά σχηματισμένα, αλλά σήμερα ήταν σαν πολύ παχύς πουρές με καφέ ίνες. Μου φαίνονται πιο φυσιολογικά από χθες... Δεν είναι έτσι κάπως στερεά τα κανονικά κακά;

Λέτε να ήταν κάτι παροδικό; Τι να κάνω τώρα, να ξαναδώσω αχλάδι με μπανάνα αύριο; Λίγο λίγο όσο θέλει και βλέπουμε;

Σας ευχαριστώ όλες!

 

Με το αχλάδι για 4 μέρες οι κενώσεις πως ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Με το αχλάδι για 4 μέρες οι κενώσεις πως ήταν?

Έκανε τη 2η μέρα πιο αραιά από σήμερα αλλά περίπου το ίδιο με σήμερα. Σαν αχλάδι αλεσμένο χωρίς υγρό καθόλου και πιο παχύρρευστο. Σήμερα ήταν λίγο περισσότερο στερεά.

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανε τη 2η μέρα πιο αραιά από σήμερα αλλά περίπου το ίδιο με σήμερα. Σαν αχλάδι αλεσμένο χωρίς υγρό καθόλου και πιο παχύρρευστο. Σήμερα ήταν λίγο περισσότερο στερεά.

 

Ανθούλα μου το να μην κάνει κακά για 2 μέρες δεν ειναι πρόβλημα.

Δυσκοιλιοτήτα είναι τα κακά να είναι σχηματισμένα (πως να το πω σαν κατσικίσια,στέρεα .....) και να βλέπεις το μωρό να ζωρίζεται ...

Ουσιαστικά όταν ο οργανισμός δεν δέχεται καλά μια τροφή η τροφή αυτή δεν διασπάται - δεν αφομειώνεται απο τον οργανισμό με αποτέλεσμα τα κακά να παράμενουν στο έντερο και ο οργανισμός τραβαει μόνο τα λίπη και το νερό οπότε ουσιαστίκα αποβάλλονται σε στερεα μορφή(αφυδατωμένα- σκληρά).....το απλουστευω λίγο με δικά μου λόγια)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτη φορα ακουω αλλεργια να εκδηλωνεται με δυσκοιλιοτητα:rolleyes:...η μπανανα οπως και το μηλο αλλωστε προκαλουν δυσκοιλιοτητα λογω του καλιου που εμπεριεχουν σε ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους γι'αυτο και προσθετουμε και το αχλαδακι που διευκολυνει λιγο την κατασταση ενω μετα απο αυτα μπορεις να προσθεσεις και λιγο ακτινιδιο...εννοειται οτι στην αρχη θα υπαρχουν αλλαγες στο ποσο και πως ενεργειται ενα μωρακι αλλα ειναι μεγαλη και η αλλαγη απο την αποκλειστικη διατροφη με γαλα στη σταδιακη ενταξη στις στερεες τροφες! Κι εμενα η δικια μου τις πρωτες μερες που αρχισαμε τα φρουτα ζοριστηκε μια δυο φορες γιατι τα κακα της ηταν πιο σκληρα μετα ομως συνηθισε και τωρα ενεργειται 3-4 φορες τη μερα απο λιγο...ο παιδιατρος σου τι σου λεει??? Παντως αλλεργια ΔΕΝ ειναι...επισης το κυριοτερο φρουτο για αλλεργιες ειναι η φραουλα και εν συνεχεια το πορτοκαλι!

 

Συγγνώμη αλλά κάνεις ΛΑΘΟΣ.

Η μπανάνα μπορεί να προκαλέσει αλλεργία (ενδεικτικά δες εδώ http://www.allergy.org.gr/patients_info/food_allergy.asp) και εκδήλωση αλλεργίας είναι και η δυσκοιλιότητα.

 

Η φράουλα και το πορτοκάλι σε κάποιους ανθρώπους προκαλούν αντιδράσεις που μοιάζουν με αλλεργία αλλά δεν είναι, με την έννοια ότι δεν κινδυνεύει η ζωή από αναφυλακτικό σοκ (όπως στην περίπτωση αλλεργίας).

Link to comment
Share on other sites

Ανθούλα μου το να μην κάνει κακά για 2 μέρες δεν ειναι πρόβλημα.

Δυσκοιλιοτήτα είναι τα κακά να είναι σχηματισμένα (πως να το πω σαν κατσικίσια,στέρεα .....) και να βλέπεις το μωρό να ζωρίζεται ...

Ουσιαστικά όταν ο οργανισμός δεν δέχεται καλά μια τροφή η τροφή αυτή δεν διασπάται - δεν αφομειώνεται απο τον οργανισμό με αποτέλεσμα τα κακά να παράμενουν στο έντερο και ο οργανισμός τραβαει μόνο τα λίπη και το νερό οπότε ουσιαστίκα αποβάλλονται σε στερεα μορφή(αφυδατωμένα- σκληρά).....το απλουστευω λίγο με δικά μου λόγια)

 

Για να ξέρω λοιπον, κοιτάω για εξανθήματα, αίμα στα κακά, πονάκια και όλα όσα ξέρω και για την αλεργία στο αγελαδινό; Αν είναι να εμφανιστεί κάτι θα το δω σε 5 μέρες μετά την εισαγωγή ενός φρούτου;

Να είστε καλά!

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα σε ποιο σημειο λεει στο αρθρο οτι η δυσκοιλιοτητα ειναι συμπτωμα αλλεργιας????

 

Πάντως και σε μένα η πρώτη αντίδραση του παιδιού στο ξένο όταν του έδωσα ήταν η δυσκοιλιότητα. Μετά εμφανίστηκε το αίμα, πολύ αργότερα...Το αίμα βέβαια είναι το πιο χαρακτηριστικό.

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνωμη αλλα σε ποιο σημειο λεει στο αρθρο οτι η δυσκοιλιοτητα ειναι συμπτωμα αλλεργιας????

 

Δες εδώ

 

"What Causes Constipation?

 

Most chronic constipation is due to either food allergies or hypothyroidism, or a combination of both. Very few people are truly deficient in fiber, even though taking excess fiber may ultimately relieve the condition. Many medications also can cause constipation. Neurological and physiological causes also exist, but are relatively uncommon."

 

Ή εδώ

”Contipation is an important symptom of food allergy,” says Frederic Speer, M.D., in his book Food Allergy (PSG Publishing, 1978). Most people know that milk is an extremely common cause of constipation, says Dr. Speer, although many mistakenly believe that it's only boiled milk or cheese that causes trouble.

 

Βαριέμαι να παραθέσω όλο το διαδίκτυο - γκούγκλαρε απλά food allergy and constipation.

 

Και κάτι χρήσιμο ίσως να ξέρεις:

Το ότι κάτι δεν το έχουμε ξαναακούσει δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει. Η γνώση μας περιορίζεται στον κόσμο, όχι ο κόσμος στη γνώση μας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα σε ποιο σημειο λεει στο αρθρο οτι η δυσκοιλιοτητα ειναι συμπτωμα αλλεργιας????

 

Ανθούλα μου το να μην κάνει κακά για 2 μέρες δεν ειναι πρόβλημα.

Δυσκοιλιοτήτα είναι τα κακά να είναι σχηματισμένα (πως να το πω σαν κατσικίσια,στέρεα .....) και να βλέπεις το μωρό να ζωρίζεται ...

Ουσιαστικά όταν ο οργανισμός δεν δέχεται καλά μια τροφή η τροφή αυτή δεν διασπάται - δεν αφομειώνεται απο τον οργανισμό με αποτέλεσμα τα κακά να παράμενουν στο έντερο και ο οργανισμός τραβαει μόνο τα λίπη και το νερό οπότε ουσιαστίκα αποβάλλονται σε στερεα μορφή(αφυδατωμένα- σκληρά).....το απλουστευω λίγο με δικά μου λόγια)

 

Κριστινα μου όταν έβαλα μπανάνα τα κακά βγήκαν μετά από 4 μέρες σχηματισμένα και το παιδί ζωριζόταν, παραπονιόταν. Το ίδιο και σήμερα πρωί και χθες έβαλα μπανάνα. Όταν έφαγε μόνο αχλάδι δεν είχε πρόβλημα. Σήμερα διέκοψα τη μπανάνα και ξεκίνησα μήλο μαζί με το αχλάδι.

Αν υπάρχει αλλεργία με ένα φρούτο πρέπει να διακόψω γενικά τα φρούτα ή μόνο το συγκεκριμένο;

Και μια μάλλον ανόητη ερώτηση: πειράζει αν εγώ τρώω μπανάνα παράδειγμα στην περίπτωση που έχει το παιδί αλλεργία σ αυτή;

Αν ένα φρούτο κάνει αλλεργία

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κριστινα μου όταν έβαλα μπανάνα τα κακά βγήκαν μετά από 4 μέρες σχηματισμένα και το παιδί ζωριζόταν, παραπονιόταν. Το ίδιο και σήμερα πρωί και χθες έβαλα μπανάνα. Όταν έφαγε μόνο αχλάδι δεν είχε πρόβλημα. Σήμερα διέκοψα τη μπανάνα και ξεκίνησα μήλο μαζί με το αχλάδι.

Αν υπάρχει αλλεργία με ένα φρούτο πρέπει να διακόψω γενικά τα φρούτα ή μόνο το συγκεκριμένο;

Και μια μάλλον ανόητη ερώτηση: πειράζει αν εγώ τρώω μπανάνα παράδειγμα στην περίπτωση που έχει το παιδί αλλεργία σ αυτή;

Αν ένα φρούτο κάνει αλλεργία

 

Διακόπτουμε μόνο το συγκεκριμένο φρούτο. Όχι όλα τα φρούτα!

Η τελευταία ερώτηση δεν είναι ανόητη: κάποιες φορές τα μωρά εκδηλώνουν αντιδράσεις κι όταν η μαμά καταναλώνει κάποια τροφή. Αυτό θα πρέπει να το παρατηρήσεις και να δεις τις αντιδράσεις του μωρού σου.

 

Ωστόσο, σε συνεννόηση με το γιατρό σου, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις αργότερα (π.χ. σ' ένα μήνα) και σε φάση που το μωρό είναι απόλυτα καλά, να του ξαναδώσεις μπανάνα για να σιγουρέψεις ότι το πρόβλημα προκλήθηκε από τη μπανάνα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!! αυτες οι στερεες με εχουν κανει να αγχωνομαι συνεχεια!!! μεχρι τον 6ο θηλασαμε μετα αρχισαμε φρουτακια και το απογευμα γιαουρτακι, τωρα θελουμε να ξεκινησουμε χορτοσουπα, εδω και 4 μερες κανω πατατα/κολοκυθακι/καροτο και τα αλεθω στο μουλτι βαζω λεμονακι και λαδι και οταν ερχεται η ωρα να φαει τραβαει τα μαλλια τισ και ουρλιαζει. τι να κανω??? να δοκιμασω κατι αλλο? να κανω υπομονη?? να κανω σουπα με παιδικα ζυμαρρικα?? η να συνεχισω να βραζω χορτα και να περιμενω να φαει??

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι!! αυτες οι στερεες με εχουν κανει να αγχωνομαι συνεχεια!!! μεχρι τον 6ο θηλασαμε μετα αρχισαμε φρουτακια και το απογευμα γιαουρτακι, τωρα θελουμε να ξεκινησουμε χορτοσουπα, εδω και 4 μερες κανω πατατα/κολοκυθακι/καροτο και τα αλεθω στο μουλτι βαζω λεμονακι και λαδι και οταν ερχεται η ωρα να φαει τραβαει τα μαλλια τισ και ουρλιαζει. τι να κανω??? να δοκιμασω κατι αλλο? να κανω υπομονη?? να κανω σουπα με παιδικα ζυμαρρικα?? η να συνεχισω να βραζω χορτα και να περιμενω να φαει??

 

 

Α!! και μια 2η απορια !! αν αντι για το βρεφικο γιαουρτακι κανω εγω σπιτικο γιαουρτι και τις βαζω και αλεσμενο φρουτο μεσα λετε να την πειραξει???

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Erinnye (τι ωραίο νικ! από το σκωτσέζικο θρύλο?), δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο. Είστε και μικροί για να μπει οπωσδήποτε τρίτο γεύμα στερεών. Χαλάρωσε κι εσύ για να χαλαρώσει και το μωράκι σου. Αν δεν τρώει αυτή την εβδομάδα, θα φάει την επόμενη ή τη μεθεπόμενη. Αν δε θέλει με τίποτα, μην την πιέσεις. Άστο λίγες μέρες και ξαναπρόσφερε μετά και βλέπεις αντιδράσεις. Σαν να μην τρέχει τίποτα... Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις ένα ένα λαχανικό γιατί μπορεί κάποιο να μην της αρέσει στην τελική γεύση. Φάε εσύ να σε δει και να της τραβήξεις την προσοχή...

 

Αν τρώει ήδη και γιαούρτι και φρούτο, δε νομίζω να την πειράξει ο συνδυασμός. Ίσως όμως είναι νωρίς για φρέσκο γάλα, πώς θα το κάνεις το γιαούρτι? Θυμάμαι ότι ο δικός μας παιδίατρος ήθελε να πάει 12 μηνών για να φάει γιαούρτι, ζυμαρικά, τυρί και οτιδήποτε περιέχει φρέσκο γάλα. Ο κάθε γιατρός έχει το δικό του πρόγραμμα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κριστινα μου όταν έβαλα μπανάνα τα κακά βγήκαν μετά από 4 μέρες σχηματισμένα και το παιδί ζωριζόταν, παραπονιόταν. Το ίδιο και σήμερα πρωί και χθες έβαλα μπανάνα. Όταν έφαγε μόνο αχλάδι δεν είχε πρόβλημα. Σήμερα διέκοψα τη μπανάνα και ξεκίνησα μήλο μαζί με το αχλάδι.

Αν υπάρχει αλλεργία με ένα φρούτο πρέπει να διακόψω γενικά τα φρούτα ή μόνο το συγκεκριμένο;

Και μια μάλλον ανόητη ερώτηση: πειράζει αν εγώ τρώω μπανάνα παράδειγμα στην περίπτωση που έχει το παιδί αλλεργία σ αυτή;

Αν ένα φρούτο κάνει αλλεργία

 

Γιατί δεν βάζεις φρούτα εποχής και βάζεις αχλάδια και μήλα και μπανάνες;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις φρούτα εποχής και βάζεις αχλάδια και μήλα και μπανάνες;

 

Amaretto αυτη την απορία έχω και εγώ. Η γιατρός μου είπε φρούτα εποχής αλλά εγώ φοβήθηκα τις αλλεργίες και απότι κατάλαβα το αχλάδι και μήλο είναι τα πιο υποαλλεργικά. Ποια η γνώμη σου; Με αυτά τΑ Δύο δεν έχουμε πρόβλημα δυσκοιλιότητας ενώ με τη μπανάνα είχαμε. Να δώσω λίγο καρπούζι μια εβδομάδα και αργότερα πεπόνι; Τα ροδάκινα και τα βερύκοκα μου φαίνονται ξινά .Έίμαι λίγο μπερδεμένη, μπορείς να με διευκολύνεις; Και κάτι άλλο το νεράκι να το δίνω με εκπαιδευτικό ποτηράκι γιατί δεν το θέλω το μπιμπερό...

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβες με τις αλλεργίες έχω φοβίες μετά την αλλεργία στο αγελαδινό...

Αλήθεια που μπορώ να προμηθευτώ αυτό το ποτηράκι αν τελικά είναι χρήσιμο για αυτή την ηλικία;

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικα η γιατρός μου είπε να ξεκινήσω με μπανάνα. Αλλά φοβήθηκα όταν είδα ότι το παιδί ζωριζόταν και έκανε μετά από 4 μέρες και σχηματισμένα κακά και έκοψα τη μπανάνα. Σκέφτηκα να βάλω τα φρούτα εποχής μετα τους 7 μήνες... Αλλά δε με αναπαυει αυτή η απόφαση γιατί άλλα μου είπε η γιατρός.

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

μην δωσεις καρπουζι κατα την γνωμη μου. δεν εχει βιταμινες. δωσε αλλα φρουτα

η μπεμπα μας εφαγε νεκταρινι καισι ακομα και κερασι μεχρι τωρα

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

μην δωσεις καρπουζι κατα την γνωμη μου. δεν εχει βιταμινες. δωσε αλλα φρουτα

η μπεμπα μας εφαγε νεκταρινι καισι ακομα και κερασι μεχρι τωρα

 

http://www.medlook.net/printarticle.asp?item_id=1337

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...