Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

θα σου προτεινα να αγορασεις το βιβλιο του κου παπαβεντση ''για μια αλλη προσχολικη διατροφη'' (9 ευρω κανει περιπου), οπου αναφερει μεσα πολλες παρομοιες περιπτωσεις και πως πρεπει να τις αντιμετωπιζουν οι γονεις..

 

εχεις δοκιμασει να τον ταισεις αρκετη ωρα μετα τον θηλασμο?μηπως απλα ειναι χορτασμενος και γι αυτο δεν θελει να φαει?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα,

Θα το αγοράσω το βιβλίο που μου πρότεινες μήπως και βρω καμμία λύση.

Η συμβουλή του παιδίατρου ήταν να προσπαθήσω να τον αφήσω να πεινάσει για να φάει αλλά αυτό είχε το αντίθετο αποτέλεσμα γιατί ήταν εκνευρισμένος με αποτέλεσμα να κλαίει και να χτυπιέται χειρότερα όταν είδε το κουτάλι.

Δεν ξέρω αυτό το παιδί ποτέ δεν μου έχει δείξει ότι πεινάει, δεν έχει γκρινιάξει ποτέ για να θηλάσει, τρώει όμως πάντα όταν του δίνω!

Link to comment
Share on other sites

Nαι τίποτε και μ' αυτό, μέχρι και σύριγγα!! χρησιμοποίησα η οποία στην αρχή δούλεψε αλλά μετά το πήρε χαμπάρι και άρχισε πάλι πόλεμο!

Σήμερα με είδε να τρώω καρμπονάρα και ενδιαφέρθηκε, του έκοψα πολύ μικρά κομματάκια τα μακαρόνια, έφαγε 3 κουταλάκια και πάλι άρχισε να τα σπρώχνει με τα χέρια...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας.:-(

εχουμε αρχισει στερεες απο τον 7ο .φρουτοκρεμα,φαγακι και γιαουρτι κατσικισιο και φυσικα πολυ θηλασμο.

το προβλημα ειναι οτι η μπεμπα,ενω ετρωγε με πολυ ορεξη την φρουτοκρεμα(μπανανα,μηλο,αχλαδι,αβοκαντο,ακτινιδιο και μανγκο)τωρα ουτε να τη φτυσει.αυτο χρονικα πεφτει με την μερα που εβγαλε δοντακια!!!!!,στς 19 μαρτιου.(τα δυο κατω)

τρωει λιγες κουταλιες και μετα κραταει την μπουκια στο στομα καμια ωρα ,και τελικα φτερνιζεται και τα φτυνει ολα πανω μου.....!!!:lol::lol:

προσπαθω και παλι,αλλα παταει κατι κλαματα με δακρυα,καιγεται η ψυχη μου...!!!:-(

ρωτησα την μανα μου ,και μου ειπε οτι ισως να βαρεθηκε....και επειδη για το γιαουρτι τρελενεται(τρωει ολο το κεσεδακι)της εβαλα φρουτο μεσα μηπως και το φαει.

η μαιμουδιτσα το καταλαβε αμεσως και εφαγε και παλι ελαχιστα και μετα κλαματα.

 

τι να κανω?????καμια ιδεα????

πως να την ξεγελασω???

στεναχωριεμαι πολυ που δεν τρωει φρουτα πια...

 

 

ΥΓ.το φαγακι της το τρωει ολο.δεν μετραω ακριβως ποσοτητα αλλα τρωει ολο το κουπακι,πρεπει να ειναι τουλαχιστον 200 γρμ.,ενω το γιαουρτι ειναι 210 γρμ.

θα παμε και στην παιδατρο την αλλη εβδομαδα και θα με αρχισει τα παλαβα,τυπου..δεν πηρε βαρος γιατι δεν δινεις μπισκοτοκρεμα και τετοια...:twisted:

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Από εκεί που η μικρή έγλειφε το πιατάκι με τη φρουτόκρεμα τώρα τρώει πολύ λίγο ή καθόλου. Δοκίμασα να της δίνω τη φρουτόκρεμα πιο αργά (από τις 11 στις 12) και σε μεγαλύτερα κομμάτια. Καμιά φορά δουλεύει το σύστημα, άλλες φορές πάλι όχι. Πάντως μπανάνα κομμένη σε κομμάτια τρώει, όταν με βλέπει και εμένα να τρώω. Ελπίζω να είναι παροδικό.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Από εκεί που η μικρή έγλειφε το πιατάκι με τη φρουτόκρεμα τώρα τρώει πολύ λίγο ή καθόλου. Δοκίμασα να της δίνω τη φρουτόκρεμα πιο αργά (από τις 11 στις 12) και σε μεγαλύτερα κομμάτια. Καμιά φορά δουλεύει το σύστημα, άλλες φορές πάλι όχι. Πάντως μπανάνα κομμένη σε κομμάτια τρώει, όταν με βλέπει και εμένα να τρώω. Ελπίζω να είναι παροδικό.

καπως ενιωσα καλυτερα που δεν ειμαι μονη....:?

μα τι παθανε τα ζουζουνια...?

της εδωσα ολοκληρη μπανανα ,ετσι για πλακα και την αρπαξε η μαιμου και την πιπιλιζε.την πηρα ομως γιατι φοβηθηκα μην κοψει κανενα κομματι και πνιγει.της εδωσα και σκετη μπανανα κρεμα,αλλα τπτ.

βρε μηπως με δουλευει?

σημερα δεν εφαγε καλα ουτε το φαγακι της.το γιαουρτι ομως το τσακισε.σκετο χωρις φρουτο.

τι να πω.

μηπως εχει να κανει με τα δοντια.???

βγαζει και αλλα και προτιμα τα κρυα,δροερα φαγητα?

γιατι βλεπω οτι το γιαουρτι και τη μπανανα οπως ειναι κρυα απο το ψυγειο,τα προτιμα.

οταν κανω φρουτοκρεμα,βαζω τα φρουτακια σε ενα μπρικι και ζεσταινω λιγο το νερακι,οχι βρασιμο,ισα ισα να ζεσταθουν(δεν ξερω αν ειμαι υπερβολικη σε αυτο):P

και το φαγακι της παντα ζεστο.

σημερα εσκασα.ελαχιστες στερεες ,αλλα πολυ θηλασμο...

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες πώς θα τα πάει με τη μπανάνα και αναλόγως προχωράς με σπιρτόξυλα, κυβάκια στο μέγεθος μπιζελιού ή φέτες σαν νομίσματα. Είστε σε καλή ηλικία για να αρχίσετε να μη λιώνετε, οπότε δες τι αρέσει στο μωρό σου.

 

Για το κρύο που λες, ίσως να της αρέσει λόγω δοντιών. Η δικιά μου δεν ήθελε ποτέ ζεστό φαγητό, ζεστό έφαγε μετά το 1.5 έτος σίγουρα, ίσως και πολύ αργότερα (βρε πώς ξεχνάω ...)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εμεις πριν μια βδομαδα ξεκινησαμε φρουτοκρεμα, την πρωτη βδομαδα φτασαμε σταδιακα να τρωμε 120 γμ με πολυ ορεξη, αλλα τωρα δεν τρωει ουτε 60γμ, ποσο καιρο εκαναν τα μωρακια σας να συνηθισουν την φρουτοκρεμα?? μηπως της πεφτει βαρια??? παντως οταν την δινω πορτοκαλι το ρουφαει με μανια κ χτες την εδωσα μπανανα και την πιπιλιζε μεχρι που αρπαξε ενα μεγαλο κομματι και σταματησα γιατι φοβηθηκα,αλλα σε κρεμα δεν τρωει!!! ααα!! και χυμο πορτοκαλι η αλλο φρουτο ποτε τηα μπορεσω να δωσω στο μωρακι???

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμεις πριν μια βδομαδα ξεκινησαμε φρουτοκρεμα, την πρωτη βδομαδα φτασαμε σταδιακα να τρωμε 120 γμ με πολυ ορεξη, αλλα τωρα δεν τρωει ουτε 60γμ, ποσο καιρο εκαναν τα μωρακια σας να συνηθισουν την φρουτοκρεμα?? μηπως της πεφτει βαρια??? παντως οταν την δινω πορτοκαλι το ρουφαει με μανια κ χτες την εδωσα μπανανα και την πιπιλιζε μεχρι που αρπαξε ενα μεγαλο κομματι και σταματησα γιατι φοβηθηκα,αλλα σε κρεμα δεν τρωει!!! ααα!! και χυμο πορτοκαλι η αλλο φρουτο ποτε τηα μπορεσω να δωσω στο μωρακι???

πολυ προβλημα με τα φρουτα....εμενα ετρωγε για ενα μηνα μια χαρα τα φρουτακια της.ξαφνικα αρνηση με κλαματα και δακρυα.αμα φαει 10 κουταλιες την μερα πεταω απο την χαρα μου....τοσο χαλια μιλαμε.πηρα και κατι κρεμες απο το φαρμακειο να τις δινω μαζι με τα φρουτα μηπως και την ξεγελασω.με βιολογικο αγελαδινο και τετοια.ουτε να τις φτυσει , ολα στον καδο με τα σκουπιδια πανε...εφτασα στο σημειο να της δινω τραχανα για πρωινο....:-P:-P:-P.ή το αβγο ή κανενα γιαουτρι κατσικισιο(τι βρωμα θεε μου,μα πως το τρωει?)

πηρα και αποχυμωτη.βαζω φρουτακια και της κανω χυμο,ε θα πιει 10 γραμ.το υπολοιπο γαργαρα ή πανω της και γω μεσα στην στεναχωρια.:(

η μαιμου δεν τρωει φρουτα με τπτ.προτιμα τα ξινα και τα φαγητα.τραχανα και γιαορτια και πολυ μα πολυ θηλασμο....

τι να πεις...οτι θελει το νινι...

η παιδιατρος μου ειπε πως τα περισσοτερα μωρα δεν γουσταρουν τα φρουτα ,οποτε να προσπαθω εστω και 3 κουταλιες την μερα και βλεπουμε.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω!! εφτασα στο σημειο να λεω μακαρι να μην θελει τα φρουτα απλα,και να μην ειναι τιποτα αλλο,γιατι την βλεπω καπως γενικα, δηλαδη την ημερα ειναι πολυ ησυχη (ανησυτικα μπορω να πω) και το βραδυ φοβαμαι μην παθει τιποτα απο το κλαμα, μονο στο στηθος ηρεμει κ αυτο οχι παντα, και αν την αφησω στο κρεβατακι της ουρλιαζει λες και την σφαζουν,χτες κοιμηθηκαμε μετα της 3 και αυτο χερι χερι κρατιομασταν,σε μια στιγμη στον υπνο μου πηρα το χερι μου και αμεσως αρχισε να κλαιει, δεν ξερω τι να πω, πειναει?? φοβαται?? ποναει?? ολα μου φαινονται περιεργα, πριν της κρεμες καθε βραδυ πριν κοιμηθει επινε συμπληρωμα 100-150μλ τωρα τρεει συνολο την μερα 120 γμ κρεμα (το πολυ) και το μπιμπερο δεν το βαζει στο στομα της με τιποτα το βραδυ,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι χορτατη???η μηπως ειναι τα δοντακια της?? σας κουρασα!!! παραλογιζομαι απο το αγχος μου, φοβαμαι το βραδυ που θα ερθει!!! σημερα θα παμε κ στον γιατρο να δουμε αν θα μας παρηγορησει !!

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

την πρωτη βδομαδα φτασαμε σταδιακα να τρωμε 120 γμ με πολυ ορεξη, αλλα τωρα δεν τρωει ουτε 60γμ, ποσο καιρο εκαναν τα μωρακια σας να συνηθισουν την φρουτοκρεμα??

 

Κορίτσια, τα μωράκια σας, μου φαίνεται, τρώνε μια χαρά! Εμένα με το ζόρι τρώει μιάμιση με 2 κουταλιές της σούπας φρούτο. Πόσο είναι 120 μλ; Κι απ'τα λαχανικά πάλι την ίδια ποσότητα τρώει. Τόσο κακόφαγο είναι το παιδί μου;

 

Το μήλο και τ'αχλάδι τα βράζω με λίγο νεράκι, χωρίς να προσθέσω ζάχαρη. ( Ωμά δεν τα θέκει καθόλου, μου τα έχει κάνει εμετό). Μετά προσθέτω τη μπανάνα ωμή. Τα βάζω στο μούλτι αλλά δεν τα κάνω νιανιά γιατί δεν της αρέσουν τα αλεσμένα. Δεν έχω προσθέσει άλλα φρούτα, ούτε άλλα λαχανικά πέρα απ' τα πρώτα -πατάτα, καρότο κολοκύθι- ούτε κρέας ακόμα. Έχει περάσει περίπου ένας μήνας από τότε που μπήκαμε στις στερεές.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, καλημέρα!

Για τον επόμενο μήνα είμαστε καλεσμένοι σε δυο βαφτίσεις και θα λείπουμε πολλές ώρες απ'το σπίτι (εκκλησία κ τραπέζι). Τι να κάνω με τα στερεά γεύματα της μπέμπας; Έχουμε 2 γεύματα- μοσχάρι με λαχανικά το μεσημέρι (που δεν τα πολυθέλει) και φρούτα το απόγευμα (που τα τρώει με περισσότερη ευχαρίστηση). Τι προτείνετε να της δώσω; Μήπως τίποτα παρά μόνο στήθος που είναι και το αγαπημένο της; Θα πειράξει αν την αφήσω χωρίς στερεές για μια μέρα; Εσείς τι κάνατε σε ανάλογες περιπτώσεις;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν ήταν και ο δικός μου στην ηλικία της μικρής σου, συνέβαινε να παραλείψουμε καμιά φορά τα γεύματα των στερεών. Εμένα προσωπικά δεν με πείραζε, γιατί θήλαζε και πολύ συχνά και δεν έτρωγε μεγάλες ποσότητες φαγητού (οπότε μικρό το κακό για ενα ή δύο γεύματα). ;) Και πού να κουβαλάς και σαλιάρες και πετσέτες κλπ (εμείς γεμίζαμε τον τόπο γιατί παίζαμε!)

Μπορείς όμως, αν θέλεις και έχεις τη δυνατότητα, να έχεις μαζί σου ένα γεύμα έτοιμο σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστη (γιατί άρχισαν οι ζέστες και αλλοιώνονται τα τρόφιμα) και δοκιμάζεις να την ταΐσεις. Ή να της λιώσεις εκείνη την ώρα 1-2 κομματάκια φρούτου με το πηρούνι.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν με πείραζε, γιατί θήλαζε και πολύ συχνά και δεν έτρωγε μεγάλες ποσότητες φαγητού (οπότε μικρό το κακό για ενα ή δύο γεύματα).

 

Κι εμείς το ίδιο. Ελάχιστα τρώει στερεές, περισσότερο πασαλείβεται και παίζει με τα χέρια. Οπότε δε νομίζω να της κακοφανεί αν τα παραλείψουμε για μια μέρα.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!

Για τον επόμενο μήνα είμαστε καλεσμένοι σε δυο βαφτίσεις και θα λείπουμε πολλές ώρες απ'το σπίτι (εκκλησία κ τραπέζι). Τι να κάνω με τα στερεά γεύματα της μπέμπας; Έχουμε 2 γεύματα- μοσχάρι με λαχανικά το μεσημέρι (που δεν τα πολυθέλει) και φρούτα το απόγευμα (που τα τρώει με περισσότερη ευχαρίστηση). Τι προτείνετε να της δώσω; Μήπως τίποτα παρά μόνο στήθος που είναι και το αγαπημένο της; Θα πειράξει αν την αφήσω χωρίς στερεές για μια μέρα; Εσείς τι κάνατε σε ανάλογες περιπτώσεις;

 

Μπορείς να ετοιμάσεις το μεσημεριανό της από το πρωί, να το αποθηκεύσεις σε ένα θερμός και να της το δώσεις στο τραπέζι. Σε ανάλογες περιπτώσεις εγώ έτσι έχω κάνει και βολεύει μια χαρά... Βέβαια ο δικός μου τρώει με όρεξη τις στερεές...:rolleyes: Αν η δική σου βολεύεται κ μόνο με στήθος, μια χαρά! Αλλά δεν χάνεις να δοκιμάσεις κι έτσι κι ας φάει μόνο δυο-τρεις κουταλίτσες!:wink:

eMWap2.png?5pVCTyDY
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ετοιμάσεις το μεσημεριανό της από το πρωί, να το αποθηκεύσεις σε ένα θερμός και να της το δώσεις στο τραπέζι.

 

Aυτό θα το κάνω σίγουρα το καλοκαίρι σε εκδρομές, όταν ελπίζω η μικρή μου να έχει μάθει να τρώει στερεές. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εμένα ο μικρούλης μου είναι μόλις 6 μηνών. Πριν 1 εβδομάδα ξεκίνησα φρούτα αλλά σήμερα διαπίστωσα δυσκοιλιότητα. Αυτό είναι μάλλον ένδειξη αλλεργίας; Αν για κάποιες μέρες δε δώσω φρούτο μπορεί το παιδί να μη χορταίνει με το γαλατάκι μου; Μια άντληση χρειάζεται για να αποτρέψω τον αποθηλασμό; Αυτό το ρωταω γιατί το διάβασα που το έγραψε η Αγλαία για τη Κριστίνα. Ευχαριστώ πολύ Κριστίνα για τις απαντήσεις σου!

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο μικρούλης μου είναι μόλις 6 μηνών. Πριν 1 εβδομάδα ξεκίνησα φρούτα αλλά σήμερα διαπίστωσα δυσκοιλιότητα. Αυτό είναι μάλλον ένδειξη αλλεργίας;

Η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη αλλεργίας ή δυσανεξίας.

 

Αν για κάποιες μέρες δε δώσω φρούτο μπορεί το παιδί να μη χορταίνει με το γαλατάκι μου;

Όχι

 

Μια άντληση χρειάζεται για να αποτρέψω τον αποθηλασμό; Αυτό το ρωταω γιατί το διάβασα που το έγραψε η Αγλαία για τη Κριστίνα.

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Τι σχέση έχεις εσύ με τον αποθηλασμό;;

Link to comment
Share on other sites

Η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη αλλεργίας ή δυσανεξίας.

 

 

Όχι

 

 

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Τι σχέση έχεις εσύ με τον αποθηλασμό;;

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δηλαδή η παρααγωγή δεν έχει μειωθεί τόσο που να μη μπορεί κανείς να επανέλθει στον αποκλειστικό θηλασμό έτσι; Γιατί τις 2 τελευτάίες μέρες εφαγε 100 γρ περίπου φρούτο...

 

Έυα μου με ενδιαφέρει τα στερεά αργότερα να μη με οδηγησουν σε αποθηλασμό... Αν π.χ. το μωρό τρώει πολύ και μετά δε θέλει γάλα , δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

 

Σκέφτομαι 2 εβδομάδες να διακόψω το φρούτο και να επανέλθω μετά με μικρές ποσότητες... Το λάθος μου ήταν που άκουσα τις οδηγίες .... ότι πρέπει να αντικατασταθεί 1 γεύμα γάλακτος και να φάει το παιδί 200 γρ. φρούτο... Τη θεωρώ πολύ απότομη αλλαγή για το εντεράκι του μωρού που έχει και αλλεργία στο αγελαδινό και κάνω εδώ και 1 μήνα αποχή...

70kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δηλαδή η παρααγωγή δεν έχει μειωθεί τόσο που να μη μπορεί κανείς να επανέλθει στον αποκλειστικό θηλασμό έτσι; Γιατί τις 2 τελευτάίες μέρες εφαγε 100 γρ περίπου φρούτο...

 

Έυα μου με ενδιαφέρει τα στερεά αργότερα να μη με οδηγησουν σε αποθηλασμό... Αν π.χ. το μωρό τρώει πολύ και μετά δε θέλει γάλα , δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

 

Σκέφτομαι 2 εβδομάδες να διακόψω το φρούτο και να επανέλθω μετά με μικρές ποσότητες... Το λάθος μου ήταν που άκουσα τις οδηγίες .... ότι πρέπει να αντικατασταθεί 1 γεύμα γάλακτος και να φάει το παιδί 200 γρ. φρούτο... Τη θεωρώ πολύ απότομη αλλαγή για το εντεράκι του μωρού που έχει και αλλεργία στο αγελαδινό και κάνω εδώ και 1 μήνα αποχή...

 

Με τι φρούτα ξεκίνησες έχεις βάλει πολλά ή ένα?

Κάνε την αποχή για 2 εβδομάδες όπως λες και μετά ξεκίνα λίγο λίγο (όσο θέλει το παιδί χωρίς πίεση και άγχος) με ένα φρούτο. Το κρατάς για 4-5 μέρες και μετά βάζεις άλλο ....σταδιακά για να προλαβαίνεις να δεις αντιδράσεις και σε ποιο φρούτο δεν αντιδραει καλά.

Συνεχίζεις και προσφέρεις στήθος μετά το φρούτο κανωνικά και το αφήνεις στο παιδί αν θέλει οκ αν όχι οκ....Όσο θέλει το παιδί - ο καλύτερο οδηγός σε όλα είναι το παιδί..

Link to comment
Share on other sites

Ανθούλα, συμπληρωματικά σε όσα είπε η ΚΡΙΣΤΙΝΑ, να συμπληρώσω ότι το συνηθέστερο αλλεργιογόνο από τα φρούτα είναι η μπανάνα και συνήθως η αλλεργία στη μπανάνα εκδηλώνεται με δυσκοιλιότητα.

 

Με μία εβδομάδα που τρώει 100ml φρούτο δεν έχει μειωθεί η παραγωγή σου ώστε να μην μπορείς να ξαναθηλάσεις αποκλειστικά για 1-2 εβδομάδες.

 

Όσο για τις ποσότητες: δεν πιέζουμε ποτέ ένα παιδί να φάει - ακόμα και 1 κουταλιά να φάει είναι φυσιολογικό και δεν επιμένουμε, καθώς στην αρχή τα μωρά δοκιμάζουν μόνο και δεν περιμένουν να χορτάσουν από τις στερεές. Κατά τη γνώμη μου ωστόσο, είναι εξίσου λάθος να σαμποτάρουμε την όρεξη ενός παιδιού για στερεές προκειμένου να μην μειωθούν οι θηλασμοί: αν πράγματι ένα παιδί από μόνο του θέλει να φάει 150ml φρούτο και δεν θέλει να θηλάσει μετά, το αφήνουμε να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...