Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Βικυ κι ο δικος μου εβγαζε γαλα απο τη μυτη με αναγωγες μεχρι δυο μηνων περιπου βραδυ δεν κοιμομασταν καλα το γαλα λες και του καθοταν στην πλατη. Θα σε βοηθουσε να του χεις λιγο ανασηκωμενο το κεφαλακι οταν το θηλαζεις ειδικα το βραδυ. Μαλλον εχεις υπερπαραγωγη κια πρεπει να το ρυθμισεις με ενα στηθος ανα γευμα ισως και παραπανω. Μη στενοχωριεσαι. Γιατι να μη συμβουλευτεις ενα συμβουλο θηλασμου? ολα καλα θα πανε. Οι περισσοτερες τα περασαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η υπερπαραγωγή δεν είναι αίτιο στασιμότητας βάρους (πόσω μάλλον απώλειας βάρους). Θα συμφωνήσω με τη Νίνα-Νανά ότι πρέπει να εκτιμήσει από κοντά κάποιος έναν θηλασμό. Πιστοποιημένοι σύμβουλοι υπάρχουν στη Θεσ/νίκη και τη Χρυσούπολη. Δεν είναι πολύ κοντά στην Ξάνθη, όμως...

 

Οι κενώσεις είναι πιο αξιόπιστος δείκτης από τις ουρησεις. Έχεις πάνω από 3 την ημέρα; Επίσης, θα πρέπει να ζυγιζει το μωρό με την ίδια ζυγαριά κάθε 4-5 μέρες, για να βγει σίγουρο συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι ειναι η πιπιλα το προβλημα σας. Το μωρο μπερδεύεται και πρεπει να πιπιλαει το στηθος γιατι ακόμα και στο πιπιλισμα καταπίνει αρκετά!επισης οι αναγωγές μπορει να οφείλονται σε αλλεργία! Δοκίμασε να κοψεις τα γαλακτομικα για λίγες μερες μήπως δεις διάφορα. Ειναι η πιο συχνή αλλεργία στα μωρα! Μπορει να της κάθεται βαρυ το γαλα και να μην τρεφεται επαρκώς. Δυστιχως δεν υπαρχει άλλος καλύτερος τρόπος να το ανακαλύψεις παρα μονο να κοψεις εντελώς τα γαλακτομικα και τα παράγωγα του ( βούτυρο,μπισκοτα,κεικ,ακόμα και ψωμί του τοστ περιέχει γαλα)έστω για 10 μερες...Η Απώλεια βάρους συχνά οφείλεται σε αλλεργία!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.η μικρη πηρε 200γρ σε 5 μερες.επειδη δεν εχουμε στανταρ γευματα αλλαζω στηθος καθε 2-3 ωρες.τη βαζω οποτε θελει.πιπιλα σχεδον καθολου.θα προσπαθησω κ τον αποκλεισμο των γαλακτοκομικων.κακα κανει αρκετα,μνο λιγες φορες εχω δει πιο λαδι,συνηθωσ καλο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Στο νοσοκομείο τι έλεγχο σας έκαναν; Φαντάζομαι απέκλεισαν ουρολοίμωξη και αλλεργία στο γάλα (με τουλάχιστον 3 αρνητικές Mayer). Αυτά είναι τα συχνότερα αίτια στασιμότητας βάρους, ΜΕΤΑ τα σιτιστικά αίτια. Το σιτιστικά αίτια είναι απαραίτητο να αποκλειστούν (στην πράξη, δίνεις συμπλήρωμα στο παιδί και το ζυγίζεις μετά από 3 ημέρες). Το να είναι ένα μωρό 32 ημερών κάτω από το βάρος γέννησης (ή, έστω, να μην έχει πάρει βάρος, καθώς ζυγαριά από ζυγαριά έχουν απόκλιση) είναι σοβαρό ζήτημα. Αν δεν θηλάζει καλά, θα το διορθώσεις σε βάθος χρόνου, αλλά, επί του παρόντος, πρέπει να σιτιστεί το συντομότερο δυνατόν, ακόμη και με ξένο.

 

Γράφαμε ταυτόχρονα και τώρα είδα το μήνυμα! Όλα καλά, λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 πανες βρεχει.προσπαθω να κοψω την πιπιλα.ξανθη ειμαι.γεννηθηκε 3560.δεν εχω μετρηση απο οταν βγηκαμε.οταν δεν καταπινει η την παιρνει ο υπνος,της μιλαω,τη χαιδευω,κανω μαλαξεις στο στηθος.αν δεν ειχα υπερπαραγωγη τι μπορει να εφταιξε?

 

Η μέτρηση της εξόδου ειναι πολυ σημαντική καθώς απο εκει και έπειτα μετράει το ποσο βάρος πήρε.

 

Να θηλαζεις 8-12 φορες το 24ωρο (και φυσικα αν το μωρο το επιθυμεί και πολυ παραπάνω), χωρις ρολόγια ως εξής: δινεις πρώτα το ενα στηθος και μόλις το μωρο το αφήσει ή χάσει το ενδιαφέρον του το αλλάζεις στηθος. Στον επόμενο θηλασμο δινεις πρώτα το δεύτερο στηθος. Δεν εχεις κανένα λογο να δινεις το ιδιο στηθος για κάποιες ωρες.

 

Ποσο ζυγίζει τώρα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση της εξόδου ειναι πολυ σημαντική καθώς απο εκει και έπειτα μετράει το ποσο βάρος πήρε.

 

Να θηλαζεις 8-12 φορες το 24ωρο (και φυσικα αν το μωρο το επιθυμεί και πολυ παραπάνω), χωρις ρολόγια ως εξής: δινεις πρώτα το ενα στηθος και μόλις το μωρο το αφήσει ή χάσει το ενδιαφέρον του το αλλάζεις στηθος. Στον επόμενο θηλασμο δινεις πρώτα το δεύτερο στηθος. Δεν εχεις κανένα λογο να δινεις το ιδιο στηθος για κάποιες ωρες.

 

Ποσο ζυγίζει τώρα;

 

να αλλαζω στηθος κ σε λιγοτερο απο μια ωρα?(επειδη θεωρειται ιδιο γευμα)στις 9/10 ηταν 3710,πηρε σε 5 μερες 200γρ.αυριο παμε σε παιδιατρο ιδιωτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 5 μέρες γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κι επειδή στο πρώτο είχαν γίνει πολλά λάθη (10λεπτοι θηλασμοί, 7μηνος θηλασμός με συμπληρώματα) θα ήθελα να προσπαθήσω αυτή τη φορά να προσφέρω αποκλειστικό θηλασμό και γι'αυτό θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας από την πολύ(!) αρχή.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Την 4η μέρα 9,61

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

10/10 3,020

13/10 2,790

15/10 2,740

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. στις 2 μέρες που είμαστε στο σπίτι περίπου 4-5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3-4

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Η παιδίατρος λόγω πτώσης βάρους και ίκτερου μου σύστησε να τον βάζω στον ήλιο για δυο ωρίτσες την ημέρα και αν θέλω να ξεκινήσω μαγιά μπύρας μέχρι να δούμε την επόμενη μέτρηση σε 5 μέρες που θα βάλουμε συμπλήρωμα αν χρειαστεί. Μήπως είναι πολύ νωρίς για να ξεκινήσω μαγιά μπύρας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Κατερίνα! Να σου ζήσει το μωράκι!

 

Γιατί μαγιά μπύρας; Τα συμπληρώματα τα δίνουμε ΑΦΟΥ έχουν διορθωθεί τα θέματα τεχνικής.

 

Το μωρό θηλάζει σωστά; Καταλαβαίνεις ότι καταπίνει; Έχεις άλλα έμμεσα στοιχεία ότι προσλαμβάνει γάλα; Για παράδειγμα, όποτε θηλάζεις διψάς, στάζει γάλα το άλλο στήθος; Tο μωρό κάνει γουλιές;

 

Φροντίζεις να μην παραμένει το στήθος πρησμένο, αλλά να το αδειάζεις εσύ, αν δεν το αδειάζει τελείως το μωράκι;

 

Οι κενώσεις είναι καλές, οι ουρήσεις οριακές.

 

Αν υποθέσουμε ότι συνεχίζει να μην παίρνει καλό βάρος, προτιμότερο είναι να αντλείς το γάλα σου και να δίνεις αυτό ως συμπλήρωμα στο στήθος, με σωληνάκι. Εγώ βρίσκω εξαιρετικό το SNS της Medela.

 

Να θυμάσαι, ωστόσο, ότι πολλά μωρά που θηλάζουν καλά παίρνουν αργά βάρος. Μπορεί, απλώς, να ανήκετε σε αυτήν την κατηγορία!

 

ΥΓ: Όταν λες ότι το βάζεις στον ήλιο, εννοείς την ηλιακή ακτινοβολία απευθείας ή το φως; Γιατί το δεύτερο δεν έχει καμία χρησιμότητα στον ίκτερο (το πρώτο απαγορεύεται, ούτως ή άλλως!).

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κατερινα.. κοιτα να δειδ εγω θα σου συνεστηνα να τον βαζεισ στο στηθοσ καθε φορα που κλαιει..μπορει να ειναι κ μετα απο μιαμιση ωρα.. εγω τον κρατουσα 45 λεπτα στο ενα κ μετα τον μετεφερα για ενα τεταρτο στο αλλο.. ειτε μιση στο ενα μιση στο αλλο!δηλ τον ειχα 1 ωρα τισ πρςτεσ 40 μερεσ μετα στρωσαν τα πραγματα..κ να καταλαβεισ αυτα τα 45 λεπτα κοιμωταν ξυπνουσε κουραζοταν κ ολα αυτα γιατι ειναι μικρουλια κ δεν μπορουνε..τα 10λεπτα ερχονται πολυ αργοτερα!! ποση ωρα το κρατασ στο στηθος?οσων αφορα το συμπλιρωμα δεν μπορω να σου πω γιατι δεν ξερω.. εμενα γεννηθικε με ικτερο 8 κ δεν καναμε τιποτα ουτε δωσαμε μαγια ουτε συμπλιρωματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επειδή όπως είπα στο πρώτο μου παιδί άκουσα συμβουλές παιδιάτρων και ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ και αν κατάφερα να θηλάσω τη μικρή μου 7 μηνες έστω και με συμπλήρωμα το οφείλω σε αυτό το site, αυτή τη φορά ακολούθησα το ένστικτό μου και δεν έδωσα καμιά βαρύτητα στην παιδίατρο (που αν ήταν το πρώτο παιδί θα είχα σίγουρα ξεκινήσει συμπλήρωμα, έχουν αυτοί τον τρόπο τους). Το στήθος μου έχει γάλα, το μωρό πολλές φορές πνίγεται όταν καταπίνει και όταν σταματάει να θηλάζει τρέχει γάλα από το στόμα του. Το αφήνω όσο θέλει σε κάθε μαστό, κάθεται περίπου 25-30 λεπτά σε κάθε ένα. Εχθές που ήρθε η ζυγαριά που ενοικίασα (το καθυστέρησα για ευνόητους λόγους) είχε ήδη πάρει 60 γραμμάρια αλλά δεν σας κρύβω επειδή αγχώθηκα λίγο το ξύπναγα λίγο νωρίτερα όταν έβλεπα ότι πέρναγε αρκετή ώρα για να το θηλάσω. Και έτσι θα συνεχίσω. Και πάλι ευχαριστώ και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα σας ξανασυμβουλευτώ αν κάτι με προβληματίσει στην πορεία γιατί ακόμα είμαι στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Κατερίνα! Να σου ζήσει το μωράκι!

 

 

ΥΓ: Όταν λες ότι το βάζεις στον ήλιο, εννοείς την ηλιακή ακτινοβολία απευθείας ή το φως; Γιατί το δεύτερο δεν έχει καμία χρησιμότητα στον ίκτερο (το πρώτο απαγορεύεται, ούτως ή άλλως!).

 

Απευθείας στην ηλιακή ακτινοβολία. Το ίδιο είπε και σε μια φίλη που της έδωσε συμπλήρωμα από την πρώτη μέρα η οποία το έκανε κιόλας. Το έβαζε 1-2 ώρες μόνο με την πάνα όσο είχε ήλιο μέσα στο σπίτι της. Εγώ δεν το έκανα γιατί πρώτον είχε συννεφιά αυτές τις μέρες οπότε δεν είχε ήλιο και επειδή είδα ότι πήρε βάρος θεώρησα ότι δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας στην ηλιακή ακτινοβολία. Το ίδιο είπε και σε μια φίλη που της έδωσε συμπλήρωμα από την πρώτη μέρα η οποία το έκανε κιόλας. Το έβαζε 1-2 ώρες μόνο με την πάνα όσο είχε ήλιο μέσα στο σπίτι της. Εγώ δεν το έκανα γιατί πρώτον είχε συννεφιά αυτές τις μέρες οπότε δεν είχε ήλιο και επειδή είδα ότι πήρε βάρος θεώρησα ότι δεν χρειάζεται.

Συγνωμη αλλ δεν ζηλεύω καθολου τον παιδιατρο σας που έχετε εσυ και η φιλη σου.Αν δεν είσαι σίγουρη για κάτι καλυτερα να συμβουλευτείς εναν σύμβουλο θηλασμου.Υπαρχει και μια δωρεάν γραμμή υποστήριξης θηλασμου το 11525 αν θυμαμαι σωστα.Αν και θεωρώ ειναι πολυ νωρις να ανηςυχεις!καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

να αλλαζω στηθος κ σε λιγοτερο απο μια ωρα?(επειδη θεωρειται ιδιο γευμα)στις 9/10 ηταν 3710,πηρε σε 5 μερες 200γρ.αυριο παμε σε παιδιατρο ιδιωτη

 

Πήγατε παιδιατρο;

 

Στο ιδιο γευμα δινεις και τα δυο στηθη. Δεν υπαρχει κανένας λόγος να δινεις μονο το ενα αν το μωρο πίνει με ευχαρίστηση κι απο το δεύτερο! Κανε αυτο που σου έγραψα στο προηγούμενο ποστ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν 5 μέρες γέννησα το δεύτερο παιδάκι μου κι επειδή στο πρώτο είχαν γίνει πολλά λάθη (10λεπτοι θηλασμοί, 7μηνος θηλασμός με συμπληρώματα) θα ήθελα να προσπαθήσω αυτή τη φορά να προσφέρω αποκλειστικό θηλασμό και γι'αυτό θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας από την πολύ(!) αρχή.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Την 4η μέρα 9,61

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

10/10 3,020

13/10 2,790

15/10 2,740

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10-12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. στις 2 μέρες που είμαστε στο σπίτι περίπου 4-5

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 3-4

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Η παιδίατρος λόγω πτώσης βάρους και ίκτερου μου σύστησε να τον βάζω στον ήλιο για δυο ωρίτσες την ημέρα και αν θέλω να ξεκινήσω μαγιά μπύρας μέχρι να δούμε την επόμενη μέτρηση σε 5 μέρες που θα βάλουμε συμπλήρωμα αν χρειαστεί. Μήπως είναι πολύ νωρίς για να ξεκινήσω μαγιά μπύρας?

 

Οι 3 μετρησεις ειναι στην ίδια ζυγαριά;

 

Πιστεύω οτι οι ουρησεις ειναι περισσότερες απλα δεν τις καταλαβαινεις γιατι ειναι μικρη η ποσότητα (οι κενωσεις ειναι αρκετές γι αυτο δεν νομίζω οτι οι βρεγμενες πανες ειναι μονο 4-5). Μπορεις να κανεις και το κολπάκι με την χαρτοπετσέτα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νινα-νανα να σε ρωτησω,αν την παρει ο υπνος αφου φαει μονο απο το ενα,να την ξυπναω να φαει κ απο το αλλο?η αν αποκοιμηθει,σταματησει αλλα με το που την αφησω ξυπνησει,της δινω το ιδιο?θελει πολυ να πιπιλαει,ειδικα οταν ποναει,αλλα εγω ποναω μετα απο 1 ωρα στο καθε στηθος κ αν βρω ευκαιρια τη σταματαω

Link to comment
Share on other sites

νινα-νανα να σε ρωτησω,αν την παρει ο υπνος αφου φαει μονο απο το ενα,να την ξυπναω να φαει κ απο το αλλο?η αν αποκοιμηθει,σταματησει αλλα με το που την αφησω ξυπνησει,της δινω το ιδιο?θελει πολυ να πιπιλαει,ειδικα οταν ποναει,αλλα εγω ποναω μετα απο 1 ωρα στο καθε στηθος κ αν βρω ευκαιρια τη σταματαω

 

Αν την πάρει ο υπνος κι εισαι βέβαιη οτι εχει χορτάσει δε χρειαζεται να την ξυπνάς για να θηλασει κι απο το αλλο στηθος.

Αν ξυπνήσει μόνη της τοτε δωσε το δεύτερο στηθος.

 

Γιατι πονάς; Η τοποθέτηση ειναι καλη; Εχεις πληγες;

 

Το μωρο πως αντιδράει οταν το σταματας;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν την πάρει ο υπνος κι εισαι βέβαιη οτι εχει χορτάσει δε χρειαζεται να την ξυπνάς για να θηλασει κι απο το αλλο στηθος.

Αν ξυπνήσει μόνη της τοτε δωσε το δεύτερο στηθος.

 

Γιατι πονάς; Η τοποθέτηση ειναι καλη; Εχεις πληγες;

 

Το μωρο πως αντιδράει οταν το σταματας;

 

νομιζω εχω κ καντιντιαση..

οταν τη σταματαω συνηθως ειναι ηρεμη για λιγο κ μετα απο λιγο θελει παλι.κυριως οταν ποναει το κανει.μονο στο στηθος ηρεμει.αλλα εγω υποφερω

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εχω κ καντιντιαση..

οταν τη σταματαω συνηθως ειναι ηρεμη για λιγο κ μετα απο λιγο θελει παλι.κυριως οταν ποναει το κανει.μονο στο στηθος ηρεμει.αλλα εγω υποφερω

 

Εχεις πληγες;

Μπορείς να περιγράψεις τον πόνο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε προχθες,σαν σπασμενα γυαλια,οι θηλες αποχρωματιστηκαν,ειναι ροζ,πονουσα κ οταν δε θηλαζα,κυριως αριστερα.το βραδυ εκλαιγα ενω ετρωγε.καλυτερευει.προσεχω τη διατροφη,απο αυριο θα χρησιμοποιησω εκχυλισμα σπορων γκρειπφρουτ κ αν δε βελτιωθει ντακταριν.η μικρη δεν εχει τιποτα.πιανει καλα,δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ξεκινησε προχθες,σαν σπασμενα γυαλια,οι θηλες αποχρωματιστηκαν,ειναι ροζ,πονουσα κ οταν δε θηλαζα,κυριως αριστερα.το βραδυ εκλαιγα ενω ετρωγε.καλυτερευει.προσεχω τη διατροφη,απο αυριο θα χρησιμοποιησω εκχυλισμα σπορων γκρειπφρουτ κ αν δε βελτιωθει ντακταριν.η μικρη δεν εχει τιποτα.πιανει καλα,δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο

 

Πως εισαι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πως εισαι;

γεια!ευχαριστω για το ενδιαφερον.δ κρατησε πολυ,κανα 3ημερο.προσεχω λιγο τη διατροφη,κυκλοφορω τοπλεσ,βαζω λανολινη,αλλα κυριως λιγο γαλα κ ειμαι καλα.σημερα η μικρη εκανε το πρωτο εμβολιο,κ σε 18 μερες πηρε 3 ποντους υψος κ 780γρ βαρος.κοψαμε την πιπιλα!δυστυχως δ μπορεσα να παω στο δημοσιο θηλασμο(αλλα τον ακολουθουμε πιστα)

Link to comment
Share on other sites

γεια!ευχαριστω για το ενδιαφερον.δ κρατησε πολυ,κανα 3ημερο.προσεχω λιγο τη διατροφη,κυκλοφορω τοπλεσ,βαζω λανολινη,αλλα κυριως λιγο γαλα κ ειμαι καλα.σημερα η μικρη εκανε το πρωτο εμβολιο,κ σε 18 μερες πηρε 3 ποντους υψος κ 780γρ βαρος.κοψαμε την πιπιλα!δυστυχως δ μπορεσα να παω στο δημοσιο θηλασμο(αλλα τον ακολουθουμε πιστα)

 

Ωραια! Καλη συνέχεια!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Θα ήθελα την βοήθεια της κυρίας παπαδήμα η όποιας κοπέλας μπορεί να βοηθήσει σε σχέση με την προσπάθεια αποκλειστικού θηλασμού που κάνω. Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλες για την βοήθεια που προσφέρετε. Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 41 ημερών, το οποίο προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά ακολουθώντας τις οδηγίες που διάβασα στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού εδώ , κόβοντας σταδιακά το συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια . Σας παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 συν 4 ημέρες

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη 18,7 ελάχιστη 9,1 κατά την έξοδο απο το μαιευτήριο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι 2 ημέρες για τον ίκτερο

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

Βάρος γέννας 30.10 3190

5.11 2950 (έξοδος απο το μαιευτήριο)

9.11 2925(έχασε βάρος)

13.11 3190

17.11 3290

21.11 3640

25.11 3640 (έναρξη αντλήσεων συστηματικών και μείωσης συμπληρώματος)

29.11 3710

2.12 3850

5.12 3880

6.12 3895

7.12 3930

9.12 3940

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Πάνω απο 12 μαραθώνιοι θηλασμοί

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 1οο μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphonz medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4 ή 5

7β. ποιες ώρες αντλείτε και παράλληλα με τους θηλασμούς κυρίως πρωί μεσημέρι οπωσδήποτε 2 ανάμεσα στις 12 και τις 6

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο έχει να ενεργηθεί5 ημέρες δεν ενεργείται κάθε μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν γέννησα θήλαζα το μικρό αλλά από την 2η μέρα το στήθος μου πλήγιασε και συνέχισα τον θηλασμό με ψευδοθηλές . Δυστυχώς μάλλον η ροή δεν ήταν καλή και ο μικρός γινόταν όλο και πιο υποτονικός, εμφάνισε ίκτερο και μπήκε στην λάμπα και έτσι δεν τον θήλαζα τόσο συχνά, επειδή ο ίκτερος ανέβηκε 19 περίπου μπήκε στην μονάδα και του χορηγείτο συμπλήρωμα. όταν έφυγα απο το μαιευτήριο για 2 ημέρες πήγαινα , αντλούσα με νοσοκομειακό θήλαστρο γάλα και του το χορηγούσαν μαζί με το συμπλήρωμα.Όταν τον πήρα σπίτι δεν έλαβα σαφείς οδηγίες για το αν θα πρέπει να παίρνει συμπλήρωμα και πόσο και ξεκίνησα μαραθώνιους θηλασμούς με ψευδοθηλές δίνοντας του πολύ λίγο συμπλήρωμα . Το μωρό ήταν ήσυχο και θεωρούσα ότι είχε χορτάσει αλλά δυστυχώς γινόταν όλο και πιο νωθρό και κοιμόταν πολλές ώρες , ο παιδίατρς που τον είδε μετά από 4 ημέρες διαπίστωσε μείωση του βάρους του και μου συνέστησε να τον ταίζω κάθε 3 ώρες και να του χορηγώ οπωσδήποτε συμπλήρωμα 90 μλ σε κάθε γεύμα και παραπάνω 3ο στο επόμενο αν το τελείωνε, ώστε να πάρει βάρος . Εγώ δεν τον θήλαζα κάθε 3 ώρες αλλά όποτε ήθελε και κάθε 2 ώρες βέβαια με δύσκολη συνεργασία γιατί τις περισσότερες φορές ήταν νωθρός και κοιμόταν στο στήθος παρά το ότι τον ξύπναγα , θήλαζα γυμνό και μετά απο άλλαγμα .Στην πορεία πέταξα τις ψευδοθηλές , βελτιώθηκε η συνεργασία του και έτσι μετά πο 30 ημέρες ο παιδίατρος είπε ότι μπορώ να κόψω το συμπλήρωμα για ένα Σαββατοκύριακο και αν μετά από 3 ημέρες δεν 'έχει χάσει βάρος το συνεχίζω έτσι. Εγώ τον θεώρησα άσχετο του είπα ότι δεν μου φαίνεται εφικτό να κοπεί έτσι απότομα το συμπλήρωμα (το παιδί λάβαινε τότε περίπου 400 μλ ημερησίως με 500) και του πα θα το κάνω σταδιακά με βάση τις οδηγίες που χα διαβάσει και εδώ. Έτσι έκανα μαραθώνιους θηλασμούς , έκοβα το συμπλήρωμα και αντικαθιστούσα το ξένο με δικό μου αντλημένο και όταν το μωρό φαινόταν ευχαριστημένο δεν του έδινα καθόλου μπουκάλι . Ο μικρός πήρε σε 3 ημέρες 130 γραμμάρια και θεώρησα ότι μπορώ να κόψω και άλλο το συμπλήρωμα αντικαθιστώντας το με θηλασμό. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γρ . Δεν μπορώ να κάνω πια συχνές αντλήσεις γιατί επειδή θηλάζω συνέχεια το μωρό δεν βρίσκει γάλα ή πίεση αρκετή και κλαίει . ειδικά το απόγευμα το στήθος φαίνεται άδειο , κρέμεται και με πονάει και κάνω πλέον μόνο μέσα στη νύχτα και το πρωι . Ο μικρός την ημέρα θέλει να φάει ανά μία , μισή το πολύ μιάμιση ώρα όταν δεν τον έχω συνέχεια στο στήθος. Η απορία μου είναι η εξής . Να αντικαταστήσω τους θηλασμούς με παραπάνω αντλήσεις , σημειωτέον στην άντληση βγάζω λίγο γάλα 10 - 20 μλ το πολύ απο το ένα στήθος και 30- 40 απο το άλλο , να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα ( του δίνω μόνο το απόγευμα όταν μετά απο πολλές εναλλαγές απο στήθος σε στήθος κλαίει ) . Είμαι σε δίλημμα δεν θέλω να διακυβεύω την υγεία του παιδιού και να υποσιτίζεται , οι πάνες του δεν είναι ικανοποιητικά βρεγμένες πάντα. Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το απόγευμα από το αριστερό στήθος μαζεύει τα πόδια του και κλαίει γοερά και κάνει αέρια , ίσως δεν βρίσκει αρκετό γάλα ή έχει προκολικούς ο άντρας μου με παροτρύνει να του δώσω μπουκάλι, επίσης το περιβάλλον μου είναι αρνητικό, όλοι μου λένε ότι τσάμπα πασχίζω με τους μαραθώνιους θηλασμούς και τις αντλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών , δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα . τλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών θα πάω στη δουλειά, δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη , δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ , πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ πιστεύουν , επίσης θα τελείωνα τη διπλωματική σε μεταπτυχιακό που χρωστάω και θα το χάσω απο την ταλαιπωρία τσάμπα γιάτι θα διαγραφώ , αν δεν υποβάλλω διπλωματική κτλ. κτλ. (που τώρα είναι δύσκολο να διαβάσω) και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...