Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Κι εγω της medela ειχα πάρει ... οταν τις εκοβα την μια τον εβαζα χωρις και μόλις αισθανόμουν λιγο πιο έντονα τον πόνο τις ξανάεβαζα...το μωρο έπιανε καλα το στηθος και με αυτές και χωρις αυτές και σε μια βδομάδα περίπου τις έκοψα εντελώς χωρις να πόνεσω καθολου!!! Το θηλαστρο το θεωρώ μεγάλη ταλαιπωρία γιατι σου τρωει πολυ χρονο ενω θα μπορούσες να ξεκουράζεσαι! Εγω προσωπικά δεν θα άντεχα να θηλαζω αποκλειστικά με το θηλαστρο ουτε ενα μηνα πιστευω! Σου βγάζω το καπέλο πραγματικα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα παρει, δηλαδη ο αντρας μου τις πηρε μες στην αναμπουμπουλα, ψευδοθηλες της μαμ. Τις εβαλα για δεκα μερες κ μετα τις εβγαζα εναλλαξ και στο τελος τις εβγαλα τελειως. Νομιζω η συμβουλος θηλασμου θα σε βοηθησει καλυτερα..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις...μάλλον θα τις δοκιμάσω τις θηλές....η αλήθεια είναι πως είμαι ένα πτώμα όρθιο καθώς η αποστείρωση και οι αντλήσεις μου τρώνε τον ελάχιστο χρόνο που θα είχα να ξεκουραστώ....

εχω μια απορία....αν ξεκινήσω να τον βάζω στο στήθος θα έχουμε το ίδιο ''πρόγραμμα'' όπως και τώρα?ή θα θέλει τάισμα κάθε μια ωρα όπως κάναμε στο μαιευτήριο?τώρα τρώμε περίπου στο 3ωρο και καμιά φορά πιο νωρίς....(μας έχει πει ο παιδίατρος να τον ξυπνάμε αν κοιμηθεί πάνω απο 3ωρο...αυτό μόνο για τον πρώτο μήνα)....για τον ύπνο στο στήθος που είχα γράψει πιο πριν είχαμε δοκιμάσει τα πάντα!μέχρι που τον γδύναμε να ξυπνήσει απο το κρυο αλλά αυτός χαμπάρι!!(...σε ποιον να έμοιασε αναρωτιομαστε... :P )

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προγραμμα στον θηλασμο..Μαλιστα πολυ πιθανό ειναι αν τον πάρει ο υπνος πρην χορτάσει να ξυπνήσει και σε μισή ωρα να ξανάθηλασει.Εσυ θα κοιτάς τις πανες του! Απο'κει θα καταλάβεις αν πανε ολα καλα αλλα πιστεψε με και ανα μια ωρα να θηλαζει πιστευω οτι θα είσαι πολυ πιο ξεκουράστη απ'οτι τωρα που αποστείρωνεις,πλένεις,ζεστενεις γαλα γαι να φάει! Και να δοκιμασίες την ξαπλωτη στάση,βολεύει πολυ! Εσυ θα ξεκουράζεσαι κι εκείνος θα τρωει!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις...μάλλον θα τις δοκιμάσω τις θηλές....η αλήθεια είναι πως είμαι ένα πτώμα όρθιο καθώς η αποστείρωση και οι αντλήσεις μου τρώνε τον ελάχιστο χρόνο που θα είχα να ξεκουραστώ....

εχω μια απορία....αν ξεκινήσω να τον βάζω στο στήθος θα έχουμε το ίδιο ''πρόγραμμα'' όπως και τώρα?ή θα θέλει τάισμα κάθε μια ωρα όπως κάναμε στο μαιευτήριο?τώρα τρώμε περίπου στο 3ωρο και καμιά φορά πιο νωρίς....(μας έχει πει ο παιδίατρος να τον ξυπνάμε αν κοιμηθεί πάνω απο 3ωρο...αυτό μόνο για τον πρώτο μήνα)....για τον ύπνο στο στήθος που είχα γράψει πιο πριν είχαμε δοκιμάσει τα πάντα!μέχρι που τον γδύναμε να ξυπνήσει απο το κρυο αλλά αυτός χαμπάρι!!(...σε ποιον να έμοιασε αναρωτιομαστε... :P )

 

Αγαπητη φιλη, αξιζει να δοκιμασεις, ακομη κι αν θηλαζει καθε μια ωρα θα νιωθεις πολυ πιο ξεκουραστη και καλυτερα! Πιστευω θα πανε ολα καλα στην προσπαθεια σου! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την άλλη εβδομάδα κλείνω 3 μήνες αποκλειστικού θηλασμού με θήλαστρο. Τους πρώτους 2 μήνες με swing και τον τελευταίο με το symphony. Παράλληλα προσπαθώ να βάζω το μωρό στο στήθος αλλά δύσκολα. Να σημειώσω ότι εργάζομαι που σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς το μωρό θα πίνει 2 γεύματα με μπιμπερό όσο λείπω. Όσο αντέχω συνεχίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Tsitsiko, είμαστε ακριβώς η ίδια κατάσταση!!! Κλείνουμε 3 μήνες την άλλη εβδομάδα. Θήλασα 45 μέρες ακριβώς και από τον πόνο δεν άντεξα άλλο. Κι εγώ λείπω στη δουλειά 7 ώρες τη μέρα. Το πρωί που ξυπνάω το κορίτσι μου κοιμάται άρα αντλώ. Στη δουλειά αντλώ 2 φορές. Όταν επιστρέφω συνήθως είναι φαγωμένη.. Άρα τι μας έμεινε; Να προσθέσω ότι κοιμάται 8 ώρες το βράδυ και ουσιαστικά τη βλέπω από τις 5 το απόγευμα μέχρι τη νύχτα που αποκοιμιέται στο στήθος το γλυκό μου...:-D:grin::-D:grin:

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα κλείνω 3 μήνες αποκλειστικού θηλασμού με θήλαστρο. Τους πρώτους 2 μήνες με swing και τον τελευταίο με το symphony. Παράλληλα προσπαθώ να βάζω το μωρό στο στήθος αλλά δύσκολα. Να σημειώσω ότι εργάζομαι που σημαίνει ότι έτσι κι αλλιώς το μωρό θα πίνει 2 γεύματα με μπιμπερό όσο λείπω. Όσο αντέχω συνεχίζω :)

 

...όλα γίνονται λοιπον!....και γω αγκαλιά με το swing είμαι...ας ελπίσουμε να τα καταφέρω να τον βάλω στο στήθος οριστικά γιατί δεν ξέρω πόσο θα αντέξω ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Tsitsiko, είμαστε ακριβώς η ίδια κατάσταση!!! Κλείνουμε 3 μήνες την άλλη εβδομάδα. Θήλασα 45 μέρες ακριβώς και από τον πόνο δεν άντεξα άλλο. Κι εγώ λείπω στη δουλειά 7 ώρες τη μέρα. Το πρωί που ξυπνάω το κορίτσι μου κοιμάται άρα αντλώ. Στη δουλειά αντλώ 2 φορές. Όταν επιστρέφω συνήθως είναι φαγωμένη.. Άρα τι μας έμεινε; Να προσθέσω ότι κοιμάται 8 ώρες το βράδυ και ουσιαστικά τη βλέπω από τις 5 το απόγευμα μέχρι τη νύχτα που αποκοιμιέται στο στήθος το γλυκό μου...:-D:grin::-D:grin:

 

αυτό αυτό κι εμείς!

2 φορές αντλώ στη δουλειά, κι έχω κάνει τράπεζα που δε χωράει τίποτα άλλο στην κατάψυξη! Εγώ ακόμη παλύω να τον κάνω να πιάσει στήθος αλλά που να συνηθίσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Γεννησα 25/4 ενα κοριτσακι και θηλαζουμε αποκλειστικα.Το προβλημα μου ειναι τα κακακια της που ειναι μια μουσταρδι και της περισοτερες φορες πρασινοκιτρινα η σπανιος και πιο πρασινα.Ειναι πολυ υπναρου και ενω στην αρχη την ξυπνουσα καθε 2 ωρες για να φαει με συμβουλη μαιας τωρα το κανω ανα 3.Παλεψα και παλευω παρα πολυ σε καθε γευμα γιατι κοιματε πανω στο στηθος και δεν την πιανουν ουτε τα ερεθυσματα που της δινω για να μην κοιματε.Εχω κουραστει πολυ...εχω και ενα γιο στην ηλικια τον 4 χρονων και μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι μου περνει πολυ ωρα μεχρι να καταφερω να την ταισω.Στην αρχη την ειχα 30 λεπτα σε καθε μαστο και τωρα το παω 1 μαστο σε καθε γευμα αλλα μπορει να τρωει δυναμικα τα πρωτα 10 λεπτα και μετα ξεκιναει το πιπιλισμα και το παιχνιδι μεχρι να την παρει ο υπνος.Την αφηνω καμια 45 με 60 λεπτα και μετα την βαζω στο κρεβατακι και φυσικα ξυπναει αμεσως,λεω ωραια τωρα θα φαει και με το που περνει το στηθος παλι κοιματε.Ο γιος μου φυσικα ζηλευει πολυ γιατι ασχολουμε συνεχεια με την μικρη και εχει αγρια ξεσπασματα.Τον παραμελω και το ξερουμε και οι 2.Υπαρχουν φορες που δεν προλαβενω να του κανω ουτε μπανιο.Στεναχωριεμαι γιατι νομιζω οτι οι κοποι μου δεν αποδιδουν.Βλεπω τα κακακια της και καθε φορα απογοητευομαι και πιο πολυ.Δεω ξερω τι να κανω για να παρουμε λιγο ολοι τα πανω μας.Μηπως εσεις εχετε να μου πειτε κατι;

 

Α.38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.9,7-9,1

1.25/4 3200

28/4 2980

29/4 2840

1/5 2840

5/5 2980

11/5 3230

15/5 3380

2.7-8 ΓΕΥΜΑΤΑ

3.10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΕ

4.ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 20-30ML ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗς 10/5 ΜΕ ΤΟ SYMFONY MEDELA

8.6-8

9.ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας!

Γεννησα 25/4 ενα κοριτσακι και θηλαζουμε αποκλειστικα.Το προβλημα μου ειναι τα κακακια της που ειναι μια μουσταρδι και της περισοτερες φορες πρασινοκιτρινα η σπανιος και πιο πρασινα.Ειναι πολυ υπναρου και ενω στην αρχη την ξυπνουσα καθε 2 ωρες για να φαει με συμβουλη μαιας τωρα το κανω ανα 3.Παλεψα και παλευω παρα πολυ σε καθε γευμα γιατι κοιματε πανω στο στηθος και δεν την πιανουν ουτε τα ερεθυσματα που της δινω για να μην κοιματε.Εχω κουραστει πολυ...εχω και ενα γιο στην ηλικια τον 4 χρονων και μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι μου περνει πολυ ωρα μεχρι να καταφερω να την ταισω.Στην αρχη την ειχα 30 λεπτα σε καθε μαστο και τωρα το παω 1 μαστο σε καθε γευμα αλλα μπορει να τρωει δυναμικα τα πρωτα 10 λεπτα και μετα ξεκιναει το πιπιλισμα και το παιχνιδι μεχρι να την παρει ο υπνος.Την αφηνω καμια 45 με 60 λεπτα και μετα την βαζω στο κρεβατακι και φυσικα ξυπναει αμεσως,λεω ωραια τωρα θα φαει και με το που περνει το στηθος παλι κοιματε.Ο γιος μου φυσικα ζηλευει πολυ γιατι ασχολουμε συνεχεια με την μικρη και εχει αγρια ξεσπασματα.Τον παραμελω και το ξερουμε και οι 2.Υπαρχουν φορες που δεν προλαβενω να του κανω ουτε μπανιο.Στεναχωριεμαι γιατι νομιζω οτι οι κοποι μου δεν αποδιδουν.Βλεπω τα κακακια της και καθε φορα απογοητευομαι και πιο πολυ.Δεω ξερω τι να κανω για να παρουμε λιγο ολοι τα πανω μας.Μηπως εσεις εχετε να μου πειτε κατι;

 

Α.38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.9,7-9,1

1.25/4 3200

28/4 2980

29/4 2840

1/5 2840

5/5 2980

11/5 3230

15/5 3380

2.7-8 ΓΕΥΜΑΤΑ

3.10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΕ

4.ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 20-30ML ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗς 10/5 ΜΕ ΤΟ SYMFONY MEDELA

8.6-8

9.ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ

Μάλλον εχεις μια μικρη υπερπαραγωγή. Καλα κανείς και της δίνεις το ενα στηθος την φορά για να πίνει και απο το τελευταίο- πιο λιπαρό γαλα.ετσι θα φτιάξουν και τα κακακια της..,αλλα και να κανει μια δυο φορές λιγο πιο πράσινα δεν πειράζει.. Τα δέκα λεπτά ισως της φτάνουν γιατι η ποσοτητα που πίνει τωρα ειναι ελάχιστη και μετα απλα παίζει γιατι δεν πειναει αλλο! Μην αγχωνεσαι γιατι απο πανες είστε σούπερ και απο βαρος επισης!!! Άφησε την να κοιμηθεί γιατι άλλες μανούλες παρακαλάνε να κοιμηθούν λιγο τα μικρά τους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Γεννησα 25/4 ενα κοριτσακι και θηλαζουμε αποκλειστικα.Το προβλημα μου ειναι τα κακακια της που ειναι μια μουσταρδι και της περισοτερες φορες πρασινοκιτρινα η σπανιος και πιο πρασινα.Ειναι πολυ υπναρου και ενω στην αρχη την ξυπνουσα καθε 2 ωρες για να φαει με συμβουλη μαιας τωρα το κανω ανα 3.Παλεψα και παλευω παρα πολυ σε καθε γευμα γιατι κοιματε πανω στο στηθος και δεν την πιανουν ουτε τα ερεθυσματα που της δινω για να μην κοιματε.Εχω κουραστει πολυ...εχω και ενα γιο στην ηλικια τον 4 χρονων και μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι μου περνει πολυ ωρα μεχρι να καταφερω να την ταισω.Στην αρχη την ειχα 30 λεπτα σε καθε μαστο και τωρα το παω 1 μαστο σε καθε γευμα αλλα μπορει να τρωει δυναμικα τα πρωτα 10 λεπτα και μετα ξεκιναει το πιπιλισμα και το παιχνιδι μεχρι να την παρει ο υπνος.Την αφηνω καμια 45 με 60 λεπτα και μετα την βαζω στο κρεβατακι και φυσικα ξυπναει αμεσως,λεω ωραια τωρα θα φαει και με το που περνει το στηθος παλι κοιματε.Ο γιος μου φυσικα ζηλευει πολυ γιατι ασχολουμε συνεχεια με την μικρη και εχει αγρια ξεσπασματα.Τον παραμελω και το ξερουμε και οι 2.Υπαρχουν φορες που δεν προλαβενω να του κανω ουτε μπανιο.Στεναχωριεμαι γιατι νομιζω οτι οι κοποι μου δεν αποδιδουν.Βλεπω τα κακακια της και καθε φορα απογοητευομαι και πιο πολυ.Δεω ξερω τι να κανω για να παρουμε λιγο ολοι τα πανω μας.Μηπως εσεις εχετε να μου πειτε κατι;

 

Α.38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.9,7-9,1

1.25/4 3200

28/4 2980

29/4 2840

1/5 2840

5/5 2980

11/5 3230

15/5 3380

2.7-8 ΓΕΥΜΑΤΑ

3.10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΕ

4.ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 20-30ML ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗς 10/5 ΜΕ ΤΟ SYMFONY MEDELA

8.6-8

9.ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ

Εμεις ειμαστε 32 ημερων και ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα,κοντεψα να αρρωστησω και να παρατησω τον θηλασμο.μαια μου εδειξε πως να τον ενεργοποιω.πρεπει να ξυπνας το μωρο,μην το αφηνεις να κοιμαται,να τριβεις την πλατουλα και το στηθος με το χερι,δυνατα μεχρι να ξεκινησει θηλασμο.αυτο εγω το κανω σαν τελευταια λυση,ξεκιναω με λαιμο κ αυτακι.θελει μιςη ωρα απο το ενα στηθος αλλαγη πανας για να ξυπνηςει και μετα συνεχιζεις δεκα λπτακια ακομη η οςο θελει.βρηκα την υγεια μου και κοιμαται κ τρεις ωρες.χορταινει τωρα ενα πριν στο μισαωρο πετγοταν,κοντεψα να σαλταρω σε καταλαβαινω,απλα ξυπνα το και θα βρεις τον ρυθμο σου.δεν χρειαζεσαι συμπληρωμα κ εγω ετσι νομιζα

kytJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Γεννησα 25/4 ενα κοριτσακι και θηλαζουμε αποκλειστικα.Το προβλημα μου ειναι τα κακακια της που ειναι μια μουσταρδι και της περισοτερες φορες πρασινοκιτρινα η σπανιος και πιο πρασινα.Ειναι πολυ υπναρου και ενω στην αρχη την ξυπνουσα καθε 2 ωρες για να φαει με συμβουλη μαιας τωρα το κανω ανα 3.Παλεψα και παλευω παρα πολυ σε καθε γευμα γιατι κοιματε πανω στο στηθος και δεν την πιανουν ουτε τα ερεθυσματα που της δινω για να μην κοιματε.Εχω κουραστει πολυ...εχω και ενα γιο στην ηλικια τον 4 χρονων και μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι μου περνει πολυ ωρα μεχρι να καταφερω να την ταισω.Στην αρχη την ειχα 30 λεπτα σε καθε μαστο και τωρα το παω 1 μαστο σε καθε γευμα αλλα μπορει να τρωει δυναμικα τα πρωτα 10 λεπτα και μετα ξεκιναει το πιπιλισμα και το παιχνιδι μεχρι να την παρει ο υπνος.Την αφηνω καμια 45 με 60 λεπτα και μετα την βαζω στο κρεβατακι και φυσικα ξυπναει αμεσως,λεω ωραια τωρα θα φαει και με το που περνει το στηθος παλι κοιματε.Ο γιος μου φυσικα ζηλευει πολυ γιατι ασχολουμε συνεχεια με την μικρη και εχει αγρια ξεσπασματα.Τον παραμελω και το ξερουμε και οι 2.Υπαρχουν φορες που δεν προλαβενω να του κανω ουτε μπανιο.Στεναχωριεμαι γιατι νομιζω οτι οι κοποι μου δεν αποδιδουν.Βλεπω τα κακακια της και καθε φορα απογοητευομαι και πιο πολυ.Δεω ξερω τι να κανω για να παρουμε λιγο ολοι τα πανω μας.Μηπως εσεις εχετε να μου πειτε κατι;

 

Α.38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β.ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Κ.Τ.

Δ.ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε.9,7-9,1

1.25/4 3200

28/4 2980

29/4 2840

1/5 2840

5/5 2980

11/5 3230

15/5 3380

2.7-8 ΓΕΥΜΑΤΑ

3.10 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΙΜΑΤΕ

4.ΟΧΙ

5.ΟΧΙ

6.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 20-30ML ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ. ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΗς 10/5 ΜΕ ΤΟ SYMFONY MEDELA

8.6-8

9.ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ

Τα κακα πρεπει να ειναι μουσταρδι,σημαινει οτι εφτασε στο τελικο γαλα που ειναι το πιο θρεπτικο

kytJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 3 εβδομαδων και μεχρι στιγμης ετρωγε πολυ συχνα (cluster feedings, μπορει και 4 ωρες, να κοιμοταν 1-2 και παλι 4 ωρες να τρωει) με αποτελεσμα να μου αυξησει την παραγωγη.

Το τελευταιο 24ωρο αραιωσε καπως τα γευματα (ανα 3-4 ωρες) και φυσικα σταζω γαλα συνεχεια (τα επιθεματα γεμιζουν πολυ γρηγορα), ειμαι πολυ πρησμενη και ποναω. Επισης το μωρο δυσκολευεται να πιασει μετα απο το πολυ πρηξιμο. Αυτο σημαινει οτι εχω περισσοτερο γαλα απο οσο θελει ή πως καθε φορα που θα αραιωνει γευματα λογω αναπτυξιακου σταδιου, θα γινεται αυτο το πραγμα?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει η κορουλα!

Κοιτα ,δεν ειμαι ειδικος ,θα σου πω την εμπειρια μου.

 

Λογω της υπερπαραγωγης που ειχα χρησιμοποιουσα θηλαστρο εστω για να βγαλω 10-20 ml , μεχρι να ξυπνουσε το μωρο για να φαει.

Για πολυ καιρο "εσταζε" το στηθος και εβγαζα με το θηλαστρο.

Στην αρχη πιο συχνα και ολο και λογοτερο ,ωσπου τελικα 'συνηθισε 'το στηθος , μπηκε ενα 'προγραμμα' και στην ουσια εδραιωθηκε ο θηλασμος.

Ξυπνουσα πολλα βραδια απο το καψιμο που ενιωθα και η μικρη δεν θηλαζε με τιποτα.Αναγκαστικα , το αρμεγα...

 

Ειναι φυσιολογικο παντως , μην ανησυχεις.

Αρκει να μην το αφησεις και παθεις καμια μαστιτιδα.

 

Υ.Γ. Βοηθανε πολυ και οι ζεστες κομπρεσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 3 εβδομαδων και μεχρι στιγμης ετρωγε πολυ συχνα (cluster feedings, μπορει και 4 ωρες, να κοιμοταν 1-2 και παλι 4 ωρες να τρωει) με αποτελεσμα να μου αυξησει την παραγωγη.

Το τελευταιο 24ωρο αραιωσε καπως τα γευματα (ανα 3-4 ωρες) και φυσικα σταζω γαλα συνεχεια (τα επιθεματα γεμιζουν πολυ γρηγορα), ειμαι πολυ πρησμενη και ποναω. Επισης το μωρο δυσκολευεται να πιασει μετα απο το πολυ πρηξιμο. Αυτο σημαινει οτι εχω περισσοτερο γαλα απο οσο θελει ή πως καθε φορα που θα αραιωνει γευματα λογω αναπτυξιακου σταδιου, θα γινεται αυτο το πραγμα?

Δεν ειναι απαραίτητο να γίνεται καθε φορά ωστόσο αν παραβλέψει καποιο γευμα (π.χ. Νυχτερινό )μπορει να πρηστεις πάλι.Να το βγάζεις καλυτερα με το χέρι μεχρι να ανακουφίςτει λιγο το στήθος.ζεστές κομπερσσες που είπε η Χαρουλα βοηθάνε παρα πολυ επισης....Μετα τους 3 μηνες περίπου ολα θα ειναι πιο εύκολα γιατι τότε περίπου εδραιώνεται η γαλουχια και το στηθος δεν θα κανει πια μεγάλες αποθήκες γιατι θα παράγει γαλα την ωρα του θηλασμου! Καλή συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας,

θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας, για το αν αγχώνομαι χωρίς λόγο ή όχι σχετικά με το βάρος της μπεμπούλας μας.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38+1

Β. Το φύλο του βρέφους: κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας: επισκληρίδειος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο: όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

21/6 γεννήθηκε 3700

24/6 3620

27/6 3700

29/6 3800

1/7 4000

4/7 4100

6/7 4300

9/7 4400

11/7 4600

15/7 4700

21/7 5000

26/7 5100

29/7 5200

18/8 6000

28/8 6200

5/9 6300

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: 5-6

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει: δεν παίρνει καθόλου

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα πόσο παίρνει το 24ωρο: δεν παίρνει

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία: avent phillips χειροκίνητο μονής άντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο: σίγουρα πάνω από 6

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: μέχρι να κλείσει τους 2 μήνες έκανε κάθε φορά μετά από κάθε γεύμα. Μόλις έκλεισε τους 2 μήνες στις 21/8 έκανε μια φορά την ημέραμέχρι και τις 26/8 οπότε ξεκίνησε να κάνει αραιά (έκανε ξανά στις 28/8 (2 εικοσιτετράωρα), στις 1/9 (4 εικοσιτετράωρα) και στις 3/9 (2 εικοσιτετράωρα). Μέχρι σήμερα 5/9 δεν έχει ξανακάνει. Όμως έχει αέρια κανονικά και δεν είναι δυσκοίλια όταν κάνει κακά. Αλλά από τότε που αραίωσε τις κενώσεις της σε συχνότητα έχει κάθε βράδυ σχεδόν μια ωρίτσα που κλαίει ασταμάτητα με αέρια ακόμα και την ημέρα που θα έχει ενεργηθεί. Γίνεται να ξεκίνησαν οι κολικοί ξαφνικά τώρα στους 2 1/2 μήνες ενώ δεν είχε σπουδαίες ενοχλήσεις μέχρι τώρα?

 

Λοιπόν ο προβληματισμός μου είναι ότι από τις 18/8 και μετά δεν παίρνει πολύ βάρος το παιδί. Μπορεί να είμαι υπερβολική και να ανησυχώ χωρίς λόγο, αλλά είχα συνηθίσει να βλέπω τη ζυγαριά να ανεβαίνει και τώρα τα 100 γρ. την εβδομάδα μου φαίνονται λίγα. Η γιατρός είναι καθησυχαστικότατη. Μου έχει πει ότι μπορεί είτε ότι λόγω ζέστης να μην έτρωγε πολύ το μπεμπάκι, είτε ότι εγώ για διάφορους λόγους μπορεί να μην είχα πολύ γάλα για ένα διάστημα, ότι όσα μωράκια θηλάζουν κάνουν μια παύση κιλών που και που, ότι εφόσον είναι δραστήρια και τρώει να μην ανησυχώ, ότι ότι ότι...αλλά εγώ έχω πάθει ταραχή. Τόσο που της έκανα καλλιέργεια ούρων για ουρολοίμωξη και βγήκε αρνητική. Ένα βράδυ σαν να μου τέλειωσε το γάλα...έπινε έπινε και δεν είχα άλλο, γκρίνιαζε και ήμουν στο τσακ να στείλω το μπαμπά της να πάρει ξένο. Γενικά δεν είμαι όπως παλιά...Παλιά το γάλα μου έσταζε μέχρι και όταν έκανα ντουζ, το στήθος πρηζόταν και καταλάβαινα ότι το αδειάζει η μπέμπα. Τώρα δεν είναι πρησμένο, σαν να μην έχει αποθηκευμένο γάλα αλλά να κατεβάζει μόνο όταν θηλάζει το μωρό. Χρησιμοποίησα θήλαστρο όταν ήταν 20 έως 35 ημερών γιατί έπρεπε να λείπω κάποια απογευματόβραδα από το σπίτι και έπρεπε να την ταίζει άλλος. Τότε ήταν που η παραγωγή μου είχε αυξηθεί πάρα πολύ. Μόλις σταμάτησα το θήλαστρο σαν να ξεφούσκωσα ένα πράγμα. Συν του ότι το μπεμπάκι από μόνο του από την ημέρα που έκλεισε τους 2 μήνες τρώει ανά 3-4 ώρες με τελευταίο γεύμα γύρω στις 10 το βράδυ και κοιμάται μέχρι το πρωί στις 7, οπότε δε βοηθάει στο να διατηρηθεί ψηλά η παραγωγή. Μια βδομάδα τώρα όμως ξυπνάει για συμπλήρωμα και στις 5 τα ξημερώματα ενώ το είχε σταματήσει σχεδόν από όταν σαράντισε.

Οπότε αναρωτιέμαι, μήπως δεν έχω μεγάλη ποσότητα πια και ξυπνάει και στις 5 τα ξημερώματα για να συμπληρώσει?

Μήπως δεν έχω ποσότητα πια και δεν παίρνει το λιπαρό γάλα όταν θηλάζει (γιατί πολλές φορές μετά από ώρα δείχνει να δυσφορεί από το ένα στήθος, θηλάζει και είναι σα να μην καταπίνει άλλο γάλα, τεντώνεται και γκρινιάζει, την βάζω από το άλλο και συνεχίζει κανονικά)?

Μήπως γι αυτό δεν πρήζεται και το στήθος μου? Προσπάθησα από εχθές να βγάλω με το θήλαστρο μήπως και βοηθήσω την παραγωγή, τζίφος! 40ml μετά από μισή ώρα και από τα 2 στήθη. Και σήμερα άλλα 20ml από το ένα γιατί το άλλο μου το είχε αδειάσει η μπέμπα λίγο πριν. Το οποίο σημαίνει ότι δεν αποθηκεύεται ποσότητα στο στήθος μου. Δεν γίνεται να κάνω λάθος τοποθέτηση με το θήλαστρο, γιατί όταν έβγαζα παλιά έβγαζα ποσότητες!

Αλλά από την άλλη αν πεινούσε η μπεμπούλα δε θα έκλαιγε? αυτή δείχνει να είναι ευχαριστημένη, απλά συνήθως δε της φτάνει το ένα στήθος πια (όπως παλιά) και όπως είπα παίρνει και το άλλο σε κάθε θηλασμό. Μήπως άρα γι'αυτό δε παίρνει λιπαρό γάλα και δεν βάζει βάρος? Ή μήπως βάζει βάρος και είμαι υπερβολική?

Έχω ένα άγχος ότι ένα βράδυ θα ζητήσει το παιδάκι γάλα και δε θα έχω να του δώσω...και μπορεί και γι'αυτό ψυχολογικά να έχει μειωθεί η παραγωγή μου...πίνω μπυρίτσα χωρίς αλκοόλ κάθε μέρα, έχω τσακίσει τα νερά, τίποτα!

Διαφωτίστε με παλιές μανούλες...τι μπορώ να κάνω για να ξαναδώ το στήθος μου γεμάτο?

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος σας ειναι παραπάνω απο σούπερ! Μετα τους δυο με τρεις πρώτους μηνες το βαρος συνήθως κατεβαίνει στο μισό.Μετα τον χρονο δεν θα περνει σχεδόν καθολου βαρος,ειναι φυσιολογικό! Εμεις τους δυο πρώτους πήραμε απο 1 κιλό,στον τρίτο 600γρ και στον τέταρτο 500..Ηταν πολυ καλο! Οσο για το στηθος δύσκολα θα το ξαναδείς γεμάτο...Εχει εδραιωθεί η γαλουχια επιτυχώς και το στηθος προσαρμοστικε απόλυτα στις ανάγκες του μωρου!αλοιμονο να νιώθαμε για οσο Θηλαζουμε σαν αγελάδες..:mrgreen:..Αν δεις το στηθος μου που θηλαζω τον 18 μηνων γιο μου θα γελάς....Μην ανηςυχεις για τιποτα,τα πάτε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με την παιδίατρό σου και με την Αλεξία. Αλλά, επειδή αγχώνεσαι, θα πρότεινα το εξής: αν εξακολουθεί να βάζει τόσο οριακό βάρος, και δεδομένου ότι έχεις αποκλείσει την ουρολοίμωξη, δοκίμασε να την ξυπνάς μέσα στη νύχτα, καθώς φαίνεται ότι το φρενάρισμα στο βάρος συμπίπτει χρονικά με την αύξηση των ωρών συνεχόμενου νυχτερινού ύπνου.

Το στήθος δεν είναι αποθήκη γάλακτος! Το 70% του γάλακτος παράγεται κατά την ώρα του θηλασμού. Το ότι είναι μαλακό είναι απόλυτα φυσιολογικό, τώρα. Το αντίθετο μάλλον θα προβλημάτιζε!

 

ΥΓ: δε μας λες και το όνομα της παιδιάτρου; Στη θέση της, άλλη θα σου "σέρβιρε" πολύ εύκολα τη λύση του ξένου, για διάφορους λόγους...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ. υπάρχουν πράγματα που απλά θες να σε συμβουλέψουν μανούλες που θηλάζουν για να σιγουρευτείς ότι δεν κάνεις λάθος...θα την ξυπνάω λίγο πριν κοιμηθώ εγώ για να της βάλω σφήνα ακόμα ένα γεύμα, και βλέπουμε. Το ότι μου λέτε ότι είναι λογικό να μην είμαι πρησμένη με ηρέμησε μπορώ να πω. Μέχρι να μου απαντήσετε προσπάθησα ξανά με το θήλαστρο και έβγαλα άλλα 70ml. Λέτε να συνεχίσω για να αυξηθεί η παραγωγή ή δεν έχει σχέση?

επίσης, σχετικά με τις κενώσεις της, διαβάζω ότι είναι φυσιολογικό για όσα μωράκια θηλάζουν να αραιώνουν σε συχνότητα όσο μεγαλώνουν. Αλλά το ότι έχει αρχίσει κολικούς ξαφνικά τώρα μήπως έχει να κάνει με αυτό? Πάντως όπως είπα δεν είναι δυσκοίλια, και έχει και πολλά αέρια όλη την ημέρα, χωρίς να δυσφορεί. Μόνο την ώρα του μεγάλου κλάματος αερίζεται και κλαίει ταυτόχρονα.

Την παιδίατρο να σας την αναφέρω πολύ ευχαρίστως αν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ. υπάρχουν πράγματα που απλά θες να σε συμβουλέψουν μανούλες που θηλάζουν για να σιγουρευτείς ότι δεν κάνεις λάθος...θα την ξυπνάω λίγο πριν κοιμηθώ εγώ για να της βάλω σφήνα ακόμα ένα γεύμα, και βλέπουμε. Το ότι μου λέτε ότι είναι λογικό να μην είμαι πρησμένη με ηρέμησε μπορώ να πω. Μέχρι να μου απαντήσετε προσπάθησα ξανά με το θήλαστρο και έβγαλα άλλα 70ml. Λέτε να συνεχίσω για να αυξηθεί η παραγωγή ή δεν έχει σχέση?

επίσης, σχετικά με τις κενώσεις της, διαβάζω ότι είναι φυσιολογικό για όσα μωράκια θηλάζουν να αραιώνουν σε συχνότητα όσο μεγαλώνουν. Αλλά το ότι έχει αρχίσει κολικούς ξαφνικά τώρα μήπως έχει να κάνει με αυτό? Πάντως όπως είπα δεν είναι δυσκοίλια, και έχει και πολλά αέρια όλη την ημέρα, χωρίς να δυσφορεί. Μόνο την ώρα του μεγάλου κλάματος αερίζεται και κλαίει ταυτόχρονα.

Την παιδίατρο να σας την αναφέρω πολύ ευχαρίστως αν επιτρέπεται.

 

Τα κακα προς το παρόν μην σε απασχολούν, για κάποια μωρα ειναι φυσιολογικο!

 

Το βάρος ειναι πολυ καλο! Μετα το πρώτο διμηνο συνήθως η ζυγαριά δεν ανεβαίνει θεαματικά και καποια μωρα παρουσιάζουν είτε μειωση στο ρυθμο πρόσληψης βαρους είτε ακομα και σταση, ενα φυσιολογικο πλατω.

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τα ημερήσια γεύματα σας. 5-6 θηλασμοι για αυτήν την ηλικια ειναι λίγοι. Βασικά συμβαίνει το εξής:γυρω στο διμηνο τα μωρακια απο μαμ κακα και νάνι που ηταν, αρχίζουν να εκδηλώνουν εντονο ενδιαφέρον για τον κοσμο γυρω τους οποτε ξεχνούν να ζητήσουν να θηλάσουν γιατι εχουν με αλλα πραγματα να σχοληθουν! Αυτα τα μωρακια θυμούνται να ζητήσουν στηθος οταν πια εχουν πεινασει πολυ! Ετσι εχουν χάσει γεύματα (ειδικα αν ξεχνιούνται και με πιπιλα). Εμείς πρέπει να τους το θυμίζουμε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κ συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.χρειαζομαι τη βοηθεια σας.εχω μια μπεμπουλα 37 ημερων την οποια θηλαζω. δυστυχως δινω πιπιλα,αλλα προσπαθω να μην πειναει κ να θελει να κοιμηθει.στο θηλασμο δεν κοιτουσα ρολογια.κ προσπαθουσα να δινω ενα στηθος σε καθε γευμα.κ απο πανες παμε καλα.το βραδυ κοιμοταν ενα πενταωρο,κ την ημερα ανα 2 ωρες ετρωγε,εκτος απο ενα διαλλειμμα 3 ωρων που κοιμοταν(κοντα στο μηνα που ειχε κανει ενα σχετικο προγραμμα).επισης ειναι ηρεμη κ χαρουμενη σαν μωρο.γενικα τρωει λαιμαργα ρευεται εντονα κ εχει αναγωγες.καμια φορα βγαζει γαλα κ απο τη μυτη.την πεμπτη 2/10 ειχαμε ενα τετοιο περιστατικο κ μετα δεν ηρεμουσε,πνιγοταν κ πηγαμε νοσοκομειο.ηταν αρρωστος ο αντρας μου κ φοβηθηκα μην κολλησε.εκει αρχικα ολα καλα,η μικρη δεν ειχε κατι.τη ζυγιζει η γιατρος κ ηταν 100γρ κατω απο το βαρος γεννησης(32ημερων).καναμε εισαγωγη 2 μερες πηρε 45γρ ,δε βρηκαν κατι.εγω υποψιαστηκα υπερπαραγωγη,κ τη θηλαζω για 2 γευματα τουλαχιστον(4ωρες περιπου)απο το ιδιο στηθος.δεν ξερω αν κανω καλα,αν ειναι αρκετο,αν το κανω σωστα,εχω μπερδευτει.εχω τρομερο αγχος,κ ειμαι στα προθυρα καταθλιψης

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.χρειαζομαι τη βοηθεια σας.εχω μια μπεμπουλα 37 ημερων την οποια θηλαζω. δυστυχως δινω πιπιλα,αλλα προσπαθω να μην πειναει κ να θελει να κοιμηθει.στο θηλασμο δεν κοιτουσα ρολογια.κ προσπαθουσα να δινω ενα στηθος σε καθε γευμα.κ απο πανες παμε καλα.το βραδυ κοιμοταν ενα πενταωρο,κ την ημερα ανα 2 ωρες ετρωγε,εκτος απο ενα διαλλειμμα 3 ωρων που κοιμοταν(κοντα στο μηνα που ειχε κανει ενα σχετικο προγραμμα).επισης ειναι ηρεμη κ χαρουμενη σαν μωρο.γενικα τρωει λαιμαργα ρευεται εντονα κ εχει αναγωγες.καμια φορα βγαζει γαλα κ απο τη μυτη.την πεμπτη 2/10 ειχαμε ενα τετοιο περιστατικο κ μετα δεν ηρεμουσε,πνιγοταν κ πηγαμε νοσοκομειο.ηταν αρρωστος ο αντρας μου κ φοβηθηκα μην κολλησε.εκει αρχικα ολα καλα,η μικρη δεν ειχε κατι.τη ζυγιζει η γιατρος κ ηταν 100γρ κατω απο το βαρος γεννησης(32ημερων).καναμε εισαγωγη 2 μερες πηρε 45γρ ,δε βρηκαν κατι.εγω υποψιαστηκα υπερπαραγωγη,κ τη θηλαζω για 2 γευματα τουλαχιστον(4ωρες περιπου)απο το ιδιο στηθος.δεν ξερω αν κανω καλα,αν ειναι αρκετο,αν το κανω σωστα,εχω μπερδευτει.εχω τρομερο αγχος,κ ειμαι στα προθυρα καταθλιψης

 

Το μωρο ποσο γεννήθηκε και τι βάρος ειχε στην έξοδο απο το μαιευτήριο;

 

Ποσες πανες βρέχει;

 

Προσωπικα θεωρω λαθος τις 4 ωρες απο το ιδιο στηθος στην περίπτωση σας. Μπορει να σε οδηγήσει σε μειωση παραγωγής χωρις να πρέπει!

 

Το μωρο καταπίνει οσο ειναι στο στηθος; Θηλαζει αποτελεσματικα;

 

Κόψε την πιπιλα!!!!! Μπερδεύει το μωρο στον τροπο που θηλαζει κι εφόσον δεν πάτε καλα με το βάρος δεν ειναι καλη ιδέα να χανει πιπιλισματα απο το στηθος.

 

Σε ποια πόλη εισαι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο ποσο γεννήθηκε και τι βάρος ειχε στην έξοδο απο το μαιευτήριο;

 

Ποσες πανες βρέχει;

 

Προσωπικα θεωρω λαθος τις 4 ωρες απο το ιδιο στηθος στην περίπτωση σας. Μπορει να σε οδηγήσει σε μειωση παραγωγής χωρις να πρέπει!

 

Το μωρο καταπίνει οσο ειναι στο στηθος; Θηλαζει αποτελεσματικα;

 

Κόψε την πιπιλα!!!!! Μπερδεύει το μωρο στον τροπο που θηλαζει κι εφόσον δεν πάτε καλα με το βάρος δεν ειναι καλη ιδέα να χανει πιπιλισματα απο το στηθος.

 

Σε ποια πόλη εισαι;

 

6 πανες βρεχει.προσπαθω να κοψω την πιπιλα.ξανθη ειμαι.γεννηθηκε 3560.δεν εχω μετρηση απο οταν βγηκαμε.οταν δεν καταπινει η την παιρνει ο υπνος,της μιλαω,τη χαιδευω,κανω μαλαξεις στο στηθος.αν δεν ειχα υπερπαραγωγη τι μπορει να εφταιξε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, Βίκυ! Νομίζω ότι η πιπίλα σε μπερδεύει, πολύ νωρίς την έδωσες. Στην ηλικία που είστε το μωρό μου έτρωγε σχέδόν κάθε μια ώρα, μπορεί και κάθε 40 λεπτά μέσα στην ημέρα, και το κρατούσα για πολλή ώρα στο στήθος, μέχρι και 70-80 λεπτά, όπου κατά τη διάρκειά τους κοιμόταν και ψιλοπιπίλαγε, κάπου ξυπνούσε και πιπίλαγε καλύτερα κοκ. Την νύχτα έκανε ένα τετράωρο και μετά ξυπνούσε ανά 3-2 ώρες ξανά στήθος. Μέσα στην ημέρα, όμως, πολύ συχνά. Το δίωρο διάστημα ανάμεσα στους θηλασμούς που λές καθιερώθηκε στον 5-6 μήνα περίπου. Να πω, επίσης, ότι με αυτό το πρόγραμμα ο δικός μου έπαιρνε βάρος εξαιρετικά, κάθε μήνα 700-600 γραμμάρια μόνο από τον θηλασμό (και τον πρώτο μήνα 1,5 κιλό!) και μέχρι τον 9ο μήνα που γύρισα στην δουλειά. (Συνεχίζουμε να θηλάζουμε άλλά τώρα πια δεν παίρνει τόσο βάρος πια.)Ένα καλό σημάδι υπερπαραγωγής είναι το χρώμα που έχουν τα κακά - θα είναι κάπως πρασινωπά και όχι μουσταρδί λόγω της μπόλικης λακτόζης που παίρνει από το μπροστινό γάλα. Τότε είναι που πρέπει να βάζεις στο ίδιο στήθος για δυο γεύματα στη σειρά για να πάρει και το πιο λιπαρό γάλα από εκεί. Βασικά, τώρα κάθε φορά που σου φαίνεται ότι θέλει πιπίλα - δηλαδή γκρινιάζει, είναι ανήσυχο, νυστάζει κτλ - να το βάζεις στο στήθος να θηλάζει, δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα με το κόψιμο της πιπίλας, αφού το στήθος είναι καλύτερο γιατί έχει και το ζεστό και νόστιμο γαλατάκι. Καλή επιτυχία!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...