Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Γειά σε όλες σας!

Είμαι και εγώ νέα μαμά με ένα αγοράκι 44 ημερών.Καθότι τελείς άπειρη με το θηλασμό, αλλα και πολυ υπέρ του, θηλάζω το μωρό μου απκλειστικά απο την πρώτη μέρα!

Την τελευταία εβδομάδα συμβαίνουν τα εξής περίεργα που με έχουν ανησυχήσει. Το στήθος μου δεν είναι πια τοσο φουσκωμένο ούτε σκληρό όπως πριν, σαν να είναι άδειο και φοβάμαι οτι θα μου κοπεί το γάλα. Ενώ λοιπόν παρατηρώ προσεκτικά οταν θηλάζω, βλέπω οτι απο το στοματάκι του μωρού μου στάζει γαλατάκι συχνά και ακούω να καταπίνει. Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες τα κακάκια του μωρού μου είναι κυρίως πράσινα ή κιτρινοπράσινα με σποράκια. Επίσης είναι τωρα 2 μέρες που κάποιες φορές (όχι συχνά) εκεί που τον θηλάζω κλαίει και γκρινιάζει ενώ έχει το στόμα του στο στήθος σαν κατι να τον εκνευρίζει!

Εχω ανησυχήσει μήπως δεν σιτίζεται σωστά το μωρό μου, αν η διατροφή μου επηρεάζει το χρώμα απο τα κακάκια του ή μηπως συμβαίνει κάτι που δεν υποψιάζομαι!

Να σημειώσω οτι γεννήθηκε 3820 στις 16 μέρες ήταν 4200 και στις 39 5300 .

Αν κάποια απο εσάς είχε παρόμοια εμπειρία η περισσότερες γνώσεις επι του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθειά της!:!:

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς για δόντια, άλλωστε έχουμε πολλά σάλια και προσπαθούμε να βάλουμε οοοοοολο το χεράκι μέσα στο στόμα. Σήμερα της αγόρασα μασητικά αλλά είναι μικρούλα και δεν μπορεί να συντονίσει ακόμα τις κινήσεις της. Περιμένω με αγωνία το αυριανό ζύγισμα, ελπίζω να δούμε αποτελέσματα γιατί φρόντισα πολύ τη διατροφή μου αυτές τις ημέρες και πρόσφερα στήθος συχνότερα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν θέλω να επιβεβαιώσω τους διάφορους καλοθελητές που υποστηρίζουν ότι για όλα τα κακά (γκρίνια του μωρού, διακεκομμένος ύπνος κλπ) φταίει η επιμονή μου να θηλάσω. Αφού μέχρι τώρα το βάρος της μπεμπούλας ήταν στο 95 της καμπύλης, σίγουρα δεν φταίει ο θηλασμός...

Όσο για την κούραση (σωματική και ψυχολογική) προσπαθώ να την ελέγξω και να μην τη μεταδίδω στο παιδάκι μου. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι η μικρή έχει γίνει πολύ κουτσομπόλα και πολλές φορές διακόπτει το θηλασμό για να δει τι γίνεται γύρω της. Μάλλον πρέπει να την θηλάζω κάπου ήσυχα πια. Απλά ελπίζω να μην είναι ουρολοίμωξη... Και πάλι σας ευχαριστώ Χαρούλα και Αλεξία!

 

 

Αγαπη το μωρακι σου δεν ειναι κουτσομπολα!

Ειναι πανεξυπνο κ υπερδραστηριο κ γι αυτο εισαι υπευθυνη εσυ,αφου ειναι επιστημονικα αποδεδειγμενο οτι τα μωρα που θηλαζουν τεινουν να ειναι πιο εξυπνα κ <<πιο μπροστα απο την ηλικια τους>>(σε καποιες δε θα αρεσειαυτο αλλα ετσι ειναι!), απο τα αλλα μωρα.

Μην αφησεις κανεναν να σε επηρεασει στο θεμα του θηλασμου.

Μονο αν υπαρχουν σοβαροι ιατρικοι λογοι να σταματησεις.Κατα τα αλλα,τρωγε καλα.Διαιτες ξεκιναμε οταν το παιδακι φτασει να τρωει 3 γευματα στερεες κ τρεφεται πια πολυ καλα κ μονο του.

 

Πριν λιγο καιρο ξερεις τι ελεγα;:<Νιωθω σαν να μην εχω γεννησει ακομα!Ειμαι σωματικα υπευθυνη , ακομα , για την ανατροφη αυτου του πλασματος>.

Κι ετσι ειναι!Ευχομαι σε ολες να ζησουν αυτο το θαυμα....κ σε σενα να σου ζησει το νινι σου κ καλους , πολλους κ θρεπτικους θηλασμους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες σας!

Είμαι και εγώ νέα μαμά με ένα αγοράκι 44 ημερών.Καθότι τελείς άπειρη με το θηλασμό, αλλα και πολυ υπέρ του, θηλάζω το μωρό μου απκλειστικά απο την πρώτη μέρα!

Την τελευταία εβδομάδα συμβαίνουν τα εξής περίεργα που με έχουν ανησυχήσει. Το στήθος μου δεν είναι πια τοσο φουσκωμένο ούτε σκληρό όπως πριν, σαν να είναι άδειο και φοβάμαι οτι θα μου κοπεί το γάλα. Ενώ λοιπόν παρατηρώ προσεκτικά οταν θηλάζω, βλέπω οτι απο το στοματάκι του μωρού μου στάζει γαλατάκι συχνά και ακούω να καταπίνει. Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες τα κακάκια του μωρού μου είναι κυρίως πράσινα ή κιτρινοπράσινα με σποράκια. Επίσης είναι τωρα 2 μέρες που κάποιες φορές (όχι συχνά) εκεί που τον θηλάζω κλαίει και γκρινιάζει ενώ έχει το στόμα του στο στήθος σαν κατι να τον εκνευρίζει!

Εχω ανησυχήσει μήπως δεν σιτίζεται σωστά το μωρό μου, αν η διατροφή μου επηρεάζει το χρώμα απο τα κακάκια του ή μηπως συμβαίνει κάτι που δεν υποψιάζομαι!

Να σημειώσω οτι γεννήθηκε 3820 στις 16 μέρες ήταν 4200 και στις 39 5300 .

Αν κάποια απο εσάς είχε παρόμοια εμπειρία η περισσότερες γνώσεις επι του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθειά της!:!:

 

 

Καλημερα κ σε σενα κ καλως ηρθες στη μητροτητα...

Να σου ζησει το μπεμπε σου!Λοιπον:

α)Μπραβο σου που θηλαζεις!(ξερω ποσο αναγκη εχεις να το ακουσεις αυτο-συνηθως ολοι λενε:τρωει καλα το παιδι;μηπως δε χορταινει;μωρε,τι να το κρατησει αυτο το γαλα το μωρο;αυτο ειναι νερο σκετο....κ αλλα πολλα τετοια ΧΑΖΑ!)

β)Μη φοβασαι.Το γαλα κοβεται απο υπερβολικη στενοχωρια,παθολογικα αιτια ή οταν σταματαει να θηλαζει το μωρο.Οσο σε θηλασει,τοσο γαλα παραγεις.Ζητηση->προσφορα.Οσο ζηταει,τοσο παραγει.

γ)εννοειται οτι αυτα που τρως επηρεαζουν τις κεν ωσεις του μωρου

δ)μην ξεχνας οτι καπου εδω ξεκιναει μια δυσκολη περιοδος για σας,αυτη των κολικων απο τους οποιους, επηρεαζονται κ τα κακα του.Το φαρμακο;Θηλασμος......

Βρασε χαμομηλι,γλυκανισο,τιλιο κ μαραθοσπορο για ενα λεπτο κ πιες το ΕΣΥ,για να περασει στο γαλα σου κ να το ανακουφισει.Καλο θα ηταν να αποφυγεις τις σταγονες κ να το παλεψεις με θηλασμο.

ε)αν δε σιτιζεται καλα θα το καταλαβει ο γιατρος απο τις κα πυλες του βαρους.Τρωγε καλα,οτι τρως τρωει.Σουπες κ τραχαναδες κ πολυ πολυ νερο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες σας!

Είμαι και εγώ νέα μαμά με ένα αγοράκι 44 ημερών.Καθότι τελείς άπειρη με το θηλασμό, αλλα και πολυ υπέρ του, θηλάζω το μωρό μου απκλειστικά απο την πρώτη μέρα!

Την τελευταία εβδομάδα συμβαίνουν τα εξής περίεργα που με έχουν ανησυχήσει. Το στήθος μου δεν είναι πια τοσο φουσκωμένο ούτε σκληρό όπως πριν, σαν να είναι άδειο και φοβάμαι οτι θα μου κοπεί το γάλα. Ενώ λοιπόν παρατηρώ προσεκτικά οταν θηλάζω, βλέπω οτι απο το στοματάκι του μωρού μου στάζει γαλατάκι συχνά και ακούω να καταπίνει. Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες τα κακάκια του μωρού μου είναι κυρίως πράσινα ή κιτρινοπράσινα με σποράκια. Επίσης είναι τωρα 2 μέρες που κάποιες φορές (όχι συχνά) εκεί που τον θηλάζω κλαίει και γκρινιάζει ενώ έχει το στόμα του στο στήθος σαν κατι να τον εκνευρίζει!

Εχω ανησυχήσει μήπως δεν σιτίζεται σωστά το μωρό μου, αν η διατροφή μου επηρεάζει το χρώμα απο τα κακάκια του ή μηπως συμβαίνει κάτι που δεν υποψιάζομαι!

Να σημειώσω οτι γεννήθηκε 3820 στις 16 μέρες ήταν 4200 και στις 39 5300 .

Αν κάποια απο εσάς είχε παρόμοια εμπειρία η περισσότερες γνώσεις επι του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθειά της!:!:

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Το ότι δεν αισθάνεσαι το στήθος φουσκωμένο είναι γιατί έχει πια εδραιωθεί η γαλουχία, όπως συνήθως συμβαίνει γύρω στις 40 ημέρες, οπότε το στήθος έχει προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του μωρού. Περιττό να σου πω ότι τα πας τέλεια με το θηλασμό, αφού το μωράκι πήρε 1.100 γραμμάρια σε 23 ημέρες, πάνω από 40 γρ. την ημέρα, όταν το ικανοποιητικό είναι τα 25 την ημέρα!!! Η ανησυχία που αναφέρεις, σε συνδυασμό με τα πράσινα κακά, μπορεί να είναι σημάδια ότι το μωράκι πίνει περισσότερο από το "αρχικό" γάλα, που είναι πλουσιότερο σε λακτόζη και λιγότερο σε λίπος. Είναι προτιμότερο να προσφέρεις μόνο ένα στήθος σε κάθε γεύμα, ώστε το μωράκι να παίρνει το λίπος που υπάρχει στο τέλος. Καλή συνέχεια, και, όπως αναφέρθηκε από άλλη κοπέλα, κλείσε τα αυτιά σου σε όλες τις βλακείες που θα ακούσεις!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ σε σενα κ καλως ηρθες στη μητροτητα...

Να σου ζησει το μπεμπε σου!Λοιπον:

α)Μπραβο σου που θηλαζεις!(ξερω ποσο αναγκη εχεις να το ακουσεις αυτο-συνηθως ολοι λενε:τρωει καλα το παιδι;μηπως δε χορταινει;μωρε,τι να το κρατησει αυτο το γαλα το μωρο;αυτο ειναι νερο σκετο....κ αλλα πολλα τετοια ΧΑΖΑ!)

β)Μη φοβασαι.Το γαλα κοβεται απο υπερβολικη στενοχωρια,παθολογικα αιτια ή οταν σταματαει να θηλαζει το μωρο.Οσο σε θηλασει,τοσο γαλα παραγεις.Ζητηση->προσφορα.Οσο ζηταει,τοσο παραγει.

γ)εννοειται οτι αυτα που τρως επηρεαζουν τις κεν ωσεις του μωρου

δ)μην ξεχνας οτι καπου εδω ξεκιναει μια δυσκολη περιοδος για σας,αυτη των κολικων απο τους οποιους, επηρεαζονται κ τα κακα του.Το φαρμακο;Θηλασμος......

Βρασε χαμομηλι,γλυκανισο,τιλιο κ μαραθοσπορο για ενα λεπτο κ πιες το ΕΣΥ,για να περασει στο γαλα σου κ να το ανακουφισει.Καλο θα ηταν να αποφυγεις τις σταγονες κ να το παλεψεις με θηλασμο.

ε)αν δε σιτιζεται καλα θα το καταλαβει ο γιατρος απο τις κα πυλες του βαρους.Τρωγε καλα,οτι τρως τρωει.Σουπες κ τραχαναδες κ πολυ πολυ νερο.

 

Χαρούλα, σευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!

Είναι αλήθεια οτι στην αρχή παραλίγο να με πείσουν οτι το μωρό μου δεν τρωει και πεινάει και να του δώσω ξένο γάλα! Του εδωσα μια φορά στο νοσοκομείο τη δευτερη μερα και ποτέ ξανα!

Θέλω πολύ να καταφέρω να συνεχίσω το θηλασμο χωρις προβληματα!!!

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Το ότι δεν αισθάνεσαι το στήθος φουσκωμένο είναι γιατί έχει πια εδραιωθεί η γαλουχία, όπως συνήθως συμβαίνει γύρω στις 40 ημέρες, οπότε το στήθος έχει προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του μωρού. Περιττό να σου πω ότι τα πας τέλεια με το θηλασμό, αφού το μωράκι πήρε 1.100 γραμμάρια σε 23 ημέρες, πάνω από 40 γρ. την ημέρα, όταν το ικανοποιητικό είναι τα 25 την ημέρα!!! Η ανησυχία που αναφέρεις, σε συνδυασμό με τα πράσινα κακά, μπορεί να είναι σημάδια ότι το μωράκι πίνει περισσότερο από το "αρχικό" γάλα, που είναι πλουσιότερο σε λακτόζη και λιγότερο σε λίπος. Είναι προτιμότερο να προσφέρεις μόνο ένα στήθος σε κάθε γεύμα, ώστε το μωράκι να παίρνει το λίπος που υπάρχει στο τέλος. Καλή συνέχεια, και, όπως αναφέρθηκε από άλλη κοπέλα, κλείσε τα αυτιά σου σε όλες τις βλακείες που θα ακούσεις!!! :D

 

Μανούλα για πάντα!

Σευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! Δεν το ήξερα αυτο με την εδραίωση και το μη φουσκωμένο στήθος. Επειδή εχω διαβάσει πολλά για τα πράσινα κακα, υποψιάστηκα οτι δεν πίνει το πιο λιπαρό γαλα, αλλα το πρόβλημα είναι οτι αρχίζει να θηλάζει και πίνει το αρχικό γάλα και μετα σαν να εκνευρίζεται, αφηνει, πιάνει τη θηλή, πιπιλάει χωρίς να καταπίνει, που και μια καταπίνει ξαναφήνει σφίγγεται αλλα ταυτόχρονα ψαχνει ο στηθος που σημαίνει οτι πεινάει ακόμα... τελίκα τον λυπάμαι που ζορίζεται υποθέτω οτι τελείωσε το γαλα απο αυτο το στήθος και τον βάζω στο άλλο.Κάνω λάθος χειρισμό?

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα για πάντα!

Σευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!! Δεν το ήξερα αυτο με την εδραίωση και το μη φουσκωμένο στήθος. Επειδή εχω διαβάσει πολλά για τα πράσινα κακα, υποψιάστηκα οτι δεν πίνει το πιο λιπαρό γαλα, αλλα το πρόβλημα είναι οτι αρχίζει να θηλάζει και πίνει το αρχικό γάλα και μετα σαν να εκνευρίζεται, αφηνει, πιάνει τη θηλή, πιπιλάει χωρίς να καταπίνει, που και μια καταπίνει ξαναφήνει σφίγγεται αλλα ταυτόχρονα ψαχνει ο στηθος που σημαίνει οτι πεινάει ακόμα... τελίκα τον λυπάμαι που ζορίζεται υποθέτω οτι τελείωσε το γαλα απο αυτο το στήθος και τον βάζω στο άλλο.Κάνω λάθος χειρισμό?

Μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφη σου; Να αποφευγεις τα πολλα γαλακτομικα γιατι η συχνότερη αλλεργία στα βρέφη ειναι δυστιχως απο την πρωτεΐνη του γάλακτος.

Οσο για το αν πρεπει να δίνεις ενα στηθος η δυο εγω είμαι της άποψης "άφησε το μωρο να σου δείξει τον δρόμο,ξερει καλυτερα!" Προσφέρεις το στηθος και αν χάσει το ενδιαφέρον απο μονη της δίνεις το αλλο αν δεν θελει καλώς..τον επόμενο θηλασμο τον ξεκινάς απο το στηθος που έδωσες τελευταίο,εφόσον πήρε και τα δυο φυσικα!

Link to comment
Share on other sites

Επισης το στηθος δεν αδειάζει και γεμίζει αλλα ειναι ένας άδειας που παράγει συνεχώς γαλα ακόμα κι αν το νιώθεις άδειο...Σε λιγο θα ξεφουσκώσει τελείως, δεν θα στάζει καθολου και το μωρο θα πίνει 200ml η και παραπάνω.Δεν θελει άγχος τα πάτε τέλεια και το βαρος σας σούπερ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες σας!

Είμαι και εγώ νέα μαμά με ένα αγοράκι 44 ημερών.Καθότι τελείς άπειρη με το θηλασμό, αλλα και πολυ υπέρ του, θηλάζω το μωρό μου απκλειστικά απο την πρώτη μέρα!

Την τελευταία εβδομάδα συμβαίνουν τα εξής περίεργα που με έχουν ανησυχήσει. Το στήθος μου δεν είναι πια τοσο φουσκωμένο ούτε σκληρό όπως πριν, σαν να είναι άδειο και φοβάμαι οτι θα μου κοπεί το γάλα. Ενώ λοιπόν παρατηρώ προσεκτικά οταν θηλάζω, βλέπω οτι απο το στοματάκι του μωρού μου στάζει γαλατάκι συχνά και ακούω να καταπίνει. Ταυτόχρονα αυτές τις μέρες τα κακάκια του μωρού μου είναι κυρίως πράσινα ή κιτρινοπράσινα με σποράκια. Επίσης είναι τωρα 2 μέρες που κάποιες φορές (όχι συχνά) εκεί που τον θηλάζω κλαίει και γκρινιάζει ενώ έχει το στόμα του στο στήθος σαν κατι να τον εκνευρίζει!

Εχω ανησυχήσει μήπως δεν σιτίζεται σωστά το μωρό μου, αν η διατροφή μου επηρεάζει το χρώμα απο τα κακάκια του ή μηπως συμβαίνει κάτι που δεν υποψιάζομαι!

Να σημειώσω οτι γεννήθηκε 3820 στις 16 μέρες ήταν 4200 και στις 39 5300 .

Αν κάποια απο εσάς είχε παρόμοια εμπειρία η περισσότερες γνώσεις επι του θέματος θα εκτιμούσα τη βοήθειά της!:!:

 

Γεια και απο μενα! Πιστευω οτι τα πας παρα πολυ καλα, να μην ανησυχεις για τιποτα, βαζε το μωρο στο στηθος οποτε θελει και οταν χασει το ενδαφερον του για το ενα στηθος τοτε το αλλαζεις και οσο κατσει και την επομενη φορα απο το στηθος που αφησες δευτερο και παει λεγοντας. Το να δεις πρασινα κακα δεν ειναι ανησυχιτικο, εκτος αν δεις για δυο μερες και πανω συνεχομενα ομως, τουλαχιστον ετσι μ εχει πει ο παιδιατρος. Ειστε πιθανοτατα σε αλμα αναπτυξης και η γκρινια ισως να ειναι κολικοι η και ελαφρια παλλινδρομηση η και πρησμενα ουλα, χαλαρωσε και ολα θα φτιαξουν!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άλλαξες κάτι στην διατροφη σου; Να αποφευγεις τα πολλα γαλακτομικα γιατι η συχνότερη αλλεργία στα βρέφη ειναι δυστιχως απο την πρωτεΐνη του γάλακτος.

Οσο για το αν πρεπει να δίνεις ενα στηθος η δυο εγω είμαι της άποψης "άφησε το μωρο να σου δείξει τον δρόμο,ξερει καλυτερα!" Προσφέρεις το στηθος και αν χάσει το ενδιαφέρον απο μονη της δίνεις το αλλο αν δεν θελει καλώς..τον επόμενο θηλασμο τον ξεκινάς απο το στηθος που έδωσες τελευταίο,εφόσον πήρε και τα δυο φυσικα!

 

Alexia σευχαριστώ, εχω σταματήσει το αγελαδινό γάλα 20 μέρες όμως καταναλώνω έμμεσα αγελαδινό γάλα στα μπισκότα, σοκολατες κλπ.

Δεν μπορώ να συνδυάσω τα πράσινα κακα με κάποια τροφή γιατί φαίνεται ασυνάρτητο το ένα με το άλλο, δηλαδή οτι και να έχω φάει. Πάντως όποτε καταλάβω οτι πεινάει τον βάζω στο στήθος. Να σημειώσω δε οτι κάποιες φορές που χρειάζεται να λείπω βγάζω με θήλαστρο.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και απο μενα! Πιστευω οτι τα πας παρα πολυ καλα, να μην ανησυχεις για τιποτα, βαζε το μωρο στο στηθος οποτε θελει και οταν χασει το ενδαφερον του για το ενα στηθος τοτε το αλλαζεις και οσο κατσει και την επομενη φορα απο το στηθος που αφησες δευτερο και παει λεγοντας. Το να δεις πρασινα κακα δεν ειναι ανησυχιτικο, εκτος αν δεις για δυο μερες και πανω συνεχομενα ομως, τουλαχιστον ετσι μ εχει πει ο παιδιατρος. Ειστε πιθανοτατα σε αλμα αναπτυξης και η γκρινια ισως να ειναι κολικοι η και ελαφρια παλλινδρομηση η και πρησμενα ουλα, χαλαρωσε και ολα θα φτιαξουν!

 

bouba Ευχαριστω πολύ! Τα πράσινα κακά τα βλέπω τώρα 5 μέρες. Αλλά δεν είναι συνεχόμενα,δηλαδή κάθε 3 πράσινες κενώσεις μια ψιλοκανονική. Φυσικά πήρα τον παιδιατρο, ο οποιος όμως δε με κάλυψε. Μου είπε οτι πράσινες κενώσεις υπαρχουν και ως "κενώσεις πείνας" οτι και καλα δεν σιτιζεται το μωρό επαρκώς και κάνει πράσινα κακα που όμως θα έπρεπε να συνοδέυεται και απο έντονη ανησυχία, κλάμα να πεινάει συνέχεια και γενικά να έχει αλλάξει συμπεριφόρα το μωρό. Αυτό όμως δόξα τω θεώ, είναι μια χαρά, τη νύχτα κοιμάται 5 ώρες συνεχόμενα και απο κει και περα ζητάει να φάει καθε 2 ωρες είτε κοιμαται είτε όχι. Πάνες βρεγμένες τουλάχιστον 6 και λερωμένες σίγουρα 5. Οποτε μου είπε οτι μάλλον σχετίζονται με τη διατροφή μου και να μην ανησυχω και να κόψω τέλείως τα αγελαδινα όπως είπε και ηAlexia1985. Η απορία μου είναι η εξής, 35 μέρες το μωρό έκανε κανονικά κακάκια τις τελευταίες μέρες γιατί πρασίνισαν αφου ουσιαστικά δεν αλλάξα κατι στην διατροφή μου.Να έβγαλε τώρα την αλεργία? Τι να πώ. Θα περιμένω να δω και με την αλλαγή του θηλασμου, μηπως τελικα είναι απο κει..

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

bouba Ευχαριστω πολύ! Τα πράσινα κακά τα βλέπω τώρα 5 μέρες. Αλλά δεν είναι συνεχόμενα,δηλαδή κάθε 3 πράσινες κενώσεις μια ψιλοκανονική. Φυσικά πήρα τον παιδιατρο, ο οποιος όμως δε με κάλυψε. Μου είπε οτι πράσινες κενώσεις υπαρχουν και ως "κενώσεις πείνας" οτι και καλα δεν σιτιζεται το μωρό επαρκώς και κάνει πράσινα κακα που όμως θα έπρεπε να συνοδέυεται και απο έντονη ανησυχία, κλάμα να πεινάει συνέχεια και γενικά να έχει αλλάξει συμπεριφόρα το μωρό. Αυτό όμως δόξα τω θεώ, είναι μια χαρά, τη νύχτα κοιμάται 5 ώρες συνεχόμενα και απο κει και περα ζητάει να φάει καθε 2 ωρες είτε κοιμαται είτε όχι. Πάνες βρεγμένες τουλάχιστον 6 και λερωμένες σίγουρα 5. Οποτε μου είπε οτι μάλλον σχετίζονται με τη διατροφή μου και να μην ανησυχω και να κόψω τέλείως τα αγελαδινα όπως είπε και ηAlexia1985. Η απορία μου είναι η εξής, 35 μέρες το μωρό έκανε κανονικά κακάκια τις τελευταίες μέρες γιατί πρασίνισαν αφου ουσιαστικά δεν αλλάξα κατι στην διατροφή μου.Να έβγαλε τώρα την αλεργία? Τι να πώ. Θα περιμένω να δω και με την αλλαγή του θηλασμου, μηπως τελικα είναι απο κει..

 

κενωσεις πεινας?εγω νομιζα οτι τα πρασινα κακακια ηταν το εντελως αντιθετο.οταν καποιες φορες εκανε πρασινουλια κακακια εψαξα και διαβασα οτι συμβαινει οταν πινει συνεχεια το μωρακι και πολυ γαλατακι και κανει πολλες κενωσεις και το στομαχακι του δεν εχει προλαβει να χωνεψει εχουν πρασινο χρωμα.και οντως δεν ειχα αλλαξει τιποτα στην διατροφη και περνουσαμε αλμα αναπτυξης και ηταν συνεχεια στο στηθος μου και επινε ασταματητα οποτε ειχαμε παρα πολλες κενωσεις.το μονο που αλλαξα στην διατροφη μου γιατι ειχε βγαλει κατι σπιθουρακια στο προσωπακι της η μικρη λιγο μετα την γεννα ηταν το γαλα απο αγελαδινο σε κατσικισιο.πολλοι μου ειχαν πει να το κοψω εντελως αλλα προτιμησα να δοκιμασω αυτην την λυση και μπορω να πω οτι δεν εχουμε κανενα θεμα.δεν δοκιμαζεται κατι τετοιο βρε κοριτσια πριν το κοψετε εντελως?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!Σε καμιά περίπτωση τα πράσινα κακά δεν είναι παθολογικά μετά τις 2 μέρες. Οι κενώσεις πείνας είναι μικρές και συχνές βλεννωδεις κενώσεις.

 

Για να φτάσει η μαμά να κόψει τελείως τς γαλακτοκομικά,θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες ενδείξεις,όπως έκζεμα ή αίμα στα κακά.Επίσης,η εναλλακτική "κατσικίσιο αντί για αγελαδινό"είναι λάθος. Αν υπάρχει πράγματι αλλεργία,,ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά απαγορεύονται.

 

Για την ιστορία,να αναφέρω ότι τα δικά μου λαίμαργα μωρά έκαναν πάντα πράσινα κακά!

Α! Και,σε παρακαλώ,όταν η παιδίατρός σου σου προτείνει συμπλήρωμα-είναι θέμα χρόνου να το κάνει,όπως την κόβω :? - γράψε μας πάλι...να προλάβουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς!Σε καμιά περίπτωση τα πράσινα κακά δεν είναι παθολογικά μετά τις 2 μέρες. Οι κενώσεις πείνας είναι μικρές και συχνές βλεννωδεις κενώσεις.

 

Για να φτάσει η μαμά να κόψει τελείως τς γαλακτοκομικά,θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες ενδείξεις,όπως έκζεμα ή αίμα στα κακά.Επίσης,η εναλλακτική "κατσικίσιο αντί για αγελαδινό"είναι λάθος. Αν υπάρχει πράγματι αλλεργία,,ΟΛΑ τα γαλακτοκομικά απαγορεύονται.

 

Για την ιστορία,να αναφέρω ότι τα δικά μου λαίμαργα μωρά έκαναν πάντα πράσινα κακά!

Α! Και,σε παρακαλώ,όταν η παιδίατρός σου σου προτείνει συμπλήρωμα-είναι θέμα χρόνου να το κάνει,όπως την κόβω :? - γράψε μας πάλι...να προλάβουμε!!!

 

εμενα μου ειχαν πει οτι το κατσικισιο γαλα εχει λιγοτερη λακτοζη απ οτι το αγελαδινο(οι περισσοτερες νομιζουμε οτι το κατσικισιο δεν εχει λακτοζη καθολου το οποιο ειναι λαθος).το κατσικισιο εχει λακτοζη(που την ενοχοποιουν για αλλεργιες και δυσανεξια)αλλα σε πολυ λιγοτερα ποσοστα εναντι του αγελαδινου και επομενως καθιστουν το κατσικισιο πιο ευπεπτο.να σου πω την αληθεια εγω τελικα πιστευω οτι δεν εφταιξε το γαλα που επινα για τα σπιθουρακια που ειχε βγαλει η μπεμπα και ηταν νεογνικη ακμη που οφειλεται σε δικες μου ορμονες και οποτε δεν μπορουσα να κανω και πολλα πραγματα παρα μονο να περασει μονο του,οπως και περασε).ο μονος λογος που δεν γυρισα στην παλια μου συνηθεια στο αγελαδινο ειναι γιατι τελικα ασχετα με την μπεμπα και τον θηλασμο οταν αρχισα να το ψαχνω διαπιστωσα οτι ποιοτικα ειναι πολυ καλυτερο(και πολυ ακριβοτερο δυστυχως).

ειναι και σενα λαιμαργα ε?και μενα η μπεμπα ειναι παρα πολυ και πνιγεται πολλες φορες η τζουτζουκα μου:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εχετε δίκιο. Και ο μπέμπης μου λαίμαργος είναι και τρωει γρήγορα και πνίγεται και γιαυτο εκνευρίζεται μάλλον οταν πιει το πρώτο γαλα και μετα πρέπει να προσπαθήσει περισσοτερο για να βγεί κιάλλο γάλα. Εχω εφαρμόσει απο προχθές το ενα στήθος τη φορά και αν δε φτάσει πάμε στο άλλο και η αλήθεια είναι οτι οι τελευταίες 2 κενώσεις μας ήταν κίτρινες:D (χαρά εγώ...)

και μην παραλείψω να σας πω οτι μπορεί να έκοψα το αγελαδινο γάλα αλλα πίνω κατσικίσιο! Το επίσης περίεργο που μου είπε ο παιδιατρος ήταν οτι κατι σπιθουράκια στις 16 μερες που είχε ο μπέμπης οφειλόταν μάλλον στο αγελαδινό γάλα (τοτε και το έκοψα)τα οποία ομως τωρα έχουν φύγει τελείως!! και τη δεύτερη φορά που μας είδε είχαμε ξηροδερμία στο κεφαλάκι και στα φρυδάκια (που μετα μου είπαν οτι είναι νινιδα) ε και αυτο μου είπε ότι οφειλόταν στο αγελαδινό γάλα που υπάρχει σε πολές τροφές που καταναλώνω και να τις προσέξω!! Ε τι να πω προσπαθω να τα περιορίσω. Πάντως και γω abebablom δεν ξερω κατα πόσο τα σπιθουράκια και η νινδα τελικά οφείλονται στο αγελαδινό γάλα!! και αυτό με την υπερπαραγωγή είναι μια πιθανότητα!!

Μανούλα για πάντα! με καθυσηχάζεις με τις πληροφόρίες που μου δινεις για τα κακάκια!! επίσης έχω πολλή θέληση για το θηλασμό και δύσκολα θα με πείσουν για ξένο και να πω και του σταβού το δίκιο ο παιδίατρος στο πρώτο ραντεβου μου είχε πει οτι εφοσον θέλω να θηλάζω θα θηλάζω γιατι δεν υπάρχει γυναίκα χωρίς γάλα (εκτός παθολογικών περιπτώσεων). Παντος αν όντως πάει να με καθοδηγήσει προς το ξένο γάλα θα σας ενημερώσω.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Η νεογνικη ακμη οφειλεται στις ορμονες της μαμας κατα την εγκυμοσυνη και η ξηροδερμια συμβαινει στα περισσοτερα μωρακια. Εγω εχω καταλαβει οτι οταν ενα μωρακι ειναι ηρεμο και παιρνει βαρος τοτε πανε ολα καλα με το θηλασμο. Αυτην την "πιπιλα" με την αλλεργια που χρησιμοποιουν πολλοι παιδιατροι ποτε δεν την καταλαβα. Ειναι δυνατον το 70% των παιδιων να εχει αλλεργια;;; Οσο για το αγελαδινο, συμφωνω στη μειωση του απο ολους ανεξαιρετως αλλα για διαφορετικους λογους..

Link to comment
Share on other sites

Η νεογνικη ακμη οφειλεται στις ορμονες της μαμας κατα την εγκυμοσυνη και η ξηροδερμια συμβαινει στα περισσοτερα μωρακια. Εγω εχω καταλαβει οτι οταν ενα μωρακι ειναι ηρεμο και παιρνει βαρος τοτε πανε ολα καλα με το θηλασμο. Αυτην την "πιπιλα" με την αλλεργια που χρησιμοποιουν πολλοι παιδιατροι ποτε δεν την καταλαβα. Ειναι δυνατον το 70% των παιδιων να εχει αλλεργια;;; Οσο για το αγελαδινο, συμφωνω στη μειωση του απο ολους ανεξαιρετως αλλα για διαφορετικους λογους..

 

ετσι οπως τα λες ειναι για την ν.ακμη και την ξηροδερμια.εμεις βαλαμε ελαιολαδο στο κεφαλακι και εχει φυγει η νινιδα μας:D.επισης και για την αλλεργια συμφωνω.αμεσως το πρωτο που θα πουνε ειναι αλλεργια!και νααα οι ειδικες διατροφες και νααα οι ειδικες οι κρεμες.εμεις πηγαμε προχτες για εμβολιο και με ρωτησε για την διατροφη μου και της ειπα οτι ειχα ελλατωσει τα οσπρια και τις πρασιναδες(που μ αρεσουν και πολυ)για να μην πειραζει το εντερακι της αλλα πηρα την αποφαση να τα τρωω κανονικα οπως παλια και μου ειπε οτι συμφωνει και οτι δεν πρεπει να αποκλειουμε τροφες.συγχαρητηρια σ ολες τις μανουλες που παλευουμε για τον θηλασμο:-)

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως τα λες ειναι για την ν.ακμη και την ξηροδερμια.εμεις βαλαμε ελαιολαδο στο κεφαλακι και εχει φυγει η νινιδα μας:D.επισης και για την αλλεργια συμφωνω.αμεσως το πρωτο που θα πουνε ειναι αλλεργια!και νααα οι ειδικες διατροφες και νααα οι ειδικες οι κρεμες.εμεις πηγαμε προχτες για εμβολιο και με ρωτησε για την διατροφη μου και της ειπα οτι ειχα ελλατωσει τα οσπρια και τις πρασιναδες(που μ αρεσουν και πολυ)για να μην πειραζει το εντερακι της αλλα πηρα την αποφαση να τα τρωω κανονικα οπως παλια και μου ειπε οτι συμφωνει και οτι δεν πρεπει να αποκλειουμε τροφες.συγχαρητηρια σ ολες τις μανουλες που παλευουμε για τον θηλασμο:-)

 

Ισως εχεις μια μικρη υπερπαραγωγή γι αυτο κι οι πράσινες κενωσεις. Τα πράσινα κακα τα βλέπεις σε φυσικο φως, σε κίτρινο φως η σε φθορισμού;

Η υπερπαγωγη συνηθως βέβαια εμφανίζεται απο τις πρώτες μερες θηλασμου, εισαι σιγουρη οτι δεν άλλαξε κατι στον τροπο θηλασμου; Μήπως θηλαζει το μωρο περισσότερο; Μήπως κανεις πιο συχνές αλλαγές στήθους;

 

Θηλαζεις απο το ενα στηθος μονο σε κάθε γεύμα η κι απο τα δυο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ισως εχεις μια μικρη υπερπαραγωγή γι αυτο κι οι πράσινες κενωσεις. Τα πράσινα κακα τα βλέπεις σε φυσικο φως, σε κίτρινο φως η σε φθορισμού;

Η υπερπαγωγη συνηθως βέβαια εμφανίζεται απο τις πρώτες μερες θηλασμου, εισαι σιγουρη οτι δεν άλλαξε κατι στον τροπο θηλασμου; Μήπως θηλαζει το μωρο περισσότερο; Μήπως κανεις πιο συχνές αλλαγές στήθους;

 

Θηλαζεις απο το ενα στηθος μονο σε κάθε γεύμα η κι απο τα δυο;

 

και εγω αυτο πιστευω οτι (τουλαχιστον σε μας)εκει οφειλοταν τα πρασινα κακακια μας,σε υπερπαραγωγη οπως εγραψα και πιο κατω.σε φυσικο φως τα εβλεπα.και οσες φορες ετυχε ηταν συνδιασμενο με αλμα αναπτυξης που δεν μπορεις να φανταστεις ποοοσο γαλα πιναμε(οποτε παρηγαγε και το στηθος ολο και περισσοτερο)και συνεεεχεια κακακια:D.αλλα ετσι και αλλιως απο την αρχη ειχα πολυ γαλα(πιδακας).τουλαχιστον τωρα εχει φτιαξει ολο αυτο:)

Link to comment
Share on other sites

Αχ, αυτός ο πιδακας!Και εγώ από το μαιευτήριο είχα!Αφού στη νεογνολόγο που μου έδωσε το εξιτήριο παραπονιόμουν που πνιγόταν το μωρό,όταν όλες οι υπόλοιπες λεχώνες (και εγώ στο πρώτο μου παιδί) αγχώνονταν μήπως δεν έχουν γάλα.Βέβαια,να τονίσω ότι,φεύγοντας,βρήκα μέσα στο βιβλιάριο τυπωμένη συνταγή για ξένο γάλα,έτσι; Τι να πεις...

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα χαρηκα κοριτσια με τις 2 φορες καφεκιτρινα κακακια,μιας και παλι πρασινα τα κανουμε και μαλιστα σε 2 αποχρωσεις! Να σημειωσω δε οτι τις τελευταιες 3-4 μερες παλι το στηθος μου πρηζεται με γαλα και μαλλον πρεπει να ψαξω τροπο αντιμετωπισης υπερπαραγωγης. Προς τοπαρον αυτο που εκανα ηταν να τον αφηνω στο ενα στηθος ανα θηλασμο αλλα δεν ειχαμε αλλαγη!! Καμια ιδεα?

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις το λεγόμενο block-feeding. Αν το μωρό ζητάει στήθος σύντομα μετά το τελευταίο γεύμα- στη 1 ώρα, για παράδειγμα-του δίνεις πάλι το ίδιο στήθος, για 3 συνεχόμενες φορές. Αυτά καθεαυτά τα πράσινα κακά μη σε αγχώνουν! Απλά το μωράκι μπορεί να γίνεται πιο ανήσυχο με την κατάποση πολλής λακτόζης, να πεινάει συχνά και να σε κουράζει και εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω. Το αλλο στηθος που εντωμεταξύ μπορεί να πρήζεται (αν πρήζεται) τι θα το κάνω, αντληση με το θήλαστρο? και το γάλα εκείνο να το φυλάζω για μελλόντικη χρήση ή θα είναι γάλα με λίγα λίπαρα και πολλα σακχαρα και λακτόζη και άρα το αποφεύγω? Επειδη λείπω 2 φορες την εβδομάδα φροντίζω να αφήνω δικό μου γάλα για να πινει το μωρο και αρα αντλω σχεδον μέρα παρα μερα περίπου 100 ml για να είμαι σίγουρη οτι θα εχω αφήσει γάλα. Λες αυτό να επηρεάζει κάπως την υπερπαραγωγή? Γενικα το μωρό μου ζητάει συνήθως κάθε δύο ώρες να θηλάσει.

tHiNk PosSitiVe!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...