Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Η μικρούλα μου είναι 5 μηνών και δυστυχώς είναι αρρωστουλα πάλι με βροχιτιδα. :-( λόγο αυτού δεν εχει όρεξη για φαγητο τις προσφέρω το ένα στήθος τρώει λίγο και μετα αρνείται να φάει απο το άλλο. Ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή μου. Κάνω και 1 - 2 αντλησεις στη δουλεια.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Η μικρούλα μου είναι 5 μηνών και δυστυχώς είναι αρρωστουλα πάλι με βροχιτιδα. :-( λόγο αυτού δεν εχει όρεξη για φαγητο τις προσφέρω το ένα στήθος τρώει λίγο και μετα αρνείται να φάει απο το άλλο. Ανησυχώ μήπως μειωθεί η παραγωγή μου. Κάνω και 1 - 2 αντλησεις στη δουλεια.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

Όταν της περάσει θα επανέλθει η όρεξη οπότε θα θηλαζει περισσότερο για να καλύψει το χαμένο έδαφος. Εσυ πρόσφερε συχνα στήθος χωρίς πίεση κι ο,τι γίνει.

 

Περαστικά!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Όταν της περάσει θα επανέλθει η όρεξη οπότε θα θηλαζει περισσότερο για να καλύψει το χαμένο έδαφος. Εσυ πρόσφερε συχνα στήθος χωρίς πίεση κι ο,τι γίνει.

 

Περαστικά!

Σ΄ευχαριστω νινανανα δόξα το Θεό είμαστε καλύτερα. Πέρασαν τα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πείτε μου αν το ξέρετε: διάβασα ότι αν πιεις φασκομηλο μειωνεται η παραγωγη γαλατος. Επειδή πέρασα κρύωμα και πλακώθηκα στα φασκομηλα, και πράγματι νιώθω ότι δεν έχω τόσο γάλα όσο πριν, χωρις να ειμαι βεβαιη οτι ειναι η ιδεα μου λογω δημοσιευματος ή εχει συμβει πραγματικα... ξερετε πως μπορω να αυξησω την παραγωγη μου. θηλαζω αποκλειστικα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πείτε μου αν το ξέρετε: διάβασα ότι αν πιεις φασκομηλο μειωνεται η παραγωγη γαλατος. Επειδή πέρασα κρύωμα και πλακώθηκα στα φασκομηλα, και πράγματι νιώθω ότι δεν έχω τόσο γάλα όσο πριν, χωρις να ειμαι βεβαιη οτι ειναι η ιδεα μου λογω δημοσιευματος ή εχει συμβει πραγματικα... ξερετε πως μπορω να αυξησω την παραγωγη μου. θηλαζω αποκλειστικα

Βαζε το μωρο στο στηθος και η παραγωγη σου θα επανελθει απο μονη της, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, ειναι φυσιολογικο ο οργανισμος σου να μειωσει λιγο η παραγωγη οταν εισαι αρρωστη.Το μωρακι σου θα κατσει περισσοτερη ωρα στο στηθος αλλα θα βρει γαλα να πιει.Να πινεις πολλα υγρα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφαγα την σφαλιάρα μου σήμερα.Ο μικρός ήταν πολύ ανησυχος, δεν καθόταν στο στήθος πάνω από 2 λεπτά με αποτέλεσμα να μένει νηστικός, να πεινάει αλλά και να αρνείται να φάει.Αφού πέρασαν ώρες μέχρι να ηρεμήσει λίγο, να κοιμηθεί και αλλο λίγο, τον βάζω στο στήθος και πάλι τα ίδια.Επειδή δεν μπορούσα να αφήσω το παιδί νηστικο του έφτιαξα 60ml ξένο.Απογοητευτηκα όταν τον είδα να πίνει με μανία.Μήπως δεν το κρατάω καλά και δεν βολευεται?Πρώτα τον έβαζα σε ένα μαξιλάρι αλλά τώρα το δεν μπορώ να τον θηλάσω έτσι γιατί έφτασε τα 6κιλά σχεδόν και δεν βολευομαι, τον κρατάω στα χέρια.Αλλά έτσι πίνει έδω και 2 εβδομάδες σχεδόν.Εκτός των άλλων, δεν πίνει πια από τις 2 πλευρές.Από τον έναν μαστό και αυτό με το ζόρι.Αρχίζω να απογοητευομαι και στεναχωριέμαι οταν ξέρω ότι δεν έχει πιει τίποτα σχεδόν.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω γιατι ειχες γαλα σε σκονη στο σπίτι;

Το οτι δεν καθεται στο στηθος δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα, αλλα ότι κατι γενικα τον ενοχλεί. Μπορει να εχει πόνους, δυσφορία οτιδηποτε.

Το οτι ηπιε 60 ml δεν μου λεει κατι. Ξερεις ποια ειναι η διαφορα του στηθος με το μπουκάλι; Απο το στηθος το μωρό πίνει ακριβως οσο θελει. Ρουφαει, κανει θηλαστικες κινησεις δλδ πρόσπαθεια. Με το μπιμπερο δεν χρειαζεται να κανει τπτ. Ξαφνικά πεφτει το γαλα στο στομα του, μπουκωνεται με αποτελεσμα να αναγκαστει να το καταπιει.

Εχεις ξαναδωσει στο μωρό γαλα με μπιμπερό ή ηταν η πρωτη φορα; αν ναι γιατι;

φροντιζε να θηλάζεις, χωρις πειρασμους κ ρολογια κ κυριως οποτε το μωρό θελει.

 

Μόλις το ειδα... το τικερακι σου ειναι σωστό;! ειναι 1 1/2 μηνων κ 6 κιλά; o.O

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να ρωτησω γιατι ειχες γαλα σε σκονη στο σπίτι;

Το οτι δεν καθεται στο στηθος δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα, αλλα ότι κατι γενικα τον ενοχλεί. Μπορει να εχει πόνους, δυσφορία οτιδηποτε.

Το οτι ηπιε 60 ml δεν μου λεει κατι. Ξερεις ποια ειναι η διαφορα του στηθος με το μπουκάλι; Απο το στηθος το μωρό πίνει ακριβως οσο θελει. Ρουφαει, κανει θηλαστικες κινησεις δλδ πρόσπαθεια. Με το μπιμπερο δεν χρειαζεται να κανει τπτ. Ξαφνικά πεφτει το γαλα στο στομα του, μπουκωνεται με αποτελεσμα να αναγκαστει να το καταπιει.

Εχεις ξαναδωσει στο μωρό γαλα με μπιμπερό ή ηταν η πρωτη φορα; αν ναι γιατι;

φροντιζε να θηλάζεις, χωρις πειρασμους κ ρολογια κ κυριως οποτε το μωρό θελει.

 

Μόλις το ειδα... το τικερακι σου ειναι σωστό;! ειναι 1 1/2 μηνων κ 6 κιλά; o.O

Καλημέρα.

Την σκόνη την έχω από τότε που βγήκα από το μαιευτήριο γιατί δεν ήξερα πως θα πάνε τα πράγματα.Γάλα έχω το ξέρω, το βλέπω όταν πιέζω το στήθος.Εχω ξαναδώσει με το μπιμπερό 2-3 φορές συμπληρωμα γιατί ήταν πληγωμένες οι θηλές μου( στην αρχή) και ο άντρας μου που του δίνει κάποιες φορές αυτό που έχω αντλήσει.Πρόσφατα πήρα το θήλαστρο επειδή θα γυρίσω στην δουλειά.

Ναι είναι σωστό το τικεράκι.Ειναι το παιδί γίγαντας όπως λέει και ο παιδίατρος!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

6 κιλα κ αναρωτιεσαι για το γαλα σου;;; ενταξει, η πλυση εγκεφαλου που μας εχουν κανει ειναι τεραστια. λοιπον.. πετας το ξενο απο το παραθυρο. μαλλον λαθος, καλυτερα στα σκουπιδια μην χτυπησεις κ κανενα περαστικό.

βαζεις το μωρο στο στηθος όποτε θελει εκεινο κ το αφηνεις να θηλαζει χωρις ρολογια. ειναι σημαντικό να το ταιζεις με τα πρωτα σημαδια πείνας κ όχι αφου φτασει να κλαει. τοτε ειναι αργα. θελω να πιστευω πως τα ξερεις όλα αυτα.

εχει δικαιωμα να δυσφορει για χιλιους τρεις λόγους. αυτό δεν σημαινει πως δεν εχεις γαλα ή προτιμαει το ξενο απο το δικό σου.

λεμε οτι το ξενο ειναι πιο γλυκο, αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν ισχυει 1000%

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Την σκόνη την έχω από τότε που βγήκα από το μαιευτήριο γιατί δεν ήξερα πως θα πάνε τα πράγματα.Γάλα έχω το ξέρω, το βλέπω όταν πιέζω το στήθος.Εχω ξαναδώσει με το μπιμπερό 2-3 φορές συμπληρωμα γιατί ήταν πληγωμένες οι θηλές μου( στην αρχή) και ο άντρας μου που του δίνει κάποιες φορές αυτό που έχω αντλήσει.Πρόσφατα πήρα το θήλαστρο επειδή θα γυρίσω στην δουλειά.

Ναι είναι σωστό το τικεράκι.Ειναι το παιδί γίγαντας όπως λέει και ο παιδίατρος!

 

Μήπως πιέζεις λίγο το μωρο να θηλαζει επειδή θεωρείς οτι δε χορτασε;

 

Τα μωρα ιδιαίτερα στις περιόδους που έχουν άλματα ανάπτυξης (οπως εσείς τώρα στην 6η-7η εβδομάδα) περνούν διάφορες φάσεις. Πχ τρώνε πολυ, τρώνε λίγο κτλ.

Οι πάνες σου ειναι το κριτήριο αν πίνει γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως πιέζεις λίγο το μωρο να θηλαζει επειδή θεωρείς οτι δε χορτασε;

 

Τα μωρα ιδιαίτερα στις περιόδους που έχουν άλματα ανάπτυξης (οπως εσείς τώρα στην 6η-7η εβδομάδα) περνούν διάφορες φάσεις. Πχ τρώνε πολυ, τρώνε λίγο κτλ.

Οι πάνες σου ειναι το κριτήριο αν πίνει γάλα.

Ναι αυτό ακριβώς έκανα.Υστερίασα γιατί ακόμα δεν λέει να ξεκολήσει το κεφάλι μου από τους μαραθώνιους θηλασμούς του πρώτου μήνα.Τον άφησα να κοιμηθεί(γιατί αυτό ήθελε το παιδάκι) και πριν λίγο που ξύπνησε τον έβαλα και ήπιε μια χαρά και ήρεμα όσο ήθελε εκείνος.Οσο για μένα θα κάνω 2-3 κρύα μπανια :lol: για να μην το τρελάνω το παιδάκι.Οχι τίποτα άλλο το μπούκωσα και με το ξένο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Την πεταξες την σκόνη;;; Ξεχασα να σου πω να πεταξεις μαζι κ το μπιμπερο. Κανε ενα κοπο γλυκεια μου κ σουταρε το :wink:

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Την πεταξες την σκόνη;;; Ξεχασα να σου πω να πεταξεις μαζι κ το μπιμπερο. Κανε ενα κοπο γλυκεια μου κ σουταρε το :wink:

Καλη συνεχεια

Η σκόνη θα γίνει δωρεά!!!:lol:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Αν ξαναγκρινιάξω να πάρετε βρεγμένη σανίδα!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε την ημερομηνια. Νομιζω μετα το ανοιγμα διατηρείτε για ενα συγκεκριμενο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!εχω ενα μωρακι 1,5 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα...με εχουν τρελλανει οι παιδιατροι (εχω 2).μου λενε οτι δεν πρεπει να θηλαζω το μωρο μου σε λιγοτερο απο 2 ωρες απο το προηγουμενο γευμα, ενω εγω ακολουθουσα την λογικη να βαζω το παιδι οποτε εκεινο θελει ακομα και 10' μετα το προηγουμενο γευμα...το μωρο μου εν τελει εχει παλλιδρομηση και προσπαθω πλεον να κραταω ενα χρονικο περιθωριο μεταξυ των γευματων για να προλαβαινει να χωνευει αλλα ειναι φορες που το μωρο μου πειναει στο μισαωρο και δεν ξερω τι να κανω :( μου λενε δε οι δικοι μου οτι εγω φταιω που "χαλασα" το στομαχι του μωρου επειδη το "μπουκωνα" συνεχεια και ετσι εχω μια αναστολη παραπανω να το ταισω ακομα και αν πειναει :-(

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γκρρρ για την ΓΟΠ μπορει να φταινε κ τα γαλακτοκομικα αγελαδινα. αφαιρεσε τα απο την διατροφή σου να δεις αν θα υπάρχει βελτιωση. να προσεχεις κ τα κρυφα ορο γαλακτος κλπ

το καλυτερο πραγμα για ΓΟΠ ειναι ο θηλασμος. το γαλα ειναι οτι πρεπει για το στομαχι του κ μειωνει τις πιθανοτητες για οισοφαγιτιδα. μια χαρα τα κανεις. οι αλλοι δεν ξερουν τι σου λενε. βαζε το μωρο στο στηθος οποτε θελει.

σημ: η αποχη απο τα γαλακτοκομικα πρεπει να διαρκεσει αρκετα. θελει κοντα στον ενα μηνα για να φανει καποια βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!εχω ενα μωρακι 1,5 μηνων και θηλαζω αποκλειστικα...με εχουν τρελλανει οι παιδιατροι (εχω 2).μου λενε οτι δεν πρεπει να θηλαζω το μωρο μου σε λιγοτερο απο 2 ωρες απο το προηγουμενο γευμα, ενω εγω ακολουθουσα την λογικη να βαζω το παιδι οποτε εκεινο θελει ακομα και 10' μετα το προηγουμενο γευμα...το μωρο μου εν τελει εχει παλλιδρομηση και προσπαθω πλεον να κραταω ενα χρονικο περιθωριο μεταξυ των γευματων για να προλαβαινει να χωνευει αλλα ειναι φορες που το μωρο μου πειναει στο μισαωρο και δεν ξερω τι να κανω :( μου λενε δε οι δικοι μου οτι εγω φταιω που "χαλασα" το στομαχι του μωρου επειδη το "μπουκωνα" συνεχεια και ετσι εχω μια αναστολη παραπανω να το ταισω ακομα και αν πειναει :-(

 

Γεια σου!

Παλινδρόμηση έχει και το μωράκι μου, που είναι 50 ημερών. Το διαπιστώσαμε με υπερηχογράφημα. Έκανε συχνούς και μεγάλους εμετούς και αυτό μου φάνηκε ασυνήθιστο, καθώς έχω την εμπειρία από τα μεγαλύτερα παιδιά μου.

Αυτό που εγώ έκανα και είχε αποτέλεσμα (0 εμετοί, μόνο γουλίτσες και μόνο 4-5 φορές την ημέρα) είναι το εξής:

Ύστερα από 8 λεπτά θηλασμού, τη σηκώνω και της δίνω περιθώριο 5-10 λεπτά να ρευτεί. Μετά συνεχίζουμε πάλι για 8 λεπτά, διακόπτουμε για ρέψιμο κλπ. μέχρι να σταματήσει να πεινάει. Το μόνο άσχημο είναι ότι το κάθε γεύμα της ξεπερνάει την 1 ώρα αλλά ...

Link to comment
Share on other sites

γκρρρ για την ΓΟΠ μπορει να φταινε κ τα γαλακτοκομικα αγελαδινα. αφαιρεσε τα απο την διατροφή σου να δεις αν θα υπάρχει βελτιωση. να προσεχεις κ τα κρυφα ορο γαλακτος κλπ

το καλυτερο πραγμα για ΓΟΠ ειναι ο θηλασμος. το γαλα ειναι οτι πρεπει για το στομαχι του κ μειωνει τις πιθανοτητες για οισοφαγιτιδα. μια χαρα τα κανεις. οι αλλοι δεν ξερουν τι σου λενε. βαζε το μωρο στο στηθος οποτε θελει.

σημ: η αποχη απο τα γαλακτοκομικα πρεπει να διαρκεσει αρκετα. θελει κοντα στον ενα μηνα για να φανει καποια βελτιωση.

 

Δεν ήξερα ότι συνδέεται η ΓΟΠ με τα γαλακτοκομικά. Οπότε πρέπει να διερευνηθεί και αυτό...

 

Το δεύτερο μου παιδάκι είχε και έχει ακόμη δυσανεξία στη λακτόζη. Το διαπιστώσαμε από 4 μηνών λόγω ανεπαρκούς πρόσληψης βάρους σε συνδυασμό με κενώσεις πράσινες και βλεννώδεις. Έκοψα λοιπόν τα γαλακτομικά και το μοσχάρι και έσιαξε το μωρό. Βέβαια παίρνει 2 εβδομάδες από την ώρα που τα κόβεις μέχρι να δεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι συνδέεται η ΓΟΠ με τα γαλακτοκομικά. Οπότε πρέπει να διερευνηθεί και αυτό...

 

Το δεύτερο μου παιδάκι είχε και έχει ακόμη δυσανεξία στη λακτόζη. Το διαπιστώσαμε από 4 μηνών λόγω ανεπαρκούς πρόσληψης βάρους σε συνδυασμό με κενώσεις πράσινες και βλεννώδεις. Έκοψα λοιπόν τα γαλακτομικά και το μοσχάρι και έσιαξε το μωρό. Βέβαια παίρνει 2 εβδομάδες από την ώρα που τα κόβεις μέχρι να δεις αποτέλεσμα.

 

Aimee, ναι μερικες φορές η ΓΟΠ ίσως οφείλεται σε αλλεργία στο γαλα αγελάδος. Παρ' όλα αυτα οι περισσότεροι γιατροί δεν το γνωρίζουν ή απλα το προσπερνούν. Κ το χειρότερο ειναι πως στις πρακτικές "θεραπείας" της ΓΟΠ οι περισσότεροι γιατροί συστηνουν διακοπή του θηλασμού κ αντικατασταση με αντιαναγωγικο γάλα, το οποίο βεβαια ειναι αγελαδινό :confused:

 

Διαβασε το παραπανω link. ειναι πολυ κατατοπιστικό.

 

Επίσης να σημειωσω οτι πολλές φορές χρειαζετε παραπάνω απο 2 εβδομαδες αποχη απο τα γαλακτοκομικα για να καθαρισει ο οργανισμος κ της μαμας κ του παιδιου για να φανουν τα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Aimee, ναι μερικες φορές η ΓΟΠ ίσως οφείλεται σε αλλεργία στο γαλα αγελάδος. Παρ' όλα αυτα οι περισσότεροι γιατροί δεν το γνωρίζουν ή απλα το προσπερνούν. Κ το χειρότερο ειναι πως στις πρακτικές "θεραπείας" της ΓΟΠ οι περισσότεροι γιατροί συστηνουν διακοπή του θηλασμού κ αντικατασταση με αντιαναγωγικο γάλα, το οποίο βεβαια ειναι αγελαδινό :confused:

 

Διαβασε το παραπανω link. ειναι πολυ κατατοπιστικό.

 

Επίσης να σημειωσω οτι πολλές φορές χρειαζετε παραπάνω απο 2 εβδομαδες αποχη απο τα γαλακτοκομικα για να καθαρισει ο οργανισμος κ της μαμας κ του παιδιου για να φανουν τα αποτελεσματα.

 

 

Ευχαριστώ Margiota!

 

Είναι διαφορετικές περιπτώσεις το 2ο με το 3ο παιδί μου. Το δεύτερο παιδάκι μου, παρά τη δυσανεξία, δεν έκανε εμετούς.

 

Η παιδίατρός μας μας μίλησε και για τις δύο δυνατότητες:αντιαναγωγικό γάλα ή πολύ προσεκτική διατροφή της μητέρας. Οι περισσότεροι παιδίατροι τείνουν να προτείνουν διακοπή του θηλασμού διότι με τον τρόπο αυτό (ξένο γάλα) "ελέγχεται" ευκολότερα η κατάσταση αφενός λόγω του ότι τα γαλακτοκομικά βρίσκονται σε πάρα πολλά τρόφιμα (π.χ. μπισκότα) και πρέπει να εξετάζεις προσεκτικά τις συσκευασίες, αφετέρου γιατί αρκετές μητέρες δεν αντέχουν αυτές τις στερήσεις (π.χ. παγωτό το καλοκαίρι ...). Οπότε για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο ...

 

Άσχετο αλλά θα το πω. Όταν διέκοψα τα γαλακτοκομικά, έχανα πολύ εύκολα βάρος παρόλο που κατανάλωνα μεγάλες ποσότητες φαγητού. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη μαμά αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Margiota!

 

Άσχετο αλλά θα το πω. Όταν διέκοψα τα γαλακτοκομικά, έχανα πολύ εύκολα βάρος παρόλο που κατανάλωνα μεγάλες ποσότητες φαγητού. Έχει συμβεί σε κάποια άλλη μαμά αυτό;

 

Εγώ δεν χρειάστηκε να διακόψω τα γαλακτοκομικά αλλά παρατήρησα το εξής. Λίγο μετά που γέννησα και ενώ έχανα γρήγορα κιλά με έπιασε μία ακατάσχετη λιγούρα για φρέσκο γάλα (το οποίο δεν έπινα ποτέ στη ζωή μου, μόνο συμπυκνωμένο) . Κάθε φορά που θήλαζα -συνέχεια δηλαδή- ήθελα ένα ποτήρι νερού γάλα. Πρέπει να έπινα τουλάχιστον 2 λίτρα την ημέρα. κατέληξα να είμαι πιό παχια ως λεχώνα από ότι ήμουν έγκυος. Όταν κατάλαβα τί έφταιγε περιόρισα το γάλα σε 2 φορές την ημέρα και αδυνάτισα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ο μικρούλης μας εδώ και κάτι παραπάνω από 15 ημέρες δεν παίρνει καθόλου βάρος. Ενώ ξεκινήσαμε πολύ δυνατά και τερματίσαμε τους 3 μήνες στα 6.07 κιλά, λίγο πριν τους τρεις μήνες και μέχρι τώρα είμαστε στάσιμοι και λίγο πιο κάτω...

Η σύζυγος θηλάζει αποκλειστικά. Τι μπορεί να φταίει?

Επίσης έχουμε παρατηρήσει πάνω από το χείλος του παιδιού ελαφρύ σκούρο χνουδάκι το οποίο όμως φαίνεται ότι κάνει διαφορά στο φως (πιο σκούρο) σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπό του... Την τελευταία φορά που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε πως δεν είναι τίποτα... Ποια είναι η γνώμη σας..?

aVXNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Ο μικρούλης μας εδώ και κάτι παραπάνω από 15 ημέρες δεν παίρνει καθόλου βάρος. Ενώ ξεκινήσαμε πολύ δυνατά και τερματίσαμε τους 3 μήνες στα 6.07 κιλά, λίγο πριν τους τρεις μήνες και μέχρι τώρα είμαστε στάσιμοι και λίγο πιο κάτω...

Η σύζυγος θηλάζει αποκλειστικά. Τι μπορεί να φταίει?

Επίσης έχουμε παρατηρήσει πάνω από το χείλος του παιδιού ελαφρύ σκούρο χνουδάκι το οποίο όμως φαίνεται ότι κάνει διαφορά στο φως (πιο σκούρο) σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπό του... Την τελευταία φορά που πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε πως δεν είναι τίποτα... Ποια είναι η γνώμη σας..?

 

Πόσοι θηλασμοι?

πόσες πάνες?

χρώμα στα κακάκια?

 

Σε ποια καμπύλη είστε???

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...