Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Τωρα καταφερα να κατσω και να σου απαντησω.Σ ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπες ειναι οντως πολυ χρησιμα και καποια δεν τα ειχα σκεφτει.η αληθεια ειναι οτι σημερα καταφερα να τον θηλασω αν και παλι δεν χορτασε και αναγκαστηκα του εδωσα παλι συμπληρωμα.εστω ισως αργοτερα αυξηθει η παραγωγη και ελλατωσω την ποσοτητα που του δινω για συμπληρωμα.Με το θηλαστρο εβγαλα περιπου 20ml δεν ξερω αν αντιστοιχει και σ αυτο που πινει το μωρο αλλα ελπιζω να βοηθησει σε κατι αν και θα προσπαθησω να τον ξαναβαλω στο στηθος.Κ παλι σ ευχαριστω

Πως καταλαβαινεις οτι δεν χορτασε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως καταλαβαινεις οτι δεν χορτασε;

 

Το καταλαβαίνω γιατί μετά από σχεδόν μιάμιση ώρα που τον έχω στο στήθος μου (περίπου 20 λεπτά στο καθένα εναλλάξ), κάνει την κίνηση που προσπαθεί να βουτήξει τη θηλή με ανοιχτό το στόμα και στο τέλος βάζει τα δάχτυλά του. Εάν τον αφήσω έτσι, αρχίζει το κλάμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω γιατί μετά από σχεδόν μιάμιση ώρα που τον έχω στο στήθος μου (περίπου 20 λεπτά στο καθένα εναλλάξ), κάνει την κίνηση που προσπαθεί να βουτήξει τη θηλή με ανοιχτό το στόμα και στο τέλος βάζει τα δάχτυλά του. Εάν τον αφήσω έτσι, αρχίζει το κλάμα... :(

 

Καλησπερα:D

 

Γιατι δεν τον αφηνεις παραπανω ωρα??

 

Οση ωρα τον εχεις στο στηθος πινει συνεχως?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εκει ηθελα να καταληξω κι εγω Τζο, τι εννοεις αν τον αφησεις ετσι;χωρις στηθος;γιατι τον βγαζεις απο το στηθος; Κανε υπομονη κι αστον, τις πρωτες μερες θα ειναι ετσι μεχρι να σου ρυθμησει την παραγωγη, θα δεις μετα τι ευκολια που ειναι ο θηλασμος.Ακομη και με το πιπιλισμα σου κατεβαζει γαλα, αστον.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

-Κανε περισσοτερες εναλλαγες.

-Οσο φουλ χορτασμενο και να ειναι ενα μωρο αν του δωσεις μετα μπιμπερο και παλι θα το πιει,ετσι κανουν ολα τα μωρακια, μη νομιζεις επειδη πινει το συμπληρωμα δεν εχει χορτασει απο το στηθος.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί και από το μαιευτήριο μου είχαν πει ότι στην ουσία ο θηλασμός γίνεται τα πρώτα 10-20λεπτά/στήθος και το μόνο που κάνει οσο το αφηνω παραπάνω είναι να κοροϊδεύει. Επιπλέον μου έχει τραυματίσει τις θηλές και πονάω από ένα σημείο και μετά.

 

Κάτι ακόμα που έγινε το απόγευμα: κατά τις 8 παρά ξυπνήσαμε, κάναμε το μπανάκι μας, φάγαμε 20ml δικό μου που είχα βγάλει απ'το θήλαστρο και 50ml ξένο και κατά τις 9 πέσαμε για νάνι.

Κατά τις 10 ξυπνάει και αρχίσει το κλάμα. Τον παίρνουμε αγκαλιά, ηρεμεί για ένα 2λεπτο αλλά ξαναρχίζει το κλάμα. Τον βάζω στο στήθος μου αλλά δεν θέλει να πλησιάσει με τίποτα. Κλασικά κοντράρει με τα χέρια και όταν του τα βάζω προς τα πίσω ωστε να προσεγγίσει τη θηλή, κλαίει. Τελικά, μετά από μισή+ ώρα προσπάθειας (ο άντρας μου να χει τρελαθεί απ'την απόγνωση) του δίνω με το μπιμπερό και πίνει 40ml ξένο. Αφού ρεύεται, κοιμάται σαν πουλάκι.

 

Είναι φυσιολογικό μέσα σε 2 ώρες να φάει συνολικά 110ml? Πού το βάζει?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θήλαστρο τώρα, μου είπε μιά φίλη να μην το αφήνω πάνω από 20λεπτά ανά στήθος γιατί θα κάνει απογαλακτισμό, κάτι που εμείς δεν το θέλουμε.

 

Πόση ώρα προτείνετε να το αφήνω σε κάθε στήθος και με τι χρονικά ενδιάμεσα διαστήματα ανά θηλασμό;

 

(θήλαστρο mendela swing).

 

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και από το μαιευτήριο μου είχαν πει ότι στην ουσία ο θηλασμός γίνεται τα πρώτα 10-20λεπτά/στήθος και το μόνο που κάνει οσο το αφηνω παραπάνω είναι να κοροϊδεύει. Επιπλέον μου έχει τραυματίσει τις θηλές και πονάω από ένα σημείο και μετά.

 

Κάτι ακόμα που έγινε το απόγευμα: κατά τις 8 παρά ξυπνήσαμε, κάναμε το μπανάκι μας, φάγαμε 20ml δικό μου που είχα βγάλει απ'το θήλαστρο και 50ml ξένο και κατά τις 9 πέσαμε για νάνι.

Κατά τις 10 ξυπνάει και αρχίσει το κλάμα. Τον παίρνουμε αγκαλιά, ηρεμεί για ένα 2λεπτο αλλά ξαναρχίζει το κλάμα. Τον βάζω στο στήθος μου αλλά δεν θέλει να πλησιάσει με τίποτα. Κλασικά κοντράρει με τα χέρια και όταν του τα βάζω προς τα πίσω ωστε να προσεγγίσει τη θηλή, κλαίει. Τελικά, μετά από μισή+ ώρα προσπάθειας (ο άντρας μου να χει τρελαθεί απ'την απόγνωση) του δίνω με το μπιμπερό και πίνει 40ml ξένο. Αφού ρεύεται, κοιμάται σαν πουλάκι.

 

Είναι φυσιολογικό μέσα σε 2 ώρες να φάει συνολικά 110ml? Πού το βάζει?

 

Θα συμφωνήσω με την Μπουρμπουρ λίγο παραπάνω... Κατ'αρχάς, το μπιμπερό που χρησιμοποιείς είναι μελετημένο για να μιμείται την λειτουργία του στήθους; Γιατί αν δεν είναι κάτι τέτοιο, πολύ πιθανό ο μικρούλης σου να ξεμάθει σιγά σιγά να πίνει από το στήθος και να οδηγηθείς άθελά σου σε απογαλακτισμό. Στο στήθος τα μωράκια πρέπει να καταβάλουν προσπάθεια για να πιουν, ενώ με τα περισσότερα μπιμπερό η ροή του γάλατος στο στόμα γίνεται χωρίς καμία προσπάθεια. Το μωράκι σου φυσιολογικά λοιπόν ξυπνώντας αναζήτησε τον πιο εύκολο τρόπο για να πιει γάλα, μιας και ο θηλασμός στην ουσία θα ήταν κάτι που θα τον έβγαζε εντελώς από την βολή του ύπνου...Ψάξε το θέμα με το μπιμπερό αρχικά...Υπάρχουν ειδικά μπιμπερό αν δεν θες να κόψεις τον θηλασμό.

Όσο για τις οδηγίες που σου έδωσαν οι μαίες...τι να πω;;;; Αν δεν νιώθεις κάθε φορά το στήθος σου να αδειάζει, γιατί να το βγάλεις το μωράκι; Και το πιπίλισμα που κάνει κι αυτό θεμιτό είναι γιατί τον συνδέει περισσότερο με εσένα, χαλαρώνει κλπ. Απλά μένει να κρατήσεις ισορροπίες (θα το βρείτε μόνοι σας:D) ώστε να μην ζητάει πάντα πχ στήθος για να κοιμηθεί. Αν σε πονάνε οι θηλές σου και πάλι υπάρχει λύση. Υπάρχουν αλοιφές για το στήθος και τις θηλές και οδηγίες για το πως να βελτιώσεις την κατάσταση...Δεν ξέρω ακριβώς όλες τις οδηγίες αλλά ψάχνοντας εδώ μέσα (μέχρι και γιατρός διατίθεται) θα βρεις τα πάντα...και τα κοάλα...:-P

Καλή συνέχεια σου εύχομαι. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά!

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τις μαιες δεν θα σχολιασω καν... Ο θηλασμος ειναι ανεμποδιστος οσο και οση ωρα θελει το παιδι...ειδικα στην αρχη υπαρχουν παιδια που θηλαζουν για ωρες ειναι απολυτα φυσιολογικο δεν θα ναι παντα ετσι!

 

Λες πονας...Για να πονας το παιδι δεν πιανει σωστα...

 

Εχει μεγαλο κομματι της θηλαιας αλω(σκουρο κομματι) μεσα στο στομα η πιπιλιζει μονο την ρογα?θα πρεπει να εχει και μεγαλο κομματι της θηλαιας αλω μεσα στο στομα!

Ειστε σε σωστη σταση?κοιλιτσα με κοιλιτσα? φερνεις το παιδι στο στηθος και οχι το στηθος προς το παιδι... γινονται αυτα?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

Διαβασε αυτο αν θελεις ειναι απο την παιδιατρο συμβουλο θηλασμου Ανα Πατσουρου θα σε βοηθησει πιστευω!

 

Λοιπον οταν μπορεσεις κοιταξε αυτα τα βιντεο

ενα βραδυ οπως καθεσαι...εμενα αυτα με εσωσαν και χαρη αυτα θηλαζω θα σε βοηθησουν παρα πολυ.... Αφιερωσε λιγο χρονο και θα ανταμειφθεις ειναι με την σειρα ειναι 6 βιντεακια

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

Διαβασε αυτο αν θελεις ειναι απο την παιδιατρο συμβουλο θηλασμου Ανα Πατσουρου θα σε βοηθησει πιστευω!

 

Λοιπον οταν μπορεσεις κοιταξε αυτα τα βιντεο

ενα βραδυ οπως καθεσαι...εμενα αυτα με εσωσαν και χαρη αυτα θηλαζω θα σε βοηθησουν παρα πολυ.... Αφιερωσε λιγο χρονο και θα ανταμειφθεις ειναι με την σειρα ειναι 6 βιντεακια

 

Μπράβο βρε κοριτσάρα! Και έψαχνα στο youtube να τα βρω...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε κοριτσάρα! Και έψαχνα στο youtube να τα βρω...

Ειναι σωτηρια αν δεν ηταν αυτα και οι κοπελες εδω στο φορουμ δεν θα θηλαζα....ειναι ομως για τις πρωτες 40 μερες οδηγιες...

Καλο διαβασμα φρεσκομανουλες;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σωτηρια αν δεν ηταν αυτα και οι κοπελες εδω στο φορουμ δεν θα θηλαζα....ειναι ομως για τις πρωτες 40 μερες οδηγιες...

Καλο διαβασμα φρεσκομανουλες;)

 

Παρεπιπτώντος, πολλές μαμάδες μαθητών μου με ρωτάνε κάθε τώρα που γύρισα στην δουλειά "Σταμάτησες τον θηλασμό,ε;" λες και το θεωρούν αναμενόμενο....Καλά χόμπι νομίζουν πως είναι;

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος, πολλές μαμάδες μαθητών μου με ρωτάνε κάθε τώρα που γύρισα στην δουλειά "Σταμάτησες τον θηλασμό,ε;" λες και το θεωρούν αναμενόμενο....Καλά χόμπι νομίζουν πως είναι;

Εμενα οποιος με ρωταει θηλαζεις ακομα?? Γιατι διψασες?? :D;)του απανταω!!

 

Ζουμε σε μια εποχη και χωρα που το φυσιολογικο μας φενεται ανωμαλο και υπερβολικο!Εκει καταντησαμε!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εμενα οποιος με ρωταει θηλαζεις ακομα?? Γιατι διψασες?? :D;)του απανταω!!

 

Ζουμε σε μια εποχη και χωρα που το φυσιολογικο μας φενεται ανωμαλο και υπερβολικο!Εκει καταντησαμε!

 

Δεν με προσβάλλει σαν ερώτηση...Μου κακοφαίνεται που το θεωρούν δεδομένο. Και αν πεις πως θηλάζεις ακόμα σε κοιτούν σαν να βλέπουν δεινόσαυρο...Ο τελευταίος τον Μοϊκανών...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν με προσβάλλει σαν ερώτηση...Μου κακοφαίνεται που το θεωρούν δεδομένο. Και αν πεις πως θηλάζεις ακόμα σε κοιτούν σαν να βλέπουν δεινόσαυρο...Ο τελευταίος τον Μοϊκανών...

Εμενα με προσβαλλει αυτο ακριβως που σε κοιτανε σαν να κατεβηκες απο αλλον πλανητη!!Δεν πειραζει..... Εμεις και τα μπεμπουλια μας να μαστε καλα!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τέτοια άλλο τίποτα δυστυχώς...Εμένα πλέον με ρωτάνε συνέχεια πότε λοιπόν θα σταματήσετε (είμαστε 9,5 μηνών οπότε με τη λογική τους έχουμε ήδη αργήσει:rolleyes:); Εμένα με ενοχλεί που ανακατεύονται σε ένα τόσο προσωπικό ζήτημα άσχετοι. Έχω φίλες που θήλασαν και άλλες που δεν θήλασαν, ποτέ δεν έκανα σχόλιο ούτε θετικό ούτε αρνητικό, γιατί δεν θεωρώ ότι με αφορά το ζήτημα. Η κάθεμια κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδάκι της και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ξεχνα τα 10λεπτα και τα 20', τα μωρα δεν ξερουν αυτοματα να θηλαζουν, μαθαινουν και για να μαθουν χρειαζονται χρονο.Ειναι σαν να σου φερνω εσενα ενα πιατο φαηγητο και να στο παιρνω στα 10 δευτερολεπτα. Εχεις προλαβει να φας;

Και ξεχνα και τους χαρακτηρισμους "κοροιδευει". Με το πιπιλισμα το μωρο προσπαθει να κινητοποιησει το μηχανισμο καθοδου του γαλακτος.Το στηθος ειναι μια μηχανη που παραγει οσο γαλα του ζητησεις, αλλα δουλευει μαζι με το μωρο.Μονο του το στηθος γαλα δεν κατεβαζει, ασε το θηλαστρο στην ακρη και βαλε το μωρο.

Οπως ειπα και πριν ειναι φυσιολογικο οσο γαλα και να δωσεις απο μπουκαλι το μωρο θα το πιει, ολα τα μωρα το κανουν, και καθε μια ωρα να του δινεις-που δεν επιτρεπεται στο ξενο γαλα- εκεινο παλι θα πινει. Και μετα θα ναρκωνεται επειδη ειναι βαρυ και δυσκολοχωνευτο.

Για τη συγχιση θηλων αρκει και μονο ενα μπουκαλι.

 

Την αλλη εβδομαδα θα εχετε αλμα αναπτυξης και θα λες δε φτανει το γαλα μου...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ αυτές τις οδηγίες ακολούθησα στο δεύτερο.

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

Περάσαμε ίκτερο, βροχιολίτιδα-άρχουσα πνευμονία και φυσικά νοσηλία όταν ήταν 24 ημερών και τα καταφέραμε με επιτυχία.

Θα μείνω στην μεγάλη σημασία των συχνών και πολύωρων θηλασμών τον πρώτο καιρό, περίπου μέχρι τις 40-45 ημέρες, ειδικά στο νυχτερινό θηλασμό. Όποτε δεν σηκωνόταν βράδυ ή αν σηκωνόταν μία μόνο φορά έβλεπα την παραγωγή μου αμέσως να μειώνεται. Σε αυτήν την περίπτωση ή άφηνα το μωρό περισσότερο της ώρας πάνω στο στήθος ή έβαζα το θήλαστρο να συνεχίζεται η διέγερση του στήθους ώστε να φαίνεται σαν το παιδί να ζητά περισσότερο γάλα(και την επόμενη μέρα όντως είχα περισσότερο).

Ξένω φυσικά και έδωσα λίγο, μέχρι 100ml όμως σταμάτησε από μόνο του το μωρό να το ζητά. Ο θηλασμός μπορεί να πονάει. Εγώ πονάω τρομερά σαν να μου μπήγουν βελόνες στο στήθος, όταν κατεβαίνει το γάλα. Επίσης πονάω όταν το στήθος έχει παραγεμίσει, στο ξεκίνημα που πέφτει ο μπέμπης λαίμαργα, έχει και σκληρά ούλα όπως το πρώτο μου παιδάκι. Ο πόνος περνάει με τον καιρό.

Κοινώς Θεανώ υπομονή. Ακόμα κι αν στην τελική δεν πιάσει το δικό σου στήθος (που θα το πιάσει, θέμα χρόνου είναι) με ένα επαγγελματικό θήλαστρο μια χαρά θα τα καταφέρεις. Για μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος απλώς θα πρότεινα να πίνεις περισσότερο νερό, εμένα αυτό με βοήθησε πολύ. Να τρως σωστα και όλα τα υπόλοιπα του στυλ: πάρε μαγιά μπύρας, πιες τριγωνέλλα κ.ο.κ. μάλλον μύθος είναι, άσε που η κατάχρησή τους μόνο προβλήματα θα φέρει σε σένα (συκώτι κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω σε αυτά που πολύ σωστά είπε η Μπουρμπουρ, αν θες (γιατί υπάρχει και περίπτωση να μη θες, δικαίωμά σου) να θηλάζεις το μωρό αποκλειστικά, θα πρέπει να μειώσεις αρχικά έως να κόψεις εντελώς το ξένο γάλα. Θα πρέπει δηλαδή να δώσεις το στήθος σου, όσο φάει, και ΟΠΟΤΕ και αν ξαναπεινάσει πάλι στήθος...ακόμα και αν είναι σε μισή ώρα. Ο οργανισμός σου θα ρυθμίσει αυτόματα την παραγωγή κι ας σου φαίνεται πως δεν θα έχεις γάλα. Θα ανρωτιέσαι, "μα καλά πριν μισή ώρα έφαγε, μήπως δεν είχα αρκετό και δεν χόρτασε;" Όσο δίνεις ξένο γάλα, το στήθος σου θα μείνει στην ελάχιστη παραγωγή με κίνδυνο να κοπεί εντελώς. Θα πρέπει να εδραιωθεί ο θηλασμός κοντά στις 40 μέρες για να πεις ότι το μωράκι σου έμαθε, αλλά και πάλι αν δώσεις συμπλήρωμα θα αφαιρεθεί σταδιακά από την παραγωγή σου...

Καλή δύναμη και υπομονή, ειδικά με τα ξενύχτια...Αξίζει τον κόπο και με το παραπάνω!

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, είχα ανοίξει και άλλο θέμα με ένα προβλημα που αντιμετώπιζα, και ενώ κατάφερα να λύσω εν μέρει το πρόβλημα, έχει προκύψει άλλο το οποίο δε βλέπω να διορθώνεται... εν τάχει να σας πω το ιστορικό μας...

η μπέμπα μου γεννήθηκε 06/01 και από το μαιευτήριο ξεκινήσαμε θηλασμό παράλληλα με συμπλήρωμα αφού δεν έβγαινε σταγόνα γάλα. το γάλα άρχισε να κατεβαίνει την 4η μέρα και μέχρι η μπέμπα να γίνει 8 ημερών, θήλαζε για μισή ώρα σε κάθε στήθος και μετά έπινε συμπλήρωμα. την 8η μέρα μου κόπηκε εντελώς το γάλα. μετά από συμβουλές που μου δώσατε εδώ στο φόρουμ και ακολούθησα κατάφερα να επαναφέρω το γάλα, αρχικά με ηλεκτρικό θήλαστρο, το mini electric συγκεκριμένα, και εδώ και 6 μέρες με νοσοκομειακό. όλες αυτές τις μέρες, η μπέμπα μου δεν κάθεται με τίποτα, μα με τίποτα όμως στο στήθος. έχω δοκιμάσει τα πάντα και όλες τις ώρες της ημέρας και της νύχτας. να σας πω επίσης ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό, καταφέρνω να αντλήσω περίπου 120-130μλ το 24ωρο. επίσης να σας πω ότι την πρώτη εβδομάδα που θήλαζε η μπέμπα φορούσα θηλές σιλικόνης και ότι όλες οι προσπάθειες που έχω κάνει αυτές τις μέρες να την ξαναβάλω στο στήθος είναι πάλι με θηλές σιλικόνης (οι θηλές μου είναι αρκετά μικρές και δεν δείχνει να τις προτιμά σκέτες...)

έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ξαναμάθω στο μωρό μου να πιάνει το στήθος???

η διαδικασία των αντλήσεων με το θήλαστρο είναι πολύ κουραστική και πιστεύω λιγότερο αποτελεσματική από το ίδιο το μωρό...

υπάρχει ελπίδα να ξαναμάθει, ή άδικα την παιδεύω???

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, είχα ανοίξει και άλλο θέμα με ένα προβλημα που αντιμετώπιζα, και ενώ κατάφερα να λύσω εν μέρει το πρόβλημα, έχει προκύψει άλλο το οποίο δε βλέπω να διορθώνεται... εν τάχει να σας πω το ιστορικό μας...

η μπέμπα μου γεννήθηκε 06/01 και από το μαιευτήριο ξεκινήσαμε θηλασμό παράλληλα με συμπλήρωμα αφού δεν έβγαινε σταγόνα γάλα. το γάλα άρχισε να κατεβαίνει την 4η μέρα και μέχρι η μπέμπα να γίνει 8 ημερών, θήλαζε για μισή ώρα σε κάθε στήθος και μετά έπινε συμπλήρωμα. την 8η μέρα μου κόπηκε εντελώς το γάλα. μετά από συμβουλές που μου δώσατε εδώ στο φόρουμ και ακολούθησα κατάφερα να επαναφέρω το γάλα, αρχικά με ηλεκτρικό θήλαστρο, το mini electric συγκεκριμένα, και εδώ και 6 μέρες με νοσοκομειακό. όλες αυτές τις μέρες, η μπέμπα μου δεν κάθεται με τίποτα, μα με τίποτα όμως στο στήθος. έχω δοκιμάσει τα πάντα και όλες τις ώρες της ημέρας και της νύχτας. να σας πω επίσης ότι το γάλα μου δεν είναι αρκετό, καταφέρνω να αντλήσω περίπου 120-130μλ το 24ωρο. επίσης να σας πω ότι την πρώτη εβδομάδα που θήλαζε η μπέμπα φορούσα θηλές σιλικόνης και ότι όλες οι προσπάθειες που έχω κάνει αυτές τις μέρες να την ξαναβάλω στο στήθος είναι πάλι με θηλές σιλικόνης (οι θηλές μου είναι αρκετά μικρές και δεν δείχνει να τις προτιμά σκέτες...)

έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ξαναμάθω στο μωρό μου να πιάνει το στήθος???

η διαδικασία των αντλήσεων με το θήλαστρο είναι πολύ κουραστική και πιστεύω λιγότερο αποτελεσματική από το ίδιο το μωρό...

υπάρχει ελπίδα να ξαναμάθει, ή άδικα την παιδεύω???

 

Καλησπέρα!έκανα και γω αντλήσεις με νοσοκομειακό πριν δύο βδομάδες και λόγω του ότι περιόρισα πολύ τους θηλασμούς για να προλαβαίνω,μια μέρα η μικρή άρχισε από το πρωί να αρνείται το στήθος και αν την πίεζα πολύ, έκλαιγε.Αυτό συνεχίστηκε 3-5 μέρες και στεναχωριόμουν.Σου παραθέτω ένα άρθρο (http://www.photodentro.gr/thilasmos/prokliseis/1174-nursing-stike-la-leche.html) το οποίο με βοήθησε πολύ,ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έκανα και γω αντλήσεις με νοσοκομειακό πριν δύο βδομάδες και λόγω του ότι περιόρισα πολύ τους θηλασμούς για να προλαβαίνω,μια μέρα η μικρή άρχισε από το πρωί να αρνείται το στήθος και αν την πίεζα πολύ, έκλαιγε.Αυτό συνεχίστηκε 3-5 μέρες και στεναχωριόμουν.Σου παραθέτω ένα άρθρο (http://www.photodentro.gr/thilasmos/prokliseis/1174-nursing-stike-la-leche.html) το οποίο με βοήθησε πολύ,ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο.

klairitsaa ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό το άρθρο και τα έχω προσπαθήσει όλα αυτά αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.. δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω τις προσπάθειες αλλά στεναχωριέμαι που δεν τα καταφέρνω και αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει επιστροφή. έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

klairitsaa ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό το άρθρο και τα έχω προσπαθήσει όλα αυτά αλλά δεν υπάρχει αποτέλεσμα μέχρι στιγμής.. δεν έχω πρόβλημα να συνεχίσω τις προσπάθειες αλλά στεναχωριέμαι που δεν τα καταφέρνω και αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει επιστροφή. έχουν περάσει 2 εβδομάδες και ακόμα τίποτα...

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα! εμένα η μπέμπα είναι 4,5μηνών και κάνω διαδικασία επαναγαλακτισμού εδώ και 3 μήνες,δε θηλάζει και αποτελεσματικά και τα πράγματα περιπλέκονται πιο πολύ. Μια κοπέλα από δω μου είπε να τη βάζω στο στήθος και όταν είναι χορτάτη ή θέλει να κοιμηθεί.δεν ξέρω αν δίνεις πιπίλα,μήπως παίζει και αυτό επιβαρυντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά από τέτοια άλλο τίποτα δυστυχώς...Εμένα πλέον με ρωτάνε συνέχεια πότε λοιπόν θα σταματήσετε (είμαστε 9,5 μηνών οπότε με τη λογική τους έχουμε ήδη αργήσει:rolleyes:); Εμένα με ενοχλεί που ανακατεύονται σε ένα τόσο προσωπικό ζήτημα άσχετοι. Έχω φίλες που θήλασαν και άλλες που δεν θήλασαν, ποτέ δεν έκανα σχόλιο ούτε θετικό ούτε αρνητικό, γιατί δεν θεωρώ ότι με αφορά το ζήτημα. Η κάθεμια κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο για το παιδάκι της και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν..

Μια απο τα ίδια ....ο μικρός μου άγγελος είναι 9,5 μηνών και εμένα και αν και δυσκολεύτηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην αρχή, τα έχουμε καταφέρει πολύ καλά αφου θηλάζουμε ακόμα μέχρι και τώρα. Έμενα μου λένε ακόμα ότι ο μικρός μου ετσι όπως το πάω δεν θα θέλει μετά να πει ξανά γάλα...ε ήμαρτον πια!!!Δηλάδη που είναι το κακό δεν μπορώ να καταλάβω? Οι παιδίατροι είναι χαζοί δηλαδή που λένε ΝΑΙ στον θηλασμό?

a>

a>

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...