Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Όταν είναι άρρωστα τα μωράκια ζητούν να θηλάσουν πιο συχνά. Έχουν περισσότερη ανάγκη τη μαμά τους. Στο στήθος βρίσκουν παρηγοριά,ανακουφίζονται από πονάκια, νιώθουν την ασφάλεια που χρειάζονται. Είναι φυσιολογικό.;)

 

Σήμερα έφυγα απο την δουλεια δεν έπιανε με τίποτα το μπουκάλι και δεν μπορούσα να την αφήσω χωρίς να φάει. Δεν ξέρω τι να κάνω δοκιμάσαμε και άλλο μπιμπερο αλλα τίποτα. 😞

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα έφυγα απο την δουλεια δεν έπιανε με τίποτα το μπουκάλι και δεν μπορούσα να την αφήσω χωρίς να φάει. Δεν ξέρω τι να κάνω δοκιμάσαμε και άλλο μπιμπερο αλλα τίποτα. 😞

 

δοκιμασε ενναλακτικους τροπους σιτισης..κουταλακι, κυπελακι σιτησης ή συριγγα (εχεις βγαλει την βελονα)..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ενναλακτικους τροπους σιτισης..κουταλακι, κυπελακι σιτησης ή συριγγα (εχεις βγαλει την βελονα)..

 

Ευχαριστω Paros. Αυτο είπαμε οτι θα κάνουμε θα δοκιμάσουμε με συριγγα. Εύχομαι να μην κρατήσει για πολυ αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

EXΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΟΛΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ.ΕΣΑΣ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΑΙ?

(ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ)

Link to comment
Share on other sites

EXΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΠΟΛΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΩΡΑΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ.ΕΣΑΣ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΦΑΙ?

(ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΘΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ)

 

4 ώρες ειναι πολύ μεγάλο διάστημα για να μένει νηστικό κατα τη διάρκεια της ημέρας ένα μωρο που θηλαζει!

 

Πάσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

Πόσες πάνες βρέχει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες ειναι πολύ μεγάλο διάστημα για να μένει νηστικό κατα τη διάρκεια της ημέρας ένα μωρο που θηλαζει!

 

Πάσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

Πόσες πάνες βρέχει;

 

τρωει 5 φορες την ημερα 8-12-4-8-12

περνει 1 κιλο καθε μηνα ειναι 8500κιλα και 68 ποντους (4,5 μηνων). Βρεχει 6 7 πανες την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

τρωει 5 φορες την ημερα 8-12-4-8-12

περνει 1 κιλο καθε μηνα ειναι 8500κιλα και 68 ποντους (4,5 μηνων). Βρεχει 6 7 πανες την ημερα.

 

Το βάρος κι οι πάνες ειναι μια χαρά!

 

Το προγραμμα το διαμόρφωσε το μωρο ή εσύ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος κι οι πάνες ειναι μια χαρά!

 

Το προγραμμα το διαμόρφωσε το μωρο ή εσύ;

 

εγω σε συνεργασια με το μωρο δεν μπορεις να πεις οχι θα φας στις 4 ωρες επειδη εγω ετσι θελω εβλεπα οτι και εκεινο δεν παραπονιεται.γενικα δεν ειναι λαιμαργο παιδι μπορει να κοιματε και να φαει και μετα απο 5 ωρες.Εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι εσυ π.χ. ποση ωρα θηλαζεις καθε φορα?

Link to comment
Share on other sites

εγω σε συνεργασια με το μωρο δεν μπορεις να πεις οχι θα φας στις 4 ωρες επειδη εγω ετσι θελω εβλεπα οτι και εκεινο δεν παραπονιεται.γενικα δεν ειναι λαιμαργο παιδι μπορει να κοιματε και να φαει και μετα απο 5 ωρες.Εγω αυτο που θελω να μαθω ειναι εσυ π.χ. ποση ωρα θηλαζεις καθε φορα?

 

Δεν έχει σημασία πόση ώρα θηλαζει ένα μωρο. Πχ κάποιο μπορεί να πίνει όσο γάλα χρειάζεται σε 3-4 λεπτά κι άλλο να θέλει 20. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το σίγουρο ειναι οτι ειναι φυσιολογικο να μειώθηκε ο χρόνος καθώς μεγάλωσε το μωρο.

 

Αλλά τα γεύματα ειναι λίγα. Προς το παρόν δεν έχετε πρόβλημα αλλα ισως φανει στην πορεία σε βάρος ή παραγωγή.

Βασικά κάποια μωρα μετά τους 2-3 μήνες λόγω αυξανόμενου ενδιαφέροντος για το περιβάλλον τους δεν ζητούν να θηλάζουν. Ξεχνιούνται παίζοντας. Σε αυτήν την περίπτωση η μαμα πρέπει να προσφέρει στήθος ως υπενθύμιση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κάνω μία ερώτηση παρακαλώ? ;)

όταν τρώμε σε πόση ώρα περνάει η τροφή στο γάλα μας? έστω περίπου?

 

εμένα ο παιδίατρος μου είπε ότι θέλει 4 με 24 ώρες γιατί έχουμε αλλεργία οπότετα μετράμε αυτα!! αυτό ξέρω μόνο....

ZLmVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

 

Είμαι η Θεανώ, γράφω 1η φορά στο φόρουμ αλλά έχω διαβάσει αρκετές φορές άρθρα και ερωτήσεις-απαντήσεις που μου φάνηκαν χρήσιμες.

 

Γέννησα πριν ακριβώς μία εβδομάδα το πρώτο μου παιδί, ένα υγιές αγοράκι βάρους 3.040g.

Αρχικά ήταν αρκετά δύσκολο να το θηλάσω, αλλά με τη βοήθεια του προσωπικού του μαιευτηρίου κατάφερε να πιεί λίγο απ'το πρωτόγαλα.

Την επόμενη μέρα όμως είχε χάσει παραπάνω απ'το επιτρεπτό βάρος, οπότε θα έπρεπε είτε να το θηλάσω περισσότερο γιατί το γάλα, προφανώς ως ποσότητα, δεν επαρκούσε ή να του δώσουν ξένο γάλα. Προσπάθησα την 2η μέρα ώστε να θηλάσω όση περισσότερη ώρα ήταν δυνατό μέχρι που την επόμενη η παιδίατρος βάρεσε alarm λέγοντάς μου ότι συνεχίζει να χάνει βάρος με γρήγορους ρυθμούς και σε συνδυασμό ότι έχει ανεβάσει ίκτερο, ΠΡΕΠΕΙ να φάει διαφορετικά θα έχουμε πρόβλημα!

Έτσι δοκιμάσαμε με νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά η ποσότητα ήταν λιγότερη των 5ml. Οπότε το συμπλήρωμα ήταν μονόδρομος στη συγκεκριμένη περίπτωση. Πάντοτε τις ώρες φαγητού μου το έφερναν να το θηλάσω, έπιανε για περίπου 30-40λεπτά το κάθε στήθος και μετά του δίναμε συμπλήρωμα γιατί έδειχνε ότι δεν έχει χορτάσει.

Από τότε το μωρό άρχισε να χάνει όλο και λιγότερο βάρος, ο ίκτερος μειώθηκε στο 11 κι έτσι την Τρίτη πήραμε εξιτήριο.

 

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι το εξής: ενώ πάντα ξεκινούσα απ'το στήθος και μετά από περ. 1 ώρα θηλασμού έδινα συμπλήρωμα, εδώ και 2 μέρες αρνείται πεισματικά να πιάσει τη θηλή. Κλαίει έντονα και σπρώχνει κόντρα με τα χέρια του. Όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν ηρεμεί οπότε καταλήγω να του δίνω συμπλήρωμα, περίπου 50-70ml ανά 4ώρες.

 

Να σημειώσω πως όταν πιέζω το στήθος, βγάζει γάλα. Δοκίμασα να στάξω και λίγο γάλα απ'το μπιμπερό στη θηλή μπας και τον ξεγελάσω, κάτι που τις πρώτες μέρες βοήθησε, αλλά πλέον μάταια. Επιπλέον, από τη μέρα του εξιτηρίου, παίρνω χάπια μαγιάς μπύρας (3 μετά το γεύμα, δηλ. 9 χάπια συνολικά) μήπως και βοηθήσει στην παραγωγή περισσότερου γάλακτος.

 

Τι θα με συμβουλεύατε? Θέλω πραγματικά να θηλάσω αλλά όταν τον βλέπω να μελανιάζει απ'το κλάμα, με πιάνει απόγνωση. :(

 

Παρακάτω, η φόρμα με τα στοιχεία που χρειάζεστε:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38η

Β. Το φύλο του βρέφους:Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ):ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία:Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη τιμή:11,9. Έγινε φωτοθεραπεία και την ημέρα εξόδου απ'το μαιευτήριο ήταν στο 11

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

18/1/13: 3.040g (γέννηση)

20/1/13: 2.780g (στο μαιευτήριο)

21/1/13: 2.730g (στο μαιευτήριο)

22/1/13: 2.720g (στο μαιευτήριο)

24/1/13: 2.950g (στο σπίτι)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

5-6 γεύματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει.

Μέχρι εχθές στα 2 με 3 γεύματα. Στο υπόλοιπα προσπάθησα αλλά αρνήθηκε πεισματικά. Επίσης, από σήμερα τα ξημερώματα, αρνείται να θηλάσει.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

50-70ml ανά γεύμα.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο).

Εχθές ήπιε συνολικά 330ml σε 24ώρες.

 

6, 7: Δεν έχω θήλαστρο.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί):Περίπου 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο:5-6 (συνήθως στο τέλος ή κατά τη διάρκεια του γεύματος)

 

10. Συμπληρωματικά με τα στοιχεία που ανέφερα αρχικά, όταν πίνει απ'το μπιμπερό, πίνει πολύ λαίμαργα. Ανά 20-30ml τον σταματάω για να ρευτεί και σχεδόν πάντα μετά το γεύμα, έχει λόξυγγα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας :wink:

Link to comment
Share on other sites

να κάνω μία ερώτηση παρακαλώ? ;)

όταν τρώμε σε πόση ώρα περνάει η τροφή στο γάλα μας? έστω περίπου?

 

τι ακριβως θελεις να κανεις?

ειναι πολυ σχετικο αυτο που ρωτας και εξαρταται απο πολλους παραγοντες για να σου δωσει καποιος μια συγκεκριμενη απαντηση..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οκ ο μικρός είναι λίγο τεμπελάκος αλλά είναι αρχή και διορθώνεται.

1ον πάρε ένα θήλαστρο... ακόμα καλύτερα νοίκιασε ένα νοσοκομειακό(θα γλιτώσεις χρόνο και χρήμα με το 2ο).

Το βασικό είναι

1) να αυξηθεί η παραγωγή σου

2) να κόψει τη σκόνη γάλα και αν δε δεχτεί με τίποτε το στήθος να του δίνεις έστω το δικό σου αντλήμμένο.

3) Βάζε το μωρό στο στήθος ανά 1,5-2 ώρες πριν αρχίσει να πεινάει πολύ... έχει πιο μεγάλη υπομονή τότε ;)

 

 

~Το στήθος σου σε τι κατάσταση είναι??? Ποιά μέρα σου "κατέβηκε" πολύ γάλα??

Καλημέρα :)

 

Είμαι η Θεανώ, γράφω 1η φορά στο φόρουμ αλλά έχω διαβάσει αρκετές φορές άρθρα και ερωτήσεις-απαντήσεις που μου φάνηκαν χρήσιμες.

 

Γέννησα πριν ακριβώς μία εβδομάδα το πρώτο μου παιδί, ένα υγιές αγοράκι βάρους 3.040g.

Αρχικά ήταν αρκετά δύσκολο να το θηλάσω, αλλά με τη βοήθεια του προσωπικού του μαιευτηρίου κατάφερε να πιεί λίγο απ'το πρωτόγαλα.

Την επόμενη μέρα όμως είχε χάσει παραπάνω απ'το επιτρεπτό βάρος, οπότε θα έπρεπε είτε να το θηλάσω περισσότερο γιατί το γάλα, προφανώς ως ποσότητα, δεν επαρκούσε ή να του δώσουν ξένο γάλα. Προσπάθησα την 2η μέρα ώστε να θηλάσω όση περισσότερη ώρα ήταν δυνατό μέχρι που την επόμενη η παιδίατρος βάρεσε alarm λέγοντάς μου ότι συνεχίζει να χάνει βάρος με γρήγορους ρυθμούς και σε συνδυασμό ότι έχει ανεβάσει ίκτερο, ΠΡΕΠΕΙ να φάει διαφορετικά θα έχουμε πρόβλημα!

Έτσι δοκιμάσαμε με νοσοκομειακό θήλαστρο αλλά η ποσότητα ήταν λιγότερη των 5ml. Οπότε το συμπλήρωμα ήταν μονόδρομος στη συγκεκριμένη περίπτωση. Πάντοτε τις ώρες φαγητού μου το έφερναν να το θηλάσω, έπιανε για περίπου 30-40λεπτά το κάθε στήθος και μετά του δίναμε συμπλήρωμα γιατί έδειχνε ότι δεν έχει χορτάσει.

Από τότε το μωρό άρχισε να χάνει όλο και λιγότερο βάρος, ο ίκτερος μειώθηκε στο 11 κι έτσι την Τρίτη πήραμε εξιτήριο.

 

Το πρόβλημα που έχω τώρα είναι το εξής: ενώ πάντα ξεκινούσα απ'το στήθος και μετά από περ. 1 ώρα θηλασμού έδινα συμπλήρωμα, εδώ και 2 μέρες αρνείται πεισματικά να πιάσει τη θηλή. Κλαίει έντονα και σπρώχνει κόντρα με τα χέρια του. Όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν ηρεμεί οπότε καταλήγω να του δίνω συμπλήρωμα, περίπου 50-70ml ανά 4ώρες.

 

Να σημειώσω πως όταν πιέζω το στήθος, βγάζει γάλα. Δοκίμασα να στάξω και λίγο γάλα απ'το μπιμπερό στη θηλή μπας και τον ξεγελάσω, κάτι που τις πρώτες μέρες βοήθησε, αλλά πλέον μάταια. Επιπλέον, από τη μέρα του εξιτηρίου, παίρνω χάπια μαγιάς μπύρας (3 μετά το γεύμα, δηλ. 9 χάπια συνολικά) μήπως και βοηθήσει στην παραγωγή περισσότερου γάλακτος.

 

Τι θα με συμβουλεύατε? Θέλω πραγματικά να θηλάσω αλλά όταν τον βλέπω να μελανιάζει απ'το κλάμα, με πιάνει απόγνωση. :(

 

Παρακάτω, η φόρμα με τα στοιχεία που χρειάζεστε:

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 38η

Β. Το φύλο του βρέφους:Αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ):ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία:Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη τιμή:11,9. Έγινε φωτοθεραπεία και την ημέρα εξόδου απ'το μαιευτήριο ήταν στο 11

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες:

18/1/13: 3.040g (γέννηση)

20/1/13: 2.780g (στο μαιευτήριο)

21/1/13: 2.730g (στο μαιευτήριο)

22/1/13: 2.720g (στο μαιευτήριο)

24/1/13: 2.950g (στο σπίτι)

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

5-6 γεύματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει.

Μέχρι εχθές στα 2 με 3 γεύματα. Στο υπόλοιπα προσπάθησα αλλά αρνήθηκε πεισματικά. Επίσης, από σήμερα τα ξημερώματα, αρνείται να θηλάσει.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

50-70ml ανά γεύμα.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο).

Εχθές ήπιε συνολικά 330ml σε 24ώρες.

 

6, 7: Δεν έχω θήλαστρο.

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί):Περίπου 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο:5-6 (συνήθως στο τέλος ή κατά τη διάρκεια του γεύματος)

 

10. Συμπληρωματικά με τα στοιχεία που ανέφερα αρχικά, όταν πίνει απ'το μπιμπερό, πίνει πολύ λαίμαργα. Ανά 20-30ml τον σταματάω για να ρευτεί και σχεδόν πάντα μετά το γεύμα, έχει λόξυγγα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας :wink:

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ ο μικρός είναι λίγο τεμπελάκος αλλά είναι αρχή και διορθώνεται.

1ον πάρε ένα θήλαστρο... ακόμα καλύτερα νοίκιασε ένα νοσοκομειακό(θα γλιτώσεις χρόνο και χρήμα με το 2ο).

Το βασικό είναι

1) να αυξηθεί η παραγωγή σου

2) να κόψει τη σκόνη γάλα και αν δε δεχτεί με τίποτε το στήθος να του δίνεις έστω το δικό σου αντλήμμένο.

3) Βάζε το μωρό στο στήθος ανά 1,5-2 ώρες πριν αρχίσει να πεινάει πολύ... έχει πιο μεγάλη υπομονή τότε ;)

 

 

~Το στήθος σου σε τι κατάσταση είναι??? Ποιά μέρα σου "κατέβηκε" πολύ γάλα??

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Ότι είναι τεμπελάκος μου το είπαν και στο μαιευτήριο αλλά και η παιδίατρος που επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά (την Τρίτη θα έρθει να τον εξετάσει).

 

Θήλαστρο πήγε ο άντρας μου το μεσημέρι και πήρε το Swing της Μedela. Θα το αποστειρώσω και θα το δοκιμάσω πιό αργά το απόγευμα.

 

Τώρα για το στήθος μου, από εχθές που δεν τον έχω βάλει καθόλου να θηλάσει (προσπάθησα πάνω από μισάωρο ανά γεύμα αλλά δεν ήθελε να πιάσει θηλή με τίποτα και τον έπιανε υστερία διότι εκτός από τεμπελάκος είναι και τζώρας), νιώθω σαν να έχει πρηστεί και αν το πιέσω πονάει.

Το πολύ γάλα (βέβαια το "πολύ" είναι σχετικό) νομίζω πως ήρθε το 4ο 24ωρο μετά τη γέννα.

 

Ευχαριστώ και πάλι. Οποιαδήποτε επιπλέον βοήθεια, είναι παραπάνω από πολύτιμη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει...

 

Τερμπελακος δεν ξερω αν ειναι αλλα μου μυριζεται συγχιση θηλων..

 

Το στηθος πρηστηκε πιο πολυ και πιο λιγο γαλα??εχεις γαλα αν δεν ειχες δεν θα πρηζοταν το στηθος το αν εχεις πολυ η οχι δεν το ξερεις το γαλα ερχεται οσο ρουφαει και ζηταει το παιδι...

 

Τωρα προσαρμοζεται η παραγωγη σου πρεπει να βαζεις οσο πιο συχνα μπορεις το παιδι στο στηθος για να καταφερετε να πιασει γιατι οσο παιρνει μπιμπερο την ευκολη λυση θα απομακρυνεταια πο το στηθος... Ας πιασει αρχικα στηθος και μετα σιγα σιγα θα κοψεις και το συμπληρωμα αλλα πρεπει να τρωει απο το στηθος!

 

Το καταλληλοτερο θηλαστρο ειναι η ενοικιαση καποιου νοσοκομειακου..βγαζεις γαλα τωρα με το θηλαστρο??

Παρεπειπτοντωνς η ποσοτητα που βγαζεις δεν αντιστοιχει με την ποσοτητα που εχεις... Η με την ποσοτητα που πινει το παιδι...Γενικως η πσοοτητα που αντλεις δεν ειναι ενδικτεικη του ποσο γαλα εχεις

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου ζησει...

 

Τερμπελακος δεν ξερω αν ειναι αλλα μου μυριζεται συγχιση θηλων..

 

Το στηθος πρηστηκε πιο πολυ και πιο λιγο γαλα??εχεις γαλα αν δεν ειχες δεν θα πρηζοταν το στηθος το αν εχεις πολυ η οχι δεν το ξερεις το γαλα ερχεται οσο ρουφαει και ζηταει το παιδι...

 

Τωρα προσαρμοζεται η παραγωγη σου πρεπει να βαζεις οσο πιο συχνα μπορεις το παιδι στο στηθος για να καταφερετε να πιασει γιατι οσο παιρνει μπιμπερο την ευκολη λυση θα απομακρυνεταια πο το στηθος... Ας πιασει αρχικα στηθος και μετα σιγα σιγα θα κοψεις και το συμπληρωμα αλλα πρεπει να τρωει απο το στηθος!

 

Το καταλληλοτερο θηλαστρο ειναι η ενοικιαση καποιου νοσοκομειακου..βγαζεις γαλα τωρα με το θηλαστρο??

Παρεπειπτοντωνς η ποσοτητα που βγαζεις δεν αντιστοιχει με την ποσοτητα που εχεις... Η με την ποσοτητα που πινει το παιδι...Γενικως η πσοοτητα που αντλεις δεν ειναι ενδικτεικη του ποσο γαλα εχεις

Σ'ευχαριστώ πολύ. Ναι, πολύ πιθανό να έχει συγχύσει τις θηλές όπως λες. Το θέμα είναι ότι το να επιστρέψει στο στήθος μου φαίνεται ακατόρθωτο γιατί όσο και να προσπαθώ, στο τέλος κλαίει τόσο πολύ που μελανιάζει! Υπομονή και θέληση υπάρχει από μεριάς μας αλλά έτσι όπως κάνει δε μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση.

 

Όσον αφορά το θήλαστρο, την 1η φορά που έβαλα στο μαιευτήριο (το 2ο 24ωρο μετά τη γέννα) έβγαλε αμελητέα ποσότητα ~5ml πρωτόγαλα.

 

Προ ολίγου που εγκαινίασα το Swing και μετά από ένα 24ωρο χωρίς θηλασμό, έβγαλα γύρω στα 15ml από κάθε στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Τ σουινγκ δεν ειναι καταλληλο αυτη τη στιγμη χρειαζεσαι νοσοκομειακο ακομα δεν εχει ρυθμιστει η παραγωγη σου...

 

Επισης για να δεις αποτελεσματα θα πρεπει να αντλησεις τουλαχιστον 10 φορες με το ιδιο θηλαστρο...

 

Στο ξαναλεω δεν εχει σημασια ποσο βγαζεις,υπαρχουν γυναικες οπως και εγω που δεν βγαζω σταγονα με το θηλαστρο και εγω το σουινγκ εχω αλλα το μωρο μου 8 μηνων θηλαζει αποκλειστικα απο εμενα!!

 

Θα πρεπει να κανεις συστηματικες αντλησεις για να ειναι οκ η παραγωγη σου... Με επιμονη και επιμονη θα ξαναπιασει βαζε τον στο στηθος πριν πεινασει πολυ οσο καθεται οσο μπορεις και μετα δινε του το συμπληρωμα,σου φενεται ακατορθωτο το ξερω γιατι τα περασα και μενα ειχε συγχιση θηλων συν πληγωμενες θηλες ειχα αλλα ολα ξεπεραστηκαν ...

 

Το παιδι πιανει σωστα το στηθος??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

"Τώρα για το στήθος μου, από εχθές που δεν τον έχω βάλει καθόλου να θηλάσει (προσπάθησα πάνω από μισάωρο ανά γεύμα αλλά δεν ήθελε να πιάσει θηλή με τίποτα και τον έπιανε υστερία διότι εκτός από τεμπελάκος είναι και τζώρας)"

 

 

Theanw το ίδιο περίπου πρόβλημα είχα κ εγώ στην αρχή με τον δικό μου κ το τώρα στον 4 μήνα μου το ξανακάνει λόγω αλλεργίας. Δεν έπιανε με τίποτα θηλη με αποτέλεσμα να του δίνω μπουκάλι κάτι που δεν ήθελα καθόλου. Για να τον ξεγελάσει έκανα το εξής ....μειωνα μερα με την μερα το μπουκάλι .του εδεινα κάθε μέρα κ λιγότερο και κάθε φορά όταν είχε το μπουκάλι στο στόμα το τραβούσα και του έβαζα την θηλη στο στόμα. Ετσι ξεγελιωταν και θηλαζε κανονικα. Να τον βάζεις όσες περισσότερες φορές μπορείς όταν δεν κλαίει .εμενα κάποια στιγμή είχε μειωθεί αρκετά το γάλα μου όταν δεν έπιανε με τον φόβο ότι θα κοπεί .αρχισα να αντλώ με το θήλαστρο ( swing) συνέχεια . Ξηπνουσα κ τη νύχτα για να βγάλω. Κανε υπομονή και θα έχεις αποτέλεσμα.

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θεανω καλημερα απο χτες ηθελα να σου γραψω αλλα η μικρη μου δεν με αφησε.

Καταρχας δεν θελω να ξανακουσω να μιλατε ετσι για τα παιδια σας! δεν υπαρχουν τεμπελικα μωρα, ουτε τιποτα. Να μαθετε απο τωρα να μιλατε με θετικους χαρακτηρισμους για τα μωρα σας. οσο κι αν λετε χαριτολογοντας κατι αρνητικο υποσυνειδητα σας επηρεαζει και το πιστευετε.Κι αργοτερα θα μαθει και το παιδι να ταυτιζεται με την αρνητικη εικονα που του προσαπτετε, ενω αν μιλατε για αυτο θετικα θα ταυτιστει αντιστοιχα.Δεν ειναι καλυτερο το δευτερο;

Λοιπον να σου ζησει και να το χαιρεσαι!!!

Το μωρακι σου ειναι πολυ μικρο. Εισαι σιγουρη οτι αυτη τη μια ωρα που καθεται στο στηθος ειναι ξυπνιο; τα τοσο μικρα μωρα κοιμουνται στο 5', ειδικα αν εχουν ικτερο ο οποιος τα κανει πιο νωθρα.Τραβα του το αυτακι, τριβε του το χερακι για να ξυπνα.

Το μωρο το εβγαζες εσυ απο το στηθος 'η εκεινο διαμαρτυροταν μετα απο μια ωρα;Αν το εβγαζες εσυ ειναι λαθος, για να σου ρυθμισει την παραγωγη ειδικα αφου εμεινες λιγο πισω , στην αρχη θα καθεται ...ολη μερα! Κανε συχνες εναλλαγες στηθους, καθε 10', οσες φορες χρειαστει.Μεχρι να φαει απο το ενα θα εχει προλαβει να κατεβασει λιγο γαλα το αλλο, οποτε θα φαει κι απο κει, αφου φαει 10' απο το δευτερο θα εχει προλαβει να ξαναμαζεψει λιγο γαλα το πρωτο και μετα ξαναμανα απο την αρχη.Κανε απειρες εναλλαγες.Θ α σε βοηθησει και να ξυπναει το μωρο αλλα και το πρωτο "βεντουζαρισμα" που θα κανει καθε φορα που αλλαζεις θα ενεργοποιησει το "λετ νταουν" που λενε, την καθοδο του γαλακτος.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για τηνδιακοπη γραφω παντα υπο την πιεση του μωρου.

Θηλαστρο δεν νομιζω καν οτι χρειαζεσαι, αν βαζεις το μωρο στο στηθος οσο και οποτε θελει. Γενικα να ξερεις οτι η αποδοση στο θηλαστρο ειναι αυξανομενη, δηλ οσο πιο πολυ το προσπαθεις τοσο καλυτερα ανταποκρινεται το στηθος, ετσι τις πρωτες φορες μπορει να μη βγαζεις τιποτα αλλα την 10η φορα να καταφερεις να αντλησεις ενα ολοκληρο γευμα του μωρου σου.

Οσον αφορα το συμπληρωμα για να μη διακινδυνεψεις να αφησεις νηστικο το παιδι θα κοβεις καθε μερα 10μλ για ολα τα γευματα και θα βαζεις το μωρο ανεμποδιστα στο στηθος οση ωρα θελει (...ολη μερα). Σκεψου οτι με αυτο το ρυθμο σε μια εβδομαδα δεν θα δινεις πια συμπληρωμα! Θα μετρας πανες για να δεις αν τρωει οσο χρειαζεται. Χρειαζεσαι 6 πανες με τσισα μεχρι να σαραντησει.Παντως οτι ειναι να κανεις καντο αυτη την εβδομαδα γιατι την 3η εβδ υπαρχει αλμα αναπτυξης.

Τα 6 γευματα που κανει τωρα την ημερα ειναι πολυ λιγα, θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 8, αν χρειαστει ξυπνα τον το βραδυ, ειναι πολυ μικρος για να μην τον ξυπνας.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Και παλι διακοπη.

Για τη συγχιση θηλων, δεν το συζηταω.Θελει πολυ σωματικη επαφη, κοιμηθειτε μαζι, καντε μπανιο μαζι.

Να ξερεις ομως οτι ολα τα μωρακια εχουν δυσκολια να κατσουν στο στηθος, αν ψαξεις τις τελευταιες 15 σελιδες του θεματος ειναι γεματο με ερωτησεις για μωρα ανησυχα στο στηθος.Ειναι κατι που το μαθαινουν σταδιακα.Μπορει να εχουν γοπ, μπορει να πνιγονται απο εντονη ροη(αληθεια αυτο το εχεις αποκλεισει, οταν το στηθος πρηζεται μετα το γαλα πετιεται με πιεση), μπορει να υποφερουν απο αλλεργιες κτλ.Εμενα η κορη μου ηρεμησε στο στηθος μετα τον 4ο μηνα.Εκανα διαφορα κολπα. Οταν αρνιοταν να φαει μετα απο το 3ωρο την εβαζα στο στηθος και την κρατουσα ετσι, καποια στιμγη επαιρνε τη θηλη και σταματουσε το κλαμα.Αλλες φορες την ταιζα με το θορυβο απο το σεσουαρ και ηταν και μηνων,οχι ημερων οπως εσενα,τελοσπαντων κατι θα βρεις αν επιμεινεις.Το ξερω οτι τωρα σου φαινεται ακατορθωτο! αλλα οπως τα καταφεραν χιλιαδες μανουλες θα τα καταφερεις κι εσυ!

Βρες τα βιντεακια της Πατσουρου ειναι πολυ καλα και στη σελιδα του Παπαβετση θα βρεις τηλ απο συμβουλους θηλασμου να μιλησεις μαζι τους δωρεαν.Κι οτι θες εδω ειμαστε.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τ ο βαρος που εχασε τις πρωτες μερες ειναι περιπου φυσιολογικο τα μωρα χανουν το 10% του βαρους τους,δηλ επρεπε να χασει 304 γρ κι εχασε 320.

Η μαγια μπυρας εχω ακυσει οτι μπορει να αλλαξει τη γευση του γαλακτος αλλα δεν το γνωριζω επακριβως.Απο αυτα που περιγραφεις εχω την εντυπωση οτι η παραγωγη σου δεν εχει μεινει πολυ πισω

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Τ ο βαρος που εχασε τις πρωτες μερες ειναι περιπου φυσιολογικο τα μωρα χανουν το 10% του βαρους τους,δηλ επρεπε να χασει 304 γρ κι εχασε 320.

Η μαγια μπυρας εχω ακυσει οτι μπορει να αλλαξει τη γευση του γαλακτος αλλα δεν το γνωριζω επακριβως.Απο αυτα που περιγραφεις εχω την εντυπωση οτι η παραγωγη σου δεν εχει μεινει πολυ πισω

 

Τωρα καταφερα να κατσω και να σου απαντησω.Σ ευχαριστω πολυ για οσα μου ειπες ειναι οντως πολυ χρησιμα και καποια δεν τα ειχα σκεφτει.η αληθεια ειναι οτι σημερα καταφερα να τον θηλασω αν και παλι δεν χορτασε και αναγκαστηκα του εδωσα παλι συμπληρωμα.εστω ισως αργοτερα αυξηθει η παραγωγη και ελλατωσω την ποσοτητα που του δινω για συμπληρωμα.Με το θηλαστρο εβγαλα περιπου 20ml δεν ξερω αν αντιστοιχει και σ αυτο που πινει το μωρο αλλα ελπιζω να βοηθησει σε κατι αν και θα προσπαθησω να τον ξαναβαλω στο στηθος.Κ παλι σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...