Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Εχω πάλι πρόβλημα!!!Πονούν τόσο πολύ οι θηλές μου που τρομοκρατούμαι κάθε φορά που πρέπει να θηλάσω.Πονούν ακόμα και όταν πέφτει νερό πάνω, όταν φοράω το σουτιεν , γενικά πονούν.Πότε περνάει αυτό το πράγμα???Οσο περνούν οι μέρες τα πράγματα χειροτερεύουν και αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό και απογοητευση.Κάνω κομπρέσες με αλατόνερο, βάζω purelan, την κρέμα της frezyderm για τις θηλές αλλά τίποτα.Το μωρό πιάνει καλά αλλά έχουμε δοκιμάσει μόνο μια στάση θηλασμού γιατί και αυτή με το ζόρι την πετύχαμε.Να προσθέσω ότι ο δεξιος μαστός μου έχει κάποια γρομπαλάκια τα οποιά δεν φεύγουν όσο μασαζ και να κάνω.Είναι μαστίτιδα αυτό???Το μωρό θηλάζει κάθε 3.5-4 ώρες περίπου.Πρέπει να το βγάζω με θήλαστρο για να μην πρίζεται το στήθος ???Πολλές ερωτήσεις!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω πάλι πρόβλημα!!!Πονούν τόσο πολύ οι θηλές μου που τρομοκρατούμαι κάθε φορά που πρέπει να θηλάσω.Πονούν ακόμα και όταν πέφτει νερό πάνω, όταν φοράω το σουτιεν , γενικά πονούν.Πότε περνάει αυτό το πράγμα???Οσο περνούν οι μέρες τα πράγματα χειροτερεύουν και αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό και απογοητευση.Κάνω κομπρέσες με αλατόνερο, βάζω purelan, την κρέμα της frezyderm για τις θηλές αλλά τίποτα.Το μωρό πιάνει καλά αλλά έχουμε δοκιμάσει μόνο μια στάση θηλασμού γιατί και αυτή με το ζόρι την πετύχαμε.Να προσθέσω ότι ο δεξιος μαστός μου έχει κάποια γρομπαλάκια τα οποιά δεν φεύγουν όσο μασαζ και να κάνω.Είναι μαστίτιδα αυτό???Το μωρό θηλάζει κάθε 3.5-4 ώρες περίπου.Πρέπει να το βγάζω με θήλαστρο για να μην πρίζεται το στήθος ???Πολλές ερωτήσεις!!!

 

k εμενα πονανε κ ματωσανε.τωρα ψιλοπερασε βεβαια.ετσι κ με το νερο πανανε κ στο ντους.βαλε γαλα πανω στις θηλες κ περιμενε να περασουν καποιες μερες..εγω κανω μασαζ με ελαιολαδο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

είμαι και γω στην παρέα σας, με το πρώτο μου παιδάκι και με αποκλειστικό θηλασμό

θέλω να ρωτήσω κάτι, όταν βγάζουμε με το θήλαστρο και μπορούμε και μετράμε την ποσοότητα, είναι η ίδια με αυτή που τραβάει το μωρό μας? γιατί ανησυχώ, δεν μου φαίνεται ικανοποιητική σύμφωνα με τα όσα περί ml που διαβάζω, η μικρή μου κοντεύει τους 2,5 μήνες

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα!

είμαι και γω στην παρέα σας, με το πρώτο μου παιδάκι και με αποκλειστικό θηλασμό

θέλω να ρωτήσω κάτι, όταν βγάζουμε με το θήλαστρο και μπορούμε και μετράμε την ποσοότητα, είναι η ίδια με αυτή που τραβάει το μωρό μας? γιατί ανησυχώ, δεν μου φαίνεται ικανοποιητική σύμφωνα με τα όσα περί ml που διαβάζω, η μικρή μου κοντεύει τους 2,5 μήνες

Καλησπερα να σου ζησει..!

 

Οχι η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν σημαινει κατι...το θηλαστρο δεν μπορει να κανει τις θηλαστικες κινησεις του βρεφους που σαφως και πινει περισσοτερο γαλα απο οσο βγαζεις..!!

 

Γνωμονας σου θα ειναι οι πανες του μωρου αν βρεχει 6-8 πανες το 24ωρο και αναπτυσετε σε υψος και βαρος ειστε οκ;)

 

Γιατι αντλεις γαλα??τι θηλαστρο χρησιμοποιεις??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάλι πρόβλημα!!!Πονούν τόσο πολύ οι θηλές μου που τρομοκρατούμαι κάθε φορά που πρέπει να θηλάσω.Πονούν ακόμα και όταν πέφτει νερό πάνω, όταν φοράω το σουτιεν , γενικά πονούν.Πότε περνάει αυτό το πράγμα???Οσο περνούν οι μέρες τα πράγματα χειροτερεύουν και αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό και απογοητευση.Κάνω κομπρέσες με αλατόνερο, βάζω purelan, την κρέμα της frezyderm για τις θηλές αλλά τίποτα.Το μωρό πιάνει καλά αλλά έχουμε δοκιμάσει μόνο μια στάση θηλασμού γιατί και αυτή με το ζόρι την πετύχαμε.Να προσθέσω ότι ο δεξιος μαστός μου έχει κάποια γρομπαλάκια τα οποιά δεν φεύγουν όσο μασαζ και να κάνω.Είναι μαστίτιδα αυτό???Το μωρό θηλάζει κάθε 3.5-4 ώρες περίπου.Πρέπει να το βγάζω με θήλαστρο για να μην πρίζεται το στήθος ???Πολλές ερωτήσεις!!!
καλησπέρα!να σου ζήσει!πρώτον,οπωσδήποτε θα προσπάθησεις γ άλλη στάση θηλασμου.έπειτα,η κρέμα που είναι απίστευτα επουλωτικη κ δυστυχώς την έμαθα στο 2ο παιδάκι μου λέγεται lansinoh.πας τρέχοντας να την αγοράσεις!εφόσον η παραγωγή σου είναι καλή μην χρησιμοποιήσεις θηλαστρο γιατί μπορεί να οδηγηθείς σε υπερπαραγωγή.αφού δ σε πονάει το στήθος ή δ είναι σκληρό δ νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς.τέλος,είσαι κανονικά τοπλες μέχρι να ηρεμήσεις!αλλά πολύ βασικό η αλλαγή στάσης.θα δεις πολλή διαφορα.δοκίμασε στο πλάι ξαπλωμένη που είναι κ πιο άνετα.καλή επιτυχία κ κουράγιο,θα περάσει!

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και καλη χρονια!:-) θα ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί να μειωθεί η παραγωγή γαλακτος απο το ενα στηθος ενώ το άλλο να παραγει κανονικά,αν ναι τι μπορει να εχω κανει λαθος ,και πως θα μπορουσα να βοηθησωνα επανελθει?βεβαια απο το συγκεκριμενο στηθος ειχα πάθει μαστιτιδα και αντλούσα για περίπου δυο εβδομάδες μόνο με θήλαστρο (medela swing)απο τοτε εχω την εντυπωση πως αυτο το στηθος ειχε λιγοτερο γαλα και γενικα ειχαμε μια προτιμηση στο αλλο στηθος. αυτη την στιγμη η μπεμπα μου ειναι τριών μηνών και αυτο το ειχα παθει οταν ηταν 15 ημερων.προσπαθω συνεχεια να την βαζω πρωτα απο το στηθος που δεν εχει πολυ γαλα αλλα η μπεμπα τσατιζετε και κλαιει και μολις την βαζω στο αλλο τρωει και ακουγονται ηχοι ευχαριστησης....τι να κανω σας παρακαλω βοηθειστε!!!:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάλι πρόβλημα!!!Πονούν τόσο πολύ οι θηλές μου που τρομοκρατούμαι κάθε φορά που πρέπει να θηλάσω.Πονούν ακόμα και όταν πέφτει νερό πάνω, όταν φοράω το σουτιεν , γενικά πονούν.Πότε περνάει αυτό το πράγμα???Οσο περνούν οι μέρες τα πράγματα χειροτερεύουν και αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό και απογοητευση.Κάνω κομπρέσες με αλατόνερο, βάζω purelan, την κρέμα της frezyderm για τις θηλές αλλά τίποτα.Το μωρό πιάνει καλά αλλά έχουμε δοκιμάσει μόνο μια στάση θηλασμού γιατί και αυτή με το ζόρι την πετύχαμε.Να προσθέσω ότι ο δεξιος μαστός μου έχει κάποια γρομπαλάκια τα οποιά δεν φεύγουν όσο μασαζ και να κάνω.Είναι μαστίτιδα αυτό???Το μωρό θηλάζει κάθε 3.5-4 ώρες περίπου.Πρέπει να το βγάζω με θήλαστρο για να μην πρίζεται το στήθος ???Πολλές ερωτήσεις!!!

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγω έτσι ειμαι, δε μπορω ούτε το σεντόνι να με ακουμπήσει το βραδυ, χάλια όλη μερα. Είναι σίγουρα απο τον τροπο που πιάνει το μικρο? εμένα είχε κακο latch και λέγαμε ότι φταίει αυτο αλλά τώρα που έχει βελτιωθεί παρα πολυ, ο πόνος συνεχίζει. Μου είπαν ότι είναι μυκητες αλλα η θεραπεία που μου έδωσαν δεν έχει πιάσει ούτε την πρώτη φορα ουτε τωρα. Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι μυκητιαση?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια!:-) θα ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί να μειωθεί η παραγωγή γαλακτος απο το ενα στηθος ενώ το άλλο να παραγει κανονικά,αν ναι τι μπορει να εχω κανει λαθος ,και πως θα μπορουσα να βοηθησωνα επανελθει?βεβαια απο το συγκεκριμενο στηθος ειχα πάθει μαστιτιδα και αντλούσα για περίπου δυο εβδομάδες μόνο με θήλαστρο (medela swing)απο τοτε εχω την εντυπωση πως αυτο το στηθος ειχε λιγοτερο γαλα και γενικα ειχαμε μια προτιμηση στο αλλο στηθος. αυτη την στιγμη η μπεμπα μου ειναι τριών μηνών και αυτο το ειχα παθει οταν ηταν 15 ημερων.προσπαθω συνεχεια να την βαζω πρωτα απο το στηθος που δεν εχει πολυ γαλα αλλα η μπεμπα τσατιζετε και κλαιει και μολις την βαζω στο αλλο τρωει και ακουγονται ηχοι ευχαριστησης....τι να κανω σας παρακαλω βοηθειστε!!!:?::?::?:

Αν αντλουσες μονο ειναι φυσιολογικο να μειωθηκε η παραγωγη του.Μπορεις να κανεις μερικες εξτρα αντλησεις για επιπλεον ερεθισμα και να βαζεις το μωρο να πιπιλαει απο αυτο οταν ειναι ψιλοχορτατο παλι για ερεθισμα.Προφανως η μειωμενη ροη την εκνευριζει οταν πειναει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βραδια θηλαζω μονιμως μονο απο το ενα στηθος θα εχω επιπτωση στην ημερησια παραγωγη του αλλου;το μωρο ειναι 6,5 ετων νομιζω απο ενα σημειο και μετα ο νυχτερινος θηλασμος δεν εναι απαραιτητος για τη συνεχιση της γαλουχιας σωστα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλη χρονια!:-) θα ηθελα να ρωτήσω αν μπορεί να μειωθεί η παραγωγή γαλακτος απο το ενα στηθος ενώ το άλλο να παραγει κανονικά,αν ναι τι μπορει να εχω κανει λαθος ,και πως θα μπορουσα να βοηθησωνα επανελθει?βεβαια απο το συγκεκριμενο στηθος ειχα πάθει μαστιτιδα και αντλούσα για περίπου δυο εβδομάδες μόνο με θήλαστρο (medela swing)απο τοτε εχω την εντυπωση πως αυτο το στηθος ειχε λιγοτερο γαλα και γενικα ειχαμε μια προτιμηση στο αλλο στηθος. αυτη την στιγμη η μπεμπα μου ειναι τριών μηνών και αυτο το ειχα παθει οταν ηταν 15 ημερων.προσπαθω συνεχεια να την βαζω πρωτα απο το στηθος που δεν εχει πολυ γαλα αλλα η μπεμπα τσατιζετε και κλαιει και μολις την βαζω στο αλλο τρωει και ακουγονται ηχοι ευχαριστησης....τι να κανω σας παρακαλω βοηθειστε!!!:?::?::?:

 

για να αντλεις αποκλειστικα θα πρεπει να εχεις νοσοκομειακο θηλαστρο και να ακολουθεις το πρωτοκολλο αντλησεων..

πολυ πιθανον να ειναι μειωμενη η παραγωγη..

πριν πεινασει το μωρο ή αφου φαει και ειναι ηρεμο δοκιμαζε να το βαζεις απο το στηθος που εχει προβλημα...ακομα και εαν πιπιλαει αφηνε την καθως με αυτον τον τροπο μπορει να σου αυξησει την παραγωγη σου...

κανονικα πριν απο καθε γευμα θα πρεπει να προσφερεις το στηθος με την μειωμενη παραγωγη, εαν ομως το μωρο πειναει δεν θα συνεργαζεται..μην σταματας ομως να προσπαθεις..και δοκιμασε να προσφερεις πριν ακομα πεινασει ωστε να συνεργαστει..

συνεχισε παντως να προσπαθεις..ακομα και εαν δεν καταφερεις να επαναφερεις την παραγωγη σου, και με το ενα στηθος μπορεις να θηλασεις αποκλειστικα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν τα βραδια θηλαζω μονιμως μονο απο το ενα στηθος θα εχω επιπτωση στην ημερησια παραγωγη του αλλου;το μωρο ειναι 6,5 ετων νομιζω απο ενα σημειο και μετα ο νυχτερινος θηλασμος δεν εναι απαραιτητος για τη συνεχιση της γαλουχιας σωστα;

 

το στηθος πρεπει να παιρνει ερεθισμα τοσο το πρωι οσο και το βραδυ..ιδιως το βραδυ καθε θηλασμος μετραει ως εξτρα μπονους καθως η ορμονη που οφειλεται για την παραγωγη σου ειναι στα υψη και παιρνει πιο ''δυνατο'' ερεθισμα..

να φανταστω οτι το μωρο ειναι 6,5 μηνων και οχι ετων..

καλο θα ηταν να προσφερεις και τα δυο στηθη οπως κανεις και την υπολοιπη μερα..ειναι πολλες οι ωρες για να μενει ενα στηθος χωρις ερεθισμα..

το καθε στηθος λειτουργει μεμονομενα απο το αλλο..εαν το ενα δεν θηλαζει καθολου,τοτε αποθηλαζει και δεν παραγει γαλα,ενω το αλλο μπορει να συνεχιζει κανονικα την παραγωγη του..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάλι πρόβλημα!!!Πονούν τόσο πολύ οι θηλές μου που τρομοκρατούμαι κάθε φορά που πρέπει να θηλάσω.Πονούν ακόμα και όταν πέφτει νερό πάνω, όταν φοράω το σουτιεν , γενικά πονούν.Πότε περνάει αυτό το πράγμα???Οσο περνούν οι μέρες τα πράγματα χειροτερεύουν και αυτό μου δημιουργεί εκνευρισμό και απογοητευση.Κάνω κομπρέσες με αλατόνερο, βάζω purelan, την κρέμα της frezyderm για τις θηλές αλλά τίποτα.Το μωρό πιάνει καλά αλλά έχουμε δοκιμάσει μόνο μια στάση θηλασμού γιατί και αυτή με το ζόρι την πετύχαμε.Να προσθέσω ότι ο δεξιος μαστός μου έχει κάποια γρομπαλάκια τα οποιά δεν φεύγουν όσο μασαζ και να κάνω.Είναι μαστίτιδα αυτό???Το μωρό θηλάζει κάθε 3.5-4 ώρες περίπου.Πρέπει να το βγάζω με θήλαστρο για να μην πρίζεται το στήθος ???Πολλές ερωτήσεις!!!

το μωρο ΔΕΝ πιανει καλα..

ποιος ελεγξε οτι πιανει και εισαι τοσο σιγουρη??????????

εφοσον το μωρο δεν πιανει καλα,πληγωνει τις θηλες σου,δεν απομακρυνει το γαλα και το αποτελεσμα ειναι το γαλα να μενει μεσα και να σου κανει γρομπαλακια και πιθανως μαστιτιδα..

βαλε το μωρο να πιασει ΚΑΛΑ και ΒΑΘΙΑ την θηλη στο στομα του..

κατα τα αλλα αν αντεχεις αλατονερο συνεχισε το, ή πουρελαν..

επιπλεον οι θηλες ολη μερα εκτεθειμενες στο αερα, μην ντυνεσαι και μην βαζεις επιθεματα καθως βρεχονται και μουλιαζουν την θηλη εμποδιζοντας την να κλεισει.

θα πρεπει αφου δεις πως θα βαλεις σωστα το μωρο στην θηλη να δοκιμαζεις και αλλες στασεις θηλασμου ωστε να μην σου τραυματιζει συνεχεια το ιδιο σημειο..

παρακατω σου βαζω υλικο για να δεις πως θα βαλεις το μωρο ΣΩΣΤΑ στην θηλη..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να σου ζησει..!

 

Οχι η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν σημαινει κατι...το θηλαστρο δεν μπορει να κανει τις θηλαστικες κινησεις του βρεφους που σαφως και πινει περισσοτερο γαλα απο οσο βγαζεις..!!

 

Γνωμονας σου θα ειναι οι πανες του μωρου αν βρεχει 6-8 πανες το 24ωρο και αναπτυσετε σε υψος και βαρος ειστε οκ;)

 

Γιατι αντλεις γαλα??τι θηλαστρο χρησιμοποιεις??

 

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

αντλώ γάλα για τις φορές που θα πρέπει να λείψω από το σπίτι. το θήλαστρο που έχω δεν είναι κάποιας φοβερής μάρκας, μάλον η πωλήτρια μου πούλησε ότι ήθελε :rolleyes: είναι ARDO

Link to comment
Share on other sites

1.στο γαλουχω του Φεβρουαριου θα βρεις στις πρωτες σελιδες ακριβεις οδηγιες για τοποθετηση και στασεις θηλασμου..

http://www.lllgreece.org/galoucho

 

2.http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150627359893740&set=oa.392053550824266&type=1&theater ενα πολυ κατατοπιστικο διαγραμμα

 

3.

ενημερτικο βιντεο..

 

τα δυο τελευταια αρχεια τα πηρα απο την ομαδα υποστηριξης θηλασμου της Αττικης,στο facebook..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

αντλώ γάλα για τις φορές που θα πρέπει να λείψω από το σπίτι. το θήλαστρο που έχω δεν είναι κάποιας φοβερής μάρκας, μάλον η πωλήτρια μου πούλησε ότι ήθελε :rolleyes: είναι ARDO

 

το θηλαστρο που εχεις για να δεις τι μπορει να αντλησει για σενα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις τουλαχιστον 10 φορες συστηματικα..εκει θα δεις ποια ειναι η αποδοση που εχει..μητερες που θηλασαν μακροχρονια δεν καταφεραν να αντλησουν ουτε σταγονα με θηλαστρο..ειναι εντελως διαφορετικος ο θηλασμος και εντελως διαφορετικη η αντληση με θηλαστρο..σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να συγκριθουν και να βγει το συμπερασμα οτι δεν εχεις γαλα..

δοκιμασε πρωινες ωρες ή οταν το μωρο θηλαζει απο το αλλο στηθος..δοκιμασε να αντλησεις επισης σε διαφορες ωρες μεσα στην μερα και δες ποτε εχεις πιο αποτελεσματικη αντληση..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το θηλαστρο που εχεις για να δεις τι μπορει να αντλησει για σενα θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις τουλαχιστον 10 φορες συστηματικα..εκει θα δεις ποια ειναι η αποδοση που εχει..μητερες που θηλασαν μακροχρονια δεν καταφεραν να αντλησουν ουτε σταγονα με θηλαστρο..ειναι εντελως διαφορετικος ο θηλασμος και εντελως διαφορετικη η αντληση με θηλαστρο..σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να συγκριθουν και να βγει το συμπερασμα οτι δεν εχεις γαλα..

δοκιμασε πρωινες ωρες ή οταν το μωρο θηλαζει απο το αλλο στηθος..δοκιμασε να αντλησεις επισης σε διαφορες ωρες μεσα στην μερα και δες ποτε εχεις πιο αποτελεσματικη αντληση..

 

σε ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Κι εγω έτσι ειμαι, δε μπορω ούτε το σεντόνι να με ακουμπήσει το βραδυ, χάλια όλη μερα. Είναι σίγουρα απο τον τροπο που πιάνει το μικρο? εμένα είχε κακο latch και λέγαμε ότι φταίει αυτο αλλά τώρα που έχει βελτιωθεί παρα πολυ, ο πόνος συνεχίζει. Μου είπαν ότι είναι μυκητες αλλα η θεραπεία που μου έδωσαν δεν έχει πιάσει ούτε την πρώτη φορα ουτε τωρα. Είσαι σίγουρη ότι δεν είναι μυκητιαση?

Δεν νομίζω να είναι μυκητιαση.Δεν είμαι και σίγουρη αλλά οπτικά η θηλή μου φαίνεται μια χαρά.Εχει βοηθήσει το γεγονός ότι εδώ και 2 μέρες δεν έχω φορέσει σουτιέν και όσο μπορώ κυκλοφορώ με το στήθος έξω.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ΔΕΝ πιανει καλα..

ποιος ελεγξε οτι πιανει και εισαι τοσο σιγουρη??????????

εφοσον το μωρο δεν πιανει καλα,πληγωνει τις θηλες σου,δεν απομακρυνει το γαλα και το αποτελεσμα ειναι το γαλα να μενει μεσα και να σου κανει γρομπαλακια και πιθανως μαστιτιδα..

βαλε το μωρο να πιασει ΚΑΛΑ και ΒΑΘΙΑ την θηλη στο στομα του..

κατα τα αλλα αν αντεχεις αλατονερο συνεχισε το, ή πουρελαν..

επιπλεον οι θηλες ολη μερα εκτεθειμενες στο αερα, μην ντυνεσαι και μην βαζεις επιθεματα καθως βρεχονται και μουλιαζουν την θηλη εμποδιζοντας την να κλεισει.

θα πρεπει αφου δεις πως θα βαλεις σωστα το μωρο στην θηλη να δοκιμαζεις και αλλες στασεις θηλασμου ωστε να μην σου τραυματιζει συνεχεια το ιδιο σημειο..

παρακατω σου βαζω υλικο για να δεις πως θα βαλεις το μωρο ΣΩΣΤΑ στην θηλη..

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Τα διάβασα αυτά που παρέθεσες.Απλά με πιάνει πανικός και το μωρό πιάνει όπως να'ναι.Αλλες φορές καλά και άλλες οχι.Είναι και λαιμαργος και όταν προσπαθώ να βγάλω την θηλή από το στόμα του , εκνευρίζεται και μετά δεν κάθεται με τίποτα.Θα προσπαθήσω περισσότερο.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας!Θα προσπαθησω οσο μπορω για να επαναφέρω την παραγωγή, διότι δεν θελω με τιποτα να δώσω γαλα του εμπορείου. Καλη χρονια σε ολους σας με υγεια τοσο σωματικη οσο και ψυχική και να χαιρόμαστε τα αγγελουδια μας...:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι μυκητιαση.Δεν είμαι και σίγουρη αλλά οπτικά η θηλή μου φαίνεται μια χαρά.Εχει βοηθήσει το γεγονός ότι εδώ και 2 μέρες δεν έχω φορέσει σουτιέν και όσο μπορώ κυκλοφορώ με το στήθος έξω.

 

Η μυκητιαση δε φαίνεται καθόλου οπτικά. Κι εμένα οι θηλές μου είναι εντελώς φυσιολογικές

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ.Τα διάβασα αυτά που παρέθεσες.Απλά με πιάνει πανικός και το μωρό πιάνει όπως να'ναι.Αλλες φορές καλά και άλλες οχι.Είναι και λαιμαργος και όταν προσπαθώ να βγάλω την θηλή από το στόμα του , εκνευρίζεται και μετά δεν κάθεται με τίποτα.Θα προσπαθήσω περισσότερο.

 

να μην σε πιανει πανικος..ειναι κατι που μαθαινεται και θελετε χρονο και οι δυο για να το μαθετε..εσυ ομως πρεπει να καθοδηγεις σωστα..εαν δεν πιανει καλα και πονας,βαλε το μικρο σου δακτυλακι στην ακρη του στοματος του και ανοιξε το..ξαναπροσπαθησε..απομακρυνε το μωρο οσες φορες χρειαστει μεχρι να πιασει καλα..

εαν το μωρο πειναει δεν συνεργαζεται..γι αυτο φροντισε να προσφερεις συχνα το στηθος σου ωστε να μην ειναι πολυ πεινασμενο οταν πιανει το στηθος γιατι θα το πιανει ατσουμπαλα και θα στο πληγωνει..εαν δεν πειναει πολυ θα μπορειτε να δουλεψετε καλυτερα..αν τρωει καθε μιαμιση ωρα,τοτε προσφερε του το στηθος σου νωριτερα..πριν φτασει στο σημειο να πειναει πολυ..

εαν εισαι ταραγμενη και αγχωμενη του το περνας..

χαλαρωσε,ηρεμησε και προσπαθησε ξανα και ξανα..

με την θηλη στα χειλη του περιμενεις να ανοιξει καλα το στομα του και μετα φερνεις το κεφαλακι του κοντα..αν χρειαστει με το δακτυλο σου ανοιξε του λιγο καλυτερα το πηγουνι για να πιασει οσο το δυνατον πιο βαθια..εαν δεν πιανει καλα θα παραμενουν οι πληγες..και δοκιμασε και αλλες στασεις θηλασμου..ιδιαιτερα η σταση οπου το μωρο ειναι κατω απο την μασχαλη σου βοηθαει πολυ να το ελεγχεις..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Η μικρούλα μου είναι 4 μηνών και θηλαζει αποκλειστικά. Απο την Κυριακή είναι αρρωστουλα και τις ώρες που ειμαι στη δουλεια δεν τρώει απο το μπουκάλι. Μόλις της βάλει η Μαμα μου το μπιμπερο ( calma Medela )στο στόμα κλαίει ασταμάτητα. Σας εχει τύχει καμία φορά; Πως το αντιμετωπίσατε; 😞

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Η μικρούλα μου είναι 4 μηνών και θηλαζει αποκλειστικά. Απο την Κυριακή είναι αρρωστουλα και τις ώρες που ειμαι στη δουλεια δεν τρώει απο το μπουκάλι. Μόλις της βάλει η Μαμα μου το μπιμπερο ( calma Medela )στο στόμα κλαίει ασταμάτητα. Σας εχει τύχει καμία φορά; Πως το αντιμετωπίσατε; 😞

 

Μήπως δεν πεινάει και απλά θέλει παρηγοριά??

Ή μηπως η ροή είναι πολύ αργή και εκνευρίζεται?

NE1r.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν πεινάει και απλά θέλει παρηγοριά??

Ή μηπως η ροή είναι πολύ αργή και εκνευρίζεται?

 

Αν δεν πεινουσε γιατι να τρώει απο το στήθος χωρίς να κλαίει;; Για παρηγοριά λες ε;; Δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι 8 με 9 ώρες στη δουλεια. 😞

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πεινουσε γιατι να τρώει απο το στήθος χωρίς να κλαίει;; Για παρηγοριά λες ε;; Δεν ξέρω τι να κάνω ειμαι 8 με 9 ώρες στη δουλεια. 😞

 

Όταν είναι άρρωστα τα μωράκια ζητούν να θηλάσουν πιο συχνά. Έχουν περισσότερη ανάγκη τη μαμά τους. Στο στήθος βρίσκουν παρηγοριά,ανακουφίζονται από πονάκια, νιώθουν την ασφάλεια που χρειάζονται. Είναι φυσιολογικό.;)

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...