Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!!

 

γέννησα στις 11/10 και θηλάζω μόνο..η απορία μου είναι η εξής:την βάζω στο ένα στήθος,τρώει όσο θέλει τη βάζω και ρεύεται...μετά τη βάζω στο άλλο στήθος.Πρέπει μετά το ρέψιμο να τη βάζω στο ίδιο στήθος ή στο άλλο;Έχω καταμπερδευτεί

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

 

γέννησα στις 11/10 και θηλάζω μόνο..η απορία μου είναι η εξής:την βάζω στο ένα στήθος,τρώει όσο θέλει τη βάζω και ρεύεται...μετά τη βάζω στο άλλο στήθος.Πρέπει μετά το ρέψιμο να τη βάζω στο ίδιο στήθος ή στο άλλο;Έχω καταμπερδευτεί

Οχι και στα δυο πρέπει να τη βάζεις είναι νωρίς ακόμα για να δίνεις μόνο το ένα στήθος. Οταν εδραιωθεί ο θηλασμος μπορείς να δίνεις μόνο το ένα. Αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

 

γέννησα στις 11/10 και θηλάζω μόνο..η απορία μου είναι η εξής:την βάζω στο ένα στήθος,τρώει όσο θέλει τη βάζω και ρεύεται...μετά τη βάζω στο άλλο στήθος.Πρέπει μετά το ρέψιμο να τη βάζω στο ίδιο στήθος ή στο άλλο;Έχω καταμπερδευτεί

 

Να σου ζήσει!

Τις πρώτες 6 εβδομάδες μέχρι να εδραιωθεί η γάλουχία καλό είναι να κάνεις συχνές εναλλαγές στήθους ακόμα και στο ίδιο γεύμα ώστε να δίνεις το ερέθισμα για να κατέβει περισσότερο γάλα.αυτό σημαίνει ότι τις περισσότερες φορές θα πίνει και από τα δύο στήθη στην αρχή,απλά θα φροντίζεις να πίνει αρκετα λεπτα από τον ένα μαστό για να παίρνει και το λιπαρό γάλα.θα το καταλαβαίνεις και από το στήθος σου όταν άδειαζει καλά.όσο πιο συχνά αλλάζεις στήθος τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβάζεις.μετα τις 40 περίπου μέρες η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί στις ανάγκες τόυ μωρόυ και από κει και έπειτα μπορείς να δίνεις στήθος ανά γεύμα.και τότε όμως θα σε καθοδηγεί το μωρό.αν δείχνει σημάδια πεινάς ή ανησυχίας αφού έχει θηλάσει από το ένα στήθος τότε θα προσφέρεις και το άλλο.:)

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι και στα δυο πρέπει να τη βάζεις είναι νωρίς ακόμα για να δίνεις μόνο το ένα στήθος. Οταν εδραιωθεί ο θηλασμος μπορείς να δίνεις μόνο το ένα. Αν δεν κάνω λάθος.

 

 

ουφ!!σ'ευχαριστώ!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει!

Τις πρώτες 6 εβδομάδες μέχρι να εδραιωθεί η γάλουχία καλό είναι να κάνεις συχνές εναλλαγές στήθους ακόμα και στο ίδιο γεύμα ώστε να δίνεις το ερέθισμα για να κατέβει περισσότερο γάλα.αυτό σημαίνει ότι τις περισσότερες φορές θα πίνει και από τα δύο στήθη στην αρχή,απλά θα φροντίζεις να πίνει αρκετα λεπτα από τον ένα μαστό για να παίρνει και το λιπαρό γάλα.θα το καταλαβαίνεις και από το στήθος σου όταν άδειαζει καλά.όσο πιο συχνά αλλάζεις στήθος τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβάζεις.μετα τις 40 περίπου μέρες η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί στις ανάγκες τόυ μωρόυ και από κει και έπειτα μπορείς να δίνεις στήθος ανά γεύμα.και τότε όμως θα σε καθοδηγεί το μωρό.αν δείχνει σημάδια πεινάς ή ανησυχίας αφού έχει θηλάσει από το ένα στήθος τότε θα προσφέρεις και το άλλο.:)

 

αυτό ακριβώς νιώθω αλλά δεν ήμουν σίγουρη οτι άδειαζε το στήθος...και φοβόμουν οτι δεν χόρταινε καλά..συνήθως την παίρνει ο ύπνος μετά...αφού ξυπνήσει την βάζω στο στήθος που έπιασε τελαυταίο;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς νιώθω αλλά δεν ήμουν σίγουρη οτι άδειαζε το στήθος...και φοβόμουν οτι δεν χόρταινε καλά..συνήθως την παίρνει ο ύπνος μετά...αφού ξυπνήσει την βάζω στο στήθος που έπιασε τελαυταίο;

 

Ναι πάντα ξεκινάς απο το στήθος που έδωσες τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

:-(Όταν το μωρό γυρίζει το κεφάλι ή τραβιέται προς τα πίσω όταν είναι στο στήθος (όχι τόξο το σώμα) και τραβάει και θηλη μαζί τι μπορεί να σημαίνει? Και μετα ξανά "ορμαει" και μετα ξανά τραβιέται...
6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nina μην με δείρεις :D αλλά για να μου φύγει εντελώς η ιδέα..Τα έκανα κόκκινα,πρέπει να τα βάφω κάθε μήνα,απο τη ρίζα.Ξέροντας οτι οι βαφές περιέχουν επικίνδυνα συστατικά,διακινδυνεύω να τα βάφω επι 13 πχ μήνες που θα θηλάσω?δηλ σε 13 μήνες δεν θα είναι μεγάλο το ποσοστό που περνάει στο παιδί??Αμα μου πεις,δεν τα ξαναβάφω!:D:oops::oops:

 

Δεν έχω καταλάβει εντελώς τι ρωτάς αλλα μπορείς να βάφεις τα μαλλιά σου κάθε μήνα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι!!ο μικρος μου ειναι 45 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.τις τελευταιες μερες τρεχει γαλατακι απο το στομα του πολυ συχνα, δεν ξερω αν πρεπει να τις χαρακτηρισω γουλιτσες,και πολες φορες το γαλα ειναι πιο πηχτο.2-3 φορες εχει βγαλει και γαλα απο τη μυτη.μεχρι πριν 10 μερες περιπου δεν ειχε βγαλει ποτε γαλατακι.

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μ πειτε ποτε περνανε αλματα αναπτυξης τα μωρακια που θηλαζουν?
http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html :D;)

 

να μαι παλι!!ο μικρος μου ειναι 45 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα.τις τελευταιες μερες τρεχει γαλατακι απο το στομα του πολυ συχνα, δεν ξερω αν πρεπει να τις χαρακτηρισω γουλιτσες,και πολες φορες το γαλα ειναι πιο πηχτο.2-3 φορες εχει βγαλει και γαλα απο τη μυτη.μεχρι πριν 10 μερες περιπου δεν ειχε βγαλει ποτε γαλατακι.

Γεια σου χριστινιο:D Τα περισσοτερα μωρακια βγαζουν γαλατακι...μην ανησυχεις...και μενα εβγαζε και γουλιτσες αλλα και πιο πηχτο οπως λες... Δεν πειραζει αν δεν φενεται να δυσανασχετει το μωρο.... αν δεν δειχνει να ενοχλειτε και δνε βγαζει ρουκετες μην ανησυχεις;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-(Όταν το μωρό γυρίζει το κεφάλι ή τραβιέται προς τα πίσω όταν είναι στο στήθος (όχι τόξο το σώμα) και τραβάει και θηλη μαζί τι μπορεί να σημαίνει? Και μετα ξανά "ορμαει" και μετα ξανά τραβιέται...

την ιδια απορια εχω κ γω ας μας πει καποια!!!ενω εχει γαλα το στηθος κανει ακριβως το ιδιο πραγμα κ ειναι πολυ ανυσηχη κανοντας τα ποδαρακια πανω κατω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

την ιδια απορια εχω κ γω ας μας πει καποια!!!ενω εχει γαλα το στηθος κανει ακριβως το ιδιο πραγμα κ ειναι πολυ ανυσηχη κανοντας τα ποδαρακια πανω κατω

 

Κοριτσια και μενα το εκανε αυτο το μωρο συνεχειαααααα δεν ηξερα τι φταει ειχα απελπιστει και εγω:rolleyes: Τελικα το σταματησε πριν κανα μηνα... τι να πω να ηταν φαση δεν ξερω...

 

Τωρα παντως αρχισε το αλλο εκει που τρωει ειτε ξαπλωμενος ειτε στην κλασσικη σταση κυριως ξαπλωμενοι ομως το αφηνει και γυρναει ανασκελα γελαει η μιλαει και ξαναγυρναει ρουφαει 1 φορα και ξανα το ιδιο...δεν καθεται με τιποτα να φαει ολοκληρωμενο γευμα:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

:-(Όταν το μωρό γυρίζει το κεφάλι ή τραβιέται προς τα πίσω όταν είναι στο στήθος (όχι τόξο το σώμα) και τραβάει και θηλη μαζί τι μπορεί να σημαίνει? Και μετα ξανά "ορμαει" και μετα ξανά τραβιέται...

 

Σκέφτομαι μειωμένη ροή ή ενόχληση από τα ούλα... Τι άλλο είναι πιθανό?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!είμαι με γρίπη εδώ κ μια εβδομάδα και επειδή δεν πήρα καθόλου φάρμακα έχω φτάσει σε σημείο να πνίγομαι απο το βήχα και να σέρνομαι σωματικά,τις τελευταίες δυο μέρες παρατήρησα μεγάλη μείωση στην παραγωγή μου, μπορεί σχετίζεται με την αρρώστια ή πρέπει να αναζητήσω αλλού τα αίτια?τι να κάνω ,εχω αγχωθεί!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεις ειχα ανοιξει κι εγω θεμα "ιωση κ μειωση παραγωγης" αλλα κανεις δε μου απαντησε. ημουν 2,5 βδομαδες χαλια με βηχα πολλα φλεμματα πνιγομουν μεχρι κ δυσπνοια παθαινα. δεν πηρα κανενα φαρμακο γτ φοβομουν με το θηλασμο κ ενιωθα εξαντλημενη. το μωρο μετα τη 10η περιπου μερα της αρρωστιας μ αρχισε να δειχνει οτι δε χορταινει ηταν συνεχεια στο στηθος εκλαιγε κι εγω ενιωθα το στηθος αδειο αλλα δε λυγισα. τελικα μετα απο λιγες μερες που συνηλθα επανηλθε κ η παραγωγη. δε ξερω αν εφταιγε η εξαντληση 'η η ψυχολογια μ ή ο ιος παντως παει περασε. υπομονη κ επιμονη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ελέγξετε αν τα φάρμακα που σας δίνει ο γιατρός σας είναι συμβατά με το θηλασμό εδώ:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Σε περίπτωση που δεν είναι και προτείνεται κάποια εναλλακτική ουσία, το συζητάτε με το γιατρό σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μειωμένη ροή ή ενόχληση από τα ούλα... Τι άλλο είναι πιθανό?

 

Συνήθως ειναι μειωμένη ροή ή αυξημένη ροή ή όρεξη για "παιχνίδι" ή έχει χορτάσει και το πιέζει η μαμά να συνεχίσει το θηλασμό ή θέλει να κοιμηθεί ή να χαλαρώσει πιπιλώντας και το ενοχλεί το γάλα.

Έχεις αδιαθετήσει μετά τον τοκετό;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αδιαθετήσει μετά τον τοκετό;

 

Όχι,έχω όμως μειωμένη ροή μετα από κάτι πρόσφατες μαστιτιδες.την είχα αυξήσει άλλα προχθές ξύπνησα με πόνο και φραγμένους πόρους και πατούσα άλλα δεν έβγαζε γάλα.μάλλον γι'αυτό ε? Εκτός από ζεστές κομπρέσες,ζεστά ντους,μαλάξεις,λεκιθίνη που δεν μπορω να πάρω,ταισμα πρώτα απ αυτό το στήθος και συχνά,τι άλλο βοηθάει?να πίνω υγρά?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γέννησα στις 25/09 με ΚΤ λόγω του ότι εμφάνισε κατά τη διάρκεια του τοκετού μειωμένους καρδιακούς παλμούς.

Το μωρό γεννήθηκε 3940 και έμεινε για 3 ημέρες υπο σχετική παρακολούθηση. Εμφάνισε ελάχιστο ικτερο. Δεν γνωρίζω ακριβείς τιμές. Από την αρχή θήλασε αποκλειστικά και δεν πήρε καθόλου συμπλήρωμα. όταν φύγαμε από το νοσοκομείο ήταν 3770.

 

Στις 29/09 το μωρό ήταν 4450 και ο παιδίατρος μας είπε πως δεν έχω αρκετό γάλα και θα πρέπει να του δώσουμε συμπλήρωμα.

Στα αλήθεια δεν θέλω να δώσω συμπλήρωμα αν δεν συντρέχει λόγος γιατί έτσι είχε γίνει και με το πρώτο μου παιδάκι και μετά το γάλα μειώθηκε σε σημείο που να σταματήσει ο θηλασμός.

Το μωρό λερώνει 8-10 πάνες την ημέρα. Κενώσεις έχει 1-2 μεγάλες και περίπου 3-4 μικρότερες. Δεν ξερώ αν είναι το ενδεδειγμένο αλλά οι κενώσεις της είναι ιδιαίτερα ρευστές.

Θηλάζει 15 λεπτά σε κάθε στήθος και κοιμάται μια ώρα αφού ολοκληρώσει το θηλασμό.

Σπάνια κοιμάται 3 ώρες και αρκετές φορές μπορεί να θηλάζει συνεχόμενα για 2 ώρες.

Είναι καλό το βάρος της ; Αν όχι, οφείλεται στο γάλα; Υπαρχει περίπτωση χαμηλός αιματοκρίτης να επηρεάζει την παραγωγή γάλακτος; Τι μπορώ να κάνω για να αυξηθεί η παραγωγή; Πόσα κιλά περίπου αναμένεται να πάρει ένα βρέφος ανα μήνα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και ελπίζω να μην κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις1

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εχεις γράψει κάτι λάθος στις ημερ/νιες; εννοείς 29/10 4.450; όπως κ να χει αν βρέχει τόσες πάνες δεν τιθεται θέμα μη αρκετού γάλατος. Πάντως κ το βάρος μια χαρά το βλέπω εγώ. Νομίζω πρέπει να πάρεις γνώμη κ από άλλο παιδίατρο. Η χορήγηση συμπληρώματος οδηγεί εγγυημένα σε αποθηλασμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...