Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Η ζυγαριά εχει απόκλιση σίγουρα. Μέχρι την 15η μέρα εχει περιθώριο να ανακτήσει το βάρος γέννησης (κάποια μωρα χρειάζονται 3 εβδομάδες).

 

δηλαδη δεν ειναι κανονας απο την αρχη οτι πρεπει να περνουν τα μωρα ενα συγκεκριμενο βαρος την ημερα?κοντευω να σκασω απο τη στιγμη που τον ζυγυσα....ισως συγκρινω και απο το 1ο παιδακι που επερνε βαρος ευκολα....ουφ...αγχωθηκα..

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην ζυγισεις κάθε μέρα!

Δοκίμασε να εισάγεις πάλι γαλακτοκομικα και δες πως θα παει. Να είσαι προσεχτικη για να εντοπίσεις σημάδια αλλεργίας.

 

Ζυγισαμε μια στις 6/9 στην οποια απο την τελευταια φορα πηρε 90γρ και μετα μας ειπε να ξαναπαμε μετα απο 11 μερες και πηρε 110γρ δηλαδη και τις 2 φορες απο 10γρ τη μερα βγαινει.Τωρα θα τον ζυγισω κατα τις 10 που ειναι για εμβολιο.Ξεχασα να σου πω πως ακριβως πριν ξεκινησει η διαρροια ειχε 4-5 μερες ΜΟΝΟ πρασινες κενωσεις και μετα διαρροια.Δεν ξαναειδα απο τοτε ουτε λιγο πρασινο στις κενωσεις του.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν ειναι κανονας απο την αρχη οτι πρεπει να περνουν τα μωρα ενα συγκεκριμενο βαρος την ημερα?κοντευω να σκασω απο τη στιγμη που τον ζυγυσα....ισως συγκρινω και απο το 1ο παιδακι που επερνε βαρος ευκολα....ουφ...αγχωθηκα..

 

Μην αγχώνεσαι τόσο και μην κολας σε ημερήσιες μετρήσεις. Δεν εχει κανένα νόημα. Προς το παρόν μέτρα τις πάνες κι όχι τα γραμμάρια κι δώσε λίγο χρόνο να ανακτήσει το βάρος γέννησης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ζυγισαμε μια στις 6/9 στην οποια απο την τελευταια φορα πηρε 90γρ και μετα μας ειπε να ξαναπαμε μετα απο 11 μερες και πηρε 110γρ δηλαδη και τις 2 φορες απο 10γρ τη μερα βγαινει.Τωρα θα τον ζυγισω κατα τις 10 που ειναι για εμβολιο.Ξεχασα να σου πω πως ακριβως πριν ξεκινησει η διαρροια ειχε 4-5 μερες ΜΟΝΟ πρασινες κενωσεις και μετα διαρροια.Δεν ξαναειδα απο τοτε ουτε λιγο πρασινο στις κενωσεις του.

 

Γράψε όλες τις μετρήσεις του μωρου γιατι με μπερδεψες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γράψε όλες τις μετρήσεις του μωρου γιατι με μπερδεψες.

 

Ναι τα εγραψα μπερδεμενα.

 

28/8 5.970γρ

6/9 6.060γρ

17/9 6.170γρ

 

διαρροια ειχε τις τελευταιες 2 εβδομαδες του Αυγουστου καμια 10αρια μερες δηλαδη και σταματησε σταδιακα.ποτε εκανε ποτε οχι ποτε με βλεννη ποτε οχι.Διατροφη ξεκινησα στις 28/8 που πηγα για να δω γιατι εχει.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση; Πως καταλαβαίνετε ότι είναι διαροια; Έχω τα βλέπω στη πανα μουσταρδι μερικές φορές με κοκκους και άλλες χωρίς αλλά η υφη τους δεν είναι συμπαγή είναι σαν διαρροια αλλά από τότε που γεννήθηκε είναι έτσι! Τώρα είμαστε 4 μηνών. Δεν διαβάζω τα κακά σωστά;

Σορυ για την χαζη ερώτηση!!

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση; Πως καταλαβαίνετε ότι είναι διαροια; Έχω τα βλέπω στη πανα μουσταρδι μερικές φορές με κοκκους και άλλες χωρίς αλλά η υφη τους δεν είναι συμπαγή είναι σαν διαρροια αλλά από τότε που γεννήθηκε είναι έτσι! Τώρα είμαστε 4 μηνών. Δεν διαβάζω τα κακά σωστά;

Σορυ για την χαζη ερώτηση!!

 

Καθόλου χαζή ερώτηση, οι ενήλικες έχουμε άλλα κριτήρια για το τι είναι διάρροια και οι περισσότεροι δεν έχουμε δει πάνα βρέφους πριν αποκτήσουμε δικό μας.

Η υφή τους δεν είναι συμπαγής όσο τρέφονται μόνο με γάλα. Είναι φυσιολογικό ακόμη και να τρέξουν έξω από την πάνα (το ξέρω, είναι σπαστικό, αλλά δεν είναι απαραίτητα διάρροια). Αρκεί να μην είναι τελείως νερουλά και προπαντός να μη δείχνει το μωρό ότι υποφέρει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα

γεννησα στις 16/9 με καισαρικη την κορη μου στις 36 βδομαδες αν κ προωρουλα το βαρος της ηταν 3100 δεν μπηκαμε στην θερμοκοιτιδα κ ξεκινησα να θηλαζω αμεσως γαλα δεν ειχα παρα κατι σταγονες,την μικρη την εβαζα στο στηθος ολη μερα κ εδινα κ ξενο αλλα δεν το θελε με τπτ την τριτη μερα το σταματησαμε τελειως κ θηλαζαμε μονο δεν ξερω αν επερνε γαλα αλλα οταν την εβαζα στο στηθος σταματουσε να κλαιε ιεπινε λιγο κουραζοταν κοιμοταν στο στηθος πριν προλαβει να χορτασει κ αυτο το πραγμα γινοταν ολη μερα μπουκαλι ουτε να το δει.ταυτοχρονα αρχισε να κανει πολλε κενωσεις πρασινες πανω απο 10 μεσα στην μερα με βλενες κ στο τελος εκανε κακα με αιμα κ απο την τεταρτη την εβαλαν στην θερμοκοιτιδα κ της εκοψαν την σιτιση εγω τωρα το γαλα το βγαζω κ το πεταω γιατι παιρνω κ γω αντιβιωση γιατι σηκωσα πυρετο βλεπω ομως οτι καθε φορα βγαζω κ λιγοτερο φοβαμαι μηπως αποθηλασω η μικρη απο κυριακη θα αρχισει να τρωει ξανα το θεμα ειναι οτι κ να ξαναξεκινησει να τρωει το γαλα μου δεν ειναι καταλληλο ξεχασα να πω οτι μου εχουν παρει κ γαλα για καλλιεργεια μηπως υπαρχει εκει κανα μικροβιο

καμια βοηθεια για να μην αποθηλασω μεχρι να καταφερω να ξαναβαλω την μικρη στο στηθος

τωρα αντλω καθε 3-4 ωρες 70-80 γρ

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Με τι αντλεις; Νοίκιασε άμεσα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο και προσοάθησε να αντλείς κάθε 2 ώρες.

Κοίτα εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 για τη γαλουχία. Για τα υπόλοιπα χρειάζεσαι έμπειρο νεoγνολόγο που να ξέρει από θηλασμό. Μίλα με τη Μέξη στο Αττικό.

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

 

Περαστικά και γρήγορα σπίτι σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστω για την απαντηση σου

τωρα αντλω με το μινι ελεκτρικ πλας της μεντελα το νοσοκομειο δεν ενοικιαζει ρωτησα κ αυτο που εχουν ειναι χαλασμενο εψαξα σε ολα τα φαρμακεια αλλα τπτ

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miriki σε ευχαριστω για την απαντηση σου

τωρα αντλω με το μινι ελεκτρικ πλας της μεντελα το νοσοκομειο δεν ενοικιαζει ρωτησα κ αυτο που εχουν ειναι χαλασμενο εψαξα σε ολα τα φαρμακεια αλλα τπτ

 

Καλησπέρα και από εμένα!Να σου ζήσει το παιδάκι σου!Μόνο νοσοκομειακό θήλαστρο ενδείκνειται για χρήση πριν την εδραίωση της γαλουχίας.Νομίζω πως αν τηλεφωνήσεις στην εταιρεία σου το φέρνουν μέχρι και στο σπίτι. Αν σε ενδιαφέρει αυτό της Medela λέγεται Symphony και το τηλέφωνο της εταιρείας είναι 210 7485752.

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο και μην κολας σε ημερήσιες μετρήσεις. Δεν εχει κανένα νόημα. Προς το παρόν μέτρα τις πάνες κι όχι τα γραμμάρια κι δώσε λίγο χρόνο να ανακτήσει το βάρος γέννησης.

 

τη δευτερα που θα ερθει να τον δει ο παιδιατρος φοβαμαι μη μου πει για συμπληρωμα ....εν τω μεταξυ ενω μεχρι σημερα θηλαζε καθε 1'30-2 ωρες απο το απογευμα θηλασε στις 6-9'40 και παλι επεσε ξερος στον υπνο....εκτος του οτι μου φαινονται πολλες οι ωρες πονανε και τα 2 στηθη και δεν ξερω ποιο να του δοσω στο επομενο γευμα. μεχρι τωρα ειχαμε 6 λερωμενες πανες εκ των οποιων 4 κενωσεις

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χαζή ερώτηση, οι ενήλικες έχουμε άλλα κριτήρια για το τι είναι διάρροια και οι περισσότεροι δεν έχουμε δει πάνα βρέφους πριν αποκτήσουμε δικό μας.

Η υφή τους δεν είναι συμπαγής όσο τρέφονται μόνο με γάλα. Είναι φυσιολογικό ακόμη και να τρέξουν έξω από την πάνα (το ξέρω, είναι σπαστικό, αλλά δεν είναι απαραίτητα διάρροια). Αρκεί να μην είναι τελείως νερουλά και προπαντός να μη δείχνει το μωρό ότι υποφέρει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ pax, σήμερα το απόγευμα είδα αιματακι στα κακακια, έχω γράψει στο αντίστοιχο τοπικ για αλλεργίες,είναι κάτι το ανυσηχητικο;

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 6/9 μια μπεμπα 3310..ξεκίνησα να την θηλαζω αλλα έπινε και λίγο ξένο γύρω στα 40-50 μλ την ημέρα...στις 8/9κοψαμε τελείως το ξένο και θηλαζε μονο..

βάρος στις 9/9 3190

10/9(βγήκαμε απο το μαιευτήριο)3250

Και σήμερα που μας είδε η Παιδιατρος είμαστε 3520..είναι ικανοποιητικό το βάρος;;;θηλαζω αποκλειστικά και οπότε μου κλέψει η μικρη την βάζω στο στήθος...απο πάνες έχουμε 8-10 με τσισακια και 4-5με κακά μερικες φορές και παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

κοντευω να σκασω απο την στεναχωρια μου .σημερα μας ειπαν οτι απο το απογευμα η μικρη θα αρχισει να σιτιζεται κ οτι μπορω να της φερνω το δικο μου το βραδι εκανα δυο αντλησεις καθε 3 ωρες κ πεταξα (γιατι νομιζα οτι δεν κανει να το πιει επειδη παιρνω αντιβιωση)100γρ συνολο το πρωι πεταξα αλλα 50 πριν παω στο νοσοκομειο αλλα 40 μολις ηρθα σπιτι επειδη ειχα πιει καφε κ τωρα που επρεπε να συλεξω το γαλα κ να το παω να φαει η μικρη μαζεψα μονο 20γρ κ αλλη μια αντληση που θα κανω σε δυο ωρες το στηθος το πιεζω κ εχει γαλα μεσα αλλα στο θηλαστρο δεν βγαινει την μικρη αποκλειετε να μου την δωσουν να την θηλασω γιατι πρεπει να την ξεκινησουν με συγκεκριμενα γρ 2 για αρχη

ειμαι τοσο γκαντεμο γμτ!!!!?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα στις 6/9 μια μπεμπα 3310..ξεκίνησα να την θηλαζω αλλα έπινε και λίγο ξένο γύρω στα 40-50 μλ την ημέρα...στις 8/9κοψαμε τελείως το ξένο και θηλαζε μονο..

βάρος στις 9/9 3190

10/9(βγήκαμε απο το μαιευτήριο)3250

Και σήμερα που μας είδε η Παιδιατρος είμαστε 3520..είναι ικανοποιητικό το βάρος;;;θηλαζω αποκλειστικά και οπότε μου κλέψει η μικρη την βάζω στο στήθος...απο πάνες έχουμε 8-10 με τσισακια και 4-5με κακά μερικες φορές και παραπάνω

 

Μια χαρά είστε! και οι πάνες και το βάρος δείχνουν ότι το μωρό τρέφεται μια χαρά. Συνεχίστε έτσι!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα

γεννησα στις 16/9 με καισαρικη την κορη μου στις 36 βδομαδες αν κ προωρουλα το βαρος της ηταν 3100 δεν μπηκαμε στην θερμοκοιτιδα κ ξεκινησα να θηλαζω αμεσως γαλα δεν ειχα παρα κατι σταγονες,την μικρη την εβαζα στο στηθος ολη μερα κ εδινα κ ξενο αλλα δεν το θελε με τπτ την τριτη μερα το σταματησαμε τελειως κ θηλαζαμε μονο δεν ξερω αν επερνε γαλα αλλα οταν την εβαζα στο στηθος σταματουσε να κλαιε ιεπινε λιγο κουραζοταν κοιμοταν στο στηθος πριν προλαβει να χορτασει κ αυτο το πραγμα γινοταν ολη μερα μπουκαλι ουτε να το δει.ταυτοχρονα αρχισε να κανει πολλε κενωσεις πρασινες πανω απο 10 μεσα στην μερα με βλενες κ στο τελος εκανε κακα με αιμα κ απο την τεταρτη την εβαλαν στην θερμοκοιτιδα κ της εκοψαν την σιτιση εγω τωρα το γαλα το βγαζω κ το πεταω γιατι παιρνω κ γω αντιβιωση γιατι σηκωσα πυρετο βλεπω ομως οτι καθε φορα βγαζω κ λιγοτερο φοβαμαι μηπως αποθηλασω η μικρη απο κυριακη θα αρχισει να τρωει ξανα το θεμα ειναι οτι κ να ξαναξεκινησει να τρωει το γαλα μου δεν ειναι καταλληλο ξεχασα να πω οτι μου εχουν παρει κ γαλα για καλλιεργεια μηπως υπαρχει εκει κανα μικροβιο

καμια βοηθεια για να μην αποθηλασω μεχρι να καταφερω να ξαναβαλω την μικρη στο στηθος

τωρα αντλω καθε 3-4 ωρες 70-80 γρ

Καταρχας να σου ζησει!

Κατα δυτερον γιατι σε ταλαιπορουν;

Το παιδι σου ειπαν τι εχει;

Εκοψες τα γαλακτοκομικα;

Καλλιεργεια στο γαλα πρωτη φορα ακουω /οκ μαλλον θα γινεται κι αυτο.

Και γιατι το μωρο πρεπει στην αρχη να περνει λιγα λιγα γραμμαρια απο το γαλα σου;:shock:

Μου ακουγονται καπως ολα αυτα, δεν ζητας και μια δευτερη γνωμη; και καμια συμβουλη απο συμβουλο θηλασμου;

 

Οταν εχεις πυρετο μειωνεται λιγο το γαλα, φροντισε να πινεις πολλα υγρα. Μην ανησυχεις συνεχισε να αντλεις κι αμα θελεις να θηλασεις θα τα καταφερεις στην πορεια, η παραγωγη ρυθμιζεται. Αλλα ταλαιπορεισαι βρε κοριτσι μου...:(:(:(

Γραψε μας νεα σου.Τι εγινε τελικα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα

γεννησα στις 16/9 με καισαρικη την κορη μου στις 36 βδομαδες αν κ προωρουλα το βαρος της ηταν 3100 δεν μπηκαμε στην θερμοκοιτιδα κ ξεκινησα να θηλαζω αμεσως γαλα δεν ειχα παρα κατι σταγονες,την μικρη την εβαζα στο στηθος ολη μερα κ εδινα κ ξενο αλλα δεν το θελε με τπτ την τριτη μερα το σταματησαμε τελειως κ θηλαζαμε μονο δεν ξερω αν επερνε γαλα αλλα οταν την εβαζα στο στηθος σταματουσε να κλαιε ιεπινε λιγο κουραζοταν κοιμοταν στο στηθος πριν προλαβει να χορτασει κ αυτο το πραγμα γινοταν ολη μερα μπουκαλι ουτε να το δει.ταυτοχρονα αρχισε να κανει πολλε κενωσεις πρασινες πανω απο 10 μεσα στην μερα με βλενες κ στο τελος εκανε κακα με αιμα κ απο την τεταρτη την εβαλαν στην θερμοκοιτιδα κ της εκοψαν την σιτιση εγω τωρα το γαλα το βγαζω κ το πεταω γιατι παιρνω κ γω αντιβιωση γιατι σηκωσα πυρετο βλεπω ομως οτι καθε φορα βγαζω κ λιγοτερο φοβαμαι μηπως αποθηλασω η μικρη απο κυριακη θα αρχισει να τρωει ξανα το θεμα ειναι οτι κ να ξαναξεκινησει να τρωει το γαλα μου δεν ειναι καταλληλο ξεχασα να πω οτι μου εχουν παρει κ γαλα για καλλιεργεια μηπως υπαρχει εκει κανα μικροβιο

καμια βοηθεια για να μην αποθηλασω μεχρι να καταφερω να ξαναβαλω την μικρη στο στηθος

τωρα αντλω καθε 3-4 ωρες 70-80 γρ

Η περιπτωση σας μου θυμιζει την περιπτωση μιας γνωστης: το μωρακι εκανε αιμα στα κακα απο τις πρωτες μερες, εμειναν στο νοσοκομειο ενα 10ημερο, το μωρακι ειχε αλλεργια στα γαλακτοκομικα που καταναλωνε η μαμα του. Η κοπελα το θηλασε κανονικα μεχρι που σταματησε στο 6μηνο:-P:-P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

τελικα βρεθηκε στο γαλα σταφυλοκκοκος ολοι οι ανθρωποι εχουμε στο δερμα μας μονο που σε μενα ηταν αυξημενος συνεστησαν απλα καλος καθαρισμος της θυλης με σαπουνι για ευαισθητες περιοχες

το γαλα της το δινουν λιγο λιγο γιατι της ειχαν κοψει το φαγητο απο την τεταρτη κ της ξαναδωσαν το σαββατο κ το πανε λιγο λιγο

με 7 αντλησεις εφτασα στο 24ωρο να συλλεγω 400-450γρ αλλα μονο 100 χρειαζονται κ οχι ολο κ αναγκαζομαι να το πεταω το υπολοιπο γιατι προσωρινα δεν μπορω να καταψυξω εδω που ειμαι κατα τα αλλα παμε καλα κ θεου θελοντος παρασκευη θα μας διωξουν

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα γαλακτοκομικα δεν νομιζω να εχει αν κανει με την περιπτωση μας διοτι εκανα καισαρικη κ ημουν νηστικη απο σαββατο απογευμα μεχρι τεταρτη που μου εδωσαν τσαι κ οχι γαλα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις εδώ για το πώς να αντλείς σωστά ώστε να διατηρήσει τη γαλουχία σου: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Είναι άρθρο για τον επαναγαλακτισμό αλλά το πρωτόκολλο των νατλήσεων ισχύει για όλες τις περιπτώσεις που το μωρό δε θηλάζει καθόλου και η μητέρα αντλεί αποκλειστικά. Πρέπει και το θήλαστρό σου όμως να είναι καλό. Τι θήλαστρο έχεις;

 

Περαστικά στο μωράκι σου και μην ανησυχείς! Όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα θηλάζεις πάλι και θα έχετε ξεχάσει αυτήν την περιπέτεια.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Στις 25 Ιουλίου γεννήσαμε φυσιολογικά ένα αγόρι, με ηλικία κύησης 34 εβδομάδων.

Το βάρος του ήταν 2.600gr. Και παρόλο που ήταν σχετικά βαρύς για την ηλικία του, μας τον κράτησαν στην εντατική μέχρι τις 12/8.

Όλο αυτό το διάστημα, του παρείχαμε μητρικό γάλα που βγάζαμε με το θήλαστρο και από ότι καταλάβαμε αργότερα, του έδιναν και συμπλήρωμα ξένο γάλα.

Όλα αυτά συνεπάγουν ότι το μωρό τρεφόταν αποκλειστικά με μπιμπερό.

Από την στιγμή που γυρίσαμε σπίτι και παρόλο που η συστάσεις των γιατρών ήταν να αποφύγουμε τον θηλασμό για μία - δύο εβδομάδες (γιατί το μωρό ήταν "ανώριμο"), εμείς πήραμε την απόφαση για αποκλειστικό θηλασμό.

Το πρόβλημα ήταν ότι το μωρό σταματούσε πολύ σύντομα τον θηλασμό και έκλαιγε συνεχώς ή κοιμόταν για μικρά διαστήματα. Έτσι αναγκαστήκαμε να δίνουμε ένα με δύο γεύματα ημερησίως, ξένο γάλα, αφού λόγω του θηλασμού, δεν αντλούσαμε αρκετή ποσότητα με το θήλαστρο. Βέβαια, μετά από κάθε τέτοιο γεύμα, ο τρίωρος ύπνος ήταν στο πρόγραμμα...

Τελευταία πήραμε την απόφαση να σταματήσουμε το μπιμπερό τελείως, αλλά δυστυχώς τις μέρες που το προσπαθούμε, ο μικρός δείχνει να μην ευχαριστιέται το φαγητό. Κλαίει και γκρινιάζει συνεχώς πάνω στο στήθος, χάνει την επαφή με την θηλή, τινάζεται με νεύρο και κλάμα και γενικά επικρατεί πανικός.

Στην ουσία, θηλάζει σχεδόν όλη την ημέρα, ενώ την νύχτα κοιμάται το πολύ μέχρι μία ώρα συνεχόμενη.

Να συμπληρώσω ότι έχουμε και κάποιους κολικούς εδώ και τρεις εβδομάδες...

Μήπως δεν κάνουμε κάτι σωστά;

Μήπως τελικά χρειάζεται συμπλήρωμα με ξένο, μετά από κάθε γεύμα (πράγμα που εμείς δεν κάναμε ποτέ);

Μήπως φταίει κάτι άλλο;

 

Την πολύτιμη βοήθειά σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να διαβάσεις εδώ για το πώς να αντλείς σωστά ώστε να διατηρήσει τη γαλουχία σου: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Είναι άρθρο για τον επαναγαλακτισμό αλλά το πρωτόκολλο των νατλήσεων ισχύει για όλες τις περιπτώσεις που το μωρό δε θηλάζει καθόλου και η μητέρα αντλεί αποκλειστικά. Πρέπει και το θήλαστρό σου όμως να είναι καλό. Τι θήλαστρο έχεις;

 

Περαστικά στο μωράκι σου και μην ανησυχείς! Όλα θα πάνε καλά και σε λίγο καιρό θα θηλάζεις πάλι και θα έχετε ξεχάσει αυτήν την περιπέτεια.

ευχαριστω για την απαντηση σου θηλαστρο εχω το μινι ελεκτρικ πλας της μεντελα μπορω να πω οτι αντλω περισσοτερο απο οτι στην κορη μου μπορει να εχει σχεση το οτι μολις ξυπνησα απο το χειρουργειο κ πριν συνελθω καλα καλα μια μαια πολυ καλα ενημερωμενη με τον θηλασμο επι 1,5 ωρα προσπαθουσε να μου βαλει το παιδι στο στηθος κ εκανε πολυ μασαζ στο στηθος μου για να κατεβει το πρωτογαλα(καλα μασαζ δεν το λες γιατι πονουσα πολυ οπως το πιεζε )η μικρη στην αρχη δεν εκανε καθολου θηλαστικες κινησεις ηταν νωθρη μαλλον προλαβε να παρει ναρκωση μολις βεβαια συνηλθε κ αυτη δεν αφηνε καθολου το στηθος θηλαζαμε συνεχομενα αυτο που με κουρασε πολυ ειναι οτι επινε μια δυο γουλιες κ κοιμοταν πηγαινα να την αφησω κατω κλαμα ξανα στο στηθος ξανα δυο γουλιες κ ξανα κοιμοταν προσπαθουσα να την ξυπνησω τπτ μολς την αφηνα στο κουνακι ξανα τα ιδια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Helen πιθανον, πριν αρχισεις να δινεις ξενο γαλα, να προσαρμοστηκε το στηθος σου στις αναγκες της και γι αυτο να μην το νιωθεις γεματο. Δε σημαινει οτι πρεπει να σταζει και να τρεχει οπως στην αρχη. Κι εγω το ειχα παθει στο διμηνο περιπου κ ειχα τρομοκρατηθει! πλεον το στηθος δε θα ειναι βαρυ παρα μονο το πρωι κ αυτο αν το μωρο σου κοιμαται σερι τη νυχτα. Ειναι προτιμοτερο για μερικες μερες να την βαζεις στο στηθος σου ανα 2 ωρες για να αυξησεις την παραγωγη σου που πιθανον να μειωνεται λογω του οτι δινεις ξενο γαλα το βραδυ. Αν θες να συνεχισεις να θηλαζεις, μην της δινεις γευμα με ξενο. Οσο για την ανησυχια της μηπως εχει κατι αλλο, μηπως την ενοχλουν τα ουλα της και δεν μπορει να φαει καλα? η ισως να διανυει καποια φαση αναπτυξης (πολυ πιθανον) που σε αυτην την περιπτωση τρωνε συνεχεια, ειτε πολυ ποσοτητα ειτε πιο συχνα και απο λιγο. Αν δε χορταινε θα κοιμοταν? Συνεπως, αντι να μειωνεις τα γευματα αυξησε τα και ελεγχε τις πανες!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Helen πιθανον, πριν αρχισεις να δινεις ξενο γαλα, να προσαρμοστηκε το στηθος σου στις αναγκες της και γι αυτο να μην το νιωθεις γεματο. Δε σημαινει οτι πρεπει να σταζει και να τρεχει οπως στην αρχη. Κι εγω το ειχα παθει στο διμηνο περιπου κ ειχα τρομοκρατηθει! πλεον το στηθος δε θα ειναι βαρυ παρα μονο το πρωι κ αυτο αν το μωρο σου κοιμαται σερι τη νυχτα. Ειναι προτιμοτερο για μερικες μερες να την βαζεις στο στηθος σου ανα 2 ωρες για να αυξησεις την παραγωγη σου που πιθανον να μειωνεται λογω του οτι δινεις ξενο γαλα το βραδυ. Αν θες να συνεχισεις να θηλαζεις, μην της δινεις γευμα με ξενο. Οσο για την ανησυχια της μηπως εχει κατι αλλο, μηπως την ενοχλουν τα ουλα της και δεν μπορει να φαει καλα? η ισως να διανυει καποια φαση αναπτυξης (πολυ πιθανον) που σε αυτην την περιπτωση τρωνε συνεχεια, ειτε πολυ ποσοτητα ειτε πιο συχνα και απο λιγο. Αν δε χορταινε θα κοιμοταν? Συνεπως, αντι να μειωνεις τα γευματα αυξησε τα και ελεγχε τις πανες!

 

πόσο μπορούν να επηρεάσουν τα ούλα το θηλασμό;

και αν ναι,είναι δυνατόν να τρώει κανονικά αλλά να πονάει στο θηλασμό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...