Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Δοκίμασε να κάνεις πρώτα μασάζ στο στήθος πριν πρσαπαθήσεις να βγάλεις. Δεν πειράζει να τον βάλεις και μια φορα να πιει και από τα δύο στήθη μόνο το νερουλό γάλα. Μην το κάνεις σύστημα όμως. Και υπερπαραγωγή να πάθεις μη φοβάσαι είναι πολύ εύκολη η αντιμετώπισή της.

 

Κανω εχω βαλει και κομπρεσουλες αλλα τιποτα......δεν βγαινει με το χερι...!!!Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια.......

Χρειαζομαι λιγο βοηθεια σε κατι......

 

Ο μικρος μου πλεον συνηθως κοιμαται κατα τις 10 το βραδυ και ξυπναει στις 6 το πρωι η 5 .....σημερα ας πουμε ξυπνησε στις 5μιση τον θηλασα απο τον αριστερο μαστο αλλα και ο δεξης ηταν παραφουσκωμενος και με ενοχλουσε οποτε πριν σταματησει του εδωσα και λιγο απο το δεξι για να με αποσυμφορησει γιατι ηδη ενιωθα ενοχληση μεχρι να ξαναξυπνουσε να φαει απο κει θα πονουσα μετα....

 

Υπαρχει περιπτωση με αυτο που κανω να δημιουργησω υπερπαραγωγη???

 

Υγ.Δεν μπορω να βγαλω με το χερι δεν βγαινει καθολου με το χερι....:(:( και θηλαστρο δεν εχω παρει ακομη

 

 

Αν παρεις θηλαστρο θα πρεπει να βγαζεις πολυ λιγο, ισα να ξαλαφρωσεις γιατι αλλιως δημιουργεις φαυλο κυκλο. Το στηθος θα νομιζει οτι χρειαζεται μεγαλυτερη ποσοτητα απο αυτη που τρωει το μωρο σου και θα συνεχισει να παραγει.

 

Και εγω περασα ακριβως τη φαση που περιγραφεις. Ξυπνουσα και το στηθος μου ηταν ετοιμο να εκραγει. Τρεχανε τα γαλατα στο νυχτικο... Χαμος!!

Ευτυχως ετρωγε και απο τα δυο το μωρο και αδειαζανε.

Τωρα ρυθμιστηκε η παραγωγη και δεν υποφερω.

 

Παντως αν του δινεις λιγακι δε νομιζω να κανεις υπερπαραγωγη.

Λιγακι ομως ε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πονάει πολύ ο δεξίς μαστός.Σαν να πονάει ο αδένας απο μέσα.Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν που με πόνεσε η μικρή 2 φορές πίνοντας "άτσαλα" αλλά πλέον ο πόνος είναι μόνιμος και απο μέσα.Τι κάνω?Τι μπορεί να είναι?Καμιά μαστίτιδα??!!!Τώρα που πάμε και τόσο καλά κρίμαααααααααααα :shock::shock::shock::shock:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πονάει πολύ ο δεξίς μαστός.Σαν να πονάει ο αδένας απο μέσα.Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν που με πόνεσε η μικρή 2 φορές πίνοντας "άτσαλα" αλλά πλέον ο πόνος είναι μόνιμος και απο μέσα.Τι κάνω?Τι μπορεί να είναι?Καμιά μαστίτιδα??!!!Τώρα που πάμε και τόσο καλά κρίμαααααααααααα :shock::shock::shock::shock:

 

Μηπως εχεις και ερεθισμο στη θηλη ή στην αλω; Ή κατι σαν πληγουλα, ραγαδα;

Ρωταω γιατι εμενα η καντιντα μου εκανε πονους στο στερνο εσωτερικους.

Δε μπορω να τους περιγραψω πολυ καλα, σα βελονιτσες ή σουβλιες και οχι μονο κατα τη διαρκεια του θηλασμου αλλα και στα ενδιαμεσα των γευματων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Συγχαρητήρια που θηλάζετε. Είναι μύθος ότι κάποια τρόφιμα απαγορεύονται στο θηλασμό (με εξαίρεση τα κουκιά μέχρι να γίνει γνωστό το αποτέλεσμα για το ένζυμο G6PD). Tόσο ο καφές (μέχρι 3 κούπες που αντιστοιχούν σε 300 mg καφείνης) όσο η σοκολάτα ή και τα καυτερά επιτρέπονται. Επιβάλλεται η μαμά να τρώει 1000 mg ασβεστίου (που αντιστοιχούν σε 3 μερίδες γαλακτοκομικών) και να ακολουθεί μια ισορροπημένη μεσογειακή-μάλλον κρητική- διατροφή...όπως θα έκανε και στη περίπτωση που δε θήλαζε. Καλή συνέχεια σας εύχομαι

Παιδίατρος - Πιστοποιημένη Σύμβουλός Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

 Ρωτήστε με κάτι  - πατήστε εδώ  

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς νιώθω κ εγώ!τι είναι αυτό?

 

Αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα ειναι καντιντα δηλ μυκητιαση στο στηθος.

Αλλα λογικα πρεπει να εχεις και κοκκινιλα ή καποιον ερεθισμο και εξωτερικα.

Αλλο συμπτωμα ειναι να βγαινει η θηλη σου απο το στομα του μωρου αποχρωματισμενη.

Επισης μπορει το μωρο να εχει λευκα σημαδακια στη στοματικη κοιλοτητα ή σπυρακια στον πωπο.

 

Αν λοιπον ειναι καντιντα κοψε τη ζαχαρη μαχαιρι. Αλλα οτιδηποτε εχει ζαχαρη οπως πχ τα φρουτα, η ντοματα, τα μπισκοτα κτλ. Για καλυτερα αποτελεσματα κοψε για λιγο και το αμυλο. Τα κοβεις γιατι με αυτα θρεφεται ο μυκητας.

Καλο ειναι να παρεις και προβιοτικα. Δεν εχεις προβλημα με το θηλασμο!

 

Επισης μετα απο καθε θηλασμο κανε πλησεις με σοδονερο ή νερο με ξυδι.

Αν το κανεις για 2-3 μερες και δεις βελτιωση ειναι καντιντα. Μην το αφησεις γιατι αν οντως ειναι μυκητας και χειροτερεψει θα υποφερεις οπως εγω.:shock:

Και να αφηνεις το στηθος σου να στεγνωνει μετα το θηλασμο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχει λιγες μερες το μωρο εχει μπουνια το χερι στο στομα ολη μερα ειπε η γιατρος αρχισαν να ωριμαζουν τα ουλα του;);)

Με ανησυχει λιγο βεβαια γιατι τα γευματα του πλεον ειναι 10λεπτα - 15 λεπτα και δεν ζηταει καθε μια ωρα οπως παλια περναει ενα 2-2,5 ωρες συνηθως:rolleyes::rolleyes:Ισως επειδη μεγαλωνει και μπαινει σε προγραμμα...;)

 

Το θεμα ειναι πως οκ τον παιρνει ο υπνος στο στηθος αφου εχει φαει τον αφηνω ιγο πιπιλαει και κοιμαται μολις τον βαλω κατω μετα απο 5' ξυπναει....και αρχισε πιπιλαει το χερι γροθια και στο στομα λεω θα πειναει τον ξαναβαζω στο στηθος αλλα φενεται το παιδι δεν θελει να πιει αφου πιπιλαει ισα ισα δευτερολεπτο μεχρι να ξανακοιμηθει η πολλες φορες κλεινει το στοματακι του και το σφιγγει....

Μονο με πιπιλα ηρεμει....και κοιμαται...και αυτο μεχρι να του πεσει αν του πεσει ξυπναει και την ψαχνει...εγω δεν την θελω η αληθεια....Τι μπορω να κανω??Ειναι αφαλες να παιρνει πιπιλα τωρα??φενεται να μπορει να ξεχωρισει την πιπιλα με το στηθος δεν νομιζω δηλαδη να τα μπερδευει και αν χανουμε γευματα...αλλα και παλι φοβαμαι....με το προβλημα που ηδη γνωριζεται καποιες στην αρχη που δεν επιανε στηθος και εχανε γευματα λογω πιπιλας:rolleyes::rolleyes:

 

Επισης....

Υπαρχουν φορες που κλαει σπαραχτικα μολις καταλαβει πως τον βαλω σε σταση θηλασμου σαν να μην θελει με τιποτα να φαει....ενω μπορει να χει να φαει κανα 2 ωρο πχ..τον βλεπω να πιπιλαει χερι και τον βαζω στηθος αλλα μολις παω να τον βαλω στην σταση την κλασσικη του θηλασμου τρελενεται....χτυπιεται με το ζορι μεχρι να πιασει και μετα διακοπτει συχνα και χτυπιεται παλι....δεν το κανει παντα αν ξυπνησει πολυ πεινασμενος δεν το κανει...

 

Τι μπορει να ναι??:confused::confused:

 

Παλι πολλα εγραψα συγνωμη...αλλα εχει μερες που συμβαινουν αυτα απλα δεν εγραφα περιμενα να δω μηπως ειναι φαση και περασει αλλα απ οτι βλεπω οχι

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Η άλως είναι λίγο ερεθισμένη.Και έχω βγάλει και μια ραγάδα-σαν φλεβίτσα,έντονη απο πάνω.Α,δύο έβγαλα!Εκεί πονάω.Αυτό που λες πώς μοιάζει???

Να σημειώσω οτι δεν καθαρίζω διαρκώς το στήθος με τίποτα :oops: απλά αφήνω το γάλα μου να τρέξει λίγο.

Είναι επικίνδυνο για το μωρό?Να συνεχίσω να θηλάζω απο κει?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Η άλως είναι λίγο ερεθισμένη.Και έχω βγάλει και μια ραγάδα-σαν φλεβίτσα,έντονη απο πάνω.Α,δύο έβγαλα!Εκεί πονάω.Αυτό που λες πώς μοιάζει???

Να σημειώσω οτι δεν καθαρίζω διαρκώς το στήθος με τίποτα :oops: απλά αφήνω το γάλα μου να τρέξει λίγο.

Είναι επικίνδυνο για το μωρό?Να συνεχίσω να θηλάζω απο κει?

 

Δεν ειναι καθολου επικινδυνο για το μωρο απλα αν εχει κολλησει θα πρεπει να παρει θεραπεια για να μη στο ξαναπερασει.

Δε χρειαζεται να καθαριζεις το στηθος σου. Και φυσικα συνεχιζεις να θηλαζεις.

Εγω ειχα κοκκινιλα, μια πληγουλα στη βαση της θηλης και πονο.

 

Δοκιμασε αυτα που σου γραφω. Ακομα και αν δεν ειναι καντιντα δεν ειναι κατι που θα σε βλαψει.

Μπορεις να μιλησεις τηλεφωνικα και με εθελοντρια απο το LLL που σιγουρα ξερει καλυτερα απο εμενα.

 

Οπως σου ειπα αν ειναι καντιντα σε 2-3 μερες θα δεις βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον εχει λιγες μερες το μωρο εχει μπουνια το χερι στο στομα ολη μερα ειπε η γιατρος αρχισαν να ωριμαζουν τα ουλα του;);)

Με ανησυχει λιγο βεβαια γιατι τα γευματα του πλεον ειναι 10λεπτα - 15 λεπτα και δεν ζηταει καθε μια ωρα οπως παλια περναει ενα 2-2,5 ωρες συνηθως:rolleyes::rolleyes:Ισως επειδη μεγαλωνει και μπαινει σε προγραμμα...;)

 

Το θεμα ειναι πως οκ τον παιρνει ο υπνος στο στηθος αφου εχει φαει τον αφηνω ιγο πιπιλαει και κοιμαται μολις τον βαλω κατω μετα απο 5' ξυπναει....και αρχισε πιπιλαει το χερι γροθια και στο στομα λεω θα πειναει τον ξαναβαζω στο στηθος αλλα φενεται το παιδι δεν θελει να πιει αφου πιπιλαει ισα ισα δευτερολεπτο μεχρι να ξανακοιμηθει η πολλες φορες κλεινει το στοματακι του και το σφιγγει....

Μονο με πιπιλα ηρεμει....και κοιμαται...και αυτο μεχρι να του πεσει αν του πεσει ξυπναει και την ψαχνει...εγω δεν την θελω η αληθεια....Τι μπορω να κανω??Ειναι αφαλες να παιρνει πιπιλα τωρα??φενεται να μπορει να ξεχωρισει την πιπιλα με το στηθος δεν νομιζω δηλαδη να τα μπερδευει και αν χανουμε γευματα...αλλα και παλι φοβαμαι....με το προβλημα που ηδη γνωριζεται καποιες στην αρχη που δεν επιανε στηθος και εχανε γευματα λογω πιπιλας:rolleyes::rolleyes:

 

Επισης....

Υπαρχουν φορες που κλαει σπαραχτικα μολις καταλαβει πως τον βαλω σε σταση θηλασμου σαν να μην θελει με τιποτα να φαει....ενω μπορει να χει να φαει κανα 2 ωρο πχ..τον βλεπω να πιπιλαει χερι και τον βαζω στηθος αλλα μολις παω να τον βαλω στην σταση την κλασσικη του θηλασμου τρελενεται....χτυπιεται με το ζορι μεχρι να πιασει και μετα διακοπτει συχνα και χτυπιεται παλι....δεν το κανει παντα αν ξυπνησει πολυ πεινασμενος δεν το κανει...

 

Τι μπορει να ναι??:confused::confused:

 

Παλι πολλα εγραψα συγνωμη...αλλα εχει μερες που συμβαινουν αυτα απλα δεν εγραφα περιμενα να δω μηπως ειναι φαση και περασει αλλα απ οτι βλεπω οχι

 

Πήγατε στο γιατρό στη Θεσσαλονίκη να σας αξιολογήσει;

 

Αν δοκιμάσεις να το θηλάσεις σε πιο όρθια θέση το δέχεται ή πάλι κλαίει; Επίσης κλαίει αν το βάλεις και από τις δυο πλευρές ή μόνο από τη μία (μήπως το ενοχλεί το αυτάκι του π.χ.) Μου δίνεις με τα τελευταία μηνύματα την εντύπωση ότι παίζει ΓΟΠ, πάντως, αλλά γιατρός δεν είμαι. Για την πιπίλα δεν ξέρω να σου πω, δε χρησιμοποιήσαμε τελικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγατε στο γιατρό στη Θεσσαλονίκη να σας αξιολογήσει;

 

Αν δοκιμάσεις να το θηλάσεις σε πιο όρθια θέση το δέχεται ή πάλι κλαίει; Επίσης κλαίει αν το βάλεις και από τις δυο πλευρές ή μόνο από τη μία (μήπως το ενοχλεί το αυτάκι του π.χ.) Μου δίνεις με τα τελευταία μηνύματα την εντύπωση ότι παίζει ΓΟΠ, πάντως, αλλά γιατρός δεν είμαι. Για την πιπίλα δεν ξέρω να σου πω, δε χρησιμοποιήσαμε τελικά.

 

οπως και να τον βαλω κλαει .....ο αντρας μου που μας βλεπει μ λεει δεν πειναει ακομα μαλλον γ αυτο....ωρες ωρες κ εμενα αυτη την εντυπωση μου δινει...τωρα ας πουμε εφαγε 1 ωρα τελεταιο γευμα αυτη τη στιγμη θηλαζουμε κ ειμαστε ηρεμοι κ χαμογελαστοι;);)

 

οχι δεν πηγαμε ακομα θεςς δεν εχουμε προλαβει:(:(

 

μακαρι να περασει εχει εδω καμμια βδομαδα π γινεται αυτο....:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω ενα αγορακι 4 μηνων σήμερα και ενω μέχρι τώρα έπαιρνε κανονικά βάρος τώρα εχει κόψει λίγο και με εχει πεθάνει στην αυπνία.

Σας παραθέτω τις ζυγίσεις

01/04/2012 Γεννηση 2850

04/04/2012 Εξοδος 2700

08/04/2012 2800

13/05/2012 4070

10/06/2012 5000

08/07/2012 5600

31/07/2012 5850

Η μειωμένη τελευταια ζύγιση οφειλεται και στο οτι περασε μια ιωσουλα με πυρετο και βηχα που κολλησε απο τον μεγαλο (21 μηνων)!!

Η παιδίατρος είναι υπέρμαχος του θηλασμου, αλλωστε και τον μεγαλο τον είχα θήλασει 6 μηνες αποκλειστικα, ομως λογω της κουρασης (2 μωρα) και της αυπνιας συν λιγο το βαρος μου ειπε να δωσω αν θέλω συμπληρωμα το βραδυ (το οποιο δεν παίρνει)!

Ειναι και οι μερες που μαλλον περναει αλμα αναπτυξης και με εχει πεθανει! Εσεις τι λετε να κανω? Το βαρος ειναι καλο? Στο παρελθον η Αγλαια με ειχε ξανασυμβουλευσει με επιτυχια :-D !

Σπανια βγαζω με θήλαστρο και του λιγο πιπιλα μονο οταν δεν θελει στηθος αν και δεν τη πολυπιανει!

Link to comment
Share on other sites

Με τηνπιπιλα πως καταλαβαινουμε ποτε εχει πεινασει το μωρο;

Δεν εχω δωσει ακομα, απο ποτε ειναι ασφαλες να την χρησιμοποιησω για να μην χανει γευματα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Με τηνπιπιλα πως καταλαβαινουμε ποτε εχει πεινασει το μωρο;

Δεν εχω δωσει ακομα, απο ποτε ειναι ασφαλες να την χρησιμοποιησω για να μην χανει γευματα;

 

Εγω την επαθα στην αρχη με την πιπιλα γιατι την εμαθε κοιμοταν με αυτην και εχανε γευματα ξυπνουσε καθε 3 -4 ωρες και ελεγα τι ησυχο μωρο εχω ολο κοιμαται:oops::oops::lol::lol::lol:!!!Κι ομως μας εκανε ζημια η πιπιλα...

 

Πλεον που του δινω(αν και δεν θελω γκρρρρρρ:|) την ξεχωριζει απο το στηθος ποτε την θελει ποτε οχι...αν πεινασει δηλαδη δεν πα να χει και 10 πιπιλες στο στομα την πεταει και ζηταει στηθος;)Αν και μην νομιζεις και εγω παλι αγχωνομαι μην την ξαναπατησω με την πιπιλα ειναι που καηκα στην αρχη γ αυτο!!

 

Καλυτερα μην δινεις....εγω του δινω οταν ειμαι σιγουρη πως ειναι χορτασμενος και θελει απλα να πιπιλησει γιατι ξυπναει μεσα στον υπνο του και πιπιλαει αν τον βαλω στηθος δεν θελει και βαζει τον αντιχειρα στο στομα και πιπιλαει και προσπαθει αν ξανακοιμηθει...εεε απο το χερι να μαθει(μου παν πως κοβεται πιο δυσκολα το χερι απο την πιπιλα) του δινω εκεινη την ωρα την πιπιλα την ρουφαει και μολις κοιμηθει βαρια την πεταει μονος του

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jo βεβαια θυμαμαι τι τραβηξες. Εξ αιτιας της ιστοριας σου δεν εχω δωσει πιπιλα!

Ομως μερικες φορες την καταλαβαινω που θελει να πιπιλησει, αλλα το στηθος μου εχει μεγαλη ροη και δεν μπορει οσο γυρτη προς τα πισω κι αν ειμαι.

Απ την αλλη σκεφτομαι θα το τερλανω το παιδι μια στηθος, μια πιπιλα ,μια μπιμπερο(3-4φορες την εβδομαδα του δινω απο μπιμπερο).

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Jo βεβαια θυμαμαι τι τραβηξες. Εξ αιτιας της ιστοριας σου δεν εχω δωσει πιπιλα!

Ομως μερικες φορες την καταλαβαινω που θελει να πιπιλησει, αλλα το στηθος μου εχει μεγαλη ροη και δεν μπορει οσο γυρτη προς τα πισω κι αν ειμαι.

Απ την αλλη σκεφτομαι θα το τερλανω το παιδι μια στηθος, μια πιπιλα ,μια μπιμπερο(3-4φορες την εβδομαδα του δινω απο μπιμπερο).

 

Κ εγω γι αυτο δινω γιατι με το στηθος δεν ηρεμει γιατι θελει να πιπιλησει για να κοιμηθει και αυτο βγαζει γαλα και εκνευριζεται μου το φτυνει ωρες ωρες:lol::lol:Αλλα την δινω γιατι αρχισε να πιπιλαει αντιχειρα:(

 

Δεν τρελενεται αν δεν κοιμαται πχ προσπαθησε με χαιδεματα κτλ....εεε τωρα αν τοσο πολυ δεν γινεται και δωσεις απλα φροντισε να μην ξεχνιεται με αυτη και περνανε ωρες;)

Εμενα ας πουμε την μερα την θελει μετα τα γευματα που λαγοκοιμαται...την νυχτα που κοιμαται βαθια δεν τη παιρνει;)

 

Αβυσσος η ψυχη του νεογεννητου!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Jo συμφωνώ με τον άντρα σου.

 

Maraki σου απάντησα στο άλλο θέμα.

 

Μπουρμπουρ ποσο ειναι το μωρο; Αυτο με την ροη ειναι πρόβλημα μόνο τον πρώτο καιρό. Όσο μεγαλώνει μπορεί να πιπιλισει χωρίς να έχει πρόβλημα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina nina εγώ τι να κάνω?

'Εχω την εντύπωση οτι πάει να μου γίνει μαστίτιδα.Μια άλλη κοπέλα είπε ίσως είναι μύκητας κ κάνω αυτά που είπε αλλά εγώ πονάω μέσα.Μπορώ να κάνω κάτι να προλάβω τη μαστίτιδα?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Nina nina εγώ τι να κάνω?

'Εχω την εντύπωση οτι πάει να μου γίνει μαστίτιδα.Μια άλλη κοπέλα είπε ίσως είναι μύκητας κ κάνω αυτά που είπε αλλά εγώ πονάω μέσα.Μπορώ να κάνω κάτι να προλάβω τη μαστίτιδα?

 

Συγνώμη που δεν μπαίνω συχνά αλλα είμαι διακοπές χωρίς wifi.

Έχεις κάποιο σημείο στο στήθος κόκκινο που πονάει και το νιώθεις ελαφρώς ζεστό; Αισθάνεσαι ότι το στήθος δεν αδειάζει καλά;

Αν η απάντηση είναι ναι τότε θηλαζε κυρίως απο το στήθος που πονάει με το πιγουνι του μωρού προς την επώδυνη περιοχή. Επίσης μπορείς να θηλαζεις στα τέσσερα πάνω απο το μωρο για να αδειάζει το στήθος με τη βαρύτητα. Κάνε και κομπρεσες πριν το θηλασμο.

Θερμόμετρο έχεις βάλει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Jo συμφωνώ με τον άντρα σου.

 

Maraki σου απάντησα στο άλλο θέμα.

 

Μπουρμπουρ ποσο ειναι το μωρο; Αυτο με την ροη ειναι πρόβλημα μόνο τον πρώτο καιρό. Όσο μεγαλώνει μπορεί να πιπιλισει χωρίς να έχει πρόβλημα.

Ειναι36ημερων, πηρα μαξιλαρι θηλασμου και πιπιλαει πολυ πιο ευκολα τωρα που σηκωνεται πιο ψηλα! και μαλιστα αυξησε και το χρονο ενεργου θηλασμου!!!-ή βολευεται περισσοτερο ή πινει πιο αργα.

Πηγαμε και στο γιατρο, 550γρ σε δυο εβδ!!!:P

Πιπιλα δεν θα δωσω ακομα τελικα παρα μονο σε μεγαλες γρινες.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν μπαίνω συχνά αλλα είμαι διακοπές χωρίς wifi.

Έχεις κάποιο σημείο στο στήθος κόκκινο που πονάει και το νιώθεις ελαφρώς ζεστό; Αισθάνεσαι ότι το στήθος δεν αδειάζει καλά;

Αν η απάντηση είναι ναι τότε θηλαζε κυρίως απο το στήθος που πονάει με το πιγουνι του μωρού προς την επώδυνη περιοχή. Επίσης μπορείς να θηλαζεις στα τέσσερα πάνω απο το μωρο για να αδειάζει το στήθος με τη βαρύτητα. Κάνε και κομπρεσες πριν το θηλασμο.

Θερμόμετρο έχεις βάλει;

 

Σε εμένα έχει γίνει μαστίτιδα και σήμερα άρχισα αντιβίοση γιατί από χθες βράδυ ψήνομαι στον πυρετό. Κι έχω ακριβώς αυτά τα συμπτώματα κόκκινο στο σημείο που είναι η φλεγμονή και πονάει πολύ. Σταμάτησα να θηλάζω γιατί κάνω πυρετό πάνω από 38 και προσπαθώ να το βγάλω με το θήλαστρο. Είναι τόσο προχωρημένο που βγαίνει πηχτό σαν βλέννα..... Ο γιατρός μου είπε πως αν εχω πυρετό κάτω από 38 μπορώ να θηλάσω αλλά δεν θέλω... φοβάμαι...

Ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατί η μικρή μου τρώει μπιμπερό με ξένο γάλα και δεν θέλω καθόλου......

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει γίνει μαστίτιδα και σήμερα άρχισα αντιβίοση γιατί από χθες βράδυ ψήνομαι στον πυρετό. Κι έχω ακριβώς αυτά τα συμπτώματα κόκκινο στο σημείο που είναι η φλεγμονή και πονάει πολύ. Σταμάτησα να θηλάζω γιατί κάνω πυρετό πάνω από 38 και προσπαθώ να το βγάλω με το θήλαστρο. Είναι τόσο προχωρημένο που βγαίνει πηχτό σαν βλέννα..... Ο γιατρός μου είπε πως αν εχω πυρετό κάτω από 38 μπορώ να θηλάσω αλλά δεν θέλω... φοβάμαι...

Ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατί η μικρή μου τρώει μπιμπερό με ξένο γάλα και δεν θέλω καθόλου......

 

Μπορείς να θηλαζεις και με 40 πυρετό. Τι φοβάσαι;

Για την ακρίβεια στην μαστίτιδα όχι μόνο επιτρέπεται αλλά επιβάλλεται να θηλαζεις για να περάσει πιο γρήγορα κι ανώδυνα.

Οι περισσότερες περιπτώσεις μαστίτιδας περνούν χωρίς αντιβίωση μέσα σε 24 ώρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν μπαίνω συχνά αλλα είμαι διακοπές χωρίς wifi.

Έχεις κάποιο σημείο στο στήθος κόκκινο που πονάει και το νιώθεις ελαφρώς ζεστό; Αισθάνεσαι ότι το στήθος δεν αδειάζει καλά;

Αν η απάντηση είναι ναι τότε θηλαζε κυρίως απο το στήθος που πονάει με το πιγουνι του μωρού προς την επώδυνη περιοχή. Επίσης μπορείς να θηλαζεις στα τέσσερα πάνω απο το μωρο για να αδειάζει το στήθος με τη βαρύτητα. Κάνε και κομπρεσες πριν το θηλασμο.

Θερμόμετρο έχεις βάλει;

Ναι σε όλα.Και όντως δεν αδειάζει καλά αυτό το στήθος!Να σημειώσω οτι ο πόνος άρχισε απο άλλού (πάνω απο το στήθος) κ με τους συχνούς θηλασμούς και μασάζ που έκανα τώρα..μετατοπίστηκε στο κάτω μέρος του στήθους!:shock:Θα προσπαθήσω να θηλάσω όπως είπες.Κομπρέσες τελικά κρύες ή ζεστές?

Πυρετό δεν έκανα ακόμα,γιαυτό λέω μήπως το προλάβω!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...