Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Το θήλαστρο θα σε βοηθήσει, δεν κάνει κακο στη γαλουχία, ακριβώς το αντίθετο. Μπορείς να νοικιάσεις το διπλό νοσοκομειακό της medela, είναι πολύ καλό. O δικός μου δεν μπορούσε να θηλάσει κι έτσι δεν κατέβασα γάλα. Πήρα το θήλαστρο 20 μέρες μετά τη γέννα κι έτσι μπόρεσα να δω διαφορά.

 

Απλά το καλύτερο θα ήταν να την ξυπνάς και να την ταΐζεις. Αν δεν ξυπνάει όμως, πρέπει να αντλείς αναγκαστικά. Αλλιώς θα σου πετρώσει και θα πάθεις καμιά μαστίτιδα.

 

Newbie ευχαριστω για την απαντηση σου! Θα παρω θηλαστρο γιατι σιγουρα θα μου χρειαστει καποια στιγμη το εξτρα γαλα. Πως να το χρησιμοποιω αφού θηλαζω αποκλειστικα? Σκεφτόμουν να το χρησιμοποιω περιστασιακά, στις μέρες που νιωθω το στήθος να πονάει...

 

Κάθε πότε να την ξυπνάω για να θηλάσει...?

 

Ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου!!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Newbie ευχαριστω για την απαντηση σου! Θα παρω θηλαστρο γιατι σιγουρα θα μου χρειαστει καποια στιγμη το εξτρα γαλα. Πως να το χρησιμοποιω αφού θηλαζω αποκλειστικα? Σκεφτόμουν να το χρησιμοποιω περιστασιακά, στις μέρες που νιωθω το στήθος να πονάει...

 

Κάθε πότε να την ξυπνάω για να θηλάσει...?

 

Ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι και εσύ το παιδάκι σου!!!

 

Το θηλαστρο όταν χρησιμοποιείται για τον λόγο που το θέλεις χωρίς να υπάρχει πρόβλημα παραγωγής είναι λάθος.

Εφόσον το μωρο σου βρέχει 6-8 πάνες άφηνέ το να θηλαζει οπότε θέλει. Όταν νιώθεις το στήθος σου βαρύ μπορείς να βγάζεις λίγο γάλα ίσα να ανακουφιστείς ή να ξυπνάς το μωρο να θηλασει μισοκοιμισμενο.

Έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι?η μικρή μου (23 ημερών) μέχρι προχθές έκανε κακά της 10 φορές την ημέρα και 12 περίπου τσίσα.Έχει δυο μέρες όμως που χωρίς να αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα που θηλάζει (αποκλειστικά) κάνει κακά 4 φορές με το ζόρι,τι μπορεί να συμβαίνει έτσι ξαφνικά??οι πάνες που βρέχει είναι πάλι 10-12

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβασα σε καποιο post οτι το γαλα μειωνεται οταν δεν γινεται τουλαχιαστον ενας νυχτερινος θηλασμος..:confused::confused:Ισχυει κατι τετοιο??Ο μπεμπης μου εδω κ 10 μερες κοιμαται σερι 23:30 με 9:30 το πρωι. Υπαρχει περιπτωση να μου κοπει το γαλα με τοσες ωρες χωρις θηλασμο. Η αληθεια ειναι οτι εχω σκεφτει να τον ξυπναω κατα τις 5 οπου κ ξυπναγε πριν καθιερωσει αυτο το προγραμμα αλλα απ'την αλλη αφου δεν θελει γιατι να το κανω??

OmrJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το θηλαστρο όταν χρησιμοποιείται για τον λόγο που το θέλεις χωρίς να υπάρχει πρόβλημα παραγωγής είναι λάθος.

Τι ακριβως εννοεις;

Χρησιμοποιω το θηλαστρο για περιστασιακες αντλησεις. Ειναι λαθος;

Επισης μου ειπαν να αδειαζω με το θηλαστρο το στηθος μου μετα απο τον θηλασμο για να μην με ξαναπιασει μαστιτιδα, κανω καλα;μεχρι ποτε να το κανω;

Ειμαι στην 16η ημερα θηλασμου.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια να ρωτήσω κάτι?η μικρή μου (23 ημερών) μέχρι προχθές έκανε κακά της 10 φορές την ημέρα και 12 περίπου τσίσα.Έχει δυο μέρες όμως που χωρίς να αλλάξει κάτι στο πρόγραμμα που θηλάζει (αποκλειστικά) κάνει κακά 4 φορές με το ζόρι,τι μπορεί να συμβαίνει έτσι ξαφνικά??οι πάνες που βρέχει είναι πάλι 10-12

 

Είναι φυσιολογικο! Αν τα έκαναν συνέχεια τόσες πολλές φορές θα εκτιναζαν τον οικογενειακό προϋπολογισμό στα ύψη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβασα σε καποιο post οτι το γαλα μειωνεται οταν δεν γινεται τουλαχιαστον ενας νυχτερινος θηλασμος..:confused::confused:Ισχυει κατι τετοιο??Ο μπεμπης μου εδω κ 10 μερες κοιμαται σερι 23:30 με 9:30 το πρωι. Υπαρχει περιπτωση να μου κοπει το γαλα με τοσες ωρες χωρις θηλασμο. Η αληθεια ειναι οτι εχω σκεφτει να τον ξυπναω κατα τις 5 οπου κ ξυπναγε πριν καθιερωσει αυτο το προγραμμα αλλα απ'την αλλη αφου δεν θελει γιατι να το κανω??

 

Το γάλα δε μειώνεται όταν ακολουθείς το μωρο. Αυτο που διαβασες αναφέρεται σε μαμάδες που δεν έχουν εδραιώσει γαλουχια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως εννοεις;

Χρησιμοποιω το θηλαστρο για περιστασιακες αντλησεις. Ειναι λαθος;

Επισης μου ειπαν να αδειαζω με το θηλαστρο το στηθος μου μετα απο τον θηλασμο για να μην με ξαναπιασει μαστιτιδα, κανω καλα;μεχρι ποτε να το κανω;

Ειμαι στην 16η ημερα θηλασμου.

 

Τι εννοείς περιστασιακές αντλησεις;

Αυτο που σου είπαν είναι λάθος. Η παραγωγη σου πρέπει να προσαρμοστεί στην ζήτηση του μωρου. Οσο αδειάζεις το στήθος θα προκαλέσεις υπερπαραγωγη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω κι εγώ τις συμβουλές σας....

Η μικρή μου είναι μόλις 7 ημερών σήμερα και προσπαθούμε να θηλάσουμε αποκλειστικά.

Ξυπνάει περίπου καθε 4 ώρες και ίσως και περισσότερο. Μήπως είναι πολύ, να την ξυπνάω νωρίτερα?

Χθες και σήμερα της δώσαμε μόνο μια φορά συμπλήρωμα.

Τα δύο τελευταία βράδια κοιμάται 4ωρα ξυπνάει τη θηλάζω και ξανακοιμάται.

Σήμερα μάλιστα τη θήλασα στις 11 μέχρι τις 12 εναλλάξ από το κάθε στήθος την αλλάξαμε κοιμήθηκε 10 λεπτάκια και μετά άρχισε να κλαίει και δεν ηρέμησε μέχρι στις 2,30 που ξαναθηλάσαμε. Αλλά και πάλι μετά είχε ανησυχία με αποτέλεσμα στις 4 να της δώσω συμπλήρωμα. Το ήπιε μονορούφι και κοιμήθηκε μέχρι στις 8,30 που την ξυπνήσαμε.

Ανησυχώ πάρα πολύ, μήπως τελικά δεν χορταίνει με το γάλα μου?

Μου είπανε να το βγάζω με το θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα για να βοηθήσω την παραγωγή του... Δεν ξέρω τι να κάνω.... φοβάμαι μην συνηθίσει και το συμπλήρωμα και χάσω το παιχνίδι από τόσο νωρίς....

Link to comment
Share on other sites

Να ζητήσω κι εγώ τις συμβουλές σας....

Η μικρή μου είναι μόλις 7 ημερών σήμερα και προσπαθούμε να θηλάσουμε αποκλειστικά.

Ξυπνάει περίπου καθε 4 ώρες και ίσως και περισσότερο. Μήπως είναι πολύ, να την ξυπνάω νωρίτερα?

Χθες και σήμερα της δώσαμε μόνο μια φορά συμπλήρωμα.

Τα δύο τελευταία βράδια κοιμάται 4ωρα ξυπνάει τη θηλάζω και ξανακοιμάται.

Σήμερα μάλιστα τη θήλασα στις 11 μέχρι τις 12 εναλλάξ από το κάθε στήθος την αλλάξαμε κοιμήθηκε 10 λεπτάκια και μετά άρχισε να κλαίει και δεν ηρέμησε μέχρι στις 2,30 που ξαναθηλάσαμε. Αλλά και πάλι μετά είχε ανησυχία με αποτέλεσμα στις 4 να της δώσω συμπλήρωμα. Το ήπιε μονορούφι και κοιμήθηκε μέχρι στις 8,30 που την ξυπνήσαμε.

Ανησυχώ πάρα πολύ, μήπως τελικά δεν χορταίνει με το γάλα μου?

Μου είπανε να το βγάζω με το θήλαστρο μετά από κάθε γεύμα για να βοηθήσω την παραγωγή του... Δεν ξέρω τι να κάνω.... φοβάμαι μην συνηθίσει και το συμπλήρωμα και χάσω το παιχνίδι από τόσο νωρίς....

 

να σου ζησει, βαλεντινα!!!!!!!!!

θα σου πω εγω πώς το βλεπω, ή τί θα' κανα...

1. συμπληρωμα γιατι δινεις;; προσπαθησε να το σταματησεις, αν δεν πονανε οι θηλες σου-που ισως να εδινες για να τις ξεκουρασεις- δε βρισκω το λογο. δινε στο μωρο στηθος οποτε το ζηταει. μη το βαζεις απο τωρα σε προγραμμα, θα σε διαψευσει!!! κι εγω ετσι ελεγα και τωρα στις 20 μερες περναμε μαλλον αλμα αναπτυξης και εδω και 3 μερες θηλαζει καθε 1,5 ωρα, μπορει και νωριτερα!!!:shock: και ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ με τιποτα!!!!!

2. μετα τις 4 ωρες καλο ειναι τον πρωτο καιρο να τα ξυπναμε.

3. εναλλαξ, γιατι δινεις τα στηθη; τωρα δινεις γευμα και στηθος. αν δινεις κι απ τα δυο, το μωρο πινει το αραιο γαλα που παραγει το στηθος μας στην αρχη και ετσι δεν χορταινει. επισης τωρα με τη ζεστη μπορει να θελει ξανα στηθος γιατι μπορει να διψαει.

4. ειναι μεγαλος ο πειρασμος με το ξενο, και πολλες οι σειρηνες που μας λενε οτι με το γαλα μας τα μωρα μας δεν χορταινουν(εγω τί να πω μ' αυτα που περναω; κλεινω τα αυτια μου!), αλλα προσπαθησε να μη δινεις ξενο, ουτε για να κοιμηθεις-κι εμενα εχουν γινει σμπαραλια τα νευρα μου απ' το γαριδοματι του γιου μου αλλα αντιστεκομαι, παρολο που μου ξαναερεθιζει τις θηλες,πανω που τις εστρωσα!

5. για να βοηθησεις την παραγωγη σου, το μωρακι σου ειναι το μονο καταλλληλοτερο γι' αυτο-το καλυτερο θηλαστρο!!! αμα το βαζεις στο στηθος οποτε ζηταει, θα στην φτιαξει αυτο!

 

ελπιζω να μην εχω δωσει καποια λαθος οδηγια και να βοηθησα!;)

αν εχω κανει καπου λαθος, ας με διορθωσουν οι πιο εμπειρες, μηπως κανω κι εγω κατι λαθος με το μωρο μου!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

evimar σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..

Να σου ζήσει κι εσένα το μπουμπούκι σου και γρήγορα να πηδήξετε το αλματάκι σας!!

Αυτό με το αραιό γάλα δεν το είχα σκεφτεί... και το είχα διαβάσει πως στην αρχή το γάλα μας είναι πιο αραιό και έπειτα έρχεται το κανονικό...

Εγώ την έβαζα ένα τέταρτο από το κάθε στήθος και έπειτα αν ζητούσε κι άλλο την έβαζα πάλι εναλλάξ ανά τέταρτο με αποτέλεσμα να πίνει μονο το αρχικό αραιό γάλα ε? Γι αυτό δείχνει να μην χορταίνει το μωράκι μου..

Σήμερα ήταν ξεκάθαρο πως ενώ έχω γάλα δεν χορταίνει γιατί μάλλον είναι αραιό... θηλάζαμε (με διαλλείμματα) από τις 2,30 έως τις 6,00!! Αλλά τις έδινα εναλλάξ και τα δύο στήθη..

Αχ και πάλι σ' ευχαριστώ με διαφώτισες πολύ..

Αν όμως σε κάθε γεύμα της δίνω μόνο το ένα στήθος το γάλα από το άλλο δεν θα πετρώσει μέχρι το επόμενο γεύμα? Μήπως να το βγάζω με το θήλαστρο?

Και πως γίνεται πάντα να έχουμε κάποιον που να μας πιέζει να δώσουμε συμπλήρωμα????? Εγώ βέβαια έχω και την κουμπάρα μου που μου λέει να της δίνω και τσάι για να της μαλακώσει τα εντεράκια....

Link to comment
Share on other sites

evimar σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου..

Να σου ζήσει κι εσένα το μπουμπούκι σου και γρήγορα να πηδήξετε το αλματάκι σας!!

Αυτό με το αραιό γάλα δεν το είχα σκεφτεί... και το είχα διαβάσει πως στην αρχή το γάλα μας είναι πιο αραιό και έπειτα έρχεται το κανονικό...

Εγώ την έβαζα ένα τέταρτο από το κάθε στήθος και έπειτα αν ζητούσε κι άλλο την έβαζα πάλι εναλλάξ ανά τέταρτο με αποτέλεσμα να πίνει μονο το αρχικό αραιό γάλα ε? Γι αυτό δείχνει να μην χορταίνει το μωράκι μου..

Σήμερα ήταν ξεκάθαρο πως ενώ έχω γάλα δεν χορταίνει γιατί μάλλον είναι αραιό... θηλάζαμε (με διαλλείμματα) από τις 2,30 έως τις 6,00!! Αλλά τις έδινα εναλλάξ και τα δύο στήθη..

Αχ και πάλι σ' ευχαριστώ με διαφώτισες πολύ..

Αν όμως σε κάθε γεύμα της δίνω μόνο το ένα στήθος το γάλα από το άλλο δεν θα πετρώσει μέχρι το επόμενο γεύμα? Μήπως να το βγάζω με το θήλαστρο?

Και πως γίνεται πάντα να έχουμε κάποιον που να μας πιέζει να δώσουμε συμπλήρωμα????? Εγώ βέβαια έχω και την κουμπάρα μου που μου λέει να της δίνω και τσάι για να της μαλακώσει τα εντεράκια....

 

Η οδηγία γεύμα-στήθος δίνεται στις μαμάδες με υπερπαραγωγη. Κανονικά, θηλαζεις απο το ένα στήθος μέχρι το μωρο να το αφήσει μόνο του, το σηκώνεις να ρευτει και μετα το βάζεις στο άλλο στήθος. Στο επόμενο γεύμα ξεκινάς απο το δεύτερο στήθος.

Αν το μωρο σου παίρνει μόνο αραιο γάλα θα το καταλάβεις απο κάποιες ενδείξεις υπερπαραγωγής όπως πχ πράσινα κακα, εκρηκτικές κενώσεις κ.ά.

 

Δεν θα πειράζεις καθόλου το στήθος με θηλαστρο. Μόνο αν το νιώθεις βαρύ και δυσφορείς θα βγάζεις πολυ λίγο γάλα με το χέρι ίσα ίσα να ανακουφιστείς.

 

Το μωρο τον πρώτο καιρο είναι απόλυτα φυσιολογικο να βρίσκεται στο στήθος ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο. Αυτο δεν έχει να κάνει με το αν η μαμα έχει γάλα. Για να ξέρεις ότι παίρνει οσο γάλα χρειάζεται θα μέτρας τις βρεγμενες πάνες που θέλεις να είναι 6-8 μέχρι να σαραντησει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι να ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ επιπλέον καλο είναι να την ξυπνάς 2-3 ώρες απο την έναρξη του προηγούμενου γεύματος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Nina-Nana και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα κακάκια της είναι κιτρινωπά αλλά καποιες κενώσεις της είναι εκρηκτικές.. Και έχει σίγουρα πάνω από 5 λερωμένες πάνες το 24ωρο, άλλες πολύ άλλες όσο που λερώνονται.

Το θήλαστρο θέλω να το χρησιμοποιήσω για να βοηθήσω το στήθος να κατεβάσει περισσότερη ποσότητα. Πιστεύεις πως δεν χρειάζεται και θα κάνω κακό στο θηλασμό του μωρού? Δεν με ζορίζει πολύ, όταν αρχίσει να βαραίνει αρκετά κοντεύει και η ώρα που είναι να θηλάσω. Να φανταστείς ούτε επιθέματα δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Χθες δοκίμασα να τη θηλάσω μονο από το ένα στήθος μέχρι να αδειάσει με αποτέλεσμα να είμαστε 1 ώρα στο ένα στήθος, μισή στο άλλο και να μην ηρεμεί στο τέλος με τίποτα.. Μόλις τη σήκωνα να ρευτεί έψαχνε τη θηλή ρουφούσε τα χέρια της και μετά από λίγο γκρίνιαζε κι έκλαιγε.

Δοκιμάσαμε συμπλήρωμα για να καταλάβω μήπως δεν χορταίνει και ήπιε μόνο 10ml. Που σημαίνει ότι δεν πείναγε.

Την καναμε μπάνιο της δώσαμε το συμπλήρωμα που είπα πιο πάνω ησύχασε δέκα λεπτάκια αλλά δεν μπορούσε να ηρεμήσει για να κοιμηθεί, ενώ έδειχνε ότι θέλει μόλις ηρεμούσε αρκετά τιναζόταν, γκρίνιαζε και έκλαιγε.... από τις 3,30 το μεσημέρι που ξύπνησε κοιμήθηκε στις 2 τη νύχτα. Στις 12 πήρα την παιδίατρο και μου είπε να της δώσω τσάι μήπως ηρεμήσει, της έδωσα αλλά της πήρε ώρα και πάλι για να κοιμηθεί...

Έπειτα θηλάσαμε στις 3,30 για 10 λεπτά από το κάθε στήθος και κοιμήθηκε κατευθείαν, και τωρα το πρωί τη θήλασα στις 7,30 και από τις 8,30 κοιμάται...

Σας ζαλίζω το ξέρω αλλά θέλω συμβουλές απο έμπειρες μανούλες...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη!!

Χάρη στις συμβουλές σας κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά, κ με βάση τη σημερινή μέτρηση, ο μικρος έχει πάρει μόνο την τελευταία εβδομάδα 455 γραμάρια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Nina-Nana και σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα κακάκια της είναι κιτρινωπά αλλά καποιες κενώσεις της είναι εκρηκτικές.. Και έχει σίγουρα πάνω από 5 λερωμένες πάνες το 24ωρο, άλλες πολύ άλλες όσο που λερώνονται.

Το θήλαστρο θέλω να το χρησιμοποιήσω για να βοηθήσω το στήθος να κατεβάσει περισσότερη ποσότητα. Πιστεύεις πως δεν χρειάζεται και θα κάνω κακό στο θηλασμό του μωρού? Δεν με ζορίζει πολύ, όταν αρχίσει να βαραίνει αρκετά κοντεύει και η ώρα που είναι να θηλάσω. Να φανταστείς ούτε επιθέματα δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Χθες δοκίμασα να τη θηλάσω μονο από το ένα στήθος μέχρι να αδειάσει με αποτέλεσμα να είμαστε 1 ώρα στο ένα στήθος, μισή στο άλλο και να μην ηρεμεί στο τέλος με τίποτα.. Μόλις τη σήκωνα να ρευτεί έψαχνε τη θηλή ρουφούσε τα χέρια της και μετά από λίγο γκρίνιαζε κι έκλαιγε.

Δοκιμάσαμε συμπλήρωμα για να καταλάβω μήπως δεν χορταίνει και ήπιε μόνο 10ml. Που σημαίνει ότι δεν πείναγε.

Την καναμε μπάνιο της δώσαμε το συμπλήρωμα που είπα πιο πάνω ησύχασε δέκα λεπτάκια αλλά δεν μπορούσε να ηρεμήσει για να κοιμηθεί, ενώ έδειχνε ότι θέλει μόλις ηρεμούσε αρκετά τιναζόταν, γκρίνιαζε και έκλαιγε.... από τις 3,30 το μεσημέρι που ξύπνησε κοιμήθηκε στις 2 τη νύχτα. Στις 12 πήρα την παιδίατρο και μου είπε να της δώσω τσάι μήπως ηρεμήσει, της έδωσα αλλά της πήρε ώρα και πάλι για να κοιμηθεί...

Έπειτα θηλάσαμε στις 3,30 για 10 λεπτά από το κάθε στήθος και κοιμήθηκε κατευθείαν, και τωρα το πρωί τη θήλασα στις 7,30 και από τις 8,30 κοιμάται...

Σας ζαλίζω το ξέρω αλλά θέλω συμβουλές απο έμπειρες μανούλες...

 

Θηλαζε με τον τροπο που σου έγραψα παραπάνω: Βάζε το μωρο στο ένα στήθος μέχρι να το αφήσει απο μόνο του ή να χάσει το ενδιαφέρον του. Μετα σήκωσε το να ρευτει και μετα πρόσφερε το άλλο στήθος. Δεν έχεις κανεναν λόγο να μην προσφέρεις το δεύτερο στήθος. Επίσης όταν δυσανασχετει ή γκρινιαζει άλλαζε στήθος ή κανε μαλαξεις. Μην δίνεις συμπλήρωμα και για την ακρίβεια μην το προσφέρεις καν.

Αν το μωρο βρέχει 6-8 πάνες η παραγωγη σου δε χρειάζεται καμία αύξηση μέσω θηλαστρου. Ακόμα και να χρειαζόταν όμως κατάλληλα είναι μόνο τα νοσοκομειακα τα οποία ενοικιάζονται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ χαρούμενη!!

Χάρη στις συμβουλές σας κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά, κ με βάση τη σημερινή μέτρηση, ο μικρος έχει πάρει μόνο την τελευταία εβδομάδα 455 γραμάρια!!

 

Μπράβο!!! :D:D:p

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

nina-nina βοήθεια.

Πήγα στον παιδίατρο σήμερα για να δει τη μικρή (είχε κάτι βηχαλάκια)τελικά όλα καλά.Στο ζύγισμα όμως μας βρήκε όχι πολύ καλές,πήρε 260γρ σε 11 μέρες..στεναχωρήθηκα πολύ! Δεν ξέρω γιατί,αλλά το περίμενα,αφού με ρωτούσε ξανά κ ξανά αν δίνω συμπλήρωμα :rolleyes: Νομίζω οτι έκανα εγώ βλακεία που της δίνω μόνο απο το ένα στήθος,τρώει εκεί κανένα 20 λεπτο κ κοιμάται μέχρι το επόμενο γεύμα..πες τι πιστεύεις!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

nina-nina βοήθεια.

Πήγα στον παιδίατρο σήμερα για να δει τη μικρή (είχε κάτι βηχαλάκια)τελικά όλα καλά.Στο ζύγισμα όμως μας βρήκε όχι πολύ καλές,πήρε 260γρ σε 11 μέρες..στεναχωρήθηκα πολύ! Δεν ξέρω γιατί,αλλά το περίμενα,αφού με ρωτούσε ξανά κ ξανά αν δίνω συμπλήρωμα :rolleyes: Νομίζω οτι έκανα εγώ βλακεία που της δίνω μόνο απο το ένα στήθος,τρώει εκεί κανένα 20 λεπτο κ κοιμάται μέχρι το επόμενο γεύμα..πες τι πιστεύεις!!

 

Μήπως δεν είναι καλό το γάλα μου???

 

Δεν ειμαι ειδικος,αλλα επειδη και εγω εχω ενα μωρο 3 μηνων θυμαμαι τον παιδιατρο που ειπε οτι θελουμε να παιρνει 20γρ την ημερα,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπε οτι πηρε λιγο...μια χαρουλα μου φαινεται εμενα.Μηπως παλευει να του δωσεις ξενο;;;Αυτο με το γαλα που ναι εχει η μαμα αλλα δεν ειναι χορταστικο δεν ισχυει, ειναι μεγαλη μπαρουφα.Ακομα και υποσιτιζομενες γυναικες μπορει να θηλασουν. Μην αγχωνεσαι, απλα ενημερωσου και απολαυσε του.

www.mitrikosthilasmos.com

Link to comment
Share on other sites

η nina nana δεν ειμαι κ εκεινη θα σου απαντησει κ πιο σιγουρα αλλα αν σε 11 μερες πηρε η κορουλα σου 260 γρμ με αυτον τον ρυθμο βγαινει οτι στον μηνα απανω θα παρει 700-750 που ειναι πολυ πολυ καλο βαρος!!! αστην παιδιατρο να παραμιλαει τα πατε μια χαρα;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλαζε με τον τροπο που σου έγραψα παραπάνω: Βάζε το μωρο στο ένα στήθος μέχρι να το αφήσει απο μόνο του ή να χάσει το ενδιαφέρον του. Μετα σήκωσε το να ρευτει και μετα πρόσφερε το άλλο στήθος. Δεν έχεις κανεναν λόγο να μην προσφέρεις το δεύτερο στήθος. Επίσης όταν δυσανασχετει ή γκρινιαζει άλλαζε στήθος ή κανε μαλαξεις. Μην δίνεις συμπλήρωμα και για την ακρίβεια μην το προσφέρεις καν.

Αν το μωρο βρέχει 6-8 πάνες η παραγωγη σου δε χρειάζεται καμία αύξηση μέσω θηλαστρου. Ακόμα και να χρειαζόταν όμως κατάλληλα είναι μόνο τα νοσοκομειακα τα οποία ενοικιάζονται.

 

δηλαδή, για να καταλάβω κι εγώ, όταν το παιδί αφήνει τη θηλή πάει να πει οτι έχει πιεί όλο το γάλα από αυτό το στήθος,ακομη και το θρεπτικό, και γι' αυτό δίνουμε το άλλο; δε σημαίνει απλά, οτι το παιδί θέλει να ρευτεί;

κι αυτό(με τα 2 στηθη) ως πότε το κάνουμε; μέχρι να σαραντίσουμε; μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός;

γιατί εγώ στο βιβλίο της πατσούρου διάβασα για το γεύμα-στήθος,και γενικά όπου έβρισκα πληροφορίες, αυτό έλεγαν... βέβαια, όταν βλέπω οτι το μωρό λίγο μετά το γεύμα του γκρινιάζει τότε δίνω και το άλλο στήθος...:rolleyes:

κι σε αυτό με την υπερπαραγωγή που είπες, τί εννοούσες; ότι δίνουμε γεύμα-στήθος οταν το στήθος μας παράγει πολύ γάλα,δηλαδή; κι αυτό βοηθάει στο να μειωθεί;;:confused: γιατί εγώ που φοράω τα κοχύλια, για να μην πονάνε οι θηλές μου, κάθε τρεις και λίγο μαζεύεται γάλα και στάζω παντού!!

 

πολύ μεγάλο κεφάλαιο ο θηλασμός...:confused::rolleyes: ουφ!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

[quote name=evi_mav;2427892)

κι αυτό(με τα 2 στηθη) ως πότε το κάνουμε; μέχρι να σαραντίσουμε; μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός;

γιατί εγώ στο βιβλίο της πατσούρου διάβασα για το γεύμα-στήθος' date='και γενικά όπου έβρισκα πληροφορίες, αυτό έλεγαν... βέβαια, όταν βλέπω οτι το μωρό λίγο μετά το γεύμα του γκρινιάζει τότε δίνω και το άλλο στήθος...:rolleyes:

[/quote]

 

Eμενα ειναι 3μηνων η κορη και σπανια τρωει μονο απο το ενα στηθος...τη σηκωνω λιγο και μετα της δινω και το αλλο.Δεν υπαρχουν,παιδια,συνταγες με το θηλασμο,με τον καιρο καταλαβαινεις τι ζητα το μωρο σου,το καθε μωρο ειναι διαφορετικο,μην αγχωνεστε να κανετε οσα διαβαζετε γιατι δε θα απολαυσετε τιποτα και θα εχετε μονιμως μια αισθηση οτι δεν τα καταφερνετε,μια αισθηση που θα ειναι εντελως λανθασμενη και θα στενοχωριεστε αδικα!Ο θηλασμος θελει αφθονο χρονο και πληρη αφιερωση,οδηγιες χρησεως δεν υπαρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος,αλλα επειδη και εγω εχω ενα μωρο 3 μηνων θυμαμαι τον παιδιατρο που ειπε οτι θελουμε να παιρνει 20γρ την ημερα,οποτε δεν καταλαβαινω γιατι σου ειπε οτι πηρε λιγο...μια χαρουλα μου φαινεται εμενα.Μηπως παλευει να του δωσεις ξενο;;;Αυτο με το γαλα που ναι εχει η μαμα αλλα δεν ειναι χορταστικο δεν ισχυει, ειναι μεγαλη μπαρουφα.Ακομα και υποσιτιζομενες γυναικες μπορει να θηλασουν. Μην αγχωνεσαι, απλα ενημερωσου και απολαυσε του.

www.mitrikosthilasmos.com

 

αυτός μου είπε 25-30γρ τη μέρα.Πάντως παίζει αυτό που λες,γτ με ρωτούσε πώς τα πάω με το συμπλήρωμα που μου είχε προτείνει,ενώ ήξερε πως θήλαζα.Μου κάνει εντύπωση γτ στην αρχή φάνηκε πολύ υποστηρικτικός με το θηλασμό..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

nina-nina βοήθεια.

Πήγα στον παιδίατρο σήμερα για να δει τη μικρή (είχε κάτι βηχαλάκια)τελικά όλα καλά.Στο ζύγισμα όμως μας βρήκε όχι πολύ καλές,πήρε 260γρ σε 11 μέρες..στεναχωρήθηκα πολύ! Δεν ξέρω γιατί,αλλά το περίμενα,αφού με ρωτούσε ξανά κ ξανά αν δίνω συμπλήρωμα :rolleyes: Νομίζω οτι έκανα εγώ βλακεία που της δίνω μόνο απο το ένα στήθος,τρώει εκεί κανένα 20 λεπτο κ κοιμάται μέχρι το επόμενο γεύμα..πες τι πιστεύεις!!

 

Δηλαδή 23 γρ την ημέρα. Γιατι δεν είναι καλη η μέτρηση; Ο μέσος όρος προσληψης είναι 25 γρ την ημέρα (για να υφίσταται μέσος όρος πρέπει κάποια μωρα να παίρνουν περισσότερα γραμμάρια και κάποια μωρα λιγότερα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...