Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Η μπύρα δεν αυξάνει την παραγωγη εκτός αν καταναλώσεις ένα βαρέλι! Η παρεξήγηση ότι αυξάνει την παραγωγη γίνεται λόγω του συμπληρώματος μαγιας μπύρας που δίνεται για αύξηση παραγωγής.

 

Ποτε δεν είναι αργά για να θηλασει ένα μωρο, υπάρχουν μαμάδες που υιοθετούν παιδια και τα θηλαζουν.

Αλλα τα πράγματα δεν είναι πάντα απλα και θέλει υπομονη!

 

Πόσο συμπλήρωμα πίνει το μωρο; Στο στήθος δεν μπαίνει ποτε;

 

Ειναι πιο ευκολο να σου πω ποσο πινει απο το στηθος μονο 30(γιατι τοσο βγαζω δεν κανω πολλες αντλησεις ομως γιατι μετα τις 2 φορες βγαζει μονο κατι λιγες σταγονες) ολη την υπολοιπη ημερα και νυχτα πινει ξενο.Οχι δεν μπαινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μπύρα δεν αυξάνει το γάλα!

Στο θηλασμο δεν υπάρχουν πολλά "δεν κάνει"! Σίγουρα δε θέλει καμία να επιβαρύνει το παιδι της αλλα ακόμα κι αν το γάλα της μαμάς έχει λίγο αλκοολ και πάλι είναι καλύτερο απο το αγελαδινο.

Να το θέσω αλλιώς: αν το να πίνεις μια μπύρα σε ωθεί στο να σκέφτεσαι να σταματήσεις το θηλασμο, να τον βλέπεις εμπόδιο ή να δίνεις ξένο γάλα επειδή δεν κάνει να θηλασεις είναι προτιμότερο να πιεις την μπύρα σου!

Φυσικα με μετρο, δλδ μην γίνεις στουπι, να μην πίνεις κάθε μέρα (αυτο ακόμα και να μην θηλαζες δεν θα έπρεπε) και αν γίνεται να πιεις όταν θα ξέρεις ότι δε θα θηλασει στο επόμενο δίωρο το μωρο.

Εγω να είμαι ειλικρινής θα περίμενα να περάσουν λίγες μέρες ακόμα..

Τι εννοείς με αυτό???

'Αρχισα τα χάπια μαγιά μπύρας,και δεν θα ξαναπιώ μπύρα,χθες χρειάστηκε να τη θηλάσω μισή ώρα μετά τη μπύρα μου και ένιωσα φοβερές τύψεις :(

Η παραγωγή μου είναι πολύ καλή,τώρα που πιάνει και τη θηλή ακόμα περισσότερη! 'Εχω σταματήσει τελείως να αντλώ,ούτε συμπλήρωμα δίνω (καλά ούτος ή άλλος δεν έδινα,πολύ σπάνια) κι έχουμε αρχίσει να θηλάζουμε και ξαπλωμένες..Κακά κάνει κανονικά και πάνες βρέχει πολλές..σε καλό δρόμο δεν είμαστε?

Μες τη μέρα ξυπνάει να θηλάσει κάθε 2 ώρες,νταν,ρολόι!Το βράδυ όμως θέλει να κάθεται στο στήθος...ώρες!!Είναι νορμάλ έτσι? Είναι ξύπνια αρκετές ώρες ενώ μες τη μέρα κοιμάται αρκετά!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό???

'Αρχισα τα χάπια μαγιά μπύρας,και δεν θα ξαναπιώ μπύρα,χθες χρειάστηκε να τη θηλάσω μισή ώρα μετά τη μπύρα μου και ένιωσα φοβερές τύψεις :(

Η παραγωγή μου είναι πολύ καλή,τώρα που πιάνει και τη θηλή ακόμα περισσότερη! 'Εχω σταματήσει τελείως να αντλώ,ούτε συμπλήρωμα δίνω (καλά ούτος ή άλλος δεν έδινα,πολύ σπάνια) κι έχουμε αρχίσει να θηλάζουμε και ξαπλωμένες..Κακά κάνει κανονικά και πάνες βρέχει πολλές..σε καλό δρόμο δεν είμαστε?

Μες τη μέρα ξυπνάει να θηλάσει κάθε 2 ώρες,νταν,ρολόι!Το βράδυ όμως θέλει να κάθεται στο στήθος...ώρες!!Είναι νορμάλ έτσι? Είναι ξύπνια αρκετές ώρες ενώ μες τη μέρα κοιμάται αρκετά!

εχεις δει διαφορα τωρα με τα χαπια??επειδη σκεφτομαι να παρω κι εγω απλα φοβαμαι μην εχω τελειως αντιθετα αποτελεσματα....εμενα μου εχουν πει να πιω και λουιζα...ξερετε ποια αλλα βοτανα αυξανουν τη παραγωγη??

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο ευκολο να σου πω ποσο πινει απο το στηθος μονο 30(γιατι τοσο βγαζω δεν κανω πολλες αντλησεις ομως γιατι μετα τις 2 φορες βγαζει μονο κατι λιγες σταγονες) ολη την υπολοιπη ημερα και νυχτα πινει ξενο.Οχι δεν μπαινει.

 

Αρχικά πρέπει να διαβάσεις εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Είναι το πρωτοκολλο αντλησεων που πρέπει να ακολουθήσεις για να αυξηθεί το γάλα σου. Οι αντλησεις πρέπει να γίνονται ΜΟΝΟ με νοσοκομειακο θηλαστρο!

 

Διάβασέ το και το ξανασυζηταμε..

Τα οφέλη του θηλασμου είναι αδιαμφισβήτητα (οφέλη τόσο για την μητέρα οσο και για το παιδι αλλα και την μεταξύ τους σχέση) αλλα να ξέρεις όμως ότι δεν ταιριάζει σε όλες τις γυναίκες να κάνουν κάτι τέτοιο-για διάφορους λόγους (έλλειψη χρόνου, έλλειψη υπομονής, έλλειψη στήριξης και βοήθειας στο σπίτι, επιστροφή στη δουλειά ή απλα πιστεύουν ότι είναι πολύς κόπος για το τίποτα). Κάθε λόγος είναι σεβαστός κι αν δεν θέλεις να μπεις σε αυτήν την διαδικασία είναι απόλυτα κατανοητό!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό???

'Αρχισα τα χάπια μαγιά μπύρας,και δεν θα ξαναπιώ μπύρα,χθες χρειάστηκε να τη θηλάσω μισή ώρα μετά τη μπύρα μου και ένιωσα φοβερές τύψεις :(

Η παραγωγή μου είναι πολύ καλή,τώρα που πιάνει και τη θηλή ακόμα περισσότερη! 'Εχω σταματήσει τελείως να αντλώ,ούτε συμπλήρωμα δίνω (καλά ούτος ή άλλος δεν έδινα,πολύ σπάνια) κι έχουμε αρχίσει να θηλάζουμε και ξαπλωμένες..Κακά κάνει κανονικά και πάνες βρέχει πολλές..σε καλό δρόμο δεν είμαστε?

Μες τη μέρα ξυπνάει να θηλάσει κάθε 2 ώρες,νταν,ρολόι!Το βράδυ όμως θέλει να κάθεται στο στήθος...ώρες!!Είναι νορμάλ έτσι? Είναι ξύπνια αρκετές ώρες ενώ μες τη μέρα κοιμάται αρκετά!

 

Δε χρειάζεται να νιώθεις τύψεις! Το κονσεπτ των τυψεων ξεκινάει απο τη λογική του κόσμου ότι μόνο μια μαμα με τέλεια διατροφή που δεν πίνει και δεν καπνίζει ποτε έχει δικαίωμα να θηλαζει! Νομίζεις ότι το επεξεργασμένο γάλα αγελάδας είναι πιο αγνό ή ότι η αγελάδα βοσκει σε βιολογικά χωράφια απαλλαγμένα απο ορμόνες και ότι παίρνει ομοιοπαθητικα για μαστιτιδα;

Με αυτο που έγραψα πιο πάνω εννοούσα ότι επειδή είναι ακόμα μικρο το μωρο ισως επηρεάζεται περισσότερο απο το αλκοολ.

 

Αφου είναι η παραγώγη καλη γιατι παίρνεις χάπια μαγιά μπύρας;

 

Ναι, το βράδυ συνηθίζεται να θηλαζουν πολλές ώρες τα νεογέννητα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις δει διαφορα τωρα με τα χαπια??επειδη σκεφτομαι να παρω κι εγω απλα φοβαμαι μην εχω τελειως αντιθετα αποτελεσματα....εμενα μου εχουν πει να πιω και λουιζα...ξερετε ποια αλλα βοτανα αυξανουν τη παραγωγη??

 

Ο γλυκανισος, ο μαραθος κι η τριγωνελλα.

Δεν είμαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι κάτι όμως για αύξηση παραγωγής. Δεύτερη γνώμη απο παιδιατρο χρειάζεσαι. Επίσης θηλαζε το μωρο σε όρθια θέση!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να νιώθεις τύψεις! Το κονσεπτ των τυψεων ξεκινάει απο τη λογική του κόσμου ότι μόνο μια μαμα με τέλεια διατροφή που δεν πίνει και δεν καπνίζει ποτε έχει δικαίωμα να θηλαζει! Νομίζεις ότι το επεξεργασμένο γάλα αγελάδας είναι πιο αγνό ή ότι η αγελάδα βοσκει σε βιολογικά χωράφια απαλλαγμένα απο ορμόνες και ότι παίρνει ομοιοπαθητικα για μαστιτιδα;

Με αυτο που έγραψα πιο πάνω εννοούσα ότι επειδή είναι ακόμα μικρο το μωρο ισως επηρεάζεται περισσότερο απο το αλκοολ.

 

Αφου είναι η παραγώγη καλη γιατι παίρνεις χάπια μαγιά μπύρας;

 

Ναι, το βράδυ συνηθίζεται να θηλαζουν πολλές ώρες τα νεογέννητα.

για να βγάζω όσο περισσότερο γίνεται!!χαχα!!το έχω πάρει ζεστά το θέμα!!

Να σου πω,πες κ κάτι άλλο..πχ αν μένει στο στήθος 1 ώρα,δεν πίνει κ τη 1 ώρα??Γιατί μερικές εδώ μου λένε οτι μετά το 10λεπτο μόνο πιπιλάει :shock: αλλά εγώ ΒΛΕΠΩ να ρέει γάλα κ να καταπίνει το παιδί,απλά τρώει αργά..τι λες??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Α!Και τελικά πρέπει να ρεύεται?Δηλ όταν θηλάζουμε ξαπλωμένες την παίρνει ο ύπνος έτσι κατευθείαν!Εγώ τι κάνω??Ετσι που κοιμάται στο πλάι να την πιάσω να ρευτεί?Γενικά με το μητρικό δεν μου ρεύεται,αλλά δεν παραπονιέται!Μήπως είναι επικίνδυνο?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

εχεις δει διαφορα τωρα με τα χαπια??επειδη σκεφτομαι να παρω κι εγω απλα φοβαμαι μην εχω τελειως αντιθετα αποτελεσματα....εμενα μου εχουν πει να πιω και λουιζα...ξερετε ποια αλλα βοτανα αυξανουν τη παραγωγη??

 

Βασικά τα άρχισα απο τότε που μου το είπε η nina nina!! Βέβαια,παράλληλα η διατροφή μου είναι σχεδόν μόνο σούπες.Είδα μεγάλη διαφορά,αλλά ξέρεις τι?Συνέπεσε με το οτι άρχισε κ το μωρό να ερεθίζει το στήθος..Μπορεί να χρησιμοποιούσα θήλαστρο,αλλά το θήλαστρο δεν ερεθίζει το στήθος όπως το μωρό,εγώ δηλαδή έτσι το ένιωσα.Μόλις άρχισε έστω και λίγο να γλύφει κ να πιπιλάει το ένιωθα,πονούσε,πονούσε κ το άλλο κ άρχισε να τρέχει,πολύ γάλα!

Μου έκανε καλό επίσης που την είχα συνεχώς να με μυρίζει,αγκαλιά κ να κοιμόμαστε μαζί,αυτό μου το συμβούλεψε μια σύμβουλος που πήρα τηλέφωνο κ μάλλον βοήθησε!Επίσης μην απελπίζεσαι κ εμένα δεν έπιανε καθόλου κ μετά είδα πρόοδο!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια,παράλληλα η διατροφή μου είναι σχεδόν μόνο σούπες.

 

Λουλαμπακι νομιζω μονο ζημια θα κανεις ετσι στον εαυτο σου δνε γινεται να τρεφεσαι κυριως με σουπες.....κανονικα πρεπει να τρως;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'Οταν λέω σούπες εννοώ:κρέας με ρύζι σούπα,κοτόπουλο με ρύζι σούπα,φασόλια σούπα,γιουβαρλάκια..όλες τις τροφές στο..ζουμερό τους!

 

Τρωγε βρε κανονικα που μου τα τρως ολα σουπα θα τρως και σουπιτσες αλλα οχι κ ετσι....βαλε κανα πιτογυρο στο στομα να στανιαρεις χαχαχχαχα πλακα κανω....

Φαε ομως και κατι στερεο...μην πεφτεις μονο σε σουπες...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τρελαθει απο την εγκυμοσυνη ακομα να θελω ενα red bull δεν αντεχω αλλο....αλλα εχει ταυρινη καφεινη:confused::confused: οποτε.....δεεεεεν...!!:rolleyes::rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ δεν αντεχω αλλο.Οσο παει και χειροτερευει.Παντα ειχε γκρινια 6-9 εχθες ξεκινησε απο τις 4.30 και σημερα εχει ηδη 4 ωρες που γκαριζει.Δεν εχει σταματησει καθολου.Με το που τον βαζω στο στηθος ηρεμει.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το εχει κανει πιπιλα.Δεν το πιστευω γιατι μεχρι τωρα ετρωγε καθε 2 ωρες.Τι να κανω ρε κοριτσια?Αν τον βαζω συνεχεια τοτε ειναι που θα θελει μετα ολη την ωρα.Επισης εχει παρα πολλα αερια.Με το που τηις ριχνει ηρεμει για λιγα λεπτα και μετα ξανα ξεκιναει τις γκαριδες.Μονο ο αποροφητηρας πιανει αλλα για λιγο.Τι να κανω?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ποιος σου είπε οτι δεν έφαγα και ένα πιτόγυρο??!!;););)

χτυπάω κ κανένα παγωτάκι,τρώω καλά ρε!απλά όχι μπούρδες.φρουτάκια,σουπίτσες,μακαρόνια κλπ..έχω να χάσω και 20 κιλά λέμε,κάτσε καλά!!!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε γμτ δεν αντεχω αλλο.Οσο παει και χειροτερευει.Παντα ειχε γκρινια 6-9 εχθες ξεκινησε απο τις 4.30 και σημερα εχει ηδη 4 ωρες που γκαριζει.Δεν εχει σταματησει καθολου.Με το που τον βαζω στο στηθος ηρεμει.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το εχει κανει πιπιλα.Δεν το πιστευω γιατι μεχρι τωρα ετρωγε καθε 2 ωρες.Τι να κανω ρε κοριτσια?Αν τον βαζω συνεχεια τοτε ειναι που θα θελει μετα ολη την ωρα.Επισης εχει παρα πολλα αερια.Με το που τηις ριχνει ηρεμει για λιγα λεπτα και μετα ξανα ξεκιναει τις γκαριδες.Μονο ο αποροφητηρας πιανει αλλα για λιγο.Τι να κανω?

 

κάνε υπομονή!!εγώ τόσα τράβηξα μέχρι να πιάσει στήθος!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ δεν αντεχω αλλο.Οσο παει και χειροτερευει.Παντα ειχε γκρινια 6-9 εχθες ξεκινησε απο τις 4.30 και σημερα εχει ηδη 4 ωρες που γκαριζει.Δεν εχει σταματησει καθολου.Με το που τον βαζω στο στηθος ηρεμει.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το εχει κανει πιπιλα.Δεν το πιστευω γιατι μεχρι τωρα ετρωγε καθε 2 ωρες.Τι να κανω ρε κοριτσια?Αν τον βαζω συνεχεια τοτε ειναι που θα θελει μετα ολη την ωρα.Επισης εχει παρα πολλα αερια.Με το που τηις ριχνει ηρεμει για λιγα λεπτα και μετα ξανα ξεκιναει τις γκαριδες.Μονο ο αποροφητηρας πιανει αλλα για λιγο.Τι να κανω?

 

Ελενακι καταρχην δεν τα ειπαμε να σου ζησει:D:D:D

Εγω ημουν ολη μερα με το παιδι στο στηθος στην κυριολεξια εκλαιγα γιατι δεν μπορουσα να φαω....εχει μια βδομαδα εχει στρωσει ολοι μ ελεγαν και δεν κανεις καλα και σε εχει πιπιλα...θηλαζαμε ολη μερα και ολη νυχτα ξαπλωμενοι μολις τον επαιρνε ο υπνος και τ εφευγε η ρογα και εκανα να σηκωθω τρελενοταν και αντε ξανα απο την αρχη....Στο στηθος δεν καθεται μονο για να φαει το στηθος ειναι και παρηγορια ηρεμει εκει....Συνηθισες να τρωει καθε 2 ωρες και τωρα σ φενεται παραξενο ειναι μικρουλια ακομα δεν εχουν προγραμμα....βαζε το παιδι στο στηθος οποτε γκρινιαζει η τρωει τα χερακια του κτλ....και μενα τα κοριτσια που γνωριζουν εδω στο φορουμ και τις ευχαριστω γ αλλη μια φορα αν δεν ηταν αυτες δεν θα θηλαζα... μου τα ειπαν ολα αυτα που σ λεω και ο συμβ.θηλασμου ο κ. παπαβεντσης....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ελενακι καταρχην δεν τα ειπαμε να σου ζησει:D:D:D

Εγω ημουν ολη μερα με το παιδι στο στηθος στην κυριολεξια εκλαιγα γιατι δεν μπορουσα να φαω....εχει μια βδομαδα εχει στρωσει ολοι μ ελεγαν και δεν κανεις καλα και σε εχει πιπιλα...θηλαζαμε ολη μερα και ολη νυχτα ξαπλωμενοι μολις τον επαιρνε ο υπνος και τ εφευγε η ρογα και εκανα να σηκωθω τρελενοταν και αντε ξανα απο την αρχη....Στο στηθος δεν καθεται μονο για να φαει το στηθος ειναι και παρηγορια ηρεμει εκει....Συνηθισες να τρωει καθε 2 ωρες και τωρα σ φενεται παραξενο ειναι μικρουλια ακομα δεν εχουν προγραμμα....βαζε το παιδι στο στηθος οποτε γκρινιαζει η τρωει τα χερακια του κτλ....και μενα τα κοριτσια που γνωριζουν εδω στο φορουμ και τις ευχαριστω γ αλλη μια φορα αν δεν ηταν αυτες δεν θα θηλαζα... μου τα ειπαν ολα αυτα που σ λεω και ο συμβ.θηλασμου ο κ. παπαβεντσης....

 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου να 'σαι καλα :)

Και εγω σχεδον με το ζορι να φαω να κανω ενα μπανιο.Και τον παιρνει ο υπνος στο στηθος συνεχεια.Προσπαθω να τον ξεγελαω οσο μπορω να ξεκουραζομαι λιγο.Σ'ευχαριστω για την απαντηση.Θα κανω υπομονη απλα φοβηθηκα σημερα γιατι δεν σταματησε την γκρινια και φοβηθηκα λιγο.Τεσπα τωρα μολις ηρεμησε και κοιμηθηκε αλλο και αυτο παντα κοιματα 9 νταν!Εγω μετα να μην βαζω προγραμμα? :P

Παντως ο παιδιατρος περιεργα μου τα λεει σε σχεση με αυτα που λετε εσεις.Μου ειπε οτι δεν μπορεις να τον εχεις ολη την ωρα στο στηθος.Δεν θα αντεξεις και οτι να τον ξεγελαω οσο μπορω και να αφηνω να περναει καμια ωρα πριν τον ξαναβαλω.Δεν ξερω τι να πω

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρη στις συμβουλες σας εδω και 3 μερες θηλαζω αποκλειστικα τον μικρο μου.Βεβαια τα διαφορα σχολια απο τον περιγυρο εχουν ερθει να επιδεινωσουν την ηδη ευαισθητη ψυχολογια μου.Θεωρουν οτι το μωρο δε χορταινει κ γι'αυτο τωρα καθε 2 ωρες μες στην ημερα τρωει(που σημαινει αν αφαιρεσεις θηλασμο κ καθαρισμα,ρεψιμο οτι κοιμαται πολυ λιγο αναμεσα στα γευματα)κ ετσι χανει πολυτιμο υπνο,η οτι το γαλα μου δεν ειναι αρκετα πυκνο για να τον χορτασει και αλλα τετοια.Το κακο ειναι οτι με κανουν κ εμενα κ αμφιβαλω ωρες ωρες για την αποφαση μου αυτη...:(

Link to comment
Share on other sites

για να βγάζω όσο περισσότερο γίνεται!!χαχα!!το έχω πάρει ζεστά το θέμα!!

Να σου πω,πες κ κάτι άλλο..πχ αν μένει στο στήθος 1 ώρα,δεν πίνει κ τη 1 ώρα??Γιατί μερικές εδώ μου λένε οτι μετά το 10λεπτο μόνο πιπιλάει :shock: αλλά εγώ ΒΛΕΠΩ να ρέει γάλα κ να καταπίνει το παιδί,απλά τρώει αργά..τι λες??

 

Α!Και τελικά πρέπει να ρεύεται?Δηλ όταν θηλάζουμε ξαπλωμένες την παίρνει ο ύπνος έτσι κατευθείαν!Εγώ τι κάνω??Ετσι που κοιμάται στο πλάι να την πιάσω να ρευτεί?Γενικά με το μητρικό δεν μου ρεύεται,αλλά δεν παραπονιέται!Μήπως είναι επικίνδυνο?

 

Δε χρειάζεται να βγάζεις οσο περισσότερο γάλα γίνεται, πρέπει να έχεις τόσο γάλα οσο χρειάζεται το μωρο σου! Αν το μωρο σου χορταινει και βρέχει τις πάνες που πρέπει η μαγιά μπύρας θα σου προκαλέσει υπερπαραγωγή που δεν είναι καθόλου καλο!

 

Με το θηλασμο συνήθως τα μωρα δεν παίρνουν πολυ αέρα και δεν χρειάζονται ρέψιμο. Ειδικά αν κοιμάται είναι αδύνατο να ρευτει. Υπάρχει θέση ρεψίματος στην ξαπλωτη στάση αλλα πρέπει να είναι ξυπνιο για να ρευτει (έτσι όπως είσαι ξαπλωμενη το βάζεις στην μέση σου σε στάση ρεψίματος). Αν θέλει να ρευτει μάλλον θα δυσανασχετησει ή θα ρευτει όταν ξυπνήσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ δεν αντεχω αλλο.Οσο παει και χειροτερευει.Παντα ειχε γκρινια 6-9 εχθες ξεκινησε απο τις 4.30 και σημερα εχει ηδη 4 ωρες που γκαριζει.Δεν εχει σταματησει καθολου.Με το που τον βαζω στο στηθος ηρεμει.Ο παιδιατρος μου ειπε οτι το εχει κανει πιπιλα.Δεν το πιστευω γιατι μεχρι τωρα ετρωγε καθε 2 ωρες.Τι να κανω ρε κοριτσια?Αν τον βαζω συνεχεια τοτε ειναι που θα θελει μετα ολη την ωρα.Επισης εχει παρα πολλα αερια.Με το που τηις ριχνει ηρεμει για λιγα λεπτα και μετα ξανα ξεκιναει τις γκαριδες.Μονο ο αποροφητηρας πιανει αλλα για λιγο.Τι να κανω?

 

Αν κλαίει μάλλον έχει κολικους.

Το μωρο όταν γεννιέται δεν γνωρίζει την ύπαρξη της πιπιλας δλδ ενός αντικειμένου απο σιλικονη που μοιάζει με θηλή.. Επομένως η φράση σε έχει κάνει πιπιλα είναι λίγο άστοχη.. Το μωρο είναι φυσιολογικο να ηρεμει στο στήθος..

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Χαρη στις συμβουλες σας εδω και 3 μερες θηλαζω αποκλειστικα τον μικρο μου.Βεβαια τα διαφορα σχολια απο τον περιγυρο εχουν ερθει να επιδεινωσουν την ηδη ευαισθητη ψυχολογια μου.Θεωρουν οτι το μωρο δε χορταινει κ γι'αυτο τωρα καθε 2 ωρες μες στην ημερα τρωει(που σημαινει αν αφαιρεσεις θηλασμο κ καθαρισμα,ρεψιμο οτι κοιμαται πολυ λιγο αναμεσα στα γευματα)κ ετσι χανει πολυτιμο υπνο,η οτι το γαλα μου δεν ειναι αρκετα πυκνο για να τον χορτασει και αλλα τετοια.Το κακο ειναι οτι με κανουν κ εμενα κ αμφιβαλω ωρες ωρες για την αποφαση μου αυτη...:(

 

Για να ξέρεις αν το μωρο σου έχει χορτάσει θα μετράς τις πάνες του. Μέχρι να σαραντησει θέλεις 6-8 βρεγμενες πάνες κι αργοτερα 5-6.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν κλαίει μάλλον έχει κολικους.

Το μωρο όταν γεννιέται δεν γνωρίζει την ύπαρξη της πιπιλας δλδ ενός αντικειμένου απο σιλικονη που μοιάζει με θηλή.. Επομένως η φράση σε έχει κάνει πιπιλα είναι λίγο άστοχη.. Το μωρο είναι φυσιολογικο να ηρεμει στο στήθος..

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/θηλασμός-δεν-σημαίνει-μόνο-θρέψη/

 

Και εγω αυτο λεω.Πως αποκλειεται να παιζει.Επισης με ρωτησε αν ολη αυτην την ωρα-ες που τον εχω τρωει και λεω ναι και μου λεει αποκλειεται.Λεω δεν τρωει συνεχεια θηλαζει σταματαει κοιμαται λιγο και ξαναπαλι.Εχει παρα πολλα αερια και για αυτο λεω και εγω για κολικους αλλα γινεται να εχει σερι 7 ωρες κολικους ?σημερα τοσο κρατησε η γκρινια και το κλαμα.οχι τιποτα αλλο αλλα στενοχωριεμαι οταν τον βλεπω να τεντωνει τα χερακια και να κλαιει.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κάνε υπομονή!!εγώ τόσα τράβηξα μέχρι να πιάσει στήθος!

 

και εγω αλλα τοσα για να καταφερω να τον θηλασω χωρις καμια απολυτως βοηθεια απο κανεναν και χωρις θηλες και ομως τα καταφερα αλλα δεν ηταν αυτη η απορια μου.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...