Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Σονια να σου ζησει!

 

Εμφάνισε γοπ απο την αρχη ή όταν ξεκίνησες το συμπλήρωμα;

 

Πρέπει να γράψεις λίγα στοιχεία ακόμα για να έχουμε μια εικόνα.

Κανε αντιγραφή επίκολληση τις ερωτήσεις που θα βρεις εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40798

και απαντησε τες.

ξεχασα να σου απαντησω ,εμφανισε οταν ξεκινησε το συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξεχασα να σου απαντησω ,εμφανισε οταν ξεκινησε το συμπληρωμα.

 

Μπορεί να έχει αλλεργία στο αγελαδινο γάλα!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Νινα Νανα

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσακι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ολικη αναισθησια

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. οχι δεν αμφανισε

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γεννηθ. 2980 γρ. 7.5.2012

απο το μαιευτηριο βγηκε 2800

22.5 3090γρ

29/5 3360

6/6 3470γρ

13/6 3660γρ

20/6 3880γρ

24/6 4040 γρ

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.την εχω παρα πολλες ωρες στο στηθος οπου κοιμαται και πιπιλαει και δεν εχουμε στανταρ γευματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα θηλαζει

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Τωρα πια κλαιει πολυ οποτε προσπαθουμε να την ταισουμε με το μπιμπερο συνολικα το 24 ωρο δεν υπερβαινει τα 200 μλ,

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) δεν εχει στανταρ ποσοτητα,λογο της γοπ.δυσκολευετε πολυ να φαει,γι.αυτο και καποιες μερες νιωθει λιγο καλυτερα τρωει λιγο παραπανω τις τελευταιες 3-4 μερες το πολυ να φαει 100 μλ.ολη μερα

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 9-10

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

1 την ημερα καποιες φορες 1 καθε 2 μερες

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Πιπιλαει παρα πολλες ωρες το στηθος μεχρι που το απογευμα επειδη προφανος δεν εχω γαλα και το μωρο πειναει εχει ενα εντονο εκνευρισμο,πιανει και αφηνει συνεχεια τη θηλη και βαζει τα κλαματα.

 

Σονια τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχεις γάλα;

Το μωρο βρέχει 9-10 πάνες ενώ αναμένεις 5-6 σε αυτήν την ηλικία! Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορει να βρέχει τόσες πάνες με 200μλ συμπλήρωμα!!

 

Το βάρος σούπερ!

 

Αρνείται το συμπλήρωμα απο ένστικτο μάλλον, προσπαθεί να προστατευτεί απο τη γοπ και την ισοφαγιτιδα...

 

Η απογευματινή ανησυχία στο στήθος που περιγράφεις την έχουν παρα πολλά μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και συνήθως δεν έχει σχέση με πείνα!

Διάβασε κι αυτό:

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η απογευματινή ανησυχία στο στήθος που περιγράφεις την έχουν παρα πολλά μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και συνήθως δεν έχει σχέση με πείνα!

Διάβασε κι αυτό:

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

 

Και οτι πηγαινα να ρωτησω ακριβως αυτο,ειδικα εχθες δεν σταματησε καθολου.καταλαβα οτι δεν ειναι κολικος γιατι με το που τον θηλαζα σταματαγε ενω οταν εχει κολικο δεν θηλαζει με τιποτα.Και αφου με το παραπανω κειμενο επιτελους εμαθα τι παθαινει εχω ακομα μια απορια.

Ο μπεμπης εχει παρα πολλα αερια μα παρα πολλα και δυσκολευεται αρκετες φορες να αεριστει.Τι μπορει να φταιει?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σονια τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχεις γάλα;

Το μωρο βρέχει 9-10 πάνες ενώ αναμένεις 5-6 σε αυτήν την ηλικία! Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορει να βρέχει τόσες πάνες με 200μλ συμπλήρωμα!!

 

Το βάρος σούπερ!

 

Αρνείται το συμπλήρωμα απο ένστικτο μάλλον, προσπαθεί να προστατευτεί απο τη γοπ και την ισοφαγιτιδα...

 

Η απογευματινή ανησυχία στο στήθος που περιγράφεις την έχουν παρα πολλά μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και συνήθως δεν έχει σχέση με πείνα!

Διάβασε κι αυτό:

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν εχω γαλα,επειδη το μωρο το εχω πολλες ωρες στο στηθος και κοιμαται μονο κατι 5 λεπτα και ξυπναει πεινασμενη,ενω οταν της δινω ξενο γαλα μετα απο ωρες θηλασμου πινει λαιμαργα και κοιμαται,ενω στην ηλικια της πια (48 ημερων)δεν χρειαζεται να ειναι τοσες ωρες για να χορτασει.

εσυ κοριτσι μου τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν εχω γαλα,επειδη το μωρο το εχω πολλες ωρες στο στηθος και κοιμαται μονο κατι 5 λεπτα και ξυπναει πεινασμενη,ενω οταν της δινω ξενο γαλα μετα απο ωρες θηλασμου πινει λαιμαργα και κοιμαται,ενω στην ηλικια της πια (48 ημερων)δεν χρειαζεται να ειναι τοσες ωρες για να χορτασει.

εσυ κοριτσι μου τι γνωμη εχεις?

 

Τα μωρα που έχουν γοπ κάνουν πολλά και μικρά γεύματα.. Αυτα θα μπορούσε να δικαιολογήσει το να είναι συχνα στο στήθος αλλα όταν λες πολλές ώρες τι εννοείς; Καταπίνει όλο την ώρα στο στήθος; Πιπιλαει; Την παίρνει ο ύπνος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα που έχουν γοπ κάνουν πολλά και μικρά γεύματα.. Αυτα θα μπορούσε να δικαιολογήσει το να είναι συχνα στο στήθος αλλα όταν λες πολλές ώρες τι εννοείς; Καταπίνει όλο την ώρα στο στήθος; Πιπιλαει; Την παίρνει ο ύπνος;

Nina Nana ολα αυτα που λες τα κανει ομως δεν ξερω πως μπορω να το αλλαξω,μου ειπε μια παιδιατρος να την βαλω απο 15 λεπτα στο καθε στηθος και μετα να της δωσω σημπληρωμα αν δεν εχει χορτασει,το θεμα ειναι οτι κλαει με λιγμους τις τελευταιες 3 μερες οποτε τρωει ασε που δεν τρωει και πολυ οποτε δεν με περνει να την βαλω και σε προγραμμα......ομως αν ειχα γαλα δεν θα επρεπε να χορτασει στο 30α λεπτο?γιατι η γοπ τωρα εγινε σε αυτο το βαθμο πριν καμια εβδομαδα δεν ποναγε και ετρωγε κανονικα το συμπληρωμα χωρις να κλαιει απλα ο παιδιατρος μας ειχε πει πως δεν ειναι τπτ ειναι φυσιολογικο και τωρα φτασαμε σε αυτη τη κατασταση να μη μπορει να φαει το μωρο.....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα help ο μικρος μου συνεχως πνιγεται η βηχει η ανοιγει το στομα κανει κιχ κιχ σαν να ξινιζεται και βγαινει η ασπρη γουλιτσα αλλα τελευταια εχω παρατηρησει εκτος απο γουλιτσες που οκ δεν ανησυχω βγαζει τεραστια ασπρα κομματια η και κομματακια μικρα....πνιγεται και φτυνει τετοια....Γιατι ρε κοριτσια??τι γινεται δεν χωνευει το γαλα???Δεν ρευεται παντα οσο και να τον κραταω ειδικα την νυχτα ρευεται σπανια καθως θηλαζουμε ξαπλωμενοι και κοιμομαστε κατευθειαν μηπως ειναι επειδη δεν πολυρευεται??την μερα οκ κατι κανουμε...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

jo νομίζω ότι ήρθε η ώρα για εκείνη τη βόλτα στη Θεσσαλονίκη να σας δει ο γιατρός. Δε νομίζω ότι έχει κάτι το παιδί (το μυαλό μου σε γοπ πάει), αλλά εγώ είμαι νηπιαγωγός δε δικαιώμαι να ομιλώ για τέτοια πράγματα.. ..

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μας συμβουλεψετε εσεις οι χρονια θηλαζουσες τοτε ποιος????

Ειπε παλι καενας καμμια κοτσανα γ αυτο το λες??

ναι θα παμε θεςς απο βδομαδα ελπιζω να μην ειναι κατι...

ευχαριστω μιρικι;););)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι κανένας δεν είπε κοτσάνα, αλλά καλό είναι να ξέρουμε τα όριά μας. Από το συγκεκεριμένο πράγμα δεν έχω εμπειρία, αλλά επειδή βλέπω αρκετές μαζεμένες συμπεριφορές του μωρού που μου θυμίζουν γοπ κι επειδή καλό είναι να σας δει ένα μάτι που ξέρει γιαυτό το είπα. Ελπίζω να μη σε τρόμαξα.... πραγματικά δε νομίζω ότι έχει κάτι το μωρό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα ειπα και εγω μηπως κανενας ειπε τιποτα οκ τοτε;);)

Οχι δεν με τρομαξες ισα ισα....Σας γραφω γιατι ακομα και κατι να μην ξερετε μου δινεται κουραγιο...ευχαριστω μιρικι...και εγω ελπιζω να μην ειναι κατι...;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Nina Nana ολα αυτα που λες τα κανει ομως δεν ξερω πως μπορω να το αλλαξω,μου ειπε μια παιδιατρος να την βαλω απο 15 λεπτα στο καθε στηθος και μετα να της δωσω σημπληρωμα αν δεν εχει χορτασει,το θεμα ειναι οτι κλαει με λιγμους τις τελευταιες 3 μερες οποτε τρωει ασε που δεν τρωει και πολυ οποτε δεν με περνει να την βαλω και σε προγραμμα......ομως αν ειχα γαλα δεν θα επρεπε να χορτασει στο 30α λεπτο?γιατι η γοπ τωρα εγινε σε αυτο το βαθμο πριν καμια εβδομαδα δεν ποναγε και ετρωγε κανονικα το συμπληρωμα χωρις να κλαιει απλα ο παιδιατρος μας ειχε πει πως δεν ειναι τπτ ειναι φυσιολογικο και τωρα φτασαμε σε αυτη τη κατασταση να μη μπορει να φαει το μωρο.....

 

Sonia και Jo νομίζω χρειάζεστε (όπως είπε κι η Μιρικι) δεύτερη γνώμη παιδιατρου (κατα προτίμηση συμβούλου θηλασμου ή με εμπειρία με μωρα που θηλαζουν).

Σονια που μένεις;

Εντιτ: είδα ότι είσαι Αθήνα.

Ρίξε μια ματιά εδω μήπως βρεις κάποιον παιδιατρο-συμβουλο που να σε βολεύει:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σονια τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν έχεις γάλα;

Το μωρο βρέχει 9-10 πάνες ενώ αναμένεις 5-6 σε αυτήν την ηλικία! Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορει να βρέχει τόσες πάνες με 200μλ συμπλήρωμα!!

 

Το βάρος σούπερ!

 

Αρνείται το συμπλήρωμα απο ένστικτο μάλλον, προσπαθεί να προστατευτεί απο τη γοπ και την ισοφαγιτιδα...

 

Η απογευματινή ανησυχία στο στήθος που περιγράφεις την έχουν παρα πολλά μωρα που θηλαζουν αποκλειστικα και συνήθως δεν έχει σχέση με πείνα!

Διάβασε κι αυτό:

http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

Α κι εμένα τέτοια κάνει!!Ολη μέρα τρώει κοιμάται κι απο το απόγευμα μέχρι αργά το βράδυ,γκρίνιαααα!!Και συνέχεια στήθος,μάλλον για παρηγοριά!Πάνες βρέχει πολλές όμως!Και ναι,κλείσαμε 24ωρο ΜΟΝΟ ΣΤΗΘΟΣ!:D:D:D Και παρατηρώ οτι φαίνεται πιο ήρεμη κ ευχαριστημένη,και δεν κλαίει τόσο σπαρακτικά όσο πριν όταν είναι να φάει!!Μακάρι να το κρατήσουμε ρε γμτ!!

Κοριτσια καλημερα help ο μικρος μου συνεχως πνιγεται η βηχει η ανοιγει το στομα κανει κιχ κιχ σαν να ξινιζεται και βγαινει η ασπρη γουλιτσα αλλα τελευταια εχω παρατηρησει εκτος απο γουλιτσες που οκ δεν ανησυχω βγαζει τεραστια ασπρα κομματια η και κομματακια μικρα....πνιγεται και φτυνει τετοια....Γιατι ρε κοριτσια??τι γινεται δεν χωνευει το γαλα???Δεν ρευεται παντα οσο και να τον κραταω ειδικα την νυχτα ρευεται σπανια καθως θηλαζουμε ξαπλωμενοι και κοιμομαστε κατευθειαν μηπως ειναι επειδη δεν πολυρευεται??την μερα οκ κατι κανουμε...

κι εγώ την έχω την απορία..με το μητρικό (ειδικά με το θηλασμό) δεν ρεύεται καθόλου κ κοιμάται αμέσως,κάνω λάθος??:confused:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω απορια κοριτσια και δεν ηξερα που αλλου να ρωτησω...λοιπον....γεννησα 10/06 με κ.τ. και δυστυχως ο μικρος εφαγε ξενο.Οι θηλες μου δεν ηταν τοσο καλες και δυστυχως ο μικρος δεν το επιανε0 με τιποτα ουτε πριν αλλα ουτε και τωρα φυσικα αφου εχει μαθει με το ξενο.Πηρα ενα θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πανω απο 10γρ. τη φορα και απο τα δυο στηθη.Το στηθος μου ειναι οπως ηταν πρινουτε πρησμενο αλλα ουτε το νιωθω ''βαρυ''.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:αν αποφασισω να μην βγαζω εστω και αυτο το λιγο ή το στηθος μου σταματησει να βγαζει πρεπει οπωσδηποτε να παρω χαπια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα help ο μικρος μου συνεχως πνιγεται η βηχει η ανοιγει το στομα κανει κιχ κιχ σαν να ξινιζεται και βγαινει η ασπρη γουλιτσα αλλα τελευταια εχω παρατηρησει εκτος απο γουλιτσες που οκ δεν ανησυχω βγαζει τεραστια ασπρα κομματια η και κομματακια μικρα....πνιγεται και φτυνει τετοια....Γιατι ρε κοριτσια??τι γινεται δεν χωνευει το γαλα???Δεν ρευεται παντα οσο και να τον κραταω ειδικα την νυχτα ρευεται σπανια καθως θηλαζουμε ξαπλωμενοι και κοιμομαστε κατευθειαν μηπως ειναι επειδη δεν πολυρευεται??την μερα οκ κατι κανουμε...

τα ιδια ειχαμε κ εμεις και ο παιδιατρος μας ειπε πως ειναι ολα φυσιολογικα,μεχρι που πριν 3 μερες παραεγινε το κακο και το μωρο δεν ηθελε να φαει και εκλαιγε,πηραμε νυχτιατικα μια αλλη παιδιατρο για δευτερη γνωμη και μας ειπε πως το πιο πιθανο ειναι να ειναι γοπ. και να παμε σε παιδογαστρεντερολογο,αυριο θα παμε το πρωι,αααα καναμε και υπερηχο,δεν ειναι παντα τοσο αθωες αυτες οι γουλιτσες ,διοτι χαλανε τον οισοφαγο και τα μωρα πονανε και αρνιουντε να τρωνε οπως εγινε με το δικο μου μωρο τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Sonia και Jo νομίζω χρειάζεστε (όπως είπε κι η Μιρικι) δεύτερη γνώμη παιδιατρου (κατα προτίμηση συμβούλου θηλασμου ή με εμπειρία με μωρα που θηλαζουν).

Σονια που μένεις;

Εντιτ: είδα ότι είσαι Αθήνα.

Ρίξε μια ματιά εδω μήπως βρεις κάποιον παιδιατρο-συμβουλο που να σε βολεύει:

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

εγω Αθηνα μενω,δλδ αν παρω τηλ.ερχοντε σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω απορια κοριτσια και δεν ηξερα που αλλου να ρωτησω...λοιπον....γεννησα 10/06 με κ.τ. και δυστυχως ο μικρος εφαγε ξενο.Οι θηλες μου δεν ηταν τοσο καλες και δυστυχως ο μικρος δεν το επιανε0 με τιποτα ουτε πριν αλλα ουτε και τωρα φυσικα αφου εχει μαθει με το ξενο.Πηρα ενα θηλαστρο αλλα δεν βγαζω πανω απο 10γρ. τη φορα και απο τα δυο στηθη.Το στηθος μου ειναι οπως ηταν πρινουτε πρησμενο αλλα ουτε το νιωθω ''βαρυ''.Η ερωτηση μου ειναι η εξης:αν αποφασισω να μην βγαζω εστω και αυτο το λιγο ή το στηθος μου σταματησει να βγαζει πρεπει οπωσδηποτε να παρω χαπια?

 

Να σου ζησει!!!

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι θέλεις να κανεις γιατι δεν κατάλαβα.. Θέλεις να θηλασεις ή να αποθηλασεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εγω Αθηνα μενω,δλδ αν παρω τηλ.ερχοντε σπιτι?

 

Ανάλογα αν ο συγκεκριμένος παιδαιτρος συνηθίζει να κανει επισκέψεις στο σπίτι ή όχι..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει!!!

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ τι θέλεις να κανεις γιατι δεν κατάλαβα.. Θέλεις να θηλασεις ή να αποθηλασεις;

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Να θηλασω με την εννοια να βαζω το παιδι στο στηθος δεν μπορω οπως προειπα για τους λογους που ανεφερα.Αν αποφασισω να σταματησω να βγαζω με το θηλαστρο ή σταματησει το στηθος μου να βγαζει πρεπει να κανω κατι μετα εγω για να μην εχω προβλημα με το στηθος μου?Δεν μπορω να το διατυπωσω διαφορετικα.Τα χαπια τα παιρνουν ολες οι γυναικες?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ. Να θηλασω με την εννοια να βαζω το παιδι στο στηθος δεν μπορω οπως προειπα για τους λογους που ανεφερα.Αν αποφασισω να σταματησω να βγαζω με το θηλαστρο ή σταματησει το στηθος μου να βγαζει πρεπει να κανω κατι μετα εγω για να μην εχω προβλημα με το στηθος μου?Δεν μπορω να το διατυπωσω διαφορετικα.Τα χαπια τα παιρνουν ολες οι γυναικες?

 

Δε χρειάζεται να πάρεις χάπι. Η Ελλάδα είναι μια απο τις λίγες χώρες που εχει ακόμα άδεια κυκλοφορίας για διακοπή γαλουχίας.

Αν θέλεις να αποθηλασεις στην ουσία δε χρειάζεται να κάνεις κάτι δεδομένου ότι δίνεις ήδη ξένο γάλα άρα το δικό σου είναι λίγο. Όσο δίνεις ξένο γάλα το δικό σου μειώνεται κι άλλο, αλλα αν το νιώθεις βαρύ μπορείς να βγάζεις λίγο με το χέρι σου ίσα ίσα να ανακουφιστεις. Φυσικά πρέπει να σταματήσεις τις αντλησεις κι αν θέλεις μπορείς να πιεις φασκομηλο (4 φλιτζανια την ημέρα για 7 ημέρες) που μειώνει το γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

nina nina καλησπέρα!!

Μια τελευταία απορία!! Μου είπαν να πίνω καμιά μπυρίτσα πού και πού γιατί αυξάνει το γάλα λέει..κι έχω ξεχάσει να ρωτήσω τον παιδίατρο!'Αλλοι λένε οτι δεν κάνει να πίνω αλκοόλ καθόλου,ποια είναι η θέση σου πάνω σε αυτό??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να πάρεις χάπι. Η Ελλάδα είναι μια απο τις λίγες χώρες που εχει ακόμα άδεια κυκλοφορίας για διακοπή γαλουχίας.

Αν θέλεις να αποθηλασεις στην ουσία δε χρειάζεται να κάνεις κάτι δεδομένου ότι δίνεις ήδη ξένο γάλα άρα το δικό σου είναι λίγο. Όσο δίνεις ξένο γάλα το δικό σου μειώνεται κι άλλο, αλλα αν το νιώθεις βαρύ μπορείς να βγάζεις λίγο με το χέρι σου ίσα ίσα να ανακουφιστεις. Φυσικά πρέπει να σταματήσεις τις αντλησεις κι αν θέλεις μπορείς να πιεις φασκομηλο (4 φλιτζανια την ημέρα για 7 ημέρες) που μειώνει το γάλα.

Πιστευεις οτι μπορω να κανω κατι για να αυξησω την παραγωγη?Οπως για παραδειγμα να πινω μπυρα χωρις αλκοολ?Θα με βοηθησει?Ή ειναι πλεον αργα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι μπορω να κανω κατι για να αυξησω την παραγωγη?Οπως για παραδειγμα να πινω μπυρα χωρις αλκοολ?Θα με βοηθησει?Ή ειναι πλεον αργα?

 

Η μπύρα δεν αυξάνει την παραγωγη εκτός αν καταναλώσεις ένα βαρέλι! Η παρεξήγηση ότι αυξάνει την παραγωγη γίνεται λόγω του συμπληρώματος μαγιας μπύρας που δίνεται για αύξηση παραγωγής.

 

Ποτε δεν είναι αργά για να θηλασει ένα μωρο, υπάρχουν μαμάδες που υιοθετούν παιδια και τα θηλαζουν.

Αλλα τα πράγματα δεν είναι πάντα απλα και θέλει υπομονη!

 

Πόσο συμπλήρωμα πίνει το μωρο; Στο στήθος δεν μπαίνει ποτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

nina nina καλησπέρα!!

Μια τελευταία απορία!! Μου είπαν να πίνω καμιά μπυρίτσα πού και πού γιατί αυξάνει το γάλα λέει..κι έχω ξεχάσει να ρωτήσω τον παιδίατρο!'Αλλοι λένε οτι δεν κάνει να πίνω αλκοόλ καθόλου,ποια είναι η θέση σου πάνω σε αυτό??

 

Η μπύρα δεν αυξάνει το γάλα!

Στο θηλασμο δεν υπάρχουν πολλά "δεν κάνει"! Σίγουρα δε θέλει καμία να επιβαρύνει το παιδι της αλλα ακόμα κι αν το γάλα της μαμάς έχει λίγο αλκοολ και πάλι είναι καλύτερο απο το αγελαδινο.

Να το θέσω αλλιώς: αν το να πίνεις μια μπύρα σε ωθεί στο να σκέφτεσαι να σταματήσεις το θηλασμο, να τον βλέπεις εμπόδιο ή να δίνεις ξένο γάλα επειδή δεν κάνει να θηλασεις είναι προτιμότερο να πιεις την μπύρα σου!

Φυσικα με μετρο, δλδ μην γίνεις στουπι, να μην πίνεις κάθε μέρα (αυτο ακόμα και να μην θηλαζες δεν θα έπρεπε) και αν γίνεται να πιεις όταν θα ξέρεις ότι δε θα θηλασει στο επόμενο δίωρο το μωρο.

Εγω να είμαι ειλικρινής θα περίμενα να περάσουν λίγες μέρες ακόμα..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...