Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Ηρθε χθες η ξαδερφή μου που ζει μόνιμα στο Λονδίνο με τα 3 πιτσιρίκια της για διακοπές. Ακόμα δεν τους έχω δει γιατί μένουν στο εξοχικό μας αλλά σκοπεύω να πάω για σαββατοκύριακο. Το τι έχω ακούσει από τους γνωστούς μου για αυτήν την απόφαση μου δεν λέγεται αλλά όπως είπε και η peony δεν γίνεται να ζω σε γυάλα ούτε εγώ ούτε και το παιδί μου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

γειά σας!

Τώρα πήρα είδηση το θέμα... Κ εγώ το ίδιο δίλημμα εχω...

Την παρασκευή έρχεται ο ξαδέρφος του άντρα μου από την αγγλία που τον περιμέναμε καιρό! Το παιδί μένει κ δίπλα μας κ οπότε έρχεται είμαστε αρκετές ώρες μαζί. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Ήδη έπεσαν κάποιοι πάνω μου του στυλ να μην τον δείτε κ πρέπει να προσεχείς πολύ κλπ... Από την μια σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολική κ από την άλλη μήπως τελικά έχουν δίκιο; κ αν ναι μήπως γίνω κακιά μετά;

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το Link Με τις οδηγίες που μας έστειλε την προηγούμενη εβδομάδα η Abbie διάβασα ότι η επώαση του ιού διαρκεί 2-7 ημέρες. Επειδή και εμείς είχαμε συγγενείς και φίλους που ήρθαν από το εξωτερικό, αυτό που επιλέξαμε να κάνουμε ήταν να μην τους δούμε τις 5 πρώτες μέρες. Δεν νομίζω ότι είναι κακό να είμστε λίγο επιφυλακτικοί τις πρώτες μέρες, κυρίως όσες έχουμε παιδιά κάτω των 5 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη σας ότι Έλληνες εξακολουθούν και έρχονται στο Λονδίνο εκατοντάδες κάθε μέρα είτε σαν τουρίστες, είτε για επαγγελματικούς λόγους, είτε για να επισκεπτούν φίλους/συγγενείς κλπ και φυσικά επιστρέφουν πίσω στην Ελλάδα (και μη με ρωτήσετε πως το ξέρω, τα αεροπλάνα γεμάτα είναι και στα μαγαζιά ελληνικά ακούς συνέχεια!).

Αποφεύγετε αυτούς που ξέρετε...για τους άλλους (που θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε στο λεωφορείο/πολυκατοικία/σούπερ/κλπ) τί θα κάνετε? Το χερούλι που πιάνεις στο λεωφορείο να μην πέσεις, ή το κουμπί που πατάς στο ασανσέρ δεν ξέρεις αν έχει φάει τα 'βόλια' κάποιου που φτερνίστηκε πριν και που μπορεί να είχε γρίπη...ο ιός μπορεί να μείνει 24 ώρες σε σκληρή επιφάνεια (κατά τα λεγόμενα του NHS εδώ).

Επίσης, έχετε υπόψη ότι μεγάλη μεταδοτικότητα υπάρχει με την ύπαρξη των συμπτωμάτων. Με το φτέρνισμα, το βήχα, το συνάχι. Αν επισκεπτείς κάποιον που δεν έχει συμπτώματα και ειδικά αν δεν τον έχεις αγκαλιάσει/φιλήσει κλπ πόσο είναι εφικτό να σε κολλήσει?

7 εκατομύρια στον Λονδίνο (περισσότερο από το μισό του πληθυσμού της Ελλάδας), ζωή να'χουμε, έχουμε την ίδια έννοια στο κεφάλι μας. Αλλά διατηρούμε, ως επί το πλείστον, την ψυχραιμία μας και προσέχουμε. Και μην ξεχνάτε, τα άσχημα κάνουν εντύπωση μόνο. Το γενογός ότι η πλειοψηφία που το έχει κολλήσει το έχει περάσει ήπια δεν το θυμάται κανείς γιατί αυτό δεν 'πουλάει'.

Ηρεμία και κοινή λογική. Αυτό χρειάζεται, όπως και τους βασικούς κανόνες υγιεινής που έτσι και αλλιώς πρέπει να εφαρμόζονται. Και δε θέλω να το παίξω ξερόλας, και γω υποψήφιο θύμα είμαι αλλά δε γίνεται διαφορετικά θα τρελλαθούμε στο τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο βλέπω και γω Star (ξέρουν από ειδήσεις οι άνθρωποι..) αλλά έχω αποκτήσει και αντισώματα στις medio@@!! Τσαρούχια μας τα χουνε κάνει..! έλεος..! και σε έναν επικείμενο μαζικό εμβολιασμό σκέφτομαι να μην την πάω την μικρούλα μου, απλά δεν τους πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα κανω το καλυτερο!δεν θα ξαναδω ειδησεις μεχρι να περασει αυτη η γριπη αν οντως υπαρχει κ δεν το κανουν για εμπορικους σκοπους οπως γινεται συνηθως εδω!

κ κατι αλλο

μεχρι ποτε θα υπαρχει αυτη η γριπη ποτε αφοβα θα μπορουμε να πηγαινουμε εξωτερικο κ ναμην φοβομαστε αν πηγαινουμε σε πολλους χωρους?

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε κι εδώ αν δεν το έχετε δει...

http://news.kozaninet.gr/?p=2560

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της νεας γρίπης στην Ελλάδα

 

Τρίτη, 21 Ιουλίου 2009, 18:03

 

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της γρίπης Α στην χώρα μας εντοπίστηκε σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

 

Πρόκειται για 33χρονο Έλληνα ο οποίος εισήλθε την Κυριακή σε νοσοκομείο της χώρας με συμπτώματα πνευμονίας.

 

Ο νεαρός νοσηλεύεται σε Μονάδα εντατικής θεραπείας και βρίσκεται υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Οι γιατροί χαρακτηρίζουν την κατάστασή του σοβαρή.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=54118&cid=4

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ακολουθησα τη συμβουλη της κοπελιας πιο πανω και ειδα τις ειδησεις στο σταρ. Εμαθα πως περνανε οι σελεμπριτις στη Μυκονο , στη Σκιαθο, ειδα την παραλια στο ζουμπερι, ειδα την μαλλιωτακη που δοκιμαζε κατι ρουχα, και αλλα κοσμικα αγχος μηδεν. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, τέλεια! Πάντως η παιδίατρος μας είπε πως το χειμώνα είχαμε έξαρση γρίπης -σε μεγάλη έκταση- και κανείς δεν είπε τίποτα. Γιατί? Τι να πω... Λέτε σταρ & ξερό ψωμί???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της νεας γρίπης στην Ελλάδα

 

Τρίτη, 21 Ιουλίου 2009, 18:03

 

Το πρώτο σοβαρό κρούσμα της γρίπης Α στην χώρα μας εντοπίστηκε σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Υγείας.

 

Πρόκειται για 33χρονο Έλληνα ο οποίος εισήλθε την Κυριακή σε νοσοκομείο της χώρας με συμπτώματα πνευμονίας.

 

Ο νεαρός νοσηλεύεται σε Μονάδα εντατικής θεραπείας και βρίσκεται υπό στενή ιατρική παρακολούθηση. Οι γιατροί χαρακτηρίζουν την κατάστασή του σοβαρή.

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=54118&cid=4

 

βγηκε η αδελφη του παιδιου κ ειπε οτι ειναι μια χαρα δεν ειναι σοβαρα ο αδελφος της απλα η τηλ κανει την τριχα τριχια!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου μένει στο Λονδίνο.Ήρθε κάποις μέρες Ελλάδα και τώρα που πήγε Αυστρία κ γύρισε τους εξετάσανε για τη γρίπη.Και απλά τους είπανε να μην έρθουν σε επαφή με μωρά κ ηλικιωμένους για 2 μέρες.Απλά προφύλαξη,δεν νομίζω οτι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.Κι εγώ ψηφίχω σταρ!!!!!!!Ελέγχουμε δλδ μόνο τα αεροδρόμια?Στο φούρνο που πάμε ή στο σούπερ μάρκετ ξέρουμε τι κουβαλάει ο κάθε ένας????

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτό στο τρωκτικό... μη βλέπετε μόνο τηλεόραση...

http://troktiko.blogspot.com/2009/07/to_23.html

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε και αυτό στο τρωκτικό... μη βλέπετε μόνο τηλεόραση...

http://troktiko.blogspot.com/2009/07/to_23.html

 

..και'σενα ποιος στο είπε ότι βλέπουμε μόνο τηλεόραση ??

....έχουμε πολύ καλύτερα πράγματα να κάνουμε

προς τι η υπόδειξη παρακάλώ?? κάνεις "πρόβα" για το homeschooling ??:cool:

κοπελιά, πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι είναι κάτι διαφορετικό και ανώτερο από τους κοινούς θνητούς, ότι ρε παιδί μου έχουν το κάτι άλλο χα χα χα εσύ όμως το έχεις παρακάνει....

 

 

υ.γ.: δεν είπες ότι θα έπερνες τα βουνά ?? δεν μας αποχαιρέτησες ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά Θεοδώρα δε μας είπες κάτι καινούριο......το εύκολο είναι να είσαι αντιρησίας.....το δύσκολο.......να βρίσκεις χρυσή τομή

Προσπάθησέ το λίγο........είναι πρόκληση!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην Ανδρο με το μπεμπουλίνι και μάδερ και γυναίκα της μάδερ και τραβάω τις φρίκες μου. Με τη γρίππη. Έχουμε και τη θεία από την Αμερική όπου να ναι επίσκεψη. ΑΡΡΡΡΡΓΚ!

Χαίρομαι που το έχετε ρίξει στην πλάκα, ε, να σας γραφω κι εγώ τον πόνο μου, να τον βγάλω από μέσα μου...

 

Αγχώνομαι. Δεν έχω και κανέναν να μιλήσω και όλα σχεδόν τα τραβάω μόνη μου...

 

Άκουσα ότι ένα ποσοστό επιπλοκών της τάξεως του 1% έχει και αυτή όπως κάθε άλλη γρίππη.

Επίσης, ότι προφυλάξεις όπως και με καθε άλλη περίοδο ιώσεων είναι αρκετές.

Πλύσιμο χέρια, να μην τα βάζουμε στο στόμα και μάτια, να αποφεύγουμε τα πολυσύχναστα μέρη κτλ κτλ...

 

Για πείτε ό,τι καθησυχαστικό έχετε μάθει...

Εμένα το Σταρ με αγχώνει !!!!

Poopy Poopy we love Poopy.

tt1f3a5.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι ποιά θα ήταν η χρυσή τομή που θα εφάρμοζε η κυβέρνηση για τα θύματα ενός μαζικού εμβολιασμού. Μπορεί να μην το λένε στην τηλεόραση. Αλλά υπάρχουν και στην Ελλάδα. Τα παιδάκια εδώ και σε όλο τον κόσμο που είναι καταδικασμένα πλέον να ζήσουν μία ζωή διαφορετική από τους άλλους γιατί ήταν θύματα της εμβολιοπροπαγάνδας. Με τί άραγε θα συμβιβαστούν όλοι αυτοί; ΥΠΑΡΧΟΥΝ και κανείς δεν τους δίνει σημασία. Και υπάρχουν και άλλα τόσα περιστατικά που δεν μπόρεσε κάποιος να σκεφτεί ή να αποδείξει ότι οφείλονται στα εμβόλια. Αλλα νομίζουμε ότι σε εμάς δεν πρόκειται να συμβεί. Είμαστε σίγουροι. Έτσι νόμιζαν και όλα τα θύματα που υπάρχουν ήδη.

Επειδή προσωπικά είμαι φοβιτσιάρα και αντιρρησίας και νιώθω ότι είμαι κάποια ανώτερη από τους άλλους, θα διακυνδυνεύσω εγκληματικά να μην εμβολιάσω τα παιδιά μου. Εσείς που είστε διαλακτικοί, επικοινωνιακοί, ανοιχτόμυαλοι, ενημερωμένοι και υπεύθυνοι γονείς σπεύστε να το κάνετε.

 

Ενημερωτικά, και για όποιον έχει την υπερβολική ευπιστία, και δεν είναι υποψιασμένος για το άτομό μου, τι φαντασμένη και γεμάτη έπαρση που είμαι:

Μία κυρία θορυβημένη από όσα ακούγονται, πήρε τηλέφωνο στο pasteur και μόλις διατύπωσε την ερώτηση αν πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο, της απάντησε μία κυρία αγανακτισμένη ότι τους έχουν πρήξει με αυτό το θέμα και ότι είναι βλακείες και σκηνικά που φτιάχνουν οι εταιρείες των εμβολίων για να πουλήσουν.

"Εύχομαι στους Γερμανούς από ελληνίζοντα φαντάσματα να γίνουν Έλληνες."Φρειδερίκος Νίτσε

Δίχως Ελληνικές σπουδές, δεν υπάρχει εκπαίδευση.

Leo Tolstoy

Link to comment
Share on other sites

έχω γράψει και σε άλλο forum αλλά ίσως ξέρει κάποιος από εδώ. Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκου έτσι και αλλιώς δεν προστατεύει τα παιδάκια που το έχουν κάνει από επιπλοκή της γρίπης, που συνήθως είναι η πνευμονία???

Link to comment
Share on other sites

έχω γράψει και σε άλλο forum αλλά ίσως ξέρει κάποιος από εδώ. Το εμβόλιο του πνευμονιόκοκου έτσι και αλλιώς δεν προστατεύει τα παιδάκια που το έχουν κάνει από επιπλοκή της γρίπης, που συνήθως είναι η πνευμονία???

 

Aυτό το έχω ακούσει και εγώ, να ρωτήσω όμως; Αυτό θέλει επαναληπτικές δόσεις ή είναι για πάντα; Τα παιδιά μου το έκαναν 2χρ, θα πρέπει άραγε να τους ξανακάνω; Μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

όχι, η κάλυψή του είναι ίσόβια αλλά από ό,τι ξέρω το εμβόλιο αυτό είναι 5 χρονών και όχι υποχρεωτικό. Άρα πολλά παιδάκια δεν το έχουν κάνει. Και στα φαρμακεία έχει έλλειψη.

Link to comment
Share on other sites

aleca σχετικά με αυτό απάντησα και στο άλλο θέμα που άνοιξες "prevenar, αυτό το κάνουν ή σε 3 δόσεις μέχρι το παιδί να γίνει 2 χρ. ή σε μία δόση 2χρ. "

Link to comment
Share on other sites

... θα διακυνδυνεύσω εγκληματικά να μην εμβολιασω τα παιδια μου...

 

και γω δεν θελω καθολου να εμβολιασω την κορη μου.

Αυτο που με ανησυχει ειναι το ''υποχρεωτικο''...

Δηλαδη αν δεν εμβολιαστει δεν θα μπορει να πηγαινει παιδικο;;;;Αυτο εννοουν υποχρεωτικο;;;;

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...