Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Καλημέρα ,

Μου ήρθε ένα τεράστιο e-mail σήμερα .Παραθετω ένα τμημα μόνο και θέλω να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο.Ευχαριστω.

 

''

Δυό μέρες πριν παραδώσει τα καθήκοντά του, ο κ. Αβραμόπουλος χάρισε ένα τεράστιο δώρο στις πολυεθνικές Φαρμακοβιομηχανίες, ένα δώρο που δύσκολα μπορεί να ανακληθεί: Η είδηση (σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, 1.10.09) είναι, ότι, για να εμβολιαστούν για τον ιό Η1Ν1 οι μαθητές των σχολείων, δεν απαιτείται γονική συναίνεση.......

 

 

Δεν απαιτείται γονική συναίνεση!!!

 

Δυό μέρες πριν παραδόσει τα καθήκοντά του, ο κ. Αβραμόπουλος χάρισε ένα τεράστιο δώρο στις πολυεθνικές Φαρμακοβιομηχανίες, ένα δώρο που δύσκολα μπορεί να ανακληθεί: Η είδηση (σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, 1.10.09) είναι, ότι, για να εμβολιαστούν για τον ιό Η1Ν1 οι μαθητές των σχολείων, δεν απαιτείται γονική συναίνεση.

 

Σε λίγες μέρες θα φτάσει στο σχολείο το φορτηγάκι με τα εμβόλια και τους κυρίους-κυρίες με τις λευκές ποδιές. Τα παιδιά μας θα μπουν στη σειρά σαν αρνιά, και θα υποστούν τον εμβολιασμό ανεξάρτητα:

 

α. Από τη δική τους και τη δική μας απόφαση,

β. Άν το δικαίωμά μας να πάρουμε αυτή την απόφαση είναι συνταγματικά και νομικά κατοχυρωμένο, και

γ. από τη ζημιά, που θα υποστεί η υγεία των παιδιών μας.

 

Αυτό είναι το μεγάλο δώρο, που ο -δήθεν- «υπουργός Υγείας» χαρίζει στις Φαρμακοβιομηχανίες. Φανταστείτε εσείς για ποιο λόγο το κάνει. Ποιό παιδί θα τολμήσει να πηδήξει την κλειδωμένη αυλόπορτα για να πάει να βρει τους γονείς του στη δουλειά τους και να τους πει «δεν άφησα του κυρίους με τις λευκές ποδιές να με εμβολιάσουν». Συγχαρητήρια κ. Αβραμόπουλε. Άντε και σε καλή μεριά... Με ενδιαφέρον αναμένουμε τη στάση της νέας υπουργού.

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

H σοβαρότερη (και σπανιότερη, 1 στο εκατομμύριο) παρενέργεια που μπορεί να παρουσιαστεί από το εμβόλιο της νέας γρίπης είναι το σύνδρομο Guillain - Barret. Ίσως να φοβήθηκαν επιδείνωση της πάθησης εξ αυτού του λόγου; λέω εγώ τώρα...:roll:

 

Το θέμα είναι οτι αν ισχύουν τέτοια στοιχεία και εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός υπάρχει ισχυρή πιθανότητα 11 υγιείς άνθρωποι στην Ελλάδα να εμφανίσουν σύνδρομο Guillain - Barret λόγω του εμβολίου. Αυτό για μένα είναι πιο τρομαχτικό απ την γρίπη.

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου τον τελευταίο χρόνο παλεύει με τις επιπτώσεις ενός αυτοάνοσου συνδρόμου που ονομάζεται Guillain-Barret. Καθώς η πάθηση είναι πάρα παρα πολύ σπάνια την παρακολουθεί ομάδα κορυφαίων πανεπιστημιακών γιατρών της Θεσσαλονίκης. Όταν τους ρώτησε για το εμβόλιο για τη γρίπη των χοίρων ήταν όλοι τους κατηγορηματικά αντίθετοι. Γιατί βάλθηκαν να εμβολιάσουν όλους τους υγιείς ανθρώπους και όταν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα υγείας τον αποτρέπουν;

 

Αν διαβάσεις εδώ http://www.classical-homeopathy.gr/texts/vaccination.htm ίσως να σου λυθεί η απορία.

Με λίγα λόγια - επειδή το άρθρο είναι μεγάλο - για να σταματήσει μια "επιδημία" το λογικότερο είναι το εμβόλιο να το κάνουν οι υγιείς.

Όσοι έχουν επιβαρυμένη υγεία το εμβόλιο μπορεί να δημιουργήσει ακόμα μεγαλύτερα θέματα υγείας στον οργανισμό.

 

Αυτή φυσικά είναι απλά μια άποψη, η άλλη λέει ... προτεραιότητα στις ευπαθείς ομάδες... !?

Μάλλον με την λογική αντί να κολλήσουν και να νοσήσουν βαριά να νοσήσουν ελαφρά/ελάχιστα ή ίσως με την ψυχρή λογική ότι προκειμένου να γλυτώσει το σύνολο είναι αποδεκτό να υπάρχουν και κάποια θύματα.

 

Το λογικό κατά την δική μου άποψη είναι ότι αν αποφασίσει η πολιτεία γενικό εμβολιασμό πρώτα θα πρέπει να εμβολιαστούν οι υγιέστατοι σε ποσοστό πάνω από 40% (αν θυμάμαι καλά) του συνολικού πληθυσμού. Έτσι θα προστατευθούν οι ευπαθείς αλλά ... ποιος πείθει τους υγιέστατους ? Ο καθένας κοιτά τον εαυτό του και ο κάθε γιατρός που συμβουλεύει προσωπικά βλέπει τον ασθενή του/ φίλο του και όχι το σύνολο.

 

Με αυτά φαίνεται λες και είμαι υπέρ του μαζικού εμβολιασμού. Δεν είμαι απλά αναφέρω την άποψη μου σχετικά με τον τρόπο που θα έπρεπε να γίνει (για μία π.χ. πραγματικά σοβαρή ασθένεια).

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Μου ήρθε ένα τεράστιο e-mail σήμερα .Παραθετω ένα τμημα μόνο και θέλω να ρωτήσω αν γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο.Ευχαριστω.

 

''

Δυό μέρες πριν παραδώσει τα καθήκοντά του, ο κ. Αβραμόπουλος χάρισε ένα τεράστιο δώρο στις πολυεθνικές Φαρμακοβιομηχανίες, ένα δώρο που δύσκολα μπορεί να ανακληθεί: Η είδηση (σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, 1.10.09) είναι, ότι, για να εμβολιαστούν για τον ιό Η1Ν1 οι μαθητές των σχολείων, δεν απαιτείται γονική συναίνεση.......

 

 

Δεν απαιτείται γονική συναίνεση!!!

 

 

Δυό μέρες πριν παραδόσει τα καθήκοντά του, ο κ. Αβραμόπουλος χάρισε ένα τεράστιο δώρο στις πολυεθνικές Φαρμακοβιομηχανίες, ένα δώρο που δύσκολα μπορεί να ανακληθεί: Η είδηση (σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, 1.10.09) είναι, ότι, για να εμβολιαστούν για τον ιό Η1Ν1 οι μαθητές των σχολείων, δεν απαιτείται γονική συναίνεση.

 

Σε λίγες μέρες θα φτάσει στο σχολείο το φορτηγάκι με τα εμβόλια και τους κυρίους-κυρίες με τις λευκές ποδιές. Τα παιδιά μας θα μπουν στη σειρά σαν αρνιά, και θα υποστούν τον εμβολιασμό ανεξάρτητα:

 

α. Από τη δική τους και τη δική μας απόφαση,

β. Άν το δικαίωμά μας να πάρουμε αυτή την απόφαση είναι συνταγματικά και νομικά κατοχυρωμένο, και

γ. από τη ζημιά, που θα υποστεί η υγεία των παιδιών μας.

 

Αυτό είναι το μεγάλο δώρο, που ο -δήθεν- «υπουργός Υγείας» χαρίζει στις Φαρμακοβιομηχανίες. Φανταστείτε εσείς για ποιο λόγο το κάνει. Ποιό παιδί θα τολμήσει να πηδήξει την κλειδωμένη αυλόπορτα για να πάει να βρει τους γονείς του στη δουλειά τους και να τους πει «δεν άφησα του κυρίους με τις λευκές ποδιές να με εμβολιάσουν». Συγχαρητήρια κ. Αβραμόπουλε. Άντε και σε καλή μεριά... Με ενδιαφέρον αναμένουμε τη στάση της νέας υπουργού.

 

Αυτό, λοιπόν, μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας για ευνόητους λόγους... δεν θα έδινα καμία βάση στο συγκεκριμένο μέηλ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, λοιπόν, μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας για ευνόητους λόγους... δεν θα έδινα καμία βάση στο συγκεκριμένο μέηλ...

 

 

Και μένα το ίδιο.

Μου φαίνεται τελείως εξωπραγματικό να πάνε στα σχολεία και να αρχίσουν τους εμβολιασμούς χωρίς να ξέρουν το ιατρικό ιστορικό του κάθε παιδιού και χωρίς να είναι ενήμεροι οι γονείς.

Στην καλύτερη περίπτωση θα έρθουν αντιμέτωποι με σωρεία μυνήσεων και αγωγών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ αυτό που πιστεύω ύστερα από των βομβαρδισμό πληροφοριών είναι ότι, η γουρουνογρίπη δεν είναι κάτι τόσο τραγικό...

επίσης αντί να μας πρήζουν με το εμβόλιο καιπληρώσαμε ένα σωρό ευρωπουλα γιατί δεν μας μοιράσαν διαγνωστικά τεστ να ξέρουμε ποιοι έχουμε άμεσα, να μην κλείνουν καθημερινά τόσα σχολεία άσκοπα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρές αλλεργίες από το εμβόλιο της γρίπης

Τελευταία ενημέρωση: Τρίτη, 24 Νοεμβρίου 2009, 13:57

 

 

Μεγάλη ανησυχία έχει προκληθεί στον Καναδά από το ασυνήθιστα μεγάλο αριθμό αλλεργικών αντιδράσεων στο εμβόλιο κατά του ιού H1N1 της πανδημικής νέας γρίπης.

 

Μάλιστα, ανακλήθηκε μια παρτίδα 170.000 εμβολίων του φαρμακευτικού ομίλου GlaxoSmithKline, όπως ανακοίνωσε σήμερα ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας.

 

Συγκεκριμένα, στους 6,6 εκατομμύρια ανθρώπους που εμβολιάσθηκαν, καταγράφηκαν 36 σοβαρές αλλεργικές αντιδράσεις, ενώ λέγεται ότι ένας άνθρωπος πέθανε από σοβαρή αντίδραση στο εμβόλιο, αλλά ο θάνατός του δεν σχετίζεται με τη νέα γρίπη.

 

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=81075&cid=5

Link to comment
Share on other sites

(To πόσταρα και στο θέμα για τις εγκυμονούσες).

 

Μια φίλη μου, έγκυος στην 30η βδομάδα, το έκανε το εμβόλιο - απλώς έκανε αυτό της Novartis, το οποίο συστήνουν οι γυναικολόγοι για τις εγκύους λόγω σύνθεσης (δεν έχει ανοσοενισχυτές ή κατι τέτοιο).

Στο νοσοκομείο που δουλεύει ο αδερφός μου αυτό κάνουν ούτως ή άλλως.

 

Κυκλοφορεί όμως και αυτό της Glaxo, το Pandemrix, το οποίο σύμφωνα με την κουμπάρα μου, που είναι γιατρός στη Γερμανία, εκεί δεν χορηγείται στις εγκύους.

Link to comment
Share on other sites

Καλά και αγια ολα αυτά που γράφονται αλλά και λεγονται για την γρίπη...

Να πω κάτι απο την δική μου σκοπιά;;;

 

Η τρομολαγνία ειναι κάτι που πουλουσε αλλά συνεχιζει να πουλάει στην Ελλάδα μεσω της τηλεόρασης...

Εχεται στο νου σας πως το δελτιο ειδησεων ειναι μια απο τις ακριβοτερες παραγωγές στην τηλεόραση.Ακριβοτερη και απο πολλές εκπομπές καθημερινες...

Δεν τους παιρνει λοιπον να πατώσουν και να μην κανουν νουμερα...

Η σιγουρη συνταγη ειναι λοιπον οτιδηποτε προκαλεσει συζητηση και τρομο ...-εμβολια, γρίπη-

 

Κλειστε την τηλεόραση να ησυχάσουμε

Ενημερωση πολύ καλη και επαρκης γινεται απο κανα 2 σοβαρες εφημεριδες...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά και αγια ολα αυτά που γράφονται αλλά και λεγονται για την γρίπη...

Να πω κάτι απο την δική μου σκοπιά;;;

 

Η τρομολαγνία ειναι κάτι που πουλουσε αλλά συνεχιζει να πουλάει στην Ελλάδα μεσω της τηλεόρασης...

Εχεται στο νου σας πως το δελτιο ειδησεων ειναι μια απο τις ακριβοτερες παραγωγές στην τηλεόραση.Ακριβοτερη και απο πολλές εκπομπές καθημερινες...

Δεν τους παιρνει λοιπον να πατώσουν και να μην κανουν νουμερα...

Η σιγουρη συνταγη ειναι λοιπον οτιδηποτε προκαλεσει συζητηση και τρομο ...-εμβολια, γρίπη-

 

Κλειστε την τηλεόραση να ησυχάσουμε

Ενημερωση πολύ καλη και επαρκης γινεται απο κανα 2 σοβαρες εφημεριδες...

Συμφωνω μαζι σου aggeloudia..Δυστυχως η παραπληροφόρηση και η υπερβολη ζουν σήμερα το μεγαλείο τους..

Και σίγουρα σε όλο αυτό τον χαμό μεγάλο ρόλο έχει ο οικονομικόες παράγοντας.

Ωστόσο δεν μπορω να πω, προσωπικά αν και προσπαθω να σκεφτώ λογικά, φοβαμαι πολύ με όλα αυτά που ακούω. Ειδικά για το μωρό μου.

Βέβαια ο προσωπικός μας γιατρός μας πρότεινε να μην κάνουμε το εμβόλιο...

Link to comment
Share on other sites

Σπάνια προκαλεί αλλεργική αντίδραση το νέο εμβόλιο

 

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 25 Νοεμβρίου 2009, 21:53

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το εμβόλιο κατά της νέας γρίπης, δήλωσε ο νεογνολόγος καθηγητής δρ. Απόστολος Παπαγεωργίου στα ΜΜΕ, μετά την ανακοίνωση της απόσυρσης παρτίδας εμβολίων στον Καναδά.

 

Ο δρ. Παπαγεωργίου εξήγησε ότι τα εμβόλια αποσύρθηκαν, επειδή υπήρχε υπόνοια πως θα μπορούσε να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση κι έτσι η υπηρεσία Υγιεινής και Φαρμάκων του Καναδά δεν θέλησε να διακινδυνεύσει ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

 

Σε ερώτηση που του έγινε, για το αν επιβάλλεται να γίνει το εμβόλιο σε απόλυτα υγιή άτομα, ο καθηγητής της Νεογνολογίας στο Πανεπιστήμιο Μαγκίλ συνέστησε τον εμβολιασμό σε όλες τις ομάδες πληθυσμού ηλικίας μεγαλύτερης των έξι μηνών. Όπως είπε, σε 7 εκατομμύρια εμβολιασθέντες στον Καναδά παρουσιάσθηκε ένα αλλεργικό κρούσμα ανά 200.000.

 

Ο δρ. Παπαγεωργίου τόνισε ότι το νέο εμβόλιο προκαλεί πολύ λιγότερες επιπλοκές απ' ό,τι άλλα δοκιμασμένα εμβόλια που κυκλοφορούν στην αγορά επί χρόνια.

 

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=81581&cid=4

Link to comment
Share on other sites

πολυ κακο για το τιποτα.

μετα απο ενα υψηλο πυρετο(39f),πηγα στο ΙΚΑ να παρω αδεια απο την δουλεια.

του αναφερα για τον πυρετο κ μια ελαφρια δυσπνοια που εχω λογω ασθματος.

μου λεει δεν πας για καλο κ για κακο να κοιταχτεις?οπως κ εκανα.

το αποτελεσμα ηταν θετικο στον ιο.

ουτε νοσηλευτηκα πουθενα,ουτε παρενεργειες ειχα.

το μονο στενοχωρο οτι μαλλον το κολησε κ η κορη μου αλλα το περασε με πυρετο κ βηχα.

δεν ξερω αν ευθυνετα το γεγονος οτι καναμε το εμβολιο της κοινης γριππης πριν 2 εβδομαδες κ περασαμε τα συμπτωματα τοσο ανωδυνα αλλα αν δεν εχεις πραγματικα προβλημα ειναι μια απλη γριππη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εμάς μας πήρε χτες ο παιδίατρος και ενώ τόσο καιρό μας έλεγε να μην κανουμε το εμβολιο, τωρα μας ειπε οτι οποιος ερχεται σε επαφη με τον μικρο (2,5 μηνων) πρεπει οπωσδηποτε να εμβολιαστει.. η κορη μου που ειναι 27 μηνων δεν εχει λεει αναγκη γιατι εχει κανει το εμβολιο του πνευμονιοκοκου.. Τι να κανουμε τωρα; Ο αντρας μου λεει οτι αφου το ειπε ο γιατρος ΠΡΕΠΕΙ να το κανουμε.. Απο την αλλη, ακουγονται τοσα πολλα για αυτο το εμβολιο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμάς το ίδιο μας είπε.... και ερωτώ:α) αφού και να το κάνουμε δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να νοσήσουμε. Άρα πως προστατευουμε το μικρούλι? Μόνο τον εαυτό μας προστατευουμε.β) Τα μεγαλύτερα παιδάκια μας έχουν κάνει του πνευμονιόκοκκου και 'δεν έχουν ανάγκη'. Ναι αλλά αν το κολλήσουν τα μεγαλύτερα παιδάκια μας και το φέρουν στο μωρό? γ) Στο εμβόλιο νέας γρίπης υπάρχει υδράργυρος κάτι που δεν έχει στην εποχιακής. Οι οδηγιές λένε ότι οι παρνέργειες έιναι πάρα πολλές, μακροπρόθεσμα. Αξίζει τον κόπο ή αν τηρουνατι οι κανόνες υγιεινής μπορεί να αποφευχθει το να κολλησουμε τα μωρούλια?

Γενικά φοβάμαι μήπως αυτη η οδηγία δόθηκε σε όλους τους παιδιάτρους μόνο και μόνο για να αποφευχθεί η πανδημία, κάνοντας όλο και περισσότεροι το εμβόλιο, παρά για να προστατεψουμε τα μικρούλια μας.

και εγώ φοβάμαι, είτε έτσι είτε αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αποκλειεται να το κανω στα παιδια μου!!!! εχουν ηδη περασει ιωση 5μερη με 40 πυρετο και βρογχιτιδα, που ξερω αν ηταν η γριπη των χοιρων??και αφου τελικα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ολα καλα πανε γιατι να το κανουμε? τα περιστατικα που δεν πανε καλα ειναι ανθρωποι με προυπαρχοντα προβληματα υγειας. ουτε και εμεις θα το κανουμε, φυσικα και οχι μου φιανεται για κολπο ωστε να πλουτισουν οι φαρμακοβιομηχανιες(για αλλη μια φορα).

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο βουλευτης Π.Καμμένος παραλίγο να μεινει στον τοπο απο το εμβολιο του πνευμονιόκοκκου που τοσο προθυμα κανετε ολοι,περασε 2 εβδομαδες στο νοσοκομειο.

Να συνειδητοποιήσουμε οτι το εμβολιο της νεας γριπης δεν ειναι περισσοτερο επικινδυνο απο οποιοδηποτε αλλο εμβολιο.Τελειως ακινδυνο εμβολιο δεν υπαρχει παντως.

Link to comment
Share on other sites

στα παιδιά μου όυτε εγώ θα το κάνω...για τους γονείς αναρωτιέμαι. Φοβάμαι μην το κολλήσουμε εμείς και το μεταφέρουμε στο νεογέννητο.

 

Ακριβώς τον ίδιο φόβο έχω κι εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Την Δευτέρα η μικρή γίνεται 2 μηνών και θα την παω για το εμβόλιο του πνευμονόκοκκου και αυτό λίγο με ανακουφίζει.

Από την άλλη και ο γιός μου είχε κολλήσει ίωση όταν ήταν 2 μηνών (με πυρετό και εμετούς) και είχε καταφέρει να την περάσει στο σπίτι σε δύο μόνο μέρες... Οπότε τελικά το θέμα είναι πόσο επιθετικός είναι ο ιός.

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω το δικο σου μωρακι ειναι πραγματι πολυ μικρακι. να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου.
καλά να είναι όλα τους!!!!!!

 

Τελειως ακινδυνο εμβολιο δεν υπαρχει παντως.
Το ξέρω, αλίμονο αλλά μπήκα στο σαιτ που αναφέρει τα συστατικά του νέου εμβολίου και δεν έχουν σχεση με αυτά του παλιού. Και επί πλεον το ενοχοποιεί ο υδράργυρος. Αυτός μόνο μακροπροθεσμα μπορεί να δειξει τις επιπλοκές του. Για αυτό φοβάμαι.

 

Ακριβώς τον ίδιο φόβο έχω κι εγώ και δεν ξέρω τι να κάνω. Την Δευτέρα η μικρή γίνεται 2 μηνών και θα την παω για το εμβόλιο του πνευμονόκοκκου και αυτό λίγο με ανακουφίζει.

Από την άλλη και ο γιός μου είχε κολλήσει ίωση όταν ήταν 2 μηνών (με πυρετό και εμετούς) και είχε καταφέρει να την περάσει στο σπίτι σε δύο μόνο μέρες... Οπότε τελικά το θέμα είναι πόσο επιθετικός είναι ο ιός.

Είτε το κάνουμε έιτε όχι θα φοβόμαστε. Για εμένα κριτηριο είναι αν μπορώ να μεταδώσω τον ιό ούσα εμβολιασμένη. Για αυτό μου το ερωτημα, από κανενα γιατρό δεν έχω πάρει σαφη απάντηση...
Link to comment
Share on other sites

εγω πριν ενα μηνα ανεβασα 39 πυρετο που κρατησε 2 μερες κ περασε χωρις φαρμακα μονο με ντεπον,υπαρχει εξεταση που να δειχνει εαν περασαμε ελαφρα τη νεα γριπη?και το μωρο ηταν αρρωστο με βηχα που τον εχει ακομα ,παιρνει σινγκιουλαιρ ,γτ υπαρχει κ ενδεχομενο αλλεργιας,πολυ φλεμα,απο την αλλη ειναι κ η πρωτη χρονια που παει σταθμο,η παιδιατρος λεει οχι στο εμβολιο,κ εγω δεν θελω να το κανω,οι μισοι φιλοι μας γιατροι λενε καντε το οι αλλοι μισοι οχι....στη δουλεια του αντρα μου αρρωστησε η 7 μηνων εγγυος γυναικα κ τα 3 παιδια ενος συναδελφου αποδεδειγμενα με τον ιο και την περνανε ελαφρα ,ο ιδιος ρωτησε το γιατρο γτ δεν κολλησε κ του ειπε οτι μαλλον την περασε προ μηνος κ εχει αντισωματα,ερχεται σε επαφη καθε μερα με τν αντρα μου,τι να πω εγω τωρα,ειμαστε πολυ ψυχραιμοι παντως κ χαλαροι με το ολο θεμα αλλα παλι ανησυχω

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θειομερσάλη εχουν πολλα εμβολια,συνδιαστικά ή μη.

Ο αιθυλικός υδράργυρος της θειομερσάλης δεν είναι ίδιος με τον μεθυλικό υδράργυρο που συγκεντρώνεται στο σώμα και δεν μπορεί να μεταβολιστεί.

Επισης η ποσοτητα ειναι εξαιρετικα μικρη,πιθανώς περισσοτερο υδραργυρο καταναλωνεις τρωγοντας ένα ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...