Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

εγώ ετοιμάζομαι για γέννα αυριο και έχω αγχωθεί!!!! Στο νοσοκομείο ήταν να πάω σε δίκλινο αλλά πειδή έκανα τον πρώτο σε δίκλινο και θυμάμαι πως ηταν πολύ μικρό λέω να πάω σε τετρακλινο (έχει δύο τουαλέττες οπότε και σε αυτό αναλογούν δυο άτομα σε κάθε τουαλέτα) το οποίο είναι μεγαλύτερο από δύο δίκλινα σαν χώρος. Με τη λογική αυτη, αν ανοίγουμε τα παράθυρα συχνά, θε ΄χει αεριστει πιο έυκολα ο χωρος. Εν τω μεταξύ όντως στο 2κλινο που ήμουν έρχοταν 20 άτομα επισκεπτηριο τη φορά. Αυτή τη φορά θα είμαι αυστηρη πάντως! Δεν πιστευω ότι το νεογέννητο μπορεί τόσο εύκολα να κολλήσει κάτι από το επισκεπτήριο. Εννοειται ότι δεν θα το παιρνουν αγκαλιά. Πιο πολύ φοβάμαι μην είναι άρρωστη καμιά μαια ή νοσοκόμα που θα απασχολειται με αυτό!

Επίσης έχω έντονο φόβο για το μετά. Θα έχει η έξαρση γρίπη και αυτό θα είναι ανεμβολίαστο!!!! Η νταντά έχει ένα αγοράκι οχτώ χρονών που πάει σχολειο. Αν τύχει κάτι σε αυτό και κολλήσει και η μαμα του? Δεν θα κολλήσει και το μωράκι μου? Από την άλλη και εγώ και ο μπαμπας θα δουλεύουμε από νωρίς οπότε με την ίδια λογική μπορεί να μεταφέρουμε κάτι εμείς. Εννοείται ότι θα τηρούνται οι κανονες υγιεινής, και πάλι όμως ο φόβος δεν παύει να υπάρχει.

Το εμβόλιο (στους υπόλοιπους εννοειται) δεν είναι λύση γατι απλά δε νοσεις σοβαρά. Δε σημαίνει ότι δε μπορείς να μεταφερεις τον ιό! Στο μεγαλύτερο παιδάκι μου έχω κανει του πνευμονιόκκοκου και της κοινής γρίπης. Είναι υγιέστατος, δεν με τρομάζει τόσο πολύ. Για το μικρούλι φοβάμαι όμως.

Ακόμη και με τον θηλασμό δε μπορει να προστατευτει γιατί τι αντισώματα να του περάσω? Αφού δεν έχω ούτε εγώ αυτά της νέας γρίπης. Εξ΄αλλου ποσο να το θηλάσω? Στον πρώτο δεν είχα καθόλου γάλα.

¨ολες αυτες οι σκέψεις με αγχώνουν.... ξέρω ότι δε μπορώ να κάνω πολλά. Ελπίζω ο Θεούλης να ΄χει καλά τα παιδάκια και τα δικά μου μαζί.

 

κατ' αρχήν σου εύχομαι να πάνε όλα καλά στη γέννηση του παιδιού, να ειναι γερό!!

από όλο το ποστ σου στέκομαι λίγο στο θέμα θηλασμού, μια μικρή παρένθεση στο θέμα μας...

σου προτείνω από την πρώτη στιγμή να ζητήσεις βοήθεια από μαία, από την κλινική κι αν χρειαστεί αργότερα απ το σπίτι. Βέβαια βλάπω θα γυρίσεις νωρίς στη δουλειά και ίσως αυτό να σε κάνει να βλέπεις το θηλασμό ως δυσκολία στην καθημερινότητα. Κι όμως, είναι όντως η καλύτερη προφύλαξη για το παιδί σου, ο πρώτος και μεγαλύτερος εμβολιασμός του...

όσο αφορά τους λοιπύς φόβους σου, νομίζω ότι λίγο πολύ όλοι τους έχουμε.. τις αποφάσεις ο καθένας θα πρέπει να τις πάρει μετά από σκέψη και συζήτηση με τον σύντροφο και τους γιατρούς σας για το καλό της οικογένειας. Εμείς χτες κάναμε στον μικρό 20 μηνών το εμβόλιο της κοινής γρίππης, έχουμε κάνει του πνευμονιόκοκου, ως εκεί. Όμως χτες ήταν η πρώτη φορά που άκουσα την παιδίατρό μου να προτείνει σε κόσμο στο τηλέφωνο (που χτυπόσε ασταμάτητα για αυτό το θέμα) να κάνουν το εμβόλιο, μιας και τα κρούσματα πολλαπλασιάζονται ταχύτερα πια, και είμαστε πιο κοντά στο να νοσήσουμε - όμως και πάλι λέω ότι ο άντρας μου που είναι γιατρός δεν θα το κάνει το εμβόλιο, θα κάνει της κοινής γρίππης... γιατί θεωρεί ότι δεν ανήκουμε σε ομάδες υψηλού κινδύνου με άλλα προβλήματα, αν νοσήσουμε απλά θα περάσουμε μια γρίππη ακόμα...

έχουν κάνει τεράστιο κακό τα μέσα μαζικής ενημέρωσης στην Ελλάδα.. δεν ελέγχονται από πουθενά, η παραπληροφορηση είναι απίστευτη.

εύχομαι και πάλι καλή δύναμη κι ο Θεός να έχει την οικογένεια σου γερή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

Η αλήθεια είναι οτι κι εγώ έχω τρομοκρατηθεί (όσο κι αν δεν θέλω να το παραδεχτώ) κυρίως για την μικρή μου μπέμπα που είναι 40 ημερών. Στον μεγάλο έκανα κι εγώ μόνο της κοινής γρίπης και δεν το συζητώ καν να του κάνω ένα τόσο νέο εμβόλιο. Για μένα όμως δεν μπορώ να αποφασίσω. Ο γιατρός λέει οτι θα πρέπει να το κάνουμε όλοι όσοι ερχόμαστε σε επαφή με το μωρό (και αυτό για την νέα γρίπη και αυτό της εποχικής).

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aσυνειδητοι όλοι οι γιατροι επειδη δεν εμβολιαζονται;;;;;:shock::shock:Μηπως ξερουν κατι παραπανω;;;

Μηπως να ξαναπιανες όλο το θέμα απο την αρχη και να το διαβαζες λίγο πιο προσεκτικα;;;

 

Ασυνείδητοι και παντελώς ανεύθυνοι!!!!!!!!!!!!!Ο άντρας μου είναι γιατρός και καθηγητής Πανεπιστημίου και φυσικά το έκανε πρώτα απ' όλα για να προστατέψει τους ασθενείς του που αφήνουν στα χέρια του τη ζωή τους.

Οι εταιρείες που έβγαλαν το εμβόλιο έχουν καταθέσει τις επιστημονικές τους έρευνες και έχουν καταλήξει ότι το εμβόλιο είναι ασφαλές. Αυτοί που αντιδρούν έχουν κάνει κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν το αντίθετο;;;Πώς ισχυρίζονται κάτι τέτοιο χωρίς επιστημονική βάση;;;

Κι επειδή τυχαίνει και συζητώ με πολλούς γιατρούς για το θέμα ξέρεις τί μου απάντησε γιατρός που δε θα κάνει το εμβόλιο;;;"Ότι θα νοσήσουμε όλοι είναι βέβαιο. Θα επιβιώσουν οι υγιείς.Εγώ και να αρρωστήσω θα το ξεπεράσω εύκολα"

Αυτά.........

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά θα ήθελα να αναφέρω ότι και το εμβόλιο της εποχικής γρίπης είναι νέο κάθε χρονιά, αφού ο ιός μεταλάσσεται δραματικά κάθε έτος.Το περσινό δηλαδή και το φετινό δεν είναι το ίδιο εμβόλιο.

Κάθε χρόνο είναι νέο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι ο αδερφός, η κουμπάρα μου και ο πατέρας μου (επίσης γιατρός - καθηγητής παθολογίας) μου προτείνουν κι εμένα το εμβόλιο, λόγω του ότι είμαι έγκυος.

Εγώ ακόμα το σκέφτομαι... Αλλά θέλω να καταλήξω, ότι όταν 3 από τα πιο κοντινά μου άτομα μου το λένε αυτό, με κάνει και σκέφτομαι διάφορα. Α, για τη μικρή μου δεν το προτείνει κανείς τους, ούτε το νέο εμβόλιο ούτε της κοινής γρίπης (το οποίο πρότεινε η παιδίατρος, αλλά δεν θα το κάνω τελικά κατόπιν συζήτησης με τους δικούς μου).

 

Σύμφωνα με έγκυρη καναδέζικη εφημερίδα για τις εγκύους εγκρίθηκε το εμβόλιο χωρίς πρόσθετο ανοσοενισχυτικό

Federal health officials said yesterday that an adjuvant-free vaccine is not only safe for pregnant women, but ...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με έγκυρη καναδέζικη εφημερίδα για τις εγκύους εγκρίθηκε το εμβόλιο χωρίς πρόσθετο ανοσοενισχυτικό

 

Nαι, το διάβασα, αλλά δεν είδα να κυκλοφορεί αυτό στην Ευρώπη... Αν και όταν έρθει η ώρα θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

novpal μου πάνω στο εμβολιο αναγράφεται οτι ακόμα κι αν το κάνεις υπάρχει πιθανότητα να νοσήσεις και να μην σε καλύψει καθόλου. Κολλητή φίλη γιατρος στην Αγγλία και αυτη και ο άντρας της εννοειται οτι δεν εχουν κάνει εμβόλιο και η κοπέλα ειναι και έγκυος. Δεν ασχολειται κανεις εκει πέρα παρόλου που το περνάνε βαρεια.

Παντως στο συγκεκριμένο θεμα σας βλέπω πολυ αγχωμενες...χαλαρωστε κοριτσάκια μου...παρτε καμια εχινάκια να οχυρωθείτε πιειτε καμια πορτοκαλαδίτσα και αφήστε το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

Ασυνείδητοι και παντελώς ανεύθυνοι!!!!!!!!!!!!!Ο άντρας μου είναι γιατρός και καθηγητής Πανεπιστημίου και φυσικά το έκανε πρώτα απ' όλα για να προστατέψει τους ασθενείς του που αφήνουν στα χέρια του τη ζωή τους.

Οι εταιρείες που έβγαλαν το εμβόλιο έχουν καταθέσει τις επιστημονικές τους έρευνες και έχουν καταλήξει ότι το εμβόλιο είναι ασφαλές. Αυτοί που αντιδρούν έχουν κάνει κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν το αντίθετο;;;Πώς ισχυρίζονται κάτι τέτοιο χωρίς επιστημονική βάση;;;

Κι επειδή τυχαίνει και συζητώ με πολλούς γιατρούς για το θέμα ξέρεις τί μου απάντησε γιατρός που δε θα κάνει το εμβόλιο;;;"Ότι θα νοσήσουμε όλοι είναι βέβαιο. Θα επιβιώσουν οι υγιείς.Εγώ και να αρρωστήσω θα το ξεπεράσω εύκολα"

Αυτά.........

 

συμφωνω εν μερη με αυτο που λες και μπραβο στον συζηγο που εμβολιαστικε σκεφτομενος οχι μονο τον ευατο του αλλα και τους γυρω του,αλλα

οι εν λογω εταιρειες που αναφερεις τί επιστημονικες ερευνες εχουν καταθεσει ?Ποτε προλαβαν και βγαλαν ασφαλες συμπερασματα ?μεσα σε διαστημα 3 μηνων που κρατησαν οι ερευνες?Μπορει να μου εγκυηθει καποια απο αυτες τις εταιριες αν σε βαθος χρονου δεν θα εχω καποια παρενεργια?

Απ¨οτι γνωριζω ενα εμβολιο για να κυκλοφορισει και να να ειναι αποδεδιγμενο για την ασφαλεια του ,δοκιμαζεται το λιγοτερο μια 5ετια και πιστευω πως λιγα λεω.

Θα το ξαναπω και παλι ,μπραβο στους ανθρωπους που εμβολιαζονται και ετσι συμβαλουν στην καλυτερη εκβαση αυτης της πανδημιας αλλα μην προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι 100% ασφαλες..............

Link to comment
Share on other sites

...

Οι εταιρείες που έβγαλαν το εμβόλιο έχουν καταθέσει τις επιστημονικές τους έρευνες και έχουν καταλήξει ότι το εμβόλιο είναι ασφαλές. Αυτοί που αντιδρούν έχουν κάνει κάποιες έρευνες που να αποδεικνύουν το αντίθετο;;;Πώς ισχυρίζονται κάτι τέτοιο χωρίς επιστημονική βάση;;;

Έχεις σκεφτεί ότι έχουμε βάλει τον λύκο να φιλάει τα πρόβατα. Αντί να υπάρχει - παγκοσμίως - μια ανεξάρτητη αρχή για τον έλεγχο της ασφάλειας των φαρμάκων γενικά βασίζονται οι ΕΟΦ στις έρευνες του "λύκου" :(

 

Κι επειδή τυχαίνει και συζητώ με πολλούς γιατρούς για το θέμα ξέρεις τί μου απάντησε γιατρός που δε θα κάνει το εμβόλιο;;;"Ότι θα νοσήσουμε όλοι είναι βέβαιο. Θα επιβιώσουν οι υγιείς.Εγώ και να αρρωστήσω θα το ξεπεράσω εύκολα"

Αυτά.........

Νομίζω πως αυτό λέγεται φυσική επιλογή. Σκληρό ακούγεται, το ξέρω. Αυτό όμως συμβαίνει - σύμφωνα με τον Δαρβίνο τουλάχιστον - από την έναρξη της ζωής πάνω στον πλανήτη μας. Τον τελευταίο αιώνα αυτή η φυσική επιλογή είναι υπό κατάργηση, δεν ξέρω ποιες και πότε θα είναι οι τυχόν συνέπειες.:?:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό λέγεται φυσική επιλογή. Σκληρό ακούγεται, το ξέρω. Αυτό όμως συμβαίνει - σύμφωνα με τον Δαρβίνο τουλάχιστον - από την έναρξη της ζωής πάνω στον πλανήτη μας. Τον τελευταίο αιώνα αυτή η φυσική επιλογή είναι υπό κατάργηση, δεν ξέρω ποιες και πότε θα είναι οι τυχόν συνέπειες.:?:

 

Έτσι είναι, αλλά αυτό νομίζω που λέει η elisavet (και σόρρυ αν το παρερμηνεύω) είναι ότι είναι σοκαριστικό να το δηλώνει αυτό γιατρός, του οποίου υποτίθεται ότι το πρώτο μέλημα και υποχρέωση είναι προς τους ασθενείς του...

Και επειδή ακριβώς ξέρω ανθρώπους που το σεβάστηκαν αυτό και με γνώμονα αυτό έκαναν το εμβόλιο, καταλαβαίνω τι εννοεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασυνείδητοι και παντελώς ανεύθυνοι!!!!!!!!!!!!!Ο άντρας μου είναι γιατρός και καθηγητής Πανεπιστημίου και φυσικά το έκανε πρώτα απ' όλα για να προστατέψει τους ασθενείς του που αφήνουν στα χέρια του τη ζωή τους.

.......

 

χμ...εύκολα χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που πολύ απλά δεν θέλουν να πάρουν ρίσκο και είναι δικαίωμα τους....

εγώ γενικά είμαι υπερμαχος των εμβολιων αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΕΙΣΕΙ ότι η συγκεκριμένη γρίπη είναι τόσο επικύνδινη...

Εγώ εργάζομαι 8 χρόνια σε εταιρεία με OTC ( παραφαρμακευτικά προιοντα ) και ερχομαι καθημερινά σε επικοινωνία με ανθρώπους που έχουν σχέση με επαγγελματα υγείας ( γιατρούς, φαρμακοποιούς, εοφ κ.τλ ) δεν βρήκα ούτε έναν που θεωρεί απαραίτητο το εμβόλιο...

Οι περισσότεροι μου λένε αν θες να εμβολιαστείς πάνε κάνε του πνευμονιόκοκου....

α να σου θυμίσω και λίγο τον ίδιο ιο το ίδιο εμβόλιο το 1976 στην Αμερική:?

 

 

Συμπληρωματικά θα ήθελα να αναφέρω ότι και το εμβόλιο της εποχικής γρίπης είναι νέο κάθε χρονιά, αφού ο ιός μεταλάσσεται δραματικά κάθε έτος.Το περσινό δηλαδή και το φετινό δεν είναι το ίδιο εμβόλιο.

Κάθε χρόνο είναι νέο.

 

Ναι είναι γνωστό αυτό..προσθέτουν στο ίδιο εμβόλιο στελέχη από την κοινή γρίπη της προηγούμενης χρονιάς...

 

Θα το ξαναπω και παλι ,μπραβο στους ανθρωπους που εμβολιαζονται και ετσι συμβαλουν στην καλυτερη εκβαση αυτης της πανδημιας αλλα μην προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειναι 100% ασφαλες..............

 

ακριβώς...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκεφτεί ότι έχουμε βάλει τον λύκο να φιλάει τα πρόβατα. Αντί να υπάρχει - παγκοσμίως - μια ανεξάρτητη αρχή για τον έλεγχο της ασφάλειας των φαρμάκων γενικά βασίζονται οι ΕΟΦ στις έρευνες του "λύκου" :(

 

 

Νομίζω πως αυτό λέγεται φυσική επιλογή. Σκληρό ακούγεται, το ξέρω. Αυτό όμως συμβαίνει - σύμφωνα με τον Δαρβίνο τουλάχιστον - από την έναρξη της ζωής πάνω στον πλανήτη μας. Τον τελευταίο αιώνα αυτή η φυσική επιλογή είναι υπό κατάργηση, δεν ξέρω ποιες και πότε θα είναι οι τυχόν συνέπειες.:?:

 

Όσον αφορά το πρώτο καμμάτι οι ΕΟΦ παγκοσμίως είναι τα δευτεροβάθμια όργανα που εξετάζουν την καταλληλότητα των φαρμάκων. Αρχικά τα εξετάζουν με πειράματα και δοκιμές ινστιτούτα - κολοσσοί στην φαρμακευτική έρευνα, οι οποιοι και τηρούν αυστηρότατες προδιαγραφές. Κατόπιν αναλαμβάνουν οι κατά τόπους ΕΟΦ, οι οποίοι όμως δε φαντάζομαι ότι έχουν σα στόχο τους τη μαζική εξόντωση του πληθυσμού!!!Κι αν ήταν αυτός ο στόχος τους θα μπορούσαν να το πετύχουν με χιλιάδες άλλα φάρμακα που κυκλοφορούν στην αγορά μας, επειδή τα ενέκρινε ο ΕΟΦ.

Τώρα για τη φυσική επιλογή συμφωνώ απόλυτα. Αυτό ακριβώς θα γίνει, εφόσον η γρίπη εξαπλωθεί σύμφωνα με τα προγνωστικά. Θα επιζήσουν οι δυνατοί.......

Εν κατακλείδι,θα ήθελα να πω πως θα έπρεπε να θεωρούμαστε μάλλον τυχεροί που έχουμε πρόσβαση σε εμβόλια και φάρμακα που μας προστατεύουν από την πανδημία.

Και είμαι σίγουρη ότι όλοι αυτοί που σήμερα αρνούνται πεισματικά να κάνουν το εμβόλιο, κατά το Φεβρουάριο που σύμφωνα με τα προγνωστικά θα έχουμε φτάσει στο απώγειο της πανδημίας και αρκετοί γνωστοί μας θα έχουν νοσήσει και παρουσιάσει επιπλοκές, οι ίδιοι θα διαμαρτύρονται γιατί δε θα υπάρχουν εμβόλια για να κάνουν................

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αλλά αυτό νομίζω που λέει η elisavet (και σόρρυ αν το παρερμηνεύω) είναι ότι είναι σοκαριστικό να το δηλώνει αυτό γιατρός, του οποίου υποτίθεται ότι το πρώτο μέλημα και υποχρέωση είναι προς τους ασθενείς του...

Και επειδή ακριβώς ξέρω ανθρώπους που το σεβάστηκαν αυτό και με γνώμονα αυτό έκαναν το εμβόλιο, καταλαβαίνω τι εννοεί.

 

Ακριβώς....Είναι σοκαριστικό αλλά αληθινό..........

Link to comment
Share on other sites

, κατά το Φεβρουάριο που σύμφωνα με τα προγνωστικά θα έχουμε φτάσει στο απώγειο της πανδημίας ....

 

τα δικά μας προγνωστικά λένε ότι το απώγειο της πανδημίας θα είναι Δεκέμβριο-Ιανουάριο, από Φεβρουάριο θα υπάρχει ύφεση...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

apo to in.gr

Κατώτερη των προσδοκιών η ανταπόκριση στο πρόγραμμα εμβολιασμού κατά της νέας γρίπης

 

Αυξάνονται συνεχώς τα κρούσματα του ιού της νέας γρίπης στη χώρα μας, ιδίως σε μαθητές, και γι' αυτό μελετάται το ενδεχόμενο -εν όψει και των διακοπών των Χριστουγέννων- να κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία. Πάντως, απογοητευτική ήταν η πρώτη ημέρα του εμβολιασμού του ιατρονοσηλευτικού προσωπικού.

 

Εξαιτίας του πολλαπλασιασμού των κρουσμάτων έχει προταθεί να κλείσουν τα σχολεία για μία ή δύο εβδομάδες, αλλά -σύμφωνα με τα Νέα- στην πλειονότητά τους οι επιστήμονες εκτιμούν πως στην παρούσα φάση κάτι τέτοιο μόνο πανικό θα δημιουργήσει.

 

Ωστόσο, η υπουργός Υγείας Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο, στην περίπτωση που το επιστημονικό συμβούλιο κρίνει στο μέλλον πως είναι απαραίτητο μέτρο.

 

Όσον αφορά στο πρόγραμμα εμβολιασμού που ξεκίνησε τη Δευτέρα από το προσωπικό των νοσοκομείων, τα στοιχεία είναι μάλλον απογοητευτικά, αφού η πλειονότητα των ιατρών και των νοσηλευτών επέλεξαν να μην εμβολιαστούν.

 

Στο εμβολιαστικό κέντρο του Ερυθρού Σταυρού χορηγήθηκαν μόλις 79 εμβόλια -και από αυτά τα 20 έλαβαν χρόνια πάσχοντες που ανήκουν στην ομάδα υψηλού κινδύνου.

 

Στο Γενικό Κρατικό εμβολιάστηκαν περίπου 50-55 γιατροί και νοσηλευτές και έξι πολίτες, ενώ στον Ευαγγελισμό -το μεγαλύτερο νοσοκομείο της Αττικής με περίπου 3.000 εργαζόμενους- εμβολιάστηκαν μόνο 60 γιατροί και νοσηλευτές.

 

Ανάλογη είναι η εικόνα και για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης. Στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ προσήλθαν μόλις 40 εργαζόμενοι σε σύνολο άνω των 1.000, ενώ στο νοσοκομείο «Παπαγεωργίου» μόλις 10 από τους συνολικά 1.200 εργαζομένους.

 

Σημαντικός κρίνεται ο αντίκτυπος που είχαν δηλώσεις του προέδρου της Επιτροπής για την Πανδημία της Γρίπης του νοσοκομείου «Αγιος Παύλος» κ. Στρατή Πλωμαρίτη, ο οποίος παραιτήθηκε από τη θέση του εκφράζοντας σοβαρές επιφυλάξεις ως προς την αναγκαιότητα του εμβολίου.

 

Είναι χαρακτηριστικό πως στο νοσοκομείο «Αγ.Παύλος» δεν εμβολιάστηκε κανείς από τους συνολικά 750 εργαζομένους.

 

Οι υπεύθυνοι του προγράμματος εμβολιασμού ελπίζουν πως τις προσεχείς ημέρες η ανταπόκριση των ιατρών και των νοσηλευτών θα είναι μεγαλύτερη.

 

Η πρόεδρος της Επιτροπής Πανδημίας Γρίπης Ελένη Γιαμαρέλλου δήλωσε, από την πλευρά της, πως δεν υπάρχει επιστημονική βάση στις επιφυλάξεις που εκφράζονται.

 

«Οι Έλληνες είμαστε συγκριτικά με άλλους Ευρωπαίους σε ευνοϊκότερη θέση, δεδομένου πως ήδη έχουν εμβολιαστεί στο κόσμο εκατομμύρια άνθρωποι και άρα γνωρίζουμε πλέον πως δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας» ανέφερε.

Link to comment
Share on other sites

Και είμαι σίγουρη ότι όλοι αυτοί που σήμερα αρνούνται πεισματικά να κάνουν το εμβόλιο, κατά το Φεβρουάριο που σύμφωνα με τα προγνωστικά θα έχουμε φτάσει στο απώγειο της πανδημίας και αρκετοί γνωστοί μας θα έχουν νοσήσει και παρουσιάσει επιπλοκές, οι ίδιοι θα διαμαρτύρονται γιατί δε θα υπάρχουν εμβόλια για να κάνουν................

 

Γιατί ρε παιδιά τέτοια τρομοκρατία; Οτι θα νοσήσουν αρκετοί γνωστοί μας και εμείς οι ίδιοι πιθανότατα δεκτό αλλά αυτή η σιγουριά οτι θα έχουν παρουσιάσει και επιπλοκές από που προέρχεται; Δεν μπορώ άλλο αυτή την διαμάχη και την προπαγάνδα κι απ τα δυo "στρατόπεδα". Δεν μπορούμε πια να εμπιστευτούμε καμία πηγή πληροφόρησης γιατί όλα όσα ακούγονται είναι ακραία...

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτά είναι τα χαρακτηριστικά της γρίπης. Πάντα μιλάμε για ανθρώπους με βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό, και όχι για τον υγιή πληθυσμό.

Αλλά ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και τις ευθύνες του, είτε κάνει το εμβόλιο είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου ειναι νοσηλευτικό προσωπικό και ενω ακουγε ειδησεις και ειχε πανικοβληθει πηγε στη δουλεια και της ειπαν οι γιατροι να μην διανοηθεί να κάνει το εμβόλιο! Ε δεν ξέρουν οι γιατροι πως παει το σύστημα! Ξέρουν και γι'αυτο σου λεει σιγα μην το κάνω εγω το εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα θεμα ηθικης ταξεως.

 

Εγω δεν κανω το εμβολιο γιατι δεν ανηκω σε ευπαθη ομαδα και στα τετοια μου αν περασω και μια γριππη.Θεωρω λοιπον οτι ακομα και το ανεβασω δεκατα ή να παθω ενα εξανθημα ειναι κατι που δεν θελω να ρισκαρω.

 

Τι γινεται ομως οταν εγω ειμαι ιατρος/νοσηλευτης,δηλαδη εχω τεραστια πιθανοτητα να κολλησω την γριππη;Τι γινεται οταν απο τα χερια μου περναει κοσμος που ειναι ευάλωτος/αρρωστος,ανηκει στις ευπαθεις ομαδες;Αυτος ο κοσμος που επηρρεαζεται απο την δικη μου αποφαση, δεν εχει δικαιωματα;

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ομως οταν εγω ειμαι ιατρος/νοσηλευτης,δηλαδη εχω τεραστια πιθανοτητα να κολλησω την γριππη;Τι γινεται οταν απο τα χερια μου περναει κοσμος που ειναι ευάλωτος/αρρωστος,ανηκει στις ευπαθεις ομαδες;Αυτος ο κοσμος που επηρρεαζεται απο την δικη μου αποφαση, δεν εχει δικαιωματα;

 

sorry ρε vagos αλλά έτσι θα το παμε σαν την κολοκυθιά....

 

ας υποθέσουμε ότι είμαι γιατρός εμβολιάζομαι και πεθαίνω από παρενέργια του εμβολίου...

το παιδί μου δεν έχει δικαίωμα να μεγαλώσει με τη μάνα του ???

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

sorry ρε vagos αλλά έτσι θα το παμε σαν την κολοκυθιά....

 

ας υποθέσουμε ότι είμαι γιατρός εμβολιάζομαι και πεθαίνω από παρενέργια του εμβολίου...

το παιδί μου δεν έχει δικαίωμα να μεγαλώσει με τη μάνα του ???

 

Aυτο που λες δεν εχει καθολου ρεαλιστικες πιθανοτητες.

Εχουν εμβολιαστει εκατομμυρια ανθρωποι πριν ερθει το εμβολιο στην Ελλαδα και δεν υπηρξε τετοιο φαινομενο,αν θα επρεπε να κανουμε αριθμο αυτη την πιθανοτητα δεν θα χρησιμοποιουσαμε οχι μονο την κλιμακα τοις εκατο( %) αλλα ουτε καν τοις χιλίοις.

 

Αντιθετα το να κολλησει καποιος νοσηλευτης και να το μεταδωσει σε ευπαθη ασθενη ειναι κατι με παρα πολυ μεγαλες πιθανοτητες,ειναι ενα καθημερινο σεναριο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ μαζί σου vagos αλλά δεν παύει να είναι μία πιθανότητα και αυτό...

anyway....

 

υ.γ.: υπενθυμίζω ότι είμαι υπερ των εμβολίων...για το συγκεκριμένο κρατάω επιφυλάξεις όμως πολλές...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγω ηδη γνωριζω 4 ατομα γνωστα μου που εχουν νοσησει αρα δεν ειναι τοσο σπανιο να συμβει στον οποιοδηποτε, το θεμα ειναι οτι αν το ατομο που νοσει εχει και αλλα προβληματα υγειας τοτε υπαρχει μεγαλο ρισκο. Εγω λογω το οτι ανηκω στις ευπαθεις ομαδες εκανα το απλο εμβολιο αλλα αρνηθηκα το καινουργιο. Και πριν τρια χρονια εκανα του πνευμονιοκοκου. Αναλαμβανω ομως τεραστιο ρισκο αν κολλησω να μην μπορει να το αντιμετοπισει ο οργανισμος μου. Οι γιατροι μου προτειναν να το κανω αλλα οχι πολυ πειστικα. Βεβαια αποφευγω τον πολυ κοσμο, τους κλειστους χωρους και οποιον εχει συμπτωματα. Οι γιατροι ομως μου ειπαν κολλαει πανευκολα και απο τα αντικειμενα και σε διαρκεια 7 ημερων απο την ημερα που θα νοσησει ο αλλος.

Επισεις μου ειπαν οτι ο οποιοσδηποτε εχει και απλα συμπτωματα κρυωματος δηλαδη βηχα και συναχι ακομα και χωρις πυρετο μπορει να εχει τον ιο και απλα να το περναει ελαφρια.

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερετε ετσι πληροφοριακα,επειδη διαβασα πιο πανω για το εμβολιο του πνευμονιοκοκου,οτι η κορη μου ενω το ειχε κανει κατοπιν περασε δυο φορες πνευμονια!!Οταν ρωτησα τον γιατρο γιατι ,μου ειπε απλα οτι το εμβολιο του πνευμονιοκοκου σε καλυπτει μονο για τον πνευμονιοκοκο και οχι για ολους τους ιους της πνευμονιας!!Αυτα....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...