Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΧΟΙΡΩΝ-ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ.....


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Dimitrali

    Dimitrali 111 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 70 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 69 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 66 δημοσιεύσεις

σας παρακαλώ πριν κάνετε το εμβόλιο δείτε και κάποια άλλα στοιχεία, όπως

εμένα ο άντρας μου είναι γιατρός και μου είπε ότι δεν υπάρχει καμιά περίπτωση κανείς δικός του άνθρωπος να κάνει το "νέο" εμβόλιο ακόμη κι αν πρέπει να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση λόγω επαγγέλματος

Link to comment
Share on other sites

είμαι σαφέστατα κατά του νέου εμβολίου και θα υπεραμυνθω του δικαιώματος του παιδιού μου να μην το κάνει, παρόλο που όπως προαναφέρθηκε κάπου οτι στην αμερική μας αναγκάζουν να κάνουμε όλα τα εμβόλια (αυτό της απλής γρίπης το κάνουν στα μωράκια μας από 6 μηνών) θα προσπαθήσω να συνενοηθώ με την παιδίατρό μας να μην γίνει! Παραυτα όμως θα ήταν καλό να είμαστε λίγο μετριοπαθείς με τις δηλώσεις μας γενικά γιατί μπορεί να επιρρεάσουμε μανούλες που πρέπει να εμβολιάσουν τα παιδάκια μας και να τους ωθήσουμε να πάρουν μια ίσως αρνητική για τα παιδάκια τους απόφαση.... υπάρχουν, δυστυχώς, περιπτώσεις που ο εμβολιασμός είναι απαραίτητος, κυρίως όταν τα πιθανώς αρνητικά σενάρια είναι λιγότερα από τα θετικά.... π.χ. παιδάκια με καρδιακά προβλήματα, αναπνευστικά, προβλήματα του ανοσοποιητικού κτλ. Νομίζω οτι κάθε γονιός είναι ο πιο αρμόδιος (σε συνεργασία με τους θεράποντες ιατρούς) να πάρει την καλύτερη απόφαση για το παιδάκι του. Ξανατονίζω οτι είμαι κατά αλλά για τις περιπτώσεις που τα παιδάκια είναι γερά και καλά στην υγεία τους, δυστυχώς όμως δεν είναι πάντα έτσι.....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε με email το παρακάτω μήνυμα:

 

Η Ελβετία απαγόρευσε εμβόλιο κατά της γρίπης Α

 

Βενιζέλος Β.

 

Ημερομηνία δημοσίευσης: 31/10/2009

 

Αυστηρούς περιορισμούς έθεσε η Ελβετία στη χρήση του εμβολίου "Pandemrix" κατά της γρίπης Α (Η1Ν1), το οποίο παρασκευάζεται από την πολυεθνική φαρμακοβιομηχανία "GlaxoSmithKline". Οι περιορισμοί αφορούν τις εγκύους, τα παιδιά ηλικίας κάτω των 18 ετών και τους ενήλικες άνω των 60 ετών.

 

Το πρόβλημα προέκυψε από την αβεβαιότητα που σχετίζεται με το στοιχείο AS03, το οποίο χρησιμοποιείται στην παρασκευή του εμβολίου της εταιρείας.

 

"Τα στοιχεία που διαθέτουμε αφορούν γενικά τους ενήλικες, αλλά δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία για τις εγκύους και αυτά που σχετίζονται με τα παιδιά είναι ανεπαρκή", τονίζεται σε ανακοίνωση του ελβετικού οργανισμού φαρμάκων "Swissmedic". Συνεπώς, o οργανισμός δεν δίνει ακόμη την άδεια για τη χορήγηση του "Pandemrix" σε εγκύους, παιδιά μικρότερα των 18 ετών και σε άτομα άνω των 60 ετών, καταλήγει η ανακοίνωση.

 

Υπενθυμίζεται ότι το συγκεκριμένο εμβόλιο περιλαμβάνεται μεταξύ των τριών που έχει παραγγείλει και προμηθεύεται ήδη και η χώρα μας προκειμένου να πραγματοποιήσει τον εμβολιασμό κατά της γρίπης Α (Η1Ν1).

 

Μέχρι αργά χθες το απόγευμα δεν υπήρχε καμία σχετική αντίδραση από το υπουργείο Υγείας...

 

Δ. Κρεμαστινός: Δεν θα εμβολιασθώ

 

Εξάλλου, αίσθηση προκαλεί η δήλωση του κορυφαίου Έλληνα καθηγητή Καρδιολογίας Δημ. Κρεμαστινού, σύμφωνα με την οποία ο ίδιος δεν σκοπεύει να κάνει το εμβόλιο κατά της γρίπης Α (Η1Ν1).

 

Στη συγκεκριμένη δήλωση προέβη προχθές ο Δημ. Κρεμαστινός, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας. Ο καθηγητής και πρώην υπουργός Υγείας σημείωσε ότι η απόφασή του σχετίζεται με την προσωπική του στάση απέναντι στους εμβολιασμούς και δεν αποτελεί σύσταση προς τους καρδιοπαθείς, οι οποίοι οφείλουν να συμμορφωθούν με τις κατευθυντήριες οδηγίες του Εθνικού Επιστημονικού και Επιχειρησιακού Συμβουλίου για την αντιμετώπιση της πανηδμίας γρίπης Α (Η1Ν1).

 

Πάνω από 2.700 τα κρούσματα

 

Στα 2.725 έφθασαν τα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα γρίπης Α (Η1Ν1) στην Ελλάδα, σύμφωνα με την εβδομαδιαία επιδημιολογική έκθεση του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ), που δόθηκε χθες στη δημοσιότητα. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας που πέρασε επιβεβαιώθηκαν εργαστηριακά 66 νέα κρούσματα της νόσου.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες του ΚΕΕΛΠΝΟ, η πραγματική συχνότητα της γρίπης Α (Η1Ν1) στη χώρα μας είναι πολύ μεγαλύτερη, καθώς οι παραπάνω αριθμοί προκύπτουν από δειγματοληπτικούς ελέγχους σε επιλεγμένα περιστατικά και αφορούν κυρίως ασθενείς οι οποίοι εισάγονται για νοσηλεία σε κάποιο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

σας θερμοπαρακαλώ να το δείτε όλοι οι γονείς πριν εσείς οι τα παιδιά σας κάνετε το "νέο" εμβόλιο

 

Σοκαριστικο και εξοργιστικο :evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω παντως ζω στη Σουηδια,διαβαζω την expressen αλλα δεν αναφερει θανατους απο το εμβολιο!!Αντιθετα αναφερει θανατους απο την γριππη και μαλιστα χθες συγκεκριμενα τον θανατο ενος 3χρονου παιδιου!!

Τελικα υπαρχει τεραστια παραπληροφορηση!!

Οι νοσοκομες που εκαναν το εμβολιο απλα ειχαν παρενεργειες οπως πυρετο,κρυαδες κλπ παρενεργειες και του απλου εμβολιου της γριππης!!Ξερω σουηδικα και δεν λεει τιποτε για θανατους!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Swine Flu -- One of the Most Massive Cover-ups in American History

 

Pregnant Women NOT at Special Risk from Swine Flu

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/11/03/What-We-Have-Learned-About-the-Great-Swine-Flu-Pandemic.aspx

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυος κστσ τη ταπεινη μου γνωμη δεν επιτρεπεται να κανει κανενα απολυτως εμβολιο. Πρωτον λογω των ιων και δευτερο λογω των χημικων που περιεχουν (υδρΑΡΓΥΡΟ ΚΛΠ) ειναι επικινδυνα για την αναπτυξη του εμβρυου.Οσοι γιατροι ειναι ευσυνειδητοι αυτο θα σου πουν.......

 

Κανε ενα κοπο και διαβασε μερικα πραγματα που αναφερουμε εδω οπως και ολα τα λινκ......πρεπει να εισαι ενημερωμενη...μη περιμενεις καποιος αλλος να αποφασισει για σενα.

 

Συγνώμη που απαντάω σε κάποιον προσωπικά αλλά τα λινκ και οι ατομικές απόψεις του καθενός που γράφονται εκει δεν ενημερώνουν επιστημονικά κάποιον.... υπάρχουν πολλά εμβόλια που μπορεί να κάνει μια έγκυος αν κρίνεται απαραίτητο! όλα σχεδόν όσα δεν έχουν live virus.... μέσα σε αυτά είναι και το εμβόλιο της γρίπης. Σε πολλές χώρες ο εμβολιασμός των εγκύων από το εμβόλιο της γρίπης προτίνεται από τους γιατρούς και επιβάλεται όταν η έγκυος έχεις επαφές με πολλά παιδάκια (πχ παιδαγωγός) ή με νοσοκομεία και ασθενείς, ή έχει η ίδια κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα υγείας. Σοφό είναι να αποφεύγεται οτιδήποτε στην εγκυμοσύνη και να γίνεται μόνο όταν κάτι είναι απαραίτητο, αλλά όχι οτι είναι ασυνείδητοι οι γιατροί που προτίνουν εμβολιασμό σε μια έγκυο, όταν συντρέχουν ιατρικοί λόγοι! Όσο για το εμβόλιο της γρίπης τουλάχιστον στο εξωτερικό (δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για την Ελλάδα) είναι το μόνο που πλέον περιέχει thimersol και μόνο αυτό των ενηλίκων, τα αντίστοιχα παιδικά δεν περιέχουν, όταν δε δίνεται σε έγκυο δίνεται πάντα αυτό που δεν περιέχει thimersol. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και στην Ελλαδα, καλό είναι πάντως να μην γενικοποιούμε οτι διαβάζουμε και η κάθε περίπτωση είναι μοναδική, επίσης αν μπορούσαμε να γίνουμε γιατροι μέσω link και internet θα ήταν πολύ ευχάριστο γιατί έτσι θα μπορούσα να πραγματοποιήσω το όνειρό μου! Τονίζω και πάλι κατι που ανέφερα σε προηγούμενη απάντηση μου οτι σαφέστατα είμαι κατά των μαζικών εμβολιασμών αλλά αντιλαμβάνομαι και κατανοώ οτι υπάρχουν εξαιρέσεις που διάφορα εμβόλια πρέπει να γίνονται.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Ειπα "κατα την ταπεινη μου γνωμη", δεν το προσεξες?

 

Και το γραφω γιατι συμφωνησαν οσοι γιατροι γυναικολογοι γνωριζω.........μου απαγορευσαν ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ εμβολιο! Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει και βαζει τον εαυτο του και το μωρο του σε οτι κινδυνο προτιμα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σημερα η κορη μου εκανε το εμβολιο και νιωθει παρα πολυ καλα,δεν εχει καμμια παρενεργεια!!Ευτυχως γιατι ολοι οι οργανισμοι δεν αντιδρουν το ιδιο!!Εχω 6 μηνων μωρο και αντρα που ανηκει στις ομαδες υψηλου κινδυνου και δεν θελω να το ρισκαρω!!

Ευχομαι για ολους να ξεπεραστει γρηγορα και ανωδυνα το θεμα της ατιμης της γριππης!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Κλείνουν σχολεία «άρρωστα» από γρίπη

 

Τελευταία ενημέρωση: Τετάρτη, 4 Νοεμβρίου 2009, 18:32

 

Οχτώ τμήματα Λυκείων και Γυμνασίων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αποφάσισε να κλείσει, από αύριο, Πέμπτη 5 Νοεμβρίου, και για επτά ημέρες, το υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το υπουργείο Παιδείας.

 

Ειδικότερα συρροή κρουσμάτων γρίπης εντοπίστηκε:

 

- Στο νομό Χαλκιδικής, στα A1, Β2 και Γ2 Τμήματα του Γενικού Λυκείου Νέας Τριγλίας και στα Β1 και Β2 Τμήματα του Γενικού Λυκείου Πολυγύρου.

- Στο νομό Αττικής, στο Α1 Τμήμα του 3ου Γυμνασίου Γαλατσίου, στο Α3 Τμήμα του 8ου Γυμνασίου Αιγάλεω και στο Τμήμα της Πρώιμης Παρέμβασης της ΕΛΕΠΑΠ.

 

 

Διαβάστε επίσης:

Έρχεται η έξαρση της νέας γρίπης

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=75556&cid=4

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι προκειται για τρομοενημερωση,και αναφερομαι σε ολα αυτα που λεγονται και ακουγονται. πεθαναν στην κρητη 2 ανθρωποι απο την γριπη και εγινε χαμος.ο ενας απο αυτους επασχε απο καρδιομυοπαθεια και η κοπελα ειχε λευχαιμια!

ειμαι κατα του συγκεκριμενου εμβολιου και το θεωρω επικινδυνο!!!!!!!!!!!!διατιθεται χωρις να εχει καν δοκιμαστει....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο δεν ισχυει.

 

οντως δεν ισχυει..................

 

εχει δοκιμαστει για 6 μηνες........τι μεγαλο χρονικο διαστημα για να διαπιστωσουν τις παρενεργειες που μπορει να φερει σε βαθος χρονου:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει.

τι εννοεις δεν ισχυει? μολις 1300 ατομα δοκιμασαν το εμβολιο πριν την κυκλοφορια του και μολις για 2 μηνες!!!! ακομη και το αμβολιο της ΗΠΑΤΙΤΙΔΑΣ Β που αποδειχθηκε οτι προκαλουσε σκληρυνση κατα πλακας και αποσυρθηκε χρειαστηκε 3 χρονια για να εμφανιστουν τα συμπτωματα της ασθενειας στους εμβολιασμενους.αν λοιπον εσυ αυτο το θεωρεις δοκιμασμενο μεσα στο 2μηνο τοτε παω πασο. και αυτα που αναφερουν για τον αμβολιασμο της ΣΟΥΗΔΊΑΣ 1,4 εκατ. οτι δεν εχει παρενεργειες που το ξερουν?επειδη δηλαδη δεν εκαναν συμπτωματα τωρα αμεσως?

και αν εχει δοκιμαστει επαρκως αυτοι που ειναι αμεσα εμπλεκομενοι γιατι αρνουνται να εμβολιαστουν?απλες ερωτησεις κανω:confused:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα πράγματα πάντως είναι πολύ μπερδεμένα. η παιδίατρος μου και ο γυναικολόγος μου είπαν όχι στο εμβόλιο. καταρχήν, δεν τους έχει γίνει καμία επίσημη ενημερώση και κατα δεύτερον το εμβόλιο δεν έχει προλάβει να δοκιμαστεί για αρκετό χρονικό διάστημα και δεν ξέρουν ποιες είναι οι παρενέργειες σε βάθος χρόνου. βέβαια με καθυσήχασαν καιοι δύο λέγοντας μου ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο τρομέρα όσο τα ΜΜΕ τα παρουσιάζουν. πρόκειται για μια κοινή γρίππη η οποία όμως χρειάζεται προσοχή γιατί μπορεί να εξελιχθει σε πνευμονία.

από την άλλη υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι το εμβόλιο προστατεύει και ότι καλύτερα να το κάνεις παρά να νοσήσεις.

αυτό όμως που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση είναι το εξής: για πρώτη φορά για εμβόλιο χρειαζόταν ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΟΥΣ ή αυτού που ήθελε να κάνει το εμβόλιο ότι ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΈΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ. το είχαν κάνει θέμα και σε ενημερωτική- πρωινη εκπομπη και είχαν καλεσμένο τον πρόεδρο ιατρικού συλλόγου ο οποίος δεν μπορούσε να πάρει θέση!!! καλά είναι δυνατόν να παίρνω ΕΓΩ την ευθύνη?????? γιατρός είμαι??????? τους γιατρούς γιατί τους έχουμε??? σίγουρα δεν είναι θεοί αλλά είναι δυνατόν να ζητούν κάτι τέτοιο για ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΓΡΙΠΠΗ???????απλά ούτε οι γιατροί είναι σίγουροι για το εμβόλιο και θέλουν να βγάλουν την ουρά τους απέξω!!!! τελικά νομίζω ότι απέσυραν την υπεύθυνη δήλωση ή κάτι τέτοιο άκουσα αλλά οι ψύλλοι στα αυτιά μου μπήκαν!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει και βαζει τον εαυτο του και το μωρο του σε οτι κινδυνο προτιμα....

 

 

αλοίμονο να "προτιμας" να βάλεις σε κίνδυνο το μωρό σου! τι λόγια είναι αυτά....

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι καποιος κανει ενα ματσο εμβολια στο παιδι του (συν της απλης γριππης και του πνευμονιοκόκκου που ΔΕΝ προστατευουν απο την νεα γριππη) αλλα αποφευγει το εμβολιο της νεας γριππης.

Ο Κρεμαστινος πχ λεει εγω δεν κανω τετοια ειδους εμβολια (γριππης κτλ) εκ πεποιθησεως και γιατι δεν ανηκω σε ευπαθη ομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι καποιος κανει ενα ματσο εμβολια στο παιδι του (συν της απλης γριππης και του πνευμονιοκόκκου που ΔΕΝ προστατευουν απο την νεα γριππη) αλλα αποφευγει το εμβολιο της νεας γριππης.

Ο Κρεμαστινος πχ λεει εγω δεν κανω τετοια ειδους εμβολια (γριππης κτλ) εκ πεποιθησεως και γιατι δεν ανηκω σε ευπαθη ομαδα.

μα δεν καταλαβες ουτε και εγω κανω αυτα τα εμβολια που αναφερεις στα παιδια μου και φυσικα εκ πεποιθησεως γιατι το εχω ψαξει με το τι επικρατει και τα συμφεροντα που παιζονται απο τις φαρμακοβιομηχανιες.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μα δεν καταλαβες ουτε και εγω κανω αυτα τα εμβολια που αναφερεις στα παιδια μου και φυσικα εκ πεποιθησεως γιατι το εχω ψαξει με το τι επικρατει και τα συμφεροντα που παιζονται απο τις φαρμακοβιομηχανιες.

 

Δεν αναφερθηκα ειδικα σε σενα.

Παντως με τα εμβολια εχουμε καταφερει και εχουμε εξαλειψει τελειως ασθενειες απο τον πολιτισμενο κοσμο,δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μην κανει κανεις κανενος ειδους εμβολιο.

Οι φαρμακευτικες βγαζουν λεφτα,τι να κανουμε,δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα,ουτε εμεις εργαζομαστε για το καλο του γειτονα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερθηκα ειδικα σε σενα.

Παντως με τα εμβολια εχουμε καταφερει και εχουμε εξαλειψει τελειως ασθενειες απο τον πολιτισμενο κοσμο,δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μην κανει κανεις κανενος ειδους εμβολιο.

Οι φαρμακευτικες βγαζουν λεφτα,τι να κανουμε,δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα,ουτε εμεις εργαζομαστε για το καλο του γειτονα.

ναι φυσικα κανεις δεν δουλευει τσαμπα,μονο που και ο εργοδοτης μου αν δεν παει καλα η επιχειρηση θα με απολυσει και δεν θα βγαζει αλλα λεφτα. οι φαρμακοβιομηχανιες βρισκουν συνεχεια νεα εμβολια για μην σταματησει ποτε η παροχη χρηματων αυτο δεν σημαινει οτι εμεις πρεπει ανεξελεκτα να δεχομαστε τα παντα. επισης παλαιοτερα τα φαρμακα και τα εμβολια ηταν απο φυσικα συστατικα, τοτε που λες οτι εξαλειφθηκαν οι ασθενειες, σημερα γιατι το 90% ειναι απο χημικα? να σου πω εγω γιατι. πολυ απλα τα φυσικα εχουν μηδαμινο κοστος και αρα μηδαμινο κερδος ενω τα χημικα...

και αφου τα εμβολια εξαλειψαν ασθενειες γιατι το 1918 ολοι νοσησαν απο την ισπανικη γριππη και πεθαναν (ενω ειχαν εμβολιαστει) και η ελλαδα που ειχε πολεμο και δεν εμβολιαστηκε ,ειχε τα λιγοτερα κρουσματα θανατου?

και για να μην τρελλαθουμε εννοειτε οτι αναγνωριζω την αξια καποιων φαρμακων και καποιων εμβολιων ,δεν ισοπεδωνουμε τα παντα, αλλα λιγη κριτικη σκεψη δεν βλαπτει για αυτα που επικρατουν γυρω μας. ή μηπως ειναι τυχαιο που αρον αρον ενεκριναν και το εμβολιο του τραχηλου της μητρας και μαλιστα υποχρεωτικο εμβολιο και για αγορια!!!!! οταν η GLAXO που το παραγει ηταν στα δικαστηρια σε κατασταση χρεωκοπιας απο αμετρητες μυνησεις εναντιον της. ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο αλλα παντα να το ψαχνουμε κια λιγο παραπανω.εσυ δηλαδη δεν υποψιαζεσαι με αυτα που γινονται γυρω σου?ειναι φυσικο που οι αμεσα εμπλεκομενοι αρνουνται να εμβολιασθουν?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρόλλο που έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου και δεν μετανιώνω καθόλου γι'άυτό..τα έκανα γιατί το έψαξα και όχι επειδή ήμουν "πρόβατό" όπως κάποιοι θέλουν να με αποκαλούν, το εμβόλιο για τη νέα γρίπη ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ για τον απλό λόγο ότι ακόμη δεν έχω πεισθεί για την επικινδυνότητα της..

Απλά πράγματα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παρόλλο που έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου και δεν μετανιώνω καθόλου γι'άυτό..τα έκανα γιατί το έψαξα και όχι επειδή ήμουν "πρόβατό" όπως κάποιοι θέλουν να με αποκαλούν, το εμβόλιο για τη νέα γρίπη ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ για τον απλό λόγο ότι ακόμη δεν έχω πεισθεί για την επικινδυνότητα της..

Απλά πράγματα...

 

συμφωνώ απολύτως

και θέλω να προσθέσω ότι από τις 3-4 ιώσεις που ήδη πέρασε ο μικρός τους τελευταίους 3 μήνες, γιατί να μην υποθέσω ότι την έχει ήδη περάσει????

και επαναλαμβάνω ότι μέλος της οικογένειάς μας, γιατρός, δεν κάνει το εμβόλιο και ούτε και οι υπόλοιποι (συστήνει όμως να κάνουν οι ευπαθείς ομάδες το κλασσικό εμβόλιο κατά της γρίππης)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...