Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός το 2ο χρόνο


Recommended Posts

κατα βαθος το ξερει και προσπαθει να το χωνεψει οτι θα κοψουμε τον θηλασμο αφοτου αισθανθει πιο ετοιμη η μικρη (σε ενα η δυο χρονια απο τωρα)!!!!:):)

στην εκδηλωση για τον θηλασμο με βοηθησε μου τυπωσε τα φυλαδια

οκ με υποστηριξε σε αυτο που ηθελα ασχετα αν συμφωνει η οχι:cool:

 

νομιζω οτι του ειναι δυσκολο να αποδεκτει το γεγονος οτι θα θηλαζει η μικρη οσο εμεις θελουμε γιατι εχει συνιθισει σε ολα τα αλλα πραγματα να εχει τον πρωτο λογο και μονο στο θεμα θηλασμος τον εχει χασει:?:rolleyes:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω οτι του ειναι δυσκολο να αποδεκτει το γεγονος οτι θα θηλαζει η μικρη οσο εμεις θελουμε γιατι εχει συνιθισει σε ολα τα αλλα πραγματα να εχει τον πρωτο λογο και μονο στο θεμα θηλασμος τον εχει χασει:?:rolleyes:

 

Ένα από τα πράγματα που μαθαίνεις με τα παιδιά ξεκινώντας από τον θηλασμό είναι ότι πλέον δεν έχεις τον πρώτο λόγο ..

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πράγματα που μαθαίνεις με τα παιδιά ξεκινώντας από τον θηλασμό είναι ότι πλέον δεν έχεις τον πρώτο λόγο ..

:-D:-D:-D:-D

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Ειναι αδρανες το θεμα εδω κ καιρο αλα θα γραψω κ εγω τον πονο μου. Εχω τριδυμακια δεκαπεντε μηνων. Την κορουλαμου τη μια τη θηλαζω απο το στηθος γιατι της αρεσε πιο πολυ απο τασλλα κ καποια στιγμη ελοψε το μπουκαλι ενω τα αλλα επιναν μητρικο απο το μπιμπερο για διαφορετικους λογους. Αυτη που θηλαζει λοιπον ειναι λογοφαγη κ πολυ αδυνατη. Κατα περιοδους τρωει ελαχισυα κ μονο θελει να θηλαζει. Ο παιδιατρος μου ειπε να σταματησω το θηλασμο την ημερα μηπως κ φαει τιποτα παραπανω. Ομως δεν αντεχω να την ακουω να κλαιει κ ο θηλασμος την ηρεμει. Αν σταματουσα το θηλασμο θα ετρωγε περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αδρανες το θεμα εδω κ καιρο αλα θα γραψω κ εγω τον πονο μου. Εχω τριδυμακια δεκαπεντε μηνων. Την κορουλαμου τη μια τη θηλαζω απο το στηθος γιατι της αρεσε πιο πολυ απο τασλλα κ καποια στιγμη ελοψε το μπουκαλι ενω τα αλλα επιναν μητρικο απο το μπιμπερο για διαφορετικους λογους. Αυτη που θηλαζει λοιπον ειναι λογοφαγη κ πολυ αδυνατη. Κατα περιοδους τρωει ελαχισυα κ μονο θελει να θηλαζει. Ο παιδιατρος μου ειπε να σταματησω το θηλασμο την ημερα μηπως κ φαει τιποτα παραπανω. Ομως δεν αντεχω να την ακουω να κλαιει κ ο θηλασμος την ηρεμει. Αν σταματουσα το θηλασμο θα ετρωγε περισσοτερο?

 

Εμεις θηλαζαμε αποκλειστικα 6μηνες.μετα παραλληλα με στερεες οπου επι 2μηνες τα πηγε καλα.μετα λιγο το καλοκαιρι,τα δοντια,το μπουσουλημα,το περπατημα μεχρι το χρονο ελαχιστα.μετα το χρονο αρχισε να τρωει ικανοποιητικα μεχρι κ τωρα που ειναι δυο κ αποθηλασε.δ εχω δει διαφορα.εκτος απο αρρωστη.στα δοντια απλα πιο κρυα κ τραγανα.αναλογα κ την ορεξη.καθε μερα δ ειναι ιδια.ποσο υψος κ βαρος εχει;περιπου τι τρωει;απο αλλες μαμαδες ξερω οτι κ που δ δωσανε γαλα προτιμησαν να μεινουν νηστικα

Υ.γ.συγχαρητηρια για το κατορθωμα σου!να σας ζησουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι δεκαπεντε μηνων (διορθωμενη 13) εχει υψος 74,5 κ βαρος 7100. Το πρωι τρωει κρεμα γιωτης μηλο αχλαδι 100 γρ γιατι τα φρουτα τα εκοψε. Το μεσημερι φαγητο 100- 150 γρ. Το απογ κρεμα βανιλια 100 γρ κ το βραδυ περιπου 100 γρ φαγητο. Τα αδεφακια της τρωνε περιπου διπλ ποσοτητες φαγητου . Τελ εβδ τρωει ολη τη μερα μονο το απογευμα γυρω στα 80- 100 γρ φαγητο κ 100 γρ κρεμα. Τον τελ μηνα ψηλωσε μισο εκ κ δεν πηρε καθολου βαρος. Οι εξετ δεν εδειξαν τιποτα παθολογικο.

Σε ευχαριστω για την απαντηση βικυ. Κ εγω εχω την αισθηση οτι εαν δεν την θηλασω δεν θα φαει τιποτα απο τα νευρα της. Αλλα μηπως της κανω κακο?

 

QUOTE=vicky86;2881325]Εμεις θηλαζαμε αποκλειστικα 6μηνες.μετα παραλληλα με στερεες οπου επι 2μηνες τα πηγε καλα.μετα λιγο το καλοκαιρι,τα δοντια,το μπουσουλημα,το περπατημα μεχρι το χρονο ελαχιστα.μετα το χρονο αρχισε να τρωει ικανοποιητικα μεχρι κ τωρα που ειναι δυο κ αποθηλασε.δ εχω δει διαφορα.εκτος απο αρρωστη.στα δοντια απλα πιο κρυα κ τραγανα.αναλογα κ την ορεξη.καθε μερα δ ειναι ιδια.ποσο υψος κ βαρος εχει;περιπου τι τρωει;απο αλλες μαμαδες ξερω οτι κ που δ δωσανε γαλα προτιμησαν να μεινουν νηστικα

Υ.γ.συγχαρητηρια για το κατορθωμα σου!να σας ζησουν!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ σου και πολύ καλά κάνεις και τη θηλάζεις, συνέχισε κι άσε τους γιατρούς να λένε...

Τα παιδιά μας δείχνουν το δρόμο και δεν είναι χαζά... Ξέρει τι να προτιμά η μικρούλα σου (ασε που το μητρικό γάλα είναι ανώτερο από τις κρέμες Γιώτης με ζαχαροειδή και συντηρητικά)!

Κι εμένα 15 μηνών είναι και θηλάζει όποτε θέλει και τρώει όποτε θέλει (του έχω φυσικά συχνά επιλογές τροφής να διαλέγει). Επίσης όταν θηλάζει του ανοίγει η όρεξη και για φαγητό!

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Μην του στερήσεις από μόνη σου το καλύτερό σου δώρο! Εξάλλου ο θηλασμός δεν "βαρυστομαχιάζει" το μωρό ώστε να του κοπεί η όρεξη για φαγητό... Αντιθέτως μάλιστα! Είναι η "ψυχική" του τροφή σε αυτή τη φάση!

Συγχαρητήρια για τη δύναμή σου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!

:D
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω μανα γη για την τοποθετηση σου. Κ εγω εχω την αισθηση οτι δεν του κοβει την ορεξη ο θηλασμος. Επιπλεον απο τις οκτω εως τις πεντε βγαζω γαλα με το θηλαστρο κ δεν εχει πολυ διαθεσιμο για τη μικρη. Κυριως ψυχολογικα τη χαλαρωνει νομιζω. Πιο πολυ γαλα πινει απο το βραδυ έως το πρωι.

 

 

QUOTE=Μάνα Γη;2881336]ΜΠΡΑΒΟ σου και πολύ καλά κάνεις και τη θηλάζεις, συνέχισε κι άσε τους γιατρούς να λένε...

Τα παιδιά μας δείχνουν το δρόμο και δεν είναι χαζά... Ξέρει τι να προτιμά η μικρούλα σου (ασε που το μητρικό γάλα είναι ανώτερο από τις κρέμες Γιώτης με ζαχαροειδή και συντηρητικά)!

Κι εμένα 15 μηνών είναι και θηλάζει όποτε θέλει και τρώει όποτε θέλει (του έχω φυσικά συχνά επιλογές τροφής να διαλέγει). Επίσης όταν θηλάζει του ανοίγει η όρεξη και για φαγητό!

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Μην του στερήσεις από μόνη σου το καλύτερό σου δώρο! Εξάλλου ο θηλασμός δεν "βαρυστομαχιάζει" το μωρό ώστε να του κοπεί η όρεξη για φαγητό... Αντιθέτως μάλιστα! Είναι η "ψυχική" του τροφή σε αυτή τη φάση!

Συγχαρητήρια για τη δύναμή σου και να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλασα 2 χρονια περιπου αλλα δεν ειχαμε τετοια θεματα.η νυφη μου που θηλαζει και αυτη υπηρξε ενα διαστημα εκει περιπου στους 12 μηνες που ο ανιψιος μου δεν ετρωγε σχεδον τιποτα.περισσοτερο ηθελε να θηλαζει.πραγματικα δοκιμασε παααρα πολλες τροφες αλλα ο μπεμπης συνεχιζε ετσι.η παιδιατρος της ειπε αυτο που σου ειπε και σενα.εγω με την νυφη μου δεν το πιστευαμε αυτο οτι θα βοηθησει και οτι το παιδι θα βρει τον δρομο του(εφοσον δεν ειχε τιποτα απολυτως παθολογικο).μετα απο πολλες πεσεις που δεχτηκε αποφασισε μια μερα να το κανει.να προσπαθησει να μην θηλασει για να πεινασει και φαει τιποτα αλλο.φυσικα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα περα που ηταν μια βασανιστικη μερα και για την ιδια και για το παιδι.αυτο γενικα συνεχιστηκε για 2 μηνες περιπου που μετα απλα ετσι ξεκινησε να τρωει κανονικα σχεδον ολες τις τροφες.καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και εχει κ διαφορετικους ρυθμους

Link to comment
Share on other sites

Αμπεμπαμπλομ Και εγω μετα τον παιδιατρο δεν τη θηλασα. Εκλαιγε για μια μια μιση ωρα κ μολις πηγε η νταντα να τη βαλει στο καρεκλακι του φαγητου αρχισε να φωναζει κνα κλαιει πιο δυνατα. Εαν κανει ετσι φυδικα δεν τρωει. Δεν αντεξα αλλο. Ειχε κανει κ το εμβολιο...

επισης πιστευει οτι ειναι χειριστικη κ οτι πρεπει να την αφηνουμε να κλαιει. Αυτο ομως ειναι αλλο κεφαλαιο. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι κλαιει πολυ δυνατα οταν θελει κατι κ μολις ικανοποιηθει η αναγκη της σταματαει αυτοματως. Παντως δεν μου αρεσε που μουειπε να την αφηνω να κλαιει. Μου φανηκε συμβουλη που θα εδινε η πεθερα μου κ οχι επαγγελματιας υγειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσχετα με τον τρόπου που πίνει γάλα ένα βρέφος 15 μηνών, θηλασμός ή μπουκάλι, αδιάφορο, σε αυτή την ηλικία πρέπει να πειραματίζεται με τις τροφές, όχι μόνο για να μεγαλώσει, αλλά και για να αναπτύξει δεξιότητες, μασητική κίνηση, το να βάζει το φαγητό στο στόμα μόνο του, να πειραματίζεται με τις γεύσεις κλπ..είναι πολύ πολύ σημαντικά όλα αυτά..

δεν την αφήνεις μόνη της στο καρεκλάκι με τροφές μπροστά της που μπορεί να παίξει μαζί τους και να φάει...μπανάνα, καροτάκι βραστό, μπισκοτάκια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι κορίτσια που το έντστικτο της μάνας ξεπερνά όντως κάθε "επαγγελματία υγείας"! Πολύ καλά σκέφτηκες!... Μόνο οι...γλυκές πεθερούλες μιας άλλης γενιάς δίνουν συμβουλές να αφήνουμε να κλαίει ένα παιδί... Και φυσικά δεν είναι χειριστικό ένα μωρό 15 μηνών!!! Όσο περισσότερη αγκαλιά έχουν τόσο σιγουριά κι ασφάλεια νιώθουν ώστε δεν χρειάζεται να κλαίνε για να τη διεκδικούν..!

Μια χαρά τα πας isis! Κι η μικρούλα σου θα μεγαλώσει σωστά κι όλα θα τα φάει μη σκας...! θα τα θυμάσαι όλα αυτά και θα τα λες σαν μια γλυκιά ιστορία!

:D
Link to comment
Share on other sites

isis73 έχω κι εγώ ένα μωρό που από 6 μηνών μέχρι 13 μηνών, κανένα μήνα δεν έπαιρνε το αναμενόμενο βάρος. Από τον 14ο μήνα είδαμε φως. Τότε ήταν που είχα ξεκινήσει να εφαρμόζω δύο κανόνες:

1ον: φαγητό χωρίς παιχνίδια & χωρίς ανταλλάγματα. Τη βάζω σε καρέκλα σκηνοθέτη που έχει μπράτσα, κάθομαι απέναντί της και εκεί την ταΐζω ήσυχα κι ωραία.

2ον: 5 γεύματα στερεάς τροφής, εκτός από το θηλασμό. Θήλαζα το βράδυ πριν κοιμηθεί και το πρωί όταν ξύπναγε.

 

Τα γεύματα που δίνω είναι τα εξής:

1. Μετά τον πρωινό θηλασμό δίνω ή ομελέτα ή ρυζόγαλο ή τοστ. Τρώει γύρω στα 70γρ.

2. Δεκατιανό φρούτα πατημένα με το πηρούνι ή λίγο λιωμένα στο μούλτι. Πότε προσθέτω βρώμη, πότε κεφίρ, πότε λίγο μέλι, πότε μαρμελάδα, πότε τα δίνω σκέτα. Τρώει γύρω στα 200γρ. Φρουτόκρεμες σκόνη δεν έχω δώσει ποτέ. Προτιμώ να της δώσω ψωμί του τοστ (το αγοράζω από το φούρνο της γειτονιάς και τσεκάρω τα συστατικά του, ώστε να μην έχει συντηρητικά) με ταχίνι&μέλι ή ψωμί του τοστ με βούτυρο&μέλι ή ψωμί του τοστ με λάδι&ζάχαρη.

3. Μεσημεριανό γύρω στα 200γρ.

4. Απογευματινό δίνω ρυζόγαλο (αν δεν έχει φάει το πρωί) ή κρέμα δημητριακών (με γάλα, δημητριακά hipp ή biobebe, μια κουταλιά ζάχαρη και μια κουταλιά βούτυρο στο τέλος) ή τα τοστάκια που αναφέρω ως εναλλακτικές στο δεκατιανό

5. Βραδινό δίνω μια παραλλαγή του μεσημεριανού, συνήθως με τριμμένο τυρί. πχ. δίνω ζυμαρικά με λίγα λαχανικά και τριμμένη μυζήθρα ή φτιάχνω τραχανά και στο τέλος ρίχνω φρέσκια ντομάτα, ελαιόλαδο και φέτα. Εννοείται προσθέτω λίγο αλάτι και ό,τι άλλο μπαχαρικό ταιριάζει σε κάθε συνταγή. Βραδινό+απογευματινό μαζί τρώει 250γρ.

 

Όσο για το θηλασμό, εγώ νομίζω ότι δε φταίει. Όταν το μωρό είναι κακόφαγο, ό,τι και να κάνεις, φαγανό δε θα γίνει. Βέβαια, όπως σου είπα παραπάνω, εγώ επέλεξα να μην τη θηλάζω πάνω από 2 φορές το 24ωρο σε αυτή την ηλικία. Πιο πολύ έχω εστιάσει στην ποιότητα των στερεών τροφών... Αβγά και κρέας από το χωριό, ψάρια πελαγίσια, φρούτα, πατάτες και καρότα βιολογικά (όσο αντέχει η τσέπη μου), καλής ποιότητας ελαιόλαδο, βούτυρο αντί για βιτάμ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αμπεμπαμπλομ Και εγω μετα τον παιδιατρο δεν τη θηλασα. Εκλαιγε για μια μια μιση ωρα κ μολις πηγε η νταντα να τη βαλει στο καρεκλακι του φαγητου αρχισε να φωναζει κνα κλαιει πιο δυνατα. Εαν κανει ετσι φυδικα δεν τρωει. Δεν αντεξα αλλο. Ειχε κανει κ το εμβολιο...

επισης πιστευει οτι ειναι χειριστικη κ οτι πρεπει να την αφηνουμε να κλαιει. Αυτο ομως ειναι αλλο κεφαλαιο. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι κλαιει πολυ δυνατα οταν θελει κατι κ μολις ικανοποιηθει η αναγκη της σταματαει αυτοματως. Παντως δεν μου αρεσε που μουειπε να την αφηνω να κλαιει. Μου φανηκε συμβουλη που θα εδινε η πεθερα μου κ οχι επαγγελματιας υγειας.

 

Χειριστικη το νηπιο λιγο ανω του ετους;δ μου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι αυτοι κ γενικα να αφηνω το παιδι να κλαιει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

isis73 έχω κι εγώ ένα μωρό που από 6 μηνών μέχρι 13 μηνών, κανένα μήνα δεν έπαιρνε το αναμενόμενο βάρος. Από τον 14ο μήνα είδαμε φως. Τότε ήταν που είχα ξεκινήσει να εφαρμόζω δύο κανόνες:

1ον: φαγητό χωρίς παιχνίδια & χωρίς ανταλλάγματα. Τη βάζω σε καρέκλα σκηνοθέτη που έχει μπράτσα, κάθομαι απέναντί της και εκεί την ταΐζω ήσυχα κι ωραία.

2ον: 5 γεύματα στερεάς τροφής, εκτός από το θηλασμό. Θήλαζα το βράδυ πριν κοιμηθεί και το πρωί όταν ξύπναγε.

 

Τα γεύματα που δίνω είναι τα εξής:

1. Μετά τον πρωινό θηλασμό δίνω ή ομελέτα ή ρυζόγαλο ή τοστ. Τρώει γύρω στα 70γρ.

2. Δεκατιανό φρούτα πατημένα με το πηρούνι ή λίγο λιωμένα στο μούλτι. Πότε προσθέτω βρώμη, πότε κεφίρ, πότε λίγο μέλι, πότε μαρμελάδα, πότε τα δίνω σκέτα. Τρώει γύρω στα 200γρ. Φρουτόκρεμες σκόνη δεν έχω δώσει ποτέ. Προτιμώ να της δώσω ψωμί του τοστ (το αγοράζω από το φούρνο της γειτονιάς και τσεκάρω τα συστατικά του, ώστε να μην έχει συντηρητικά) με ταχίνι&μέλι ή ψωμί του τοστ με βούτυρο&μέλι ή ψωμί του τοστ με λάδι&ζάχαρη.

3. Μεσημεριανό γύρω στα 200γρ.

4. Απογευματινό δίνω ρυζόγαλο (αν δεν έχει φάει το πρωί) ή κρέμα δημητριακών (με γάλα, δημητριακά hipp ή biobebe, μια κουταλιά ζάχαρη και μια κουταλιά βούτυρο στο τέλος) ή τα τοστάκια που αναφέρω ως εναλλακτικές στο δεκατιανό

5. Βραδινό δίνω μια παραλλαγή του μεσημεριανού, συνήθως με τριμμένο τυρί. πχ. δίνω ζυμαρικά με λίγα λαχανικά και τριμμένη μυζήθρα ή φτιάχνω τραχανά και στο τέλος ρίχνω φρέσκια ντομάτα, ελαιόλαδο και φέτα. Εννοείται προσθέτω λίγο αλάτι και ό,τι άλλο μπαχαρικό ταιριάζει σε κάθε συνταγή. Βραδινό+απογευματινό μαζί τρώει 250γρ.

 

Όσο για το θηλασμό, εγώ νομίζω ότι δε φταίει. Όταν το μωρό είναι κακόφαγο, ό,τι και να κάνεις, φαγανό δε θα γίνει. Βέβαια, όπως σου είπα παραπάνω, εγώ επέλεξα να μην τη θηλάζω πάνω από 2 φορές το 24ωρο σε αυτή την ηλικία. Πιο πολύ έχω εστιάσει στην ποιότητα των στερεών τροφών... Αβγά και κρέας από το χωριό, ψάρια πελαγίσια, φρούτα, πατάτες και καρότα βιολογικά (όσο αντέχει η τσέπη μου), καλής ποιότητας ελαιόλαδο, βούτυρο αντί για βιτάμ κλπ.

 

Αυτα που σου προτεινει η χριστας ειναι πολυ ωραια.οπως κ η babycobra που ειπε να την αφησεις να εξερευνησει το φαγητο μονη.κ γω μετα το χρονο σε 5-6γευματα κινηθηκα.φυσικα σταδιακα.γτ μεχρι το χρονο δ ετρωγε.φρουτα εδινα σαν σνακ δεκατιανο κ απογευματινο.βρωμη δ τρωμε ιδιιαιτερα.αλλα μπισκοτα-κεικ-μπαρες-πιτες(σπιτικα)κ ρυζογκοφρετες.μεσημερι φαγητο.βραδυ τραχανα,ομελετα,λιγο απο το μεσημεριανο,τοστ,πιτσα σπιτικη.πρωινο γαλα με δημητριακα(μετα το χρονο πινει κ κατσικισιο η αγελαδινο φρεσκο)η γαλα η χυμο με ψωμι,βουτυρο μελι η μαρμελαδα η ταχινι μελι.η κρεμα βρωμης με νερο η γαλα κ φρουτα ειναι καλη αλλα εμεις δ ειμαστε φαν.οπως κ το γιαουρτι αλλα επισης δ το τρωμε.σαν 6ο γευμα πιανω το γαλα προ υπνου τωρα που αποθηλασε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεκαπεντε μηνων (διορθωμενη 13) εχει υψος 74,5 κ βαρος 7100. Το πρωι τρωει κρεμα γιωτης μηλο αχλαδι 100 γρ γιατι τα φρουτα τα εκοψε. Το μεσημερι φαγητο 100- 150 γρ. Το απογ κρεμα βανιλια 100 γρ κ το βραδυ περιπου 100 γρ φαγητο. Τα αδεφακια της τρωνε περιπου διπλ ποσοτητες φαγητου . Τελ εβδ τρωει ολη τη μερα μονο το απογευμα γυρω στα 80- 100 γρ φαγητο κ 100 γρ κρεμα. Τον τελ μηνα ψηλωσε μισο εκ κ δεν πηρε καθολου βαρος. Οι εξετ δεν εδειξαν τιποτα παθολογικο.

Σε ευχαριστω για την απαντηση βικυ. Κ εγω εχω την αισθηση οτι εαν δεν την θηλασω δεν θα φαει τιποτα απο τα νευρα της. Αλλα μηπως της κανω κακο?

 

QUOTE=vicky86;2881325]Εμεις θηλαζαμε αποκλειστικα 6μηνες.μετα παραλληλα με στερεες οπου επι 2μηνες τα πηγε καλα.μετα λιγο το καλοκαιρι,τα δοντια,το μπουσουλημα,το περπατημα μεχρι το χρονο ελαχιστα.μετα το χρονο αρχισε να τρωει ικανοποιητικα μεχρι κ τωρα που ειναι δυο κ αποθηλασε.δ εχω δει διαφορα.εκτος απο αρρωστη.στα δοντια απλα πιο κρυα κ τραγανα.αναλογα κ την ορεξη.καθε μερα δ ειναι ιδια.ποσο υψος κ βαρος εχει;περιπου τι τρωει;απο αλλες μαμαδες ξερω οτι κ που δ δωσανε γαλα προτιμησαν να μεινουν νηστικα

Υ.γ.συγχαρητηρια για το κατορθωμα σου!να σας ζησουν!

 

Οι ποσοτητεσ ειναι τεραστιες σε σχεση με τι ετρωγε η δικια μου στην ηλικια σας.εμεις τρωμε συνεχεια απο λιγο.το οτι τα αλλα δυο τρωνε το διπλασιο δ ειναι μετρο συγκρισης ακομη κ αναμεσα σε αδερφια.το υψος της ειναι καλο.ακολουθει την καμπυλη της η εχει πεσει;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω ολες για τος συμβουλες. Θα δοκιμασω διαφορα πχ ομελετα γιατιαυγοβραστο δεν τρωει ενω τα αδερφακια της τρελαινονται. Φρουτοκρεμα επισης δεν ετρωγε σε αντιθεση παλι με τα αδερφακια της για αυτο κ ειπα να της δινω γιωτης με μια κουταλια φρουτοκρεμα στο μουλτι για να τρωει κατι. Μαρμελαδα δεν ειχα βαλει στα φρουτα ποτε θα το δοκιμασω. Τα αδερφακια της τρωνε το πρωι γαλα μετα αυγο μετα φρουτα μετα μεσημεριανο μετα κρεμα η γιαουρτι μετα χορτοσουπα μετα γαλα.

Απο θεμα καμπυλης μονο στην τελευταια μετρηση ηταν σταθερη στο βαρος πριν ηταν εκτος καμπυλης χαμηλα αλλα επαιρνε καθε μηνα. Βεβαια τωρα περπαταει πολυ περισσοτερο κ εχει μειωσει κ το φαγητο...θα δοκιμασω κ νεα φαγητα μηπως της αρεσει κατι πχ το ψωμακι με τυρι γκουντα το τρωει λιγο αλλα τρωει. Τα μπισκοτα της αρεσουν αλλα δεν της δινω λιγω ζαχαρης. Θα μπορουσα να δοκιμασω να της δωσω κεικ. Καλυτερο ειναι απο τη γιωτης.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπισκοτα της αρεσουν αλλα δεν της δινω λογω ζαχαρης.

 

Μπήκα κι εγώ σ' αυτό το τριπάκι, να μην της δίνω ζάχαρη και να προσπαθώ να της τα δίνω όλα σπιτικά. Όμως επειδή το παιδί με ταλαιπώρησε πολύ με το φαγητό κι εγώ κουράστηκα όλη την ώρα να μαγειρεύω, πλέον τα έχω ξεπεράσει αυτά. Να σημειώσω ότι εγώ στο σπίτι είμαι μόνη, δεν έχω βοήθεια στο μαγείρεμα.

 

Πλέον λοιπόν της δίνω φαγητά που έχουν ζάχαρη, απλά μετά από λίγο της πλένω τα δόντια. Παρεμπιπτόντως, κακές ουσίες δεν έχει η ζάχαρη. Επίσης, 2 κουταλάκια ζάχαρη = 8 γραμμάρια = 32 θερμίδες.

 

Τώρα, όταν αγοράζω κουλουράκια και μπισκότα συσκευασμένα από το σούπερ μάρκετ, κοιτάω πιο πολύ να μην έχουν συντηρητικά και γενικά να μην έχουν ακαταλαβίστικες λέξεις στα συστατικά τους, που να μου θυμίζουν εργαστήριο χημείας. Και επίσης από το σούπερ μάρκετ ψωνίζω και ρυζόγαλο, αρκεί να μην έχει συντηρητικά και επίσης προτιμώ αυτά που γράφουν στα συστατικά ότι φτιάχτηκαν με φρέσκο γάλα. Και φυσικά προτιμώ αυτό που έχει μεμβράνη, ώστε να το παίρνω μαζί μου στη θάλασσα και να μη χύνεται στην τσάντα μου στο δρόμο.

 

Βέβαια, με 5 στερεά γεύματα δεν έχω πλέον ανάγκη να της δίνω κουλουράκια ή μπισκότα σε καθημερινή βάση, γιατί δεν προλαβαίνει να πεινάσει ανάμεσα στα γεύματα. Γενικά, θεωρώ ότι η οδηγία των παιδιάτρων για 2-3 σνακ ανάμεσα στα γεύματα είναι λάθος γιατί αργά ή γρήγορα θα σε οδηγήσει να δίνεις ανθυγιεινές τροφές από το σούπερ μάρκετ. Μόνο οι εταιρείς ωφελούνται από αυτό, όχι τα παιδιά μας. Και τέλος να σου πω ότι ακόμα και στη διατροφολόγο που πήγα για να μου δώσει ιδέες για τα γεύματα της μικρής, η διατροφολόγος μου έδωσε ιδέες για 5 γεύματα στερεών τροφών μέσα στη μέρα και όχι 3. Και αυτό το υποστήριζε έντονα, ότι τα γεύματα στερεών τροφών πρέπει να είναι 5, και αν πίνει και γάλα, έχει καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Χριστας και εμεις της δινουμε κανενα κουλουρακι σπιτικο. Κ λιγο ψωμακι. Ετσι αναβαλλουμε το θηλασμο οταν θελει να θηλασει πριν το μεσημεριανο η το βραδυκο της γευμα. Μου δειχνει επιμονα τα δωματιο που πηγαινουμε για να θηλασει κ κλαιει δυνατα κ δεν ηρεμει με αγκαλιες. Δοκιμασα το αυγο ομελετα δεν το εφαγε ρυζογαλο ουτε. Αλλα αυτες τις ημερες τρωει λίγο παραπανω φαγητο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Γραφω προε ενημερωση. Ειμαστε 16 μηνων κ εχει αυξηθει η ορεξη της τελευταια. Συνεχιζει να θηλαζει αλλα δεν της κοβει την ορεξη. Ελπιζω να συνεχισει ετσι. Δεν τρωει μεγαλες πισοτητες αλλα δεν χανει γευμα. Αρα δεν ειχε να κανει με το θηλασμο αλλα με την ορεξη της!

 

 

QUOTE=isis73;2882435]Χριστας και εμεις της δινουμε κανενα κουλουρακι σπιτικο. Κ λιγο ψωμακι. Ετσι αναβαλλουμε το θηλασμο οταν θελει να θηλασει πριν το μεσημεριανο η το βραδυκο της γευμα. Μου δειχνει επιμονα τα δωματιο που πηγαινουμε για να θηλασει κ κλαιει δυνατα κ δεν ηρεμει με αγκαλιες. Δοκιμασα το αυγο ομελετα δεν το εφαγε ρυζογαλο ουτε. Αλλα αυτες τις ημερες τρωει λίγο παραπανω φαγητο!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας όλες και όλους!

Χρειάζομαι απόψεις αν έχετε ανάλογη εμπειρία!

Ο μικρός 16 μηνών,ακόμα να αρχίσει να τρώει σωστά. Για ποσότητα δεν το συζητάμε. Θηλάζει από τη μέρα μηδέν και τώρα που μεσολάβησε λοίμωξη με πυρετό και παράλληλα βγάζει δόντια, είναι μόνιμα κρεμασμένος στο στήθος μου. Όταν λέω μόνιμα, θηλάζει μέσα στη μέρα 6-8 φορές κ μια μεταμεσονύχτια ενώ κάθεται στο στήθος 30 λεπτά με 1 ώρα. Μέχρι τότε έτρωγε φρούτο το πρωί, με το ζόρι μεσημεριανό , γιαούρτι απόγευμα τραχανά βράδυ χωρίς διαμαρτυρία αν εξαιρέσουμε το μεσημεριανό που δίνουμε μάχη. Τώρα δεν τρώει ούτε αυτά. Είναι φάση; Θα περάσει; Φταίει ο θηλασμός; Αναπτυξιακά είναι καλά βάρος - ύψος αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα και αν είναι λογικό να κάνει πισωγυρισματα στο στήθος ανάλογα την περίοδο. Γνωρίζετε εσείς; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, xan8ippi είπε:

Καλησπέρα σας όλες και όλους!

Χρειάζομαι απόψεις αν έχετε ανάλογη εμπειρία!

Ο μικρός 16 μηνών,ακόμα να αρχίσει να τρώει σωστά. Για ποσότητα δεν το συζητάμε. Θηλάζει από τη μέρα μηδέν και τώρα που μεσολάβησε λοίμωξη με πυρετό και παράλληλα βγάζει δόντια, είναι μόνιμα κρεμασμένος στο στήθος μου. Όταν λέω μόνιμα, θηλάζει μέσα στη μέρα 6-8 φορές κ μια μεταμεσονύχτια ενώ κάθεται στο στήθος 30 λεπτά με 1 ώρα. Μέχρι τότε έτρωγε φρούτο το πρωί, με το ζόρι μεσημεριανό , γιαούρτι απόγευμα τραχανά βράδυ χωρίς διαμαρτυρία αν εξαιρέσουμε το μεσημεριανό που δίνουμε μάχη. Τώρα δεν τρώει ούτε αυτά. Είναι φάση; Θα περάσει; Φταίει ο θηλασμός; Αναπτυξιακά είναι καλά βάρος - ύψος αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα και αν είναι λογικό να κάνει πισωγυρισματα στο στήθος ανάλογα την περίοδο. Γνωρίζετε εσείς; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Απ' τη στιγμή που πέρασε ίωση και βγάζει κ δοντακια είναι λογικό να θηλάζει συνέχεια. Μην αγχώνεσαι, φάση είναι θα περάσει. Σε λίγο καιρό θα δεις ότι θα αρχίσει να τρώει καλύτερα. Κ μένα ο δικός μου έτσι ήταν. Τώρα 3 χρόνων πλέον τρώει πολύ περισσότερο από εκείνη την ηλικία

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, xan8ippi είπε:

Καλησπέρα σας όλες και όλους!

Χρειάζομαι απόψεις αν έχετε ανάλογη εμπειρία!

Ο μικρός 16 μηνών,ακόμα να αρχίσει να τρώει σωστά. Για ποσότητα δεν το συζητάμε. Θηλάζει από τη μέρα μηδέν και τώρα που μεσολάβησε λοίμωξη με πυρετό και παράλληλα βγάζει δόντια, είναι μόνιμα κρεμασμένος στο στήθος μου. Όταν λέω μόνιμα, θηλάζει μέσα στη μέρα 6-8 φορές κ μια μεταμεσονύχτια ενώ κάθεται στο στήθος 30 λεπτά με 1 ώρα. Μέχρι τότε έτρωγε φρούτο το πρωί, με το ζόρι μεσημεριανό , γιαούρτι απόγευμα τραχανά βράδυ χωρίς διαμαρτυρία αν εξαιρέσουμε το μεσημεριανό που δίνουμε μάχη. Τώρα δεν τρώει ούτε αυτά. Είναι φάση; Θα περάσει; Φταίει ο θηλασμός; Αναπτυξιακά είναι καλά βάρος - ύψος αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα και αν είναι λογικό να κάνει πισωγυρισματα στο στήθος ανάλογα την περίοδο. Γνωρίζετε εσείς; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Το βασικό σου "πρόβλημα" είναι ότι δεν τρώει τα γεύματα που έτρωγε. Λογικό αν σκεφτείς ότι είναι καλοκαίρι, βγάζει δόντια και αρρώστησε. Θα σου πρότεινα να πειραματιστειτε με καινούργιες γεύσεις και υφές .  Τρώει κανονικά κομμάτια; Πχ για πρωινό μπορεί να φάει ψωμί με μέλι και ταχίνι, κανένα αυγό ή τοστ. Αν είστε στη μετάβαση και τρώει και κρέμες ακόμα, μπορείς να δώσεις κρέμα βρώμης με φρούτα ή να δώσεις γιαούρτι με φρούτα ή τριμμένους στο μπλέντερ ξηρούς καρπούς και μέλι. Για τους ξηρούς καρπούς ( πάντα αλεσμένα) ρωτά παιδίατρο πότε να τα εισάγεις.

 

Κατά τα άλλα για το θηλασμό, ναι εμένα σε αυτή την φάση θήλαζε όπως λες συνέχεια, γιατί διψούσε και πιστεύω λόγω των αλμάτων ανάπτυξης. Υπομονή, ναι θα περάσει! Πίνει νερό; Εμένα 16 μηνών δεν έπινε πολύ ας πούμε. Αν όχι δοκίμασε διάφορα ποτήρια , τι θα βολέψει. Επίσης, ο χρόνος έξω πχ σε μια παιδική χαρά θα κάνει το παιδί να ξεχαστεί με το θηλασμό. Όσο μεγαλώνει μπορείς να βάζεις και όρια πχ όχι έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...