Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

οσο για ενοικιαση μου εχουν πει απο 60€ εως 35€ το μηνα!!!!

το symphony ενοικιάζεται 60 ευρώ το μήνα και το lactina 50 ευρώ το μήνα, δεν νομίζω να έχουν κάτι με 35...

 

aglaia,εγω τους ειπα οτι θα το κρατησω παρα πολυ καιρο και μου ειπαν 30 ευρω το μηνα :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

aglaia,εγω τους ειπα οτι θα το κρατησω παρα πολυ καιρο και μου ειπαν 30 ευρω το μηνα :wink:

 

οι μακροχρόνιες ενοικιάσεις έτσι είναι!!! :):):) στις αρχικές τιμές αναφερόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Παπαδήμα,

γέννησα πριν 7 ημέρες στο Λητώ και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλα μόνη μου-διότι βοήθεια απο τις μαίες δυστυχώς δεν είχα-δεν κατάφερα να θηλάσω το μπέμπη λόγω επίπεδων θηλών.'Ετσι,την τρίτη μέρα η προισταμένη μαία μου πρότεινε να με βάλει στο θήλαστρο και δέχτηκα.Χρησιμοποιούσα δύο συσκευές(LACTINA KAI SYMPHONY)και αντλούσα κατόπιν συμβουλής της 15 λεπτά απο το κάθε στήθος κάθε 3-4 ώρες το πολύ.Είχα πολύ γάλα σχεδόν 220-250 ml(2 μπουκάλια μου έφερναν)τα οποία τους έδινα και τα έβαζαν στο ψυγείο ή τα πέταγαν όταν τους το έλεγα για να δώσω το πιο φρέσκο.Την τέταρτη μέρα νοίκιασα το LACTINA(μου φάνηκε πιο δυνατό)και σε 2 ώρες μου το παρέδοσαν στο δωμάτιο.Τώρα -στο σπίτι πια- συνεχίζω να αντλώ ίδιες ποσότητες αλλά για πόσο θα διαρκέσει αυτό;Θα μειωθεί η παραγωγή σύντομα;Υπάρχει η δυνατότητα για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό ή να μην ελπίζω;Να το βάζω στο MAX ή όχι;Πώς να περιποιούμαι τις θηλές;Επίσης μου είπε η προισταμένη να αγοράσω και ένα χειροκίνητο ώστε όταν βγαίνω έξω να αντλώ λίγο στην τουαλλέτα και να το πετάω(απλά για αποσυμφόρηση και για να μην φεύγει το πρόγραμμα).Σωστά αυτά ή όχι;Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωράκι σου :D

 

θα στα πεί όλα η Αγλαία και τα υπόλοιπα κορίτσια που αντλούν,εγώ ήθελα μόνο να σου πώ,βλέποντας την αγωνία σου,μη στενοχωριέσαι,θα πίνει αποκλειστικά δικό σου γάλα το μωράκι σου,απο τη στιγμή που το θέλεις τόσο! Υπάρχουν μαμάδες που μόνο αντλούν (katerinούλα :wink: ) κι όμως τα καταφέρνουν περίφημα!

 

συγχαρητήρια λοιπόν,ήρθες στο σωστό σημείο για κάθε δυνατή βοήθεια :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κυρία Παπαδήμα,

γέννησα πριν 7 ημέρες στο Λητώ και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που κατέβαλλα μόνη μου-διότι βοήθεια απο τις μαίες δυστυχώς δεν είχα-δεν κατάφερα να θηλάσω το μπέμπη λόγω επίπεδων θηλών.'Ετσι,την τρίτη μέρα η προισταμένη μαία μου πρότεινε να με βάλει στο θήλαστρο και δέχτηκα.Χρησιμοποιούσα δύο συσκευές(LACTINA KAI SYMPHONY)και αντλούσα κατόπιν συμβουλής της 15 λεπτά απο το κάθε στήθος κάθε 3-4 ώρες το πολύ.

καλως ηρθες και να σου ζησει το μπεμπακι σου!!!

δεν ειμαι η Αγλαια ομως εγω αντλω εδω και 6 μηνες ολα τα γευματα του μωρου μου!!

ποσες αντλησεις κανεις το 24ωρο??

 

Είχα πολύ γάλα σχεδόν 220-250 ml(2 μπουκάλια μου έφερναν)τα οποία τους έδινα και τα έβαζαν στο ψυγείο ή τα πέταγαν όταν τους το έλεγα για να δώσω το πιο φρέσκο.

το γαλα μπορουσες να το αποθηκευσεις στην καταψυξη

Την τέταρτη μέρα νοίκιασα το LACTINA(μου φάνηκε πιο δυνατό)και σε 2 ώρες μου το παρέδοσαν στο δωμάτιο.

εγω επειδη εχω αντλησει μεγαλες ποσοτητες και με τα 2 θηλαστρα θεωρω το symphony πολυ καλυτερο και μου αυξησε την παραγωγη μου!!

Τώρα -στο σπίτι πια- συνεχίζω να αντλώ ίδιες ποσότητες αλλά για πόσο θα διαρκέσει αυτό;

οσο θελεις θα διαρκεσει,εω συνεχιζω ακομη :wink:

επισης,για να μην αισθανεσαι μονη σου παραθετω 1 σαιτ που αντλουν μαμαδες 4 χρονια!!!

http://www.pumpingmoms.org/

 

Θα μειωθεί η παραγωγή σύντομα;

γιατι να μειωθει?εκτος αν κανεις λιγες αντλησεις.

αντλεις με νοσοκομειακο θηλαστρο.

Υπάρχει η δυνατότητα για 6μηνο αποκλειστικό θηλασμό ή να μην ελπίζω;

υπαρχει αλλα ειναι αρκετα κουραστικο και εξαντλητικο!!!

Να το βάζω στο MAX ή όχι;

αν το αντεχεις γιατι οχι?

εγω ξεκιναω απο το min και σταδιακα το αυξανω

Πώς να περιποιούμαι τις θηλές;

με το ιδιο σου το γαλα,βαζε λιγο και αφηνε τις να αεριζονται!!!

Επίσης μου είπε η προισταμένη να αγοράσω και ένα χειροκίνητο ώστε όταν βγαίνω έξω να αντλώ λίγο στην τουαλλέτα και να το πετάω(απλά για αποσυμφόρηση και για να μην φεύγει το πρόγραμμα).Σωστά αυτά ή όχι;

εγω ακομη και να παω καπου το παιρνω μαζι μου!!!

γιατι να ταλαιπρουμαι με το χαρχαλι???

 

τελος,σου μιλαω εκ πειρας:

προσπαθησε να θηλασεις,υπαρχει τροπος με επιπεδες θηλες απλα νομιζω πως δεν σου εδειξαν.

ψαξε να βρεις στην περιοχη σου καποια συμβουλο θηλασμου να σε βοηθησει!!!

αυτη η διαδικασια ειναι πραγματικα κουραστικη και υπηρχαν φορες που ειχα απελπιστει και ευτυχως υπηρχαν η Αγλαια και τα κοριτσια που με στηριξαν πολυ.ηταν μερες που εκανα και 10 αντλησεις τη μερα και για φαντασου ολη τη μερα να μην κανεις τιποτα περα απο αντληση και ταισμα!!!

μπορεις να ξαναπροσπαθησεις!!!

καλη συνεχεια!!! :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την άμεση ανταπόκριση.Να σας ζήσουν και τα δικά σας μικρούλια.

Αντλώ κάθε τρίωρο σχεδόν αλλά πράγματι είναι κουραστικό και εξαντλητικό να ξυπνάω 3 και 4 τη νύχτα όπου κοιμάμαι πάνω στη συσκευή κυριολεκτικά.

Θα νοικιάσω τον άλλο μήνα το SYMPHONY εφόσον αυξάνει την παραγωγή.

Αυτή την κρέμα της λανολίνης χρησιμοποιώ για περιποιήση και αυτό όποτε θυμάμαι.Κατά τα άλλα 2 φορές την ημέρα καθαρίζω το στήθος με νερό και σαπούνι της FREZYDERM και πρίν θηλάσω με σκέτο νερό και βάζω επίθεμα CHICCO.Είναι αρχή και έχω όρεξη,στη συνέχεια θα δούμε....Πάντως ο θηλασμός είναι ιεροτελεστία και νομίζω πως διδάσκεται.Είναι απαράδεκτο και τραγικό οι μαίες ακόμη και των ιδιωτικών μαιευτηρίων να αδιαφορούν πλήρως και προκλητικά.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα 2 φορές την ημέρα καθαρίζω το στήθος με νερό και σαπούνι της FREZYDERM και πρίν θηλάσω με σκέτο νερό και βάζω επίθεμα CHICCO.

 

athoa,1 φορα πλυσιμο με σκετο νερακι αρκει!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενας γνωστος μας απο τη ΔΕΗ οτι το φετινο καλοκαιρι θα εχουμε προβλημα με την ηλεκτροδοτηση.μηπως να παρω κανενα μικρο θηλαστρο σε μια τετοια περιπτωση? εννοω με μπαταριες :roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενας γνωστος μας απο τη ΔΕΗ οτι το φετινο καλοκαιρι θα εχουμε προβλημα με την ηλεκτροδοτηση.μηπως να παρω κανενα μικρο θηλαστρο σε μια τετοια περιπτωση? εννοω με μπαταριες :roll:

γεννήτρια μήπως;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενας γνωστος μας απο τη ΔΕΗ οτι το φετινο καλοκαιρι θα εχουμε προβλημα με την ηλεκτροδοτηση.μηπως να παρω κανενα μικρο θηλαστρο σε μια τετοια περιπτωση? εννοω με μπαταριες :roll:

γεννήτρια μήπως;;;

πιο φτηνα θα μου βγει το θηλαστρο απ'το να παρω γεννητρια!!!!

ασε δε αυτος ο θορυβος....απαπαπαπα

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα το πρωί το άκουσα κι εγώ...θα αρχίσουν πάλι τις διακοπές ρεύματος γιατί το ρεύμα δεν φτάνει για όλους (ο λογαριασμός όμως πάει σε όλους, άλλο θέμα).

κατερίνα, το ηλεκτρικό της medela φαντάζομαι ότι θα έχει και μπαταρίες και θα γίνεται και χειροκίνητο (όπως το isis της avent).

Link to comment
Share on other sites

αν είναι προγραμματισμένες οι διακοπές, όλο και κάποια λύση θα βρεθεί.

Αν π.χ. τη φρουτόκρεμα τη φτιάξεις πριν κοπεί το ρεύμα, και τη βάλεις στο ψυγείο, μετά η ψύξη διατηρείται αν δε το πολυανοίγεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα το πρωί το άκουσα κι εγώ...θα αρχίσουν πάλι τις διακοπές ρεύματος γιατί το ρεύμα δεν φτάνει για όλους (ο λογαριασμός όμως πάει σε όλους, άλλο θέμα).

κατερίνα, το ηλεκτρικό της medela φαντάζομαι ότι θα έχει και μπαταρίες και θα γίνεται και χειροκίνητο (όπως το isis της avent).

 

το εχω το mini electric αλλα δε θα μπορεσω να αντλησω πλεον με αυτο γιατι τα εχει παιξει απο τις πολλες αντλησεις!!! :wink:

το symphony προφανως δεν παιρνει μπαταριες,το swing υπαρχει με μπαταριες αραγε?

ξερω οτι παιρνει μπαταριες και το mini electric plus :roll::roll:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να στο δάνειζα εγώ, αλλά θα το χρειαστώ για πολύ ακόμα από ότι φαίνεται...για κανα 2 μήνες σίγουρα... :(

να σαι καλα!!!

σ'ευχαριστω πααααρα πολυ!!!

βρηκα θηλαστρο,θα μου το δανεισει μια κοπελα!!!

thnx

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το Swing της Medela είναι πολύ καλό. Έχω και πολύ γάλα βέβαια, αλλά το νοσοκομειακό με πόναγε ενώ αυτό κάνει λίγο μασαζάκι και μετά ρουφάει απαλά, όσο δυνατά το θέλεις.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το Swing της Medela είναι πολύ καλό. Έχω και πολύ γάλα βέβαια, αλλά το νοσοκομειακό με πόναγε ενώ αυτό κάνει λίγο μασαζάκι και μετά ρουφάει απαλά, όσο δυνατά το θέλεις.

 

Τα νοσοκομειακά ρυθμίζονται και μάλιστα έχουν μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης από τα μικρά. Πρέπει πάντα να ξεκινούν από χαμηλή ένταση η οποία αυξάνεται σταδιακά μέχρι να νιώσεις δυσφορία, τότε επιστρέφεις στην προηγούμενη ένταση που δεν νιώθεις τίποτα. Κανονικά αυτό έπρεπε να σου το πούνε οι μαίες που είναι η δουλειά τους και οφείλουν να γνωρίζουν τη λειτουργία του θήλαστρου... :?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι να διαλέξω από θήλαστρο????

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη μιας και πρέπει πλέον να ξεκινήσω να φτιάχνω απόθεμα. Εχω καταψύκτη που κρατάει το γάλα για πάνω απο 3 μήνες. Σωστά? Η μπουμπού είναι 1 μήνα και 2 ημέρες. Σε λίγο καιρό θα πάω δουλειά τι να κάνω??? ΑVENT ηλεκτρονικό IQ φυσικά με τα ειδικά που έχει για καταψύκτες η μedela swing με μπουκάλια μεταξύ αυτών των δύο ταλαντευομαι. :cry: Δυστυχώς πλησιάζει ο καιρός και λαχείο δεν μας έρχεται... η δουλειά εννοώ.....

BqwU.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...