Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Εγώ είχα σκεφτεί να αγοράσω το lactina αλλά τελικά είναι πιο καλά να το νοικιάζεις γιατί αν πάθει οτιδήποτε απλά το στέλνεις στην εταιρεία και σου το αντικαθιστά. :wink:

Όντως,πριν κανενα μηνα, το symphony που ειχα, χαλασε, το εστειλα πισω και μου στειλαν κατευθειαν καινουριο!Ευτυχως! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια

είμαι νέα στην παρέα σας και θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι

Να σας πω ότι περιμένω δίδυμα (δεν ξέρω να βάζω τικεράκια ) και θέλω πολύ να θηλάσω

Μήπως πρέπει να νοικιάσω από τώρα το Symphony Medela από τώρα μήπως δεν υπάρχει όταν θα το χρειαστώ ????

Και κάτι άλλο δεν είδα στην Αθήνα ποιά κυρία είναι Σύμβουλος Θηλασμού ενδιαφέρομαι να έρθει κάποια να μου δείξει γιατί είμαι 29 εβδομάδες συνέχεια στο κρεβάτι

Αργησα λίγο να σας ανακαλύψω αλλά πολύ χαρούμενη που έχετε μια τόσο ενδιαφέρουσα παρέα :?

.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια

είμαι νέα στην παρέα σας και θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι

Να σας πω ότι περιμένω δίδυμα (δεν ξέρω να βάζω τικεράκια ) και θέλω πολύ να θηλάσω

Μήπως πρέπει να νοικιάσω από τώρα το Symphony Medela από τώρα μήπως δεν υπάρχει όταν θα το χρειαστώ ????

Και κάτι άλλο δεν είδα στην Αθήνα ποιά κυρία είναι Σύμβουλος Θηλασμού ενδιαφέρομαι να έρθει κάποια να μου δείξει γιατί είμαι 29 εβδομάδες συνέχεια στο κρεβάτι

Αργησα λίγο να σας ανακαλύψω αλλά πολύ χαρούμενη που έχετε μια τόσο ενδιαφέρουσα παρέα :?

 

Φαίδρα με το καλό!

Δεν υπάρχει λόγος να το νοικιάσεις από τώρα! Ίσως να μην σου χρειαστεί (το ευχόμαστε!). Αν σου χρειαστεί και δεν το έχουν θα έχουν το lactina που θα σε βολέψει σίγουρα μέχρι να βρεθεί ένα symphony.

 

Όσο για Σύμβουλο στην Αθήνα θα σου στείλω πμ με τα στοιχεία της. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια

είμαι νέα στην παρέα σας και θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι

Να σας πω ότι περιμένω δίδυμα (δεν ξέρω να βάζω τικεράκια ) και θέλω πολύ να θηλάσω

Μήπως πρέπει να νοικιάσω από τώρα το Symphony Medela από τώρα μήπως δεν υπάρχει όταν θα το χρειαστώ ????

Και κάτι άλλο δεν είδα στην Αθήνα ποιά κυρία είναι Σύμβουλος Θηλασμού ενδιαφέρομαι να έρθει κάποια να μου δείξει γιατί είμαι 29 εβδομάδες συνέχεια στο κρεβάτι

Αργησα λίγο να σας ανακαλύψω αλλά πολύ χαρούμενη που έχετε μια τόσο ενδιαφέρουσα παρέα :?

ΦΑΙΔΡΑ καλωσηρθες!Με το καλο τα μωρακια σου!Θα περασει ο καιρος και ολα θα αλλάξουν ριζικα!! :D

Εγω καθησα πολυ λιγοτερο στο κρεβατι και ξερω τα ζορια!!

Εδω θα βρεις ό,τι βοήθεια χρειαστείς! :wink:

Τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

 

Αν και ο Δημητράκης δεν μας έχει ακόμα έρθει, τον περιμένουμε από 'μέρα σε 'μέρα, και δεν ξέρουμε αν θα χρειαστούμε θήλαστρο, γενικά ψαχνόμαστε, να ξέρουμε τις επιλογές μας.

 

Τι γνώμη έχετε για το παρακάτω (Ameda Purely Yours):

http://www.ameda.com/products/personal.aspx

 

Για τι χρήση προορίζεται;

 

Από πού μπορώ να το αγοράσω από Ελλάδα; Εξωτερικό; (Internet;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και δεν ξέρουμε αν θα χρειαστούμε θήλαστρο, γενικά ψαχνόμαστε, να ξέρουμε τις επιλογές μας.

 

Το θήλαστρο δεν είναι από τις απαραίτητες αγορές πριν να χρειαστεί. Αν μετά την γέννα (με το καλό να σας έρθει το μωράκι σας :) ) το χρειαστείς θα έχεις όλο τον χρόνο να το αγοράσεις ή να το νοικιάσεις.

 

Τι γνώμη έχετε για το παρακάτω (Ameda Purely Yours):

http://www.ameda.com/products/personal.aspx

Για τι χρήση προορίζεται;

 

Είναι για περιστασιακή χρήση, μάξιμουμ μία φορά την ημέρα για γυναίκες που έχουν εδραιώσει γαλουχία (δηλαδή που θηλάζουν αποκλειστικά για πάνω από 6 εβδομάδες).

 

Ίδιας χρήσης αλλά καλύτερο είναι αυτό http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/swing.php

γιατί έχει άντληση 2 φάσεων

 

 

Από πού μπορώ να το αγοράσω από Ελλάδα; Εξωτερικό; (Internet;)

 

Ο αντιπρόσωπος της Ameda στην Ελλάδα είναι αυτός:

Ananiadis George E.E.

Haralabous Mouskou 21

Thessaloniki T.K., 54634

Greece

Phone: +30 2310 200467

Fax: +30 2310 208536

Email: [email protected]

 

Ισχύουν όσα σου έγραψα παραπάνω, μην αγοράσεις τίποτα αν δεν σου χρειάζεται (πρόβλημα θηλασμού, δουλειά κλπ)

 

Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή (πριν σαραντίσετε) το μόνο θήλαστρο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ένα νοσοκομειακό που ενοικιάζεται και από αυτά το καλύτερο είναι αυτό

http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/symphony.php

 

Κάνε υπομονή να έρθει το μωράκι σου και τα ξαναλέμε :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

Ελενη cool!! :cool:

Ρωτα στον αντιπροσωπο της medela και αν δεν εχουν κι αυτοι,θα παρεις μονο την αντλια,που εχει 28 ευρω,αυτη που αγοραζεις οταν νοικιαζεις τα νοσοκομειακα!

Κι εγω θα χρειαστω τετοια ασπρη μεμβρανη γιατι μου χαλανε σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ηρεμήστε... Σιγά μην ξαναγοράσετε όλο το θήλαστρο. Κατ'αρχήν κοιτάξτε αν έχετε ανταλλακτική (όταν είχα πάρει το μινι ελέκτρικ είχε άλλη μία μέσα). Αν όχι....

 

Θα αγοράσετε μόνο την μεμβράνη!!!!!

Θα πάρετε τηλ στη MEdela να σας την στείλουν.

 

Εμένα μετά το Cape Town μου είχαν χαλάσει τα λαστιχάκια του Symphony, πήρα τηλ και μου τα φέραν δωρεάν :D Εντάξει μπορεί να σας τα χρεώσουν εσάς (γιατί εγώ το έχω το Symphony 7 μηνες allready) αλλά το ποσόν είναι χαζό :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

 

Φυσικά και δεν θα ξαναδώσεις, πάρε τηλέφωνο στην εταιρεία! Τα τηλέφωνα βρίσκονται στο ποστ για τα θήλαστρα. Συνήθως όλα τα μπουκαλάκια έχουν και μία ανταλλακτική βαλβίδα, το δικό σου δεν είχε ή δεν την κράτησες;

 

(τώρα είδα ότι έγραψα τα ίδια με σας...)

 

Άντλησα 90 λίτρα γάλα και δεν μου χάλασαν οι μεμβράνες παρόλο που τα αποστείρωνα κάθε φορά (δεν τις έχω βράσει ποτέ, μόνο στον αποστειρωτήρα τις έβαζα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα κοριτσια δεν χαλασαν ακριβως,απλα βλεπω μια σχισμη στο σημειο που η μεμβρανη ενωνεται με το κιτρινο μαντζαφλερι :lol::lol: !

Και εβαλα τις δευτερες που ειχε μεσα!Αν σχιστουν κι αυτες θα τους παρω τηλ!

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζα πως δεν κανει ουτε στον αποστειρωτη να μπαινουν!ετσι την πατησα,την ειχα εξω απο τον αποστειρωτη.πραγματικα πηρα τηλ στην εταιρια κ ηταν μια ευγενεστατη κοπελα η οποια ειπε σημερα θα μου στειλει αλλο.οστωσο μου εδειξε που υπηρχε ανταλακτικο..ηταν σε ενα καπακι που ευτυχως ειχα φυλαξει στην κουτα αναμεσα στο καπακι κ σε ενα"κατι" που βιδωνε πανω σε αυτο,Δε θα το εβρισκα ποτε :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

μου εδειξε που υπηρχε ανταλακτικο..ηταν σε ενα καπακι που ευτυχως ειχα φυλαξει στην κουτα αναμεσα στο καπακι κ σε ενα"κατι" που βιδωνε πανω σε αυτο,Δε θα το εβρισκα ποτε :P:P:P
:lol::lol::lol::lol:

Tωρα τελικα εχεις 2 δηλαδη???? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Θέλω (πάλι) τη βοήθειά σας, γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι: Από Οκτώβρη (η μπέμπα θα είναι 10 μηνών) και μέχρι Μάρτιο θα ταξιδεύω με αεροπλάνο εκτός Αθηνών μία φορά την εβδομάδα για 2 μέρες (μία διανυκτέρευση).

Ποιο θήλαστρο πρέπει να πάρω ώστε να αφήνω γάλα στη μπέμπα αλλά και να το παίρνω μαζί μου για να διατηρήσω τη γαλουχία; Τώρα έχω το χειροκίνητο Avent ISIS και βγάζω γύρω στα 80 ml (με κόπο) δυο φορές το μήνα για να υπάρχει στο ψυγείο για ώρα ανάγκης.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας!

 

Θέλω (πάλι) τη βοήθειά σας, γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι: Από Οκτώβρη (η μπέμπα θα είναι 10 μηνών) και μέχρι Μάρτιο θα ταξιδεύω με αεροπλάνο εκτός Αθηνών μία φορά την εβδομάδα για 2 μέρες (μία διανυκτέρευση).

Ποιο θήλαστρο πρέπει να πάρω ώστε να αφήνω γάλα στη μπέμπα αλλά και να το παίρνω μαζί μου για να διατηρήσω τη γαλουχία; Τώρα έχω το χειροκίνητο Avent ISIS και βγάζω γύρω στα 80 ml (με κόπο) δυο φορές το μήνα για να υπάρχει στο ψυγείο για ώρα ανάγκης.

 

Να συμπληρώσω ότι πέραν αυτών, δουλεύω στο σπίτι, οπότε οι υπόλοιποι θηλασμοί θα συνεχιστούν ανενόχλητοι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!

 

Θέλω (πάλι) τη βοήθειά σας, γιατί έχω αρχίσει και αγχώνομαι: Από Οκτώβρη (η μπέμπα θα είναι 10 μηνών) και μέχρι Μάρτιο θα ταξιδεύω με αεροπλάνο εκτός Αθηνών μία φορά την εβδομάδα για 2 μέρες (μία διανυκτέρευση).

Ποιο θήλαστρο πρέπει να πάρω ώστε να αφήνω γάλα στη μπέμπα αλλά και να το παίρνω μαζί μου για να διατηρήσω τη γαλουχία; Τώρα έχω το χειροκίνητο Avent ISIS και βγάζω γύρω στα 80 ml (με κόπο) δυο φορές το μήνα για να υπάρχει στο ψυγείο για ώρα ανάγκης.

 

Να συμπληρώσω ότι πέραν αυτών, δουλεύω στο σπίτι, οπότε οι υπόλοιποι θηλασμοί θα συνεχιστούν ανενόχλητοι.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D

 

Το swing είναι το καλύτερο μικρό θήλαστρο που μπορείς να πάρεις. Είναι ελαφρύ κι εύκολο στη μεταφορά. Ένα νοσοκομειακό μπορεί να είναι καλύτερο αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολο να το μεταφέρεις γιατί ζυγίζει 2-3 κιλά (ανάλογα με το μοντέλο) και είναι ογκώδες...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις περιπου σε τι κοστος κυμαινεται η ενοικιαση θηλαστρου και εαν μπορει καποιος να το νοικιασει σε μια επαρχιακη πολη!

 

εχω ρωτησει για medela & κοστιζουν απο 55€-150€ αγορά εκτως το pump and style που κανει 250€,

οσο για ενοικιαση μου εχουν πει απο 60€ εως 35€ το μηνα!!!! αναλογα το χρονικο διαστημα που θα το χρησιμοποιησεις & επαρχια σου τα στελνουν κανονικα με αντικαταβολη!! η φιλη μου πηρε το swing & μου ειπε οτι ηταν καταπληκτικο ενω στην πρωτη τησ εγκυμοσηνη πηρε καποιο αλλο. & εγω μαλλον αυτο θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

 

νομιζω οτι μπορεις να βρεις ανταλακτικο

θελεισ να ρωτησω?

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

 

νομιζω οτι μπορεις να βρεις ανταλακτικο

θελεισ να ρωτησω?

 

Σοφάκι έχει απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα!

 

Καλώς ήρθες παρεπιπτόντως... :D

Link to comment
Share on other sites

εχω το swing της medela κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη,πριν μερικες μερες ομως ηρθε μια κοπελα να μου καθαρισει το σπιτι κ μου πεταξε κατα λαθος τη μικρη ασπρη στρογγυλη μεμβρανη που μπαινει στο τελος κ απο τοτε δε τραβαει καθολου το στηθος για να αντλισει γαλα,ρωτησα στα μαγαζια που το πουλανε κ κανεις δε το εχει σαν ανταλακτικο.ειμαι πολυ στεναχωρημενη!!δεν ειναι αμαρτια για ενα τοσο μικρο πραγματακι να ξαναδωσω 150 ευρω? :(:(

 

νομιζω οτι μπορεις να βρεις ανταλακτικο

θελεισ να ρωτησω?

 

Σοφάκι έχει απαντηθεί στην προηγούμενη σελίδα!

 

Καλώς ήρθες παρεπιπτόντως... :D

 

 

οκ sorry!!!

 

δεν τα διαβασα ολα!!!

 

καλως σας βρηκα!!! πρωτη φορα μπηκα & παρασυρθηκα!!!!

& εγω εχω το αγχος & ψαχνω διαφορα πραγματα & δυσκολευτικα να τα βρω!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για ενοικιαση μου εχουν πει απο 60€ εως 35€ το μηνα!!!!

το symphony ενοικιάζεται 60 ευρώ το μήνα και το lactina 50 ευρώ το μήνα, δεν νομίζω να έχουν κάτι με 35...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...