Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπέρα πέρα για πέρα! Σήμερα το πρωί τηλεφώνησα στα τηλέφωνα που δημοσιεύονται στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος για το θήλαστρο Symphony και μου είπαν πως δεν είναι διαθέσιμο. Από ό,τι κατάλαβα μάλιστα θα πρέπει να υπάρχει και λίστα αναμονής με τις ενδιαφερόμενες. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βρω κάπου αλλού το συγκεκριμένο θήλαστρο για να το νοικιάσω; 8)

 

Oxi, αλλά μπορείς να νοικιάσεις το lactina, είναι πολύ καλό και αυτό...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑλημερούδια! ΚΑτερίνα μου, μόνο Αθήνα πήρα τηλέφωνο. Δε φαντάζομαι να μπορούν να μου το στείλουν από Θεσσαλονίκη. Θα μου το έλεγαν πιστεύω. Felinidoc, μάλλον θα το δοκιμάσω το lactina :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερούδια! ΚΑτερίνα μου, μόνο Αθήνα πήρα τηλέφωνο. Δε φαντάζομαι να μπορούν να μου το στείλουν από Θεσσαλονίκη. Θα μου το έλεγαν πιστεύω. Felinidoc, μάλλον θα το δοκιμάσω το lactina :wink:

 

Αν υπάρχει στη θεσσαλονίκη θα σου το στείλουν. Το ότι δεν σου το είπανε δε σημαίνει τίποτα, είναι θέμα υπαλλήλου.

 

τα στέλνουν παντού σε Ελλάδα και Κύπρο. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Α ναι;;; Μόλις παρέλαβα τη Λακτίνα! Δεν συνίσταται για εδραίωση θηλασμού;

Πάντως οι συχνές αντλήσεις και η μαγιά έφεραν αποτέλεσμα. Χτεσ κατάφερα να αντλήσω 130 μλ και είμαι πολύ χαρούμενη!!!

Καλή Ανάσταση σε όλους :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τη Λακτίνα! Δεν συνίσταται για εδραίωση θηλασμού;

 

συνισταται!!!μην ανησυχεις,εχω αντλησει με αυτο το θηλαστρο πανω απο 50λιτρα γαλα!! :wink:

Πάντως οι συχνές αντλήσεις και η μαγιά έφεραν αποτέλεσμα. Χτεσ κατάφερα να αντλήσω 130 μλ και είμαι πολύ χαρούμενη!!!

 

μπραβο σου!!!!συγχαρητηρια!! :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σκεφτείς Κατερίνα ότι 2 εβδομάδες μετά τη γέννηση του μπέμπη αντλούσα μόνο 15 μλ και από τα δύο στήθη. Τελικά άξιζε τον κόπο η προσπάθεια, καί αν δεν πετύχαινα τελείως τυχαία το φόρουμ δεν θα το προσπαθούσα. Θα πίστευα τα λόγια των "ειδικών" που μου έλεγαν πως "αν δεν έχει κατέβει ακόμα το γάλα σου, δεν θα κατέβει ποτέ" :x !!! Ήμασταν πολύ τυχεροι και εγώ και ο μπέμπης :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

souzy kai ego mexri kai 2 mhvn den mporousa na bgalo pano apo 30-40 ml me to thilastro. Tora edo kai 2 ebdomades bgazo 150 ml apo kathe stithos thn fora kai malista me xeirokinito thilastro. Mallon thelei ligo kairo to stithos na prosarmosth!

 

Ναι αλλά όλες οι γυναίκες δεν καταφέρνουν να αντλήσουν με θήλαστρο ακόμα και με το καλύτερο. Το γεγονός ότι εσύ αντλείς δεν σημαίνει ότι και μια άλλη κοπέλα θα μπορέσει...

Η φύση δεν μας προόρησε για να αντλούμε με θήλαστρα αλλά για να θηλάζουμε :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι να αποβάλω το άγχος ότι ο μπέμπης μπορεί και να μην τρώει καλά μόνο με στήθος. Νιώθω πάντα την ανάγκη να του δίνω και συμπλήρωμα, κι αυτός πότε το τρώει και πότε όχι. Όταν καταφέρω να του δίνω συμπλήρωμα αποκλειστικά με δικό μου γάλα, τότε θα μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ικανοποιημένη :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερει καμμια σας που μπορουμε να βρουμε θηλαστρα της medela στην επαρχια;

(κομοτηνη)

Aν θελεις νοσοκομειακο θα παρεις τηλ στην Θεσσαλονικη στα τηλεφωνα που αναγραφονται στην πρωτη σελιδα και θα στο στειλουν,αν θελεις καποιο απο τα πιο μικρα,π.χ.mini elictric, ζητα απο καποιο φαρμακειο να στο παραγγειλουν! :wink:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! είμαι νέα μαμά και νεο μέλος! Μόλις διάβασα τη συζήτηση για τα θήλαστρα και έχω προβληματιστεί! η κόρη μου είναι 3 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και λίγες μέρες δεν ξυπνάει τη νύχτα με αποτέλεσμα το στήθος μου να πρήζεται και το γάλα να χύνεται στο νυχτικό μου. Επίσης μερικές φορές αποκοιμιέται πριν φάει αρκετά και μένει γάλα στο στήθος. Χωρίς να έχω ψάξει τι γίνεται με τα θήλαστρα, χρησιμοποίησα ένα βράδυ το χειροκίνητο της NUK που μου έδωσε μια φίλη. Την πρώτη φορά έβγαλα 60 ml σε μια ώρα και μετά απο 2-3 χρήσεις ακόμη, κατάφερα να βγάλω 120ml σε πολύ λιγότερο. Σκέφτομαι οτι αφού το χρειάζομαι μια φορά την ημέρα και για αυτόν το σκοπό, δεν είναι και τόσο κακό, χωρίς να μπορώ να συγκρίνω με άλλα θήλαστρα. Αυτά που διάβασα απο εσάς πάντως για το συγκεκριμένο με κάνουν να το ξανασκέφτομαι! Εσείς τι λέτε? Αγλαϊα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Συνεχίζω με αυτό, αγοράζω κάποιο άλλο ή αφήνω τη μικρή να τρώει όσο και όποτε θέλει και απλά περιμένω να προσαρμοστεί η ποσότητα γάλακτος? Πάντως το να έχω απόθεμα στην κατάψυξη είναι κάτι πολύ σημαντικό και ούτως ή άλλως δεν θέλω να μειωθεί η ποσότητα, τουλάχιστον την ημέρα. Ευχαριστώ που με ακούσατε! Περιμένω τη γνώμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλησπέρα! είμαι νέα μαμά και νεο μέλος! Μόλις διάβασα τη συζήτηση για τα θήλαστρα και έχω προβληματιστεί! η κόρη μου είναι 3 μηνών και τη θηλάζω αποκλειστικά. Εδώ και λίγες μέρες δεν ξυπνάει τη νύχτα με αποτέλεσμα το στήθος μου να πρήζεται και το γάλα να χύνεται στο νυχτικό μου. Επίσης μερικές φορές αποκοιμιέται πριν φάει αρκετά και μένει γάλα στο στήθος. Χωρίς να έχω ψάξει τι γίνεται με τα θήλαστρα, χρησιμοποίησα ένα βράδυ το χειροκίνητο της NUK που μου έδωσε μια φίλη. Την πρώτη φορά έβγαλα 60 ml σε μια ώρα και μετά απο 2-3 χρήσεις ακόμη, κατάφερα να βγάλω 120ml σε πολύ λιγότερο. Σκέφτομαι οτι αφού το χρειάζομαι μια φορά την ημέρα και για αυτόν το σκοπό, δεν είναι και τόσο κακό, χωρίς να μπορώ να συγκρίνω με άλλα θήλαστρα. Αυτά που διάβασα απο εσάς πάντως για το συγκεκριμένο με κάνουν να το ξανασκέφτομαι! Εσείς τι λέτε? Αγλαϊα τι κάνω σε αυτή την περίπτωση? Συνεχίζω με αυτό, αγοράζω κάποιο άλλο ή αφήνω τη μικρή να τρώει όσο και όποτε θέλει και απλά περιμένω να προσαρμοστεί η ποσότητα γάλακτος? Πάντως το να έχω απόθεμα στην κατάψυξη είναι κάτι πολύ σημαντικό και ούτως ή άλλως δεν θέλω να μειωθεί η ποσότητα, τουλάχιστον την ημέρα. Ευχαριστώ που με ακούσατε! Περιμένω τη γνώμη σας!!!

 

Αν θα χρειαστείς το γάλα στην κατάψυξη είναι καλή ιδέα να αντλείς ένα γεύμα, αρκεί αυτό να μην σε κουράζει.

 

Αν έχει αυτό το θήλαστρο είναι εντάξει για χειροκίνητο (το ηλεκτρικό της nuk είναι απαράδεκτο, το χειροκίνητο είναι ικανοποιητικό).

 

ratgeber_handmilchpumpe.jpg

 

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την άμεση απάντηση!!!! Είναι ωραίο κάποιος να μπορεί να δίνει λύσεις στα προβλήματα σου! Δεν με κουράζει αλλά νιώθω μια ενόχληση σαν κάποιος να τσιμπάει την αριστερή θηλή, όχι κατα την άντληση ούτε συνεχώς αλλά άσχετες στιγμές κατα τη διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι αναμενόμενο ή καταπονώ τις θηλές χωρίς να το καταλαβαίνω? βάζω το θήλαστρο πάνω απο 10 λεπτά συνεχόμενα στο κάθε στήθος. Στο τέλος της άντλησης οι θηλές είναι λίγο φουσκωμένες αλλά μόνο για λίγο και χωρίς να πονάω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και την άμεση απάντηση!!!! Είναι ωραίο κάποιος να μπορεί να δίνει λύσεις στα προβλήματα σου! Δεν με κουράζει αλλά νιώθω μια ενόχληση σαν κάποιος να τσιμπάει την αριστερή θηλή, όχι κατα την άντληση ούτε συνεχώς αλλά άσχετες στιγμές κατα τη διάρκεια της ημέρας. Αυτό είναι αναμενόμενο ή καταπονώ τις θηλές χωρίς να το καταλαβαίνω? βάζω το θήλαστρο πάνω απο 10 λεπτά συνεχόμενα στο κάθε στήθος. Στο τέλος της άντλησης οι θηλές είναι λίγο φουσκωμένες αλλά μόνο για λίγο και χωρίς να πονάω...

 

Ο πόνος δεν έχει σχέση με το θήλαστρο. Αν συνεχιστεί θα το ξαναδούμε.

 

Είναι πιο αποτελεσματικό αν αντλείς λίγα λεπτά σε κάθε στήθος και κάνεις εναλλαγές. Δηλαδή μένεις στο ίδιο στήθος για όση ώρα έχεις μεγάλη ροή και μετά αλλάζεις και ξανά αλλάζεις.

 

Αν ο ρυθμός που αντλείς είναι περίπου μία κίνηση το δευτερόλεπτο, η άντληση θα είναι πιο αποτελεσματική. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα,ειδα στο site της medela το pump in style advanced,λεει οτι ειναι για μακροχρονια χρηση!!!

επειδη εχω σκοπο να συνεχισω για πολυ καιρο ακομη τις αντλησεις (δε με βλεπω να σταματαω πριν το χρονο),τι θα ελεγες αν το αγοραζα?

τωρα εχουμε μπει και στις κρεμες οποτε δεν κανω τοσες αντλησεις που εκανα γιατι μου εχει αυξηθει η παραγωγη.

ευχαριστω εκ των προτερων

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα,ειδα στο site της medela το pump in style advanced,λεει οτι ειναι για μακροχρονια χρηση!!!

Είναι για μακροχρόνια χρήση αλλά όχι για αποκλειστική χρήση, το μωρό πρέπει να θηλάζει τα μισά τουλάχιστον γεύματα. Όταν το μωρό δεν θηλάζει μόνο τα νοσοκομειακά είναι κατάλληλα

 

(η εταιρεία κερδίζει περισσότερα από αυτά που πουλάει παρά από αυτά που νοικιάζει...)

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!!!

απλα ελεγα,αυτα τα χρηματα που θα δινω να το νοικιαζω καλυτερα να αγορασω αυτο να μου μεινει κιολας. :roll:

εννοειται πως κερδιζει η εταιρεια απο την πωληση,αφου το συγκεκριμενο ειναι πανακριβο. :?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρία; φευγοντας από το μαιευτήριο η μικρή είχε θηλάσει πολύ λίγο. δεν είχε αρκετή δύναμη να τραβήξει από τη θηλή και χρησιμοποίησα θήλαστρο μέσα από το μαιευτήριο. το ίδιο απόγευμα νοίκιασα κάποιο παρεμφερές με του μαιευτηρίου. τελικά μου χρειάστηκε για 4.5 μήνες. στην αρχή γιατί ειχα πολύ γαλά και χρειαζόταν ν αβγάλω περισότερο από ότι έπινε το μωρό αλλα μετά που πηγα για δουλειά έβγαζα πρωί και βράδυ γιατί πριζόταν το στήθος μου. αν ήξερα από την αρχή ότι θα μου χειαζόταν τόσο καιρό, θα το είχα αγοράσει!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!!!

απλα ελεγα,αυτα τα χρηματα που θα δινω να το νοικιαζω καλυτερα να αγορασω αυτο να μου μεινει κιολας. :roll:

εννοειται πως κερδιζει η εταιρεια απο την πωληση,αφου το συγκεκριμενο ειναι πανακριβο. :?

 

το symphony κοστίζει το τριπλάσιο και με την ενοικίαση η εταιρεία αργεί να κάνει απόσβεση....

 

Εγώ είχα σκεφτεί να αγοράσω το lactina αλλά τελικά είναι πιο καλά να το νοικιάζεις γιατί αν πάθει οτιδήποτε απλά το στέλνεις στην εταιρεία και σου το αντικαθιστά. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...