Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο εμενα...ειμαι στην 31η βδομαδα κυησης κ εχω αποφασισει να θηλασω την μπεμπα μου....εχω μια απορια ομως...θα χρειαστω οπωσδηποτε θηλαστρο??? εχω πητ 12-8 κ λογικα θα ξαναρχισω δουλεια τελος σεπτεμβρη που ανοιγουν τα φροντιστηρια--ειμαι καθηγ αγγλικων---ως τοτε θα ειμαι σπιτι...θα χρειαστω τοτε θηλαστρο? λογικα μετα που θα παω στη δουλεια θα το χρειαστω για να βγαζω το γαλα κ να της το δινουν οταν λειπω....ή μπορει εκεινες τις ωρες να παιρνει συμπληρωμα? κ μηπως ομως ετσι δεν θα θελει μετα το δικο μου γαλα??? κ αν πρεπει να παρω θηλαστρο, το χειροκινητο ειναι οκ? γιατι τα οικονομικα δεν φτανουν για ηλεκτρικα θηλαστρα των 200ε!!!συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα νιωθω πελαγωμενη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ειναι απαραιτητο πως θα χρειαστεις θηλαστρο.....Θα βαζεις το παιδι στο στηθος και θα θηλαζεις τωρα αν λειπεις πολλες ωρες λογικα θα σου χρειαστει γιατι τι θα τρωει το παιδι οταν λειπεις???εκτος και αν θες να δωσεις ξενο .....αλλα γιατι???θα αντλεις μια χαρα θα αφηνεις το γαλατακι και θα φευγεις....

Στην δουλεια ομως θα μπορεις να αντλησεις???γιατι αν δουλευεις 10 ωρες πχ θα πρεπει να αντλησεις και εκει....λογικα δεν ξερω ας μας πουν οι εμπειρες εγω απειρη θεωρουμαι ακομα στο θεμα θηλασμος...8-):cool::-)

Αλλα απο τα ποστ που εχω διαβασει γενικως στο θεμα θηλασμος στην αρχη μονο νοσοκομειακο θηλαστρο ενδυκνειτε για να μην μειωθει η παραγωγη σου...και αυτο στοιχιζει γυρω στο 60αρι τον μηνα για να το νοικιασεις....!!!

 

Θα σου πουν τα κοριτσια τωρα ποιο και τι ειναι καταλληλο......

 

Με το καλο βρε στελλι:D:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν ειμαι σε φροντιστηριο θα λειπω κανα 4ωρο...αλλα αν εχω κ αλλα μαθηματα....δεν ξερω....τοτε μαλλον θα χρειαστω!!! θελω να θηλασω αλλα δεν μπορω κ να μην παω στη δουλεια---αν υπαρχει δουλεια!--σε τετοιους καιρους κρισης!!! θα βρεθει η λυση πιστευω!!! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο εμενα...ειμαι στην 31η βδομαδα κυησης κ εχω αποφασισει να θηλασω την μπεμπα μου....εχω μια απορια ομως...θα χρειαστω οπωσδηποτε θηλαστρο??? εχω πητ 12-8 κ λογικα θα ξαναρχισω δουλεια τελος σεπτεμβρη που ανοιγουν τα φροντιστηρια--ειμαι καθηγ αγγλικων---ως τοτε θα ειμαι σπιτι...θα χρειαστω τοτε θηλαστρο? λογικα μετα που θα παω στη δουλεια θα το χρειαστω για να βγαζω το γαλα κ να της το δινουν οταν λειπω....ή μπορει εκεινες τις ωρες να παιρνει συμπληρωμα? κ μηπως ομως ετσι δεν θα θελει μετα το δικο μου γαλα??? κ αν πρεπει να παρω θηλαστρο, το χειροκινητο ειναι οκ? γιατι τα οικονομικα δεν φτανουν για ηλεκτρικα θηλαστρα των 200ε!!!συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα νιωθω πελαγωμενη!!!

 

Αν δε θες να δώσεις στο μωράκι σου ξένο γάλα, τότε θα το χρειαστείς. Γενικά, πάντως, τα ηλεκτρικά θήλαστρα δεν είναι όλα τόσο ακριβά. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, εγώ πήρα ηλεκτρικό της medela με περίπου 150 ευρώ πριν από 2 μηνες. Για να βγάζεις 1-2 γεύματα την ημέρα για τις ώρες που θα λείπεις, κάτι τέτοιο θα σου χρειαστεί. Ψάξε το και αν το βρίσκεις πιο ακριβό στείλε μου μήνυμα για να σου πω από που το πήρα εγώ το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα σας, έχω ένα κοριτσάκι 4 εβδομάδων, το οποίο θηλάζει το πολύ 10 λεπτά και μετά κοιμάται ένα 2ωρο. Σήμερα νιώθω το στήθος μου τούμπανο από το γάλα, πετάγεται από παντού, και επειδή θα περάσουν 4 ώρες μέχρι να ξαναφάει από το τελευταίο στήθος που θήλασε, ανησυχώ και για την παραγωγή μου και για πέτρωμα κτλ.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω θήλαστρο, και θα εκτιμούσα πολύ αν μου λέγατε όσες κοπέλες είχατε ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ εμπειρίες με τα θήλαστρα, ως προς την εδραίωση της γαλουχίας σας και της παραγωγής σας, γιατί το φοβάμαι λίγο αυτό, μιάς και εμείς δεν έχουμε 40ρίσει ακόμα!

 

Ευχαριστώ θερμά!!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προβληματίζομαι κι εγώ σχετικά με το θήλαστρο, έχω ένα της NUK ηλεκτρικό και ένα χειροκίνητο της chicco.

Το μωράκι μου είναι 6 ημερών και προσπαθούμε να εδραιωσουμε τον αποκλειστικό θηλασμό. Από χθες θηλάζει περίπου ανά 4 ώρες και θέλω στον ενδιάμεσο χρόνο να αντλώ γάλα για να αυξήσω την παραγωγή.

Θέλω να σημειώσω πως δεν δουλεύω, οπότε θα είμαι συνεχώς με τη μπουμπού μου ώστε να της προσφέρω το γάλα μου. Ίσως βέβαια χρειαστεί κάποιες φορές να λείψω και να πρέπει να της αφήσω γεύμα..

Για τη χρήση που το θέλω πιστεύετε πως ένα απλό χειροκίνητο όπως αυτό της chicco θα μου κάνει τη δουλειά?

Επίσης έχω παρατηρήσει πως το ένα στήθος έχει μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος και βαραίνει ενώ το άλλο όχι. Το μωράκι μου βέβαια θηλάζει και από τα δύο το ίδιο (από ότι καταλαβαίνω τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας,γενναω σε λιγες μερς και ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενο θηλαστρο http://healthiershop.gr/paidi/frontida-miteras-10/thilastra/lactaline-personal-ameda.html ειναι καλο??Θα το προτεινατε???Εχει διαφορα με τα νοσοκομειακα??Καθε βοηθεια σας δεκτη ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω το έχω κι είμαι πολυ ευχαριστημένη. Το χρησιμοποίησα για πρωτη φορα αφου εδραιώθηκε η γαλουχια. Δε ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιήσεις πιο πριν. Μπορείς να το βρεις φθηνότερα μέσω amazon αν δε το έχεις ήδη αγοράσει που αυτη τη περιοδο τρέχει προσφορα -25% με δωρεάν έξοδα μεταφορας. Εγω το είχα πάρει γύρω στα 140ςυρω απο Ελλάδα. Με το καλο να υποδεχτεί; Το μωρακι σου

uhODp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα! εχω τον αποκλειστικο θηλασμο πλεον και θελω καποιες ωρες να λειψω να κανω τις δουλειες μου, επειδη ειναι απροβλεπτος και δεν μπορω να στηριχτω αν θα κοιμηθει για 3 ωρες, ετσι πηρα ενα χειροκινητο θηλαστο της nuk... Τα εχω μπερδεψει ομως τοσο στο μυαλο μου που δεν τολμαω να κανω την προσπαθεια διοτι φοβαμαι...

1) πρεπει να εφοδιαστω με μπουκαλακια? διοτι φανταζομαι δεν μπορω να συλλεξω μεγαλη ποσοτητα σε μια αντληση....και αν κανω αντληση μετα θα εχω αρκετο γαλα για να πιει το μωρο?

2) μετα του το ζεσταίνω σαν μπεν μαρί?

3) τελοσπαντων τα εχω μπερδεψει πολυ στο μυαλο , ας μου πει καποια την διαδικασια από την αρχή ως το τέλος, οσο πιο αναλυτικα γίνεται... ευχαριστω για την βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ μιας και είχα το ίδιο άγχος μήπως και αντλησω και μετά θέλει το μωρό να πιει και δεν έχω. Μετά από το κάθε γεύμα του μωρού, αντλούσα και γω για 4-5 λεπτά από κάθε στήθος. Στην αρχή μάζεψα μόνο 10ml! Μέρα με τη μέρα όμως (μιας και με αυτό τον τρόπο αυξάνεις και την παραγωγή σου) μάζευα περισσότερο. Σίγουρα με αυτό τον τρόπο για να συμπληρώσεις γεύμα θα χρειαστείς 4 μέρες περίπου. Εγώ έχω το medela swing, έτσι πήρα δοχεία της medela που εφαρμόζουν στο θήλαστρο και άλλα της avent για τη φύλαξη στο ψυγείο / κατάψυξη. Αφού αντλησεις βάλε το στο ψυγείο μόλις πάρει θερμοκρασία δωματίου. Στο ψυγείο διατηρείται 3 περίπου ημέρες. Μόλις κρυώσει το βάζεις στην κατάψυξη όπου διατηρείται 3 μήνες. Αν για παράδειγμα το γάλα είναι στην κατάψυξη και θα το χρειαστείς, το βάζει απο το προηγούμενο βράδυ στο ψυγείο και όταν θα το χρειαστείς το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί. Γάλα ημέρας είναι καλά να το δίνεις ημέρα και γάλα νύχτας να το δίνεις νύχτα (έχουν διαφορετική σύσταση). Πάνω στα δοχεία που θα πάρεις (ζήτα για φύλαξη μητρικού γάλατος) να αναγράφεις το πότε το άντλησες. Αυτά...αν θες κάτι άλλο με ρωτάς... Τι θήλαστρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι κάνω εγώ μιας και είχα το ίδιο άγχος μήπως και αντλησω και μετά θέλει το μωρό να πιει και δεν έχω. Μετά από το κάθε γεύμα του μωρού, αντλούσα και γω για 4-5 λεπτά από κάθε στήθος. Στην αρχή μάζεψα μόνο 10ml! Μέρα με τη μέρα όμως (μιας και με αυτό τον τρόπο αυξάνεις και την παραγωγή σου) μάζευα περισσότερο. Σίγουρα με αυτό τον τρόπο για να συμπληρώσεις γεύμα θα χρειαστείς 4 μέρες περίπου. Εγώ έχω το medela swing, έτσι πήρα δοχεία της medela που εφαρμόζουν στο θήλαστρο και άλλα της avent για τη φύλαξη στο ψυγείο / κατάψυξη. Αφού αντλησεις βάλε το στο ψυγείο μόλις πάρει θερμοκρασία δωματίου. Στο ψυγείο διατηρείται 3 περίπου ημέρες. Μόλις κρυώσει το βάζεις στην κατάψυξη όπου διατηρείται 3 μήνες. Αν για παράδειγμα το γάλα είναι στην κατάψυξη και θα το χρειαστείς, το βάζει απο το προηγούμενο βράδυ στο ψυγείο και όταν θα το χρειαστείς το ζεσταίνεις σε μπεν μαρί. Γάλα ημέρας είναι καλά να το δίνεις ημέρα και γάλα νύχτας να το δίνεις νύχτα (έχουν διαφορετική σύσταση). Πάνω στα δοχεία που θα πάρεις (ζήτα για φύλαξη μητρικού γάλατος) να αναγράφεις το πότε το άντλησες. Αυτά...αν θες κάτι άλλο με ρωτάς... Τι θήλαστρο έχεις?

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια... Ησουν πολύ σαφής, απλά μια ερωτηση ακομα, Κάθε φορα που αντλώ πρεπει να χρησιμοποιω μπουκαλακι διαφορετικο και θα εχουν το πρωτο καιρο μονο 10 ml...μπορω οταν τα βγαζω απο καταψυξη να βαζω το γαλα το ενα μεσα στο αλλο?

ή μπορω να συμπληρώνω αφοτου παρει θερμοκρασια δωματιου κατευθειαν μεσα σε αυτο το μπουκαλακι που εχω στην καταψυξη?

πιστευω να μην σε μπερδεψα... εχω ενα χειροκινητο της nuk για θηλαστρο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πρέπει να αναμιγνύεις γάλατα με διαφορετικές θερμοκρασίες, πχ να πάρεις εκείνο του ψυγείου και να το αδειάσεις μέσα σε ήδη γαλά που βρίσκεται στην κατάψυξη. Αυτό που κάνω εγώ είναι: έχω αγοράσει 4 δοχεία συλλογής που εφαρμόζουν στο θήλαστρο (medela) και κάμποσα της avent που είναι πιο οκονομικά και γλυτώνεις χώρο στο ψυγείο/καταψύκτη (δες http://www.philips.gr/c/avent-baby-breastfeeding/via-storage-scf612_10/prd/). Έτσι στο τέλος της ημέρας έχω τα τέσσερα δοχεία της medela και αδειάζω το περιεχόμενο τους (άλλοτε 60ml, άλλωτε 70ml) σε δοχείο της avent και το βάζω στην κατάψυξη. Σαν σημερα, έκανα μόνο 2 αντλήσεις αντί 4, άρα έχω στο ψυγείο μόνο δύο δοχεία της medela που συνολικά κάνουν 50ml. Θα τα αφήσω στο ψυγείο και αύριο βράδυ θα τα αναμίξω με αυτά που θα αντλήσω αύριο απλά και μόνο για να μην έχω πολλά δοχεία με λίγο περιεχόμενο. Ελπίζω να βοήθησα :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω κι είμαι πολυ ευχαριστημένη. Το χρησιμοποίησα για πρωτη φορα αφου εδραιώθηκε η γαλουχια. Δε ξέρω αν κάνει να το χρησιμοποιήσεις πιο πριν. Μπορείς να το βρεις φθηνότερα μέσω amazon αν δε το έχεις ήδη αγοράσει που αυτη τη περιοδο τρέχει προσφορα -25% με δωρεάν έξοδα μεταφορας. Εγω το είχα πάρει γύρω στα 140ςυρω απο Ελλάδα. Με το καλο να υποδεχτεί; Το μωρακι σου

 

Τελικα πηρα το swing της medela..Θηλαζω αποκλειστικα ειμαστε σημερα 43ημερων,μπορω να ξεκινησω να βγαζω με το θηλαστρο?Υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη?Δεν θελω να βγαζω συνεχεια 1-2φορες την ημερα πχ...

 

Σοφη θα σου ελεγα να παρεις ενα αλλο θηλαστρο γιατι για τα nuk δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα:?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πρέπει να αναμιγνύεις γάλατα με διαφορετικές θερμοκρασίες, πχ να πάρεις εκείνο του ψυγείου και να το αδειάσεις μέσα σε ήδη γαλά που βρίσκεται στην κατάψυξη. Αυτό που κάνω εγώ είναι: έχω αγοράσει 4 δοχεία συλλογής που εφαρμόζουν στο θήλαστρο (medela) και κάμποσα της avent που είναι πιο οκονομικά και γλυτώνεις χώρο στο ψυγείο/καταψύκτη (δες http://www.philips.gr/c/avent-baby-breastfeeding/via-storage-scf612_10/prd/). Έτσι στο τέλος της ημέρας έχω τα τέσσερα δοχεία της medela και αδειάζω το περιεχόμενο τους (άλλοτε 60ml, άλλωτε 70ml) σε δοχείο της avent και το βάζω στην κατάψυξη. Σαν σημερα, έκανα μόνο 2 αντλήσεις αντί 4, άρα έχω στο ψυγείο μόνο δύο δοχεία της medela που συνολικά κάνουν 50ml. Θα τα αφήσω στο ψυγείο και αύριο βράδυ θα τα αναμίξω με αυτά που θα αντλήσω αύριο απλά και μόνο για να μην έχω πολλά δοχεία με λίγο περιεχόμενο. Ελπίζω να βοήθησα :P

 

ευχαριστω πολυ!!!!! με βοηθησες αρκετα... Σπευδω να αγοράσω και εγω τα δοχειακια και το ξεκιναω... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια το swing της Medela ειναι κατάλληλο για να αντλώ δυο φορές την ημέρα?χρειαζεται υποχρεωτικα νοσοκομειακο?θελω να αυξήσω την παραγωγή μου..η μικρη ειναι σχεδόν 6 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το swing της Medela ειναι κατάλληλο για να αντλώ δυο φορές την ημέρα?χρειαζεται υποχρεωτικα νοσοκομειακο?θελω να αυξήσω την παραγωγή μου..η μικρη ειναι σχεδόν 6 μηνών

 

Γιατί χρειάζεται αύξηση η παραγωγή σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει μειωθει πολυ το γαλα μου ειδικα τις μερες της περιοδου:-( η μικρη με το ζορι βρεχει 4 πανες,πειναει και δεν καθεται στο στηθος αφου δεν κατεβαινει γαλα κ νευριαζει..προσπαθω να την βαζω συνεχεια αλλα δεν θελει

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει μειωθει πολυ το γαλα μου ειδικα τις μερες της περιοδου:-( η μικρη με το ζορι βρεχει 4 πανες,πειναει και δεν καθεται στο στηθος αφου δεν κατεβαινει γαλα κ νευριαζει..προσπαθω να την βαζω συνεχεια αλλα δεν θελει

 

Ετσι ξαφνικά έγινε αυτο;

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωο;

Έχετε ξεκινήσει στερεές τροφές; Δίνεις άλλο γάλα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια γεια σας και καλη χρονια,χρειαζομαι επειγοντως ηλεκτρικο θηλαστρο οποια κοπελα πουλαει σε οικονομικη τιμη θα με βοηθουσε πολυ,γιατι εχουν ματωσει και οι δυο θηλες μου,και εχω μια μπεμπουλα 41 ημερων που τη θηλαζω αποκλειστικα και απο χτες εχω τρελαθει στους πονους,μενω πειραια.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια γεια σας και καλη χρονια,χρειαζομαι επειγοντως ηλεκτρικο θηλαστρο οποια κοπελα πουλαει σε οικονομικη τιμη θα με βοηθουσε πολυ,γιατι εχουν ματωσει και οι δυο θηλες μου,και εχω μια μπεμπουλα 41 ημερων που τη θηλαζω αποκλειστικα και απο χτες εχω τρελαθει στους πονους,μενω πειραια.ευχαριστω

 

Να σου ζήσει!

 

Ετσι ξαφνικά ματωσαν οι θηλές σου; Ειχες πονους απο την αρχη; Το θηλαστρο δεν ειναι πάντα η λύση.

 

Πρέπει να διορθώσεις τη στάση θηλασμου μήπως ειναι αυτό το πρόβλημα: το μωρο ειναι κοιλιά με κοιλιά με σένα; Το αυτί, ο ώμος κι ο γοφος του εινα σε ευθεία γραμμή; Τα χειλακια ειναι στραμμένα προς τα έξω; Το στόμα ειναι αρκετά ανοιχτό ώστε να έχει πιάσει και θηλαια αλω;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εδώ κ ενα μηνα η μικρη σταμάτησε να θηλαζει την ημέρα κ απο τότε ξεκίνησα αντλησεις με το mini electric ,αντλώ 3-4 φορες την ημέρα κ η μικρη τη νύχτα θηλαζει 2-3 φορες,παρατήρησα όμως οτι το συγκεκριμένο θηλαστρο δεν μου αύξησε καθόλου την παραγωγή,μήπως χρειάζεται νοσοκομειακο και αν ναι ποιο;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κ ενα μηνα η μικρη σταμάτησε να θηλαζει την ημέρα κ απο τότε ξεκίνησα αντλησεις με το mini electric ,αντλώ 3-4 φορες την ημέρα κ η μικρη τη νύχτα θηλαζει 2-3 φορες,παρατήρησα όμως οτι το συγκεκριμένο θηλαστρο δεν μου αύξησε καθόλου την παραγωγή,μήπως χρειάζεται νοσοκομειακο και αν ναι ποιο;

 

Ετσι ξαφνικά σταμάτησε να θηλαζει;

 

Το γάλα που αντλεις το δίνεις να το πιει;

Τι ποσότητα αντλεις;

 

Δε χρειάζεσαι απαραιτητα αύξηση, ίσως μόνο συντήρηση παραγωγής.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ξαφνικά σταμάτησε να θηλαζει;

 

Το γάλα που αντλεις το δίνεις να το πιει;

Τι ποσότητα αντλεις;

 

Δε χρειάζεσαι απαραιτητα αύξηση, ίσως μόνο συντήρηση παραγωγής.

 

Ναι απο τότε που ξεκίνησε να τρώει επαρκείς ποσότητες στερεών τροφών δεν θελει να θηλασει κατα τη διάρκεια της ημέρας καθόλου.Σιγουρα εκνευριζεται κ γιατι δεν κατεβαίνει εύκολα γαλα,οπότε δεν εχει την υπομονή να περιμένει..Οτι βγάζω (400μλ) της το δίνω με μπουκάλι κ το πίνει μια χαρα απλά πολλές φορες πίνει μια ποσότητα κ μετά το υπόλοιπο το πετάω,ετσι ενώ την συνολική ποσότητα που πίνει την βγάζω,δεν μου επαρκεί πάντα το γαλα για να καλύψουμε τις ανάγκες της ημέρας γιατι πετάγεται πολυ γαλα,ετσι θέλω να βγάζω λίγο παραπάνω απο αυτο που χρειάζεται,για να έχω περιθώριο,να κανω κ μια μικρη τράπεζα ίσως.Αποφασισα να νοικιάσω νοσοκομειακο,ποιο μου προτείνεις;Νομίζω πως θα πάρω το symphony ..

υ.γ.τη νυχτα θηλαζει κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο τότε που ξεκίνησε να τρώει επαρκείς ποσότητες στερεών τροφών δεν θελει να θηλασει κατα τη διάρκεια της ημέρας καθόλου.Σιγουρα εκνευριζεται κ γιατι δεν κατεβαίνει εύκολα γαλα,οπότε δεν εχει την υπομονή να περιμένει..Οτι βγάζω (400μλ) της το δίνω με μπουκάλι κ το πίνει μια χαρα απλά πολλές φορες πίνει μια ποσότητα κ μετά το υπόλοιπο το πετάω,ετσι ενώ την συνολική ποσότητα που πίνει την βγάζω,δεν μου επαρκεί πάντα το γαλα για να καλύψουμε τις ανάγκες της ημέρας γιατι πετάγεται πολυ γαλα,ετσι θέλω να βγάζω λίγο παραπάνω απο αυτο που χρειάζεται,για να έχω περιθώριο,να κανω κ μια μικρη τράπεζα ίσως.Αποφασισα να νοικιάσω νοσοκομειακο,ποιο μου προτείνεις;Νομίζω πως θα πάρω το symphony ..

υ.γ.τη νυχτα θηλαζει κανονικά..

 

Καταρχάς το να δίνεις μπουκάλι το μόνο που πετυχαίνει ειναι να μπερδέψει το μωρο!

Όταν το μωρο δεν πίνει όλο το γάλα, δε χρειάζεται να πετιέται! Μπορείς να το βάλεις στο ψυγείο και να το δώσεις στο επόμενο γεύμα (μέχρι 5-6 ώρες αντέχει στο ψυγείο σίγουρα).

Στην ηλικία που ειναι το μωρο δεν υπάρχει λόγος ούτε για τράπεζα γάλακτος (εκτός αν δουλεύεις παρα πολλές ώρες) ούτε για αντλησεις! Δεν καταλαβαίνω τι σε απασχολεί!

 

Όταν τα μωρα μπαίνουν στις στερεές τροφές:προσφέρει η μαμα στήθος και μετά απο 1-1,5 ώρα το φαγητό.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας! Έχω έναν μπεμπάκο που διανύει τον 6ο μήνα. Θηλάζω αποκλειστικά. Σε λίγο θα ξεκινήσουμε στέρεες τροφές.

Προβληματίζομαι τελευταία για το αν μου χρειάζεται θήλαστρο ή όχι. Επειδή δεν θα δουλεύω για τουλάχιστον ένα εξάμηνο ακόμα και έχω σκοπό να θηλάσω μέχρι το χρόνο, αναρωτιέμαι αν χρειάζομαι θήλαστρο, μόνο και μόνο για να μπορώ να λείπω από το σπίτι για πάνω από 3 ώρες. Μέχρις στιγμής ο μπέμπης θηλάζει συχνά κατά την ημέρα (ανά 3 ώρες περίπου) και το ίδιο συχνά τη νύχτα. Δεν ξέρω βέβαια πώς θα διαμορφωθεί το πρόγραμμα με τις στέρεες...

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως χαλάσω κάτι στην ισορροπία του θηλασμού, χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος (εννοώ επιστροφή στη δουλειά). Επίσης δεν έχω εμπειρία από θήλαστρα και δεν τρελαίνομαι στην ιδέα της άντλησης!

 

Καμιά μαμά με παρόμοια εμπειρία? Πολύ θα εκτιμούσα τις γνώμες σας! Αξίζει να προβώ σε μία τέτοια αγορά μόνο και μόνο για να μπορώ να βγω π.χ. ένα βράδυ έξω χωρίς να έχω το άγχος ότι θα ξυπνήσει πεινασμένος και δεν θα είναι το φαγητό του εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...